ide RE" „Drughandel Terneuzen is in elkaar gestort" REACTORVAT KERNCENTRALE BORSELE LEEG GEEN BEZWAREN MEER TEGEN RECREATIEPLAN zeeuws Waaéce^ Met Gents woordenboek blijft dialect bewaard gjren^angt 4 •-contact Profest Op Schotsman-Ruiterplaat HOOFDINSPEKTEUR HUBREGTSEN stad streek emeentebestuui ïtvangt »orthelden is van Gent DRUGHANDEL regen G5S33S9HB HEROINE TOOGDAG CPJ SOUBURG Brab. Kamerorkest treedt op in Brugge E-3 breder Filmfestival Annexatie Uitnodiging Ratien Poppenkast WOENSDAG 12 FEBRUARI 1975 3 (Van onze correspondent) IULST Het gemeentebe- ur van Hulst ontvangt ook I jaar de succesvolle Huister ■rtbeoefenaars van het vort- j jaar. Dat zal gebeuren jdag 21 februari om acht 's avonds in het gemeente- s. De volgende sportbeoete- I irs zullen worden gehul- 'd: André Louwen, René Dijk en Vivian Blanokaert len van de tafeltennisvere- ing St.-Eloy), Piet Vonck, J Schout, Arnold Schout, Au- t Boers, Aloys van Hocte, llie Verbist en Jan van rhoven (allen van de atle- ivereniging). fowling De bowlingclub Vlaanderen" uit Sas van nt heeft zijn voorlaatste po- e in het klassement vierde eling E, verstevigd door overwinning op rode lan- rndrager „Lee Riders", or deze winst is het degra- iegevaar nu wat afgewen- De uitslag van de wed- jd was 3-1. Het klassement er nu als volgt uit: La ille-Barry 49 punten, Sidac Rustoleum III 38, Center Real II 32, Oostende II 29, irnai II 26, Kiggen-Gits 16, anderen 13, Lee Riders 3 ïten. talagewedstrijd De eer prijs in de door de Bete- >pen georganiseerde etala- vedstrijd is voor een deei ge en aan de heer J. Kalpnels het Hobbyhuis te Sas van it. Hij ontving de Nozemi- trofee trouwens voor de rede maal. Tweede werd Stoffenpaleis en derde 't lpje. je gezet TERNEUZEN/MIDDELBURG „We hebben door ons op treden de handel in drugs een gevoelige klap toegebracht Ter- neuzen was duidelijk een handelscentrum voor drugs. Dat cen trum is nu in elkaar gestort". Dat is de mening van hoofdinspekteur E. Hubregtsen, korps chef van de gemeentepolitie in Terneuzen. Eind vorige week wer den de laatste processen verbaal afgerond tegen gearresteerde druglieden. Daarmee werd tevens een „campagne" van de Ter- neuzense politie afgesloten tegen drugs, die omstreeks 3 december vorig jaar werd gestart. Vorige week verklaarde de officier van justitie mr. T. Le- brel tijdens de behandeling van de drugzaak voor de Mid delburgse recntbank, dat het Belgisch drugtoneel zich naai Zeeuwsch-Vlaanderen aan het verplaatsen was. Als één der oorzaken noemde hij dt veel strengere strafmaat in Bel gië. Nader gevraagd néar koa- krete aanwijzingen voor ver plaatsing van het drugtor.ee! naar Zeeuwsch-Vlaanderen, zeide heer Lebret gisteren, dat er nogal wat Belgen aan onze kant waren gekomen om drugs op te halen.„Ik merk er daar entegen niets van dat er naai Beligë gegaan wordt voor dat spul" aldus de heer Lebret. De strengere strafmaat in Bel gië een rol speelde, leidde de heer Lebret af aan de uitla tingen van de arrestanten. Volgens hoofdinspecteur Hu bregtsen van Terneuzen was het inderdaad duidelijk merk baar geworden dat de drug handel zich in Zeeuwsch- Vlaanderen, met name Ter neuzen, afspeelde. „De grote I dealers zaten hier. Vanuit f België kwam men het hier halen. Het ging dan meestal om kleine hoeveelheden die I werden meegenomen". Dat Terneuzen ziöh tot een drughandelscentrum aan het ontwikkelen was, werd duide lijk „toen we eens dieper in de zaken zijn gedoken', aldus hoofdinspecteur Hubregtsen. Dat gebuerde vorig jaar de cember. Toen bleek ook, dat de drughandel welig tierde. Uit België werd vrij veel ge- I haald en gebracht. „Om de I veertien dagen tot drie weken bracht een in België wonenede Marokkaan een auto vol naar Terneuzen. Daar kon je de klok op gelijk zetten", vertelt de heer Hubregtsen. Hij voegt er echter aan toe, dat het niet I alleen ging om de relatie Bel- I gië-Zeeuwseh-Vlaanderen. I Evengoed werd er soms spul I gehaald uit Amsterdam en I daar ook weer naar toege- I bracht. Volgens hoofdinspec