RIJVERS: RESPECT VOOR BENFICA FREDDIE MA mmm in RONDE ANÜALESIË Voetballer in beroep FIDE houdt vaist aan Manilla voor tweekamp wk-schaken ATJE KEULEN OPPERMACHTIG Rij automatisch veiliqer. O vertuiq u op stand 302 Amstelhal General Motors Opel Swinger al gezien?Te zien op stand 302 Amstelhal. Firenza al qezien? Vauxhall's sportscar op stand 302 Amstelhal. Cesar niet terug bij Marseille Schorsing vijf jaar einde carrière Hoevenberg Chevrolet? Pontiac? Oldsmobile? Buick? Cadillac?Ga naar stand 302van General Motors in de Amstelhal. Gratis sportieve autoposters bij General Motors, Amstelhal stand 302 op de RAI. sport Buitenland Contacten Advocaat Haast VEEL TOESCHOUWERS l\ ASSE\ TIJ DEWS W.K. 'DINSDAG lb hhbHUARl 1975 13 ADVERTENTIE (Van onze sportredactie) BREDA - PSV-trainer Kees Rijvers zal zijn spelers ervan trachten te doordringen om Europacuptegenstander Benfica beslist niet te onderschatten. Rijvers, die op grond van de geweldige reputatie van de Portugezen vanaf het bekend worden van de loting zijn respect voor deze tegenstander op zijn spelers heeft overgebracht, is na zijn bezoek aan de wedstrijd Porto - Benfica slechts in deze mening gesterkt. Immers, Benfica won de strijd tegen de nummer twee van de ranglijst met 3-0 en het deed dat met opvallend gemak. „Er moet echter wel worden bijgezegd", aldus Kees Rijvers die zich gisteravond bij de spe lers in het trainingskamp in Breda voegde, „dat de tegen stand van Porto tegenviel Ik vond ze ronduit zwak spelen. Dat neemt echter niet weg dat Benfica nog steeds een technisch knap spelende ploeg is, die het ons verdomd moeilijk kan ma ken Maar wanneer PSV een goede dag heeft, hoeven wij er niet bang van te zijn Ook niet in de uitwedstrijd in Lissabon". Kees Rijvers verwacht over igens dat ae thuiswedstrijd die vijf maart in Eindhoven wordt gespeeld ook geen gemakkelijke zal worden „Ik weet bijna zeker dat Benfica in Eindhoven sterk verdedigend zal spelen Ze zul len in die wedstrijd ongetwijfeld een aantal routiniers opstellen zoals Eusebio en Nené Eusebio is nog steeds geblesseerd maar volgens mijn informaties zijn ze druk doende om hem voor de ontmoeting van vijf maart speelklaar te krijgen". De opvallendste speler bij Be nfica was volgens Kees Rijvers de jeugdige Martins die echter met een lichte hersenschudding moest uitvallen Verder heeft de verdediging grote indruk op hem gemaakt „Het centrum van de verdediging zit goed in elkaar en de beide vleugelverdedigers zijn knapen die weten hoe ze een tegenstander moeten aanpak ken. Ze zijn keihard". ADVERTENTIE GRONINGEN - Atje Keulen-Deelstra heeft maan dagmorgen op de Groninger Kunstijsbaan met grote over macht een wedstrijd voor het zes banenloernooi gewonnen. Bij de heren ging de zege naar Hans van Helden. DE UITSLAGEN ZIJN: DAMES: 500 meter: 1. Atje Keulen- Deelstra 47,3 sec.; 2 Truus de Koning-Dijkstra 47,8 sec.; 3 Svtje van der Lende 49,1 sec.; 4 Marian van der Berg 49,4 sec.; 5 Gerda Katee-Rijneveld 49,6 sec.; 6 Eva Malewiecka (Pol) 50,2 sec. 1500 meter: 1 Keulen- Deelstra 2 3112 Van der Lende 231,2; 3 Van der Berg 2 34,7; 4 Malewiecka 2.36,3; 5 Katee 2 36,4; 6 De Koning-Dijkstra 2.36,8, Eindklassement: 1 Keulen- Deelstra 97,667; 2 Van der Lende 99,500, 3 De Koning- Dijkstra 100,067,4 Van der Berg 100,967, 5 Katee 101,733, 6 Ma li -ka 102,300 a EN: 500 meter: 1 Hans van Helden 43,0 sec.; 2 Andrei Nowakowski (Pol) 43,1 sec 3 Sunar Chamid 43,9 sec., 4 Ad Overdevest 44,1 sec.; 5 Wim Brink 44,1 sec.; 6 Johnny Oudt 44,2 sec. 5000 meter: 1 Overdevest 8.21,5; 2 John Hanemaaier 