Boeren en tuinders ontevreden over landbouwakkoord Starfighter wordt zeker vervangen Korter dienen per 1 juli bij marine en luchtmacht Dr. O. krijgt gratie Totale oorlog" Meeus en bonden Vlissingse pyromaan ingesloten mm f më B.V. DONGEN BREZNJEV WEER BOVEN WATER Stakers in Spaanse kathedraal Merckx en Sercu winnen in Antwerpen mË^m t» Wm W vyy/.-vA van: ILEUM VREES VOOR SPONTANE ACTIES IN ZUIDWESTEN BEGIN KANS Vrij na bijna 23 jaar cel C.a.o.'s miljoen werknemers rond IN BRUSSEL GERUCHTEN OVER ZIEKTE Geen nadelen Vlissingen Bouwprogram marine wordt niet versneld -af VredelingNederland kan niet wachten op onderhandelingen ovt r troepen vermindering Brochure Keuze Zorgen Kor ter werken in glasfabriek Sas van Gent xwMvfrx-v is#:w r 1 UUR SERVICE CRLINK, DUS NSTRAAT 26 BREDA rschotten ïaterialen (met kleine iten) andpiaten in edele watervast verlijmd. riplex, multiplex, ook in ten enz. an 19-21 uur en elke zater- 11.30 uur op het industrie- ijt te Dongen. traat 4 ook uitverkoop van: ASTEN ADEN JUR contant kkring op een van de afdelingen, overeenstemming is lordelijkheid van ar wisselende diensten, en een 13e maand te premiespaar den, na telefonische 773500), gaarne jk onderhoud verstrekt 3. Breekveldt. (citaties onder nr. iten aan ons kantoor. DirecteurDr. W A J M Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker Redactie- en administratie-adres Hieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)- 79 20 Gironummer 1114111 t.n.v. Uitgeversmaatschappij De Stem B.V., Reigerstraat 16, Breda. DE VRIJDAG 14 FEBRUARI 1975 27e jaargang No. 7585 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. (Van onze soc. econ. redactie) DEN IIAAG De al aanwezige onrust en onbehagen onder de Nederlandse boeren en tuinders zal eerder toe nemen dan verminderen als gevolg van het gistermorgen bereikte EEG-Iandbouwcopromis in Brussel. Dit ver wachten het Landbouwschap, de boeren-, en tuindersor ganisaties en het landelijke actiecomité van (vaak georga niseerde) agrariërs onder leiding van Klaas Olieman. Zü vinden de nieuw vastgestelde EEG-prijzen voor Iandbouw- produkten te laag. Dinsdag a.s. beraadt het Landbouwschap zich over het compromis en wil dezelfde dag nog overleggen met minis ter Van der Stee (Landbouw). Vanmiddag licht deze be windsman de in Brussel be reikte resultaten toe. VVoens dag a.s. vergaderen de centra le bwca- en tuindersbOB- den. De boeren- en tuindersorga- nisatios en het landelijk actie comité zijn niet van plan om boeren m luinders op te roe pen tot acties. Wel worden spontane acties verwacht van boeren en tuinders in bepaalde gebiedt vooral uit het zuid- en v i ons land, dat eind vor:g jaar zwaar is getroffen door wateroverlast- In hun co:::. aren houden de land- REGEN Veel bewolking. Plaatselijk regen. Matige tot krachtige wind uit zuidwestelijke richting. Maximum temperaturen rond 7 graden. STAD en STREEK Zeeuwsch-Vlaamse gemeentebesturen wil len snel een vaste oeververbinding. Pagina 3 Belastinginvultoernee van hef NKV. Pagina 5 binnen- en buitenland Speculaties over opvol ging kardinaal Alfr.nk. Pagina 13 Turks-Cyprioten willen baas zijn in eigen huis. Pagina 15 Gruyters heeft het moei lijk met terugval in bouw. Pagina 14 sport Harm Kuipers wijst Pfrommer de weg. Pagina 17 RADIO en televisie De waarheid over BB door BB zelf. Pagina 9 merijn Het gaat slecht met de oorlog: bij marine en luchtmacht gaan ze óók si korter werken. bouworganisaties zich nogal op de vlakte, omdat zij eerst de resultaten grondig willen be studeren. Wel klinkt een alge mene teleurstelling door, want men had gerekend op meer dan een gemiddelde prijsver hoging van 9%, mede omdat de EEG-landbouworganisatie. de COPA. 15% had gevraagd. De organisaties vrezen, ciat deze prijsverhoging te weinig is om de kostenverhogingen in de landbouw voldoende te kunnen opvangen Ondanks de teleurstelling over de 9%-prijsstijgiilg is het Landbouwschap wel blij, dat er nu een begin, noewel