Arabieren overwegen olieboycot Ethiopië Regering wil investerings aftrek ombouwen in subsidie op nieuwe investeringen Scherpe kritiek VVD op Westerterp maandelijks automatisch een bedragje laten overmaken van uw privérekening naar de spaarrekeningen van uw kinderen. Rabobank Q Soldaten mogen demonstreren in uniform VEEL AANDACHT VOOR Z.W.-NEDERLAND Geschiedenis herhaalt zich Roodgloeiende telefoon bij Volkshuisvesting commentaar HAVEN-CAO Dagblad v. h. Oosten kan voortbestaan zonder ontslagen Harrier aangeprezen als opvolger van Starfighter binnenland buitenland Bemoedigend MAATREGELEN MOTIE VRIJDAG 21 FEBRUARI 1975 11 17 ADDIS ABEBA (UPI, Reu- ter) Strijdkrachten van de Ethiopische regering, gesteund door bommenwerpers van Amerikaanse makelij, hebben gisteren strijd geleverd tegen opstandelingen ten noorden van Asmara, de hoofdstad van Eritrea- De Eritrese bevrij dingsbeweging heeft aange kondigd, dat rij schepen in de Kode Zee ral aanvallen als de Verenigde Staten nieuwe mili taire hulp geven aan de Ethio pische regering. Militaire deskundigen me nen, dat hoewel Ethiopië een deel van zijn munitie zelf pro duceert, het leger binnen een a twee maanden door de mu- nitievoorraad heen zal zijn als Washington niet bereid is ver se munitie te leveren. De Arabische landen zullen een olieblobkade tegen Ethio pië overwegen wanneer niet spoedig een regeling wordt ge troffen voor de beëindiging van de strijd in Eritrea, zo is gisteren vanuit betrouwbare bronnen in Koeweit verno men. Een aantal Arabische lan den. waaronder Saoedi-Arabië, Libië, Syrië en Irak, verlenen het bevrijdingsfront financiële steun en leveren de guerrilleros zware wapens. Uit betrouwbare bron is gis teren vernomen dat er 13 Ethiopische soldaten zijn geëxecuteerd wegens wanda den die zij tijdens de campag ne in Eritrea tegen de plaatse lijke burgerij hebben bedre ven. Volgens de zegsliedeD zijn er 100 officieren en man schappen vanuit Eritrea naar Addis Abeba overgebracht om te worden ondervragd over vermeende oorlogsmisdrij ven (ADVERTENTIE) 'n METZLER- bril: ieders oogmerk! (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Militairen mogen over enige tijd in uni form meedoen aan demonstra ties buiten de kazerne voor betere arbeidsvoorwaarden voor militairen. Binnen en buiten de kazerne mogen zij nu via publikaties, betogingen, vergaderingen of met andere middelen vrij hun mening ge ven. Er komt geen controle vooraf. Dit zijn enkele punten uit de nieuwe aanwijzingen over de grondrechten van militairen van staatssecretaris Van Lent (Defensie). Deze voorlopige regels worden na overleg met de militaire belangenvereni ging in de definitieve vorm in het voorjaar van kracht. Mili tairen mogen in elk geval nooit aan een betoging mee doen tijdens diensturen. Voor geschreven kan worden dat tenminste 48 uur van te voren schriftelijk een verzoek tot manifestaties wordt ingediend bij de commandant. Binnen de kazerne is altijd toestemming nodig van de commandant. Tegen de per soon van een militaire meer dere of tegen een dienstop dracht mag niet worden be toogd. Om praktische redenen wordt aan boord van een oor logsschip geen toestemming voor een betoging gegeven. Wel meent de staatssecretaris (zeil een oud-generaal), dat militairen niet snel moeten gaan betogen, omdat dit af breuk doet aan de betrouw baarheid en de beschikbaar heid van de krijgsmacht- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Is de aanleg van een Baalhoekkanaal nog wel nodig Kan Antwerpen zich niet op een andere manier redden Het Baalhoekkanaal vormt een ernstige aantasting van de belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen Aldus het socialistische Tweede-Kamerlid drs. P. A. Roels in het gisteren met veel vertraging begonnen debat over minister Westerterps begroting van Verkeer en Waterstaat. Drs. Roels, die wat Baalhoek betrof refereerde aan de on dubbelzinnige uitspraak van de Zeeuwse Staten omtrent het geringe eigen belang dat Zeeuwsch-Vlaanderen hij die waterweg heeft, vroeg zich eveneens af of het niet ver standig