Toeloop joden vormt probleem voor Duitsland België wil geen vrije vestiging van artsen Edele metaal raakt uit de gratie GOUD MAAKT HANDEL NIET ZO BEU Anii Bom bleek Kinderen in Latijns- Amerika HTC-TER KAZIMIER LUX IN OOSTBUR( Winst voor biljarters Westdorpe binnenland buitenland 1■■■HBHHM Berlijn Regeling flitsen uit de derde wereld MODE ZILVER (Van onze correspondent) BONN/BERLIJN Het eeuwig ronddolende joodse volk heelt op zijn speurtocht naar vaste grond onder de voeten ook de Duitse overheid voor problemen geplaatst, die ernsti ge menselijke en politieke gevolgen kunnen hebben. De nieuwe odyssees begon toen de machthebbbers in het Kremlin in de zomer van 1973 het emigratieverbod voor de joodse volksstam in de Sovjet-Unie verlichtten. De meesten trachten, zoals bekend, hun heilsverwachting in het land der vaderen te verwezenlijken maar velen wendden zich teleurgesteld van het beloofde land af, terwijl talrijke anderen de mogelijkheid om naar Israël te emigreren alleen maar aangrepen als voorwendsel om elders hun loofhutten te bouwen. Duitstand, het land van een massagraf, schijnt hierbij op hen de grootste aantrekkings kracht uit te oefenen. In nage noeg volmaakte stilte, waarin de overheid ook nog een slot op haar mond plaatste, kwa men er de afgelopen maanden meer dan duizend Russische joden het land binnen. De meesten van hen rechtstreeks uit Israël, maar ook vele, die tevoren al hun trein in Wenen heimelijk verlaten hadden. Nu zouden zij in dit altijd nog grote land wel spoorloos ver dwenen zijn, ware het niet, dat alleen reeds zeshonderd van hen op Berlijn hun keuze hadden laten vallen. Om dreigend onheil af te wen den heeft de senaat van de stad onlangs bepaald, dat voor Russische joden met een Israë lische pas dezelfde regeling geldt als voor alle buitenlan ders Dit betekent, dat zij wed toegelaten, maar na zes maan den naar Israël teruggestuurd worden. Zoals elke wet heeft echter odk deze zijn mazen en daarom verwacht men, dat voortaan nog meer joden dan tot nu toe hun konvooi voor hun aankomst in Israël zullen ver laten. In dit geval gelden zij namelijk als statenloos en aan gezien het politieke vluchte lingen betreft, is Duitsland volgens de wet verplicht hen asiel te verlenen. De grote voorliefde van Duitse instanties voor Duits bloed ken voor de Russische joden eveneens redding betekenen. In Berlijn kregen reeds ruim 200 van hen zonder mankeren een Duitse pas, omdat zij hun Duitse afstamming konden ..bewijzen". Het is vooral de interpretatie van deze voor waarde. die la-at vermoeden, dat de stroom nog lang niet beëindigd is, want wie ook maar vaag kan aantonen, dat er reuwen geleden een drup peltje Duits bloed in zijn ade ren gekweekt werd, mag zich trots een Duitse staatsburger noemen. Het voor het gedeelde Duitsland zo belangrijke be grip van „gezinshereniging" biedt bovendien andere moge lijkheden, want Russische jo den, die al familieleden in West-Berlijn hebben, zullen zich zonder meer bij hen mo gen voegen. Tenslotte zal ook de tijdsli miet van een halfjaar de ambitie voor Duitsland amper kunnen temperen. Niemand kan zich voorstellen, dat Duit se poEtie-agenten onwi-ldiige joden met geweld zullen over meesteren en ze onder dwang n-aar het vliegtuig zullen sle pen. Met angst en beven denkt men hier al aan de foto's, die er dan over de wereld zullen gaan- De schrikbeelden van het verleden zullen dan herle ven en juist in verband met dit verleden waarschuwde de voorzitter van de joodse ge meente in Berlijn, Heinz Ga- linzlky, inmiddels reeds, dat hierin „verplichtingen liggen". Voor onafzienbare tijd zal Duitsland nog met deze ver plichtingen moeten leven. Zelfs de generaties, die toen nog in de moederschoot slui merden. FRANS WENNEKES (Van onze correspondent) BRUSSEL België is niet van plan toe te geven aan de wens van de andere EEG-Ianden om de artsen in het Euromarktge bied toe te staan zich te vesti gen waar ze ook maar willen