eren n! ctie tegen eeus ordt itgebreid Vandaag Vlammend protest in Klundert Panty Boeren eisen meer tegemoetkomingen Korter werken voor 3000 mensen bij Hoogovens EUROPESE WIELERELITE IN TRAINING Zeeuwsch-Vlaamse textielbranche probeert hoofd boven water te houden neme... hard Particuliere tankvaart legt schepen op 59r Zuidvruchten fcTRUCTSE- DERS fDD€niCflCT€ iet gebit lenden. Europa riaandag 5 uur. straalbedrijf B.V. RVAREN /VOORDIGER gtuig naar 'k\% i$A SUPPORTERS VAN TRANSPORT- JEDRIJF MOBILISEREN ZICH VROUWEN ACTIEGROEPEN Gentse meisjes ontslagen na protest tegen aankoop straaljagers Leon Strobbe ernstig gewond bij aanrijding Ontevredenheid over EEG akkoord Teleurgesteld Niet terug Ontslagen bij Excelsiorkorter werken bij Lybeert Verstraeten MILOGK direct ervaren 010 - 160611; na 19.00 HEUVEL met c.v. en grote garage. met open haard, parket- i eiken keuken, bijkeuken Perceelsoppervlakte: 630 den. Aanvaarding op kor- T BEHEER B.V. Adv. lendriklaan 35, 's-Herto- 764. 5571 of 073 - 136048 teur vraagt met spoed zijn artikelen aan win- in deze branche hebben onder nr. 27388 van dit "Op verhaal komen lit jaar vliegreizen 76; 2/6-9/6; 9/6-16/6; ITAÈIË van Berg en Dal Meerwijkselaan 5, Tel. 08895-1900 uli 1970 acht men ikwaterfluoridering iet gebruik van als alternatieve idetoepassing de laardbare. hebben voorts het <e voordeel dat zij iboorte gebruikt morden, lijzonder laag, nts 1 -4 cent •sering) per dag. 9 maanden), •gist. Ijrecteur Dr. W. A. J M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker dactie- en administratie-adres uurstraat 9, Temeuzen, tel. (01150)-79 20 ....nummer 1114111 jjV. Uitgeversmaatschappij De Stem B.V., lagerstraat 16, Breda. DE VRUE ZEEUW DONDERDAG 20 FEBRUARI 1975 27e jaargang No. 7590 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. (Van een onzer verslaggevers) BOTTERDAM/BERGEN OP ZOOM De post-actie die Uoor de vervoersbonden woensdag bij Shell-Pernis is ge hoerd, zal vandaag bij andere bedrijven op het programma ■taan. In dat verband wotrdt aan isthese en General Eleotric i Bergen op Zoom en aan de akfabriek Sikkens in Sassen- jëim bij Leiden gedacht. Met un van de Rotterdamse ha lenwerkers hopen de actie- orders het door Meeus vec- ichte tabakstransport van lakhoed naar Philip Morris ln tergen op Zoom te belemme- In het actiecentrum van de ikende Meeus-chiaiufeurs was gisteren zeer tevreden teer de .luatië bij Shell-Che- |lie ir. Permis, omdat dia&T laandag twee wagens van (leeus zijn geweigerd. Boven- ien verklaarde een woord- loerder m Shell-Chemie dat bedrijf momenteel om teur zakelijke redenen liever bei niet Meeus werkte omdat fehell het risico niet kan lopen jat er met een transport iets gebeuren. Ben dergelijk jericht kwam ook van een hteronderneming dlat drie teor Meeus bestemde vrachten lan een andere verlader zou tten worden gegund. DROOG. Maximumtemperatuur: Vijf graden. stad en streek Haven Terneuzen aan de rol Pagina 3 Burgemeesters houden 't op geprojecteerde burg-tunnel-route Pagina 5 binnen- en buitenland B. en W. van Amsterdam houden voet bij stuk Pagina 13 Gereformeerde-bonder voorzitter Hervormde synode Pagina 15 Nederland geen paradiso voor Mohammed Kheleh Pagina 17 sport Wim de Waal wil het dit seizoen helemaal maken Pagina 18 Bobby Vosmaer vindt bat AZ te hard gaat Pagina 19 radio en televisie Nieuw leven voor Livin' Blues Pagina 21 MERIJNTJE Weg vervoei Voor hiet actiecentrum zal het wel een diamper op het aanvankelijke optimisme zijn geweest dat de diiirectie van Shell-Chemie de betrokken woordvoerder later in zijn hemd heeft gezet door te ver klaren dat deze zijn informa tie over de bedrijfspolitiek „bdj de verkeerde persoon" had gehaaid- Wel was het luist dat er maandag twee Meeus- wagens zijn geweigerd, maar „dat was een incidentele zaak". Volgens cLe vervoersbonden gaat het er vooral om dat de postende stalkers die gister middag diootr hun vrouwen werden afgelost bdj de vrachtaiutochauffeurs en bij de arbeiders in de bedrijven sympathie wekken voor hun actie. Dat. gebeurt door ge sprekken en door het uitdelen van pamfletten. „Bhmjen een uur hadden