teur Hubregtsen bestaat er op I het ogenblik weinig kans, dat Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag opgesteld door het KN1VI1 op dinsdag om 18 uur. Hier en daar regen, mid- dagtemperaturen ongeveer 7 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Neder land. Voor donderdag: aantal uren zon: O tot 6. min. temp.: om- I streeks 4 graden, max. temp.: omstreeks 7 graden, kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent, kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor vrijdag aantal uren zon: 0 tot 6, min. temp.: omstreeks 3 graden, max. temp.: omstreeks 6 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent, kans op een geheel droog et maal: 60 procent- De waterhoogten van dins dagmorgen, meegedeeld door rijkswaterstaat: Konstanz 303 min 1, Rheinfelden 236 min JO. Plittersdorf 399 plus 3, Maxau 468 plus 7, Plochingen 166 min 1, Mannheim 299 mto 18, Steinbach 180 plus 2. Malnz 337 min 9, Bingen 199 11, Kaub 255 mJn 17. Trier 339 plus 1, Koblen-z 261 min 37, Keulen 283 min 13. Ruhrort 465 min 13, Lobith 1108 min 18. Pannerdense kop 1070 min 20, Nijmegen 909 "f1* 20, IJsselkop 958 min 18, **fde IJssel 526 min 16, De venter 398 min 20, Katerveer- öpooldersluis 99 min 15, Mon- sm 5458 min 8, Borgharen J021 min 34, Belfeld 1227 plus Grave beneden de slu's 538 I Plus 10. febr°rgen donderdag 13 ^|en op Zoom 5.13 en Hansweert 4.24 en 16.51 I ,frneuzen 3.41 en 16.07 Vlissingen 3 13 en 15 34 "emeldinge 5.04 en 17 2- de handel in Terneuzen weer direkt opbloeit. Heeft een tot voor kort bloeiende drughandel ook het druggebruik in Zeeuwsch- Vlaanderen sterk doen toene men?. „Ik kan niet zeggen dat her druggebruik in Zeeuwsch- Vlaanderen sterk in opkomst is geweest", aldus de ervaring van directeur Visser van het Zeeuwse Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs. Al in 1971 had de heer Visser het vermoeden dat Zeeuwsch- Vlaanderen een streek was waarvan niet gedacht kon worden dat er geen drugge bruik zou plaats hebben. Zeeuwsch-Vlaanderen kreeg echtgr niet meer aandacht dan andere regio's in de provincie. Wel is het zo, dat de meeste cliënten van het bureau mo menteel afkomstig zijn uit de kanaalzone en Walcheren. Maar volgens de heer Visser is het best mogelijk, dat over een jaar Schouwen sterk naar voren komt. Wat de heer Visser in het algemeen zorgen baart is de heroine. Ook voor wat Zeeland betreft. Ging de meeste heroi ne een tijd terug Europa voor bij naar Amerika, sinds ander half jaar wordt de heroine ook in Europa duidelijk in de markt gedrukt. Daarmee had Zeeland ook al te maken ge had zei de heer Visser. GOES De Zeeuwse CPJ or ganiseert zaterdag 22 februari zijn jaarvergadering-toogdag in het gereformeerde jeugdge- bouw „Irene" te Souburg. De vergadering begint om 14.30 uur Tijdens deze jaarverga- dering-too'gdaig zal de nieuwe presidente van de Zeeuwse CPJ, mej. M. van Dis, worden geïnstalleerd. Verder zal het middagpro gramma in het teken staan van Israël. De Nijmeegse zan geres Maria Laula brengt een programma van Israëlische volksliedjes; de kleurenfilm A t'me between" wordt ver toond, die vooral de gevolgen van de Jom Kippoer oorlog aan de orde stelt en de heer J.W. Muller uit Leusden ver telt een en ander over de ge schiedenis en de onzekere toe komst van het volk Israël. e Avonds is er een optreden van de cabaretgroep „te date dom" en het zamgduo „Barbara en Bas". Toegangsprijs tot de jaarvergadering-toogdag voor leden is f 4,en voor niet- leden f 5, Een kijkje in het interieur van een gelijkaardige reac tor in Duitsland. (Vaan een onzer verslaggevers) BORSSELE In de kerne nergiecentrale te Borssele gaan de werkzaamheden voor het verwisselen van de splijt stof gestaag door Zoals be kend moet eenderde deel van de splijtstof door vers materi aal worden vervangen. Tege lijkertijd wordt de gehele kerncentrale aan een nauw keurige inspectie onderwor pen Voor de werkzaamheden is een uitgebreid draaiboek ge maakt Me.n heeft voor het ge hele karwei zes tot acht we ken