Onderzoek naar vervroegd pensioen pas in de herfst Bouw leeft op in tweede halfjaar Honderden doden bij gevechten in Eritrea Arbeid loskoppelen van levensonderhoud !N«P Inkomstenbelasting Toch geen opvolger van 949.- 9.50 Verborgen houden weggelopen kind blijft strafbaar Nationale parken Ministerie vraagt zendtijd voor vacatures AAT directeur-generaal arbeidsvoorziening: vertrek voor nog eens 1082 man bij Philips Kamer verbaasd over vage brief over Gilze-Rijen binnenland buitenland 1MraMi ÜM n. BS in onze KSTRAAT 77 INEUZEN Ontsnapte overvaller aangehouden PPR en abortus AMSTERDAMSE PROFESSOR: i" Camara pDAG 7 FEBRUARI jg? I VRIJDAG 7 FEBRUARI 1975 it overbrugt d tussen uw zaak eeste uiteraard fout niet zo moeilijk was. it nergens op sloeg, lilie gaan opzoeken pverhandigd, waarbij ir kon zijn, want alle was, vader, moeder et, toen enkele uren ijk' i zee gaan, 1ooit in de kou laten staan, ven, en. en helaas niet ieder- ende keer beter, en erking. In de prijzen vallen altijd in uw eigen :e. eerd nnen ent. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het ministe rie van Sociale Zaken wil de radio inschakelen bij de ar- (,eidsbemiddeling, zoals al ja ren gebeurt in België. Half deze maand hebben ambtena ren van dit departement weer een gesprek met de NOS in Hilversum. In beginsel blijkt de NOS bereid mee te werken aan dit plan, maar de verschil lende omroepen zijn nog niet gepolst. In de speciale uitzendingen, waarvoor nog geen formule bestaat, worden vacatures ge meld, die bij de arbeidsbu reaus zijn binnengekomen. Het ministerie van Sociale Zaken hoopt dat in de toekomst elke dag op een vast tijdstip via de radio de vacatures worden omgeroepen. Het idee om de radio in te schakelen bij mel ding van openstaande plaatsen in het bedrijfsleven is afkom stig van NKV-voorzitter Spit. De Vara heeft enkele weken geleden als experiment dit idee nader uitgewerkt. De gewestelijke arbeidsbu reaus in ons land hebben geen bezwaar tegen het plan van het ministerie. Zij kunnen el ke dag een lijst leveren van de vacatures in de verschillen de streken van ons land. Hoofd voorlichting, drs. Jager van het departement van mi nister Boersma (Sociale Za ken) voert besprekingen met de NOS. Hij erkent dat het voor de omroepen een groot probleem is om op korte ter mijn een deel van hun zend tijd vrij te maken voor „vaca- tureberichten". Inschakeling van de televisie sluit hij uit, omdat via dit medium een vast tijdstip voor vacature-uit zendingen moeilijk is te ver wezenlijken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ministe rie van Sociale Zaken kan op zijn vroegst het onderzoek naar de verschillende aspecten en gevolgen van het vrijwillig met pensioen gaan van werk nemers op 63-jarige leeftijd in de herfst starten. Vooral ge compliceerde technische socia le verzekeringsaspecten eisen diepgaande studie. Ook zijn op dit moment en in de komende maanden de arbeidsbureaus (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de twee de helft van dit jaar bestaat een goede kans op een ver mindering van de werkloos heid. Per 1 juli as. gaan de aanvullende werkgelegen heidsprogramma's voor de bouw tot een totaalbedrag van 1,7 miljard gulden van start. Hierdoor kan ongeveer 30.000 man, zij het in veel gevallen tijdelijk, werk worden aange boden: de helft direct in de bouw en de andere helft via de toeleverende en aanver wante bedrijven. Bovendien