8.23,4; 3 Van Helden 8.25,0, 4 Oudt 8 25,2; 5 Kees Ripperda 8.29,6; 6 Jan Kooiman 8.33,4 Atje Keulen-Deelstra: nog steeds grote klasse. ADVERTENTIE PSV wacht een slopend competitieslot en een zware ontmoeting in de Europacup tegen Benfica Om deze redenen wordt het trainingskamp in Breda bepaald met benut om te relaxen. Terwijl normaal op maandag alleen wordt gemasseerd, liepen de PSV'ers zich gisteren rondom Boschhek het vuur uit de sloffen. Op deze foto van Stern-fotograaf Johan van Gurp zijn Jan van Beveren, Ralph Edstróm, Gerrie Deijkers, René van de Kerkhof, Kees Krijgh, Bertus Quaars, Harry Lubse, Willy van de Kerkhof en Peter Dahlquist in actie. (Van onze sportredactie) CABRA - De tweede etappe van de Kunde van Andalusië was rijk aan sensatie. Freddie Maer- tens bleek aan de finish in Cabra wederom over het sterkste eind- sehot te beschikken. Maar tij dens de huldiging van de rappe Belg kwam de jury tot de con clusie dat hij in de spurt onreg lementair had gehandeld. Maer- tens werd teruggezet naar de (Van onze speciale verslaggever) ALMELO-,,Ik weet niet hoe het gaat aflopen, maarik heber eerlijk gezegd toch wel goede hoop op dat ik van die vijf jaar schorsing afkom." Guus Hoevenberg, 26 jaar, maakt onzekere dagen door. De ex-NEC-speler, die aan het eind van het vorig seizoen niet rond kon komen met de Nijmeegse club over een nieuwe verbintenis, zit in een moeilijk parket. Wat is er gebeurd? Op 20 oktober van het vorig jaar werd zijn broer Hans door scheidsrechter Ten Broek uit het veld gestuurd tijdens de eerste klas amateurvoetbalwedstrijd Rohda-Rietvogels Guus Hoe venberg zou zich over deze be slissing dermate opgewonden hebben, dat hij na afloop van de ontmoeting de scheidsrechtei een schop zou hebben verkocht. Guus Hoevenberg ontkent ech ter een dergelijke agressieve daad verricht te hebben. Toch ach tte de strafcomm issie van de KNVB bewezen dat Hoe venberg wél de boosdoener was. Gevolg was dat hij voor vijf jaar werd geschorst. Als deze straf gehandhaafd blijft, zou dat zon der meer het einde van de voet balcarrière van Guus Hoeven berg betekenen De blonde aan valler, die voor zijn Nijmeegse periode onder meer speelde bij Heracles en De Graafschap, heeft de moed echter nog lang niet opgegeven. die Hoevenberg door de straf- commissie van de KNVB is opge legd. „Maar ik heb helemaal niets gedaan", vertelt Guus Hoevenberg verontwaardigd. „Ik hoop tijdens de hoger be roepszaak getuigen aan te dra gen, die kunnen bewijzen dat ik op het moment van het incident op de tribune zat Maar of de heren van de KNVB mij zullen geloven, is nog maar de vraag. Want dat zijn machtige men sen". Dat Guus Hoevenberg pas in dit stadium met getuigen aan komt dragen, vindt zijn oorzaak in het feit dat hij tijdens het eer ste onderzoek afwezig was we gens ziekte, terwijl hij in tweede instantie bepaald niet tot de tanden gewapend was. Guus Hoevenberg dacht ook niet dat zoiets nodig zou zijn, omdat hij er in het geheel niet op gerekend had schuldig verklaard te zullen worden. beïnvloeden, wordt het voor Guus Hoevenberg wel opschie ten geblazen Hijzelf daarover: „Het moet allemaal snel gebeu- 'ren, anders wordt het voor mij een moeilijke zaak ooit nog in het betaalde voetbal aan de slag te komen. Het worden in ieder geval spannende dagen. Voor zover ik nu weet is er voor de zaak in hoger beroep nog geen datum vastgesteld, maar ik neem aan dat ook mr. Janssen- Van Raay er wel spoed ach ter zal zetten. Hij weet welke belangen er voor mij op het spel staan". Het tijdstip van de troubles, had