Jaarlijks drie miljard kil» vuil de lueht in vort geding van Oxirane- Chemie tegen Rotterdam B. EN W. ROTTERDAM WILLEN EROSCENTRA BUITEN WOONKERN OVER BOETE NA EXPLOSIE Mattheus Minister- president moet eenheid bewaken Kissinger voor nieuwe vredesmissie in Midden-Oosten Green Spot zender prik Geha nnes Green Spot zonder prik PREMIER DEN UYL Adhesiebetuiging dokters met Russische arts Aanslag op nieuw staatshoofd van Malagasië ZES KATHOLIEKEN GEDOOD NA INGAAN 1RA-BESTAND voor „Vastentijd als Proeftijd" binnenïaind! buitenland commentaar Kamerbetere hulp aan weggelopen minderjarigen Donderdag weer onderhandelingen cao klein-metaal WOENSDAG 12 FEBRUARI 1975 13 PEN HAAG (ANP) Bij na drie miljard kilo verontrei nigende gassen en stoffen gaan jaarlijks in ons land de lucht in door de verbranding van fossiele brandstoffen in verbrandingsoven (huisbrand en andere ruimteverwarming, industrie, elektriciteitscentra les) en door mobiele bronnen (voornamelijk het wegver keer). Het CBS heeft dit bere keml op basis van de situatie in het jaar 1972. In dat jaar hebben de ver- brandingsovens 827 miljoen kilo gassen en stoffen uitge stoten, die de lucht verontreini gen. De bijdrage van de mo biele bronnen aan de luchtver ontreiniging was twee en een half maal zo groot en bedroes in totaal 2.069,2 miljoen kilo Het veel hogere cijfer, dat het CBS op de rekening van het verkeer schrijft, wordt veroorzaakt door de 1700 mil joen kilo koolmonoxyde. die de auto's in 1972 produceer den. Heeft de luchtverontreini ging effect Op de menselijke gezondheid? Statistisch onder zoek heeft in Nederland op deze belangrijke vraag nooit uitsluitsel gegeven, aldus het CBS. Wel bestaan er sterke vermoedens, dat astmapatiën ten nadeel ondervinden van luchtverontreiniging. Het op treden van hinder is echter onmiskenbaar: stank en be lemmering van zicht bijvoor beeld. De stankstoffen zijn lang niet alle geïdentificeerd Wel is bekend, dat het meren deel van de waargenomen stank wordt veroorzaakt door andere stoffen dan degene, die het CBS in zijn beschouwin gen heeft opgenomen. De invloed op vee kan inci denteel ernstig zijn: op het gras neergedaalde fluoriden zijn hier het voornaamste pro bleem (ziekte of sterfte van schapen en runderen). Op planten (gladiolen, fresia's maar ook naaldbomen) kun nen vooral gasvormige fluori den een nadelige invloed| heb ben. Materialen kunnen corre deren of vuil worden door luchtverontreiniging. Het CBS. dat binnenkort een publicatie over de lucht verontreiniging door verbran ding van fossiele brandstoffen zal uitgeven, zegt in een arti kel in zijn „Maanschrift" over dit onderwerp, dat bij het brandstofverbruik van 1972 het maximum van technisch nog mogelijke en zinvol te achten bestrijdingsmaatregelen investeringen van 1,2 tot ).9 miljard gulden en jaarlijkse lasten van 370 tot 600 miljoen gulden zouden vergen. De maatregelen, waarover het CBS spreekt, houden het aanbrengen van zui verin gsan- paratuur in. Het inkrimpen van vervuilende activiteit en het overgaan op minder ver vuilende produktieprocessen of brandstoffen. (ADVERTENTIE) De wegen van de overheid zijn soms ondoorgrondelijk. Neem nu weer eens het onhandige gedoe rond de golflengte van Hilversum III. Nederland heeft in 1951 op grond van de internationale golflengte-overeenkomst drie middengolven toegewezen, waar van één steungolf voor regionale doeleinden. Eén van de ver wijten die Radio-Veronica en haar collega-piraten werden ge maakt was terecht dat gebruik werd gemaakt van een ge kaapte etherplaats, waardoor andere, rechtmatige, stations wer den gehinderd. Toen de behoefte ontwaakte om met Radio- Veronica te concurreren werd de popzender Hilversum III in het leven geroepen. Daarvoor was geen golflengte beschikbaar.