zou zijn de werken aan de verbreding van het Kanaal door Zuid-Beveland stop te zetten in afwachting van de gevolgen van de inge bruikneming van de Schelde- Rijn-verbinding en de beslis sing over de aanleg van een Waardekanaal in het kader van het compartimenterings plan voor de Oosterschelde. Drs- Roels hield het deze Het kabinet-Den Uyl moge dan niet zo'n sterke start gehad hebben bij de bestrijding van de werkloosheid, het impo sante pakket maatregelen, dat nu door minister Boersma (Soc. Zakeni op tafel is gelegd, laat er geen twijfel over bestaan, dat het de regering wel degelijk ernst is met haar belofte de werk loosheid krachtig aan te pakken. Niet alleen op langere termijn Er worden nu reeds tientallen miljoenen extra in het bedrijfs leven gepompt, zodat er ook op korte termijn meer werkgele genheid ontstaat. De nota Boersma is doortrokken van de gedachte, dat werkloosheidsbestrijding ook een handreiking is aan mensen. Er spreekt een duidelijk meeleven uit met de problemen van de aewone burger. Die menselijke benadering doet ons sympa thiek aan. Er wordt van dit pakket maatregelen een stuk be moediging uitgaan voor zowel jongere als de oudere werkloze, die de laatste tijd toch wel tegen een heel somber toekomst beeld hebben zitten aankijken. Ook het bedrijfsleven, althans belangrijke sectoren er uit, moet moed kunnen putten uit de plannen van de regering. Voorlopig echter is de nota Boersma van die kant een wat koele ontvangst ten deel gevallen. De grote werkgeversorgani saties wensen voor alles een belangrijke fiscale tegemoetkoming. Dan stijgen de winsten weer en dat is, zeggen zij, de belang rijkste voorwaarde voor een goed werkgelegenheidsbeleid op langere termijn. Winst is inderdaad essentieel voor het voortbestaan van een onderneming. Naar onze mening toont de nota Boersma voor dit gegeven meer begrip dan eerdere overheidsmaatrege len op het gebied van de werkgelegenheidsbeoordeling. Er worden immers belangrijke maatregelen in voorgesteld (inves teringsaftrek, sociale lasten) ter verlichting van de arbeidskos ten, die de laatste jaren flink wat van de winst en dus van nieu we investeringsmogelijkheden hebben afgeroomd. Deze werkgelegenheidsnota lost zeker niet alle problemen op. Er is nog een lange weg te gaan voordat het ideaal van een rechtvaardige inkomensverdeling gerealiseerd kan worden in een systeem, dat onder zware druk staat van harde economischs wetten. Voor ons is deze nota echter wel een bemoedigend nieuw uitgangspunt voor het wel verzande gesprek tussen rege ring, werkgevers en vakbeweging over welvaart en welzijn. De kersverse eigenaren van de petro-dollars hebben een nieuw politiek wapen gevonden. Sinds enige tijd stellen de Arabische banken vooiwaarden aan hun westelijke relaties, die neerkomen op een regelrechte discriminatie van bankinstellin gen die men in joodse handen veronderstelt. Vooral de Franse banken blijken erg snei te zwichten voor Arabische dreigemen- ten, zodat het ai enige keren is voorgekomen, dat bepaalde aan delenemissies of leningen r.iet konden worden ondergebracht bij zogenaamde joodse banken. Officieel wordt een duidelijke uitspraak over deze economische boycot van Westeuropese fir ma s zoveel mogelijk ontweken. Zo heeft de Franse ministet van Financiën, Fourcade, verklaard dat het geen uitgemaakte zaak is of er werkelijk discriminatie in het spel is. En een Engelse bankdirecteur heeft al laten weten, dat hij zich niet verzet tegen de Arabische eisen: „Want dan gaan de Arabieren naar Zurich en verliest Londen zijn eersterangspositie op de financiële markt". Algemeen overheerst in de bank- en zakenwereld de in- etelling „niet te veel herrie" in huis te willen halen. Dat getuigt vsr> een bedenkelijke, twijfelachtige mentaliteit. Dertig jaar ge leden ziin de Europese joden al eens het slachtoffer geworden van de lamlendigheid van hun medemensen, die zich toen ook 'ebter allerlei drogredenen en formaliteiten verscholen om reen partij te behoeven kiezen. Met is beschamend dat de ge schiedenis zich al zo vlug