kan in de zomer door het wegvallen van de seizoens werkloosheid in de bouw, het huidige aantal van ruim 50.000 werkloze bouwvakkers nog eens met 15.000 a 20.000 ver minderen. Dit stelt directeur-generaal voor de Arbeidsvoorziening (van het ministerie van Socia le Zaken) mr. W.A. Renardal de Lavalette in een vraagge sprek met het blad van het christelijk werkgeversverbond (NCW). Andere opvallende uitspraken van deze topambte naar zijn: Eerste helft van dit jaar dreigt voor de werkloosheid en voor de arbeidsvoorziening (arbeidsbureaus) de moeilijk ste periode te worden. Daarna kan de situatie een stuk ver beteren. Onder de huidige omstan digheden op de arbeidsmarkt kan ondanks het jaar van de vrouw een aanmoediging voor vrouwen om te gaan werken achterwege blijven. Invoering van de tweede dag partiele leerplicht voor 16-jarigen per 1 augustus a.s. kan ertoe leiden dat deze jon geren moeilijk aan de slag kunnen komen. Er wordt naar gestreefd dit jaar voor het eerst waar schijnlijk in mei één lande lijke werkgelegenheidsenquete te houden, waarin zoveel mo gelijk alle tot nu toe aparte regionale en provinciale en quêtes zullen worden opgeno men. Volgens mr. Renardal keren de bouwaktiviteiten niet terug tot het niveau 1970—1971. Het aantal bouwvakkers moet daarom in zijn ogen met enke le tienduizenden verminderen. Voor een deel gaat dat vanzelf door het normale verloop en een geringer animo bij de jon geren voor de bouw. Als ons land echter een te groot aantal bouwvakkers blijft, houden en in andere bedrijfstakken vol doende vraag naar personeel ts dan moet het vertrek uit de bouw, aldus deze topambte naar, naar een ander beroep worden gestimuleerd, eventu eel via een stimuleringspre mie, zoals waarmee in de zes tiger jaren mensen naar de bouw werden gehaald. Dit betekent volgens mr Renardal niet dat helemaal geen nieuwe bouwvakkers moeten komen. „Ook al is het aantal bouwvakkers op zeker moment blijvend te groot, er zal altijd behoefte zijn aan een goede gemotiveerde jonge ren die zorgen dat het bestand naar vakbekwaamheid en naar leeftijd op peil blijft", aldus de directeur-generaal van de arbeidsvoorziening. Mr. Renardal erkent dat de service-verlening van de ge westelijke arbeidsbureaus nog niet optimaal is, ook al wordt er hard gewerkt. Momenteel wordt via het project „ar beidsbureau nieuwe stijl" na gegaan hoe de dienstverlening aan de werklozen en de effi ciency kunnen worden verbe terd. Hij wenst meer kwalita tief personeel en versterking van de arbeidsvoorzieningsin- strumenten zoals de 30% - loonkostensubsidie, de tap-re geling en de loonsuppletie. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De 27-jarige overvaller Johnny N., die in de nacht van 23 op 24 januari was ontsnapt uit het penitenti air ziekenhuis in de Scheven- Ingse gevangenis, is in Den Haag aangehouden. De politie hield een auto aan, die met hoge snelheid door Den Haag reed In de wagen bleken zich Johnny en zijn 29-jarige broer te bevinden. commentaar T~\e P.P.R. heeft zich dezer dagen uitgesproken voor het lega- liseren van abortus provocatus. Aldus doende hebben de radicalen naar het ons voorkomt een belangrijke groep geest verwanten van zich vervreemd. Aan de wieg van de P.P.R. hebben destijds mensen ge staan, die voornameli|k afkomstig waren uit de christelijke par tijen. Het waren over het algemeen zeer overtuigde christenen, politici, die de boodschap van het Evangelie radicaal in praktijk wilden brengen. Vooral i.i dat eerste uur kregen zij bijval van andere principiële christenen. De abortuskwest'e is voor zeer veten een gewetenskwestie. Dat neemt men niet weg door enthousiast te staan zwaaien met de vlag der progress.vifeit. Juist radicale christenen hebben gro te moeite met het gemak waarmee In sommige kringen over het wettigen van abortus wordt gesproken. P.P.R.