eerd brief naar g.s. VMZ stelt eisen aan Hoeclist fabriek Monument onder schot SLUIS KRIJGT MOOIE TREKPLEISTER ERBIJ (bijdrage llucht- :atie :eland Van Rossum vraagt aandacht voor mosselteelt stad streek li DRLLAERT" AfTIEÏ fS CARNAVAl Lichte vorst Reünie van medewerkers kerstherberg EISEN SAMENHANG Grootscheeps Eigen ontwerp Exposities MOTEL ANNEX WINKEL GALERIJ nn J f v -'S/ - r DONDERDAG 6 FEBRUARI 1975 onzer verslaggevers) I IAAG Staatssect(.l |jer van CRM h«eii] -orzieningen in ^1 Irecreatie 48 miljotj toegezegd. BovenffitJ poen gulden beschit] eld voor de aankooJ Iden. OvereenkomsiiJ Irjarenplan voor [recreatie is meer dail Tvan dat geld beschik! Iteld voor recreati(.| ligen in het wesUi| land. Vorig jaar dan 50 procent vo«| in 1979 moet ■lopen tot minstens 1 vindt de staatsseert. I leeland is over 197i I 3.314.884 toegezegd] plaat van de Oude| len werd indertijd lendam gebouiwd. Öp I Jt aan de voet van de I weidse blik op water worden overeenkom-1 herwaardering van de I psschets voor het Gre-1 rieken recreatieve ngen getroffen. Zo| 11974 een bedrag vai] miljoen gulden be-1 gesteld over de aan-| fcen ontsluitingsweg e fccommodatie. I Veerse Meer werd de van het zgn. t eilandenplan bevor-1 Ir voor de aanleg van] voor de recreatie] subsidie te verle-1 Et eiland W-alchere* onder meer subsidies voor de aanleg van| parkeerterreinen, en inrichting van een laven te Middelburg. onze correspondent) Zoals voorgaande li de buurtvereniging lilaert" in Hulls', tij- komcnde carnavalsda- er actief meedoen aan phillende carnavalsac- rondschrijven aan de Jvoners heeft het be lt programma bekend- van de festiviteiten in tijdens de carnavals- lag hebben de kinde- ]if half elf de gelegen- I zich in het gemeen- itrum „Den Dullaert" geven voor deelname carnavalsoptocht van :ns zaterdag vertrek; kwart voor drie vanai lilaert", de kinderen - en voorzien van la- ende instrumenten - Grote Markt om de :e halen. vertrekken con één laf „Den Dullaert' >egeleidin,g van een ezelschap, de carna- ns van de buurten en ren die met de optocht naar het punt waar valsstoet wordt opge- optocht worden alle in „Den Dullaert' voor het limonade prins en zijn gevolg it bal met hun bezoek ht uur is er 's-avonds Dullaert" een groot sbal dat muzikaal pgeluisterd door het orkest „The Will'" prins en zijn gevolg ok hier een bezoek g worden de festivi- sloten met een „car- itingsbal" dat duurt t 12 uur. De muzikale ng wordt verzorgd tnny Contra met zUn leden van de carna- De Plakkers zich stelden voor volgden er direct .n andere carnavals* ook een achttal i,inc^J zodat een dertigtal or de stichting geno- iden worden, waaruit en voorzitter gekozen n worden, een nieu* Carnaval en eetl Elf. j (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Burge meester drs. P. A. Wolters van Middelburg heeft gistermorgen het startsein gegeven voor een foto- en diawedstrijd in het kader van het Europese monu mentenjaar 1975. Burgemees ter Wolters startte de wed strijd in stijl door het nemen Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het KNMI op woensdag om 18.00 uur: Overwegend droog met plaat- selijk lichte vorst. Middagtemperaturen in het al gemeen boven nul. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor vrijdag; Aantal uren zon: 1 tot 7. Min. temp.: omstreeks -1 graad. Max. temp.: omstreeks +4 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog et maal: 90 procent. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min. temp.: omstreeks -1 graad. Max. temp.: omstreeks +4 gra den. Kans op een droge periode van j minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog et maal; 80 procent. (ADVERTENTIE) TE KOOP; MAZDA 1300 1972 Garage E. Voerman, Hulst Paardenmarkt 15, tel. 01140-2104 Konstanz 313 onv., Rheinfel- den 2o9 min 6, Plittersdorf 450 min 17, Maxau 522 min 18, P-'ichingen 181 min 9, Mann heim 395 min 23, Steinbach 3-6 min 6, Mainz 406 min 21, hingen 270 min 21, Kauib 352 min 27, Trier 434 min 18, Ko- hlenz 386 min 31, Keulen 424 hun 36, Ruhrort 629 min 37. bobith 1278 min 29, Panner- dense Kop 1233 min 28, Nij megen 1072 min 22, IJsselkop UOa min 21. Eefde IJssel 646 min 4, Deventer 514 min 5, Monsin 5492 min 38. Borgha ren 4134 min 44, Bnlfeld 1360 hun 40, Grave beneden de Sluis 629 min 27 Morgen, vrijdag 7 febr. jrergen op Zoom 0.52 Hansweert 0.00 en 12.29 Terneuzen 11.56 Vlissingen 11.30 Wemeldinge 0.43 en 13.18 van een aantal foto's van een gerestaureerd pand en een pand. dat in restauratie is. De gebeurtenis voltrok zich op de hoek van de Turfkaai en de Sint-Jansstraat. Daar staat „De Dreij Halve Manen", dat reeds is gerestaureerd en „De Burcht van Antwerpen", dat momenteel onder handen wordt genomen. Burgemeester Wolters zei onder meer te hopen, dat de deelnemers aan de foto- en diawedstrijd de sfeer van het monument zuilen weten te treffen en de zorg, die de monumentenbezitters aan de dag leggen. De foto- en diawedstrijd is georganiseerd door de ge meente Middelburg en de Middelburgse foto- en diaclub. Het onderwerp van de wed strijd is: „Het monument in Middelburg". Deelname staat voor iedereen open. Voorzitter H. Mennes van de foto- en diaclub zei een paar duizend inzendingen te verwachten. De jury bestaat uit de heren Wim Riemens, Johan Sin-ke en Leendert Bije. De eerste prijs Is f 750, de tweede prijs f 500, de derde prijs f 250 en de vierde prijs f 100. Verder zijn er nog kleinere geldprij zen Van de ingezonden foto's zal een tentoonstelling worden ge houden in de vleeshal van het Middelburgse stadhuis van 25 oktober tot en met 9 novem ber van dit jaar. De inzendin gen moeten binnen zijn voor 15 september dit jaar bij de gmeentelijke culturele dienst van Middelburg. Nadere informatie over de voorwaarden tot deelname aan de foto- en diawedstrijd over „Het monument in Middel burg" is te krijgen in elke Middelburgse fotozaak. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op 20 fe bruari wordt er in Terneuzen een reünie gehouden van de medewerkers van de kersther- berg De bijeenkomst zaïl plaatsvinden in de ontmoe- tingskerk, of in de burgerzaal van het stadhuis van Terneu zen Tijdens de reünie, waarvoor alle zevenenzestig medewer kers zullen worden uitgeno digd, komt onder meer de gang van zaken tijdens de af gelopen kerstherberg ter spra ke. Verder worden er dia's vertoond en komen de per spectieven voor de kersther berg 1975 aan de orde. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland heeft Gedeputeerde Staten van Zeeland gevraagd geen bouw vergunning af te geven voor de voorgenomen bouw van de vinyl-cloridefabriek van het chemische concern van Hoechst Holland N.V. in Viis- singen-Oost. Eerst moet komen vast te staan dat de nieuw te bouwen fabriek onder zodanige veiligheidseisen wordt ge bouwd dat werken in die fa briek geen gevaar oplevert voor de gezondheid van het personeel. In een brief aan G.S. zegt de VMZ dat elders bij de produktie van vinyl-chloride