wij zestienhonderd pamfletten uit gedeeld, We hebben er toen snel nog zo'n tweeduizend bij- gekregen", aldus een van de mannen bij de poort. Een woordvoerder in het actiecen trum van de bonden vertelde dat sommige vrachtwagen chauffeurs een heel pak pam fletten hadden meegenomen om die elders (o.a. bij de Hoogovens) te verspreiden. Intussen mobiliseerden de supporters van Mieeus zich in Bergen op Zoom in een nieu we actiegroep onder het mot to „Meeus moet blijven". Voorzitster is mevrouw Jet Kortekaas-vam Riesen, die bijgestaan wordt door de stu denten Bert van der Stoel tevens WD-raadslid en Pe ter Bruys- Het initiatief is ontstaan omdat de leden de indruk hebben dait over de ruggen van de werknemers en hun gezinnen een bedrijf kapotge maakt wordt, dat Bergen op Zoom niet kan missen. De groep wil ook het publiek in formatie geven over de stand punten van Meeus-zijde in het conflict. De groep heeft als postbusnummer voor adhesie betuigingen: Postbus 243 in Bergen op Zoom. Bovendien heeft men bij de Amro-bank een rekening geopend waarop geld gestort kan worden waar mee d? aotiemiddelen gefinan cierd kunnen worden. DE Westduitse regering heeft gisteren besloten de Bundes- wehr ,.bij wijze van beperkte maar tastbare bijdrage tot het jaar van de vrouw" open te stellen voor het zwakke ge slacht. Voorlopig kunnen al leen vrouwelijke artsen zich als vrijwilligers melden. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Particuliere tankvaartondernemers - onder nemers die geen binding heb ben met producenten van aard- olieprodukten, opslagbedrij- ven, of handel - verkeren in grote moeilijkheden als gevolg van de energiecrisis. Dit heeft voor een groep van die onder nemers tot gevolg dat er nu negen schepen van de circa zestig is opgelegd. Aldus mr. J.C.W. van Dam uit Botter dam, een der reders uit deze groep, gistermiddag op een in formele bijeenkomst van het Koninklijk Verbond van On dernemers in het midden- en kleinbedrijf Gemiddeld lijdt een onder nemer in de tankvaart duizend gulden per dag verlies per tankschip van tweeduizend ton. De gemiddelde particulie re tankvaartondememer heeft vijf tankschepen zodat bij be nadering het verlies dagelijks vele duizenden is, aldus de heer Van Dam. De vooruit zichten zijn somber. Niet al leen in de particuliere tank vaart (voornamelijk via de ri vieren), maar ook in de zee- tankvaart is men al begonnen met het opleggen van sche pen. Het K.V.O. heeft zieli, zoals is bericht, voor deze groepe ring tot de Tweede Kamer ge richt teneinde daar aandacht te vragen voor de problema tiek. KLUNDERT Waardig en imponerend heeft de dorpsge meenschap van Klundert gis teravond laten merken er niets voor te voelen in een groter gemeentelijk geheel te worden heringedeeld. Drieduizend man sterk trokken ze de straat op voor een demonstratieve optocht, die zijl, nkrnning vond in een vlammend pro test: met de meegedragen fak kels werd de slogan „Klundert zelfstandig" gevormd. (ADVERTENTIE) eerste kwaliteit rimpelloos passend PlU GENT Omdat zij in een herscholingscentrum van de rijksdienst voor arbeidsvoor ziening een affiche ophingen tegen de geplande uitgave van dertig miljard Belgische francs voor de aankoop van nieuwe gevechtsvliegtuigen hebben een jongen en drie meisjes ln dit centrum de bons gekregen. Uit protest tegen deze maatre gel zijn de vier een hongersta king begonnen voor onbepaal de tijd. (Van onze correspondent) HULST De bekende Zeeuwse amateurwielrenner Leon Strobbe uit Lamswaarde is gistermiddag bij een aanrij ding met een Belgische perso nenauto zwaar gewond. De 21- jariige wielrenner, die op trai ning was liep zod°nig ernstig hoofdletsel op dat voor zijn leven wordt gevreesd. Het on geluk vond om 15.40 uur plaats op de Oude Zoutdijk in Hulst. Leon Strobbe, wilde ko mende vanaf de richting rijks weg 60, linksaf de Oude Tivo- liweg inslaan. Daarbij heeft hij kennelijk de hem van de richting Hulst tegemoet ko mende auto bestuurd door H S. uit Stekene niet bemerkt. Het slachtoffer werd overgebracht naar het St. Liduina zieken huis in Hulst. (ADVERTENTIE) Alle basisfunkties: 