Belangrijk om iets te doen vooreen ander TENNIS: Theater voor de jeugd POP Sjef Vis grootste op schil Van dag tot dag SPRAAK TOP-4 INGESPREKMET. mt Een van de aktiviteiten van UIT Rubettes in Brugge top-h Mevr. R. van Hilten D O O R GERDI PREGER 99 Introd ukt ie Voortgezet Onderwijs Buitenlands CARNAV/ 3 i§§i DONDERDAG 6 FEBRUARI 1975 AXEL - Ik weet niet, hoe dat bij u is, maar ik vind het altijd zalig om in zo'n kado- shop een beetje rond te neu zen. Je te verbazen over al die fantasietjes, die weer op de markt zijn gebracht en je soms te bezondigen aan zo'n niemendalletje. Een goede remedie tegen een slecht hu meur. zaak, „want ik doe alles alleen en sta dus niet voor de hoge kos ten, die mensen met personeel hebben Bovendien ben ik sterk gespecialiseerd in leuke en vooral betaalbare kado's en bij oux". We zitten in het kleine achter kamertje, het dagverblijf achter de winkel Zelfs hier kan me vrouw Van Hilten het niet nala ten met kleurtjes en kleine asse- coires een huiselijk sfeertje te creëren. Een rood pulletje hier, Axel komt er, wat dat betreft, goed van af. Er is een schattig, klein kado-winkeltje, in de Sta tionsstraat. Je moet het even we ten of er toevallig langs komen, maar de mensen, die er eenmaal zijn geweest komen er terug. Er komen zelfs vaste klanten uit de randstad en één mevrouw uit Amsterdam wist te vertellen, dat zo'n soort winkeltje in heel Amsterdam niet te vinden was. Kan je nagaan. „Zo'n winkel is in een grote stad ook haast niet te doen", zegt mevrouw R van Hilten- Oostdijk, eigenaresse, bedrijfs leidster, administratrice, in koopster en verkoopster van de een rieten mandje aan de wand daar. Kleine dingen, die wel te kenend zijn, want mevrouw Van Hilten verzorgt zichzelf ook erg goed. Ze is een vrouw van mid delbare leeftijd, donker van uit erlijk, maar met een voortreffe lijk figuur en zolang ik daar al kom altijd even correct gekleed en opgemaakt. „Ook al heb ik het nog zo druk, ik let er toch altijd goed op, hoe ik er uit zie. De kinderen zeggen altijd: als moeder zich niet meer verzorgt, is er iets heel erg mis", lacht ze. Maar dan ernstig: „Als je ouder wordt, moet je dat wel. Goed op letten wat je eet en zo. Nadat ik lang geleden ontdekte, dat er een begin van rheuma bij mij was geconstateerd, ben ik me teen gestopt met het gebruik van vlees Ik had eens gelezen, dat vlees vergif is voor rheumapa- tiënten Verder eet ik erg veel groenten, fruit en zoveel moge lijk reformvoeding Mevrouw Van Hilten werd geboren in de gemeente Terneu- zen en vertrok naar „Holland", toen ze 21 was Daar leerde ze haar man kennen en in de erisis-tijd, net even voor de tweede wereldoorlog kwamen ze weer terug, omdat er aan de overkant geen werk meer was te vinden. Toen al betrokken ze het pand aan de Stationsstraat. „Ik zit hier al weer 37 a 38 jaar", zegt ze, „terwijl ik in het begin dacht, dat het maar tijdelijk was. Na de oorlog zijn we be gonnen met een zaakje in kunst- nijverheidsartikelen Als kind al hield ik er namelijk van combi naties met kleuren te maken Ik vind het nog steeds jammer, dat ik niet de schoolopleiding heb gehad, die ik wel graag zou wil len. Dan was het beslist iets ge weest in de richting van teke nen, mode of binnenhuisarchi tectuur. Maar goed. Kunstnij verheid dus. Hoewel er in het telefoonboek heel lang kuns thandel stond. Een vergissing, want ik pretendeer