-leider Bas de Gaay Fortman is hier het bewijs van: de uitspraak van zijn parti/ Is voor hem onaanvaardbaar. De P.P.R. respecteert dat onaan vaardbaar. Dat echter maakt de positie van de Gaay Fortman- na deze abortus-uitspraak in meer dan één opzicht niet minder moeilijk. ADDIS ABEBA (REUTER) Tijdens zeven dagen strijd in Eritrea tussen de afschei dingsbeweging en Ethiopi sche regeringstroepen zijn zeker 300 en mogelijk meer mensen gedood. In sommige schattingen wordt zelfs ge sproken van 1000 doden. De zegslieden wilden geen ge gevens bekendmaken over de aantallen slachtoffers onder burgers, Eritrese re- hellen en regeringstroepen, en alleen het totaal aantal doden bekendmaken. In Asmara was de toestand gisteren betrekkelijk rustig. De watervoorziening, die zes dagen geleden was afgesne den, werd ten dele hersteld. Kruideniers waren in de och tend een uurtje open en ver kochten gerantsoeneerd voed sel, maar suiker en sommige andere artikelen waren nau welijks te krijgen. De luchtmacht voerde voor raden voor het leger aan, maar de burgers moesten het stellen met karige rantsoenen. Bin nenkort dreigt een voedselte kort. Honderden mensen heb ben zioh in afwachting van hun evacuatie verzameld in de kathedraal, in scheler. en in het Imperial-hotel. Gisteren vertrokken de eerste 500 Itali anen uit Asmara. Veel Italia nen willen echter voorlopig in Asmara blijven, waar ze gebo ren zijn en hun hele leven gewoond hebben. Waarschijn lijk zullen de Italianen ook de evacuatie van de nog 170 res terende Amerikanen in Asma ra voor hun rekening ne men. Een woordvoerder van het Eritrese bevrijdingsfront het ELF in Cairo, Woldeab Wolde- mariam heeft de drie grote mogendheden gevraagd zich buiten de burgeroorlog te hou den. Volgens hem heeft het Ethiopische leger dringend be hoefte aan wapens en munitie. De Ethiopische regering zou zich in eerste instantie tot de Verenigde Staten hebben ge richt met een verzoek om wa penleveranties en als Was hington afwijzend reageert willen ze het in de Sovjet- Unie en in China proberen, aldus Woldemariam. Hij zei dat de Verenigde Staten in het verleden ten on rechte de federatie van Eritrea met Ethiopië hebben gesteund en militair materiaal aan Ethi opië hebben geleverd. Maar het ELF zou de Amerikanen niet beoordelen naar hun da den in het verleden, maar naar houding in het heden en de toekomst. Volgens Wolde mariam neemt de Sovjet-Unie op het ogenblik een dubbel zinnige houding aan, na in het verleden onanfhankelijkheid voor het Eritrese volk te heb ben gesteund. De guerrilla ln Eritrea duurt al 13 jaar, maar is een week geleden uitgebarsten tot een ware burgeroorlog. Volgens betrouwbare zegslieden ge bruikten de rebellen raketten en mortieren tegen de Ethio- piërs, die liun schuilplaatsen probeerden te bestormen. De rebellen zouden beschikken over moderne wapens en vaak beter toegerust zijn dan de Ethiopische troepen. Met hun SAM-7 luehtdoelraketten heb ben de rebellen zeker al vijl Ethiopische