uses IsJ 011 9 u Visseisoen 31 mei open Margaret Thatcher mogelijk nieuwe leidster Britse conservatieven Vandaag Kamer voor registratie van werknemers die met 63 jaar met pensioen willen Zeeuwse akkerbouw kan niet profiteren van vraag naar „Politie liegt over politieke activiteiten" Dochter (17) overvalt haar vader IIGINELE Griep op terugtocht Belgische mijnen werven 3000 man aan IS RK00P ECHT VOORDEEL Studenten weer de straat op in ongeveer duizend bedrijven Drie houthandels vormen nieuwe combinatie n en in maandag -17.15 uur. >OGT en ZN. jw voorkomend en behangwerk |n nette service ILIJK iG 'AN 2-6 UUR! iREHOUSES 59 A IPO: MEESTE NEDERLANDERS VOOR MILITAIRE DIENSTPLICHT TEGEN DE ZIN VAN BOERSMA Belgische pint wordt duurder OVEREIND TROS KOOPT SUSKE EN W1SKE Korter werken bij dekenfabriek van Zaalberg DR. IR. C. VAN BEEKOM: Aaltjesziekte GROËFËÊNDEN REDT JONGEN 22 procent Aanvragen Vrouw van hoofdinspeeteur: Doden bij ontploffing in Eranse chemische fabriek KOLENPKODUKTIE WORDT MET ÉÉN MILJOEN TON OPGEVOERD Breda, Telefoon 31027 loireeteur Dr. W A J M. Harkx IjjoofdredacteurL. Leijendekker I jedactie- en administratie-adres I vieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)-79 20 iGironummer 1114111 ■t,n.v. Uitgeversmaatschappij De Stem B.V., T Reigerstraat 16, Breda. |n 2-6 uur :hip voorraad strekt! ±200 x 300 495.- 245 x 245 450.- :iën van: M intoren in 'est voordelige boden tapijt is DE WOENSDAG 5 FEBRUARI 1975 V'> 27e jaargang No. 7578 n'O Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. (V?.n onze redactie binnenland) A>* r-eeste Nederlanders (79 procent) zijn liet ee -jnstplicht. Zestien procent is het er niet m lerwiji prücent er geen oordeel over heeft. Dat js gebieaen bij een nationale steekproef die het Nederlands In stituut voor de Publieke Opinie en het Marktonderzoek (NIPO) heeft gehouden. Van de ondervraagden van gereformeerden huize bleak 95% voorstander, van de katholieken was 84% voor, terwijl dat 78% van de ondervraagden hervormden was. Van de geënquêteerde niet-kerkelijken reageerde 67% positief. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Het nieu we visseizoen na de in maart a.s. ingaande gesloten tijd begint zaterdag 31 mei. Minister mr. A. van der Stee van Landbouw en Vis serij heeft dat zo bepaald. De sportvissers zullen die eerste dag nog wel hun ak ten en bijdragebewijzen van liet officieel tot 1 juni lopen de vorige seizoen moeten kunnen tonen. In het Brielse Maascom- plex (Brielse Meer en aan grenzende waterenmag men van 31 mei af met de speciale hengel vis'in, zodat op de hier uitgezette forel kan worden gevist. Snoeken is ook hier tot 1 juli verbo den. In de Greveiingen en liet Brouwershavense Gat zal in de hele periode 1 maart 1975 - 29 februari 1976 geen ge sloten tijd voor vistuigen gelden. Men mag er dus met de gewone en de speciale hengel blijven vissen. Wel is vergunning nodig van de houder van het visrecht. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT De top van de griepgolf is achter de rug. Dat valt af te leiden uit voorlopige cijfers van het ministerie van Volksgezondheid over de vijfde week van 1975 waarin 76 griep- patienten per 10.090 Nederlanders werden geteld. Het definitieve cijfer voor de vierde week was 95 per 10.000. Er is dus sprake van een duidelijke daling, ondanks de hier en daar bestaande indruk dat het aantal griepgevallen nog aan het toenemen is. Het ministerie komt op grond van de voorlopige cijfers tot de voorzichtige conclusie, dat we deze winter te maken hebben (gehad) met een „matig ernstige griepepidemie". IIEATH GAAT HEEN (Van onze redactie buitenland) LONDEN Oud-premier Edward Heath heeft gister avond