herhaalt. keer kort wat de Oosterschel de aangaat, maar hij wilde wel de mening van minister Westerterp weten over de uit spraak van diens ambtgenoot Van der Stee van Landbouw en Visserij dat het niet zeker is dat de mosselcuiltuur te be houden valt zonder kunstmati ge verwaterplaatsen- En ook was de Zeeuwse woordvoerder van de Partij van de Arbeid benieuwd naar de toezeggin gen die minister Westerterp aan Zeeland heeft gedaan op het punt van de dijkverho ging, zowel kwantitatief als kwalitatief- Intussen was de heer Roels aanzienlijk vriendelijker je gens de bewindsman dan de liberale heer Koning, die het beleid van drs. Westerterp als dat van een speedboat karak teriseerde: snel Wendbaar, maar niet altijd met diepgang. Als voorbeeld noemde hij de kwieke wijziging van het standpunt van Verkeer en Wa terstaat in de Oosterscheide- kwestie. Overigens na maan den van getreuzel en druk in het kabinet. Verder verweet hij de minister dat hij meer naar allerlei actiegroepen luis tert dan naar de inspraak van wettig gekozen vertegenwoor digers als staten- en raadsle den. De Oosterschelde is er een voorbeeld van dat het ka binet de uitspraken van deze colleges aan zijn laars lapt. Voor deze WD-spreker reden om het beleid van drs. Wes terterp kritischer te benaderen dan voorheen nodig leek. Daarom wenste hij voortaan overleg over de uitvoering van de Deltawet met vaker werk- bezOieken aan de zeewering dan tot nu toe. Nog feller dan de heer Ko ning was de eerste WD- woordvoerdster voor verkeers- mevrouw Nelly Smit-Kroes: mevrouw Nely Smit-Kroes: „Er zijn maar weinig maatre gelen waarbij deze minister zich houdt aan de gregoriaanse tijdrekening. Kenmerkend voor al deze maatregelen is bovendien dat de minister er voor een dubbeltje mee op de eerste rij kan zitten". Volgens mevrouw Smit- Kroes wekken die maatrege len valhelmen, veiligheids gordels, verplichte autokeuring en dergelijke de indruk van oprechte bezorgdheid voor de verkeersveiligheid zonder dat men zich afvraagt of die veiligheid miet andere maatre gelen beter zou zijn gediend. En verder: die maatregelen kosten de weggebruiker geld, de overheid alleen maar wat representatiekosten. Een geheel andere mening was 's ministers partijgenoot de heer P. A. M. Cornelissen toe gedaan. Deze zwaaide minister Westerterp lof toe voor de .,e- nergieke wijze waarop deze het beleid juist voor de ver keersveiligheid gestalte t heeft gegeven" en dat tot uitdruk king komt in een scherpe da ling van het aantal doden in het verkeer: in 1972 nog 3264 en in 1974 gedaald tot 2750. Daarbij verheugde de heer Cornelissen het in het bijzon der dat Noord-Brabant tot voor kort nog een van de onveilig ste provincies op verkeersge bied, een groot aandeel in die daling heeft geleverd- De heer Cornelissen hoopte dat binnen kort met cijfers aan te tonen. Overigens had mevrouw Smit- Kroes aan haar betoog een startje toegevoegd van fietspa den in Brabant, die binnen twee jaar zouden moeten wor den aangelegd, en van een do zijn secondaire en tertiaire wegen in Zeeland, die voor aanleg en verbetering in aan merking zouden komen, waar onder een verbinding tussen Nisse en Heinkenszand. Zij ging er. in tegenstelling tot die heer Cornelissen, nog wan uit dat met name Noord-Brabant nog steeds Nederlands ver- keersonveiligste provincie is. Op uitrodiging van de marine hebben Jan en Bert Veen- stra, die onlangs voor de grap een bod van 600.000 gulden op het sloopschip „Noord-Brabant" uitbrachten, een bezoek gebracht aan de marinebasis in Den Helder. Jan en Bert (r.) laten zich hier onder de kanonnen van de onderzee boot jager „Holland" het nodige over de gang van zaken aan boord vertellen door It. ter zee J. P. Martijn. DEN HAAG De telefoon centrale van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft donderdag ongeveer 2500 in komende gesprekken meer te verwerken gekregen dan nor maal- Dat was het gevolg van de telefoonactie die was geor ganiseerd door de PTT-vrou- wen, die daarmee probeerden alle lijnen naar het ministerie te blokkeren. Een woordvoer ster van