Wat je zegt dat ben je zelf Huishoudschooldirectrice voelt zich soms manusje-van-alles Arrabal s autokerkhof KIEKKOT DRAAIT THEMROC IN GESPREK MET. SPRAAK SPRAAK GERDI PREGER ANGELE VAN MORRELGEM Special in Zuidland- Theater Revolutionaire satire Van dag tot dag. Woensdag 12 februari 20 uur de Halle Axel, blijspel the Sunshine Boys met Ton Lensink en Joan Remmelts. Donderdag 13 februari 20 uur Zuidlandtheater Terneu zen, cabaretier Fons Jansen met zijn solo „kwartetten Vrijdag 14 februari 20 uur Soos Oostburg, Willem Ver- mandere. Jan de Wilde en Les Turpulins. Zondag 16 februari 20.30 uur Zuidland podium theater. Stadstoneel Botterdam met Arrabal's Autokerkhof. Donderdag 20 februari 20 uur Ledeltheater Oostburg Vrijdag 21 februari 20 uur den Dullaert Hulst, Gerard Cox en Frans Halsema „wat je zegt dat ben je zelf Woensdag 19 in de Speye Sas van Gent, donderdag 20 m Zuidland-podium-theater, vrijdag 21 in Buitenlust Oost burg en zaterdag 22 in den Dullaert Hulst draait hel Zeeuws-Vlaams filmhuis 't Kiekkot de film Themroc van Claude Faraldo. Donderdag 27 februari 20 uur in Luxor Theater Terneu zen, draait de filmliga Bergman s laatste epos Cries en Vrijdag 28 februari 20 uur Zuidlandtheater Terneuzen. geeft het Amsterdams Philharmonisch Orkest haar voor- jaars concert. IJZENDIJKE - „Ik leef met de agenda in m'n hand Iedere dag is weer anders en er doet zich altijd wel de een of andere com plicatie voor Soms vraag ik me aan het eind van zo'n dag af. wal ik nou eigenlijk gedaan heb en dan weel ik hel zelf niet Na tuurlijk. ik moei vergaderingen voorbereiden en aantekeningen uitwerken, ik val in als dal nodig is en ik ben altijd aan hel regelen en organiseren Je hebt voortdu rend aanloop om de meesl gekke dingen, zoals een veiligheids speld voor een kapotte broekrits en daar tussendoor geef ik ook nog 11 uur les per week Dal heb je met een kleine school. Eerlijk, als ik avonds thuis kom. is m'n huishouden gewoon een ont spanning voor me". Dat ts wel eens anders ge weest Deze aardige, energieke en vooral zelfstandige vrouw is de 42-jarige Angèle van Morrel- gem, nu directrice van de huis houdschool in Ijzendijke, terwijl ze vroeger een gloeiende hekel had aan alles wat maar naar huishouden riekte Dat „vroe ger" speelde zich in eerste in stantie af in Sluis, waar ze werd geboren Halverwege de 7e klas van de lagere school echter werd besloten Angèle naar de kost school in Dongen (N B te stu ren om haar te laten studeren voor onderwijzeres „Ik weet nog, dat ik die dag met natte voeten van 't schaat sen thuis kwam", vertelt ze nu, „en dat m'n moeder zei, dat ik die schoenen maar aan moest houden, omdat we meteen naai de naaister moesten voor de zwarte uniformjurk Eigenlijk had ik het liefst kleuterleidster willen worden, want ik zag die grote kinderen helemaal niet zo zitten Maar in die tijd zou ik daai hel zout in de pap niet mee hebben kunnen verdienen, dus werd het toch lager onderwijs" Angele van Morrelgem zit smakelijk te vertellen over- vroeger' Hoe ze zich met fraaie smoezen aan haar aandeel in het huishouden trachtte te ontrekken hoe ze na het behalen van de lagere akte een aanbod staat Vandaar dat mej van Morrelgem me bij wijze van tegenprestatie vroeg of de Inas-meisjes bij het interview aanwezig mochten zijn Van daar ook. dat ik nu eens met in een stil hoekje m'n slachtoffer zit te ondervragen maar ondei de waakzame blikken van de Inas-meisjes De Ijzendijkse NCB-school is een kleine school met ruim 100 leerlingen Bijna 70 meisjes vol gen het lagere huishoud- en nij- afsloeg