Pijnen gelukkig met Van Lancker Milan: twee duels buiten San Siro WIM VAN HANE»! OPENT SHOW MRTZ Waterpolo Harm, de beduimelde Amerikaanse bond trekt schadeclaim in FINALE EERSTE KLAS BANDSTOTEN IN AXEL Crnijff een duel gestat een miljoen gulden aan prijzen Revanche WK 17 mei sport West -Duitsland - Nederland Dernies Irvice DONDERDAG 13 FEBRUAR11975 15 "ftüVERTENTIE (Van onze sportredactie) ANTWERPEN - Renè Pijnen zal er weinig bezwaar tegen gehad hebben, dat de 26-jarige Fransman Jack Mourioux vroegtijdig bet strijdtoneel van de 36e Antwerpse zesdaagse beeft verlaten. Door ziekte heette het officieel, maar het betekende een prachtige smoes voor de organisators van dit met bier, muziek en hot-dogs overgoten wielercircus, om de alleen rijdende Pijnen - Van Linden was weggevallen we gens een zware rugblessure - te koppelen aan de sterk rij dende Fransman Alain van Lancker. Pijnen, vier keereerder winnaar van de Antwerpse zesdaagse, zag het meteen weer helemaal zitten. In de nacht van dinsdag op woensdag jak kerde Pijnen met zijn kersverse koppelgenoot op een enorm hoog tempo uit en nestelde zich op een verdienstelijke derde plaats - in dezelfde ronde - achter de koppels Merckx-Sercu en Maertens-Kemper. De koppels Stevens-Gilmore, Duyndam-Karstens en Godefroot-Renz kregen een ronde achterstand aan hun broek Duyndam haalde zich in de „nacht der naastenliefde" de woede van het Belgische wieler publiek op de hals. toen hij in een extra afvalwedstrijd met alle coureurs op de piste, met zijn grootste rivaal Eddy Merckx, de lieveling van het pu bliek, in de clinch ging Duyn dam hinderde Merckx meerdere malen op gevaarlijke wijze en er werd getrokken en geduwd bij het leven De massa koos partij voor Eddy Merckx, die besloten heeft dit jaar niet deel te nemen aan de ronde van België, maar de voorkeur geeft aan de veel zwaardereCatalaanse Week, die op hetzelfde tijdstip verreden wordt Leo Duyndam kreeg en- MÜNCHEN (SID) - De voet balbond van de Verenigde Sta ten heeft gisteren de aanklacht tegen zijn vroegere trainer Dettmar Cramer, nu oefenmees- ter van Bayem München, inge trokken. De bond had destijds een schadevergoeding geëist van tien miljoen dollar (bijna 27.000.000 gulden) wegens con tractbreuk. Eugene Edwards, voorzitter van de bond, deelde de kwijtschelding in een per soonlijk gesprek mee aan zijn functiegenoot van Bayern Wil helm Neudecker. ATLETIEK - Tijdens interna tionale indoor atletiekwedstrij den in Minst heeft de Rus Nico las Grebnev het speerwerpen gewonnen. Hij kwam tot een worp van 86,56 meter. kele voorwerpen naar zijn hoofd geslingerd, maar na ingrijpen van de koersieiding bedaarden de gemoederen en kon de strijd op reglementaire wijze worden voortgezet. Niet onverdienstelijk rijdt Kees Bal De Zeeuw die na een valpartij enige tijd werd uitge schakeld. heeft zich goed her steld en staat op twee rondes met de West-Duitser Dieter Hempel op de zevende plaats Duidelijk is wel, dat Merckx en Sercu de grote favorieten zijn voor de finale van vanavond. Pijnen en Van Lancker en het koppel Maertens-Kemper zul len zich echter niet zonder meer gewonnen geven. Dat bewees de ui blakende vorm verkerende Pijnen en de van strijdlust bla kende Van Lancker In de toekomst-zesdaagse blijft het Nederlandse koppel Van Helvoirt-Minneboo de toon aangeven. Stand van gisteravond laat was: 1. Eddy Merckx-Patrick Sercu 570 pnt., 2. Freddy Maertens- Dieter Kemper 436 pnt.. 3. René Pijnen-Aiain van Lancker 356 pnt., 4. op 1 ronde JuUen Stevens-Graham Gilmore 443 pnt., 5. Leo Duyndam-Gerben Karstens 185 pnt., 6. Leo Duijndam: in de clinch met Eddy Merckx. pnt., Godefroot-Sigi Renz 135 pnt., 7. op twee ronden Ludo Hempel- Kees Bal 196 pnt., 8. Ronald de Witte-Wilfried Peffgen 124 pnt., 9. op vijf ronden Dirk Baert- Willy de Geest 198 