uitgetrokken Naar een woordvoerder van de PZEM gisteren meedeelde ligt men iets achter op het werksche ma Eén dag stilstand van de kerncentrale in Borsele kost de Zeeuwse elektriciteitsmaat schappij 370.000,dat is 130.000,meer dan in 1975. De kerncentrale moet minstens een bedrijfstijd van zeventig procent hebben wil ze renda bel zjjn. De stand van zaken op het moment is dat het reactorvat leeg is gehaald. De splijtstofe lementen zi.jn opgeslagen in een waterbassin. Men is nu bezig het reactorvat te inspek- teren Bovenstaande foto, die werd gemaakt in een identieke kerncentrale in Duitsland, geeft een beeld van het ver wijderen van de splijtstofsta ven. De mannen bevinden ,zich in een cabine van een hijskraan. Onder hem is het open reactorvat ,dat geheel on der water .staat .Het water is een scherm waar de straling niet doorheen kan Met de hijskraan worden de splijtstof staven stuk voor stuk uit het reactorvat getild en onder wa ter vervoerd naar een ernaast gelegen waterbassin .Na de in spectie van het reactorvat worden de nog bruikbare sta ven op dezelfde wijze weer teruggebracht op hun plaats (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De plannen voor een recreatiecomplex op de Schotsman-Ruiterplaat aan het Veerse Meer van de stich ting Vakantieverblijven van het N.V.V. en de stichting Re creatieverblijven van de Ne derlands Hervormde Kerk zul len niet meer op verder verzet stuiten van het Zeeuws Coör dinatieorgaan voor Natuur-, Landschaps- en Milieubescher ming. Met algemene stemmen werd hiertoe onlangs besloten door het algemeen bestuur va» het Zeeuws Coordinatieor- gaan. Tegen het bestemmingsplan had het Zeeuws Coördinatieor gaan reeds een bezwaarschrift ingediend bij de gemeente Wissenkerke Verder verzet zou hebben bestaan in het in dienen van bezwaarschriften bij Gedeputeerde Staten en de Kroon Deze verdere stappen van het Zeeuws Coördinaüeor gaan zouder. de recreatieplan- nen van beide stichtingen op losse schroeven hebben gezet De beide stichtingen, die het recreatieeomplex tesamen gaan exploiteren, hadden na melijk voor hun plannen eer subsidie in D.A.C.W.-verband toegezegd gekregen van een half miljoen gulden. Hieraan was echter de voorwaarde ge koppeld. dat tegen die plannen geen bezwaren zouden worder gemaakt. Het algemeen bestuur van het Zeeuws Coördinatieorgaan voor natuur-, landschaps- en deze zaak op een hijzondere milieubescherming besprak deze zaak op een bijzondere vergadering in Kamperland. Onzindelijk achtte men de koppeling van genoemde voor waarde aan de subsidie. In de toekomst zal het coördinatieor gaan zich door een dergelijke koppeling dan ook niet meer laten weerhouden van het in dienen van bezwaren. Boven dien vond men het een ver werpelijke zaak, dat reeds subsidie was toegekend terwijl de planprocedure nog niet vol tooid was. Dit zou men Gede puteerde Staten ook laten we ten- De algemene vergadering van het Zeeuws Coördinatieor gaan besloot van verdere stap pen af te zien, omdat men slechts een geringe zekerheid had in het gelijk gesteld te zullen worden. Daarom wilde men de plannen van heide stichtingen niet verder ophou den dan wel torpederen. De mgediende bezwaren bij de semeente werden echter ge- ïandhaafd. Sterk speelde in -le besluitvorming mee. dat een goede en zorgvuldige ex ploitatie door beide stichtingen heter verzekerd lijkt dan door een toekomstige particuliere exploitant. Wel werd nog be sloten de dienst der domeinen te vragen het noordwestelijk gelegen natuurgebied van het recreatiecomplex op de Schotsman-Ruiterplaat te slui ten voor bezoekers gedurende het broedseizoen. Op de bijzondere vergade ring van het Zeeuws Coördi natieorgaan gaven vertegen woordigers van d-e stichting Vakantieverblijven van het N.V.V. en de stichting Recre»- tieverbliiven van de Neder lands Hervormde Kerk een na dere toelichting op de plannen. Wegens geldgebrek hadden di plannen 14 jaar in de ijskast gelegen. Planologisch gezien waren in een gebied van 25 ha. binnen de bestaande