rkhof Lies Mast nog steeds aktief in handbal vereniging Sluiskil HERMAN DE FE1JTER Zeeuwsch-Vlaanderen heeft nu een uniek hippisch centrum SPRAAK Moeilijk Ere-lid Prestaties IIOOgOlO|)llllt(M) DONDERDAG 13 FEBRUARI 1975 OOSTBURG - In deze jachtige moderne tijd is het goed, om eens te ontspan nen. De ene doet dit door bij het krieken van de dag er met zijn visstokje op uit te gaan, een ander zoekt het in een spelletje biljart, en weer een ander zoekt het in voetbal. Zo zijn er tal van ontspanningen die je in je vrije tijd kunt beoefenen. Maar de laatste tijd is er voor vele mensen een pracht van ontspanning bij gekomen, paardrijden. Ve len zullen zeggen: als het regent en koud is, wat dan' Geen probleem, tenminste voor de mensen in Zeeuwsch-Vlaanderen met, want die wonen niet zover van het onlangs ge opende hippisch centrum ..Brugse Vaart" nabij Oost- ourg Hier kan men binnen in een overdekte manege naar hartelust en onder het wakend oog van twee erva ren instructeurs, (Jan Sars en Harm de Wit) zich uitle ven op de rug van de edele viervoeters Daarnaast kan "et gezinslid die niet zoveel geeft om het paardrijden, in net aangrenzende restau rant, wat via een glazen wand een prachtige blik werpt op de binnenmanege, de verrichtingen van zijn familie volgen. Voor de ge- intresseerden die wat ver der af wonen, is het een pracht van gelegenheid (Brugse Vaart) eens te be zoeken tijdens een dagje toeren. De heer A. de Hullu, ei genaar van dit hippisch ventrum, die dit centrum vol recreatieve en ontspan nende eigenschap op poten heeft gezet, heeft het alle maal groots aangepakt. Zo heeft hij in de aangren zende stallen bij de manege 42 paarden gestald staan waaronder pony's en rij paarden. Daar komt nog bij dat de heer de Hullu het niet alleen bij een binnen manege gelaten heeft, hij laat. ook - de werkzaamhe den zijn al begonnen - een buiten manege van 30x60 meter aanleggen, een spnngweide van 60x100 meter (de binnenmanege is 40x20 meter) een sintel- baan van 1376 meteren een zandbaan van 1600 meter. Ook aan de parkeergele genheid is gedacht: een parkeerterrein met een op pervlakte van 1 ha. moet voldoende zijn. De grote opzet van de heer de Hullu is dat iedereen uit alle lagen van de bevoking zich in dit hippisch centrum kan uit leven. Dat dit centrum aanslaat blijkt wel uit de druk be zochte rijlessen. Natuurlijk zal „Brugse Vaart" tijdens het toeristenseizoen hele maal veel opgang kennen. Ook de kinderen worden nauw betrokken bij het ge heel. Want zo ligt het in de bedoeling mettertijd de kleintjes verschillende examenproefjes af te laten leggen, en naar de hand van de moeilijkheidsfactor van dit examen een diploma uit te reiken. Het ligt wel in de bedoeling dat deze exa mens onder auspiciën van de F.N.R.S. vallen Binnen kort hoopt de heer de Hullu een kleurenpropaganda- folder van zijn centrum te laten verschijnen dit om de geïnteresseerden over zijn hippisch centrum voor te lichten. de handbalsport zijn voor het eerste team vaak doorslagge vend geweest. Haar veel jongere teamgenoten zeggen: „Ze is een speelster waaraan tijdens de wedstrijd iedereen zich op- Kol" trekt". voetballers van Hontenisse. Een prachtige tijd", besluit ze la chend. Door haar geweldige inzet voor zowel het eerste tea m als de hele vereniging, kan ze zonder meer als voorbeeld gesteld wor den voor heel de handbalvereni ging Sluiskil Het was dan ook geen wonder dat het bestuur van ae handbalvereniging Sluiskil enkele jaren geleden besloot - op 28 mei 1972 bestond de ver eniging tien jaar - Lies Mast we gens haar grote verdiensten tot ere-lid te Benoemen Een bij- Hoogtepunten voor Lies Mast waren dejaren dat ze uitkwam voor het Zeeuwse handbalteam met o.a. wedstrijden in Duits land „Maar hier in Sluiskil hebben we ook een leuke vereni- §ing". Toen Lies Mast in 1958 in luiskil als onderwijzeres ging werken, nam ze ook daar het in itiatief om een handbalvereni ging van de grond te krijgen. Er gingen wel vier jaren overheen, maar in 1962 was de vereniging een feit. Lies Mast: „Voor Sluis kil was