de PTT-vrouwen noemde de actie geslaagd- Vol gens de woordvoorster heb ben ook veel mannen aan d» actie deelgenomen. ..De telefonistes zijn bijna dolgedraaid vandaag, verklaar den zij. Morgen zullen de tele- fonistel van het ministerie va de PTT-vrouwen een taart aangeboden krijgen". „Niemand heeft langer op doorverbinding moeten wach ten diain normaal", deelde de voorlichtingsdienst vam het ministerie mee. „Degenen die in het kader van de actie bel den kwamen lang niet alle maal met locze opmerkingen. Er waren boze opmerkingen, er waren mensen die gedich ten voorlazen of liedjes zon gen, waaruit blijkt dat dje PTT-vrouwen niet n-a-ar Gro ningen willen. Br waren ook kinderen die opbelden om dit te verteilen. Degenen die bel den met vragen over het be leid van de regering in deze zaak werden doorverbonden met die centrale afdeling voor lichting van het ministerie. In het kader van de bel- actie is ook geprobeerd het kabinet van minister Gruyters te bellen en de kamerbewaar der vam de minister. Die beide nummers waren volgens de woordvoerdster van de PTT- vrouwen al vrij spoedig don derdagmorgen onbereikbaar. De woordvoerster vermoedde dat men van beiide nummers de hoorn naast het toestel had gelegd. UTRECHT (ANP) De on geveer 20.000 werknemers in de havens hebben een nieuwe cao. Donderdag kwamen de on- de scheepvaart verenigingen Noord en Zuid, de Vervoersfe- deraties NVV-NKV, en de Al gemeen Christelijke Bond van Vorvoerspersoneel tot overeen stemming over een arbeidso vereenkomst voor dit jaar. De werknemers in die ha vens krijgen een reële loons verhoging van 23 cent per uur. HENGELO (ANP) Uit een discussienota over de voortzetting van het Dagblad van hel Oosten met daaraan gekoppeld de werkgelegenheid van het personeel van Hilari- us, blijkt de werkgelegenheid van 126 man personeel van Hilarius In Almelo gewaar borgd te kunnen worden. Bij de overtollige 55 man Perso neel zullen echter geen ge dwongen ontslagen vallen. De directie van drukkerij de Twentsche Courant b.v. stelt voor dat in plaati van de bei de maatschappijen: Twentsche Courant B.V. en Hilarius B.V. een nieuwe B.V. ter exploita tie van dag- en weekbladen wordt opgericht. Deze B-V. zal onder eenhoofdige leiding staan met een zo groot moge lijke integratie van diensten. De redacties zullen onafhanke lijk van elkaar dus elk onder eigen hoofdredactie en met een eigen redactiestatuut blijven werken doch in nauwe samenwerking en daar bij mogeliik met gebruikma king van eikaars diensten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering wil de investeringsaftrek gaan vervangen door een subsidie op investeringen, waarvan ie der bedrijf dat investeert ongeacht het financiële resul taat kan profiteren. Zij wil hiermee een bijdrage gaan le veren aan een vermindering van de arbeidskosten. De re gering heeft dit plan wegens zijn ingewikkeldheid nog niet uitgewerkt. Deze investerings faciliteit nieuwe stijl is de meest uitspringende maatregel van de gisteren verschenen werkgelegenheidsnota tot be strijding van de werkloos heid. In plaats van dit nieuwe in strumentarium denkt de rege ring ook aan de mogelijkheid om de met de investeringsaf trek gemoeide bedragen weer in een of andere vorm aan het bedrijfsleven ter beschikking te stellen. Op die wijze zou ook een bijdrage geleverd kunnen worden aan een mati ger ontwikkeling van de wer kelijke arbeidskosten. Maar de regering wil dan wel zeker zijn dat de terug te geven bedragen werkelijk gebruikt worden voor vermindering van de arbeidskosten. Een mogelijke weg hiertoe lijkt de financiering van het algemeen kinderbijslagfonds uit de algemene middelen. Door een verlaging van de so ciale lasten voor de werkge vers wordt de stijging van ar beidskosten. beperkt en wordt (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Minister Vredeling (Defensie) zal dezer dagen een brief krijgen van de Britse vliegtuigenfabriek Hawker Si-ddely Aviotion, waarin deze er op aandringt ook haar gevechtsvliegtuig de „Harrier" als serieuze kandi daat voor de opvolging van de