vliegtuigen neer gehaald. De strijd in Cambodja gaat nog steeds door. De hoofd stad Pnomh Penh wordt voortdurend aangevallen. Ver pleegsters helpen op de foto een gewonde soldaat. DEN HAAG Minister Van Agt van Justitie heeft gisteren in de Tweede Kamer breedvoerig betoogd, weinig heil te zien in de voorstellen van dr. Roethof (PvdA) om het wetboek van strafrecht zo danig te herzien dat personen en instellingen die van huis weggelopen kinderen opvan gen en voor de ouders verbor gen houden, vrij-uit te laten gaan. Het strafrecht kan op dit punt niet gewijzigd worden, zolang de wettelijke grondsla gen van het ouderschap en de voogdij in het burgerlijk wet boek niet tegelijkertijd onder het mes worden genomen. Voor dat laatste bleek de be windsman weinig te voelen, zodat hij ook de denkbeelden van dr. Roethof verwierp. Deze wilde de hulp aan 'weggelopen kinderen boven twaalf jaar straffeloos maken. En als ze dan in handen vallen van gewetenloze lieden als souteneurs en bordeelhouders? vroeg minister Van Agt. Moe ten die dan vrij-uitgaan bij het verborgen houden van jon ge kinderen, zolang maar niet kan worden bewezen, dat zij door hen worden geëxploi teerd? Kan dan niet in de wet worden opgenomen dat be paalde bonafide instellingen voor de opvang van weggelo pen kinderen worden uitge zonderd van de strafbepalin gen? vroeg dr. Roethof. Ook daar wilde minister Van Agt niet van horen. Het onttrek ken van kinderen aan het wettige toezicht van ouders of (Van onze redactie binnenland) UJNTEREN Prof. dr. J.P. kuiper, hoogleraar in de socia- geneeskunde aan de Vrije universiteit in Amsterdam, meent dat de mens niet merr moet Werken om in zijn le vensonderhoud te voorzien, le asen moet een gegarandeerd inkomen krijgen en de vrij- neid hebben zijn arbeid zelf te nepalen. „Materieel is dil ■aaibaar, ideologisch zijn we er nog niet aan toe", aldus prof. Kuiper donderdag op een tweedaagse conferentie van Nederlandse psychologen in Lunteren. Op deze wijze zouden vol gens hem de maatschappelijke problemen, die liet gevolg zijn van de structurele werkloos heid, voor een groot gedeelte kunnen worden opgelost. Het zelfde geldt voor andere men sen die niet aan het arbeids proces kunnen delnemen. Ruim 870.000 mensen een vijfde deel van de Neder landse beroepsbevolking neemt geen deel aan het ar beidsproces. Bij de arbeidsbu reaus staan 220.000 werklozen ingeschreven, terwijl er 300.000 een WAO-uitkering krijgen De overige 350.000 werkne mers zijn korter of langei ziek. Als men daar ongeveei 700.000 gepensioneerden bij optelt, dan heeft Nederland ruim anderhalf miljoen men sen, die een inkomen genieten waarvoor geen arbeid wordt verricht. Volgens prof. Kuiper is het mogelijk, dat iedereen een vast inkomen krijgt en werk naar keuze. De enige manier om dit te bereiken is een mentaliteits verandering met betrekking tot het begrip arbeid. Dit is •hans te veel gebonden aan iroduktiviteit. „Met kreten als daar moeten we het van heb ben" wordt het bedrijfsleven verheerlijkt", aldus prof. Kui per die meer nadruk wil leg gen op een ander soort arbeid: onderwijs, verpleging enz.. „Het pseudo-religieuze karak ter van het bedrijfsleven moet verdwijnen". voogdij is een onrechtmatige daad. Minister Van Agt deelde verder mee dat hij onverkort blijft vasthouden aan de rege ringsbesluiten van maart 1972 over de drie Duitse oorlogs misdadigers in Breda. Dat be tekent, zo