groengordels terreinen ontwor pen voor caravans, tenten en de bouw van recreatiebunga lows. De bebouwing, die vanaf het Veerse Meer zichtbaar zou zijn, zou worden uitgevoerd in boerderijvorm, waardoor het in het landschap zou passen. Vice-voorzitter dr. W.J. Wolff van het Coördinatienr- gaan stelde daar tegenover, dat de recreatieplannen aan de boorden van het Veerse Meer eigenMik waren achterhaald door de feitelijke ontwikke- ling tot belangrijk natuurge bied. Het bestemmingsplan Schotsman-Ruiterplaat was dan ook dom- deze ontwikke ling achterhaald. Bebouwing diende in de toekomst nog uitsluitend plaats te vinden op het „oude" Tand. dus binnen dijks- Het klinkt misschien paradoxaal, maar toch is het zo dat naarmate steeds meer mensen algemeen beschaafd gaan spre ken en het dialect afzweren, de belangstelling voor ditzelfde dialect toeneemt. Het is niet dat mensen, die tevoren algemeen beschaafd spreken, dan ineens dialect gaan spreken. Wel ont staat er grotere belangstelling voor het dialect omdat men bang is dat de streektaal gaat verdwijnen. Een dergelijke tegenstel ling kreeg de aandac.it tij dens de presentatie van de heruitgave van het Gents woordenboek, dat in het be gin van deze eeuw werd sa mengesteld door de Gentse stadsambtenaar Lodewijk Lievevrouwe-Coopman. Pro fessor Tavernier, een filoioge van Europese vermaardheid, voorspelde tijdens de bijeen komst dat het Gents dialect weinig toekomst meer heeft. Ijiiili»,'- Ze sprak de vrees uit dat het met het Gents net zo vergaat als met het Luiks, een taal, die in Luik zelf niet meer wordt gesproken. „Nog één generatie en de Gentenaren zijn weer een stukje van hun identiteit kwijt", zei zij. Zij voegde eraan toe: „Het dialect is één van de kenmerken van een mensengroep. Voor Gent is het verdwijnen van de streektaal te vergelijken met de afbraak van het bekende Belfort. Zou er geen storm van protesten opgaan als dat zou gebeuren? De afbraak van het gezapige Gents is echter een proces van zo'n lange diuur dat het bijna on gemerkt voorbij gaat". De herdruk van het Gents woordenboek zal het af braakproces niet kunnen te genhouden. Toch is dat de bedoeling van de initiatiefne mer, een fabrikant van para plu's. Met het op de markt brengen van het Gentse woordenboek neemt hij een groot risioo. De herdruk kost 2500 Belgische franks. Daar voor krijg je dan drie lijvige boekdelen, die ongeveer 45.000 Gentse woorden en uitdrukkingen bevatten. Het ls zeer de vraag of de trilo gie in voldoende mate zal worden verkodht om de initi atiefnemer uit de kosten te helpen. Wie het boek leest ervaart hoezeer het Gents aan het verdwijnen is. Talrijk zijn de woorden, waarvan men de betekenis alleen nog maar kan achterhalen door in deze boeken te kijken wat ze be tekenen. Dat is dan ook met een de verdienste van het boekwerk, namelijk voor het nageslacht bewaren. Boven dien geeft het ook een dui delijk beeld van de leefwijze van groot- en overgrootou ders- Oude volksspelen wor den In de boeken uitgelegd, er staan recepten In van ty pisch Gentse gerechten en teksten van oude liedjes en rijmpjes. Het Brabants Kamerorkest uit Den Bosch geeft donder dag 13 februari een concert te Brugge in het kader van „De concerten van het Gul den Vlies te Brugge 1974- 1975". Het Brabants Kamer orkest bestaat uit een vaste kern van twaalf strijkers, die nit zeven verschillende lan den afkomstig zijn. Het ka merorkest ontstond in 1955. Dirigent en artistiek leider, Jean-Louis Hardy bracht het ensemble op internationaal niveau. Het orkest heeft al heel wat concerten achter de rug. Het concert wordt uitge voerd in de gotid.'he zaal van het Brugse stadhuis. Be gonnen wordt om 20.30 uur. Het verdwijnen van het Gents dialect is vergelijkbaar met het afbreken van het Bel fort. Binnenkort wordt begon nen met het verbreden van de E-3-autoweg tussen Sinl Niklaas en Gent Tussen Antwerpen en Sint Niklaas heeft deze weg al drie rij stroken. Het gevaarlijke stuk van Sint Niklaas naar Gent krijgt nu ook drie rijstroken. Het