om les te geven aan een huishoudschool, hoe ze eerst in viel in Steenbergen en later ie dere dag 5 km heen en 5 km te rug moest fietsen, omdat ze in Chaam bij een vriendin inwoon de en werkte in Ulicoten Zo'n kleine 40 meisjes, in de leeftijd van 15 tot 17 jaar (allemaal Inas-leerlingen) hangen aan haar lippen en zitten muisje-stil te luisteren Een hele klas vol nieuwsgierige pottenkijksters. die nou wel eens willen weten, hoe zo'n interview in z'n werk gaat Deze Inas-meisjes krijgen ook maatschappijleer en toeval lig is „Het interview" een on derwerp, dat op het programma verheidsonderwijs De rest volgt het middelbaar onderwijs, waar de Inas (een vakopleiding in Ij zendijke, Hulst heeft b v de op leiding voor kinderverzorgster en Sas van Gent de O V B- opleiding) onder valt De leer lingen komen uit heel Zeeuwsch-Vlaanderen en kun nen, als ze met de 2-jarige oplei ding klaar zijn, geplaatst wor den als inrichtingsassistente in b.v een zieken- of bejaarden huis. Ook in deze onderwijstak zijn er allerlei ver gang, zodat mej van Morrelgem er geen notie van heeft, hoe de toekomst er uit zal zien. „Ik ben al blij als ik weet TERNEUZEN - Zondaga vond (16 februari speelt het stadtoneel Rotterdam in het Zuidlandtheater in Terneuzen „Het autokerkhof" van Arrabal. Deze Spaanse toneelschrijver kfeeg in ons land vooral be kendheid dank zij toneelgroep Studio, die onder meer „En zelfs de bloemen werden geboeid" van hem op de planken bracht. Het autokerkhof is absurdis tisch toneel. Arrabal geeft zijn surrealistische kijk op het lij densverhaal van Jesus. Een spel met zang en dans, dat ontstond doordat regisseur Cor S*ede- linck een aantal eenact- sa menvoegde. Wie heeft genoten van „Zeven manieren om een ri vier over te steken", „Het bad huis" en dat soort werk, zal ook deze special van uit weten te waarderen. Aanvang 20.30 uur. hoe het nu is", zegt ze. maar ze voegt er aan toe, dat men wel van plan is, bij voldoende deel name dit jaar toch een nieuwe Inas-cursus te starten Het is nu al weer 22 jaar gele den. dat mej van Morrelgem te rugkwam naar haar geboorte streek „Ik werd opgebeld door de toenmalige directrice van deze school", vertelt ze. „of ik hiet en in Aarden burg zou wil len komen lesgeven Daar heb je t weer, dacht ik Ik weet niet of ik dat wel durf met zulke grote meisjes Maar het idee. dat ik dichter bij huis zou zitten, gaf de doorslag Ik heb er echt nooit spijt van gehad, maar die eerste lessen had ik het niet meer van de zenuwen, want er zaten boe rendochters op de huishoudcur- sus. die ouder waren dan ik Doodeng Ik heb wel eens een beetje moeten bluffen, maar toen ik merkte, dat het goed ging en dat ik toch iets zinnigs te ver tellen had, kreeg ik m'n zelfver trouwen ook terug Ik gaf alge meen vormend onderwijs in alle lagere schoolvakken Door de invoering van de nieuwe kweek - schoolwet vond ik dat ik toch de. hoofdakte maar moest gaan ha len Met vallen en opstaan is me dat uiteindelijk in 4 jaar gelukt Op een gegeven moment ging mej. A Hiel (toen de directrice) vo r on p aar Afrika. In die periode nam ik voor haar waar Toen ze voor de 2e keer werd uitgezonden, nam ze definitief ontslag, zodat al gemeen werd aangenomen, dat ik haar zou opvolgen. Maar het was altijd de gewoonte, dat een huishoudlerares directrice zou zijn, zodat het schoolbestuur nogal tegensputterde Pas nadat de andere docenten een geza menlijke brief hadden gestuurd met het verzoek mij aan te stel len, werd ik directrice Erg af wisselend hoor Daar met van. Maar soms voel ik me gewoon een manusje-van-alles" „Welke