Vandaag Post binnen het jaar twee keer duurder Op zn Hongaars Actie rond Meeus grimmiger BVD verricht per jaar4000 veiligheidsonderzoeken personen auto rai Laatste kans voor rijinstructeurs Eindhovense politie waarschuwt tegen oplichterspraktijken ^ldjknedJ2 Huidig tracé vaste oever verbinding haalt Zeeuwsch- Vlaanderen niet uit isolement minister Boersma: bent u al lid van deVVD? ÏSCHOOL I Gironummer 1114111 Iftoofci'd/liorf voor I openbare bebouwen gevraagd Stroomlijning Oudste vrouw ter wereld overleden "&B w) Timmerman ('21) ongedeerd na val van tien meter Eerste ooievaar in ons land PER 1 APRIL TELEFOON Zonder diploma mag na 30 juni geen autorijles meer gegeven worden Chauffeur rijdt in op auto van staker Van der Stoel van 22 - 25 maart naar Saoedi-Arabië Tweede ineident Gedagvaard Ir. M. Leenhouts uit Aardenburg: Geen woord 13 Vm 23 februari AMSTERDAM rai DOR DE RUIL VER KA- id B.V. overeenkomstig den: en en perceelsdammen, an taluds, met bijbeho- iber 1975. :n. som wordt verlangd, idemij Nederland B.V., g van een ingevulde en 40,inclusief om- 512-75/1. maart 1975 op voren- orzending van de giro- Iragen. maandag 17 maart 1975 n Engeland, Houtmarkt itingen liggen overeen- ;e op het kantoor van Haarlem. iderdag 27 maart 1975 n Engeland, Houtmarkt ■n datum van aanbestc- eponeerd van 10.30 uur andse taal gesteld zijn. - SAS VAN GENT nogelijk gevraagd aan het Bestuur, aat 1, Sas van Gent. Ipirecteur: Dr W A J M Haritx [Hoofdredacteur I„ Leijendekker Redactie- en administratie-adres ■vjeuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)-79 20 It.n.v. Uitgeversmaatschappij De Stem B.V., Ij^inerstraat 16, Breda. DE VRUE ZEEUW WOENSDAG 19 FEBRUARI 1975 27e jaargang No. 7589 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. WERKLOZEN LANGER IN DE WW (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Misschien wordt de huidige uitkerings- duur voor werklozen verlengd (thans 26 weken). Maar van een w.w.-uitkering ineens van minimaal f 200,- I netto kar. geen sprake zijn. Dat zei minister Boersma van I Sociale Zaken vergezeld van zijn staatssecretaris Mertens I gisteren bij de aanbieding van een petitie van het Lande lijk Actiecomité Werklozen. Ruim 53.000 handtekeningen I in een houten kist moest de bewindsman in ontvangst ne tten DEN HAAG (ANP) Een okvei bon in openbare ge- ouwen Deze wens heeft het It reedt kamerlid Van der Mei |(CHU> cisteren neergelegd in ichriftePike vragen aan minis ter mtiTouw Vorrihk van |Vo; d en Milieuhy- rogelijkheden de bewinds- Ivrouw ret om desbetreffende Khitr 1 'u te nemen. MEEST DROOG. Maximumtemperatuur: Acht graden. STAD EN STREEK Milieugroepen pakten nog eens uit voor Raad van State Pagina 3 Brabanders zingen in Sluiskil Pagina 5 BINNEN. EN BUITENLAND Huurwet ongeschonden door Eerste Kamer Pagina 9 Bisdom Breda publiceert bundeltjes meditaties Pagina 11 Instructeur Van Ginne- ken maakt laatste landing Pagina 12 Tilburgse miniatuurschil der in Frankrijk in ere Pagina 13 SPORT Opnieuw tumult rond eindsprint in Andalusië Pagina 15 Handbal-ster ruimt na zeventien jaar het veld Pagina 14 RADIO EN TELEVISIE kloosterzuster Renata op troon tn tv-hemel Pagina 7 MERIJNTJE In de petitie werden ge- v cl een minimale uitkering ineens, de verlenging van de duu van de werkloosheidsuit kering en een verhoging van die uitkering van 80 naar 80 nrocent van het laatst genoten loon en de optrekking van de wet