'optellen, aftrekken, vermenigvuldigen, delen. Geschikt voor reeksenberekening. Tevens konstante-korrektie- en aanslag korrektietoets. Zeer duidelijk 8 cijferig lenzensysteem. Netvoedingsaansluiting. Eén jaar volledige garantie. Bruto Adviesprijs 119,- Expert Jubileumprijs *lnklusief B.T.W. en alkaline batterijen w.w. 7.50 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Centrale Boeren- en Tuindersorganisaties (CLO's) willen aanvullende maatregelen om de agrariërs een goed inkomen te garanderen. Op 12 maart a.s. doen de boeren bonden minister Van der Stee (Landbouw) afgeronde voor stellen daarover. -amie. Ook bij U in de omgeving is een Expertzaak. Voor nadere adres- informatie tel. 03494-2841. Uit- sluitend op werkdagen. Intern gaan deze organisa ties de mogelijkheden binnen de BEG-verordeningen en de nationale belastingpolitiek na voor extra steun. Van de rege ring verlangen zii belasting verlichting en een andere BTW-regeling- Alle wriisen gaan de boerenbonden eerst toetsen aan de mogelijkheid, of ze mogen worden toege past. Tot hun eis van extra maat regelen hebben gisteren de drie CLO's in Den Haag beslo ten. De gewestelijke besturen van de CLO's hebben daarmee ingestemd- Zij hebben geen aandrang op het topbestuur van de drie centrale bonden uitgeoefend om acties te gaan voeren. Boeren en tuinders zijn te leurgesteld over het EEG-prij- zenakkoord in Brussel voor landbouwproducten. Minister Van der Stee en het hele ka binet vinden het liandbouw- compromis echter bevredi gend. De landbouwminister ziet alsnog geen aanleiding voor nationale steunmaatrege len voor de boeren, zo heeft hij vrijdag bekend gemaakt De landbouworganisaties willen, dat in EEG-verband de mogelijkheden tot een tussen tijdse prijsverhoging worden nagegaan en dat er maatrege len worden getroffen om de (Van onze redactie binnenland) IJMUIDEN-DORTMUND Hoogovens heeft een aanvraag tot werktijdverkorting inge diend voor 3000 man van de 24.000 personeelsleden. De ar beidstijdverkorting heeft voor lopig betrekking op een perio de van zes weken met ingang van 2 maart. De aanvraag be draagt in het algemeen 50 pro cent van de arbeidstijd. Bij de Duitse tak van het Estel-con- cern, waartoe Hoogovens be hoort (Hoesch in Dortmund) zullen in de komende maan den ook verdergaande maatre gelen dan de geleidelijke ver mindering van overuren nood zakelijk worden, aldus het staalconcern- Over de aard van de maat regelen in Dortmund zal nog nader moeten worden beslist. In de afgelopen maanden zijn de orderontvangsten bij de staalindustrie sterk teruggelo pen. waardoor tevens een aan zienlijk prijsverval is opgetre den. De sterke achteruitgang van de orderpositie heeft Estel genoodzaakt tot werktijdver korting in IJmuiden. De aan vraag voor IJmuiden heeft be trekking op de warmbandwal serijen, de koudbandwalserij- en (uitgezonderd de z.g. blik- route), de staaf- en draad- walserij en op enige onder steunende afdelingen in die walscrijen (technische dienst, produktieplanning, bedrijfsad ministratie en kwaliteitsafde ling). Voor de warmbandwal serijen bedraagt de werktijd verkorting 25 procent, voor de ondersteunende afdelingen gelden overeenkomstige per centages. Op grond van de werkloos heidswet volgt voor de betrok kenen een uitkering, die door Hoogovens zal worden aange vuld tot 100 procent van het normale inkomen. De onderne mingsraad en de werknemers- en werkgeversorganisaties zijn van een en ander op de hoogte gebracht. Bij de staalverwerkende on dernemingen van het Estel- concern is de situatie zeer verschillend. Vooral bij onder nemingen, die gericht zijn op de bouw en de auto-industrie zijn de order-ontvangsten sterk teruggelopen. In Neder land betreft dit met name de Verenigde Buizenfabrieken, waar voor ongeveer 800 man werktijdverkorting geldt- landbouwprijzen op een rede lijker niveau te brengen. Ver der zou het kabinet de boeren fiscaal tegemoet moeten ko men door o.a. ruimere zelf standigenaftrek, verhoging vain het minimumbedrag, waarover vermogensbelasting moetrii worden betaald, te verhogen van 50 tot 100 mille. Uitdruk kelijk wees voorzitter Zijlstra van het