helemaal geen kunsthandel te hebben Die naam verdien ik niet. Maar vroeger werd kunstnijverheid nog niet zo gewaardeerd als tegenwoordig. We hebben er echt voor moeten knokken. Gelukkig hoefden we er niet volledig van te leven, want m'n man werkte zelf ook nog. Dat moest ook wel. Een gezin met Mevrouw van Hilten drie kinderen, wat wil je. Helaas is mijn man vorig jaar januari overleden Een klap voor ons al lemaal. Maar de?e winkel heeft me enorm geholpen door die nare tijd heen te komen. Ik zou vrouwen, die alleen komen te staan, er dan ook niet genoeg op kunnen wijzen: ga iets doen! Echt waar. Van mijn klanten heb ik enorm veel medewerking en medeleven ondervonden. Daar ben ik ze echt dankbaar voor Ik heb in de loop der jaren erg leuke contacten gekregen met de mensen, die hier in de winkel komen. Ik vind het con tact met mensen ook erg belang rijk. Je moet meeleven, je moet ze eens lekker uit laten praten, als ze daar behoefte aan hebben, maar je mag nooit iets van jezelf laten merken. Automatisch cre ëer je dan wel eens iets van een schutting om je heen, maar je kunt anderen toch niet lastig vallen met je eigen problemen? Als ik helemaal van het begin af had kunnen kiezen, had ik misschien wel sociaal werk ge daan. Ik vind het in deze tijd zo belangrijk, dat je iets doet voor een ander. Ik hoor de mensen zo vaak mopperen; ik stop met al die cadeaus. Het is maar geven en iets terug krijgen Daar ben ik het niet mee eens. Heus niet al leen om mijn zaak hoor", zegt mevrouw Van Hilten snel, „maar het is toch fijn, als een ander aan je denkt. Het gaat toch om het gebaar en het hoeft allemaal toch niet zoveel geld te kosten? Ik vind het juist een kunst met weinig geld zoveel mogelijk te kunnen doen". Me vrouw Van Hilten koopt zelf al haar voorraden in. Iedere maand tuft ze naar Utrecht om de beurs te bezoeken en verder heeft ze nog verschillende ad ressen, waar ze ook allemaal zelf naar toe gaat. „Je gokt wel eens mis", zegt ze, „soms vind ik zelf iets gewel dig, maar dan slaat het helemaal niet aan. Alles is aan mode on derhevig en verandert zeer snel. Zo'n 10 jaar geleden bijvoorbe eld waren die draadfiguren erg in trek. Nu zie je ze niet meer en is het allemaal glas, wat de klok slaat. Als iets uit de mode is, raak je het aan de straatstenen niet meër kwijt". Toch dringt mevrouw Van Hilten nooit iets op, ze laat de klant zelf beslis sen, blijft bewust op de achter grond, maar geeft wel haar ad vies, als dat wordt gevraagd. „Ik ben er echt van 's morgens 9 uur tot 's avonds 6 uur druk mee", verzucht ze, „en dan 's avonds nog eens de administratie. Eer lijk, ik zou ook best een leidende functie willen hebben in een mooie kunstnijverheidszaak. Maar misschien moet ik er over een jaar of wat toch wel mee stoppen". Ze kijkt zeer opge wekt, „Dan krijg ik eindelijk eens tijd voor m'n hobby's. Handwerken, wandkleden ma ken en ik ga beslist ook op teken les". BLIJSPEL IN DE RILLE The Sunshine Boys: Ton Lensink en Joan Remmelts Al vele jaren verzorgde de Stichting Cultuurspreiding Zee land i.s.m. de Zeeuwse volksu niversiteit een aantal theater- en muziekevenementen ten be hoeve van de leerlingen van het basisonderwijs en het voortge zet onderwijs. Toneelvoorstel lingen dus en concerten in de Zeeuwsch-Vlaamse theaters, overdag gedurende schooltijd, waar leerlingen in klassever- band onder leiding van hun