bekendgemaakt dat hij zich uit de strijd om de lei ding van de conservatieve partij terugtrekt. Hij deed dit nadat hij in de eerste stemmingsronde het onderspit had moeten delven tegen de 49-jarige Margaret Thatcher, zijn voormalige minister van onderwijs. Van de 265 uitgebrachte stemmen van de 276 leden tellende Lagerhuisfractie na men 11 leden niet deel aan de droog, soms zonnig Krachtige oostenwind. Temperatuur rond drie graden. stad en streek Vorst fijn voor boer en naar voor kweker. Pagina 3 Sas van Gent zet vaart achter vuilverwerking. Pagina 5 binnen- en buitenland Autorijles wordt peperduur Pagina 9 Geweldige rol van Guus Hermus Pagina 10 Nederlandse bejaarden onder de Spaanse zon Pagina 11 de kleine stem Ook al op de carnavalstoer Pagina 12 sport Noren in de ban van de Elfstedentocht Pagina 13 Albert Boonstra prefereert studeren boven topzwemmen Pagina 14 radio en televisie Brabantse minivoetbal- Iers op de buis Pagina 15 merijntje: Utrechtse artsen: donderdag zonderdag stemming kreeg Margaret Thatcher er 130, Heath 119 en sir Hugh Fraser 16 stemmen. Ook deze derde kandidaat liet weten dat hij niet aan de vol gende stemronde zal deelne men. Heath heeft de conservatie ve partij geleid sinds juli 1965. Onder zijn leiding moes ten de conservatieven vorig jaar tweemaal hun meerdere erkennen in de Labourpartij van Harold Wilson. De eerste maal was dat op 28 februari. Heath had toen verkiezingen uitgeschreven omdat het loon- conflict tussen Se regering en de mijnwerkers het land aan de rand van een economische ineenstorting had gebracht. Wilson werd toen voor de der de ambtstermijn premier, als leider van een minderheidska binet. De conservatieven ver loren toen 26 zetels, terwijl Labour er 15 bij kreeg. Om in de eerste ronde tot leider van de conservatieve partij te worden gekozen moet een kandidaat een absolute meerderheid 139 stemmen plus een voorsprong van 15 procent 42 stemmen op zijn naaste rivaal krijgen. In de volgende stemronde o>p dinsdag a.s. is een gewone ab solute meerderheid voldoende. Dan mogen ook nieuwe kandi daten meedoen. Later op de avond deelde William Whitelaw mee dat hij zich kandidaat zal stellen „ter wille van de eenheid in de partij". In de eerste ronde had hij al's persoonlijk vriend van Heath niet aan de strijd willen deelnemen. Volgens sommigen hebben zijn gematigde opvat tingen wellicht meer aantrek kingskracht op de kiezers en in het bijzonder de leden van de vakbeweging dan de denk beelden van mevrouw That cher. Zij sprak zich onlangs uit voor een terugkeer naar het traditionele conservatisme en het vrije-marktstelsel. Door het terugtreden vau Heath zijn de kansen van Margaret Thatcher toch aan zienlijk gestegen. Zij ver klaarde veel meer stemmen te hebben gekregen dan zij had durven hopen. Zij achtte het wel mogelijk dat zij in de twee de of derde ronde zal winnen. Hoewel zij geen verklaring voor het resultaat van de eer ste ronde wilde geven, noemde zij het niet verrassend dat de mensen na tien jaar een ver andering wensen. Op de vraag wat voor partijleider zij zal zijn, als zij inderdaad wordt gekozen, antwoordde zii: „Ik vrees dat ik mezelf zijn". zal (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een kleine meerderheid van de Tweede Kamer wil, dat de arbeidsbureaus zo spoedig mogelijk opdracht krijgen werknemers van 63 jaar en ouder, die vrijwillig hun arbeids plaatsen beschikbaar willen stellen, te registreren. DEN HAAG In de week tot 18 januari waren 1.004 ver gunningen voor werktijdver korting van kracht voor in to taal 50.955 werknemers, aldus de jongste gegevens van het ministerie van sociale zaken. In de week daarvoor golden er 960 vergunningen voor in to