B. en W.'s willen snel vaste oeververbinding Meer auto's verkocht dan verwacht de romantiek keert weer terug in uw huiskamei J zeeuws Wcméceé Grafiek van William Kuik in galerie Van Aantal PSD-klanten daalde dagelijks testuur mor CDA- 'eeland GARAGEBEDRIJVEN OVER 1975: Kouder Vergadering Jeugd en Gezin IIGHTING IEREN iGER PITJE n actie ■uiting JAN HENDRIKX In hoger beroep tegen vonnis expediteurs stad streek lardenburg BRIEF VIT ZEEUWSCH-VLAANDEREN AAN RAAD VAN DE WATERSTAAT WBBBBBÊ Bijeenkomst N.M.N.H. Overtreffen Herinnering ,hoe 't aan toen was 2 Jslaggevers) burgemeester en wethou. I -Vlaanderen waren gisteren ^t energiegebruik er een ma- openbare verlichting op een bgpunt van energiebesparing mcieel oogpunt aantrekkelin. lie mort bekijken hoe der» gedeputeerde A. van lesbengén voorzitter i». Een ander besluit van kamenlijke B. en W.'s gold I Jze club zelf. Besloten werd Imelijk het gezelschap in de Vkomst kleiner te maken or voortaan elke gemeente lar drie vertegenwoordigers |ar deze vergaderingen af t» ardigen en wel per gemeen, de burgemeester, de secr». kis en één der wethouders pchten er onderwerpen aan I orde komen, waarvoor ook aanwezigheid van andere Ithouders vereist is. da» I hrden ook die wethouders I fgenodigd. Verder is afjo. roken iedere tweede donder. |g van elk kwartaal te ver- Ideren. Van een onzer verslaggevers) IGOES Het CDA in Zee- l/id heelt gisteravond een da- [lijks bestuur gevormd be- bande uit de drie partijvoor- fters drs. F.J. Burger '1IO,, W. van Alphen CVP) en drs. Kerkhof (AR), (t algemeen bestuur is aan- I K-u ld met de heren J. de Boe fHU) als secretaris en P.A, i jilderom (KVP) als penning- leester. Een der nartijvoorzit- lrs wordt voorzitter van het residium. |Wie dat wordt zal men on- brlïng 'moeten uitmaken. Het [■noemen van een dagelijks •stuur betekent een stap ver- ir in de richting van het istalte geven van het CDA in •eland Gisteravond werd be oten het CDA in Zeeland order uit te bouwen en daar- i vanuit de provincie mee te lerken aan de opbouw van ;t landelijke CDA. Opdracht is gisteravond ook geven voor het ma-ken van in raamstatuut voor de CDA- Jseland. Hiervoor is een com- issie benoemd bestaande uit j |r. Van der Meer uit Hein- mszand KVPdrs. F. Bur- :r uit Wemeldinge (CHU) en lirgemeester E. Baerends uit fiddens houwen (AR1. Ver- er werd besloten om in de ■-eede helft van april een -ote CDA-manifestatie in loes te houden. Gesproken lordt dan door de drie voor- |tters van de CD A-statenfvac- •s. de heren H. Eversdijk 'HU), C. Balkenende (AR) I P. Everaert (KVP). VRIJDAG 14 FEBRUARI 1975 lWÈMmmmtmmim Carnavalsschieting Hand- ogmaatschappij „St- Se'oasti- n" organiseerde een carna- ilsschieting. Uitslag: eerste* i tweede hoogvogel D. van ermon; zijvogels: H. van maarden en tweede niet af; allen W. Buzeijn en tweede et af. Meeste kleine vogels v.d. Walle (9 stuks) die ermee een record vestigdfc. 'ijsvogels: R. de Wispelaere, R. Geernaert; 3. J. Cattooi. W. Buzeijn, 5. F. Verbeke, D. van Hermon, 7. P- v.d. a'Ie- De prijzen waren honken door I. Puijenbroefc e r. G Vandewal'o-B'on el. P. v.d. Walle en Sint bastiaan. ^rneuzense afdeling van ïhuttevaer binnenkort. 