on derwijzers en docenten naar toe togen. Met de formatie van de UIT in Zeeuwsch-Vlaanderen theate revenementen organisatie die haar werkterrein en taakstelling in de volle breedte van het thea- tergebeuren en van het gewest Zeeuwsch-Vlaanderen tot ont plooiing bracht, wijzigde lang zaam maar zeker de aanpak en presentatie van de verplichte cultuur-consumptie onder schooltijd De bekende methode was: kinderen in klasseverband de theaterzaal inloodsen, dan het licht uit doen, de gordijnen open en dan maar wachten wat er ge beurt! Deze aanpak maakt net zoals elders in den lande ook in Zeeuwsch-Vlaanderen plaats voor aangenamere manieren om de jeugd in contact te brengen met dat wonder dat we theater spel noemen. Gelukkigsluiten deontwikke- lingen in de wereld van de thea termakers acteurs, regisseurs, dansers, musici etc duidelijk aan bij dat wat het onderwijs veld en de publiekorganisatie UIT in Zeeuwsch-Vlaanderen graag wil, namelijk geen toneel stukken die in een echt theater gespeeld moeten worden, maar theater-introduktie-spelen die op de scholen, in gymnastiekza len, aula's en gemeenschaps ruimten kunnen plaatsvinden. Kleine produkties dus met heel weinig acteurs (een drietal of een vijftal jonge vakbekwame theatermensen) die gespeeld worden voor en met groepen van bijvoorbeeld 60 leerlingen van een leeftijd In sommige geval len volgt dan na zo'n introduk- tiespel op de school nog een heuse voorstelling in een theate rachtige ruimte. Maar het ac cent ligt op dat wat er op school gebeurt. Want dat heeft alle voordelen voor de onderwijssi tuatie en voor de organisatie. Immers een halve school in een bus proppen, naar een zaal rij den, joelend en snoepend een to neelstuk zien en dan weer terug in de bus. vernielt nogal de rust en concentratie van de leerlin gen En dat is juist een van de grote zorgen van de leerkrach ten. Maar bovenal gaat er van een direct contact tussen acteurs en een vrij kleine groep leerlingen iets uit dat de kinderen heel lang met zich mee zullen dragen. De komende maanden zullen uw kinderen die de basisschool be zoeken bijna allemaal een derge lijke ontmoeting op school meemaken met toneelspelers, musici en balletdanseressen Ook voor het voortgezet on derwijs wordt meer de theater presentatie gezocht in kleine produkties voor kleine aantal len leerlingen. Terwijl bij de kinderen op de basisschool ook het zelf meedoen belangrijk is, blijft het voor de oudere jeugd toch wel hoofdzakelijk een kijk spel. Ook hier is de formule: zo veel mogelijk op de scholen en niet met honderden tegelijk. Daarnaast worden er ook nog echte toneelstukken gepresen teerd die wel degelijk in het Le- dellheater, Zuidlandtheater, de Halle, of Den Dullaert moeten staan, als was het alleen maar om de lichttechniek die bij een theaterproduktie noodzakelijk is Maar hierbij is ook een ont wikkeling gaande die afwijkt van het verplichte bijwonen van een toneelstuk-onder- schooltijd. Vorig jaar is begon nen met het programmeren van avondvoorstellingen, speciaal voor scholieren. Goed Neder lands Toneel voor volwassenen geschreven en geproduceerd wordt zo toegankelijk voor al die honderden leerlingen die net als u veel genoegen kunnen be leven aan theater Maar naast het Nederlands toneel zoals „de Wijze Kater" van Heyermans „Jan Klaasz in 't Kattegat" van Asselijn en „de Bij de foto: de twee clowns blauwe