dat natuurlijk helemaal iets nieuws, en in het begin is dat altijd bijzonder moeilijk". Maar de inmiddels al gehuwde Lies Mast, buiten haar sportiviteit ook boordevol organisatieta lent, bleef niet bi] de pakken neerzitten. Haar moedig vol houden werd na vier jaar hard werken dan ook bekroond. Zelf bleef ze tot 1962 in Klooster- zande handballen, omdat de nieuwe vereniging in Sluiskil tijdens het eerste jaar alleen ju nioren en adspiranten kende. Plotseling „duikt" ze nog even in het verleden en zegt: „Nou moet je eens goed luisteren. Vroeger was het de gewoonte dat er van een dorp een film t pa- werd gemaakt, met daarop na- tronaat uit Koewacht op de kop tuurlijk alle verenigingen. In kunnen tikken om eens een wed- Als ze rond haar twintigste wordt aangesteld als onderwij zeres aan de lagere school in Pauluspolder, neemt ze voor de eerste keer het initiatief om een korfbalvereniging in Klooster- zande van de grond te krijgen Ze zegt hierover: „Geloof me maar, een team op de been bren- fen was toen heel wat. In het orfballen is dat een gemengd team en oh la la. dat mocht na tuurlijk niet. Uiteindelijk had.) den we dan een team van het pa- om nooit te vergeten. We hadden geen trainingspakken of zo, dus wij in sporttenue en dus in een korte hroek. Heel Kloosterzande sprak er schande over, om ver der van pastoor Van den Elide en oud-burgemeester Van Hoot- egem maar te zwijgen. De ver eniging heeft daarna lange tijd aan een zijden draad gehangen. Tientallen keren hebben we daar over vergaderd. Veel meis jes moesten van hun ouders stoppén, want we hadden voor een zgn. schandaal gezorgd. Toen we eindelijk te horen kre gen dat we door mochten gaan was onze straf, dat we verder alle wedstrijden in een lange broek moesten spelen. Nu la chen we erom, maar zo was het vroeger" PIET DE MAAT aalf en zestien jaar op het nblik doet, kwam niet eens woord. Lijnrecht daar enover staat Poly-Pam in stdorpe, in deze rubriek al :er genoemd Poly Pam is een ierdeel van een stichting die a ook met jongerenwerk ïghoudt en daar krijgt men allemaal voor elkaar Het ces van de Westdorpenaren len natuurlijk van harte und Maar waarom kan het daar. en niet in Terneuzen 1st Sluis of Axel Ons inziens pen de mensen die zich met geren bezighouden vaak te jg Praatgroepen en '■gelijke activiteiten zijn uuiïijk heel mooi, maar je zal h eerst moeten proberen de geren „in huis' te krijgen irlopig lijkt men daar nog t in geslaagd, want je ziet loeg |onge mensen van tien veertien jaar zich in cotheken ophouden Enhetis ai de vraag of ze daal wel iishoren We zon graag bereid in de komende weken eens t ruimte beschikbaar te len aan stichtingen of andere tanties die zich met jongeren ighouden Graag zouden we s vernemen hoe zij over een ander denken Ondertussen ven we hopen op betering HENK VAN PELT Programma zaterdagvlieger zwaarder dan van zondag-collega's AXEL - KIJKUIT-,.Ik vind het jaarlijks af te werken vlieg- progranuna van onze afdeling wel wat zwaarder dan dat van de zondagvliegers. Wij hebben na half mei voor de oude duiven geen wedvluchten meer beneden de 270 kilometer lang. Bij de zondagvliegers ligt dat anders, die vallen herhaaldelijk terugop bijvoorbeeld een Doornik- of een Quievrain-vlucht. Behalve een klein gedeelte dat doorgaat op de fond. Maar echte fonddui ven zijn er in Zeeland, vergele ken met bijv. Limburg, maar een handje vol. Niet iedereen zal het met mij eens zijn, maar ik ben van mening dat de duiven door de jaren heen zich aanpassen aan de elk jaar weer terugke rende vluchllijn. Misschien dat onze duiven (van de zaterdag vliegers) daardoor wat trager zijn, slechter echter niet". Aan het woord de heer H de Feijter, wiens woning en uiter aard ook zijn duivenhok staat aan de Liniedijk 5 nabij de buurtschap Kijkuit, gemeente Axel. We vroegen hem, hoe hij tegenover een eventueel samen- vlieger Eén van de beste in Zee land. getuige zijn zesde plaats in het provinciaal kampioenschap aangeduid spel over 1974 en twee eerstgetekende duiven in de gehouden provinciale wed vluchten Een samenspel