werkloosheidsvoorziening van 75 naar 85 procent van het laatst genoten loon. Minister Boersma moest op de petitie oen duidelijk .Hij vér wees naar de Kamer die op een aantal punten een duide lijk standpunt heeft ingeno men. Bovendien verschijnt morgen de werkgelegenheids- nota, waarin de regering een aantal nieuwe maatregelen zal aankondigen. Hij hield de de monstranten voor dat de rege ring er alles aan doet om de werkloosheid te bestrijden. Ook zei hij dat van een ver ruiming van het begrip pas sende arbeid geen sprake kan zijn. Omdat het begrip nog verschillend vertaald wordt zal er wel een stroomlijning van dat begrip komen. Maar dat betekent niet dat de werklo zen gedwongen zullen worden ander werk te doen. MOSKOU (AFP) In het dorp Koetol in de Kaukasus is op 140-jarige leeftijd de boe rin Hfaf Lazoeria overlecen, zo heeft het Russische pers agentschap Tass bekendge maakt. Het voegt er aan toe dat zii beschouwd wordt als de oudste vrouw ter wereld. De vrouw was bekend als ver telster van de legenden van het land. Zii laat meer dan 100 kleinkinderen en achter kleinkinderen na die allen in hetzelfde dorp wonen en wer ken- "akJ- Nieuwe ondergrondse. (Van onze redactie b:nnenland) ROTTERDAM Een 21-ja- rige Rotterdamse timmerman heeft ogenschijnlijk ongedeerd een val doorstaan van circa tien meter. De man verloor 7:ijn evenwicht, terwijl hij be zig was met het repareren van een dakvenster van een school. Zijn val eindigde op een tien meter gelegen bin nenplaatsje. De artsen in het niikrigtziekonhu's konden geen letsel constateren en stuurden de timmerman naar huis. EPt. (ANP) Na al enkele dagen boven de stad rondge vlogen te hébben, maakte dinsdagmiddag, de voor zover bekend eerste ooievaar een landing op een weiland in Epc Verwacht wo-dt dat het aeec* door zal vliegen naar •■=t in de omgeving van Hee: de. (Vaii onze parlementaire redactie) DEN HAAG Om de kos tenstijgingen in het FTT-be- drijf afdoende te kunnen op vangen, zullen de posttarieven na de reeds aangekondigde verhoging van l april as, op nieuw omhoog moeten per 1 mu.iri 1978. Ook de telefoontarieven zul len met ingang van het vol' gend jaar opgeschroefd moeten worden. Staatssecretaris Van Huiten (Verkeer en Water staat) heeft in een brief aan de Tweede Kamer meege deeld, dat de tariefsverhogin gen van 1 januari a.s. een fors karakter zullen dragen. De omvang ervan staat edhter nog niet vast. De verhoging van de postta rieven per 1 april komt, zioals vorig jaar al bekend is ge maakt, in grote lijnen neer op het volgende: brieven tot 2: gram zullen beplakt moeten worden met een zegel van 50 cent (is nu no g45 cent). O Drukwerk tot 20 gram wordt 35 cent (nu nog 30 cent). Postpakketten worden 50 cent tot een gulden duurder. Girostortingen gaan 85 oent kosten (nu nog 75 cent). Briefkaarten blijven 30 cent. De komende tariefsverho gingen gelden alleen voor de post, omdat deze dienst van de PTT de meest ongunstige be drijfsresultaten vertoont. We gens het steeds sterker wor dende sociale karakter van de telefoon had de staatssecreta ris vorig jaar besloten, de ta rieven hiervan dit jaar nog niet te verhogen. IN verband met het optreden van mond- en klauwzeer op een bedrijf in Bemelen (Zuid- Limburg) heeft minister Van der Stee (Landbouw en Visse rij) een vervoersverbod en een verplichting tot inenting van varkens en herkauwers (runderen, schapen en geiten) ingesteld in een bepaald ge