OECK „Minder opdrachten voor sociale werkplaatsen" Bedrijfs-,jik bij Dow Chemical De Stem/De Vrije Zeeuw NIEUWE POEDERBLUSWAGEN UITGETEST Handbal- toernooi Q-Q DÖ j2J (SvSi tTD Rommelmarkt in Terneuzen ONDANKS RAMPEN DO W-man: Chemie veiligste industrie Telegram Sas over oliegolf naar de minister s streek in ie«land MKveese U N I ET TE NASIDAG 500 gr. 1,75 l.ia 12,48 9,98 15,68 11,48 8,48 I. 01140-2573 Een volbloed BMW voor de prijs van f 12.876,- incl. BTW Erfpachten in discussie Terneuzen Centrum H»u«denhout I in d« Amnd«traf. 1 Sup«rft«ur in tf« Rozelaar KWALITEIT KW Aim DONDERDAG 1,65 1,50 1,95 2,75 2,63 1,35 I/AIITEITSSLAGERIJ tES: 5 uur. KWALITEIT KWALIffl (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Evenals vorig Jaar gaat het CJV-afde- ling Terneuzen weer een rom melmarkt op touw proberen te netten. De bedoeling is dat de ze rommelmarkt op 5 mei plaats zal vinden. De opbrengst van de verko ping kamt ten goede aan het club- en buurthuiswerk van het Christelijk Jongeren Ver bond im. Terneuzen. Allerhande spullen die bij de schoonmaak te voorschijn komen en die de eigenaar kwijt wilt kunnen worden aangemeld bij C. Kos ter, Crocusstraat 5. Terneuzen, tel. 01650-5197 of by H. Len- sen-Moeil'ker, Julianastraat 21, Terneuzen, teL 01150 - 6490. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De sociale werkplaatsen in Zeeuwscb- Vlaanderen hebben te 'iiden van de economische terug gang. Dit viel gisteren af te leiden uit de woorden van de heer G. Bos, directeur van de sociale werkplaats in Terneuzen. Hij gaf giste ren een kort overzicht van de stand van zaken in de sociale werkplaatsen tijdens een excursie van de leden van liet algemeen bestuur van het sociaal werkvoor- zieningsschaD. Diverse grote bedrijven, die met te grote voorraden kam pen en die al een werktijdver korting hebben lopen, hebben hun orders bij de sociale werkplaatsen al terug laten lo pen Vooral de montage-afde lingen op de werkplaatsen kampen met werktekort. „In normale gevallen wordt dat meestal opgelost dooir orders van andere bedrijven, dat is nu niet het geval", zo stelde de heer Bos vast. Hij is dan ook voortdurend de boer op om werk te zoeken voor de gehandicapten die in de socia le werkplaatsen werken. Ren moeilijkheid die hierbij een rol speelt is dat het nieuwe werk niet teveel mag ver schillen met hetgeen dat tot voor kort verricht werd, om dat gehandicapten een zeer lange tijd van omscholing vra gen. Een omscholing, die ze bovendien als zeer onprettig ervaren. De heer Bos vatte de huidige situatie als volgt sa men. „Wij zitten hier aan het voeteneind en we krijgen d« eerste klappen". Inmiddels is al wat vervan gend werk gevonden, voor zon vijfttien man. De directie van de sociale werkplaatsen wijl in die werkplaatsen hou ten sierklokken gaan laten produceren, die volledig in het eigen bedrijf vervaardigd zul len worden. Ook de verkoop hoopt de heer Bos geheel in eigen hand te nemen. Hij zei gisteren wel afzet voor. derge lijke klokken te verwachten. Wanneer de werkverminde- ring zich verder doorzet wil men de gehandicapten ook meer creatief bezigt gaan hou den. Om bij de sociale werk plaatsen tot werktijdverkor ting over te gaan is 'n gedachte waai- vooral het ministerie van Sociale Zaken zich tegen ver zet Om de toevoer van nieu we arbeidskrachten te vermin deren sturen het Gewestelijk Arbeidsbureau en de gemeen telijke sociale diensten slechts de meest noodzakelijke gevayl- len door naar de sociale werk plaatsen. Iets wat het gezelschap van raadsleden van de verschillen de Zeeuwsch-Vlaamse gemeen ten over de gehele linie opviel u dp blijmoedigheid waarmee de gehandicapten in de werk plaatsen hun taak verrich ten. Overigens wordt er in de sociale werkplaaats in Terneu- 2en op dit ogenblik nog hard getimmerd aan een nieuwe vleugel van het gebouw. In de toekomst komt hier de admi nistratie en de staf te zetelen. Deze hebben nu nog hun on derkomen in een pand aan de Herengracht. Het be2oek aan één van de sociale werkplaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Flinke rookontwikkeling bij de