werk wordt dit jaar en volgend jaar uitgevoerd. De kosten ervan worden ge raamd op 250 miljoen frank. Van vrijdag 21 februari tot en met zondag 2 maart wordt in Antwerpen het vijfde in ternationale filmfestival ge houden. Een der drukste straten van het Antwerpse centrum, namelijk de An- neessensstraat, wordt gepro moveerd tot festivalstraat. In twee zalen, in de bioscopen Ambassade en Vendome, worden meer dan veertig Belgische of zelfs wereldpre mières gedraaid. Tientallen internationaal bekende regis seurs en vedetten komen hun films persoonlijk voorstel len. In het Belgische grensge bied wordt de laatste maan den enorm veel gesproken over herindeling van ge meenten. In de Gentse ka naalzone zijn de gemeenten bang dat Gent zijn zin krijgt en heel wat grondgebied van andere gemeenten gaat op slokken. Met carnaval is nu in Zelzate een tegenzet be raamd. Zelzate wil nu de stad Gent gaan inlijven. Wat carnaval betreft heeft Zelza te het beslist van Gent ge wonnen. In leut maken zijn het snecialistcn aan de anfle- re kant van de grens bij Sas van Gent- Bayer Reckmann te Brugge, de laatste maanden enorm in het nieuws in verband met de fluoruitstoot en de pro testen daartegen van actie groepen en Brugs gemeente bestuur, heeft een z.g. luchtmeetwagen m gebruik genomen. Iedereen, die de analyse van de luchtmonsters wil meemaken, mag erbij zijn en daarvoor zo nodig ook een expert meebrengen. Tijdens de belangrijkste medische beurs van België, gehouden te Gent, is gepro testeerd door een groep - zichzelf kritisch noemde studenten van de geneeskun dige faculteit van de Gentse universiteit. Ze leverden on gezouten kritiek op het feit dat naar hun mening door het houden van dergelijke beurzen de aparte positie van de arts in stand werd Een ander probleem, waar mee men in het Meetjesland heeft te kampen, heeft let terlijk een staartje. Het is de muskusrat, die bijvoorbeeld in het moerasgebied ten noorden van Assenede welig tiert. Om de strijd tegen de ze ratten aantrekkelijk te maken is aan de bevolking vijf frank beloning per rat- testaart uitgeloofd. Voor de mensen, die veel last hebben van de rattenplaag, is het wel fijn, dat er in ieder ge val wat aan wordt gedaan. Er blijken echter andere mensen te zijn, die graag zien dat er steeds meer rat ten komen en dat zelfs sti muleren. De huidjes van de muskusratten brengen Im mers voor de hontmantelin- rtustrie honderd frnnk per stuk op er de de mensen, die er brood in zien vangen al- 'een de mannetiesrattpn en laten de vrouwtjes rustig zit ten omdat die dan weer voor nieuw kroost Vn„„Pri zor gen- De boeren hebben in middels geprotesteerd tegen nezp gang van zaken - 7'i vinden dat dp handel in wil de ratten verboden moor worden. gehouden en getracht werd dat apartheids beginsel ook in de universiteit in te voe ren. De beurs is niet toeganke lijk voor de gewone man. Slechts artsen en medisohe studenten mogen binnen en komen later weer buiten met hun zakken volgepropt m et reclamemateriaal, gratis monsters e.d. De organisato ren krijgen voor hun werk subsidie van het academisch ziekenhuis te Gent en vol gens de betogende studenten wordt al dat geld niet even efficiënt gebruikt. Dat is echter niet de belangrijkste kritiek van de studenten. Zij vinden d-at door het feit dat een steeds grotere lawine van nieuwe farmaceutische .produkten het steeds moeilij ker wordt om medicijnen voor te schrijven. De studen ten vinden dat op deze ma nier de arts grotendeels is overgeleverd aan de informa- t'e van de farmaceutische in dustrie Ze zijn van mening dat daarmee zowel de ge zondheid van de patiënt als diens portemonnee niet wor den gediend. In het Meirtheater, Meir 75. te Antwerpen worden elke zaterdag- en zondagmid dag poppenkastvoorstellingen gegeven, die om drie uur be ginnen. Tot 9 maart brengt het poppenthater Krikkerik „De kille kolonel". Na 9 maart voert poppenkast Jan P'erewit qp „De Breiheks". Eindredactie Rein van der Helm

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3