pnt., 10. op 8 ronden Mare de Meyer-Romain de Loof 229 pnt., 11. op 14 ron den Cees Pnem-Gerrie Knete- man 259 pnt., 12. op 15 ronden Wilfried Wezemael-Frans van Looy 387 pnt., 13. op 17 ronden Jos Huysmans-Frans Mintjens 133 pnt. 14 op 22 ronden Willy de Bosscher-Norbert Seeuws 156 pnt., 15. op 27 ronden Lu- cien Zelck-Robert van Lancker 145 pnt., 16. op 30 ronden Klaas Balk (alleen) 90 pnt., 17. op 37 ronden Raymond Steegmans- Christian de Buysschere 255' pnt. Walter MILAAN (ANP) - AC Mi lan zal zijn twee volgende thuiswedstrijden, 23 fe bruari tegen Roma en 9 maart tegen rivaal en stad genoot Internazionale, bui ten het San Siro-stadion moeten spelen. Alberto Bar- be, voorzitter van de straf- commissie van de Italiaanse voetbalbond, bestrafte AC (Van onze sportredactie) AXEL - In mossel- en paling huis Lensen in Axel wordt za terdagavond om zeven uur be gonnen met de eerste wedstrijd voor de finale eerste klas band stoten van het district Zeeuwsch-Vlaanderen van de Koninklijke Nederlandse Bil jart Bond. Voor deze eindstrijd hebben zich via ,de voorwedstrijden de volgende spelers geplaatst: F. Dieleman (ABC, Axel); Jo Leeraert (POP, Axel); E. Aerts (HBC, Hulst); C. Hoogstraten (ABC, Axel); E. Picavet (Den Ouden Arend, St.-Jansteen); F. van Waes (WBC, Walsoorden); C. de Schrijver (Ons Vermaak, Lamswaarde); R. Vonck (HBC, Hulst). Reserves zijn: A. de Koek (WBC, Walsoorden) Ch. Reijns (ZBC, Zaamslag) en J. Corve- leijn (SBC, Sluiskil). Partijlengte in deze klasse be draagt 75 caramboles. Zondag middag wordt om twaalf uur met de wedstrijden begonnen. Zaterdag 22 februari volgt de finale-avond. •- v v .- - -• - - - - i*i ISM» ,.;v Oe enorme eindhoofdprijs in de Nationale Puzzelaktie „Geven vooi teven" In deze krant t.b.v. de kankerbestrijding in Nederland. Een sta-caravan van Belmont, type Sierra Nevada 25. Uw luchtkasteel op de grond. Een sta-caravan. die werkelijk van alle gemakken is voorzien: gezellige slaapkamers, een aparte dinette, een comfortabele zithoek, een gascomfoor met oven, een gashaard, eigenlijk te veel om te omschrijven. Deze Sierra Nevada sta-caravan moet U zien en dat kan bij Belmont B.V. te Polsbroek, die deze caravan ter waarde van 12.350.- ter beschikking heeft gesteld ZEIST (ANP) - De KNVB (Koninklijke Nederlandsel Voetbalbond) en de Uf-'B (VVest- duitse Voet balbond) hebben gis teren definitief overeenstem ming bereikt over de vriend schappelijke interlandwedstrijd tussen West-Duitsland en Ne derland. Die ontmoeting, in ver band met het 75-jarige bestaan van de DFB, zal op 17 mei in Frankfort worden gespeeld. De KNVB zal rekening houden met de clubs die in de nacompetitie van de eredivisie moeten spelen. Of Cruijff en Neeskens alsnog van de partij zullen zijn is niet; bekend. Barcelona speelt een dag later tegen Zaragoza. Milan gisteren met de slui ting van het stadion voor de eerste twee thuiswedstrij den. Afgelopen zondag was het tot ernstige ongeregeldheden ge komen tijdens AC Milan - Ju- ventus. Pietro Anastasi van Ju- ventus raakte gewond door vuurwerk en na de wedstrijd raakten 25 toeschouwers ge wond. AC Milan zal voor de wedstrijden moeten uitwijken naar Bologna of Verona. Ge schat wordt dat de straf de club ongeveer een half miljoen gul den kost. Verdediger Guiseppe Longo- bucco, die Gorim van Juventus tegen het gras sloeg - Gorims lip moest na de wedstrijd worden gekramd - werd daarvoor niet gestraft. Scheidsrechter noch grensrechter had het incident, dat duizenden toeschouwers niet was ontgaan, gezien. Gorim echter werd wel voor een wed strijd geschorst. Aangezien hij in Milaan zijn tweede gele kaart had opgelopen. Hetzelfde over-1 kwam Luigi Riva. 1 MADRID (UPI) - Johan Cruijff is door de strafcommis- sie van de Spaanse voetbalbond voor een wedstrijd geschorst. Cruijff werd afgelopen