opzettelijke Dow-brand. (Van onze correspondent) TERNEUZEN - In de ge meente Terneuzen werd maan in sporthal het Zwaantje schoolhandbaltoernool voor basisscholen gehouden, twens dit toernooi bleek dat «rt handbal peil van de scho lieren in Terneuzen de laatste jaren aan het stijgen is. ®i.i de meisjes werd deelge- door elf scholen terwijl P'J de jongens door 2 scholen werd deelgenomen, zot cle finales drongen bij de ■heisjes de Stelle en de Terp aoor. De Stelle ging met het Kampioenschap strijken. Op de eerde plaats ging de strijd tussen de Wegwiizer en Óe "wk- Eerstgenoemde bleek de 'ang'sto adem te hebben en verwees de Ark naai- de vier de plaats. De inzet was bij de jongens enorm groot. In de drie p°ules eindigden de groep Golfslag, De Stelle, en de Meerpaal op de eerste plaats. Deze teams moesten in een halve competi tie de beslissing brengen. De erstg wedstrijd tussen de volslag en De Stelle bracht epn 1o overwinning voor de (folfsiag. Toen de Golfslag daarna oak nog de Meerpaal de zegekar bond was het Pleit beslist. De Golfslag werd algemeen kampioen. De Meer- poul bezette tenslotte de der de Plaats. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De be drijfsbrandweer van Dow Chemical demonstreerde giste ren de nieuwste aanwinst, een poederbluswagen met een ca paciteit van totaal tweedui zend kilo bluspoeder. Tijdens een oefening op een speciaal hiervoor bestemd terrein werd de wagen uitgeprobeerd. Een tweehonderd litervat gevuld met nafta en voorzien van een lekkende afsluiter, zorgde voor een stevige fik. De brand werd eerst met be hulp van twee blusslangen be dwongen. Vervolgens werd het bluskanon, gemonteerd op het dak van de poederbluswagen uitgeprobeerd. Ook dit appa raat deed zijn werk goed. Het enige nadeel was dait de poe- derstraal niet op commando ophield, vanwege een klein mankement aan het kanon. Zodoende moest zowat het ge hele magazijn van de wagen er aan geloven. Wanneer de poederbluswagen op volle ca paciteit zijn werk doet, is de voorraad poeder binnen veer tig seconden opgebruikt, maar dan moet de brand ook ge blust zijn. Het poeder kost on geveer anderhalve gulden per kilo De aanschaf van deze brandweerauto kostte Dow honderdveertigduizend gulden. Even de nieuwe schuimblusser erop en het is gefikst. Behalve de genoemde nieu we wagen heeft Dow ook nog een tweede poederblusauto met een vermogen van zeven- hondervijftig kilo in reserve. Verder heeft het bedrijf nog een aantal waterblusauto's, een materiaalwagen en een pompwagen. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) OOSTBURG Door de Fi nanciële Commissie van Oost burg is opnieuw uitvoerig ge sproken over de erfpachten in IJzendijke. Men was van me ning dat de erfpachters te veel plichten en te weinig rechten hadden. Dit werd vooral door de heer Cambier van de VVD gesteld. Hij vroeig zich af hoe B. en W. aan de marktwaarde van de grond kwamen. Burgemees ter Schipper verduidelijkte dat er een omrekeningsformu le was gevonden, waarbij er uitgegaan werd van door de voormalige gemeente IJzendij ke vastgestelde prijzen. Bij een vroeger ingesteld beroep bij de Raad van State was gesteld, dat de erfpachten om de vijf jaar zullen moeten wor den herzien tegen het geldende rentepercentage. Om niet tot 'n te drastische verhoging te ko men, willen B. en W. voor de komende vijf jaar met ingang van 1 januari 1973 de erf pachtkavel stellen op het be- iisbedrag vwi de grondwaarde, vermenigezilddigt met een wis selend rente-percentage. De grondprijzen en de erfpacht kavels van de in erfpacht uit gegeven gronden worden her zien. B. en W. stellen voor om de grondwaarde vast te stellen op afgeleide waarde van een maximum grondwaarde van 36 gulden per vierkante meter, welke prijs overeen komt met de grondprijs in de Kleine Jonkvrouwpolder I In IJzen dijke. 55 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „De chemi sche industrie is de meeste veilige industrie". Deze uit spraak deed gisteren de com mandant van de bedrijfs brandweer bij Dow Chemical In Terneuzen, de heer H. Roe land. Hij zei later zijn indruk te baseren op statistische ge gevens over ongevallencijfers in de verschillende bedrijft, takken. „Via de procestechniek kun nen preventieve maatregelen tegen ongevallen worden ge nomen. Een goede planning?