taal 48.600 werknemers. In een maand tijd zijn er een kleine tweehonderd be drijven met werktijdverkor ting bijgekomen. In de week tot 20 december waren 823 wérktijdverkortingen voor in 'otaal 41.377 werknemers van kracht. Minister Boersma (Sociale Zaken) heeft zich tot het laatst verzet tegen aanneming van deze motie-Van Gorkum (PPR), die mede ondertekend was door vertegenwoordigers van PvdA, D '66, PSP. Vlak voor de stemming voegde ook Wiegel (VVD) zijn handteke ning aan de motie toe. Minis ter Boersma gaf de Kamer overigens duidelijk te ver staan, dat er voorlopig niets van uitvoering van de motie kan komen. „Zo spoedig mo gelijk moet, zo zei de be windsman, vertaald worden met „het zal nog lang op zich laten wachten". Dit gezien de beperkte man kracht bij de arbeidsbureaus, Boersma noemde de motie een schoolvoorbeeld van het wek ken van verwachtingen, die wellicht niet vervuld kunnen worden. Hij pleitte ervoor eerst, het idee dat afkomstig is van het NKV door te praten met werkgevers en BRUSSEL (ANP) - De Belgische dorstlesser nummer één, de pint, wordt duurder. Het' ministerie van Economi sche Zaken in België heeft toestemming gegeven voor een prijsverhoging met maximaal 7 cent per glas voor het in België gebrouwen bier. Geïm porteerd bier mag slechts in prijs verhoogd worden na een aanvraag van de importeur. werknemers en te gaan beziet hoe de vervroegde pensione ring geregeld moet worden Verleden wee-k bad hij al la ten weten er helemaal niets voor te voelen werknemers te vragen zich te laten registre- men voor en 64 tegen aan een kamermeerderheid was niet gevoelig voor de argu menten van de bewindsman. De motie werd met 68 stem men voor en 64 tegen aanv- vaard (voorstemmers, PPR, D '66, VVD, PSP en de meerder heid van de PvdA-fractie). De kamer aanvaardde giste ren als afsluiting van de inter pellatie-Wiegel over de werk loosheid één motie van de op positieleider. Dat was de mo tie, waarin de regering ge vraagd werd op zo kort moge lij-ke termijn uitvoering te ge ven aan de in november aan vaarde motie-Dolman (PvdA) om de investeringsaftrek op de ge-bouwen buiten de Rand stad vast te stellen op een hoger percentage dan in de Randstad. De fracties van KVP en ARP stemden tegen deze motie, omdat zij geen reden zagen de toezeggingen van de regering over de mo tie-Dolman minder te vertrou wen dan de toezeggingen over de eveneens in november aan vaarde motie-Van Amersfoort (investeringsaftrek machines, verlaging vennootschapsbelas ting) Zij hadden er geen be hoefte aan een eerder gedane uitspraak nog eens dik over te d-oen, zolang de toezeggingen van de regering overeind blij ven staan. De 49-jarige huisvrouw en moeder Margaret That cher treft voorbereidingen voor de lunch in haar flat in het Londense Chelsea. That cher maakt sinds gisteren kans op het leiderschap van de Britse Tories. BRUSSEL (ANP) De Bel gische producenten van pop- penfilms waarin „Suske en Wiske" de hoofdrollen spelen, hebben dinsdag in Antwerpen meegedeeld dat de Nederland se omroepvereniging de „Tros" zes, exclusief voor de televisie geschreven „Suske en Wiske"- films gekocht heeft. De geeste lijke vader van de films is de Belg Willy van der Steen. De films zijn geproduceerd door Wies Andersen. (Van onze redactie binnenland) LEIDEN Leidse Dekenfa briek - Van Wijk. onderdeel van Zaalberg, heeft voor al haar 110 werknemers werk tijdverkorting gedurende een periode van zes weken aange vraagd. In die periode zal er twee dagen per week minder worden gewerkt, aldus Zaal berg. (Van een onzer verslaggevers) goes De Zeeuwse akkerbouw zal weinig of geen profijt kunnen trekken uit het tekort aan suiker, waarmee de wereld momenteel te kampen