mars Ontwikkeling Grevelingen niet remmen van SpOrt I Regen Meer luchtvervuiling in Sasse kanaalzone Madge hoofdrolspeler moderne muziek VGEREN R JEZUS" XEYBAL GEDEPUTEERDE VAN GEESBERGEN OVER PARKEN-PLAN VAN REGERING: 1MERDE Het Regent Dat, jieLVe ïm Nederlands Trekpaard vergadert in Goes Jeugdige werklozen met steun van rijk opnieuw aan t werk NEERSLAG FOSFAAT EN FLUORIDE TOEGENOMEN VOLGENS TNO stad streek 1MÊÊÊÊmmmsamma ardenburg weede klasse errle klasse [HetGiet ven zeetje StophoestNiet. Van Red Band Natuurlijk. DISCUSSIE SNEL CONCERTEN OP 14 EN 28 FEBRUARI, 14 MAART EN 11 APRIL Piano Klank Verband Boodschap Eenzijdige informafie DONDERDAG 13 FEBRUARI 1975 nde hij eveneens insplra. onnen. ij zei, dat ouders hun kin-1 in het beste bij het ge] ïen begeleiden door te la- I zien, diat er van een ifcnèr.1 inspiratie sprake is. Hij I nde het nuttig om kinde-1 veel meer met overleg dan I dwang tot het gelooi te I ïgen. „Deelname van de ;d aan activiteiten uitgaan- van de kerk is altijd nog I r dan hen te dwingen cenkbezoek," zo zei hij. oiling A.B.C. speelde de I de bolling voor de winter- ee. De uitslag: 1. A. van ielen-G. Voet, W. de Kei- 2. R. de Geeter, F. Voet, Dhordt; 3. R. de Coene. Et. Baets A. minnaert; 4. E, I mie G. Duitschaver, R. de :nd. A. van Pamelen be- d de leiding met totaal 10 ten. Zaterdag 1 maart zal .C. een grote huldigings- ing organiseren ter gele heid van het behaalde Ne- landse clubkampioen- ap. ondenti het momenteel zeer goed in drijfsvolleybalcompetitie i» wedstrijden werden er 7 l'- i er verloren. Deze result»- moment op een mooie vijf- u 1 sleepte de volle buit in wacht tegen Ambulo, dat 30 werd verslagen e wedstrijduitslagen: He rtel Sport - Clitex Sport 0, CVC 1 - Luctor Bande» —3, KPJ 1 - Ambulo 3-0- imdat SC Morres verloot Linex Voorwaarts en het won van KPJ 2 klont 1 naar de eerste plaata de ranglijst. Linex Voor arts zorgde met deze over- tning toch wel voor oe it van de week. Tot nu toe Tiers had het nog geen e»- winstpunt, terwijl Sc rres voor zijn tegenstanders sterk was gebleken. Derge* e uitslagen komen alleen ar ten goede aan het vet' van de competitie. VVC het tegen KPJ 2 ook niet nakkelijk, maar wist toen volle buit in de wacht te aen. Hako Daf en Gy lden na een gelijkopgaande dstrijd broederlijk de pud' >e uitslagen: HAKO Da' C 22, Linex Voorwaarts Morres 2—1. KPJ 2 - WC 2 Veini^ veranderingen in df klasse, waar koploPpr C 2 zegevierde tegen Banden 2. VVC 2 won mP1 i het debuterende CVC 3 >e uitslagen: CVC 2- I^r* Banden 2 30. WC 2 C 3 2—L m foor de bekercompetitie Bevobobeker won >rt onverwacht maar ruinj diend met 03 van rt Ver<?traeten Dp leider heren perste klasse z*- rmecv zjjn bekeravontuiu indigd. (ADVERTENTIE) DE recherche van de Rotter damse kinderpolitie heeft vijf Jongens van 16 tot 18 jaar aangehouden, die hebben be kend zich schuldig te hebben gemaakt aan dertig inbraken in winkels in Rotterdam, waarbij zij voor f 28-000 buit- maakten- Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag opgesteld door het KNMI op woensdag om 18.00 uur: plaatselijk regen en da ling van temperatuur. Weers vooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland: Voor vrijdag: aantal uren zon 0 tot 4, min. temp. om streeks 3 graden, max. temp, omstreeks 6 graden, kans op een droge periode v an min stens 12 uur: 89 procent kans op een geheel droog etmaal 50 procent. Voor zaterdag: aantal uren ton 0 tot 5 min. temp. om streeks l graad. max. temp. omstreeks 5 graden, kans op een droge periode van min stens 12 uur 80 