- maar door onderlinge overeenkomst met Ierland en Hongarije mocht Nederland gebruik gaan maken van de 240 meter op voorwaarde dat het zendervermogen tot tien kilowatt beperkt zou blijven en dat niet na zonsondergang mocht worden uitge zonden, omdat de radiogolven zich bij duisternis verder uitstra len en de radiostations van de genoemde landen zouden kun nen worden gestoord. Na het verdwijnen van Radio-Veronica ontstond de wens de ontvangstkwaliteit van Hilversum III te verbeteren door een gunstiger golflengte te gebruiken. Maar dat kan niet zonder de internationale overeenkomst te schenden, want de ether zit nu eenmaal propvol. Het mag dan ook verwonderlijk heten dat uit gerekend het oog van Den Haag viel op een Franse golflengte waarop het opererende station Marseille in de avonduren hier duidelijk hoorbaar is. Met de Fransen werd in eerste in stantie dan ook geen overeenstemming bereikt over het mede gebruik. In tweede instantie wel? Zo duidelijk drukt men zich in Den Haag daarover niet uit. Men verklaart alleen „dat er een beslissing is genomen". Nu, dat heeft men in Parijs ook gedaan. Daar heeft men de betrokken golf inmiddels aan de zender van Rijssel gegeven en daarmee is het beoogde doel, betere ont vangst-kwaliteit voor Hilversum III, wel naar de knoppen. De vraag blijft of dit nu allemaal niet te voorzien viel. En ook of er niet gewacht kon worden op de volgend jaar te hou den nieuwe golflengteconferentie. Gehannes, wij hebben er geen beter woord voor. JERUZALEM (UPI) De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Henry Kissinger, heeft gisteren in bespre kingen in Jeruzalem de Israëlische regering gepolst over de vraag hoever Israël bereid is zijn troepen in de Sinaï terug te trekken en tegen welke politieke prijs. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Oxyrane Chemie daagt de gemeente Rot terdam voor de rechter in een kort geding. Hiertoe is beslo ten nadat de gemeente dinsdag een verzoek van Oxyrane af wees om de door de gemeente aan het bedrijf opgelegde boe te eerst in een civiele procedu re te laten toetsen door de rechter. De boete, 4,5 miljoen gulden, is begin februari aan het be drijf opgelegd wegens het niet melden van een bedrijsstoring. Als gevolg hiervan kwamen gassen van explosieve aard vrij in de lucht. De boete be draagt zes maal de jaarlijkse erfpachtsom en is gegeven op grond van bepalingen in het erfpachtcontract. De maximale boete kan tien maal de erf- pachtsoim bedragen. Het bedrijf heeft de boete me teen „onrechtmatig" genoemd- .De situatie tijdens de be drijfsstoring (op 1 december) zou nauwelijks gevaarlijk zijn geweest en het gebeurde zou ook al na 22 minuten zijn gemeld bij Rijnmond. Hierte genover staat de verklaring van de Centrale Meld- en Re- De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Yigal Al- Ion, sprak na afloop van het onderhoud van „een erg pro- duktief" gesprek. Tijdens de eerste etappe van rijn nieuwe vredesmissie in bet Midden-Oosten sprak Kis singer gedurende anderhalf uur onder vier ogen met pre mier Yitzhak Rabin. Daarna gingen de besprekingen verder in aanwezigheid van het Israë lische onderhandelingsteam met o.a. minister van defensie Shimon Peres en de belang rijkste adviseurs van Kissin ger. Geconfronteerd met een flinke dosis behoedzaamheid en zelfs openlijk wantrouwen aan Israëlische kant probeer de Kissinger uit te vinden hoeveel flexibileit er in het Israëlische standpunt zit. Van daag vliegt hij naar Cairo om met president Anwar Sadat te praten. Na morgen Syrië bezocht te hebben keert Kissinger mor genavond naar Jeruzalem te- P'g met de ideeën van Sadat. "ij hoopt