zon dag tijdens de uitwedstrijd tegen Malaga door scheidsrech ter Orrantia van het veld ge stuurd, omdat hij diens beslis sing om het tweede doelpunt van Malaga goed te keuren, aanviel. Het was Cruijffs tweede rode kaart in de tijd dat hij voetbalt in Spanje. (Van onze sportredactie) MIDDELBURG - In het zwembad te Middelburg wordt zaterdagavond - onder leiding van de zwem- en poloclub De Stormvogel de competitie voortgezet van de Kring Zee land waterpolo. Er staan twee bekerwedstrij den op het programma en twee duels voor de Kring-competitie. Het programma ziet er als volgt uit: 19.00 uur: Luctor 1 - Storm vogel 1 (dames kring); 19.40 uur: Ganze - Scheldestroom (heren beker); 20.20 uur: Stormvogel 2 Luctor 2 (heren kring); 21.00 uur: Luctor 1 - Stormvogel 1 (heren beker). (Van onze sportmedewerker) GOES - Willem van Hanegem zal morgen om 8 uur in de Goese veilinghallen de officiële ope ning verrichten van de unieke Speedshow '75. Deze wordt voor de vierde keer georganiseerd door het „Motor Racin» Team Zeeland". De show wordt reeds vrijdagmiddag om 4 uur voor het publiek opengesteld en duurt tot de daaropvolgende za terdag. Zaterdagmorgen gaan de deuren om 10 uur open. Het M.R.T.Z. heeft ondanks het feit dat er op die show veel attractiefs is, zoals race, stayer, sprint, cross en mini-motoren, alsmede formule-race auto's, toch gemeend een „trekker" in natura naar Goes te halen. Van daar de komst van Feijenoord- ster Wim van Hanegem die waarschijnlijk vergezeld zal zijn van zijn vrouw Truus. Van Hanegem zal zich op een wat spectaculaire manier bij het publiek presenteren maar hoe dat precies in zijn werk zal gaan wilde men uiteraard nog niet aan ons kwijt. Bij de circa 30 wegrace-motoren die op de show te zien zullen zijn bevindt zich onder andere de Van Veen-Kreidier 50cc van de hui dige wereldkampioen Henk van Kessel uit Mill. Ook de 250cc'er Yamaha van de Nederlandse kampioen Nico van de Zande is een machine die veel bekijks zal trekken, als mede de 500cc Air Mack-Harley Davidson, eveneens van Van de Zande. De Rotterdammer Jan Kostwinder (ook lid van het M.R.T Z.) brengt zijn viercilin- der Yamaha (700cc) naar Goes. Kostwinder gaat met deze ma chine binnenkort deelnemen aan de befaamde races in Day- tona. Jack van Middelburg zet op de show in Goes zijn langeaf- standsracer die zo n slordige f 18.000 kost. Het is een Rekers-Honda, maar dat is deze machine dan ook aan te zien. Natuurlijk zijn op de show ook present alle Zeeuwse coureurs met hun motoren. Zoals bij voorbeeld Adrie van de Broeke, (de Zeeuwse topper in de motor sport), Adrie de Korte, Dick van de Klooster en Henk Goudzw aard. Zware stayer-motoren en dernies, alsmede zijspancombi- naties worden uiteraard ook ge- Van Hanegem toond. Bij de dernies bevinden zich de machines met Javanti motoren, de derny die momen teel dus onder andere gebruikt wordt bij de wielerwedstrijden in Ahoy. Ook auto-liefhebbers komen aan hun trekken. Er zijn evenals bij de motoren-stands veel old-timers, maar ook enkele formule-racewagens kan men bewonderen. Wereldkampioen Kees van de Velde brengt zijn speedboot op de show en dit zal voor de water sportliefhebbers weer interes sant zijn. Ook de stand wed strijdskelters zal op de show ze ker de aandacht vragen. Stan daardmotoren zijn er ook een flink aantal terwijl de verkeers- groep van de Rijkspol itie zich op deze show niet onbetuigd laat (B M W.