binnen de EEG. De Europese Commissie in Brussel is erg verbolgen over de Brusselse weigering en verwijt de Belgi sche regering nu een on-Euro- pese houding, die tegenoverge steld is aan de mooie, Euro pees-gezinde woorden die de regering Tindemans de laatste maanden ten beste heeft gege ven. De Belgen hebben zich, behal ve tegen de vrije vestiging van artsen, ook gekeerd tegen de reglementering van de markt van de pharmaceutische produkten. De Belgen vinden dat de artsen en apothekers door te strenge EEG-bepalin- gen worden benadeeld en ze vrezen met name een te grote toeloop van artsen uiit Italië, die daar al sinds enige tijd in onmin leven met de regering en die daarom wel eens mas saal naar België zouden kunnen uitwijken. Daar zouden ze dan alle gelegenheid hebben hun praktijk voort te zetten onder de daar vertoevende duizen den Italiaanse gastarbeiders. België gaat door voor het lui lekkerland van de artsen. Als bolwerk van het economisch liberalisme heeft België de va derlandse artsen nimmer een duimbreed in de weg gelegd noch door het hanteren van beperkende maatregelen bij het uitoefenen van hun be roep, noch bij het streven van de meeste artsen om fors geld te verdienen. In andere Euro pese landen, speciaal in de andere EEG-landen, zijn de artsen op tal van terreinen onderworpen aan wettelijke beperkingen wat betreft hun vestiging, hun activiteiten in ziekenhuizen, hun bevoegdhe den en verdiensten. België heeft bij de verwerping van de EEG-wensen cijfers op tafel gelegd, die moeten be wijzen dat een wilde opening van de grenzen tot een cata strofe voor de werkgelegen heid van de eigen artsen zou kunnen leiden. Het land telt momenteel 17.000 artsen en evenzoveel medische studen ten. Omdat er een teveel aan geneesheren is, geldt reeds een numerus clausus aan de universiteiten. De secretaris generaal van het Belgische ministerie van volksgezond heid, J. Halter, heeft inmid dels bekendgemaakt dat België de EEG-wensen inzake de vrije vestiging van artsen niet definitief heeft verworpen, maar slechts enkele ontsnap pingsclausules verlangt om de positie van de eigen artsen veilig te stellen. En de Belgi sche artsenkamers (een soort artsenvakbonden) denken met name aan immigratiequota voor het geval de Belgen toch nog door de andere EEG-lan den worden gedwongen toe te geven. Dat moet dan gebeuren in februari als de artsenpro- blematiek in de EEG op mi nisterieel niveau ter sprake komt. De artsen hebben in middels via hun voormannen te verstaan gegeven, dat ze rekenen op een harde onder handelingstactiek van hun re gering en dat het wel eens tot een wekenlange staking zou komen als Brussel te toege vend zou zijn tegenover de wensen van de andere EEG- partners. Zit ik een avond te werken en wordt er weer ge beld1. Altijd als ik er net goed in ben! Bereid iedereen die me om vuilnis of andere kost baarheden komt vragen rechts omkeert te zenden, doe ik open. „Hallo, hoe gaat het met U! Ik kom U even begroeten Ik herken een piepjong meisje met een kind op de arm Ze heeft me eens op straat hoewel me volmaakt on bekend even hartelijk en vrolijk gegroetals ware het een welkom. Blijkbaar had ze opgemerkt dat ik in haar buurt was komen wonen. Er gens bij een armzalig deurtje in een vervallen straatmuur voegde ze me toen het traditi onele „Aqui es su casa" toe - wat zoveel betekent als Hier is mijn huis en het is het jouwe. Van dat huis heb ik wel nooit iets kunnen ontdekken. Achter dat deurtje moet waarschijn lijk een soortement van op- De reden, dat de voormalige rijkshoofdstad hen smaakt als manna is geen geheim- Met bijna zesduizend zielen heeft zich hier de grootste joodse gemeente van Duitsland ge vormd en zelfs tot in de Sov jet-Unie en Israël wordt het rondverteld, dat het een wel varende en sociaal uitstekend geordende gemeenschap is. Hier is het ook algemeen be kend dat de Bei-lij nse vreem delingenpolitie de bepalingen i-oor buitenlanders zeer