lie- scheiden. is gemaakt met het herstel van de gemeenschap pelijke landbouwmarkt. Zowel dit schap als de boerenorgani- satie zijn ontevreden over het rundvleesbeleid. waartoe Brussel is besloten. Zij ver wachten. dat de toepassing van verschillende maatregelen in diverse EEG-landen nog verder uit elkaar gaan lo pen. De nieuwe referentieprijzen (minimum-invoerprijzen) zijn volgens het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen nog te laag om de tuinders een redelijke bescherming te ge ven. omdat zij zeer hoge ener gieprijzen moeten betalen. Bij appels en peren heeft het sys teem van referentiepriizen voigens dit bureau geen effect, doordat de uit het zuidelijk halfrond geïmporteerde vruch ten in het algemeen duurder zijn dan de eigen produkten. Bij tomaten en komkommers uit de Oostbloklanden en de derde wereld is dit anders: daar heeft het wel effect, op voorwaarde dat het goed wordt toegepast. Voorzitter Olieman van het landeliik actiecomité wil. dat het prijsbeleid anders wordt, waardoor de boeren echt iets merken van prijsverhogin gen. Onze correspondent in Brus sel tekent hierbij het volgende aan: Niet alle EEG-partners ziin gelukkig met het bereikte re sultaat België heeft zo lang mogelijk geprobeerd om een prijsverhoging van 15 procent, uit het vuur te slepen, maar kreeg van niemand steun. Ook niet van Frankrijk dat dit. keer in tegenstelling tot ande re jaren opvallend meegaand was en Groot-Brittannië dat zich eveneens koest hield. De grote vraag die men zich ech ter in Brussel stelt of het be reikte compromis, een initia tief van onze landgenoot Lar- dinois. wel een lang leven be schoren zal zijn. De bedoeling van de EEG-landbouwminn- ters was namelijk in de eerste nlaats om de boeren een rede lijk inkomen te garanderen. Omdat de kostenstijgingen m de diverse landen nogal uit eenlopende en ook de inflatie in het ene EEG-land veel sneller voortholt dan in het andere West-Duitsland 7% tegenover bijvoorbeeld Italië en Ierland 25%) bestaat er alle kan* dat. de landbouwministers over en- kele maanden weer rond de tafel moeten gaan zitten om het nu gedane huiswerk te corrigeren of beter gezegd alsnog enkele procenten aan de nu bereikte 10 procent toe te voegen. Met name de kleine boeren in de gemeenschao zit- t#*n met grotn financiële proble- >rpn en voor hen is de gering* "Hsstijging zeker onvoldoen de. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Met ingang van 1 juli zullen dienstplich tigen bij de luchtmacht en bij de marine al één maand korter gaan dienen- De twee de maand korter dienen bij deze krijgsmachtdelen en bij de marechaussee gaat in op 1 februari 1976, tegelijk met diensttijdverkorting van de dienstplichtigen bij de land macht. Dit zei staatssecretaris van Lent gisteren in de Tweede Kamer. De derde maand diensttijdverkorting bij mari ne en luchtmacht wordt een feit vanaf 1 juli 1976 en de beoogde vierde maand in ja nuari ,1977. De huidige diensttijd bij de landmacht duurt 16 tot 18 maanden, bij de marine en de luchtmacht 18 of 21 maanden. Als de gehele diensttijdverkorting in janu ari 1977 is uitgevoerd, zal de diensttijd voor korporaals en soldaten bij alle krijgsmacht delen 11 maanden zijn, voor het dienstplichtig kader bij de landmacht 16 maanden en bij de marihe en luchtmacht 17 maanden. Bij de landmacht is volle dige invoering van vier maanden korter dienen af hankelijk van de besprekin gen tussen de landen van de NAVO en van het Warschau pact over de wederzijdse troepenvermi»dering. „Ik mn( kan u verzekeren dat zodra, internationaal gezien, de mo gelijkheid hiertoe aanwezig is, dit zal gebeuren". Tot slot deelde de staatsse cretaris nog mee, dat als ge volg van overgangsmaatrege len bij deze diensttijdverkor ting een aantal dienstplichti gen voor de landmacht, dat opkomt vóór 1 februari 1976 al zal profiteren van de diensttitdverkorting. Ook het opheffen of mobi lisabel stellen gedurende dit jaar van enige eenheden van de landmacht