0°* ijkswateisUat nog eens aan jas trekken. De heer W. de Zeeuw, af" hngssecretaris van de a*" ling Terneuzen vindt dat aan de huidige ohe-over- st ook figuurlijk een lucht* zit; ..Het is nu al de derde 3e vierde keer. Het 2aa* gek worden. Het is 'dacht dat de schippers de aats van zo'n ïozin hjn" n eer oaar uur lokaliseren de Belgische Rijkswacht ree'*t dan van een onbe- nde dader en die benadert t betrokken bedrijf dan el omzichtig. Dat is eetï at vreemde zaak" (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN-HULST-GOES-MIDDELBURG De crisis In de auto-industrie blijkt zich nog niet te hebben gemanifesteerd in de huidige verkoop van nieuwe auto's in Zeeuwse garages. Een kleine steekproef onder een aantal grote garagebedrijven leerde ons dat meer nieuwe auto's in de afgelopen maand zijn verkocht dan aanvankelijk werd verwacht. en als dit zo voortzet zullen we onze organisatie moeten aanpassen. Meer mensen er bij", zo werd opgemerkt. Bij garage Louisse in Goes was men iets voorzichtiger. „Wij zijn gematigd optimis tisch en er valt eigenlijk nog weinig te zeggen.-Het loopt op het ogenblik en dat is meer dan we vorig jaar konden con stateren". „De verkoop gaat goed, be ter dan vorig jaar", zo deelde tenslotten garage Baas in Mid delburg mee. „We hebben een geweldige (tart gehad dit jaar, aldus een woordvoerder van garage R. Visser in Terneuzen. „Decem ber was erg traag en trekkerig maar in januari verkochten we 40% mer auto's dan we had den gepland- De meeste be langstelling gaat uit naar au to's van rond tienduizend gul den. We mogen ook wat de verkoop van bestelauto's be treft niet mopperen". „Boven verwachting en erg goed", aldus de heer Kerck- haert in Hulst van de gelijk namige garage. ,,Je kunt na tuurlijk geen vergelijking ma ken met vorig jaar januari, toen zaten we in de oliecrisis, maar dit jaar januari was een uitzonderlijke maand. We zien het jaar dan ook zeer optimis tisch tegenoet". Als oorzaken van de verhoogde verkoop zag de heer Kerckhaert het stij gende netto besteedbare inko men. Het feit dat Nederland niet zo deelt in de algemene malaise en - toch wel - het inlo pen van uitgestelde aankopen van vorig jaar. Ook bij garage Jos Voet in Terneuzen bleek vorige maand de verkoop boven verwach ting. „Het is eigenlijk in sep- tember-oktober vorig jaar al begonnen We dachten dat is over in januari, maar het blijft lopen". Als oorzaken zag men in deze garage de nieuw uit gebrachte modellen van Volks wagen, die hier verkocht wor den. „Het is een gekkenhuis Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag om 18.00 overgang naar kouder weer wet plaatselijk lichte vorst in de nacht. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Ne derland. Voor zaterdag: aantal uren zon: 0 tot 4; min. temp.: om streeks 1 graad; max. temp.: omstreeks 5 graden; kans op zon droge periode van min stens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaall: 40 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 1 tot 7; min. temp.: om streeks -1 graad; max. temp.: omstreeks 5 graden; kans op oen droge periode van min stens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent De waterhoogten van donder dagmorgen meegedeeld door Kijkswaterstraat: Konstanz 300 (-2), Rhemfel den 227 (onv), Plittersdorf 387 (-7), Maxau 447 (pl. 1), Plo- chingen 164 (pl. 1), Mannheim 288 (-10), Steinbach 188 (pl. 10), Mainz 320 (-7), Bingen 188 (-3), Kaub 240 (-5),Trier 333 (-3), Koblenz 265 (-4), Keulen 256 (-9), Ruhrort 429 (-9), Lobith 1089 (-19), Pan- nerdense Kop 1032 (-21), Nij megen 871 (-20), Ijsselkop 925 '"18), Eefde Ijssel 490 (-14) I Deventer 362 (-18), Kater- veer-Spooldersluis 83 (-6). Mon ®h 5475 (pl. 15), Borgharen ™16 (pl. 3). Belfeld 1203 (pl. 11. Grave beneden de sluis 526 (-4). (Van een onzei verslaggevers) MIDDELBURG „Ervaringen met het werknemerscom missariaat". Dat is het on derwerp, waarover de heer J. J. C. Geluk komt spreken op de eerstvolgende lunchbijeen- komst van het departement Zeeland van de Nederlandsche maatschappij voor nijverheid en handel. De heer Geluk is werknemerscommissaris bij Estel en tevens lid van de ondernemingsraad van Hoogo vens b.v. te IJmuiden. De lunchbijeenkomst wordt ge houden op donderdag 27 fe bruari om 12.00 uur in hotel Britannia te Vlissingen. De bijeenkomst zal tot 14.00 uur duren. Deelnemerskosten zijn f 8,75. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De colleges van burgemeester en wet houders van Zeeuwsch-Vlaanderen hebben gisteren tijdens een vergadering in Terneuzen zonder aarzelen allemaal gezegd dat de vaste oeververbinding er zo snel mogelijk moet komen. Verschil van mening hierover was er niet. De colleges van B. en W. hebben het gezamenlijke stand punt gisteren nog toegezonden aan de Raad van de Water staat in Den Haag. Tijdens de openbare hoorzitting over de vaste oeververbinding, die op 9 april in Goes wordt ge houden, zal er namens de Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten één woordvoerder hun nu ingenomen standpunt naar vo ren brengen. De colleges van b. en w. waren het erover eens dat op de eerste plaats Zeeuwsch- Vlaanderen met een vaste oe ververbinding uit zijn isole ment moet worden bevrijd. De huidige veerdiensten, hoe (£iel en comfortabel ook, leveren volgens de college's van b. en w. de weggebruiker altijd tijdverlies en ongemakken op. Bovendien zullen na het tot stand komen van de vaste oe ververbinding de sociale en culturele contacten tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en de rest van Zeeland verbeterd kunnen worden „Er zijn voor. delen voor onderwijs en gzondheidszorg. Wonen aan de ene kant van de Wesitersehel- de en werken aan de andere kant zal gemakkelijker wor den. De recreatiegebieden worden beter bereikbaar", al dus de colleees van b. en w. Voor hen is het duidelijk dat ook het bedrijfsleven van Zeeuwsch-Vlaanderen bij een vaste oeververbinding is ge baat omdat met een brug-tun- nel een snellere aan- en af voer van grondstoffen en pro ducten is verzekerd, het vrachtverkeer meer ritten kan maken en pendel beter moge lijk is. Het vestigingsklimaat van Zeeuwsch-Vlaanderen wordt verbeterd en daardoor kan de werkgelegenheid wor den gestimuleerd. In de argu mentatie rond het standpunt dat die vaste oeververbinding zo spoedig mogelijk moet wor den aangeegd, halen de colle ges van b. en w. ook het rapport van de Rijksplanologi sche Commissie van 1971 aan over „De Ontwikkeling van Zuidwest-Nederland". Hierin staat dat een vaste oeverver binding past in het nationale zeehaven- en spreidinigsbe- leid- Volgens de colleges van b. en w. kunnen vele maatschap pelijke voordelen van de vaste (ADVERTENTIE) De grootste „klassieker" ven Brabant en Zeeland. Al ruim anderhalve eeuw. Mocht u toch alleen maar van strak en/of stijlvol modern houden: ook déarvoor kunt u volop bij Jan Hendrikx terecht! RrpHa.Rncrlicfr /faliirinaglr. - Breda-Boschstr./Catarinaslr. elke maandag gesloten oeververbinding niet worden gekwantificeerd. „De in gul dens uit te drukken maat schappelijke baten zullen de lasten echter zeker overtref fen", is hun standpunt. Wat de vaste oeververbin ding betreft vond men het enorm belangrijk dat het pro ject zo enorm veel werkgele genheid oplevert, namelijk 32.000 manjaren in totaal. Men vond het van belang dat de vaste oeververbiding gereed zou zijn voordat met de aanleg van een stormstuwcaissondam in Oosterschelde kan worden begonnen. De colleges van b. en w. waren het er gisteren met el kaar over eens dat de vaste oeververbinding moet worden aangelegd ter hoogte van de huidige veerverbinding Krui- ningen-Perkpolder. De groot ste voorkeur wordt daarbij ge geven aan het z.g.n. variant tracé. Óver de grote lijn van het gezamenlijke standpunt die voor de ene gemeente wel en voor de andere gemeente niet van belang ziin, zullen door do betrokken gemeente zelf aan de orde worden gesteld. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - De stich ting voor Jeugd en Gezin in Zeeland houdt op donderdag 20 februari een openbare alge mene bestuursvergadering op het bureau van de stichting te Middelburg. De vergadering begint om 19.00 uur. Tijdens de vergadering zal onider meer een rapport wor den besproken van de werk groep public relations. Deze werkgroep heeft de mogelijk heden onderzocht om de stich ting voor Jeugd en Gezin ln Zeeland meer bekendheid naai buiten te geven. (Van onza rechtbankverslaggever! BREDA De officier van justitie in de rechtbank Breda, mr. J. Reinders is in appèl gegaan van het vonnis van de Bredase rechtbank waarbij twee Roosendaalse expediteurs P.M en A. de B. en de procu ratiehouder J.B. van een hun ner wegens het vervalsen van Franse ritmachtigingen wer den veroordeeld tot voorwaar delijke gevangenisstraf en geldboeten. P.M. tegen wie mr. Reinders een jaar had geëist, werd ver oordeeld tot zes maanden voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en een boete van f 4000 of 80 dagen, A. de B. tegen wie tien maanden was geëist, werd veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en eveneens een boete van f 4000 of 80 dagen. J.B. tenslotte werd tot een boete van f 2000 of 40 dagen veroordeeld. Te- een hem was zes maanden geëist. WanneeT de zaak in beroep voor het Bossche Hof zal dienen is nog niet be kend Morgen, zaterdag 15 febr. Bergen op Zoom 6.11 18.27 Hansweert 5.24 en 17.48 Terneuzen 4.42 en 17.07 Vüssingen 4.14 en 16.34 "emeidinge 6.02 en 18.11 (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Over de gehele lijn hebben de Provin ciale Stoombootdiensten in Zeeland vorig jaar minder jassagiers en auto's vervoerd dan in 1973. Het totaal aantal vervoerde passagiers was zelfs het iagste sinds 1970. Dit blijkt uit het vervoersover zicht van de Provinciale Stoombootdiensten per eind december 1974, waarin tevens de cijfers over het gehele vo rige jaar bekend werden ge maakt. Het overzicht werd gisteren gepubliceerd. De P.S.D. vervoerde vorig jaar in totaal 6.435.580 passagiers. Via de veerdienst Kruiningen— Perkpolder werden 2.591.804 personen overgezet en vla de veerdienst VlissinigenBres- kens 3.843.776. Op beide veer diensten bleven deze cijfers onder de cijfers van 1973. In 1970 vervoerden de P.S.D. in totaal 6.498.508 personen. Dat getal steeg in de jaren 1971 en 1972, terwijl het cijfer in 1973 weer terugliep. Het aantal vervoerde auto's vorig jaar be droeg in totaal 2.303.663. Dat was ook minder dan in 197?. Over de periode 19701974 lag het dieptepunt in het aan tal vervoerde auto's in 1972 met 2.285.338. Uitgesplitst naai de beide veerdiensten werden vorig Jaar via Vlissingen— Breskens 1.207.106 auto's ovei- gezet tegen 1.224.138 in 1973. Via de veerdienst Kruiningen- Perkpolder werden vorig jaar 1.096.557 auto's vervoerd, hetgeen meer was dan in 1973 toen 1.088.459 auto's werden overgezet. Het aantal vervoer de auto's via Kruiningen Perkpolder is ook het enige op alle onderdelen, waarin het cijfer steeg ten opzichte van 1973 De cijfers over ae maand december 1974 alleen wijken niet af wat betreft het aantal vervoerde passagiers. Wel valt een duidelijk andere lijn waar te nemen ten aanzien van het aantal vervoerde auto's. Dat cijfer bedroeg namelijk in de cember 1974 158.822 tegen 133.674 in december 1973. Het