waar tegen hij zeker niet afkeurend staat, maar dat hij voorlopig toch nog niet gerealiseerd ziet. De Feijter, behalve sedert 4 jaar voorzitter van de P.V. De Voorwaarts in Zaamslag-Veer, ook lid van het afdelingsbestuur Zeeland van de Nederlandse Bond van Zaterdagvliegers (NBvZ): „We hebben deze win ter in een vergadering met het afdelingsbestuur van de afde ling Zeeland van de Zuid Neder landse Bond (ZNB) in principe weer besloten om een viertal wedvluchten gezamenlijk te or ganiseren in het komende vhegseizoen. Als de ZNB ten minste haar Zeeuwse leden daarvoor toestemming verleend. Dat worden dan provinciale wedvluchten over een wat lan gere afstand. ker zijn jaarlingen hebben in 1974 goed gevlogen. „Ik hecht gaan met de zondagvliegers staat, want hij is een zaterdag- Zijn oude duiven en toch ze- veel waarde aan die zesde plaats omdat ik die heb behaald met voornamelijk mijn jaarlingen, na een slecht seizoen 1973, toen ik in één weekend drie van mijn vier beste vliegduiven kwij traakte". De Feijter is zaterdag vlieger en dan niet om princi piële reden, maar omdat hij 's zondags niet gebonden wil zijn. Ook niet omdat het voor hem zo gunstig zou zijn: „Ik lig altijd in de voorvlucht bij provinciaal spel en daarbij zeer oostelijk. De „trek" van de duiven is meestal langs de kuststrook. Wil ik een provinciale kopprijs vliegen, dan moeten zijn duiven „los" vooruit vliegen". De dag dat ik hem bezocht heeft hij juist die morgen al zijn duiven, in totaal 17 paar, ge koppeld, behalve een viertal specifieke kweekkoppels die al aan het broeden zijn. Hij geeft toe dat dat wat aan de late kant is. maar eerder had hij eigenlijk geen tijd. Dat geen tijd hebben voor zijn duiven komt weieens vaker voor. Vrijwel ieder jaar. zo van half augustus tot begin de cember, in verband met zijn be roep als loonwerker. Overigens levert die periode weinig moei lijkheden op, want mevrouw De Feijter speelt dan voor „dui venmelker". „Je gelooft het misschien niet, maar in die tijd zie ik mijn dui ven alleen maar op de zonda gen", zegt De Feijter. Hij bezat reeds duiven op zijn twaalfde jaar. Dat was vlak na de tweede wereldoorlog. Een constateur was hij toen nog niet rijk. Hoogtepunt was toch wel de overwinning Nationaal vanuit Orleans in 1962 tegen 2239 dui ven: „Ik heb op mijn hok nog één duif die afstamt van deze natio nale overwinnaar. Enkele jaren geleden is hij met een zoon ver giftigd. Beiden zaten toen in de „ren" als kweekduif, ze ont snapten daaruit op een kwade dag met bovenvermeld gevolg". In het ruim 10 meter lange tuinhok, verdeeld in vier afde lingen, zijn de duiven bij onze binnenkomst een en al bedrij vigheid. De Feijter wijst naar de vloer waar een aan de borst ge wonde duif wat zielig rond loopt: „Die is enige tijd geleden zo op het hok teruggekomen, wellicht tegen een hoogspan ningskabel hier in de buurt ge vlogen. Op diezelfde dag verloor ik nog enkele duiven. Kijk", zo zonder fraaie houten plaquette die aan de muur een opvallende plaats heeft gekregen, is daar nog altijd een dierbare herinne ring aan. Een plaquette waar ze bijzonder trots en Dlij mee is, en graag even van de muur wil ha len om ons die te laten zien. Voor Lies Mast is de handbalsport een stuk van haar leven geworden. Lies Mast: „Vroeger speelde je eigenlijk allemaal meer voor de lol. Tegenwoordig gaat het al lemaal al meer professioneler". Dat Lies Mast, afkomstig uit Kloosterzande het al op zeer jonge leeftijd helemaal op de „sportieve toer" gooide, is zeker niet vreemd. Lies Mast: „Ik kom eigenlijk mag ik wel zeggen uit een sportieve familie". Al haar broers gingen de voet balsport beoefenen, en vooral Feray van Kruyssen vierde vele jaren grote triomfen in het eer ste elftal van de voetbalvereni ging Hontenisse. Maar ook haar zusters zochten de „groene wei" op. „Maar", zegt Lies Mast, „vroeger waren er bijna geen sporten voor dames Daarom vormden we vaak een clubje met een aantal buurtmeisjes en vriendinnen om b.v. eens te kunnen korfballen. Trainen de den we dan vaak samen met de als de dag van