heeft. De oorzaak hiervan is, dat de suikerbietenteelt in Zeeland praktisch aan zijn maximum capaciteit zit. Het areaal suikerbieten zou nog met slechts één tot twee procent uit te breiden zijn. Dit zei gisteren tijdens een vraaggesprek dr. ir. C.W.C. van Beekom, H.I.D. van de provinciale directie voor de bedrijfsontwikkeling van hel directoraat-generaal van het ministerie van Landbouw in Zeeland. Gezien het wereldsuikerte- kort werden onlangs gunstig* financiële regelingen ontwor pen om de suikerbietenteelt te stimuleren. Tegen de achter grond van de l oogst het afgelopen seizjtllL' in het zuid- Westelijk kleigebied zou dit een wat gunstiger vooruitzicht tot enige compensatie hebben kunnen bieden voor de akker bouwers. Maar die vlieger gaat niet op. Want vanuit landbouwbiologisch oogpunt, zo vertelde de heer Van Beek- om, is het niet verantwoord om meer dan 25 procent van de akkerbouwgronden met suikerbieten te betelen. Dit in verband met het optreden van aaltjesziekte in de bieten. (Van onze redactie binnenland) AAANDAM Aandeelhou ders en certificaathouders van Donker en Schipper Houthan del NV in Zaandam (met o.m. een vestiging in Oosterhout) kunnen tot en met woensdag 26 februari hun stukken aan melden ter omwisseling in stukken van een nieuw te vor men DPVV Holdings NV. Hierin worden ook twee an dere bedrijven ingebracht: Te Paske BV in Aalst (63 mail personeel) en Wigboldus Bouwmaterialen en Houthan del BV in Groningen (98 man personeel). Bij Donker en jschipper werken in totaal 68 man. De drie bedrijven samen maakten in 1973 ruim één mil joen gulden winst. LANGRES De tweejarige Thierry Chaff uit het Oost franse Langres heeft zijn le ven te danken aan een groep eender- Zonder dat iemand het zag viel hij in een sterk gewassen rivier. De stroom voerde hem mee. Tot zijn geluk kwam hij zo terecht in een groep een den, die zo van hem schrok ken dat zij luid begonnen te snateren. Dit lawaai trok de aandacht van een boer die het kind van de verdrinkingsdood kon redden. Van de totale Zeeuwse ak kerbouwgronden wordt op dit moment reeds normaal 22 pro cent met suikerbieten beplant. Dat zou nog uit te breiden zijn met 1 of 2 procent ofwel onge veer 2000 hectare. Dat is ech ter volgens de heer Van Beek- om te weinig om enig soelaas te bieden voor de geleden schade het afgelopen sei zoen Inmiddels zijn bij de pro vincial e directie voor de be drijfsontwikkeling naast de ruim 1700 aanvragen voor de oogstschaderegeling ook 258 aanvragen binnengekomen voor bijstand op grond van de rijksgroepsregeling zelfstandi gen. In gewone omstandighe den krijgt de provinciale di rectie per jaar minder dan honderd van dergelijke aan vragen te verwerken. De aan vragen om hulp op grond van de rijksgroepsregeling zelf standigen zijn afkomstig uit zowel de akkerbouw als de gemengde bedrijven als de loonwerkbedrijven. De heer Van Beekom verwacht, dat dit soort aanvragen nog wel zaï oplopen tot ongeveer 400. (Zie ook pag. 3) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De studen ten zijn het zat: na een rust periode van anderhalf jaar gaan ze op 22 maart weer massaal de straat op om te protesteren tegen het wetsont werp van het kabinet-Den Uyl evei herstructurering van het wetenschappelijk onderwijs, beter bekend als de wet-Post- humus. Het landelijk overleg grond- raden (LOG) waarin alle studentenvakbonden zijn on dergebracht, hebben het Bin nenhof beplakt met felle pro testen tegen het uiteindelijke wetsvoorstel, zoals dat bij ae Kamer ligt. De studenten wij zen het wetsontwerp onduh belzinnig van de hand. De verkorting van dé stu dieduur tot vier jaar, de vast gestelde inschrijvingsduur zijn voor de studenten onaanvaard