aantal vervoerde auto's in de maand december lag vorig jaar zelfs het hoogst sinds 1970. William D. Kuik is een Utrechtenaar op middelbare leeftijd, die schrijft en gra fisch bezig is. Zojuist ver scheen van hem een roman De Held van het Potspel waarin critici en lezers weer eens een echt verhaal van enige om vang konden begroeten zoals dat in onze moderne literatuur zo zeldzaam is geworden en dat bovendien in een persoon lijke stijl is geschreven. Rondom dit boek nu organi seerde de uitgeverij in samen werking met enkele boekhan dels in den lande een teleur stelling van Van Kuiks gra fiek en van die boekhandels is Galerie Van Geyt er één. Kuik is ook een der mede oprichters van het Utrechts grafisch genootschap De Luis, waarvan de leden allemaal de uitstraling van de grote grafi sche persoonlijkheid van Wil lem van Leusden ondergingen zodat velen der leden een ze ker surrealisme, mysticisme en exotische fantasie niet vreemd is. Dat geldt zeker ook voor Kuik. Wie zijn tentoonstelling onbevooroordeeld en van niets wetend bekijkt, kan nauwe lijks geloven dat hier een he dendaagse d.w.z. in deze tijd levend en uit deze tijd put tend kunstenaar aan het woord is. Bekijkt men zijn figuren, dan dragen ze vaak hoeden die ons van het beken de portret van Arnolfini van Jan van Eyck bekend zijn. Zijn vrouwen en dames zijn in lange rokken en gewaden ge huld en zijn manier van teke nen heeft alles weg van de manier der grote meesters, zijn liciht-en-donker-werking is zwaar romantisch. De enige tekeningen waar van men gelooft dat ze werke lijk door de natuur geïnspi reerd zijn zijn die uit Ierland en Ierland is nu eenmaal ook in de werkelijkheid van thans nog romantisch en in de visie van Kuik dubbel. Voorzover zijn figuren niet herkenbare gewone mensen zijn, sprook jesfiguren of Ierse zigeunerin nen, dragen ze vreemde skur- riele trekken, vertonen soms ook de neiging tot het monster achtige. Ook andere vreemde en tantastisohe wezens, ver want met die uit de wereld van Jeroen Bosch en Breughel, Bevolken zijn tekeningen en etsen. Een bewonderd voorbeeld van Kuik is ongetwijfeld Pira- nesi, de visionaire schepper van de Carceri, die hij zelfs een Hommage wijdt. De inspi ratiebron van Kuik schijnt vooral te liggen bij de door hem bewonderde meesters van de beeldende kunst en ln de literatuur (H.C. Andersen b.v.) en is als zodanig niet weg te denken van Kuiks cul turele bagage, hoewel ook een naar het levend model gedane ets van Jan Rietveld niet min der overtuigt. Deze tentoonstelling, die een uitstekende kennismaking biedt met de zeer persoonlijke wereld en sfeer van de schrij ver-graficus William Kuiik blijft te bezichtigen tot 24 fe bruari a.s. WILLEM ENZINCK. Eindredactie Rein van der Helm n Ruim 30 jaar na het beëin digen van d-e oorlogshande lingen in Zeeuwsch-Vlaande ren zijn her en der noig her inneringen te zien aan de oplossingen die toentertijd getroffen moesten worden om mens en dier onderdak te geven. Want zij die die tijd bewust hebben meegemaakt weten nog hoe hopeloos de zaak vernield was. Een spe ciale rijksdienst belastte zich met het verstrekken van voorzieningen om mens en dier te beschermen tegen de elementen. Het waren z.g mssenhutten die het rijk fcocht uit overtollige leger- voorraden. En zo verschenen overal in het West-Zeeuwsch- Vlaamse land noodwoningen, noodboerderijen, noodstallen en noodscholen. Zelfs de pas na de oorlog gestarte katho lieke h.b.s. Sint-Eloy vond in zijn beginjaren onderdak in een reeks nissenhutten in Schoondijke. Oplettende voorbijgangers hebben ln Breskens al regelmatig dit fraaie witgekalkte