bij arbeiders gevallen van le verkanker werden geconsta teerd. Volgens de VMZ moet een dergelijke fabriek worden gebouwd volgens de normen die daarvoor sinds 4 oktober 1974 in Amerika bekend zijn gemaakt. Deze voorschriften opge steld door de Occupational Sa fety and Health Administration van de Amerikaanse regering bevatte uitvoerige maatre gelen waarvan als eerste geldt dat met ingang van 1 januari 1975 de concentraties vinyl- cihloride waaraan arbeiders mogen worden blootgesteld niet meer mogen bedragen dan een p.p.m. gedurende een pe riode van acht uiur of vijf p.p.m. gedurende een periode van vijftien minuten. De VMZ wil dat G.S. voor deze de bouwvergunning afgeeft, zich ervan overtuigd heeft dat een bedrijf aan de nieuwe veilig heidsnormen zal voldoen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Het SGP- Tweede-Kameriid Van Rossum wil van de regering precies weten welke toekomstmoge lijkheden er zijn voor de mos selteelt in een half gesloten Oosterschelde. Hij vroeg dat aan minister Van der Stee (Landbouw en Visserij) tij dens de behandeling van dienj begroting in de Tweede Ka mer. Er moet volgens Van Ros sum een onderzoek worden in gesteld naar de transportmoge lijkheden. Wat de Waddenzee betreft: er moet op zeer korte termijn een structueurplan voor dat gebied komen om de vis serij daar te regelen. Zowel de mosselteelt als de garnalen- vangst moeten beiden behou den blijven, maar dat kan niet als men elkaar in de haren gaat zitten. De garnalenvisserij heeft het volgens hem de laatste tijd erg moeilijk doordat de Deen se en Duitse garnalenvissers hun vangst in ons land gzan afzetten. Kan dat zo maar? vroeg hij zich af. Ook het uit geven van mosselpercelen in de Waddenzee kampt met moei lijkheden omdat sommigen voorrang hebben (zoals telers die uit de Grevelingen komen). Het Tweede-Kamerlid Ber ger (DS'70) heeft minister Van der Stee van Landbouw tijdens de behandeling van diens begroting gevraagd of het juist is dat de gemeente Westerschouwen in de toe komst gaat lozen op de halfge sloten Oosterschelde. Het doet volgens hem wat vreemd aan als de regering onder druk van de natuurbeschermers be sluit de Oosterschelde niet he lemaal af te sluiten, om ver volgens toe te staan dat een gemeente haar afval op die zelfde zeearm gaat lozen. Wel ke gevolgen zou dat hebben voor de mosselteelt? Hij drong er bij minister Van der Stee op aan bij z'n collega's van Milieuhygiëne en Verkeer en Waterstaat hierover aain de bel te gaan hangen. „Vanaf het allereerste begin hebben wij verklaard, dat de veiligheid voor het personeel vast moet staan. We hebben ook altijd gezegd, dat we bij de bouw van een vinylchlori- defabriek zullen voldoen aan alle eisen, die de overheid zal stellen". Zo luidde gisteren desgevraagd de reactie van Hoechst Holland op het ver zoek van de V.M.Z. aan Gede puteerde Staten van Zee land. Volgens de woordvoerder is hierbij niet alleen de interne veiligheid in het geding, maar ook de veiligheid voor de om geving. Er zijn reeds diep gaande gesprekken met de overheid gaande over de eisen en normen, die gesteld moeten worden. Up het ogenblik zijn de ei sen van de Nederlandse over heid, zo verklaarde de woord voerder van Hoechst, dat een persoon mag worden blootge steld aan ten hoogste 10 delen vinylchloride op de miljoen delen lucht (is 10 p.p.m.) of zoveel minder als technisch uitvoerbaar is. Dit laatste hangt weer sterk af van de werksituatie: de norm is strenger