- organisatie is daarbij noodza kelijk. Die hebben we hier", aldus de heer Roeland. Hij voegde er wel aan toe dat calamiteiten zoals deze weken bij Union Carbide in Antwer pen nooit voor de volle hon derd procent voorkomen kun nen worden. Op de oorzaken van de ramp bij het Antwerpse che- mie-bedrijf wilde dhr. G. Cle mens, hoofd adeling ecologie van Dow Chemical liever niet al te diep ingaan. Evenals Union Caroide heeft Dow een poly-ethyleenfabriek. De be treffende fabriek bij Dow is in 1969 gebouwd. De ontplofte fabriek in Antwerpen dateer de van 1962, „De beveili gingsnormen en technieken in die plaats (afdelingen n.v. red.) zijn voortdurend aan veranderingen onderhevig", al dus de heer Clemens. Hij voegde er aan toe dat om deze reden ook een vergelijking wat betreft de norm van de beveiliging niet te geven was. Desgevraagd antwoordde hij dat poly-ethyleen ook in Ne derland op verschillende ma nieren vervaardigd wordt. Ne derland kent vier poly-ethy- leenfabrieken: Dow Chemical in Terneuzen, OCI in Rijn mond, Shell Pernis en het DSM-bedrijf in Limburg. Dat bij een eventuele calamiteit bij Dow Chemical de Terneu- zense bevolking gevaar zou lo pen was voor de heer Clemens zeer de vraag. Dow Terneuzen ligt zo'n twee a drie kilometer van de bevolkingskernen. Uni on Carbide log er een twaalf kilometer vandaan. Dat met het verdwijnen van Union Carbide Dow Chemical een concurrent minder op de poly-ethyleen-markt heeft ont kende de heer Clemens: „Die produktievermindering heb ben de andere vestigingen van Union Carbide zo opgevangen want die draaien niet op volle capaciteit". Zegelverkoop Vanaf gis teren zijn in Terneuzen enkele tientallen kinderen op sjouw om zegeltjes te verkopen. De ze zegels, die ails sluitzegels op een brief geplakt kunnen wor den koeten een kwartje per stuk. De actie wordt georgani seerd door het Christelijk Jon geren Verbond. De opbrengst komt ten goede aan het lande lijk jeugdwerk van het CJV. Bovendien maig iedere plaatse lijke afdeling tien proeent van de opbrengst vaar de eigen kas houden. bergen op zoom Luxor, 20.00 uur: Pikant ge vrij in de Alpenwei 16 j. Roxy, 20.00 uur: Mijn nachten met Susan 18 j. Markiezenhof, Steenbergse- straat, expositie Krabbegatse bouwsels (t.m. 23 febr.). Open dagelijks van 14-00-17.00 uur. Tweede hal Stadhuis, kunst werk van de maand van me vrouw M. Liefbroer-van Gijzel uit Putte (t.m. 28 febr.). Open ma. t.m. vrijd. van 8.30-12.30 en 13.30-17.30 uur. EEKLO (B.) Galerij Ledeganck, expositie tekeningen en aquarellen van de Eedese kunstenaar Jan Bruens (t.m. 18 febr.) Open van 14.30-19.00 uur, zond. van 10.00-12.30 uur- Op ma geslo. ten. GOES De Veste, 2030 uur: Weg met de boeken, de straat op, van Shuji Terayama. Filmhuis Jeugd en Muziek. Museum voor N. en Z. Be veland, expositie schilderijen van J.J. Pantus (t.m. 1 maart). Open di t.m. zat van 10.00-12.00 en 13.30-17.00 uur, HULST Galerie Van Geyt, expositie tekeningen, etsen, litho's, van de graficus-schrijver William D. Kuik (t.m. 24 febr.). Tref punt, expositie schilderijen van Ben Bonte (t.m. 28 febr.). Open dag. van 10.00-18.00 uur, op zondag van 14.00-18.00 uur. MIDDELBURG City, 20.00 uur: Hitier, de laatste 10 dagen. ROTTERDAM Schouwburg, 20.15 uur: Gijsbrecht van Amstel van Joost van den Vondel door Publiekstheater. Hofplein The ater, 20.15 uur: Het fenomeen door Henk van Ulsen. Gedra matiseerde documentaire over het leven van de kunstschilder Han van Meegeren. Luxor Theater, 20.00 uur: Der Bet- telstudent van Carl Millöcker door de Havenstad Operette. Piccolo Theater, 20.16 uur: Autokerkhof van Arabal door Stadstoneel Rotterdam. TERNEUZEN Zuldland Theater, 20.00 uur: Fons Jansen met Kwartet ten. Museum, Uitleencentrum voor beeldende kunst (t.m. 1 mrt.). Open di. t.m. zat. van 14.00-17.00 uur. Artikof, Schoolweg, expositie wandkle den van Lia de Ridder uit Aardenburg (tm. 28 febr.). VLISSINGEN