procent, kans op een geheel droog etmaal 50 procent. DEN HAAG De water hoogten van woensdagmorgen, meegedeeld door Rijkswater staat- Konstanz 302 -1, Rhein- fetóen 227 pi. 1, Plittersdorf -y -5, Maxau 446 -22, Plo- üuagen 163 -3, Mannheim 298 ■1. Steinbach 178 -2, Mainz «7 -10, Bingen 191 -8, Kaub 24a -10, Trier 336 -3, Koblenz pi. 8, Keulen 265 -18, oo ï,ort 438 "27. Lobith 1088 - 4J. Pannerdense kop 1053 -17, Nijmegen 891 -18. IJsselkop 24-1 -15, Eefde IJssel 504 -22, Deventer 380 -18, Katerveer cES? reluis 89 -10, Monsin 0490 pi. 2, Borgharen 4013 -8, Beheld 1202 -25, Grave bene- den de sluis 530 -8. Wemeldinige 5.36 en 17 Morgen, vrijdag 14 febr. Bergen op Zoom 5.45 en 17.57 hansweert 4.55 en 17.20 rerneuzen 4.10 en 16.38 Vlissingen 3 43 en 16.05 Wemeldinge 5.36 en 17.48 (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE De nota- van de regering over de natio nale parken hoeft niet nog eens een remmende factor te z(jn voor de toch al trage gang van zaken bij de ontwik keling van het Grevelingenbekken. Deze mening uitte gis teren tijdens een vraaggesprek gedeputeerde A. L. van Geesbergen, die in het provinciaal bestuur van Zeeland onder meer de zaken van de recreatie behartigt. De heer Van Geesbergen zou het in elk geval betreuren indien genoemde regeringsnota inderdaad een remmende fac tor op die ontwikkeling zou blijken te zijn. „Ik maak me steeds weer boos over het tempo, waarin een en ander rond de ontwikkeling van de Grevelingen zich voltrekt", al dus de heer Van Geesbergen. Dat trage tempo zit hem dwars. En dat tempo is vol gens hem traag zowel wat be treft de ontwikkelingsmoge lijkheden a-ls de vorming van een bestuurlijke opzet voor het recreatieve Grevelingenge- bied. „Wat de bestuurlijke vorm aangaat is het de bedoeling te komen tot een gemeenschap pelijke regeling. Hierin zullen dan deelnemen het rijk, de provincies Zuid-Holland en Zeeland op de gemeenten die aan de Grevelingen grenzen. Een ontwerp-regeling is klaar. Ook ligt er al een voorstel op tafel voor de verdeelsleutel van de kosten voor onderhoud en beheer. De lagere overhe den hebben zich over dit voor stel vorig jaar al in principe uitgesproken. De Rijksover heid laat nog steeds op zich wachten. Maar zolang er geen gemeenschappelijke regeling is, zolang hebben wij ook geen rechtstreekse inbreng in de gang van zaken bij het Greve lingenbekken. Nu is nog steeds de minister van E.R.M. daarvoor verantwoordelijk". Zoals bekend behoort de Grevelingen tot een van de twintig gebieden in Neder land, die de regering wil ver heffen tot „nationaal park". De discussies over dat rege ringsvoornemen moeten nog gevoerd worden. Aan de heer Van Geesbergen daarom de vraag, of niet te verwachten is dat de regering die discussies eerst zal willen afwachten al vorens te besluiten inzake een gemeenschappelijke regeling voor het Grevelingen. Dit zou dan het gewenste tempo door de heer Van Geesbergen niet bevorderen. „Ik kan het nog niet precies overzien, want ik ken de nota over de nationale parken ook alleen nog maar van-uit persberichten", ant woordt gedeputeerde Van Geesbergen. „Maar zover ik het nu kan bekijken, zal die nota voor Zeeland niet veel betekenis hebben. Volgens de regeringsnota zal het centrale platengebied in de Grevelin gen nationaal park worden. Dat zijn dan onder meer de Veermansplaat en de Hompel voetplaat. In een totaalplan voor de ontwikkeling van de Grevelingen kan aan dit cen trale platengebied de bestem ming natuurgebied worden ge geven. Dan mag er verder niets meer gebeuren. Maar