voor degene, die de hele dag verblijft nabij de chemische stof, dan voor ie mand die zo af en toe een dergelijke ruimte binnenkomt wandelen. Of de nieuwe Ame rikaanse normen zullen gaan gelden, is een zaak van de overheid, zo zei de woordvoer der Behalve de bouw van een vinylchloridefabriek in Vlis- singen-Oost is Hoechst ook van plan daar een polyvi- nylchloridefabriek en een ehlooralkalielektrolysefa- briek te gaan bouwen. Deze drie fabrieken hangen ten nauwste met elkaar samen omdat de produkten op elkaar aansluiten Zou de bouw van een vinylchloridefabriek om welke reden dan ook niet door kunnen gaan, dan komt de briekbouw van de twee overige fabrieken ook op losse schroe ven te staan. De drie fabrieken scheppen een werkgelegenheid van enkele honderden arbeids plaatsen, zo zei de woord voerder van Hoechst. Daarbij is dan nog niet inbegrepen de werkgelegenheid voor toele veringsbedrijven. Carnaval Ook ln de Belgi sche gemeente De Klinge cal druk carnaval gevierd worden Zondag 9 februari begint dat al om drie uur met een carna valsoptocht, die van de voor gaande jaren in omvamg ver overtreft. Zo zal voor het eerst de prins met zijn voltal lige raad van elf aan de op tocht deelnemen. Behalve de eigen wagens is ook al deelna me toegezgd door een achttal groepen van buiten de ge meente, waaronder de beken de Brusselse groep Les Gillis Les Incas, de Hamse Reuzen en de Moerbeekse Tirolers. Maandag 10 februari is er voor de kinderen een fakkel optocht en dinsdag 11 februari een individuele maskerade. Tussen seminarie en motel ligt nog een aardig klusje werk. Het aloude grensstadje Sluis heeft van oudsher veel aantrekkingskracht op zowel de koop- als de ver- blijfstoerist. Op deze situa tie zijn zowel het gemeen tebestuur als de plaatse lijke V.V.V., middenstand en horeca goed ingespeeld. Toch werd er in de krin gen, die nauw bij het toe ristische werk betrokken zjjn, met name in het hoog seizoen een gemis gevoeld, n.l. een accommodatie om grote gezelschappen onder dak te kunnen bieden, in één en hetzelfde pand. „Regelmatig komt het voor", aldus de Sluise V.V.V.-secretaris A. van Bijsterveldt, „dat wij zomers gezelschappen gesplitst moesten onderbrengen in verschillende hotels en van tijd tot tijd hoorden wij ook, dat grote gezelschappen daarom Sluis niet als ver blijfsplaats kozen". Aan dit toeristische manco zal met ingang van komend seizoen een einde zijn ge maakt. De heer A. J. A. Groosman, eigenaar van het 17 kamers tellende hotel „De Korenbeurs", is thans druk bezig het voormalig semina rie van de paters augustij nen om te toveren in een zeer eigentijds motel met 60 bedden dat onder de tropi sche naam Torarica zo hopen de heer en mevrouw Groosman bekend zal worden. Het karwei ls grootscheeps aangepakt. Want behalve een motel zal het voormalige se minarie ook een supermarkt, een café-restaurant, 4 boe tieks, een zaal voor exposi ties en misschien in 1976 een medische kliniek her bergen. Het is niet gering en het is duidelijk dat Sluis naast alles wat het al te bieden heeft, er een belang rijke trekpleister bij krijgt. Waarom gaat iemand op 64-jarige leeftijd nog een dergelijke onderneming op touw zetten? „Ach", aldus de heer Groosman. een actief man die men zijn jaren be slist niet aanziet, „wij zijn er eigenlijk ingerold en als je er mee bezig bent, kom je van het één tot het ander". Het begon met mevrouw Groosman, die als amateur schilderes wat ruimte voor een atelier wilde