voor Guus Hoevenberg niet ongunstiger kunnen komen. Voor de start van dit seizoen had hij contacten met MSV Duis burg en het Belgische Tongeren, dat getraind wordt door de voormalige MW-doelman Frans Körver, maar van een transfer kon toen geen sprake zijn, omdat Guus Hoevenberg te maken kreeg met een kniebles sure. „Ik bleef vocht in mijn knie houden en uiteindelijk moest ik onder het mes voor een meniscus-operatie. Ik be schouwde mijn voetballoop baan toch niet als afgedaan Ik ben daarna voor mijzelf gaan trainen, in de hoop na het herstel toch weer ergens bij een club in de ere- of eerste divisie aan het werk te komen. Ik voel me met mijn 26 jaar nog wel degelijk in staat een paar jaar mee te draai en, zeker in de eerste divisie Ik heb een volledige baan als marktkoopman, maar dat is uit stekend met de voetballerij te combineren". Het ging er inderdaad naar uitzien dat Guus Hoevenberg, die bij NEC onder het bewind van Wiel Coerver nauwelijks aan de bak kwam en ook vorig seizoen, toen Leen Looyen bij NEC halverwege de competitie tijdelijk de plaats innam van Meg de Jongh, geen plaats kon veroveren in de hoofdmacht, onderdak zou krijgen Hij „Ik was vrijwel rond mei PEC Zwol le. Er hoefden alleen nog maar wat details doorgesproken te worden Het transferbedrag dat door NEC bedongen zou wor den. leek me geen problemen op te leveren Ik had ook contacten met Wageningen Maar vlak voordat ik een gesprek zou heb ben met trainer Korbach en ma nager Boekhorst, kreeg ik be richt dat ik voor vijf jaar ge schorst was. Toen was Wage ningen direct van de baan Ook FC Groningen had belangstel ling, maar dan met ingang van het nieuwe seizoen Als ik in ho ger beroep zou worden vrijge sproken. blijft de kans op een overgang naar PEC Zwolle over igens bestaan". GERARD H.ACHMANG vierde plaats en de Spanjaard Domingo Perurena werd tot winnaar uitgeroepen. Deze ge beurtenis zorgde meteen voor een f ikse ruzie tussen de ploegen van Raleigh en Flandria. Maertens werd namelijk pas de zege ontnomen toen Roy Schuiten en Jan Raas (die in de eerste etappe na Maertens op de tweede en vijfde plaats waren geëindigd) de protesten van de Spaanse Kas-ploeg steunden. Dit deed Flandria-ploegleider Brtek Schotte uitroepen dat Pe ter Post het zo had gespeeld om Roy Schuiten niet weer dertig seconden op Freddie Maertens achter te laten geraken. Over igens was in de eerste etappe de overwinning van Maertens ook al aangevochten Hij zou zich toen op ploeggenoot Mare de Meter hebben afgezet voor de eindsprint. De uitslag van de tweede etappe was als vulgt: 1 Perurena (Spa 136 kilome ter in 3 uur, 31 minuten en 36 seconden (met bonificatie), 2 Nistal (Spa 3 31 51 (met bon 3 Raas (Ned 3 32 06, 4 Maer tens (Belz.t., 5 Schuiten (Ned.) 3 32 10, 8 Lloyd (Raleigh), 11 Tino Tabak, 19 Herman Van Springe! (hij pakte in de laatste kilometers de enorm actieve Roy Schuiten terug), 22 Ferdinand Bracke, 30 Theo van der Leeuw, 33 Bert Pronk, 3.32.40, 40 Wal ter Godefroot. De stand in het algemeen klassement is: 1 Maertens 4.38 37, 2 Peru rena z.t., 3 Raas 4 38 52, 4 Nistal z.t., 5 Schuiten 4 39 11. TENNIS - De Argentijn Guil- lermo Villas heeft de training herval nadat hij wegens een maagkwaal twee maanden rust heeft moeten houden. Vilas denkt volgende maand in het toernooi van River Plate weer wedstrijden te kunnen spelen. Hij heeft de Rotterdamse ad vocaat mr. J.L. Janssen-Van Raay in de armen genomen. Deze heeft inmiddels hoger be roep aangetekend tegen de straf Omdat er volgens Uë nieuwe KNVB-bepalingen vanaf 1 maart geen