royaal interpreteert en eveneens, dat er plaats genoeg is om al thans voorlopig onderdak te vinden Dit verschaft het be roemde kamp vam Mariënfelde. Wanneer men dan ook nog verzorging geboden werd. Wanneer men dan ook nog van de overheid een zakcentje krijgt en bij het zoeken van werk en een vaste woning vakkundig bemiddeld wordt, dan dringen de verhalen hier over door tot in landen, waar mensen alleen maar achter de hand mogen fluisteren. Voor het politiek kwetsbare West-Berlijn betekent de in tocht van de joden echter een zware belasting. De stad moet beducht zijn voor nieuwe re presailles vain de Sovjet-Unie, waar men zich wel in zijn eer aangetast moet voelen wan neer van haar grondgebied ge vluchte joden zich in Berlijn vestigen. Nog groter is de vrees voor overvallen van Arabische terroristen, die al gedreigd hebben het niet te zullen slikken wanneer Berlijn een joods transito-station voor Israël zou worden. Voorlopig is Mariënfelde dan ook een get to. dat zoveel mogelijk tegen de ogen van de buitenwereld afgeschermd wordt. DEN HAAG Goud is uit en zilver is in. Fort Knox, de schatkamer van de Verenigde Staten, is tot de nok volgesta- peld met het edelste metaal, dat Ali Baba en de zijnen zo tot verrukking bracht. Maar de regering kan het goud niet aan de straatstenen kwijt, al is de dollar aangevreten door de ratten van de inflatie. Een poging om het spul op de vrije markt te brengen werd een grote flop. D Amerikanen waren niet be reid een staafje te kopen en Fort Knox bleef met de voorraad zitten. Waarom, dat is moeilijk te begrijpen. Want goud is niet niks. In ane t-j -cu c,i begerenswaardig metaal. De Inca's maakten er be kers van, waarin de morgen dauw van de heilige tempel- bloemen werd verzameld om geofferd te worden aan de goddelijke zon. De Spanjaarden trokken plunderend in hun grote da gen door Zuid- en Midden - Amerika met hebzucht in hun ziel en verachting voor de oeroude cultuur in hun vandalisme. Duizenden jaren voor Christus kende men al he1 gele metaal dat tegen alle zuren en vuur bestand was, dat niet splinterde, waarvan 1 gram zich theoretisch laat uittrekken tot een draad van 2000 meter, dat uitgeplet kan worden tot een dikte van 1%9000 mm, dat als een vi rus de goudkoorts opwekte in het midden van de vorige eeuw, en dat geneeskracht zou bezitten. ((Tussen haak jes: in deze eeuw heeft men ontdekt dat goud bacteriën doodt, dus zo gek waren on ze voorvaderen niet.) Waar om is goud nu uit de gra tie? „De mode", zegt de Fede ratie Goud en Zilver die alles overkoepelt wat edel blinkt „Goud is erg achteruit ge gaan, terwijl zilver daarente gen in populariteit is geste gen". En goud maakt zo blij, zo gelukkig, is zo mooi, fluisteren hitsig de reclame spots. Dat mag dan zo wezen, maar het geldt niet voor de handel. Noodkreet in het in goudkleurige omslag uitge voerde vakblad „Edelmetaal" (nov. '74, naar aanleiding van de eerste drie kwartalen. „En der belangrijkste pei lers onder de omzet, de om zet in gehaltegoud, vertoont nog steeds een dalende lijn. De detailhandel wellicht nog niet .gewend aan de hoge goudprijzen vervangt de aan het publiek verkochte gouden artikelen niet inte graal door nieuwe. De eerste 9 maanden tonen voor goud een bedroevend beeld. De to tale goudbevoorrading in die periode bedroeg slechts 4237 kilo tegen 8261 kilo in 1973. Een verlies van 48,7%. De totale zilverbevoorrading be droeg 43.965 kilo tegen 32.766 kilo, een toeneming van 34,2%. Ook in het laatste kwartaal van '74, St.