zei hij, dat er geen sprake zal zijn van een gelijk tijdige vrijlating van de drie. Het betekent ook dat in indi viduele gevallen pas over een eventuele vrijlating zal wor den beslist na voorafgaande raadpleging van de Tweede Kamer en van de raad van verzet. Deze mededeling van de minister heeft bij grote de len van de KVP en de ARP teleurstelling doch bij de meeste andere politieke partij en voldoening gewekt. (vervolg van pag. 1) Over de instelling van zoge naamde nationale landschaps parken bestaat nog veel onze kerheid. Zo'n park is een ge bied van minstens 10.000 hec tare aan natuurgebied, water en bos met daartussen cultuur gronden en dorpen. Zo'n ge bied moet in de visie van de staatssecretaris landschappelij ke en cultuurhistorische waar den hebben om als zodanig te kunnen worden aangemerkt. De provincie moet zo'n park gaan besturen, vindt Meijer. Omdat er nog zo weinig over bekend is, wil hij vijf proef gebieden aanwijzen, waaron der het Mergelland in Zuid- Limburg. In een bijlage van de nota's geeft de regering een aantal gebieden aan als reservaat. Dat zijn onder meer; de duinen van Voorne, het Verdronken Land van Saeftinge, De Kam- pinase Heide en de Mariapeel. in tal van publikaties over na tionale landschapsparken zijn vaak ook nog andere gebieden genoemd, maar de regering acht die toch minder geschikt Dat rijn onder meer: De Zak an Zuid-Beveland, West- Zeeuwsch-Vlaanderen, stroom gebied van de Dommel. Kem pen, het gebied rond Val- kenswaard. gebieden rond Weert en sommige gedeelten van Noord- en Midden-Lim burg. (Van onze redactie binnenland) EINDHOVEN Philips heeft gisteren voor haar be drijven in Roermond en Doeti- chem werktijdverkorting aan gevraagd waarbij in totaal 1082 mensen zijn betrokken. In Roermond gaan 887 van de 1400 personeelsleden twee da gen per week werken. In Doe- tichem gaan 195 van de 400 werknemers drie dagen per week werken. In Leeuwarden hebben drie bedrijven werktijdverkorting aangevraagd: de Leeuwarder vestiging van Van Gelders verpakkingsdivisie voor 249 van de 340 werknemers, de blikfabriek Thomassen en Drijver-Verblifa voor 200 van de 400 werknemers en Penn Controls Nederland voor 162 van de 250 personeelsleden. onvoldoende bezet om dit plan (afkomstig van het NKV) uit te werken. Eén jaar vervroeg de pensionering gaat zeker 1 miljard gulden kosten. Op korte termijn is dit plan, waarachter dinsdag een krap pe meerderheid van de Twee de Kamer zich schaarde (PPR-motie) onhaalbaar, aldus het ministerie van Sociale Za ken. Het NKV-voorstel en de PPR-motie komen in het kort erop neer, dat oudere werkne mers in ruil voor vervroegd pensioen vrijwillig hun ar beidsplaats afstaan aan jeugdi ge werklozen. De Christelijke Werkgevers organisatie (NCW) is weinig enthousiast over dit plan, hoe wel het er sympathiek tegeno ver staat. Dit voorstel werkt volgens het NCW onrechtvaar digheid in de hand ten koste van de oudere werknemer. Een oudere werknemer kan alleen eerder met pensioen gaan, wanneer hij in bedrijfs takken werkt, waarin veel werkloosheid heerst. Hierdoor kan de ene werknemer sterker worden bevoordeeld boven een ander, die in een bedrijfstak zonder of weinig werkloosheid werkzaam is. Het NCW vindt dat in het NKV-plan de werk nemer teveel als een „baaltje meel" wordt beschouwd. Deze werkgeversorganisatie vraagt zich ook af of de vrij willig vervroegde gepensio neerde nog in loondienst mag