en van de luchtmacht zal tot gevolg hebben dat ook enkele hon derden militairen, voorname lijk bij de landmacht, eerder naar huis kunnen. Een goedgeluimde Breznjev bij de ontvangst gisteren van zijn Britse gast, premier Wilson (1.). (Van onze Haagse redacties DEN HAAG De twee- maai tot levenslang veroor deelde Berkelse arts. dr. O., is op vrije voeten. Hem is gratie verleend na een gevangenis straf van bijna 23 jaar. Dr. O- heeft inmiddels een admini stratieve betrekking gevonden en staat onder begeleiding van de reclassering. De gratie is verleend <n> voorwaarde, dat hij geen art senpraktijk meer zal uitoefe nen en de begeleiding door de reclassering zal bliiven aan- vaorden. Di. O. werd tweemaal tot levenslang veroordeeld. De eerste ma-ail wegens gifmoord op zijn vrouw in 1952. Die daad bekende hij pas in 1965. Toen werd hij voor de tweed» maal tot levenslang veroor deeld wegens gifmoord op zijn celgenoot Lodder. Die daad heeft dr. O. steeds ontkend. Hij zou zijn medegevangene slechts geholpen hebben bóa diens zelfmoord. Vanuit de inrichting Ave- reest was dr. O, al enige tijd in de administratieve functie die hij nu heeft, werkzaam. In 1966 werd een verzoek tot gratie afgewezen. In ons land is het niet gebruikelijk dat „gewone" delinquenten zoals dr- O. een levenslange !*.rat uitzitten. In de meeste geval len wordt na verloop van tijd gratie verleend. UTRECHT (ANP) Tot en met. gisteren zijn de onderhan delingen over 27 cao's en loonrgplingen niet een princi- peakkoord voltooid. Bij deze afspraken over loon- en ande re arbeidsvoorwaarden zijn een miljoen Werknemers be- trokken, bijna een kwart van di Nederlandse beroepsbevol king. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU Vol levenslust en energie, lachend en grap pen makend is de Sovjetrussi- sehe partijleider Leonid Breznjev donderdag na een af wezigheid van zever, weken in de openbaarheid teruggekeerd. Hij leidt de delegatie die be sprekingen voert met premier Harold Wilson van Engeland, die gisteren is gearriveerd. „Ik ben blij u te zien. U ziet er goed uit. Heeft u wat rast 1 genomen?", vroeg Wilson toen de twee staatslieden elkaar ontmoetten. Breznjev. in don ker pak met twee onderschei dingen antwoordde: ,'dat zal ik u liater vertellen" Minuen lang poseerde de 68-jariige partijleider voor de fotografen. Op de vraag van een Britse verslaggever hoe hij zich voel de, gaf hij echter geen ant woord. Er hebben de afgelo pen weken aillerle* geruchten over Breznjev de ronde ge daan. In dit verband meldde onze correspondent in Brussel gisteren het volgende: Leonid Breznjev is zeer ernstig ziek en zal nog dit voorjaar aftreden, mogelijk reeds in maart. Van politieke onenigheid tussen de zieke partijleider en enkele leden van het machtige Polit-buro is geen sprake. Het Polit-buro staat als een man achter Breznjev en hoopt dat hij toch nog in staat zal zijn verder leiding aan het land te geven. Maar slechts een wonder kan een 100%-come-back van Breznjev bewerkstelligen. Tijdens de ziekte van Breznjev heft een directorium uit het Polit-buro de lopende za ken behandeld. Van een machtsstrijd in het Kremlin is totaal geen sprake". Een en ander hebben Oosteu ropese diplomaten ons gisteren in Brussel meegedeeld. De Oosteurnoese diplomaten zeggen, dat Breznjev niet aan leukemie, noch aankanker lijdt, mar dat hij volgens hun inlichtingen tweemaal een lichte hartaanval zou heb ben gehad. PARAMARIBO De door Shell gecharterde in Liberia geregistreerde tanker „Panglo bal Friendship", 1100 ton, is voor de kust van Trinidad door nog onbekende oorzaak in brand gevlogen en kort daarna gezonken Alle 21 be manningsleden zijn gered. MADRID (Reuter) Drie honderd stakende bouwvak kers hebben zichzelf in de ka thedraal van de Spaanse stad Malaga gebarricadeerd. Ook in andere delen van Spanje heer ste gisteren arbeidsonrust. Spaanse oproerpolitie sloot de toegangen tot de kathe draal. nadat studenten voedsel voor de arbeiders in