599.5 Gigantisch project voor Belgische kust Oefening in Zeeland met schild en wapenstok Kamerlid stelt vragen over oliebesprekingen van prins Bernhard Horizon boven Oosterschelde blijft ongebroken 1 Sherry Uitvinding gestolen, Bladels bedrijf gedupeerd OPTIEK meirihardt Planten kunnen wel tegen nachtvorstje Weekend ALE EDING Winter wellicht van korte duur BAAS Pedro Ornella Vogels toch naar warme streken Sluis maakt kans op kliniek voor kanker- ondersoek W >pelen lucht op! kLAX® en zeker EK B.V. enhuis Keser? rf nehuis M B.V. Trapgeveltjes Per boot Dit jaar Nog niet duidelijk of Pierre Kartner vervolgd wordt Jongetje tijdens spelen gestikt GEEN HOOGSPANNINGSLIJN Niet gezwicht Geertruidenberg de bekende ies 0,7 liter, medium dry NU zóóó'n idee^ Hoogovens overweegt korter te gaan werken Werklozen op 18 februari naar Boersma eennieuwfgezellig weekblad O •-1=3 V(D to bcialiste pirecteur Dr W. A J M. Harkx I Hoofdredacteur L. Leijendekker lüedactie- en administratie-adres IKieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)-79 20 {Gironummer 1114111 I t.n.v. Uitgeversmaatschappij De Stem B.V., IReigcrstraat 16, Breda. DE ZEEUW DONDERDAG 6 FEBRUARI 1975 ^gSÏWCIAte f 27e jaargang No. 7579 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. ormatie I- Breda etmeelindustrie; klei. I - ruwvoederhandd I nel lltijd in huis hebt. pwitsalax werkt In aar doeltreffend, helpt"! linnen de kortste kem, "an een goede en regel batige stoelgang. Hè t.'| lat is 'n opgelucht gevoe£| statische lakstraat. ben op het gebied van ■en genieten de voor- I uit het programmeren Jterdelen, het verzorgen I |rbehandelingsbaden, voer van onderdelen. lersoneelszaken Want Keser heeft ie afdeling n waar diverse gen voor tijdelijk nponeren. kom eens praten, t de job, waar U tkijkt erbij zit. PFAFF HTGEW1CHT MET ELROTERENDE GRIJPER W-MOTOR AAD STREKT t 30, Tel- 31745 48, Tel. 35546 estraat 17, Tel. 35378 aar bij: straat 16, Tel. 2223> (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Met het ko mende carnaval in het vizier heeft februari een wat win tereer karakter gekregen. In ieder geval komt het nu 's nachts tot lichte vorst het geen in deze winter al een bijzonderheid is. Een hoge- drukgebied loopt met de as van Noord-Schotland via ons land naar de Balkan. De wind blijft oost tot zuid-oost en voert af en toe enkele wolkenvelden aan maar er zijn ook brede opklaringen die in de nacht een vorst van een tot drie graden kan 'oe- staan. Overdag stijgt liet kwik weer tot boven het vriespunt. Storingen met zachtere lucht trekken over Scandinavië en Rusland naar het oosten waar de vorst van geen betekenis is en waar overdag zelfs lichte dooi wordt gemeld. De kans dat tegen het weekeinde de vorst het veld ruimt is zelfs iets groter dan een toeneming van de koude lucht want daarvoor is in Europa geen enkele aanwijzing. Opvallend is dat eerst gisternacht voor het eerst in het westelijke kustgebied waaronder in Vlis- singen de temperatuur deze herfst en winter beneden het vriespunt kwam hetgeen zo laat in het seizoen zeker in geen eeuw is voorgekomen. (Van onze redactie binnenland) WILHELMINADORP De kou van de afgelopen nachten hebben geen schade aangericht aan de knoppen van appel en peer. Dat is de conclusie van de heer M. Joosse werkzaam bij liet proefstation voor de fruitteelt in de volle grond te Wilhelminadorp. De minimum temperaturen in de proeftuin schommelden slechts even on der het vriespunt. De peren zijn wat ontwikkeling betreft zeven weken vroeger dan nor maal het geval is. Bij het ras Confcrance zijn maandag j.I. hier en daar de knoppen open gesprongen en in bloei geko men, hetgeen nog nooit zo vroeg in de tijd van het jaar is waargenomen. De heer Joosse die op de proeftuin een algemeen fruit- teeltkundig onderzoek verricht als assistent van dr. Wertheim, vindt het gunstig dat de tem peratuurdaling geleidelijk