vakken er worden on derwezen?" De meisjes helpen haar tellen Nederlands, ge zondheidsleer, zorg voor voe ding, woning, kleding en ge zondheid. naaldvakken, schei en natuurkunde. Engels, admi nistratie, biologie, stofversie- ren, tekenen, gym, omgang met mensen, rekenen, maatschappij leer „In de hoop, dat de meisjes in hun werk gelukkig kunnen zijn en arbeidsvreugde kunnen, vinden in het werk, waar ze voor zijn opgeleidvindt mej van Morrelgem, „in de hoop ook. dat ze niet stil blijven staan, maar belangstelling blijven houden en zelf initiatieven gaan ont plooien" Wat dat laatste betreft, zou mej. van Morrelgem de heden daagse jeugd bes at iever willen zien. „Men zegt ook, dat de jeugd nu kritischer is dan vroeger, maar dat is hier niet zo merkbaar, hoewel de meisjes wel meer het „waarom" van al les willen weten", vindt ze. Er wordt een beetje gegrinnikt in de klas. „Maar ik vind deze tijd wel interessanter". Behalve le zen, wandelen en, muziek en op z'n tijd eens skiën komt Angèle van Morrelgem nog weinig aan andere hobby's toe. „Ik ben met handwerken bezig", bekent ze, „een tafellaken. Maar dat heb ik al wel 15 jaar geleden gekocht". GERDIPREGER wat meer gaat gebeuren; wat zouden we anders met deze rubriek aan moeten? Hoop doet leven We denken daarom maar even aan de Speulerié die vorig jaar aarzelend iets op popgebiea zijn gaan proberen Hopelijk zal men dit laar nog duidelijker inzien, dat niet alleen de jeugd van vijf tot en met twaalf jaar, maar ook de wat oudere jongeren best recht hebben op wat aangename verpozing in een lange hete zomer Vele duizenden guldens worden niet alleen in Terneuzen, maai ook in andere gemeenten hier uitgegeven voor de groep die de basisschool bezoekt De groep die daar boven komt moet zeil maar zien de vakantie dooi te komen Te oud om te plakken, te jong om zelf naai de grote popgebeurtenissen in ons land of in Belgie te gaan Daai zitten die jongeren dan mooi mee te kijken Maai al te vaak beloven de instanties koeien met gouden horens En hoewei belofte schuld maakt komt ei vaak bittei weinig van terecht Een voorbeeld van zo n instantie is de Centrale Stichting in Terneuzen Een klein hall iaat eleden verklaarde de heet van e Berg directeur van die stichting dat in de nieuwe behuizing in de Nieuwstraat een longerensoos zou komen Het zou met uitgesloten zqn dat als de jongeren die de soos bezochten daar prijs op stelden er ook popgroepen in de soos zouden optreden Waarschijnlijk is het hele plan weer in de burola verdwenen, want op een vraag van Popspraak aan de stichting, wat men voor de mngeren tussen twaalf en zestien jaar op het ogenblik doet, kwam niet eens antwoord. Lijnrecht daar tegenover staal Poly-Pam in Westdorpe, in deze rubriek al vaker genoemd Poly Pam is een onderdeel van een stichting die zich ook met jongerenwerk bezighoudt en daar krijgt men het allemaal voor elkaar Het succes van de Westdorpenaren is hen natuurlijk van harte gegund Maar waarom kan het wel daar, en niet in Terneuzen Hulst, Sluis of Axel? Ons inziens grijpen de mensen die zich met longeren bezighouden vaak te hoog Praatgroepen en dergelijke activiteiten zijn natuurlijk heel mooi, maar je zal toch eerst moeten proberen de jongeren ..in huis te krijgen Voorlopig lijkt men daai nog niet in geslaagd, want je ziet enoeg jonge mensen van ertien veertien jaar zich in discotheken ophouden En het is maai de vraag of ze daar wel thuishoren We zijn graag bereid om in de komende weken eens wal ruimte beschikbaar te stellen aan stichtingenofandere instanties.die zich met