dan kunnen andere zaken wel worden aangepakt. Op de uit slag van de discussie over nati onale parken hoeft dus niet te worden gewacht", aldus de heer Van Geesbergen. A. v. Geesbergen Een snelle aanpak is na-ar de mening van gedeputeerde Van Geesbergen momenteel hele maal geboden. Want de ont wikkelingen gaan door. Nabij Bruinisse is een groot recrea tieproject aan het verrijzen. En ook de gemeente Brou wershaven heeft grote plan nen; een grote camping, zomer huisterreinen en een jacht haven. „Deze plannen zijn niet op elkaar afgestemd. De meest ideale ontwikkeling is echter, dat vanuit het gehete Grevelingeng-ebiéd een samen hang van voorzieningen tot stand komt. Vanuit de totali teit moeten de zaken worden benaderd. Dat kan alleen maar wanneer de gemeenschappelij ke regeling een feit is. Het begint de gemeenten aan de Grevelingen echter kennelijk te lang te duren". Maar ook op een andere wij ze worden ontwikkelingen op gedrongen. die volgens de heer Van Geesbergen de nood zaak tot veel grotere snelheid aantonen. „Neem de Kabe- laarsbank. Daar is nog geen enkele voorziening. Maar de mensen gaan de plek toch ont dekken. Op mooie dagen in de zomer staan daaT soms hon derden auto's in de berm. En er is nog niet eens een toilet", betoogt gedeputeerde Va-n Geesbergen. (Van een onzer verslaggevers) GOES - De afdeling Zeeland van de koninklijke verenaiging het Nederlandsche Trekpaard houdt op 14 februari in de Prins van Oranje de algemene vergadering. Punten van be spreking zijn onder meer de begroting voor 1975, de ver plichte hengstenkeuring, de centralis- merriekeuring en die hengstenpremiekeuring. Ver der komen aan de orde de benoemingen van leden van het bestuur en van afgevaar digden naar de algemene ver gadering van de KVNT. De vergadering in de Prins van Oranje begint om 14.00 uur. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Ten be hoeve van de (weder) inpas sing van jeugdige werklozen in het arbeidsproces is er een nieuwe mogelijkheid geopend om speciaal voor dat doel pro- jekten te doen uitvoeren met financiële steun van de rijkso verheid. Voor dit soort projecten in Zeeland is een bedrag be schikbaar gesteld van f 450.000 Alleen echter die overheidsor ganen en instellingen, die niet het ma-ken van winst tot doel hebben-, komen voor subsidie van een dergelijk inpassings- projekt van jeugdigp werk- klozen in aanmerking. Op de ze projekten mogen uitsluitend werklozen worden geplaatst die jonger zijn dan 23 jaar en die al minstens twee maanden op het gewestelijk arbeidsbu reau staan ingeschreven. Voor aanmelding van be doelde projekten kan men zich wenden tot het regionaal coör dinatiecollege voor openbare werken op het provinciehuis in Middelburg. DE uit een apotheek in Spij kenisse gestolen vergiften (on geveer 200 gram) zijn gevon- terdam. De grote hoeveelheid den bij twee mannen uit Rot- opiaten, die tegelijkertijd uit de apotheek ontvreemd werd, is nog zoek. 1 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In het meetjaar juli 1973-juli 1974 is op het meetpunt in Sas van Gent een duidelijk ho gere neerslag gemeten van fluoride en fosfaat. Dit wordt gemeld in een zo juist verschenen rapport van het Instituut voor Ge zondheidstechniek - T.N.O over de stofvormige lucht verontreiniging in Zeeland Zoals bekend voert het In stituut voor de Gezondheid stechniek TNO in Zeeland een langlopend onderzoek uit naar de luchtverontreiniging. Daar toe zijn meetpunten geïnstal leerd in Oost-Souburg. Nieuw- dorp, Borssele, Lewedorp, Rtt- them. Vlissingen, Veere, Ter- neuzen, Sluiskil