baar, evenals het invoeren van een zogenaamd selectief eerste jaar. ROTTERDAM (ANP) „Elk politiekorps in Nederland heeft een inlichtingendienst die de taak heeft politieke ac tiviteiten van Nederlanders of buitenlanders te volgen. Wan neer de politie zegt dat ze niet geïnteresseerd is in politieke activiteiten, dan liegt ze dat eenvoudig. Want wat zou dan de taak zijn van al die inlich tingendiensten? Aan het scha duwen van spionnen hebben die mensen echt geen dag werk". Aan het woord is mevr. I. Kalma-Staal, getrouwd met hoofdinspecteur B. D. Kalma (chef zeden- en kinderpolitie van de Rotterdamse politie) en dochter van de Rotterdam se oud-hoofdcommissaris Staal. Mevrouw Kalma reageert („als burger die weet waaro ver die praat") op de berich ten dat de Utrechtse gemeen tepolitie het normaal vindt om regelmatig informaties in te winnen over de politieke acti viteiten van buitenlanders en Nederlanders in de Domstad. In het bijzonder komt ze in actie tegen de mededeling van politie-woordvoerders van ze ven andere grote steden (waaronder Rotterdam) die naar aanleiding van de Utrechtse berichten eenparig verklaarden niet in het minst in de politieke activiteiten van ingezetenen geïnteresseerd te zijn tenzij het duidelijk gaat om terroristen. „Het is een voudig gelogen, wat die men sen zeggen", aldus mevr. Kal ma. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM De 68-ja- rige J. H. uit Amsterdam is in de nacht van maandag op dinsdag in zijn huis door zijn 'dochter (17) en haar verloofde (23) beroofd van een porte feuille met 16.000 gulden. Het tweetal gooide een deken over de slapende man heen en sloe gen hem vervolgens met een hard voorwerp op het hoofd. Een half uur na de overval kon het tweetal worden aan gehouden. Het gemeentehuis in het Be- tuwse Eist is door drie man nen overvallen. De mannen dwongen de kassier geld af te geven. Zij zijn er met acht mille vandoorgegaan. Vier gemaskerde mannen hebben een overval gepleegd op het postkantoor te Opheus- den. Ze belden bij de woning van de beheerder aan. Toem hij de deur opende, zetten zij hem twee pistolen op de borst. De brandkast kon evenwel niet geopend worden, omdat de sa fe voorzien is van een tijd klok. De overvallers vertrok ken na de beheerder gekne veld te hebben. NEMOURS (ATP) Dins dagmiddag zijn drie mensen om hel leven gekomen bij een ontploffing in een salpeterfa- briek te La Genevraye, in het departement Seine et Marne. Volgens de eerste berichten ontstond de ontploffing in een werkplaats toen arbeiders met de behandeling van een stof in poedervorm bezig waren. (Van onze correspondent). BRUSSEL In de steenko lenmijnen in de Belgische KemPen kunnen binnenkort drieduizend tot vijfendertig honderd man extra te werk worden gesteld. Het ministerie van Vlaamse Streekeconomie heeft gisteren bekendgemaakt dat de jaarproduktie in de Kempische mijnen van zes naar zeven miljoen ton wordt opgevoerd. Dit jaar is een pro ductiestijging van 200.000 ton voorzien. Privésecretaris E. Winters van staatssecretaris L. D'IIoore van het ministerie van Vlaamse streekeconomie zei ons gisteren dat de beno digde 3000 tot 3500 werkne mers gemakkelijk kunnen worden gevonden. De belang stelling bij zowel buitenlandse gastarbeiders als bij werkloze Limburgse mijnwerkers om weer ondergronds te gaan is zeer groot. Bovendien beeft de Belgische regering een belang rijke trekpleister: de termijn van 27 jaar voor ondergron- ders om een volledig pensioen te krijgen wordt binnen enke le maanden tot 25 jaar ver kort. Op deze manier krijgen veel werkloze ondergronders alsnog de kans om een volle dig pensioen te bemachtigen.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1