Drughandelaar uit 'averoordeeld „Yakbondscontributie zou aftrekbaar moeten zijn" Broomchemie geeft weinig risico' De Stem/De Vrije Zeeuw Terneuzen sleutelt aan nieuwe opzet culturele raacl PROJECT-MANAGER W. C. W. BAARS: WAALF MAANDEN CEL WEGENS DRUGBEZIT Deze zomer festival van Vlaanderen stad streek s rood-wit of rosé DISTRICTSBESTUURDER NKV J. v. d. VOORDE Matthaus Passion Voorlichting voor hoof din gelanden HULDE VOOR' HULST EN AARDENBURG In zeeland W. Baars (Van onze correspondent» MIDDELBURG Donder dag is opnieuw een druguan- delaar uit de omgeving van Terneuzen. namelijk de 26-ja- rige J. C. V. uit Zaamsiag, voor de rechtbank in Middel burg veroordeeld. V. heeft twee aan hem toe gestuurde postpakketten in houdende twee kussens waar:n zich pakken marihuana n et een gewicht van duizend gram (handelswaarde vierduizend gulden) bevonden, in ont vangst genomen. Daarnaast heeft V. duizend LSD-trips in bezit gehad waarvan hij zegt er zelf 75 gebruikt te heb ben. Volgens de officier van jus titie mr. T. Lebret zou V. niet de internationale drughandel te maken hebben. „Jongelui zoals jullie willen zich afzet ten tegen de maatschappij en dat doen ze dan op deze ma nier", aldus de officier. Hij eiste vijf maanden ge vangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk en een pt\>ef- tijd van twee jaar en ver beurdverklaring van de partij marihuana. Mr. W. K. Dieieman, de ver dediger van V. somde enkele positieve punten voor zijn cliënt op. Zo zou V. zich vrij willig hebben weten los te maken van de harde groep drughandelaren die in Terneu zen opereerden. „Toen de soci ale uitkering van de gemeente aan zijn vrouw werd stopgezet moest er toch geld komen om van te leven en daarom pikte mijn cliënt een klein graantje van de drughandel mee", stel de mr. Dieieman die voorts van mening was dat het uit eindelijk toch om de grote drughandelaars ging en niet om de kleintjes zoals V. Volgens de advocaat nam V. niet echt deel aan de interna tionale drughandel. De politierechter meende dat wel degelijk wettig overtuigend bewezen was dat de V, de marihuana heeft ont vangen. V. werd veroordeeld tot elf weken gevangenisstraf waar van vier voorwaardelijk, een proeftijd van twee jaar en toe zicht van het Zeeuws Consul tatiebureau voor alcohol en drugs. Van de geëiste zeven weken mag de vier weken voorarrest worden afgetrok ken. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Met de komst van Broomchemie loopt de bevolking van Terneuzen geen bijzondere risico's. Die overtuiging is de heer W. C. W. Baars, project-manager van Broomchemie, toegedaan. Zjjn persoonlijke mening is dan ook, dat de verontrusting, die rondom de komst van het bedrijf hier en daar is gerezen, wat overtrokken is. Zoals bekend is in de raad van Terneuzen verschillende keren de vrees geuit, dat de vestiging van Broomchemie gevaarlijke consequenties voor de bevolking van Terneuzen kan hebben. De heer Baars is door de verkoopmaatschappij van Broomchemie in Den Haag, Eurobroom b.v. belast met alle voorbereidingen van de vesti ging in Terneuzen. Die voor bereiding is nu al zover on derweg, dat binnen een maand waarschijnlijk de aanvrager» voor de verschillende vergun ningen op grond van onder meer de hinderwet kunnen worden ingediend. Zijn geruststellende overtui ging baseert de heer Baars op een aantal feiten. In de eerste plaats zegt hij de huidige ves tiging van Broomchemie in Wierden een goede referentie (e vinden voor Terneuzer* „De fabriek draait daar nu zeven jaar. we hebben één keer een arbeidsongeval gehad en één keer iets met een container, die broom bevatte en waarbij broomdamp vrijkwam. Maar voordat de brandweer kwam was die zaak al geklaard en zat die afsluiter al dicht. Een broomwolk boven Terneuzen ziet hij om die reden nog niet hangen. Dat de zaak