de kerk hadden gebracht. De stakers eisen hogere werkloosheidsuit kering en protesteren tegen tijdelijk ontslag Eerder waren 5.000 bouw vakkers in Malaga, dat het hoogste werkloosheidscijfer van Spanje heeft, van hun werk weggelopen In de noordelijke stad Bil bao heeft de Amerikaanse bandenfabriek Firestone 2.800 arbeiders ontslagen na een sp- rie wilde stakingen voor betP- re arbeidsomstandigheden In de noordelijke kolenstad Oviedo heeft de staatsmijnen- maatschappij Hunosa 5.000 ar beiders tot 25 februari zonder loon op straat gezet wegens onofficiële stakingen 'Van onze parlementair» redacteur) DEN HAAG De regering is niet bereid het bouwpro gramma van de marine te ver snellen. Dat heeft staatssecre taris Stemerdink (Defensie) in de Tweede Kamer meegedeeld. Overigens betekent dat niet dat de werkgelegenheid in Vlissingen en omgeving in ge vaar zal komen (Rijn-Schelde- Verolme-werf) zo verzekerde hij de Kamer. Het KVP-Kamerlid Van El zen had er op aangedrongen nu al tien miljoen gulden uit te trekken voor de bouw van ri» derde serie van vier fregatten voor de marine. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Nederland kan niet wachten op de uitkomst van de onderhandelingen tussen de NAVO en het Warschaupact over wederzijdse troepenvermindering- om te beslissen over de vervanging van de Starfighter. Dit heeft de minister van Defensie gisteren in (1e Tweede Kamer gezegd. „Het nalaten van die ver vanging zou de kracht van onze gezamenlijke defen e op onver antwoorde wijze aantasten. Eenzijdige ingrepen van deze orde kunt u van n niet verwachten. Ik kan mij dan ook niet vereni gen met het .amendement van Waltmans (P.P.R.)" aldus minister Vredeling. Met dit amendement wil Waltmans de defensie-uitga ven verlagen met 60 miljoen gulden. Dit bedrag wil de mi nister nu juist besteden voor vervanging van de Starfighter, Pikante bijzonderheid is ech ter, dat in 1972 de huidige staatssecretaris Stemerdink van Defensie als toenmalig PvdA-kamerlid een soortgelijk amendement indiende. Dat amendement kreeg toen de steun van de PvdA-fractie, Minister Vredeling verweet Waltmans dezelfde toelichting bij zijn amendement te ge bruiken als Stemerdink inder tijd. „Hij suggereert daarmee dat de omstandigheden nog dezelfde zijn", aldus de minis ter. Ook was de minister het niet eens met de opvatting van Waltmans, dat Nederland met de aankoop van een nieuw vliegtuig geen bijdrage levert aan het neerdrukken van de bewapeningsspiraal. „Uw amendement is "zelfs in strijd met de PPR-brocbure „Nederland open stad", waarin gepleit wordt voor de aanschaf van 70 nieuwe vliegtuigen, waarvan de kosten al meer dan 3 miljard gulden bedra gen", zèi Vredeling snedig. „Als verantwoordelijk minis ter moet ik rekening houden met de stand van de techni sche ontwikkeling binnen het Warschaupact, die zeker voor ziet in verbetering van de daar aan te schaffen vliegtuigtypes. Daaraan zullen onze toestellen de komende twintig jaar aan gepast dienen te zijn. Geen enkele aanwijzing ver strekte minister Vredelin^ welk vliegtuig de Starfighter gaat vervangen. Volgende week maandag bespreken de ministers van defensie het rapport van de stuurgroep in Brussel „Een keuze zal dan, naar ik stellig verwacht, nog niet worden gemaakt". Daarbij gaat het alleen nog maar om de Franse Mirage, de Zweedse Viggen en de Amerikaanse YF-16. De Amerikaanse YF-17 is buiten beschouwing gelaten, omdat de Amerikanen al be slist hebben voor de YF-116. De minister deelde de ka mer ook mee, dat de werkelij ke kosten van een bepaalde aanschaffing binnen het raam dienen te blijven van de be dragen die in de defensienota zijn aangegeven. Dat is 2,3 miljard, uitgedrukt in prijzen van 1974. voor vervanging van de Starfighter Daarbij gaat het om 102 vliegtuigen. Ook zei de minister dat bij de keuzebepaling de Europese luchtvaartindustrie, zowel ci viel als militair, betrokken dient te worden. De kans op een waarlijke Europese s menwerking