is, waardoor de knoppen kunnen afharden en verdere ontwikke ling wordt afgeremd. Mocht het echter, gedurende een aantal dagen en nachten gaan vriezen, dan is de kans op schade groot, aldus de heer Joosse. In beschutte tuinen staan In Zeeland bij particulieren naast de vroege pruimen ook de pe ren voor ongeveer 50 procent in bloei. Ook dat is zeer abnor maal voor de tijd van het jaar. Daar zal de schade aan de bloe sem en het vruchtbeginsel al voorkomen, doordat op het zui den gelegen tuinen overdag weliswaar het warmst zijn, doch na zonsondergang het koudst. Zo kwam er in de af gelopen nacht in deze beschut te tuinen drie tot vier graden vorst voor. De gesloten knoppen van planten en struiken overleven de nachtvorst ook wel, verze kerde ons een woordvoerder van de vereniging De Neder landse Bloemisterij. Anders is het natuurlijk voor de knoppen die al zijn ontloken. De prille blaadjes zullen een aanhouden de vorst niet overleven. Maar ook dan behoeven wij niet somber te zijn, want onder de bast sluimeren nog knoppen die onder normale omstandig heden niet zullen uitkomen, maar wel als de eerste knoppen en blaadjes zijn doodgevroren. [NIEUWE STAD IN ZEE (Van onze correspondent) BRUSSEL Binnenkort zal de Belgische regering een I beslissing nemen over het al dan niet bouwen van een gigantisch watersportcentrum in zee voor de kust van de I badplaats Nieuwpoort, dicht bij de Franse grens. Het project, Marina Nieuw. I poort geheten, voorziet in de f aanleg van een jachthaven die K plaats moet bieden aan 7000 loten, alsmede de bouw van |een stad in zee, waar 10.000 nensen zouden kunnen wonen in 4300 woningen. Het idee voor de bouw van het jachthaveneomplex, waar door Nieuwpoort het grootste II 'air-ioportcentrum van de At- Kantische kust zou worden, is laEkomstig van de architect Ijean Gilson uit het Belgische LICHTE VORST. Droog, soms zon. Oostenwind. Maximumtemperatuur even boven vriespunt, STAD EN STREEK Milieuhygiëne vraagt veilige normen voor Hoechst. Pagina 3. BINNEN- EN BUITENLAND Van Agt belooft menselijker bejegening van langdurig gestraften. Pagina 11. Jaar van de Vrouw niet besteed aan top-ambtenares. Pagina 13. Inspecteursvrouw: De politie zit heus geen duimen te draaien. Pagina 14. SPORT Loodzwaar programma Frisolploeg. Pagina 15. Rob Grüben tevreden bij FC Boom. Pagina 16. RADIO EN TELEVISIE Glenda Jackson: Filmen is niets bijzonders. Pagina 17. MERIJNTJE: Monarchie of oüegarchie? Koksijde. Bij het ontwerpen van zijn Marina Nieuwpoort werd hij geruggesteund door een Nederlands-Belgische groep, die heeft toegezegd het project met een bedrag van 3,5 miljard frank (ca. 245 miljoen gulden) te willen financieren. De naam van deze groep is nog niet bekend. Op 30 januari j.I. heeft Jean Gilson zijn plan voorgelegd aan de Belgische ministers van Openbare Werken en Streek- economie. Het ligt in de bedoeling, dat de i'cliitect zijn stadje in zee geheel in „streekstijl" zal bou wen: met trapgeveltjes, klok- ketorentjes etc. Voor de beginfase van de uit voering van het project heeft de Nederlands-Belgische groep onmiddellijk een bedrag be schikbaar van 600 miljoen frank (ca. 42 miljoen gulden). De groep hoopt, dat de Belgi sche staat onder meer de grondwerken en de zgn. uit rusting te water voor haar re kening neemt. De prijs van de woningen bij de jachthaven zou ca. een mil joen frank per stuk moeten gaan bedragen (f 70.000). De Marina Nieuwpoort zal niet per auto, doch slechts per boot en via voetgangersbruggen be reikbaar zijn. In eerste instan tie wordt gedacht aan het gra ven van zgn. vlotkommen over een oppervlakte van 12,3 ha water. In deze kommen zou den 1535 boten een ligplaats kunnen krijgen. Rond deze kommen zouden dan aanvan kelijk 750 huizen worden ge bouwd. In twee volgende fasen wordt de stad aan zee dan uit gebreid totdat de uiteindelijke capaciteit van 7000 ligplaatsen en 4300 woningen