een nieuw troepen- seheidingsakkoord in de Si- nai-woestijn kompleet te heb ben wanneer hij in maart ®eer naar het Midden-Oosten komt. De belangrijkste onderhan delingspunten zijn hoever Is raël zich wil terugtrekken en welke concessies Egypte daar tegenover wil stellen. De leider van de Palestijnse guerrillaorganisatie Het Be- vrijdingsfront, George Hab- basj, heeft gisteren verklaard, dat zijn guerrillastrijders al les zuilen doen om een nieuwe oorlog tegen Israël uit te lok ken. In een vraaggesprek met het Beiroe tse blad „l'Orien.t le Jour" zegt Habbasj: „Wij zul len ons niet met een klein stukje van een Palestijnse staat tevreden stellen. Wij zul len ook niet terugkeren in de uitvoerende commissie van de Pale=tiinse bevrijdingsorgani satie PLO, zolang deze organi satie zich niet distantieert van de hele Kissinger-zaak van een vrede door onderhandelin gen". Habbasj heeft ook nog ge zegd, dat zijn beweging geen belang meer stelt in vliegtuig kapingen. Habbasj meent, dat het vreedzaam samenleven van Palestijnse Arabieren en Israë liërs niet mogelijk is. DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer heeft gister middag zonder hoofdelijke stemming de begroting van het ministerie van Jastitie voor 1975 goedgekeurd. Te vens werden drie moties aan genomen, die vooraf waren ontraden door staatssecretaris Glastra van Loon. Volgens eenv an die moties wil de Kamer een wijziging van artilkel 280 van het wet boek van strafrecht, zodat de crisishulpverlening aan wegge lopen minderjarigen beter kan plaatsvinden. PvdA, WD, PPR, CPN en VVD stemden voor een motie van deze strekking. De staatssecretaris kondigde aan rond Pinksteren een nota over dit onderwerp bij de Kamer te zullen indie nen. In een andere motie (ge- PSP, CPN, DS '70 en D '66) steund door PvdA, WD, PPR. wordt de regering gevraagd, dat organisaties optreden na mens cliënten van de kinder bescherming en hun ouders contact kunnen krijgen met. allen, die in inrichtingen ver blijven. (Vervolg van pagina 1) De opzet zou mislukken als de verdachte verstek liet gaan. Daarom liet de officier hem gistermiddag van het Huis van Bewaring naar het Paleis van Justitie overbrengen. De in de zittingszaal aanwezige mr. Meijer, die de opzet doorzag, stormde daarop naar voren en zei tegen de president: „Mijn cliënt laat verstek gaan" „Maar hij staat daar toch", antwoordde de president ver baasd. Waarop mr. Meijer „Jawel, maar hij ver klaart verstek te laten gaan en zolang de behandeling van de zaak zelf formeel nog niet is begonnen, is hij er dus niet". Daar viel geen juridi sche speld tussen te krijgen Daarmee was de voorlopige hechtenis ten einde en de dag vaarding nietig. Wel werd er dezelfde middag nog een nieu we dagvaarding uitgebracht, die nu in orde is Op 25 febru ari zien broeder Mattheus. de tussennersoon mejuffrouw Ti neke B en Denie en Brouwers die de Scheveningse gijzeling volvoerden, elkaar weer in de zelfde zittingzaal. gelkamer van Rijnmond, dat Oxyrane niets heeft gemeld, maar dat bij telefonische na vraag door Rijnmond werd ge zegd, dat „alles in orde was".- De Stichting Europoort-Bot lek-Belangen, een vereniging van bedrijven in het Rijn mond-gebied, heeft de boete oplegging inmiddels „wille keurig" genoemd. Het Milieu Actiecentrum Nederland (MAN, voortgekomen uit het Centraal Actiecomité Rijn mond) heeft de gemeenteraad van Rotterdam een brief ge schreven waarin men de boete „propagandistisch" noemt. Ac tievoerder Poppe: „Als ze een kwartje telefoon hadden uitge- gevn, dan was zeker alles in orde geweest?" Oxyrane is behalve het kort geding, ook van plan in be roep te gaan bij de gemeente raad- Dit moet gebeuren bin nen veertien dagen. Het lijkt overigens niet waarschijnlijk dat de meerderheid van de gemeenteraad (PvdA) het be sluit van het college van B en W (alleen PvdA-ers) zal af vallen. Binnen de gemeente Rotterdam wordt wél genuan ceerd gedaoht over de boete- .Met name bij het Gemeente lijk Havenbedrijf vreest men dat de boete het investerings klimaat wellicht zal verslech teren. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) „Voor de minister-president is essentieel het bewaken van dg eenheid bij het regerings beleid en van de homogeniteit naar buiten". Met deze woorden heeft premier Den Uyl gistermiddag in de Eerste Kamer gereageerd tijdens het beleidsdebat over Alge mene Zaken, op de kritiek van KVP-senator Teijssen op het feit dat de premier de individuele ministers te weinig op hun eigen terrein zou vrij laten Nou, volgend weer hoor. jaar ts het Volgens de premier vereist de coördinatie meer aandacht dan vroeger van de minister president. „De homogeniteit is een eerste vereiste voor het functioneren van de ministe riële verantwoordelijkheid", aldus drs. Den Uyl, Hij zei, dat hij verplicht is er op toe te zien, dat alle onderwerpen van maar enigszins algemene aard het kabinet passeren en voorts ervoor dient te zorgen, dat het beleid stoelt op het progressief regeerakkoord Keerpunt '72, de christen- de mocratische sohets van beleid, de conclusies van kabinetsin formateur Burger en de resul taten van het preconstituerend beraad aan het einde van de kabinetsformatie in 1973. Drs, Den Uyl zei, dat hij volledig aanvaardt dat de zes tien bewindslieden een eigen primaire verantwoordelijkheid hebben tegenover het parle ment. Maar tegelijk beklem toonde hij zijn eigen coördine rende functie, welke „onver mijdelijk en relatief in ge wicht is toegenomen". Alhoewel er homogeniteit dient te ziin wat het optreden van de leden van het kabinet Den Uyl betreft, betekent dit niet dat zij gelijk moeten den ken. „Er blijven verschillende invalshoeken en perspectieven, aldus de premier tot de Eerste Kamer. Volgens de premier behoort er ruimte te zijn voor eigen bijdragen in het beraad van het kabinet. Daartoe rekende hij ook zijn voorzitterschap van het comité van aanbeve ling voor de actie „Houd Por tugal Vrij" ten behoeve van de Portugese sociaal-democra ten. „Gelet op de uitzonderlij ke situatie daar, na tientallen jaren weer democratische vrij heid, was mijn optrèden ver antwoord, maar het was op de rand". Premier Den Uyl wees de door ARP-senator Boukema gelanceerde gedachte om een instrument te maken voor het tijdens de kabinetsperiode verwisselen van minister of staatssecretaris van de hand. „Zo'n instrument is niet no dig". Drs. Den Uyl zei, dat als hij van oordeel is dat een persoonswisseling 'gewenst is, dit een politieke keus is. „Dan moet dat in het kabinet aan de orde gesteld worden. Het ka binet beslist, maar dit zal niet kunnen zonder enige verken ning wat betreft de opvattin gen van de kamer". De pre mier zei, dat er hier geen autonome bevoegdheid voor de minister-president, met contro le achteraf, moet zijn. De onderraden van de mi nisterraad moeten niet meer bevoegdheden hebben, dan zij thans bezitten, ald-us de pre mier tot senator Boukema (ARP(. De uiteindelijke beslis singen van het kabinet zijn politieke beslissingen, en dan behoort de gehele ministerraad daarbij betrokken te wor den. Kent u- een woord met ze ven klinkers achter elkaar? Koeieuier. D'r lag een briefje bij mij waarop dit stond: „Volgend jaar begint carnaval op 28 fe bruari". De heer C. (voor Cornells, voor zijn vrienden Keesje) Berkhouwer is een hoge piet in Europa. Voorzitter zelfs van het Europese parlement en laat die man nou uitgerekend gisteren een persconferentie of een