en Sas van Gent. Elk jaar brengt het in stituut hierover een racnort uit, In het algemeen geven de meetuitkómsten over het jaar 73-74 geen reden tot ongerust heid. zo stelt het rapport. De hoeveelheden gemeten stofvor mige verontreinigingen in de buitenlucht van Zeeland vor men niet meer dan een basis- verontreiniging, die ook voor komt in streken met weinig industrie. In Sas van Gent is echter de neerslag aan fluori de en fosfaat duidelijk hoger, stelt het rapport vast. Vergelijking met de meetre sultaten van voorafgaande ja ren was alleen mogelijk voor de meetpunten Oost-Souburg. Nieuwdorp, Borssele en Lewe dorp. De andere meetpunten zijn namelijk in de periode 73-74 voor het eerst in £e- bruik genomen. Op het Nieuwdorpse meet punt was het daggemiddelde aan fluoride gelijk gebleven In Borssele was dit daggemid delde zelfs iets gedaald. Op beide meetpunten werd ook wat minder fosfaat gemeten. Met het neerslagvangersin- strument werd in Sas van Gent een gemiddeld fluorge- halte per vierkante meter per dag gemeten van 0,8 milli gram. Met het instrument Luikse bol was dat resultaat 1,64 microgram. Het instituut voor Gezond heidstechniek - TNO heeft be rekend, dat de invloed van de zee op de fluoridebepaling te verwaarlozen is. Het instituut heeft tenslotte ook vastgesteld, dat er geen gevaar aanwezig is voor corrosie door de atmos ferische verontreiniging. Vindt u moderne muziek ook zo moeilijk Om allerlei redenen moet moderne muziek moeilijk zijn. De compo nist streeft ernaar, iets te laten horen wat nog niet ver trouwd is. Dat nieuwe te assimileren kost inspanning. Via concerten kunt u er nauwelijks mee vertrouwd ra ken. het gebruikelijke orkestrepertoire houdt op bij Debussy, die zijn werken schreef toen grootvader leerde knikkeren. Radio en grammofoon bieden meer mogelijk heden- echter, de beleving van een ontmoeting, zoals in de concertzaal wordt ervaren ontbreekt hier groten deels. Thuis op uw gemak eens wat doorspelen is ook wemig aanlokkelijk, vrijwel alle moderne componisten stellen technische eisen die niet slechts de amateur-mu sicus afschrikken. Aldus vervreemdt de he dendaagse componist van zijn publiek blijft slechts toegankelijk voor een te kleine gToep geestverwanten. Dat is niet slechts jammer, het is een ernstige zaak. Mu ziek is ook in zijn meest opgewekte gedaanten een spel om een hoge inzet. Willen componist en pu bliek weer nader tot elkaar komen dan ligt daar een be langrijke taak voor de ver tolker. Anders dan in het gangbare repertoire -waar het publiek ten eerste ver wend is door radio en gram mofoon, ten tweede van de uitvoerende kunstenaar geen duidelijke zijsprongen ten opzichte van de tradities ac cepteert- bepaalt in contem poraine muziek de vertolker in belangrijke mate of er inderdaad een ontmoeting met muziek plaats vindt dan wel slechts een confrontatie met klanken. De lezer die vrijdagsa vonds in Middelburg kan zijn, wordt een uitzonderlij ke kennismaking met moder ne muziek geboden. Onder auspiciën van Jeuigd en Mu ziek kunt u thans vijf concer ten van hoog gehalte meema ken in het (kleine) theater in de Kuiperspoort. Van het eerste concert op 31 januari hebt U de recensie reeds kunnen lezen; de andere zijn op 14 en 28 februari, 14 maart en 11 april. Het betreft in hoofdzaak pianomuziek. Naast fluitiste Mirjam Nastasi en trompet tist Peter Masseurs speelt pi anist Geoffrey Madge de hoofdrol. Met deze Geoffrey Madge laten we u nader kennismaken. Hij brengt een omvangrijk repertoire van moderne werken; op