zal zijn be reikt. De initiatiefnemers wijzen erop, dat het van het grootste belang is, dat de Belgische kust behouden blijft voor het toe risme en dat ze gespaard blijft voor de vestiging van indus trieën. Het plan zal, als de uitvoering nog in dit decen nium begint, geheel voltooid zijn in het jaar 2000. Met de eerste fase kan echter, als de regering spoedig toestemming geeft, dit jaar al worden be gonnen. Er bestaat op dit moment ook een plan voor de bouw van een enorme jachthavenstad voor de kust van Schevenin- gen. Een Engelse maatschappij heeft B. en W. van Den Haag om toestemming voor het rea liseren van dit plan gevraagd. Het Haagse gemeentebestuur staat echter vrij sceptisch te genover het project. DEN HAAG (ANP) Mi nister Van Agt (Justitie) kan nog niet zeggen of er strafver volging zal worden ingesteld in de zaak van het lied van Vader Abraham (Pierre Kart ner) „Wat doen we met die Arabieren hier", dat de Tros- televisie heeft uitgezonden „Het openbaar Ministerie heeft de zaak in onderzoek", aldus minister Van Agt in antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Roethof en Kosto (belden PvdA). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het socialistische Tweede-Kamerlid Van der Hek heeft gisteren minister-president Den Uyl bestookt met een aantal schriftelijke vragen betreflende de onderhandelingen van prins Bernhard met de Mexicaanse president over de leve ranties van olie aan Nederland in ruil voor ankers, vliegtuigen en telecommunicatiemiddelen. Ofschoon enkele officiële in stanties, zoals het ministerie van Economische Zaken, Phi lips en Shell ontkennen, af spraken met de prins te heb ben gemaakt, wil Van der Hek toch van de premier verne men of de regering de prins soms heeft verzocht, mogelijk heden van samenwerking tus sen Mexico en Nederland na te gaan. Hij wil ook weten in welke bewoordingen de rege ring dat verzoek aan de prins heeft gedaan. En voor het ge val de regering het doen van verzoeken aan de prins ont kent wenst Van der Hek te weten of de prins dan toch met toestemming an de rege ring de uitlatingen over olie leveranties heeft gedaan. Het Kamerlid vraagt even eens wat het officiële ka rakter is van de bezoeken die priins Bernhard aan de Latijns- Amerikaanse landen brengt en welke specifieke doelen met de bezoeken worden nage streefd. „Welke vormen van economische samenwerking zou de prins dienen te onder zoeken op hun nut voor Ne derland", zo luidt een der vra gen. Tenslotte vraagt Van der Hek welke mogelijkheden er aanwezig zijn, dat er contrac ten worden gesloten met Mexi co betreffende de levering van olie, die speciaal de Nederland se gebruiker ten goede komt. Daarbij wil de heer Van der Hek ook weten wat de regering kan doen om Mexicaanse olie leveranties gepaard te doen gaan met leveringen van Ne derlandse bedrijven aan Mexico Inmiddels heeft de vliegtuig fabriek Fokker, waarvan prins Bernhard commissaris is, laten weten dat de prins voor zijn vertrek naar Latijns-Amerika met Fokker de mogelijkheden heeft doorgesproken tot bevor dering van de vliegtuigverkoop Overigens mag ondanks aller lei ontkenningen over met de prins gemaakte afspraken wor den aangenomen, aldus poli tieke kringen in Den Haag, dat prins Bernhard zijn voorstellen aan Mexico niet in het wilde weg heeft gedaan. Zij zullen zeker stoelen op zijn intensieve contacten met het bedrijfsle ven. Prins Bernhard is name lijk lid van de zgn. Industriële Club in ons land. In een televisie-uitzending heeft het Kamerlid Van der Hek dinsdagavond meegedeeld, dat noch de prins, noch de re gering in staat zijn, oliecontrac ten af te sluiten. Er bestaat wel een mogelijkheid om dat te doen via DSM in Limburg. In de regel kunnen echter alleen oliemaatschappijen dergelijke contracten afsluiten. (Van een onzer verslaggevers) HOEK Manschappen van een aantal Zeeuwse gemeente- politie-korpsen