borrelpraatje of zoiets weggeven over Europa. Wat moet er nu toch te rechtkomen van de eenwor ding van Europa? Op zulke dagen een borrelpraatje, of zoiets. Tsss. De Eiffeltoren zal een nieuw verfje krijgen. Een ploeg van 30 schilders zal in het voorjaar beginnen met het karwei dat drie jaar in beslag zal nemen en waarvoor 52 ton verf nodig zal zijn- De toren, die om de zeven jaar een nieuw jasje krijgt, zal weer kastanjebruin geverfd worden. De rest, zou toch gebazel zijn geworden. Daarom: dag. MERIJN DEN HAAG (ANP) In een brief en in telegrammen aan president Podgorny van de Sovjet-Unie, aan partijse cretaris Breznjev en aan het opperste gerechtshof van de OeKraïne hebben 3.300 artsen aangedrongen op een meer fai re behandeling van dokter Stern, wiens hoger beroep te gen de acht jaar werkkamp, waartoe hij eerder was ver oordeeld, gisteren voor kwam. De artsen, voor het meren deel Nederlanders en Engel sen, vinden, dat aan het vorige proces tegen Stern „veel vreemde en ook antisemitische aspecten" zaten. Dr. Stern is veroordeeld, omdat hij onder meer een jongen op ondeugde lijke gronden voor militaire dienst zou hebben afge keurd. ROERMOND (ANP) Twee Roermondse jongens 8 en 9 jaar oud, hebben dinsdag middag de Coöperatieve Vei ling Roermond in lichterlaaie gezet. De liele fustopslag (een miljoen kisten en kratten) en de hallen van de veiling gin gen verloren. Veilingdirecteur G. Evers raamt de schade op 7 tot 8 miljoen gulden. De Roermondse brandweer, die al het materiaal inzette, moest de hulp inroepen van de brandweerkorpsen van Venlo. Echt, Swalemen en de be driifsbrandweer van Philips. De twee jongens waren 's middags in de kistenopslag van de veiling gaan spelen. Zij bouwden er met kiste? een gang en stookten vuurtje om - licht te krijgen in hun donkere „kamer". De ze manier van licht maken liep uit de hand. De jongens konden met moeite uit hun bouwsel vluchten. Het is niet zeker dat er in Roermond een nieuwe veiling komt. Er be staan plannen tot een verre gaande samenwerking met de veiling in Grubbenvorst of Venlo. TANANARIVE (RTR-AFP) Er is gisteravond een aan slag gepleegd op het nieuwe hoofd van de staat en van de regering van Malagasië, kolo nel Richard Ratsimandrava. zijn Er was niet dadelijk be kend, of hij getroffen was. Wel behoren leden van lijfwacht tot de slachtoffer! Ratsimandrava kwam vorige week pas aan het bewind. Na de aanslag is de staat van beleg afgekondigd. DE pogingen van de Deense formateur Poul Hartling tot vorming van een kabinet van vier partijen zijn gisteren mis lukt. BELFAST (UPI) De aan slagen die de laatste drie da gen op rooms-katholieken in Noord-Ierland zijn gepleegd, hebben gisteren een zesde slachtoffer geëist. Bijna was er een zevende geweest. In een ziekenhuis in Belfast overleed de 19-jarige Eugène Doy-e, die maandagavond in het hoofd was getroffen door een man die een cafeetje op het platteland op 56 kilometer ten westen van de hoofdstad was binnengekomen en het vuur had geopend. Een bejaar de man was daarbij ter plaat se al overleden. Gistermorgen is een protes tantse melkbezorger tijdens zijn ronde doodgeschoten in dezelfde gemeente. De moord is waarschijnlijk een wraakneming voor de aan slag in het café. Mannen in een voorbijgaan de auto schoten gisteren in Belfast op een over straat lo pende katholieke jongeman, maar hij ontkwam met een beenwond- De Noordierse politie wijt de moorden van de laatste da gen aan protestantse extremis ten, aangezien het Ierse repu blikeinse leger zijn maandag ingegane nieuwe bestand vol gens haar in acht neemt. De politie vreest dat als de aanslagen op katholieken in wijken waar de IRA zijn ba ses heeft voortduren, het be stand in gevaar