boon en rooie biet van theatergroep DAT, die vorig sei zoen vele schoolkinderen in Zeeuwsch-Vlaanderen inspi reerden. Min in 't Lazerushuys" van Fo- quenbroch, wordt er dit jaar in februari en in maart toneel ge bracht in de Duitse en de Franse taal, voor het eerst in een avond voorstelling i.p.v. overdag in de schooluren. Dat is natuurlijk een erg moeilijke toestand al leen geschikt voor de hoogste klassen van het voortgezet on derwijs. Voor leerlingen dus die het Duits, respectievelijk het Frans zo goed verstaan en be grijpen dat ze meer doen dan al leen maar kijken, want onderti teling, zoals op de tv ontbreekt! Dit jaar voor het eerst dus avondvoorstellingen. De Duitse voorstelling is een revue-achtig stuk „Dichter Unbekannt" ge wijd aan de grote schrijver Heinrich Heine in een regie van Günther Büch en gespeeld door Theater Bad Godesberg De Franse voorstelling is een produktie van Inter Europe Spectacles beslaande uit twee kleine eenacters van Tardieu en na de pauze Jean Paul Sartre's beroemde lluis Clos. Omdat het avondvoorstellin gen zijn heelt UIT in Zeeuwsch-Vlaanderen deze twee buitenlandse evenementen meegenomen in het abonne mentsprogramma (de nummers 17 en 23). Ook zijn er dus moge lijkheden voor bezoek van ande ren dan scholieren! Bel dan maar even met (II150-5555. De Sunshine Boys, een blijs pel van Neil Simons in een verta ling van niemand minder dan Annie M.G. Schmidt, brengt UIT in Zeeuwsch-Vlaanderen op woensdag 12 februari a.s. in Cultureel Centrum de Halle Axel. De Sunshine Boys behandelt een laatste eenmalig televisie optreden van twee gerenom meerde komieken, Ton Lensink en Joan Remmelts, die samen een grote carrière gemaakt heb ben, maar tot het moment dat de televisie-opname wordt voorbe reid al elf jaar niet meer met el kaar gewerkt hebbeh en in die elf jaar elkaar ook niet meer ge sproken of gezien hebben. Zij zijn elkaar in de loop van de ja renlange carrière die de een niet zonder de ander kon maken, gaan haten. Daarbij komt dat een van beiden na meer dan veertig jaar samenwerking uit het vak stapte en de ander met een repertoire achterliet, waar mee hij in zijn eentje niets kon uitrichten. Hij kon zijn vragen stellen, maar kreeg geen ant woord. even er Woensdag 5 februari 20 uur de Speye Sas van Gent Donderdag 6 februari 20 uur Zuidland podium-theater Vrijdag 7 februari 20 uur Buitenlust Oostburg Zaterdag 8 februari 20 uur Den Dullaert Hulst Filmhuis 't Kiekkot draait Salomé. Vrijdag 7 februari 20 uur Zuidlandtheater Duitstalige theaterproduktie DICHTER UNBEKANNT. Woensdag 12 februari 20 uur de Halle Axel Ton Lensink en Joan Remmelts in het toneelstuk „The Suns hine Boys". Donderdag 13 februari 20 uur Zuidlandtthcater Kabaretier Fons Jansen met zijn soloprogramma „Kwartet ten" Vrijdag 14 februari 20 uur Soos Oostburg Willem Vermandere, Jan de Wilde en Les Turpulins. Zondag 16 februari 20.30 uur Zuidland-podium-theater Stadstoneel Rotterdam met ArrabaI's Autokerkhof. Woensdag 19 t.m, zaterdag 22 februari draait 't Kiekkot de inmiddels beroemde film Themroc. Donderdag 20 februari 20 uur Ledeltheater Oostburg, vrij dag 21 februari 20 uur Den Dullaert Hulst Gerard Cox/Frans Halsema. 1 (75) Voulez vous choucher avec mui ce soir - Lahelle. 2 (50) I can help - Billy Swam. 3 (30) Killer Queen Queen. 