hebben giste ren op het recreatieterrein De Braakman bij Hoek de spieren wat los gemaakt. Een twintig tal politiemensen van de Mo biele Eenheid oefenden zich in het hanteren van schild en wapenstok. De Zeeuwse Mo biele Eenheid is samengesteld uit de gemeentepolitiekorpsen van Terneuzen, Middelburg. VliSsingen en Goes. De een heid, die twee jaar bestaat, heeft ais commandant hoofdin specteur J. H. van Gelderen uit Middelburg. Ongeveer 40 politiemanschappen maken, verdeeld over een viertal sec ties, deel uit van deze een heid, die oproer en terreur moet bestrijden. Ook voor zoekacties en an dere doeleinden kan de speci aal getrainde eenheid ingezet worden. Op het Braakman-ter- rein werden gisteren verschil lende aanvaishoudingen tegen denkbeeldige betogers geoe fend, in frontlinie oprukken en de wapenstok in „aan slag". (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN In Nijmegen is de 10-jarige Rudy Milde tij dens het spelen in een touw verstrikt geraakt en gestikt. Het ventje, dat bergbeklimmer speelde, werd door zijn vader dood aangetroffen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Geen horizonvervuiling boven Noord-Be veland en de Oosterschelde: dat is de betekenis van het gisteren door de Raad van bestuur van de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEMl genomen besluit om de elektrische voe ding van Schouwen-Duiveland niet via een 150-kV-bovengrondse hoogspanningslijn te versterken, maar daartoe met een 50-kV- verbinding te volstaan, welke ondergronds zal worden gelegd. kan worden voor de 380-kV- De PZEM heeft rekening wil len houden met de landschap pelijke en agrarische bezwaren tegen de al sinds 1972 op het programma staande 150-kV-lijn en met de daartegen door het gemeentebestuur van Goes in gebrachte bezwaren. Een on dergrondse uitvoering van een dergelijke zware verbinding zou onverantwoord hoge inves teringen hebben 1"rgd, zo dat nu inet een veel lichtere belasting wordt volstaan. De Raad van Bestuur van de PZEM heeft het wel nodig ge vonden in zijn na de vergade ring uitgegeven verklaring te laten doorschemeren dat hij niet gezwicht ls voor de haast onverhulde bedreiging met ge weld welke tijdens de hoorzit ting vain verleden week door de Noordbevelandse landbouwer Van der Maas werd geuit. De ondergrondse kabel tussen Goes en Zierikzee kan binnen rede lijk korte tijd worden aange legd. Dat is ook een overwe ging geweest om voor de min der gangbare spanning van 50- kV te kiezen, hoewel deze op langere termijn gezien voor de PZEM minder gunstig wordt gevonden. mtussen mogen de Zeeuwen en Westbrabaners er niet op rekenen dat een dergeliikc gunstige beslissing verwacht (ADVERTENTIE) 495 ROTTERDAM (ANP) Uit vijl van de zeven pompen van een benzinestation aan Rijks weg 13 ter hoogte van de Rot terdamse luchthaven Zestien- hoven is in de vroege morgen uren van woensdag de tel- en afleesapparatuur gestolen. Het gaat hier om de roof van een veelbelovende uitvinding van het bedrijf Koppens Automa tic International. Volgens di recteur L. P. Koppens (54) van dit in Bladel gevestigde bedrijf, is er sprake geweest van een misdadige actie van de internationale concurrentie, die op deze manier probeert in het bezit te komen van de lucratieve Nederlandse vin ding. In 't pompstation in Rot terdam beproeft Koppens Au tomatic International in sa menwerking met Shell sinds drie weken de vinding van het Nederlandse bedrijf. Het be treft een nieuwe elektronische telapparatuur voor benzine pompen en het bijzondere van dit telwerk is, aldus de be drijfsdirecteur, dat de cijfer aanduiding niet meer onlees baar kan worden door lel zon licht. Volgens hem zijn de benzinemaatschappijen al ja renlang op zoek naar elektro nisch telwerk, dat het thans nog veelal gebruikte mechani sche systeem moet vervangen. Een bezwaar van de tot nu toe ontwikkelde elektronische tel werken was