zou kunnen komen. (Van onze redactie binnenland) BREDA Het initiatief Vastentijd als Proeftijd waar mee de werkgroep Kerk en Samenleving in het bisdom Breda oproept een dag jier week sober te leven, heeft zo veel weerklank gevonden ook nationaal en oecumenisch dat ter ondersteuning van de oproep een eenvoudige af fiche is vervaardigd. Deze wordt deze week toege zonden aan parochies, kateche- ten en rektoren in het bisdom Breda en zal daarnaast a f 2,- beschikbaar worden gesteld. DEN HAAG (ANP) Werkgevers- en werknemers vertegenwoordigers zuljen donderdag de onderhandelin gen voortzetten over vernieu wing van negen collectieve ar beidsovereenkomsten die sa men plegen te worden aange duid als de cao-klein-metaal. Het gaat hier om m totaal ongeveer 18.000 ondernemin gen met circa 200.000 werkne mers. De werkigeversdelegatie heeft in de laatste onderhan delingsvergadering onder meer verklaard dat de wens van de vakbonden om o.a. iets te doen voor oudere werknemers in de metaalnijverheid een welhaast onuitvoerbare wens is. De werkgeversdelegatie heeft zich tenslotte bereid verklaard aan werknemers van 60 jaar en ouder extra vakantie te geven en wel op lopend van een dag met 60 jaar tot vijf dagen met 64- De werkgevers hebben tenslotte op het materiële vlak een loonsverhoging van 1,4 pet per 1 maart 1975 aangeboden met een minimum van 20,50 voor de werknemers die de vakvol wassen leeftijd hebben. Die 1,4 pet is dan procentueel. ROTTERDAM (ANP) In een gisteren verschenen nota presenteert liet gemeentebe stuur van Rotterdam plannen om de prostitutie in de Maas stad definitief buiten de woonkernen te brengen. De nota, waarover de raad zich 20 februari moet uitspreken, is een gevolg van de ernstige moeilijkheden die zich in 1973 en het vorig jaar in Rotter dams rosse buurt Katendrecht hebben voorgedaan tussen de bevolking en het „zakenleven" op de kaap. Binnen twoe jaatr hoopt de gemeente Rotterdam de prosti tutie uit Kaïtendrecht te heb ben verdreven naar speciale vermaakrentra waar behalve bordelen ook cafés, bars, ce - huisjes, nachtclubs en biosco pen zijn gevestigd. Volgens wethouder W.J. van der Have van wijkaangelegenheden moeten deze vermaaks- of eros- centra buiten de woonwijken liggen omdat andens het pro bleem van de overlast, dat destijds in Katendrecht tot zuilke grote moeilijkheden leidde, zo-u blijven bestaan. Voor die situering van de cen tra denkt het college van B. en W. o.a. aan haventerreinen die nie+ meer in gebruik zijn, aan het Hofplein, het Weena en het Charloisse Hoofd. Voorst kan volgens wethouder Van dei Have overwogen wor-j den de centra te stichten op het Brienenoordeiland of op het oude terrein van cte drinkwa terleiding aan de Honinger- cüjk. Het pakket maatregelen ter NVSH en is geënt op het sys- verdrijving van orost'tutie uit woonkernen, dat het college van B en W in de nota be spreekt beva-t ook dc stichting door de gemeente van zoge-, noemde ..sociale bordelen", in j de vorrn van sticht ngen waar in naast de gemeente bijvoor-! beeld iok de GG en GD, de raad voor maatschappelijk welzijn en de NVSH zouden kunnen participeren. Dit alter natief is afkomstig van de teem van „sociale bordelen", zoals dat op Formosa bestaat. „Met de inrichting van deze bordelen wordt het mogelijk van gemeentewege lage prijzen in te stellen met het gevolg dat de bestaande bordelen wegge concurreerd en diaarmee de souteneurs, de 'triminaliteit rond de prostitutie 2bu daar mee tevens verdwijnen, aldus d-e prostitutie-nota van de ge meente Rotterdam Inmiddels blijft de gemeente Rotterdam doorgaan met het bestrijden van de prostitutie- overlaist op Katendrecht-

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9