overlegorgaan van de CLO's erop. dat „we niet terug willen naar een nationale landbouwpolitiek". Nu acties voeren acht hij schadelijk voor de boeren en tuinders. ,,We laten ons niet verleiden om onder pressie onze verant woordelijkheden uit de weg te gaan", aldus drs Zijlstra. Wel gaf hij toe, dat de boeren bij zondvr ongerust en ontevreden zijn: ,De temperatuur, die de thermometer doet oplopen, is wel hoog", aldus d®ze boeren leider In Zeeland is eerder deze week van de kant van de daar werkende gewestelijke land bouworganisaties de verwach ting uitgesproken dat men de komende zomer nog harde acties zou moeten gaan voeren. De Zeeuwse afgevaardigden waren nu echter wel met de besluiten van de CLO-verga- dering akkoord gegaan, zo vertelde drs. Zijlstra (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) BREDA Deze week sluit de sportredactie van De Stem de serie „Sportsterren van weleer" af met een interview met Rik van Steenbergen, een van de grootste renners uit de Europese wielerhistorie. Maar tegelijkertijd starten we met een nieuwe serie ove. de wielersport. Jean Nelissen reisde namelijk de afgelopen weken door Zuid-Europa waar hij bezoek ging bij verschil lende vedetten uit het Euro pese peloton, die zich aan de boorden van de Middelland se Zee voorbereidden op het nieuwe seizoen, dat officieel op 1 maart begint met de Omloop Het Volk. Baronchelli In een serie van zes artikelen, geïllustreerd met foto's van Tonny Stroucken, komt vooral tot uiting dat de vedet ten zich voor het komend seizoen goed hebben voorbe reid. Vandaag starten wij met een artikel over Baronchelli. Trejn-Toegang-biüetten bi] NS-stations (Van een onzer verslaggevers) NIEUW NAMEN/KAPELLEBRUG/HULST Door de slechte orderpositie hebben twee Oost-Zeeuwsch-Vlaamse textielbedrij ven. tot maatregelen over moeten gaan. Bij de Breigoederenfabriek Excelsior heeft men de laatste weken zeven werkneemsters en een mannelijke arbeids kracht ontslagen moeten aan zeggen. Half december worden, naar nu bekend is geworden, vier werkneemsters ontslagen. Bij de kousen- en sokkenfabriek Lybeert Verstraeten in Kapel- lebrug is werktijdverkorting aangevraagd. Men wil drie kwart van de ongeveer 85 ar- beidsferachten twee van de vijf dagen per week laten werken. Dit gedurende zes weken. Rond de jaarwisseling wer den in dit bedrijf, zoals ge meld, 6 werkneemsters ontsla gen. Bij Excelsior zijn de ont slagen het gevolg van het plotseling opdrogen van de or derportefeuille. Van directiezijde werd gis teren desgevraagd meegedeeld, dat de vooruitzichten weer wat gunstiger zijn en dat men het bedrijf voor sluiting hoopt te kunnen behoeden. Bij het in 1971 opgezette bedrijf, wer ken momenteel 26 mensen, voor het overgrote deel vrou wen en meisjes Bij Lybeert Verstraeten hoopt men door invoering van werktijdverkor ting de voorraden weg te kun nen werken, die zich al een tijd geleden hebben gevormd. Hier werken momenteel onge veer 85 voornamelijk vrouwe lijke arbeidskrachten. Ondertussen heeft men bij de sokkenfabriek Miloek (on geveer 125 arbeidskrachten) de productie wat verhoogd in de strijd om het bestaan. Bij deze Hulster fabriek vraagt men momenteel ondermeer en kele breiers. (vervolg op pag. stad en streek) PRINSES Christina en haar verloofde de heer Jorge Guil- lermo zijn gistermiddag van Schiphol teruggekeerd naar New York. De prinses en haar verloofde maakten de reis in een lijntoestel van de KLM. ...zuidvruchten als opa oma komen eten. Het zal ze herinneren aan vroeger, toen de gezonde maar goedkope 'tuttifrutti' veel vaker op 't menu stond. Als compote. Laat u ze nou eens versteld staan wat er voor zoete, hartige, warme en koude avonturen met zuidvruchten zijn uit te halen. Maak bijv. eens een open vruchtentaart met tuttifrutti: taartbodem bakken, laagje vanillevla erin en daarop' zachtjes gaar gewelde tuttifrutti, het vocht binden met gelatine (2 gram op 1 dl.) Smulpapen kunnen een boekj'emet efe nieuw ste Zuidvruchten-recepten aanvragen bij antwoordnummer 3212, Amsterdam (geen postzegel nodig). Gedroogde

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1