de slechte aflees baarheid bij felle zon. Volgens de heer Koppens is er sprake van een vinding, die van levensbelang is voor hem en zijn honderd man person eel tellende bedrijf. Hoewel de nieuwe apparatuur in het pompstation in Rotterdam nog werd beproefd, waren Kop pens Automatic International en Shell (die de vinding van Koppens heeft gekocht) met tal van maatschappijen in on derhandeling over de verkoop van het nieuwe telmechanis me. „Als de politie de gestolen apparatuur niet snel vindt, verliezen we op korte termijn een order van vijf tot acht miljoen gulden", aldus de di recteur. verbinding tussen de centrale te Borssele en de Amercentrale van de PNEM te Geertruiden berg. Dat is technisch onmoge lijk. Men moet voor de toe komst dus rekening houden met een zware hoogspainnlngs- leiding meer in de west-oost- richting over Zuid-Bevel and. Van Krabbendijke af zal een tracé evenwijdig aan het Kreekrak richting West-Bra bant worden gevolgd. Vandaar af moet het definitieve beloop nog worden vastgesteld. (Van onze redactie binnenland) IJMUIDEN Gezien de or derpositie houdt Hoogovens nu rekening met de noodzaak tot het aanvragen van werktijd verkorting. Maatregelen hier toe worden nu getroffen. Na gegaan wordt, welke omvang de maatregel moet hebben en wanneer de aanvraag zal wor den ingediend, aldus Hoog ovens. Het tekort aan orders be treft in het bijzonder warm en koudgewalste plaat en be tonplaat. Dit laatste wordt be halve in IJmuiden ook bij Demka in Utrecht gewalst. In geval van werktijdverkorting zal het normale inkomen tot 100 pet. worden aangevuld. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Leden van het Landelijk Actiecomité Werklo zen zullen op 18 februari in Den Haag minister Boersma van Sociale Zaken een petitie overhandigen, die vergezeld zal gaan van lijsten met enke le tienduizenden handtekenin gen die het comité de afgelo pen weken heeft verzameld. Het actiecomité vraagt de bewindsman onder meer een „duurtetoeslag" van 200 in eens voor de. inmiddels al weer verstreken, feestdagen, optrek king van de WW van 80 naar 90 pet., verlenging van de WW van een half tot een heel jaar, alsmede verhoging en verlen ging van de WWV-uitkering. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De vo gels nemen het zekere voor het onzekere. Zodra de zon opkwam, vertrok ken gistermorgen de eerste groepen kievieten, goudpluvieren, spreeu wen en lijsterachtigen in zuidwestelijke richting. Mocht de vorst doorzet ten dan is een zeer ster ke zogenaamde winter- vlucht te verwachten. Door de tot maandag op vallend zachte winter overal in ons land en West-Europa, waren hier veel vogels aanwezig op bouw- en wellanden. (ADVERTENTIE) FRLANDSE iedere week uit het leven gegrepen, overal te koop voor één gulden (Van een onzer verslaggevers) SLUIS Er bestaan plannen binnen enkele jaren in Sluis een medische kliniek te stich ten voor onderzoek van kanker bij vrouwen. Een bijna afge studeerd gynaecoloog die zich thans in het bekende Sinaïzie- kenhuis in New York speciali seert in kanker aan de vrouwe lijke geslachtsorganen, wil zich na zijn studie vestigen in dit kleine grensstadje. De kliniek zal ondergebracht worden in het voormalige se minarie aan de Sint-Annastraat ln Sluis, dat hiervoor is aange kocht door de heer A. J. A. Groosman, schoonvader van de betreffende arts. De beneden verdieping van dit pand is ge reserveerd voor de kliniek, in de (afgesloten) rest van het gebouw worden een motel en een winkelgalerij onderge bracht. De geneeskundig inspecteur voor de volksgezondheid in Zeeland de heer S. Lelie was van deze plannen totaal niet op de hoogte en kon er daarom ook geen commentaar op ge ven. (Vervolg op pag. stad en streek) (ADVERTENTIE) TERNEUZEN NOORDSTRA AT32 TEL. 2215 AXEL NOORDSTRAAT 13 TEL.2772 ST. JANSTEEN HOOFDSTRAAT 23TEL.3875

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1