-motoren) en Porche (auto). En om de zaak dan hele maal compleet te maken heeft de luchtmacht voorlichtingsdienst twee straalmotoren ter beschi king gesteld (natuurlijk alleen om naar te kijken). Tijdens de show zal er een doorlopende filmvoorstelling zijn; er is een miss- motorverkiezing en op zater dagmiddag is er een trialdemon- stratie op het veilingsterrein Simon van Kooten en Henk Sui ker zullen daarbij voor het no dige stuntwerk zorgen. De show duurt tot zaterdagavond elf uur en op het veilingsterrein is ruime parkeergelegenheid. TRAINER LERY VAN DE VELDE GAAT GDES VERLATEN (Van onze sportmedewerker) GOES - Trainer Lery van de Velde, die zijn derde seizoen volmaakt bij de derdeklasser Goes, gaat deze club verlaten. Gewoon omdat hij niet meer enkele avonden per week en 's zondags verbonden wilde zijn vroeg Van de Velde zelf zijn ontslag aan. Zegt hij: „Ik wil gewoon even tot rust komen. Een jaartje iets doen waar ik zelf zin in heb. En dat zal dan uiteraard zijn een bepaalde tak van sport bedrijven, maar welke dat weet ik nog niet eens". Lery van de Velde kijkt over igens terug op een periode bij Goes die voor hem een prettig werkklimaat schiep. „De ver standhouding met de spelers en met het bestuur was zonder meer goed te noemen en ik ga dan ook wel met een tikje wee moed afscheid nemen." Natuur- ujk heeft Lery van de Velde in deze drie jaar ook wel proble men gekend. Maar welke trainer ontkomt daaraan? In „zijn tijd" is bijvoorbeeld het spelersmate riaal bij Goes beperkt geweest. Kees van der Sluis en Simon Ha- rinck vertrokken naar Middel burg in een periode dat Goes ze heel moeilijk kon missen. Ook Nico Krijger, die vorig jaar zijn voetbalcarrière besloot en het vertrek van Maarten de Kok (die trainer werd) betekende voor Goes een geduchte aderlating. Dit seizoen staat Jan de Roo al geruime tijd buitenspel wegens een blessure en hetzelfde geldt voor Rens Griep (meniscus). Wanneer men nu bedenkt dat Goes met moeite drie senioren teams op de been kan brengen is het duielijk dat goede vervan gers i i. 1 ,.pp;r Hi- nodigi draait Goes in deze competitie behoorlijk mee al lijkt de laatste nederlaag tegen Jong Aombon, de kans op de titel verkeken te zijn. Van de Velde: „Toch gaan we uiteraard stug door en zullen met de beperkte mogelijkheden die we hebben trachten er het beste van te maken. Typerend voor de derde klas D is immers wel dat er weinig krachtsver schil is. Daarom is het bepaald spijtig dat Jan de Roo en Rens Griep nu al geruime tijd absent zijn. Overigens ben ik wel gelukkig met het feit dat Leo Hollestelle in het doel een goede plaatsver vanger is gebleken voor Hugo Bol, die al kort na de start van het nieuwe seizoen, door ge scheurde kniebanden werd uit geschakeld. Ook Wolf, die voor heen voor Xerxes uitkwam, past zich behoorlijk aan. Hij diri geert in de achterste lijn lekker en kan uitgroeien tot een bruik bare kracht." Lery van de Velde staat als 'ainer bekend als de man die ■an kracht voetbaL Hij is bepaald geen voorstander van spelverruwing en het weloverwogen neerleggen van een tegenstander. De mens is bij hem primair en niet de prestaties, al blijven de resulta ten dan ook wenselijk om de animo te verhogen, zoals hij toe geeft. Van de Velde: „Voetbal zie ik nog steeds als een gezonde ontspanning en dan vooral in de amateursector. Momenteel lijkt het er steeds meer op dat het voetbalspel een vechtsport gaat worden. De mentaliteit op dit moment ligt me in het geheel niet en is voor mij dan ook moei lijk verteerbaar. Gezonde eer zucht moet er zijn, maar dat is wel iets anders dan het kracht voetbal dat momenteel wordt aangeprezen. Er is mij wellicht verweten dat ik te lief was voor de spelers die ik onder mijn hoede had. Smaken verschillen op dit punt, maar ik durf gerust te stellen dat het merendeel van de Goese spelers waar ik mee werkte toch de voorkeur geven aan gezonde ontspanning. Wan neer ook dit voorop zou staan bij het publiek aan de lijn zou men bepaald meer aan zijn trekken kompet Hup p»i hpf qpval is" Het goede vaderland zit kennelijk een beetje ver legen met wereldschaats- kampioen Harm Kuipers. Je zag de heren recensen ten wod aanlopen van schaamte, toen ze