bied- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vier- tot vijfduizend rijschoolhouders en rij-instructeurs hebben tot nu toe verzuimd, bij de Di rectie Verkeersveiligheid van het ministerie van verkeer en waterstaat een aanvraag in te dienen - dat zou voor 1 naart moeten gebeuren voor het verkrijgen van een instructed sbewiis. Zonder een dergelijk bewijs of zon der een officiële ontheffing mogen zij na 30 juni a.s. geen ven. autorijles meer ge- Tot nu toe hebben onge veer 1800 instructeurs een aanvraag ingediend voor het verkrijgen van een instruc- teursbewijs. Zij zijn al in het bezit van een diploma, waar op dit bewijs wordt afgege ven. Voorts zijn er 1900 aan vragen binnengekomen van instructeurs zonder een der gelijk diploma. Zij kunnen tot 1 januari 1977 een tijde lijke ontheffing krijgen. In die tijd moeten zij een diplo ma behalen. Instructeurs, die voor 1928 zijn geboren kun nen op grond van hun leef tijd een blijvende vergun ning aanvragen. Aanvragen voor tijdelijke of ilijvendc ontheffing van het instructeursbewijs moe ten voor 1 maart a.s. worden ingediend. Na die datum kan volgens de wet geen enkele aanvraag om ontheffing meer in behandeling worden geno- (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM De strijd tussen Meeus Transport in Bergen op Zoom en de vervoersbonden krijgt een steeds grim miger karakter. Deze Hongaarse moeder, dochter en zoon gaan al thans voor de show de zomer in met blauwwitte jeans- kleding. De blouses zijn van rood-wit-blauw. geblokte katoen, De kleding is van Hongaars fabrikaat. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De Binnenlandse Veiligheidsdienst verricht per jaar ongeveer 4.000 zogenaamde veiligheidsonderzoeken. Dit zijn onderzoeken in verband met de vervulling van vacatures in „vertrouwensfuncties" bij ministeries. den". De helft van alle ver trouwensfuncties komt voor rekening van Defensie en Bui tenlandse Zaken, waar alle functies vertrouwensfuncties zijn. Dit zegt minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) in een brief aan de Tweede Kamer. De veiligheidsonderzoeken bij vacatures betreffen onge veer 6 a 7 procent van het totaal aantal vertrouwensfunc ties. De onderzoeken behoren tot het terrein van de Binnen landse Veiligheidsdienst en van de Militaire Inlichtingen diensten, als het burgerfunc ties bij Defensie betreft. De BVD stelt deze onderzoeken niet in op eigen gelegenheid, maar alleen op verzoek van degene die tot aanstelling of indienstneming Is bevoegd, al dus de brief. In totaal zijn er ongeveer 65.000 vertrouwensfuncties. Dit zijn functies die „de mo gelijkheid bieden de veilig heid of andere gewichtige be langen van de staat te scha- (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG Minister Van der Stoel van Buitenland se Zaken zal van 22-25 maart een officieel bezoek brengen aan Saoedi-Arabië, zo heeft de woordvoerder van het Ministe rie van Buitenlandse Zaken gisteren meegedeeld. Het bezoek vindt plaats op uitnodiging van Saoedi-Arabi- sche regering. De agenda voor het bezoek staat nog niet vast, maar minister Van der Stoel zal in ieder geval praten met zijn ambtgenoot Mohammed Ibrahim Masoud. DE Turkse ex-premier Ecevit brengt on 18 maart een privé- onderzoek aan Nederland. Hij zal op die dag wel nog een gesprek hebben met minister Van der Stoel van Buitenland se Zaken. Gistermorgen om zeven uur reed een chauffeur van een Woensdrechts