4 (15) Boogie Woogó "oman - Li vin Blues. BRUGGE (B) - Goed nieuws voor de popliefhebbers in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Voor hen is het - gezien de af stand - een klein kunstje om zaterdag 15 februari een life optreden bij te wonen van de beroemde Engelse formatie The Rubettes. Deze 6-nian tel lende groep, Allan Williams, Mick Clarke, John Richard son, Tony Thorpe, Bill H urd en Pete Arnesen, zal namelijk op treden in de Oberba.vernzaa) van het Boudewijnpark in Brugge. The Rubettes zijn uit de Nederlandse top-veertig niet weg te denken. Wie kent niet de nummers Your love, Tonight, When you're sixteen, Sugar baby Love en hun laat ste succes Jukebox Jive. Het optreden van The Rubettes wordt omlijst door een drive- in show van de Belgische etherpiraat radio Mi Amigo. De avond in het Boudewijn park begint om 20.00 uur. 1 Marietje - Hydra, 2 De liefde van de man - Ria Valk, 3 Een lijster in de la - Adèle Bloe- mcndaal, 4 Sambaballen- samba - Adré van Duin, 5 Va ders Fanfare - Johnny en Rijk, 6 Laat de boel maar lekker waaien - Mike Vincent, 7 Ach ter de wolken schijnt de W. W. - Gebr. Grimm, 8 Ze kunnen de pot op - Jan Boezeroen, 9 Geen bier maar karnemelk - ing. E. v.d. Pik, 10 Zak és lekker door FC den Bosch en Co., 11 Hoera Retteketet - Vader Abraham. Secti S.V. 5 ja ZAAMSLAG - De sectie ten nis van de Sport Vereniging Zaamslag is een bloeiende club, die binnenkort, op gepaste wij ze, haar eerste lustrum gaat vie ren. Om precies te zijn op 28 fe bruari wordt dit feit met een feestavond in het Nederlands hervormde verenigingsgebouw De Rank gevierd. Het bestuur, bestaande uit de heren J. Meertens (voorzitter), E. de Graaf (secretaris) en P. Lentze (penningmeester), hopen op die avond vele van de ruim 130 leden die de vereniging telt daar te ontmoeten. Een bijzon derheid toch wel is dat ruim 80 procent van die leden ouder is dan 16 jaar. Hoe komt dat? Voorzitter Meertens: „Als je re delijk gezond bent kun je tennis spelen tot je vijfenzestigste. De meeste andere sporten zijn maar geschikt tot je vijfendertigste, toch zeker die in teamverband beoefend worden. Bij tennis ligt "-M m .r, M 25 Hg Ifz De toekomstige koning van S SINT-JANSTEEN - De schutters zijn het gewoon dat Sjef Ylaeminck van de schut- terssocieteit St.-Jan te Sint- Jansteen boven iedereen uit schreeuwt op de schietingen. „Als ik geen lawijt maak", zegt Sjef, „dan komen de schutters vragen of ik ziek ben" Het is gewoon zijn aard. Als één van zijn collega-schutters een kleine vogel afschiet, dan wil Sjef het nu eenmaal beter doen en geeft dan op niet te mis kennen wijze te horen dat hij ook minstens één kleine vogel zal afschieten of nog wel een hoge vogel. Lukt het dan niet, dan wordt er met hem ook nogal eens de draak gestoken. De nu 40-jarige Sjef Viae minck is 20 jaren getrouwd en verkoos als hobby 19 jaren gele den de schutterssport. Aange spoord door zijn vader die toen een café exploiteerde te Kern zeke in België, die ook deze hobby had, meende hij dat een getrouwd man ook recht had op zijn vermaak en hij werd lid van de Belgische sociëteit Winter vermaak te Kemzeke. Hier beoe fende hij echter steeds de schut terssport op de liggende wip Een drietal jaren geleden is hij lid geworden van de sociëteit St.-Jan te Sint-Jansteen en hij geeft nu veruit de voorkeur aan de schieting op de staande wip Als oorzaak hiervan noemt hij

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 8