Alhambra, 20.00 uur: GoJd 14 J. ANTWERPEN Fakkeltheater, 20.30 uur: Wittezwartepletepappen van Joe Orton. BRUGGE Gotische zaal stadhuis, 20.30 uur: Concert door het Bra bants Kamerorkest (Ned.). GENT Kon. Ned. Schouwburg, 20.00 uur: Musical Cabaret van Joe Masteroff, Fred Ebb en John Kander. (Van een onzer verslaggevers)' SAS VAN GENT Het college van B. en W. van Sas van Gent heeft begin deze week een telegram gestuurd aan de minister van Verkeer en Waterstaat om de aandacht te vestigen op de nog steeds voortdurende olievervuiling op het Kanaal van Gent naar Terneuzen. De olievlekken die als een film over het kanaalwater lig gen, komen nog steeds aan drijven vanuit België. Vooral de oevers van de kanaalarmen bij Sas van Gent en bij Pas- sluis zijn inmiddels ernstig be vuild. Ook de kanaalarm die uitmondt bij het Keizer Karei- plein in het centrum van Sas van Gent staat onder invloed van de vervuiling. Bovendien stijgt uit dit kanaalgedeelte een dusdanige geur op dat de Sassenaren er grote hinder van ondervinden. Met het telegram aan de mi nister wil de gemeente Sas van Gent nog eens de hoogste prioriteit vragen voor de ka- naalproblematiek. Burgemeester W. Dusarduijn van Sas van Gent is er wel van overtuigd dat zijn college weinig meer doen kan dan een telegram sturen: „We kunnen niet meer doen dan ons onge noegen uiten. Wij zitten met de gevolgen en dat hebben we namens het college benadrukt. Verder hebben we het maar te gedogen, want het is rijkswa ter". Burgemeester Dusarduijn zegt het wel een vreemde zaak te vinden, dat een onbe kende dader van de oliever- vuiling door de Belgische poli tie beboet is. Dit proces-ver baal is opgemaakt zo'n twee weken geleden tijdens de eer ste golf van olie die over de Belgische grens naar Sas van Gent af kwam drijven. Burge meester Dusarduijn merkt nog op: „Het duurt nu al te lang om nog niet te weten wie de dader is. Misschien dat de zaak wordt onderschat. Het kan ook zijn dat er van die kant (de Belgische n.v. - de red.) te weinig aan gedaan wordt. Er moet in ieder geval meer duidelijkheid komen". Overigens blijft de gemeen te Sas van Gent met de op roep aan het ministerie nog steeds de bekende roepende in de woestijn. Uitgave Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Editie Zeeland RAYONKANTOREN TERNEUZEN Nieuwstraat 9, tel. 01150-7920 (4 lijnen); HULST; Steenstraat 14, tel. 01140-3751 (3 lijnen); GOES: Klokstraat L tel. 01100-8030 (3 lijnen). KANTOORUREN Maandag t-m. vrijdag 8 15 12.30 en 13.30 - 17.00 uur. BUITEN KANTOORUREN ADVERTENTIE-EXPLOITATIE Breda Maandag t.m. vrijdag van 19.00 - 20.00 uur, en zondag van 20.00 - 22.00 uur. tel. 01600 - 22341. BEZORGKLACHTEN Zeeuwsch-Vlaanderen: tel. 01140-3751. Midden-Zeeland 01100- 4944. REDACTIE Chef Zeeuwse redactie S C. Augustijn, kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel 01150 7920, privé Lorentzlaan 50, Terneuzen, tel. 01150 - 5745; algemeen redacteur Zeeland drs. J Bouwmans, kantoor Klokstraat 1, Goes teL 01100 - 8030, privé Zuidvliet- straat 53, Goes, tel 01100-8138: redacteur Midden-Zeeland: G. van Berkel, kantooi Klokstraat 1. Goes, teL 01100 8030, privé Voorburcht 37, Kapelle tel 01102 2320; redacteur voor Terneu zen en Kanaalzone P. de Schipper kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel 01150 - 7920 privé Noordstraat 45 Hoek, teL 01154 1556, redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen H. Postma. kantoor Steenstraat 14, Hulst. teL 01140 - 3751, privé Walmolenstraaf 12, Hulst tel 01140 - 4159 Redacteur voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen: R. van der Helm, Melkweg 40, Oostburg, tel 01170 - 3370; foto-iournalist voor Zeeland C. J de Boer kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen, teL 01150 -7920, privé Langs de Kreek 56, Terneuzen. tel. 01150- 3137, sportredactie Zeeland A. Koomen, Troelstralaan 8, Axel, tel. 01155 2594. ABONNEMENTEN-EXPLOITATIE Inspecteur Zeeland: W. Hendriks, tel 01140 - 3751. ADVERTENTIE-EXP1 OITATIE Inspecteur Zeeland C. Menu tel. 01100 4316.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 5