redlijk veilig is, blijkt volgens de heer Baars ook uit het personeelsbestand; „Er is al die jaren nog nooit iemand weggegaan", zo stelt hij en voegt daaraan toe: „On der normale bedrijsomstandig heden kan er geen damp vrij komen. En als het wel gebeurt is de zaak binnen enkele mi nuten onder controle. De broom is volgens de heer Baars makkelijk onder contro le te houden omdat de opslag en het vervoer ervan m con tainers, niet onder druk ge schiedt Broom is een vloei stof. met een kookpunt van 59 graden. Boven de broom kun nen zich wel dampen vormen, zoals deze boven benzine kun nen hangen. Over de afstand van de ge plande vestiging tot de he- bouwde kom van Terneuzen. twaalfhonderd meter, zegt de heer Baars: „In Wierden staat de fabriek honderd meter van de bebouwde kom. We ziin ons wei bewust van onze ver antwoordelijkheid. We komen als een goed burger naar Ter neuzen, omdat we daar ook bi» gehaat zijn". De Broomchemie project manager vertelt verdei dat rijn bedrijf maar een kat.outer onder de chemie-giganten is- „Ais we op de top van onze capaciteit in Terneuzen werken maken we 8000 ton broomderi- vaten per jaar. Andere chemi sche bedrijven produceren vaak meer dan 100.000 ton aan produkten per jaar. Bil ons hoef je dan ook niet op van die grote koeltorens te reke nen". De produkten, die Broom chemie vervaardigt zijn broomderivaten, gebaseerd op de grondstof broom. Het zijn vaak half-fabrikaten. Een van de toepassingen is een brand dovend middel, dat volgens de heer Baars efficiënter is dan de chloor-blusmiddelen in de meeste brandblussers, Het is wel duurder. Ook worden rtoomprodukten gebruikt voor het desinfecteren van zwem baden. Het heeft de heer Baars overigens wat bevreemd dat de indruk leeft dat Broomche mie ongezuiverd op de Wes- terschelde zou gaan lozen. -"aar zijn zeggen is dat niet het geval. Er is inmi fdels overleg gepleegd tussen de Afval Waterleiding en Broom- ™emir. Voordat het water de AWL-pijp ingaat zal het eerst log gezuiverd worden. (Van onze correspondent) AARDENBURG Op Pas siezondag 16 maart a.s. zal de Matthaus Passion voor de 22e maal worden uitgevoerd in de Sint-Baal'skerk te Aarden burg. De uitvoering zal op nieuw onder leiding staan van Charles de Wolff, terwijl ine dewerking wordt verleend door onder andere het Koor van de Nederlandse Bach-ver- eniging te Naarden en Utrechts Stedelijk Orkest. (Van een onzer verslaggevers) SLUISKIL Op vrijdag 28 februari krijgen de Lofdinge- landen van het waterschap „De Verenigde Braakmanpol. ders" informatie over hun taak als toekomstige waterzui veraars. Tijdens een vergadering in café Dallinga te Sluiskil zal ter illustratie van dit onder werp een dia-serie worden vertoond. De informatiebijeen komst vindt plaats in het ka der van de voorlichtingscam pagne van de Zeeuwse water schappen. De aanvang van de vergadering is 14.30 uur. Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In Terneuzen wordt op het ogenblik hard gewerkt om een culturele raad in nieuwe vorm van de grond te krijgen. Gisteren besprak het dagelijkse be luur van de huidige culturele raad een ontwerpplan voor een geheel nieuwe struc tuur van dit tot op heden niet zo best fungerende culturele ad viesorgaan. Met de nieuwe formule zal in de toekomst hel algemeen bestuur van de raad verdwij nen: hiervoor in die plaats ko men vijf werkgroepen, met elk een aparte vooratter. Deze vertegenwoordigt op zijn 'beurt de groep in het dagelijks be stuur. Dit dagelijks bestuur wordt verder aangevuld met een secretaris en een voorzit ter, zodat het bestand in totaal op zeven komt. De nieuwe formule komt 20 maart op tafel in de vergade ring van het algemeen be stuur, dat 2-2 leden telt. Deze leden vertegenwoordigen di- De gelagkamei van de Roode Leeuw was gisteren wachtkamer. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Gisteren is de districtsbestuurder voor juridisch advies en bijstand van het NKV weer met zijn jaar lijkse „tournee" door Zeeland begonnen. Dit houdt in dat J. v. d. Voorde, bijgestaan door twee medewerksters (NKV-Ieden) tij dens speciale zitdagen in 18 gemeenten, door de gehele pro vincie heen, helpt bij het invullen van belastingformulieren en adviseert hoe te veel betaald belastinggeld kan worden terug gekregen. In totaal maken zo'n 2000 leden van deze gelegenheid gebruik. De resultaten van deze ser vice, liegen er niet om. „Als wij er niet waren zouden onze mensen veel te veel betalen. Dat is bewezen. Ik schat dat wij zo'n 40 tot 50.000 gulden teveel betaalde belasting te rughalen, en niet met foefjes, maar gewoon krachtens de geldende bepalingen. Verder uilen wij jaarlijks zo'n 200 T-formulieren in voor mensen die in aanmerking komen voor terugbetaling, maar geen aan giftebiljet voor inkomstenbe lasting ontvangen. Tijdens ons gesprek komen wij ook op de zogenaamde af trekposten. De lieer Van de Voorde heeft voor een bepaal de post een zeer gedesideerae mening. „Vakbonds-contributie zou zonder meer apart aftrek baar moeten zijn. En niet on der gebracht in een groep of de vier procents regeling. Tenslotte leveren de vakbon den, hoe men er ook over mag denken, een waardevolle bij drage aan de samenleving. De leden doen dikwijls mee uit solidariteit en de kosten die hier uit voortvloeien zouden aftrekbaar moeten zijn, even als giften". Rijdt het NKV met deze service de gevestigde bureaus op dit gebied niet in de wie len? „Ik dacht van niet. De individuele bedragen waarom het gaat is voor hen niet inte ressant. Het is eigenlijk het kruimelwerk waaraan deze specialisten echt niet genoeg aandacht kunen schenken". 21 Jaar lang al reist de heer Van de Voorde voor deze dienstverlening (die de leden dit jaar een bedrag van 2,50 kost) de hele provincie af. In Aardenburg, in hotel De Roode Leeuw liep het gisteren storm tussen 14.00 en 19.00 uur. „Het zal op de volgende zit-dagen beslist niet mindei zijn", aldus de heer Van de Voorde, die dank zij onder meer zijn assistente, mevrouw A. Hage. minder uren voor dit tijdrovende karwei nodig heeft dan vroeger wel eens het geval was. Een van de medewerksters van het NKV helpt bij het invullen van het belastingformulier. verse verenigingen in Terneu zen. Wanneer het nieuwe plan wordt aanvaard, dan komt er ook aan de clubsgewijze ver tegenwoordiging een eind- In de nieuwe opzei kon iemand lid worden op basis van zijn betrokkenheid en van deskun digheid. Op deze manier hoopt men de belangstelling voor de culturele raad wat te bevorde- ren. De vijf werkgroepen krijgen elk een afgebakende taak. De ze vijf taken zijn: kunst en Informatie, vorming en ont wikkeling, wooncultuur en cultuurbehoud, theater en tenslotte muziek. Volgens de heer Chris Maas. secretaris van de culturele raad beoogt het nieuwe plan een zo groot mogelijke zeilf- standiijgheid van de werkgroe- pen. Laat ze hun gang maar gaan. Als het nodig is, dan springen we wel bij, aldus Chris Ma-as. Gaat het alge meen bestuur van de culturele raad met het nieuwe plan ak koord, dan moet nog de goed keuring van de gemeenteraad worden afgewacht. Een uit 1971 daterende verordening betreffende de culturele raad moet dan namelijk worden in getrokken. (Van onze oorrespondent) AARDENBURG Het stadsbestuur van Meehelen (België) zal op 1 mei om 11 uur op het stadhuis aldaar alle medewerkers van de organisa tie Wandelhemen-Vakantie werk officieel ontvangen. Deze organisatie leidt reeds vele jaren zomerkampen voor de Vlaamse jeugd o.a. in Huist en in Aardenburg, respectieve lijk op 't Jagertje en De El- dersohans. Tijdens deze recep tie zal hulde warden gebracht aan zeer verdienstelijke mede werkers, waartoe de gemeen