spelers meer ge transfereerd mogen worden, met als doel de slotfase van de competitie zo weinig mogelijk te HEERENVEEN - Ongeveer dertig procent van de ruim tien duizend toeschouwers bij de wedstrijden om het Europees schaatskampioenschap voor he ren in Heerenveen gaat het ko mende weekeinde ook naar de wereldtitelstrijd voor dames in Assen. Dit blijkt uit een en- qu'ete, die onder tweeduizend personen is gehouden. De KNSB wilde met deze steekproef te we ten komen hoe het publiek is samengesteld (mannen of vrou wen, welke leeftijd, uit welke streek, oude fans of nieuwe lief hebbers). In Heerenveen bleek 66 pro cent van het aantal toeschou wers te behoren tot het manne lijk geslacht, van wie 51 procent boven de 21 )aar Meer dan de helft van de kijkers kwam uit Friesland (52,5 procent) Daar naast leverden Drenthe 10 pro cent), Noord- en Zuid-Holland (respectievelijk 10,5 en 6,5 pro cent) de meeste supporters Op vallend is het lage cijfer voor Groningen (4,5 procent) Bijna viervijfde deel kwam met eigen vervoer (77,5 procent) Zeventig proeent van het publiek was door de dagbladen op de wed strijden attent gemaakt. HOCKEY - Het Nederlands hockeyelftal heeft zaterdag middag in Bloemendaal een oe fenwedstrijd tegén de Batavie ren met 4-2 gewonnen De rust stand was 3-2 De wedstrijd zou oorspronkelijk in het Wagner stadion in Amstelveen worden gehouden maar werd verplaatst sport In 't kort INNSBRUCK - Aan de voor- olympische schaatswedstrijden, die op 20 februari in Innsbruck beginnen, zullen ongeveer hon derd dames en heren uit dertien landen deelnemen. Naast de Nederlandse herenkernploeg (de dames strijden op 22 en 23 februari in Assen om de wereld titel) hebben zich onder meer opgegeven: de Russen Ivanov en Kondakov, de Japanner Kawa- hara, Sandler (Zwe), Winter (DDR) en de sprinters Moeratov, Safronov, Koelikov (allen Sov), Bjoerang, Iversen, Didriksen (allen Noo) en Suzuki (Jap.). VOETBAL - De scheidsrechterseommissie van de FIFA heeft een voorstel van Schotland afgewezen om voor obstructie een directe vrije trap te geven en een lijn op ruim ne gen meter van de hoekvlag te trekken binnen welke afstand zich bij een hoekschop geen tegenstander mag opstellen. De voorstellen staan nog wel op de agenda van de FIFA, die op 21 juni in Schotland vergadert. (ADVERTENTIES) LYON - De Braziliaan Paulo Cesar is na het aflopen van zijn vakantieverlof niet bij zijn hui dige club Olyntpique Marseille teruggekeerd. Cesar had reeds laten doorschemeren bij de Franse eerstedivisieciub weg te willen gaan omdat zijn gezin nog altijd in Rio de Janeiro woont. Cesar had verlof gekre gen om het Braziliaanse carna- (Van een van onze verslag gevers) AMSTERDAM-MANILLA - Manilla, de hoofdstad van dt Filipijnen, zal het strijdtoneel zijn van de match om het we reldkampioenschap schaken tussen de Amerikaan Bobby Fischer en zijn Russische uit dager Anatoli Karpof. De vice-voorzitter van de interna tionale schaakorganisatie FIDE maakte gisteren tijdens een persconferentie in Am sterdam bekend, dat de match reglementair op t juni aan staande zal beginnen. Finan ciële motieven hebben, vol gens de heer Prentice, ook sprekend namens de FIDE- voorzitter dr. Max Euwe, die zich momenteel in Nigeria be vindt, de doorslag gegeven.,, De internationale schaakbond is een erg arme organisatie. En van de drie procent prijzen geld, die de FIDE reglementair toekomt, kan een fonds ge sticht worden om het spelpeil in de zogenaamde schaakont wikkelingslanden omhoog te brengen", aldus de heer Pren tice. Met de keuze van Manilla is