transportbedrijf, dat op charter voor Meeus vervoert, met zijn truck met oplegger de auto van een van de stakers volledig in elkaar. Dat gebeurde voor de poort van liet bedrijf. Ruim vier uur later blokkeerde een bestelau to van Meeus plotse ling de Edisonlaan, waardoor en auto met twee andere verders een noodstop moes, maken. De chauffeur van de bestelwagen werd door hen herkend ais een van de werkwillige chauf feurs van het bedrijf. De auto, die 's morgens ln alle vroegte door de truck to tal loss werd gereden, was ei gendom van een van de ont slagen chauffeurs, Johan van Ekelen. Het was dezelfde wa gen die de dag ervoor werd aangereden door een andere truck. Toen bleef de schade beperkt tot een kapotte cligno- teur. Johan van Ekelen, naast hem zat zijn collega-actievoer der Henk Meertens, had zijn wagen voor een truck van de Woensdrechtse transportfirma Michielsen gezet. Terwijl de postende actievoerders met de chauffeur spraken naderde een andere truck met oplegger van dezelfde firma bestuurd door A.P. uit Woensdrecht A.P. reed hoewel er onvoldoende ruimte was om te passeren met een behoorlijke snelheid door en ramde de personenau to, die door de vaart waarmee het gebeurde rechtop tegen de omheining werd gedrukt. De actievoerders die bij de ande re truck daarvan werden de spiegels afgereden hadden staan praten moesten springen om niet geraakt te worden. Johan van Ekelen en Henk Meertens hadden de auto tij dig verlaten, zodat er geen persoonlij ke ongelukken ge beurden. A.P. reed na de aan rijding door naar het politie bureau om het gebeurde te melden. De politie heeft tegen hem processenverbaal opge maakt wegens het in gevaar brengen van verkeer en we gens opzettelijke vernieling. Het tweede incident gebeur de op de Edisonlaan. Twee ontslagen chauffeurs, F. Si mons en L. Bogers reden rich ting Wouwsestraat. In een zij straat stond de betelauto, die plotseling optrok toen de an dere wagen naderde en haaks op de weg ging staan. Door snel te remmen konden de beide mannen een botsing voorkomen. De bestuurder van de bestelauto ging er daarna in volle vaart vandoor, waar bij de auto ook nog door een rood stoplicht reed. Er is door beide mannen aangifte gedaan bij de politie, die proces-verbaal op zal ma ken. De vervoersbonden hebben maandag brieven verstuurd aan de werkwillige werkne mers van Meeus, die lid zijn van de bonden. In die brief wordt in de eerste plaats ge vraagd wat de reden is, dat die werknemers, het zijn er ongeveer twintig, niet solidair zijn met de actie. Gesteld wordt dat zij door door te gaan met hun werk de inwilli ging van de eisen van de bon den belemmeren en bovendien in strijd handelen met de doelstellingen van de bond. Op de groep; wordt een beroep gedaan zich alsnog solidair te verklaren. De raadsman van het be drijf, mr. J. Vreijling heeft de vervoersbonden gedagvaard voor betaling van de schade, die het bedrijf door de actie lfeeft geleden en nog zal lij den. HET generalaat van de witte paters in Rome heeft pater Cor van der Brandt benoemd tot provinciaal van de congre gatie der witte paters in Ne derland. Pater Cor van der Brandt komt uit Andel. Hij is 42 jaar. (ADVERTENTIE) - 7iTf\A antwoordnr. 