zich reeds vermeldenswaard. Er is enige bezetenheid vereist voor het instuderen van technisch zo zware werken, waar een naar verhouding zo beperkt publiek warm voor loopt. Belangrijker is, dat d.eze diepe emotionele be trokkenheid bij de muziek duidelijk merkbaar het pu bliek infecteert. het gesprek op moderne mu ziek. Madge toont zich echter geen eenzijdige propagandist: moderne muziek moet ge speeld en gehoord worden, is echter niet los te zien van oudere muziek, het eigentijd se ontleent zijn betekenis voor een belangrijk deel aan- de traditie -hetzij als uit vloeisel van, hetzij als reac tie tegen een traditie. Ook in ander opzicht be leeft Madge moderne muziek als deel van een groter ge- lieel: veel van de door hein gespeelde muziek is geïnspi reerd op literaire of andere buitenmuzikale invloeden. Hij noemt Pierre Boulez, voor wie .Mallarmé een drijf veer vormt; Sylvano Busotti, sterk geoccupeerd met De Sade, van wie hij ook tek sten gebruikt heeft; de En gelsman Bill Hopkins (U zult hem niet kennen, maar Mad ge heeft op het laatste con cert in Middelburg voortref felijk werk van hem ge speeld) is beïnvloed door Sa muel Beckett; zelfs Iannis Xenakis (die (wiskundige methoden toepast bij het componeren) heeft tegenover Madge passages uit zijn werk geïndentificeerd met emotionele, meer-dan-muzl- kale betekenissen. Geoffrey Madge, is 34 jaar oud, geboren in Australië, reist de laatste 10 jaar door Europa, sinds 3,5 jaar in Ne derland; thans hoofdleraar plano aan het conservatorium in Den Haag. Spreekt goed Nederlands, zij het met een duidelijk accent. Een vrij kleine, zwaar gebouwde man met een wat peinzende, haast teruggetrokken gezichtuit drukking. In verband met de concert reeks in Middelburg breng ik Voor Madge is dit een belangrijke zaak; muziek ais alléén-maar-klank loopt het gevaar geïsoleerd te raken, steriel en schraal; muziek van belang zal óók de sensu ele, lichamelijke belevingen moeten communtceren. Ik merk op dat Madge zelf let terlijk met handen en voe ten, eigenlijk met zijn hele lijf piano speelt; hij reageert enthousiast, vat het op als compliment. Vindt hij Jlhet niet wonder lijk dat hedendaagse compo nisten weer zo vaak schrij ven voor de piano dat ro mantische instrument dat tot uitsterven gedoemd leek? Er volgt een discussie die misschien wat technischer is dan voor U interessant, maai één gedachte van Madge wil ik u niet onthouden de he dendaagse Steinway is bij uitstek geschikt voor bij voorbeeld Stockhausem het klankkarakter is zo anders dan van de vroege instru menten dat je Chopin 'of Schumann eigenlijk op een „historische" vleugel zou moeten spelen! Een wonderlijke zaak in muziek van de laatste decce- ma is, dat we naast elkaar zien een stroming, die gewel dig precies noteert en voor schrijft en daarnaast worden partituren gefabriceerd die de uitvoerenden zeer vrij la- Geoffrey Madge ten. Sommige componisten schrijven in beide stijlen, zelfs in één compositie. Hoe staat Madge hier tegeno ver? Wederom een vraag die gemakkelijker is te stellen dan te beantwoorden. Wel wordt duidelijk dat Madge weinig gelukkig is met al te globale partituren. Hij heeft het gevoel, dat de componist, die ons slechts een plaatje overhandigd met de opzet dat we daarbij gaan improvise ren, de uitvoerenden niet he lemaal ernstig neemt en wel licht ziichzelf ook niet. De grens lijkt voor Madge te liggen omstreeks het Kla- vierstück XI van Stockhau- sen, waarin de volgorde van de onderdelen niet is voorge schreven, doch de onderdelen zelf wel nauwkeurig