werken, omdat volgens het NKV zij niet meer behoren tot het aantal werkzoekenden. Het is niet uitgesloten, dat deze groep dank zij hun pensioen tegen een lager loon wil wer ken. aldus het NCW. Ook heeft deze organisatie grote twijfels over de financiering van het plan. Daarvoor zouden de werkloosheidswetten (ww en wwv) moeten worden ge wijzigd. Hierdoor wordt vol gens het NCW de vrijwillig heid beperkt tot die werkne mers, die een Inkomen hebben beneden de uitkeringsgrens van de ww en de wwv (maxi- mium-dagloon f 164). Voor ho ger gesalarieerden staat deze mogelijkheid dan niet open, tenzij er een bijzonder kostba re vervroegde pensioenrege ling wordt getroffen. Daar brengt ons kabinet ons toch wel op een idee. Ons kabinet zegt: geen tweede skwodren naar Gilze-Rijen, ZOLANG DIT KABINET BE STAAT. (Vervolg van pagina I) In het wetsontwerp staan de volgende belastingvrije sommen: Tariefgroep 1 (werkende gehuwde vrouwen) 1.559, Tariefgroep 2 (onigehuwden tot 35 jaar) 4.517]— Tariefgroep 3 (on/gehuwden van 35 jaar) en Tariefgroep 4 (gehuwde mannen) 7.786, De arbeidsongeschiktheidsaftrek (voor personen onder de 65 jaar die voor 45 pet. of meer arbeidsongeschikt zijn) f 1.403. De bejaardenaftrek voor gehuwde mannen 2.182, De bejaardenaftrek voor alleenstaanden 1.528, De extra aftrek die geldt voor een alleenstaande met recht op kinderaftrek 1.713, Het maximum voor de bijzondere aftrek voor onvol ledige gezinnen waarin een alleenstaande (man of vrouw) buiten het huishouden werkzaamheden ver richt en kinderaftrek geniet voor een kind dat jonger is dan 16 jaar 2.493, Kinderaftrek voor: Loontrekk enden Zelfstandigen en daarmee andere niet geiijkgestelden loontrekkenden 1 kind 732,— 1.391,— 2 kinderen f 1.228,2.857, 3 of 4 kinderen 1.721,— 3.350,— 5 of 6 kinderen 1.878,— 3.507,— 7 ol meer kinderen f 1.990,3.625,— Belastingpercentage Opvolgende Totaal Belasting toe te passen op de inkomens- opvolgende bij totaal belastbare som schijven schijven opvolgende 20 pet. over de eerste 5.000,5.000,1.000, 25 pet. over de volgende 0.141,11.141,2.535,— 31 pet. 8.202,— 19.343,— 5.077,— 39 pet. 7.010,— 20.953,— 8.044,- 49 pet12.032,— 38.985,— 13.939,— 58 pet. 16.716,— 55.701,— 23.634,- 63 pet18.687,— 74.388,— 35.406,- 66 pet. 22.999,— 97.387,— 50.585,- 69 pet. 45.996,— 143.383,— 82.322,— 71 pet. over elke volgende gulden. Zo weet ik er nog wel een ar- De artsen een aftrekre geling laten houden, zolang dit kabinet bestaat. Oosterschelde open voor de duur van dit kabinet. Geen prijsverhogingen lang dit kabinet aanblijft. Alle dagen carnaval zolang dit kabinet het voor het zeg gen heeft. Alle dagen Joop den Uyl zolang de lepel in de brijpot staat. Natuurlijk is het niet eerlijk om te suggereren dat het om het eeuwigdurende voortbe staan van dit kabinet zou gaan, maar een beetje minder eeuwig, zo'n jaar of twee b.v., is ook al vrij lang. Gilze-Rijen: Die Stemerdink l; WELSCHAPpelijk. We zullen het niet-komen van dat skwoddren voortaan in gepaste stilte gedenken- Hebt u intussen het grote nieuws gelezen? Beminde ge lovigen. het Rijk der hemelen is reeds onder u. Maar wie kon bevroeden dat het een re publiek zou worden. Jazeker, tot president moet dezer dagen in alle stilte be noemd, of in besloten kring gekozen, zijn de heer Frans Oudeians. in zijn vorige leven perschef van het bisdom Bre da. Althans, dat viel dezer da gen te lezen in ons dagblad. Om precies te zijn in de krant van woensdag jl. op pagina 3 eerste kolom. "gl 7 'ij '{Van ccn im&ar verslaggevers) BREDA D EfweaMtsmf vaiij hivê'jm Brede fwwft dg/ teMfthiinv „lavend tussen Het is endc_ bonkje _Jn N®T Als h.et goed ts afgedrukt, ziet u het: „BREDA D eprcsifcnt van het bisdom Breda heeft de brochure „Le vend tussen de armen" uitge geven. Het is..