tebesturen van Aardenburg en Hulst behoren. BREDA (ANP) De recht bank in Breda heeft donder dag de 24-jarige P. H. uit Terneuzen veroordeeld tot twaalf maanden gevangenis straf, waarvan drie voorwaar delijk met een proeftijd van 2 jaar en aftrek van voorar rest. Veertien dagen geleden stond hij tereohit. omdat op 8 novem ber in zijn auto in Bergen op Zoom vijftig gram cocaïne werd aangetroffen. De eis te gen hem luididie: een jaar en vier maanden gevanigienisttraf onvoorwaardelijk met aftrek wan voorarrest. De rechtbank beschouwde de verdachte als een handelaar in hard drugs, mede op grond van diens eigen verklaringen. Enerzijds rekening houdend met de ernst van die feiten en anderzijds met de noodzaak van behandeling van de ver dachte, die zelf gebruiker van hard drugs is, kwam de recht bank tot een kartere straf. De ze biedt dan via een voor waardelijk deel de mogelijk heid om de verdachte te be handelen. Alis bijzondere voorwaarde bij de voorwaardelijke straf werd opname in een inrichting onder toezicht van het me disch Consultatiebureau voor Alcoholisme en Drugs opge legd. AXEL De Halle 20.00 uur: Le zing door H. Prenen. Causerie en voordracht over Godfried Bomans. BERGEN OP ZOOM Luxor 20.00 uur: Pikant gevrij in de Alpenwei 18 j Roxy 20.00 uur: Mijn nach ten met Susan 18 j. Schouwburg Luxor 20.15 uur: Cabaret Henk Elsink. „10 jaren suksessen". Markiezenhof, Steenbergse- straat, expositie Krabbegatse bouwsels (t.m. 23 febr-). Open dagelijks van 14.00-17.00 uur. Tweede hal Stadhuis, kunst werk van de maand van me vrouw M. Liefbroer-van Gijzel uit Putte (t.m. 28 febr.). Open ma. t.m. vrijd. van 8.30-12.30 en 13.30-17.30 uur. Etcetera, Molstraat Exposi tie schilderijen van Frans Al kemade (t.m- 27 febr.). EEKLO (B) Galerie Ledeganck, expositie tekeningen en aquarellen van de Eedese kunstenaar Jan Bruens (t.m. 18 febr.). Open van 14.30-19.00 uur, zond. van 10.00-12.30 uur. Op ma. geslo ten. GOES Grand 20.00 uur: Waar 18 toch de 7e compagnie geble ven? 14 j. 23.00 uur: De bloe dige vuist van Kung Fu J 18 De Veste 20.00 uur: Jazz club Goes met Whisper Not en m.m.v. Cees de Bie en Rudy „de Kukel" Kuiper. Museum voor N. en Z.-Be- (Van een onzer verslaggevers) BRUGGE In Brugge wordt dit jaar van 26 juli tot en met 9 augustus het Festival van Vlaanderen gehouden. „Ontmoetingen met houtbla zers" is het thema voor dc eerste week van dit festival. In dit verband zijn er onder meer internationale wedstrij den voor blokfluit, traverso en ensembles houtblazers. Verder staan er lezingen en cursussen op het programma van onder meer prof. F. Bruggen, C. Dolmetsch, G. Scheck, F. von Huene en K, Yokoyama. Gehouden wordt ook een tentoonstelling over blaasinstrumenten, snaar- en tokkelinstrumenten, die af komstig zijn uit musea en prl- ve-verzamelingen. Binnen de tentoonstellingsruimte worden verder audities en demonstra ties gehouden. Tijdens de tweede week wordt vooral aandacht ge schonken aan het werk van Monteverdi en Mozart. Viei Monteverdi-concerten worden uitgevoerd door respectievelijk het Monteverdi-Chor und Ca- merate Academica Hamburg, King's College Ciioir Cam-brid ge met The Early Music Con sort of London, de Prager Ma- drigalisten en The Purcell Consort of Voices. ROTTERDAM Aan de Erasmus Universiteit te Rot terdam slaagde voor het kan didaatsexamen economie de heer P.A.E. Vroeg op uit Oost- burg. veland, expositie schilderijen van J.J. Pantus (t.m. 1 maart). Open di. t.m. zat. van 10.00- 12.00 en 13.30-17.00 uur- HULST Gaierie Van Geyt, expositie tekeningen, etsen, litho's, van graficus-schrijver William D. Kuik (t.m. 24 febr.). Trefpunt, expositie schilderijen van Ben Bonte (t.m. 28 febr.). Open dag. van 10.00-18.00 uur, op zondag van 14.00-18.00 uur. LAMSWAARDE P. Claessens 20.00 uur: Prijskaarting, georg- door sportclub