-Nico- iaas en Kerstmis ten spijt, herstelde goud zich niet. En de groei van zilver is niet zo groot, dat de daling van goud er door gecompen seerd wordt om de simpele reden, dat goud veel en veel duurder is dan zilver, dus vrlis in goud tikt harder aan. „Goud als belegging is momenteel speculatief', zegt dr. mr. .J A. M. van Staay, secretaris van de Federatie. „We moeten 4 x zoveel zil ver verkopen om het verlies aan goud op te vangen". De jongste goudprijs (9 januari '75) is r 14.350 per kilo. In '68-'69 moest goud maar 4400 per kilo opbrengen. Dat ziet er dus gezond uit, ware het niet dat er geen belangstelling voor is. De jongste zilverprijs is 366 per kilo, dus 40 maal zo goedkoop. We hoeven overigens niet te vrezen, dat er straks alle maal juweliers op straat staan, want, aldus Van Staay: „De juweliersomzet. blijft aardig gehandhaafd door sierraden, zilver en dia mant". Het is niet allemaal goud wat er blinkt. Het is pas goud, als er een Waarborg- stempel op staat. De Waar- borgwet 1950 verbiedt de verkoop van gouden, zilveren en platina voorwerpen als deze geen stempeltje hebben. Alle fabrikanten en alle im porteurs van goud zijn ver plicht de door hen gefabri ceerde of geïmporteerde arti kelen aan een der acht keur- kamers van de Staat aan te bieden ter onderzoek. De stempels geven het ge halte aan pure goud aan. Puur goud, stofgoud, is 24 karaat. Maar puur goud is nauwelijks te gebruiken, want het is veel te zacht. Het wordt derhalve aange lengd met koper (roodgoud), zilver plus cadmium (geel goud) en nikkel plus palladi um (witgoud). 18 Karaats goud bestaat voor 18% 24 ste uit fijn goud, en 14 karaats goud krachtens hetzefde somimetje voor 14% 24ste uit puur goud. 14 Karaat is de grens. Daaron der is het geen goud. En dat is ook logisch. Want 14 ka raat komt overeen met 58,3% aan goud, met andere woor den: van een ring van 14 karaat is slechts de helft goud. Bij 18 karaat is 75% goud. Door allerlei technische foefjes is inferieur goud zo glanzend te maken, dat de leek er gemakkelijk intuint. 8 Karaat bijvoorbeeld is een veel voorkomend gehalte de laatste tijd, omdat goud zo schreeuwend duur is dat men daarop bezuinigt wat er maar bezuinigd kan wor den. Dit „goud" maakt minder blij. Het komt voornamelijk uit Italië en Duitsland en is zo slecht dat het pokdalig wordt of wegteert tijdens het dragen. cosmetica, chemica- liën, stoffen uit de huid). Dr. Van Staay: „De juweliers zijn bang om 8 karaat te legaliseren, omdat zij vrezen dat het dan een bedreiging vormt voor Ü4 karaat". Ook op zilver moet een stempeltje staan, maar dit element is aanzienlijk minder verdund met lagere metalen. Het gemiddelde gehalte aan echt zilver bedraagt tussen 83,5 en 92,5 procent. Over platina hoeven we helemaal niet te praten. Het is nog duurder dan goud, en maakt nog niet eens 1 procent uit van de totale voorraad goud en zilver die de Waarborg- wetkeurmeesters moeten be oordelen. JAN KOESEN door marton laudy trekje zijn, misschien gemaakt uit de gewone benzineblikken en karton, of als het luxueus is van adobe (leem met stro). Want boven het deurtje steken slechts dode boomtakken uit. Met Kerstmis hebben ze die wit geverfd en toen vol kerst, ballen gehangen, heel aardig. „Hallo," zei ik ook, totaal on voorbereid dit kind op mijn stoep te zien. „Ik zou je graag een andere keer ontvangen, want het komt me op het ogenblik niet zo goed uit". ,-Ach, wat jammer maar kunt U me dan misschien vijf pesos lenen?" (Het woord lenen is het meer beschaafde woord voor geven.) „Ik heb geen, melk voor mijn kinderen Kinderen? Dit schoolmeisje? „Kom binnen", zeg ik- Binnen ben ik er met een paar zinnen achter: zeventien jaar, drie jaar lagere school, twee kinde ren en een op komst, man brengt geld steeds onregelma tiger thuis. Kinderen zijn niet geregistreerdDe rest kan ilc zelf invullen: man verdwijnt spoedig, hij heeft elders aardi ge jonge meisjes en ook zonder haar al genoeg kinderen te verzorgen.... En daar zit ik dan in dat frisse gezichtje van dat jonge ding te kijken, dat het leven als een feestpakketje heeft opengedaan en waar al leen maar misère uit begint te rollen. „Kijk eens", begin ik, „je zou.. maar dan verzwijg ik de rest. Die had moeten luiden: - onder deze omstandigheden liever geen kinderen meer moeten krijgen"- Het kindero verschot dat in onze vuilnis bakken graait, komt me voor de geest. Dus