-." enz. Onze excuses voor de zet fout, want die ene e voor de p van president hoort natuurlijk achter de D. Merkwaardig, hoe om u en alle andere beminde gelovi gen maar uit de droom te helpen een vergissing kan ontstaan. Immers, het moet ..persdienst" zijn, en alle let ters van ..president" zitten daarin op één s na. ■ir TI; stop. Prettige voorberei ding op de dagen die komen gaan. MERIJN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In politieke kringen in Den Haag is men hoogst verbaasd over de brief die staatssecretaris Stemer dink (Defensie) aan de Kamer heeft gestuurd over zijn be sluit het tweede squadron NF- 5 straaljagers niet naar Gilze Rijen over te plaatsen. Hoewel de bewindsman tijdgebrek en de ontstane onrust in Brabant als belangrijkste argumenten aanvoert voor zijn besluit vraagt men zich toch af of deze beslissing de werkelijke bedoelingen van het kabinet verdoezelt. Letterlijk schrijft de be windsman: „Grondige afwe ging van alle factoren, ook te gen de achtergrond van de ge- 'uidsbelasting die toekomstige vliegtuigtypen kunnen veroor zaken, cn voorts in het. kader van het vliegveldbeleggings- Dlan, kost aanzienlijk meer tijd dan thans beschikbaar is. Een spoedige beslissing is nl. gewenst om zo snel mogelijk een eind te maken aan de onrust en onzekerheid onder het luchtmachtpersoneel in Eindhoven en onder de bevol king rond Eindhoven en Gilze- Rijen". Tijdens hef debat over de Defensienota (enkele maanden geleden) verzekerde de be windsman de Kamer nog dat dit voorjaar het vliegveldbe- leggir.gsplan er in grote lijnen zou zijn- Dat wordt n-u uitge steld met minstens twee jaar (ais het kabinet de periode uitzit). Men vraagt zich af of de strekking van de brief niet is het al dan niet aanschaffen van een opvolger van de NF-5 ondersteuningsjager, die in de iaren tachtig zijn beslag moet krijgen. Men vreest dat de re gering er nu al rekening mee houdt, dat de NF-5 helemaal geen opvolger krijgt en nu dus gemakkelijk kan worden ge zegd. dat het tweede squadron niet naar Gilze-Rijen kemt. De st. atssecretavis kan onmoge lijk bij zijn politieke vrienden U» en rond Eindhoven aanko men, met de mededeling dat men blijft opgescheept met een squadron. Verwacht wordt dan ook dat het voor zich uitschuiven van definitieve beslissingen op dit terrein de principe beslissing geen op volger voor de NF-5 moet verdoezelen. Met name in PvdA-kringen is men tegen stander van een opvolger van de NF-5 die volgens die zelf de kringen al sterk verouderd schijnt te zijn en veel gebre ken vertoont. Zeker is wel dat de staats secretaris volgende week dins dag als de Tweede Kamer de defensiebegroting behan delt de wind behoorlijk van voren za! krijgen. De AR-fr-ic- 'ie bijvoorbeeld vindt het on- ■evantwoord beslissingen van to'n groot belang als de De- '•rnsie steeds maar voor zich ■lit te schuiven- Wat de eigen '•"actio betreft, de staatssecre taris zal die nu ook moeten overtuigen van het feit dat rijn beslissing minder defen- i„:rr.'nc inhoudt.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9