zijn ge noteerd. Laatste vraag: muziek moet méér zijn van klanken, muziek moet mensen op vele manleren beroeren. Meent Madge dat muziek ook een politieke, sociale, levensbe schouwelijke boodschap moet "'brengen? Voor Madge een moeilijke vraag. Het is niet te betwij felen dat veel hedendaagse componisten hier bevestigend op antwoorden, hetgeen het voor de interpreet moeilijk maakt er anders over te den ken. Tocs vreest Madige dat vaak de geadverteerde le vensbeschouwing niet in de muziek doorklinkt. Hij noemt als voorbeeld John Cage, van wie hij sommige werken zeer bewondert, maar die hij toch meer filo soof van componist vindt. Geen schande, maar musicus noch publiek komen er veel verder door. Een componist mag (of moet?) zich voor alles en nog wat interesseren „maar hij moet in de eerste plaats verschrikkelijk goeie noten schrijven"! EK Eindredactie *Rein van der Helm Tot mijn grote verbazing heb ik, bestuurslid zijnde van één der Sasse sportvere nigingen en lid zijnde van de Sasse Sportraad, uit kranten- publikaties van dinsdag j.L moeten vernemen dat er af gelopen maandagavond in de Vlaanderenhal een spoedei sende vergadering heeft plaatsgevonden in verband met de voorgenomen bouw- van een sportzaal o.q. sport hal. Dit alles dan naar aan leiding van een schrijven van staatssecretaris Meyer van C.R.M. die zich afvroeg ol er bij de vestiging van deze sportzaal wel voldoende inspraak van de bevolking was geweest. Welke sportverenigingen zijn er dan toch voor deze spoedeisende vergadering uitgenodigd, vraag je jezelf dan af, wanneer je dit nieuws leest. Waren er mis schien bepaalde verenigin gen, wier aanwezigheid, om wat voor reden dan ook, minder op prijs werd ge steld? Heeft men bij het uit nodigen wellicht een bepaal de selectie toegepast? Moch ten slechts bepaalde vereni gingen c.q. personen op de hoogte zijn van deze bijeen komst? Had men met deze vergadering misschien ande re doeleinden voor ogen, dan men met bovengenoemd persbericht wil doen voorko men? Ik herinner mij, aat ik vanaf het allereerste begin lil de spurtraadvergaderingen herhaaldelijk heb aangecliu:.- gen op inspraak van de be volking, zoals ook staatsse cretaris Meyer nu vraagt ln zijn brief. Ik heb nu het bange vermoeden geicregeii dat bepaalde leden van de sportraad en enkele, tevens lid zijn van de gemeente raad, deze bewuste vergade ring hebben bijgewoond? Ot misschien zelfs hebben geoi- gamseerd? Bestaat er, dit al les overwegende, niet het ge vaar, dat bepaalde belang hebbenden in deze sportzaal- affaire op deze wijze hebben geprobeerd, verenigin-gsleden voor hun karretje te spannen om hun eigen belangen veilig te stellen in plaats van ge meentebelangen? Of, om het nog duidelijker voor te spie gelen: Hebben bepaalde belang hebbenden bij een eventuele vestiging van de sporthal zaal in de Vlaanderen, met aeze bijeenkomst de bedoe ling gehad om verenigingsle den te overtuigen en aan te sporen om over te gaan tot het voeren van acties, (zoals b.v. demonstraties, enquêtes en handtekeningenacties) ton gunste van een mogelijke vestiging van de sportzaal in bovengenoemd complex? Is het wellicht de bedoeling ge weest om de inwoners van Sas via eenzijdige informatie eer bepaalde richting aan te praten? Is dit misschien hun antwoord op de door staats secretaris Meyer bedoelde en gewenste inspraak? Ziet u dit schrijven a.u.b. als een uiting van onlustgevoelens en bange vermoedens! Wie helpt mij uit de droom? SAS VAN GENT. P. THANS-WESTDAM

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3