Starffighter in ogenschouw te nemen. De Britse fabriek is van oordeel dat de „Harrier" tot nu toe ten onrechte buiten be schouwing is gelaten. Men noemt de verdiensten van dit vliegtuig „helaas zeer mis kend". een algemene verlichting voor alle bedrijven bereikt en niet slechts voor de winstgevende en investerende bedrijven. Een dergelijke maatregel is ook van belang voor de zelf standigen in het midden- en kleinbedrijf. In afwachting van de uit werking van een van deze maatregelen komt de regering het bedrijfsleven met de vol gende financiële maatregelen tegemoet: Aan niet winstgevende be drijven wordt de bestaande mogelijkheid verlies te verre kenen met de winst van het voorafgaande jaar verruimd, zodat verlies met ingang van 1974 reeds kan worden verre kend met winsten van de voorafgaande twee j aren. De vervroegde afschrijving op gebouwen buiten de rand stad wordt versterkt door het tijdstip waarop mag worden afgeschreven te vervroegen, namelijk bij het aangaan van de contractuele verplichting. 225 miljoen extra voor sti mulering en steun aan indivi duele bedrijven. Waar mogelijk zullen be drijven wier continuïteit in acuut gevaar is bij leveranties aan ontwikkelingslanden wor den betrokken. Afstemming van het aan koopbeleid van de overheid in het buitenland op de binnen landse industrie. Verruiming van ontwikke- lingskredieten. Nieuwe subsidieregelingen voor bouwkundige en infra structurele voorzieningen ten behoeve van het midden- en kleinbedrijf. Met nadruk zegt de regering in de werkgelegenheidsnota. dat een lastenverlichting via het fiscale systeem om budget taire redenen niet mogelijk is. Fiscale maatregelen werden reeds verleden jaar met de injectie van 3,5 miljard aan gekondigd. Met die opmerking zegt de regering bij voorbaat al dat zij geen uitvoering wenst te ge ven aan de verleden jaar door de Tweede Kamer aanvaarde motie-van Amelsvoort (KVP). In die motie werd de regering verzocht de vennootschapsbe lasting te verlagen. De rege ring heeft deze motie toen ter zijde gelegd, omdat het beleid erop gerioht is gerichte maat regelen te ontwerpen in plaats van globale, waarvan dan zo wel de winstgevende indus trieën als de in moeilijkheden verkerende ondernemingen zouden profiteren. Eigenlijk had ik reeds lang moeten ophouden met werken vandaag, als ik me tenminste iets zou aantrekken van de raadgevingen van de zoveelste prof die weer iets opmerkelij ke te berde brengt. Dat is prof- Albert Porter uit Califor- nië die een zeeeeeeer curiu- ze mededeling doet. En wel deze: Ter verlichting van spanningen en zorgen die het leven in een prestatie maatschappij met zich meeb rengt, moet men niet langer dan vie ruur per dag hersen werk verrichten- •ir Let wel: hersenwerk. Die man is niet op zijn ach terhoofd gevallen. Alhoewel, wat moet een mens dan die andere 20 uur doei? Toch zekers wel zijn hersens gebruiken, niet? En wat meldt het persbu reau Teuter op 20-2-75? Het volgende bericht uit New York: Mejuffrouw Mercedes Ccmcepcion van de Filippijnen is woensdag herkozen als voorzitster van de VN-beovi kingscommissie. Momen est omen. ilr Nou ik toch op z*n latijns bezig ben: het volgeide schietgebed sprak dezer dagen iemand toen er weer een prijs gestegen was: St. Inflatius, bid voor ons. Ik vind dat eeuwig gepraat over de veranging van de Starfighter niet zo erg. Voor mij hoeven ze niet zo op te schieten. Zolang ze praten schieten ze niet. Hoeveel inwoners, denkt u, heeft de hoofdstad van Egyp te? Cairo dus? Nou, raadt eens? U zit vast te laag- Het zijn er 8,4 miljone. t En de burgemeester van Cairo verwacht dat dat er in het jaar 2000 om en nabij de 20 miljoen zullen zijn- En ik vind Amsterdam met die Italiaanse trucjes ter rech terzijde om de lieden ter lin kerzijde te laten opdraaien voor hunne ongerechtigheden, nu helemaal het Venetië van het noorden. ■ir Weer een nota over de werkloosheid, een vervolgnota zogezegd. Onze ministersWerkgele- genheidsnotabelen, Groeten. MER1JN (ADVERTENTIE) Geld eri Goede Raad

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 11