de organisatie van de titel strijd terecht gekomen bij de hoogste bieder. De schaak hond van de Filipijnen heeft zich garant gesteld voor een prijzenschema van 5 miljoen dollar, ongeveer 12,5 miljoen gulden. De heide andere in schrijvers Milaan en Mexico, kwamen ieder niet hoger dan ongeveer één miljoen gulden. De heer Prentice ontkende, dat de voorkeur, die regerend we reldkampioen Bobby Fischer voor Manilla heeft uitgespro ken, in de beslissing van hel FIDE bestuur heeft meeges pceld. „Natuurlijk mag Fi scher zijn voorkeur kenbaat maken, net zo goed als Karpoi dit gedaan heeft, maar de uit eindelijke beslissing ligt toch bij de FIDE", verklaarde hij. „En buiten het hoge prijzen geld voldoet Manilla aan alle voorwaarden, die voor een dergelijke match gesteld moe ten worden", aldus de heet Prentice. „In de wedstrijdzaal wordt een air conditioning in stallatie aagelegd, zodat de spelers geen hinder van het warme klimaat zullen onder vinden. Trouwens was Reyk javik, waar drie jaar geleden de titelstrijd werd gehouden een keuze van Boris Spasski En daar is Fischer ook op ingc gaan. Daarom hoop ik. dat de Russische schaakbond geen moeilijkheden zal maken ovei de keuze van Manilla". Naar moeilijkheden ziet het overigens wel uit, want tijdens de persconferentie zei de ver tegenwoordiger van de Russi sche schaakbond. Nikolai Ryndin, niet akkoord te kun nen gaan met de gevolgde pro cedure. „Reglementair is hel noodzakelijk, dat beide spe lers een door hen zelf onderte kende brief met de daarin door hen geëiste voorwaarden bij het hoofdbestuur van de FIDE deponeren Dit is door Fischer niet gedaan. Daarom kan de Russische schaakbond niet akkoord gaan met de gang van zaken rond de match om het wereldkampioenschap. Dit betekent niet dat wij tegen Manilla zijn. maar wel tegen de gevolgde procedure". aldus Ryndin Deze zaak zal nu aan de orde gesteld worden op het buitengewone congres, dat de FIDE op IS, 19 en 20 maart in Bergen (NH) zal houden. Voornaamste agendapunt tijdens dit congres zal echter de manier zijn waarop de match gespeeld dient te wor den Op een FIDE vergadering werd vorig jaar een voorstel van Fischer in behandeling genomen, dat inhoudt, dat hij zich wereldkampioen mag noemen die tien winstpunten op zijn naam brengt Aan het aantal partijen zou dan geen limiet gesteld mogen worden, terwijl de remises nie» -/ouden tellen. De FIDE wijzigde de regelementen in die zin, dat tien winstpartijen voldoende zijn voor het behalen van de titel De wereldschaakbond stelde echter wel een limiet vast van 36 partijen Met deze beslissing is Fischer het be paald oneens en weigert ook volgens deze regels te spelen. Daarom heeft een aantal bij de FIDE aangesloten schaakbon den verzocht deze zaak op nieuw te bezien, hetgeen dus de volgende maand in Hergen gaal gebeuren. Pikant detail is, dal voor het nemen van be slissingen tijdens dit congres geen quorum vereist is. Dit houdt in dat bijvoorbeeld tien bij de EIDE aangesloten bon den die in Bergen aanwezig zijn. beslissingen kunnen ne men mits zii de meerderheid hebben En de verwachting is, dat het aantal aanhangers van hel ..Fiseher-plan" het groot ste contingent congresgangers zal vormen. Al sprak John Prentice gisteren de hoop uit, dat de schaakbonden van de Verenigde Staten en Rusland op 18 maart met een gezamen lijk voorstel over deze materie zullen komen. Zodat wat het aantal te spelen partijen be- trefd in ieder geval onderling geen moeilijkheden meer zul len ontslaan tvrt wrcTcp

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 13