gebouwtje zien staan. Welnu, ook dat ïs nog 'n nissenhut, die nu 30 jaar na de oorlog nog steeds uitstekend dienst doet en bovendien een blijvende herinnering is aan „hoe het toen was". i HULST DE KONING VAN ENGE LAND. In deze bioscoop wordit vertoond de film Sex a contant. Een film over pros titutie, waarin getoond wordt wat de meisjes van dit be roep in Hamburg, Mönchen, Düsseldorf, Berlijn, Frank furt, Hannover en Konstanz verdienen en meemaken. Toegang 18 jaar. Zondagmid dag om drie uur de spannen de film Gappa en de Vlie gende Monsters van Dracula. De film gaat over een expe ditie, die het jong van een paar voorwereldlijke mon sters meeneemt naar Japan. Het ouderpaar gaat het jong achterna en richt daarbij enorme schade aan. TERNEUZEN LUXOR-THEATER. Vanal vrijdag tot en met zondaga vond en ook zondagmiddag om twee uur wordt hier ver toond De drie musketiers, een kostelijke avonturenfilm voor de hele familie. Zon dagmiddag halfvijf, maan dag- en dinsdagavond wordt gedraaid de film Les Valseu- ses Het gaat over- de bele venissen van een stel levens genieters en sexversierders. Toegang 18 jaar. OOSTBURO LEDELTHEATER. Voor de derde week wordt nu in Oostburg de film Emanuelle gedraaid, met in de hoofdrol de (veelal blote) Sylvia Kristel, die als Nederlandse de hoofdrol in deze Franse film speelt. Zondagmiddag kunt U in deze bioscoop van- at twee uur getuige zijn van de nieuwste avonturen van Sjors en Sjimmie. Sjor: en Sjimmie en de rebellen, is de titel van de film. VLISSINGEN ALHAMBRA Vrijdag avond om 23 uur in deze bios- coop de film Frank en Eva met in de hoofdrollen Wille Ke van Ammelrooy en Hugo Metsers, die het als filmecht paar met elkaar niet al te best kunnen vinden. In de ver wikkelingen daaromheen spelen ook een rol Lex Goudemit, Elsje de Wijn, Helmert Woudenberg Ronnie Bierman en vele anderen. Toegang 18 jaar. Vrijdag 20 uur, zaterdag en zondag om 19 en 21.30 uur, maandag en dinsdag om 20 uur de film Gold, over de avonturen in en rond een goudtmjn. De noofdrol wordt gespeeld door Roger Moore. Zondagmiddag om drie uur wordt voor alle leeftijden de film over De avonturen van Pietje Bell gedraaid. MIDDELBURG CITYTHEATER Hitier, die letzten zehn Tage, is de titel van de film, die van avond voor het laatst in deze bioscoop wordt vertoond. Een film over Berlijn, 20 april 1945, de dag waarop de geallieerde legers steeds ver der Duitsland binnendringen en de Russische opmars van uit het oosten onstuitbaar is. Intussen viert Hitler in zijn bunker zijn 56ste verjaardag. De spanning stijgt naarmate Hitiers rijk verder afbrok kelt en tenslotte blijft er van dat rijk en van Hitier niets meer over. Zaterdag, zondag middag om halfdrie en zon dagavond wordt vertoond de film: Pat Garrett and Billy the Kid, een duo dat lange tijd het Westen onveilig maakte. Nadat Garrett trouwde trad hij in dienst van de sheriff en neemt het als zodanig op tegen Billy de Kia Toegang 18 jaar. GOES GRAND THEATER. Vrij dagavond om 19 en 21.15 uur Waar is toch die verrekte zevende compagnie geble ven? Een film voor alle leef tijden over sensationele avonturen van Franse solda ten eind mei 1940. Vrijdaga vond om 23 uur wordt hier de film De bloedige vuist van Kung Fu vertoond. Een film waarin heel wat afge- knokt wordt en die toegan kelijk is voor mensen boven do achttien jaar. Zondag, maandag en dinsdag draait er in Goes weei een oorlogs film, getiteld Battle of the Bulge De film gaat over het Ardennenoffensief. Zondag middag om halfdrie voor de ieugd de film De nieuwe avonturen van Dik Trom.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3