jongeren bezighouden Graag zouden we eens vernemen, hoe zij overeen en ander denken Ondertussen blijven we hopen op verbetering HENK VAN PELT Natuurlijk heeft u het reeds genoteerd komende week tre den de cabaretiers-zangers Ge rard Cox en Frans Halsema twee dagen op in Zeeuwsch- Vlaanderen Wur je zegt dat ben je zelf" is de titel ban hun cabaret en lied jesprogramma, waarvan onder andere het nummer over de pad vinderij al uia de radio beroemd is geworden Donderdag 20 fe bruari om acht uur in het Ledel theater in Oostburg Vijdag 21 februari om acht ugr in Den Dul laert in Hulst. Komende week draait Het Kiekkot in Sas van Gent, Ter neuzen, Oost burg en Hulst de vreemde satire Themroc van Claude Faraldo. Eerder draaide het Kiekkot al „BOF" van deze regisseur. De in die film uitgezette lijn: het bespotten van de arbeid en de daaraan gekoppelde ar beidsmoraal, wordt nu in Them roc tot in het uiterste doorge trokken Themroc heeft met een maandelange vertoning in het Amsterdamse theater the Mo vies bewezen eigenlijk een ge wone plezierige film te zijn vooi iedereen In Themroek wordt geen woord gesproken De ba zen snauwen en de arbeiders grommen als dieren Themroc zelf (een kreatie van Michel Pic- coli) krijgt daar genoeg van gaat naar huis en start niet een soort holenleven midden in een Panjse volksbuurt. Natuurlijk pikt de buurt dat niet, wordt de politie ingeschakeld en wordt getracht" om Themroc tot een normaal leven terug te voeren Maar hij laat zich niet verleiden tot een arbeidzaam bestaan zonder inhoud Hij blijft de ho- lenmens die zijn omgeving op den duur dusdanig beïnvloedt dat de politie er niet meer aan te pas komt Tenminste niet als or debewaarder. maar wel als mens met een even saai leven als alle andere arbeiders. Zeer aanbevo len. J'UIT west Zeeuws"/oVlaanderen brengt vrijdag 14 februari in de soos Oostburg een aanbevelenswaardige Vlaamse avond Twee Vlaamse zangers en een mime duo zullen elkaar op hel kleine po dium afwisselen En dal alles onder auspiciën van hel Belgisch Nederlands Cultureel Verdrag Willem Vermandere maar ook Jan de Wilde hebben hier in de streek een zekere vermaardheid verwor ven, maar Les Turpulins zijn naar ons weten totaal onbekend Mar den en Pierre die nel duo vormen (en in Parijs bekender zijn dan in Nederland) brengen eenvoudige komische acts voor een dame en een heer. Als intermezzo tussen twee Vlaamse zangers lijkt het ons zeker een vondst! Voor de popliefhebbers in Zeeuwsch-Vlaanderen is het jaar 1975 goed begonnen Dat is te danken aan de stichting „J'UIT", die een jonger broertje is van de stichting „UIT" Deze' stichtingen samen zijn verantwoordelijk voor hetgeen er in de theaters in Zeeuwsch-Vlaanderen te zien is Het optreden van Kayak in het Zuidlandtheater in Terneuzen was voor het eerst sedert lange tijd een goede keus Enwanneei we vooruit kijken, dan is er zeker nog meer te verwachten Tijdens de herdenking van de bevrijding - dit jaar dertig jaai geleden - gaat het Oranjecomite op de poptour Voor zover de plannen nu bekend zijn, mag men in begin mei een popgebeurtenis op de Markt in Terneuzen verwachten, die voor iedereen vrij toegankelijk is Welke groep - of misschien groepen - er komt is nog niet bekend maar we houden jullie op de hoogte Wanneer we verder rondkijken in het Zeeuwsch-Vlaamse land, dan is alleen Westdorpe nog een popvermelding waard Verder is er niet in oost noch in west iets nieuws te melden, althans niel op popgebied Toch blijven we hopen, dat er het komend jaar

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 8