S.D.O. '63. MIDDELBURG City 2000 uur: Hitier, de laatste 10 dag en. Kuiperspoort 20.30 uur: Geoffrey Madge, piano, georg. door Jeugd en Muziek. OOSTBURG Ledel Theater 20.00 uur: Em-manueile 18 j. Soos 20.00 uur: Willem Vermandere, Jan de Wilde en Les Turlupins. ROTTERDAM De Doelen (grote zaal) 20.15 uur: „Jasperina-Solo" door Jasperina de Jong. De Doelen (kleine zaal) 20.15 uur: Vocalistenserie. Robert Holl (bariton) en Tom Bollen (piano). De Doelen (hal grote zaai) 23.30 uur: Knaakooncert door het ensemble van Ton Hart suiker. Schouwburg 20-15 uur: „Gijsbrecht van Amstel" van Joost van den Vondel door Publiekstheater. Hofplein Theater 20.15 uur: „Het fe nomeen" door Henk van Ul- sen. Gedramatiseerde docu mentaire over het leven van de kunstschilder Han van Meegeren. Luxor Theater 20.00 uur: „Der Bettelstu- dent" van Carl Millöeker door de Havenstad Operette. Picco lo Theater 20.15 uur: „Au tokerkhof' van Arabal door Stadstoneel Rotterdam. TERNEUZEN Luxor 20.00 uur: De drie musketiers a.l. Museum, Uitleencentrum voor beeldende kunst (t.m. 1 mrt.). Open di. t.m zat. van 14-00-17.00 uur. Artikof, Sehoolweg, expositie wandkle den van Lia de Ridder uit Aardenburg (t.m. 28 febr.). VLISSINGEN Alhainbra 20.00 uur: Gold 14 J. 23.00 uur: Frank en Eva 18 j. ZIERIKZEE Hotel van Oppen 20.00 uur: Lezing dr. A. de Vin over „Schouwen Duiveland gezien door de ogen van enige Ned. talige en buitenl. schrijvers. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 20.00 uur: Balletten. Kon. Ned. Schouwburg 20.00 uur: „De maan van de lente" van Rose Gronan. Kakkeltheater 20.00 uur: „Wittezwartepietepoppen" van Joe Orton. Melr Theater 20.30 uur: „Menuet" van Pieter de Prins. BRUGGE Korrekelder 20.30 uur: „Waanzin voor twee" van E. Ioimescu. GENT Kon. Opera 20.00 uur: „Frederika" van F. Lehar. Kom. Ned. Schouwburg 20.00 uur: Musical „Cabaret" van Joe Masteroff, Fred Ebb en John Kander. Uitgave Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Editie Zeeland RAYONKANTOREN TERNEUZEN Nieuwstraat 9, tel. 01150-7920 (4 lijnen); HULST Steenstraat 14, tel. 01140-3751 (3 üjnen); GOES: Klokstraat 1, tel. 01100-8030 (3 lijnen). KANTOORUREN Maandag t.m. vrijdag 8 15 - 12.30 en 13.30 - 17.00 uur. BUITEN KANTOORUREN ADVERTENTIE-EXPLOITATIE Breda Maandag t.m. vrijdag van IS 00 - 20.00 uur, en zondag van 20.00 - 22.00 uur tel. 01600 - 22341. BEZORGKLACHTEN Zeeuwsch-Vlaanderen, tel. 01140-3751. Midden-Zeeland 01100- 4944. REDACTIE Chef Zeeuwse redactie S C. Augustijn, kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel 01150 7920. privé Lorentzlaan 50, Terneuzen, tel. 01150 - 5745; algemeen redacteur Zeeland drs. J. Bouwmans, kantoor Klokstraat 1, Goes tel. 01100 - 8030, privé Zuidvliet- straat 53, Goes, tel 01100-8138; redacteur Midder.-Zeeland: G. van Berkel, kantooi Klokstraat 1. Goes, tel 01100 - 8030, privé Voorburcht 37, Kapelie tel 01102 2320; redacteur voor Terneu zen en Kanaalzone P. de Schipper kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen, tei 01150 - 7920 privé Noordstraat 45 Hoek, tel. 91154 1556, redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen H. Postma, kantoor Steenstraat 14, Hulst, teL 01140 - 3751. privé vValmolenstraat 12, Hulst tel. 01140 4159 Redacteur voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen: R. van der Helm, Melkweg 40, Oostburg, bel 01170 3370: foto-journalist voor Zeeland C. J de Boer kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen, teL 11150 -7920, privé Langs de Kreek 56, Terneuzen, tel. 01150- 3137, sportredactie Zeeland A. Koomen. Troelstralaan 8, Axel tel. 01155 - 2594. ABONNEMENTEN-EXPLOITATIE inspecteur Zeeland: W. Hendriks, teL 01140 - 3751. ADVERTENTIE-EXPI OITATIE Inspecteur Zeeland C. Menu, teL 01100 - 4316.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 5