neem ik een papiertje en schrijf een adres op van een kliniek waar ze gratis van een spiraaltje of pillen kan wor den voorzien. Maar als ik het haar wil geven aarzel ik, den kend aan de pauselijke opinie in dit soort zaken en waaraan de volksopinie onvoorwaarde lijk gehoorzaamt Wat een macht zo'n opinie represen teert, om niet te zeggen: wat een overmacht voor zo'n kind. Moet ik haar nu wel of niets over het bestaan van contra ceptiva zeggen? En als ik het wel doe, iaat voor problemen bezorg ik haar dan? Want de paus is wel ver maar de pastoor is dichtbij- En de pastoor doet wat de paus zegt. En de paus weet nu eenmaal niet dat hij miljoenen kinde ren aan vuilnisbakken, voed- selafval, diarree en parasieten uitlevert met zijn verbod van contraceptiva. Maar de pastoor zit er dichterbij - en die houdt gehoorzaam het hellevuur erin. En ik wil niet dat dit arme kind bij al haar zorgen ook nog met helle-angsten uiordt gekweld. En staat trouwens ook niet de regering achter de volksopinie/ „Er is zoveel ruimte in ons grote land", zeggen ze zo vaak- O, ruimte zat. Ruimte voor hele generaties ondervoe de en ongeschoolde mensen. Maar waar zijn de sociale voorzorg, de onderwijzers, de wegen, de riolering en de too- ningen in die ruimte? En radicalen voegen zich Mi die overmacht. Ze zeggen: „Geboorten controle vermindert de druk op het volk en daar mee de volkswil tot revolutie. Kinderen moeten en komen i» naam der revolutie...." Met af trek van de revolutie gaan conservatieve Latijns-Ameri kaanse politici daarmee ak koord- Zij zien er een imperia listisch komplat in, waaneer een of andere „Nortwnenca- no" verklaart dat de volksaau- was catastrofaal wordt, ze zijn ervan overtuigd dat men het Latijnse ras uit wil vagen! Wo! moet ik haar van dit alles uitleggen? Is het niet veel be ter wanneer ze maar niets weet? Dan kan niemand haar ook iets verwijten. Ik zal al leen de kliniek waarschuwen om te zeggen dat ze komt es vragen haar te helpen. -Terwijl ik haar het briefje met het adres toeschuif, voel ik met welke afkeuring de overmacht toeziet. .„Je kinderen hebben injecties nodig. Als je naar deze kliniek gaat, helpen ze je gratis, je krijgt ook vitaminen voor ze. O ja, en hier is tien pesos'". Bijna dansend gaat ze de deur uit. Met tien pesos kan je het leven weer aan. En met ze ventien jaar. Als je nog geen erg hebt in de overmacht....- MARION LAUDY, DINSDAG 18 FEBRUARI 19 fis, Brigadier J. Smit bezij werp. (Van onze correspondent) WESTDORPE De topl jartclub „Oud Raedhuijs' Westdorpe heeft in Zeeuwsch-Vlaamse compet voor een flinke verrassing zorgd, door op eigen veld biljartclub „Marionette" Hulst te verslaan met 13- Deze gevoelige klap voor Hulstenaren betekende de e ste nederlaag in de lope competitie. De individuele uitslai luidden: M. Tierlijnck - Boogaard 20, M. van Len Th- de Cock 2—0, W. Allot us - W. van Delft 20, Eggermont - A. Segers 1- F. van den Abeele - W. Swaal 1—1, R. Pollet - Boogaard 02, J. Martine' P- de Smet 11, J. van Goes - J. van Swaal 20, van Acker - G. van Dam 20, R. van Daele - F. r Swaal 02. De beschikbaar -gestelde kor werd in de wacht gesle door Marionette, omdat partij tussen R. van den Ac' on J. van Vlierberghe eindij 'n een gelijk spel. Gebrui 'ijk is dan dat de bezoekei ploeg de beker in ontvan neemt. Aanstaande zatert speelt „Oud Raedhuijs" uitwedstrijd tegen „Het l ker" te Hulst. 'Van een onzer verslaggever oostburg Kazin Lux, die al enkele optred Zeeland achter de beeft, zal op vrijdag 21 feb ari 's avonds om 20.00 optreden in de Soos O burg. Kazimier Lux heeft letal jaren gezongen rainbox. maar besloot da-a °P .te gaan treden, eerde hiervoor- in korte gitaar spelen Zijn liedjes '"de Engelse taal heeft 7™ geschreven. Thema's .erbij de boventoon vori 'Jn de menselijke relat wereldproblemen maar ook 'ei!)ere verhoudingen. inmiddels een dri br°ci^IMlaines op de markt r

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 4