moet zoveel mo gelijk bevorderd worden. Hij wees er wel op, dat een sane ring van de Europese lucht vaartindustrie spoedig tot stand dient te komen. Anders ziet het er voor de toekomst van deze industrie, die voor de werkgelegenheid en welvaart van grote betekenis is, somber uit, aldus Vredeling Zorgen maakt de minister zich over het feit, dat Rusland tijdens de laatste oorlog in het Midden-Oosten in staat was zo snel militair materieel over te brengen. Ook gaf hij toe, dat de onderhandelingen over we derzijdse troepenvermindering niet vlot verlopen. De landmacht krijgt gedu rende deze kabinetsperiode geen toestemming om de Lan- ce-raketten, die worden aange schaft om te bouwen voor nu cleaire doeleinden. De uitwerking van de be slissing van het kabinet over verruiming van de gewetens bezwaarden zal nog wel enige tijd duren, zei Vredeling. Hij deelde daarbij tevens mee, dat zolang de aard en omvang van de wijziging niet vaststaat, de gratieverlening voor de dienst weigeraar Veiiekoop niet overwogen kan worden. PvdA-woordvoerder Dankert heeft meegedeeld dat zijn fractie in beginsel in 1975 ak koord kan gaan met de ver vanging van de Starfighter. De minister heeft volgens Dan kert voldoende gevoel voor een aantal onzekerheden in de fractie. i (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM- UTRECHT Tussen Meeus Transport in Bergen op Zoom en de drie vervoersbonden zal er na het mislukken van de bemiddelingspoging van de commissie van wijze mannen totale oorlog uitbarsten. De vervoersbonden hebben een oorlogsverklaring afgege ven in de vorm van een ulti matum, dat maandagmiddag om twaalf uur afloopt en waarin geëist wordt dat de 25 stakers worden teruggenomen. Zoniet dan gaan de bonden juridisch tot actie over en zul len ze via een beroep op ande re bonden in andere bedrijfs takken proberen het Bergse bedrijf lam te leggen. De advocaat van de bonden, mr. Steenberghe, heeft verder een kort geding aangekondigd over het doorbetalen van het loon aan de 25. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Met ingang van maandag 17 febru ari zal een verdere werktijd verkorting worden ingevoerd bij de glasfabriek Sas van Gent. Op de afdeling parelio, waar reflecterend glas voor de bouwnijverheid wordt ge maakt, zullen 40 man voorlo pig twee dagen per week kun nen thuis blijven. De vergunning voor deze verkorting zal naar verwach ting vandaag afkomen, gelijk tijdig met de verlenging van de 50-procent werktijdverkor ting die voor 54 man geldt op de afdeling automobielglas. Ondanks deze sombere ge luiden denkt de fabrieksïei- ding nog niet aan ontslagen. VLISSINGEN De politie van Vlissingen heeft gistera vond een gevreesde pyromaan kunnen opsluiten. De man, de 25-jarige J.S. uit Vlissingen, heeft bekend vanaf 18 decem ber van het vorig jaar zeven branden te hebben gesticht in woon- en pakhuizen en perso nenauto's in Vlissingen. Daar bij kwamen twee honden om het leven en werd grote scha de aangericht. Het is niet bekend of S ook de brand in het Vlissingse pension Abri, op 1 januari, op zijn geweten heeft. Zoals be kend kwamen bij deze brand twee Franse kinderen om het leven. (Vervolg op pag. Stad- Streek) Irein-ioegang-biljetten bij NS-slations i (Van onze sportredactie) ANTWERPEN De Belgen Eddy Merckx en Patrick Ser cu hebben gisteravond de zes daagse van Antwerpen gewon nen. De twee Belgische verlet ten eindigden in dezelfde ron den als de koppels Stevens- Gilmore en Pijnen -Van Lano- ker. maar hadden een ruim» punten voorsprong. Het Ne derlands Koppel Duyndam Karstens werd gisteravond in de finale ver achteruit gewor. pen. De uitslag!. Merckx-Sercu, 2. Stevens Gilmore 541 pnt.. 3. Piinen-Van Lan'cker 448 pnt. 4. Op een ronde Maertens- Kemper. 562 pnt., 5. op 2 roo ien Hempel-Bai 250 pnt., 8. )p 6 ronden de Witte-Peff'gen 141 pnt.. 7. op 8 ronden Go- 'cfroot-Renz 157 pnt., 8. op 10 ronden Duijndam-Karsten» 262pnt.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1