gisteren", zegt ze lachend, „wij maar wachten, wachten en nog eens wachten, tot we uiteindelijk te horen kre- en dat ze niet verder dan op de ermis in Hulst waren geko men". Was het korfballen hiermee voor goed van de baan, Lies Mast wilde een sport gaan beoe fenen. Inl953namze samen met Rie van Lare, Annie Neve en José Menu het initiatief om op nieuw in Kloosterzande een handbalvereniging van de grond te krijgen, en met succes. Want een jaar later - zelf was ze toen 22 jaar - ging men met een team al in competitieverband spelen. Lies Mast heeft uit die periode nog tal van leuke herinneringen. Ze zegt hierover: „Onze eerste wedstrijd tegen Luctor zal ik nooit vergeten. We moesten de eerste helft tegen wind spelen, en kwamen wel geteld twee keer over de middenlijn. Maar er zijn ook leukere momenten geweest. Zo zijn we aan het einde van de competitie '59-'60 kampioen van Zeeland geworden en heb ben daarna zelfs nog drie jaar district gespeeld. Verder zijn we ook nog verschillende keren kampioen geworden in een be paalde klas. Ik heb daar een zeer gezellige en leuke tijd meege maakt' zegt Lies Mast. gaat hij verder, „hier zit nog een prima duif, „De witte kop", die vloog in 1972 de eerste prijs pro vinciaal in de „derbyvlucht" vanuit Corbeil; en hier is de duif die ik als mijn grote favoriet be schouw. „De Bonte Jaarling" die een radio heeft gewonnen". De Feijters rassen komen voornamelijk uit België: Sti- chelbout en gebroeders Maris- sen. Maar ook van clubgenoot W. de Putter heeft hij eertijds een goede (stam)doffer gekre gen. Vorig najaar heeft hij nog een paar duiven gekocht van Postma uit Leeuwarden op een verkoping in Zundert: „Het zal me benieuwen hoe die het bij mij gaan doen. Postina is iemand die van regel houdt, dat weet ik, maar bij mij is dat hpel anders. Een vaste tijd van verzorgen heh ik niet. Ja, ik weet het dat is geen pluspunt voor me, maar je moet nou ook weer niet denken dat ik ze verwaarloos", voegt hij er da-' delijk aan toe. En dat laatste neem ik direct aan. Tenslotte word je geen generaal- kamp oen van je vereniging als je je vogels verwaarloost, zeker niet bij De Voorwaarts, wwarde concurrentie groot is. CEES DE ZEEUW SLUISKIL - „Neen, een ster ben ik niet. Of ik dat vroeger geweest ben laat ik liever aan anderen over om dat te beoorde len. Het is alleen zo, die sport boeit me ontzettend en daarom doe ik het ook zo graag. Anders had ik er al lang de riem afge gooid, zoals ze dat noemen. Voor mij heeft een training ook net zoveel voldoening als een wed strijd spelen. Voor een wedstrijd ben je natuurlijk wel meer geconcen treerd, en bij een belangrijk duel leef je daar ok al enkele dagen van te voren naar toe. Winst brengt natuurlijk altijd la chende gezichten met zich mee en verlies, jadat moet ik U wel niet meer vertellen. Zelf kan ik na zo'n wedstrijd niet in de put zitten. Je speelt uiteindelijk voor te winnen, maar als de tegenpartij dan sterker is moet je je daar gewoon bij neerleggen. Ik denk dan altijd, volgende week beter". Dit zegt de 43-jarige Lies Maat-Van Kruyssen uit Sluiskil, die ondanks haar toch niet meer zo jonge leeftijd nog steeds ac tief is in de plaatselijke hand balvereniging. Niet in een derde of vierde team waarbij het as pect meer bij de lol en leut ligt, maar wel in het eerste dames team van de handbalvereniging „Sluiskil". Een team waarin de handbalsport door iedereen voor honderd procent serieus wordt genomen. Wordt de Sluiskilse speelster vooral door buitenstaanders als een „vete raan" in dat gezelschap gezien, haar teamgenoten en trainer we ten wel beter. Lies Mast is in dat team nog altijd een bruikbare kracht die op moeilijke momen ten haar teamgenoten weet te inspireren. Niet alleen dat is een pluspunt voor het eerste team, maar ze kan daarnaast ook nog terugblikken op een jarenlange ervaring. Ondanks haar leeftijd - ze is het oudste lid van de vereniging - wil haar trainer nog niets ho ren van het woord stoppen. Haar tweeëntwintig jaren ervaring in

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9