tussen de regels door hun veront schuldigingen aanboden voor zoveel middelmaat Harm Kuipers werd hob byist genoemd en éénoog in het land der blinden. Stel je voor, een wereld kampioen die niet één van de vier nummers wint. Dat was sedert 1959 grijze schaatsoudheid- niet meer voorgekomen. Kuipers haalde twee der de, een vijfde en een zesde plaats. Op die wijze werd hij als het ware stiekum kampioen. Niet om over naar huis te schrijven. Trouwens, dat die Kui pers zo maar zijn eigen gangetje over het kunstijs en door de winterse land schappen gaat, dat zit bij velen ook niet snor. De Goes-trainer Lery van der Velde: „Ik ga stoppen vooreen jaartje. Even lekker tot rust komen.. Echt doen u'aarjk zelf zm trt heb' moderne sportman hoort in de rij te lopen en, als hij daarover beschikt, gla mour af te geven. Kuipers echter is een individua list, die nota bene buiten de kernploeg bleef en keer op keer zijn maatschappe lijke carrière laat prevale ren boven de sport. In 1972 liet hij Sapporo ijs koud links liggen en nu zei hij met de krans nog om de hals, dat hij het definitief aftrapte. Harm Kuipers ruilt zijn schaatsen voor de stethoscoop en de sportwereld fronst de wenkbrauwen.Wat Kui pers gedaan heeft, is het rood onderstrepen van het betrekkelijke belang van de sport. Sport is fijn, zegt Kuipers. Sport is gewel dig Voor jezelf, Voor de liefhebbers. Maar sport is niet alles. Je carrière, je eigen leven en dat van je atternaasten, dat gaat na tuurlijk voor. Je moet er op een bepaald moment een punt kunnen achter zetten. Je moet weten wanneer het mooi geweest is en dan kappen. Dan laat je je uitdrijven naar de kraam aan de rand van de baan en daar pik je een neutje. Zo is dat. De sportwereld echter kent twee soorten leden. De leden die het betrekke lijke van het sportbelang inzien en de fanatici. Voor deze laatsten is de sport heilig. Voor hen pleegt een man als Harm Kuipers heiligschennis en dat nog wel met voorbedachten rade. Kuipers is niet al leen uit de gesloten rijen getreden, hij heeft ook het schaatswalhalla verlaten en daarbij op de lange te nen der hemelhonden ge trapt. Een deserteur met een slechte techniek, die op slinkse wijze wereld kampioen werd. Dat werd niet met zoveel woorden gezegd, maar de goede verstaander proefde toch de bitterheid waarmee fa natici en beroepssporters Harm Kuipers benader den. En dat terwijl deze „Apollo van Drente" een heilzaam voorbeeld geeft. Te midden van de einde loze vervlakking door persoonlijkheidsroof bleef Harm zichzelf. Hij on derwierp zich niet aan de hersenspoeling van de al leenzaligmakende train ers en hun methodiek, maar schaatste zijn eigen gang. Hij zette het gehele ijsestablishment te Icijk en hield ook toen hij gewon nen had zijn intelligente fatsoen. Ook nog, toen men hem de kampioen van de middelmaat noemde. Kuipers gaat nu afstu deren. Hij wordt arts. Hij zal best hier en daar nog wel eens een baantje trek ken, maar de topschaatser Kuipers is de historie bin nen getreden. Op het juiste en door hemzelf ge kozen ogenblik. Kuipers is een uitzondering, Vele, de meeste topsporters blijven te lang hangen. De sport heeft heel wat eind en andere examens op haar geweten. De sport heeft hier en daar een car rière gemaakt, maar ze heeft er veel en veel meer gebroken. De sportwereld verstaat uitstekend de kunst van het aantrekken van beoefenaars en die van het bevorderen der prestaties tot heil van ac tieven en passieven. Maar het hapert bij het loslaten en afstoten van de spor ters en het prepareren op en het begeleiden bij het afscheid. Ard Schenk was een groter sportkampioen dan Harm Kuipers. Maar in de afscheidsrit klopte Harm Ard met een nog niet gemeten aantal leng ten. JAN WINTRA&CKEN «wijzigingen voorbehouden. I

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 15