hebben. „Het seminarie stond al een jaar of vijf leeg. Er was een pater die er als huismeester woonde en verschillende de len van het pand werden verhuurd als opslagruimte. Ik denk: kijken of er voor mij ook een plekje is", aldus mevrouw Groosman. Tijdens de contacten, die toen ontstonden, werd duide lijk dat de paters wel van het hele pand af wilden. Nu wilde het toeval dat dt schoonzoon van de fam. Groosman een arts is, die zich thans als gynaecoloog specialiseert in Amerika met name op het gebied van het kankeronderzoek. „Hij had adspiraties een eigen kliniek te stichten in Nederland en wij vonden dit er een ideaal pand voor. Zo wel qua ligging met het Belgische achterland als qua ruimte. De kinderen wa ren reuze enthousiast en toen besloten wij maar om het pand te kopen". Bij een kliniek horen echter bedden en als je als hotelier over bedden spreekt, ben je eigenlijk al bezig een overnachtingsmogelijkheid te ontwerpen. Vandaar dat de hotelier in de heer en me vrouw Groosman wakker werd en met. voortvarend heid werden de plannen ge maakt voor een motel annex winkelcentrum. In september vorig jaar werd met behulp van plaat selijke bedrijven begonnen met de verbouwing. Alles geschiedde op aanwijzing van de heer en mevrouw Groosman. Voor het techni sche gedeelte o.m. het aanbrengen van een lift arm een architect in de hand genomen. „Ik heb, al zeg ik het zelf, een fotogra fisch geheugen en als ik er gens in het buitenland of zo dingen zag die ik hier kon toepassen, kon ik het zo na tekenen", aldus de heer Groosman. Er werd in het seminarie duchtig gesloopt en het re sultaat is dat rond Pasen, als het toeristenseizoen zo zoet jes aan begint, een fiks aan tal kamers in verschillende prijsklassen beschikbaar is voor mensen die een nachtje in Sluis willen blijven. Met gepaste trots leidt de heer Groosman ons door het kapitale pand. Op de boven ste verdieping aangekomen waar kamers zijn met ei gen toilet en ligbad wijst hij naar buiten. „Je kunt niet rustiger logeren dan hier. Het pand ligt net bui ten de stad en bij helder weer kijk je tot Cadzand en Knokke". De grote bomen rond het nieuwe motel blij ven behouden. „Ik stond er op die groenzone te handha ven, want in het voorjaar en de zomer is dat erg mooi. Bovendien is het beschut en rustig". Behalve dat het groen be houden blijft, wordt achter het motel een parkeerterrein aangelegd. „Daar is in Sluis ook enorme behoefte aan en als je hier j-e auto zet, ben je toch zo in de stad". Na Pasen wordt met de verbouwingswerkzaamhe den gestopt. De ruimten, waarin de kliniek wordt ge vestigd, worden deze zomer gratis beschikbaar gesteld voor kunstexposities. „En ais een antiquair iets wil laten zien, kan hij gerust contact met ons opnemen", aldus de heer en mevrouw Groosman, die als kunstliefhebbers niet veel exposities in de omge ving overslaan. Is de kliniek eenmaal ge vestigd, dan zal een grote zaal op de zolderverdieping van het pand ruim 300 m2 voor expositieruimte ge bruikt kunnen worden. „Wij willen van Torarica de naam van een motel in Suri name graag een ontmoe tingscentrum maken", aldus de heer Groosman. Gezien de voortvarend.heid van het Sluise echtj paar en het vak manschap van de ingescha kelde bedrijven, zal het in ieder geval niet aan de ac commodatie zelf liggen, want alles wijst er op dat die piekfijn in orde komt. Eindredactie Rein van der Helm De heer Groosman in de badkamer.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3