1877 tel. 070-614121 (Van onze correspondent) EINDHOVEN De Eindho vense gemeentepolitie heeft gistermiddag een waarschu wing laten uitgaan met het oog op de praktijken van de 30-jarige Pierre R. uit Eindho ven In een advertentie onder nummer, geplaatst in de vier Brabantse dagbladen, zegt R. fotomodellen te zoeken voor het maken van modefoto's. De politie vermoedt dat P.R. eventuele sollicitanten wil proberen onder valse voor wendselen geld afhandig te maken. Volgens een woordvoerder van de politie leeft R. al ja renlang van oplichting. „Hij Is 24 maal wegens oplichting veroordeeld. Vorig jaar heeft hij nog een halfjaar in de gevangenis gezeten", aldus een politiewoordvoerder. Het is bij de politie niet bekend of de advertentie ook m andere bladen is geplaatst. De zaak kwam aan het rollen toen een mevrouw uit Den Bosch reageerde op een adver tentie. Pierre R. bezocht haar en vertelde bij die gelegen heid te werken voor een gero- nommeerd Frans modehuis. Hij nodigde de vrouw uit voor het maken van proefopnamen ln zijn studio in Eindhoven. Bij die studio zou ook een sauna zijn „voor het afweken Van de make-up". De vrouw zou voor deze proefopnamen 90 gulden per uur krijgen. Omdat zij de zaak nog niet helemaal vertrouwde ging zij In het weekend met haar man poolshoogte nemen. Het opgege ven adres bleek een normaal woonhuis te zijn. De politie zegt voorlopig niet tegen Pier re R te kunnen optreden, om dat hij voor zover bekend ln deze zaak nog geen strafbare feiten heeft gepleegd. iedere week uit het leven gegrepen, (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG „Zeeuwsch-Vlaanderen zal pas een optimale ontsluiting krij gen als de geplande vaste oe ververbinding Westerschelde (VOW) uiterst westelijk wordt geprojecteerd. Bij een tracé keuze tussen Borssele en Hoofdplaat hoeft dit voor het havengebied van het Sloe bij Vlissingen geen belemmering voor de scheepvaart te zijn. De industriële centrums Brug ge en Gent zouden bij zulk een tracee goede verbindingen krijgen met midden-Zeeland en de randstad". Dit schrijft ir. M. Leenhouts uit Aardenburg in een rapport dat hij heeft ingezonden aan alle leden van de gemeentebe sturen in west Zeeuwsch- Vlaanderen. In dit rapport be commentarieert de heer Leen houts de nota van VOW van juni vorig jaar en somt hij een aantal bezwaren op tegen de huidige traceekeuze. Door de keuze van het tracé Kruiinin- gen-Perkpolder is voor wat betreft het gebied ten westen van het kanaal Gent-Terneu- zen niet voldaan aan het doel van de Vaste Oeververbinding Westerschelde namelijk het halen van Zeeuwsch-Vlaande ren uit zijn isolement, aldus de heer Leenhouts. ,In deze nota laat men bui ten beschouwing dat Zeeuwsch-Vlaanderen aan de noordrand van enkele grote stedelijke aglomeraties ligt en omgeven is door belangrijke industriële gebieden. Over de industriële ointwikkeling tussen Brugge en Zeebrugge wordt met geen woord ge rept", zo staat te lezen. Ook wordt niet gesproken, aldus de heer Leenhouts over de steeds afnemende bevaarbaarheid van de Westerschelde en de blijvend noodzakelijke grote investeringen voor het in standhouden van de havens van Antwerpen en Gent ter wijl een „mogelijke" ontwik keling van een grote zeehaven aan de Belgische Noordzeekust geheel buiten beschouwing wordt gelaten. „Door de keuze van het tracé Kruiningen- Perkpolder wordt een Noord- zee-ontwikkeling aan de Bel gische kust kennelijk als ir- reeël gezien." (Vervolg op pag. 3)' (ADVERTENTIE) geopend 10-17.en van 19-22 uur, zaterdags en zondags 10-17 uur, toegang f5.- Tiein-Toegang-biljetten bij NS-statiore

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1