en IDER >lvo ai eur VERLEGH V Man dreigde van bouwkraan te springen Opnieuw rumoer om politiek congres in Portugal longen uit Zegge in greppel verdronken Tumult in diverse voetbal stadions EEG schenkt 46 arme landen 6,5 miljard dollar ht B.V. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Nederlandse consul-honorair in Columbia ontvoerd andaag in DE STEM Januari was bijzonder warm werken helpt u bouwen VERLOVING VERBROKEN BEZETTING ENSCHEDEES HOTEL DUURT VOORT Flatwoning onder water Drietal steelt voor 10 mille kop en schotels EDITIE VOOR ZEELAND Nieuw olie embargo niet uit te sluiten Kustvaarder gezonken ager is liënte ✓an l-apparaat fsonen de inisch gevallen leeftijd van 30-35 aiding en bij voorkeur a. Aan de contactuele i rekenen op gunstige lootschap, andB.V. Irvice van |a, Sinneken 0)34154 01600)42750 haast lopen service ad B.V. ebied van persoon erkers vraagt voor ns de administratie jpervisie heeft over jk voor tijdige en financiële bedrijfs- ictioneren van de imenhangende ge- vantwoordelijkheid. atieve krachten en werkzaamheden, riodieke financiële alyses, waaronder ing te beschikken, ctie optimaal kan in maximaal 35 jaar lerkklimaat kunnen n contact worden ïlszaken. js 86 4 STEM Maandag 3 februari 1975 115e jaargang no. 17557 GINNEKENWEG 282-292 BREDATEL.01600- 52550 directeur.! dr. w. a. j. m harkx hoofdredacteur: l. leijendekker kantoren te breda - bergen op zoom - goes - hulst - oosterhout - roosendaal - terneuzen (Van onze redactie buitenland) BOGOTA Columbiaanse strijdkrachten hebben gedu rende het weekeinde in het bergachtige gebied in het zuidwesten van het land ge zocht naar de Nederlandse consul-honorair Eric Leupin in Cali, die vrijdag door een dertigtal mannen was ont voerd. De ontvoerders, gewapend en in militaire uniformen ge kleed, zouden volgens getui gen guerrillastrijders zijn. Dertien arbeiders op de hout- werf van de heer Leupin wa ren getuige van de ontvoe ring. Een van de arbeiders werd door de ontvoerders ge dood omdat hij probeerde de 41-jarige consul te verdedi gen. Twee onlangs aangewor ven werknemers van de hout- werf zouden medeplichtig zijn. Zij zouden de ontvoer ders inlichtingen hebben ver schaft. Een oom van de heer Leupin heeft verklaard dat er (nog) geen verzoek om een losgeld was ontvangen. De consul is vader van drie kin deren en is met een Ameri kaanse getrouwd. Hij werd door zijn ontvoerders in een auto geduwd en weggevoerd. Kolonel Manuel Dario So- sa, de commandant van de derde legerbrigade, die de speuractie leidt, heeft op de burgers in de streek van Call een beroep gedaan met de militaire autoriteiten mee te werken om de heer Leupin op te sporen. Vermoedt wordt dat de ont voering ls uitgevoerd door de revolutionaire guerrillegroep FARO. In de Columbiaanse hoofdstad Bogota werd gis teravond de mening uitge sproken dat de ontvoering tot doei heeft de FARO publici teit te bezorgen. De laatste maanden is het erg rustig ge weest rond deze linkse bewe ging. In zijn hoedanigheid van honorair consul begeleidde Leupin prins Bernhard tij- denjl diens bezoek aan dit ge bied eind januari. De politie gaf toen opdracht tot strenge veiligheidsmaatregelen na ge ruchten over plannen tot ont voering van de prins. LOS ANGELES (ÜPI/RTR) De ambassadeur van Koe weit in de Verenigde Staten, Abdoella Bisjara, heeft in Los Angeles gezegd dat een nieuw olie-embargo door de Arabische staten niet is uit te sluiten. Hij voorspelde op een persconfe rentie stijgende olieprijzen en voortdurende spanningen in het Midden-Oosten. „Als volgend jaar oorlog uit breekt, en ik ben er zeker van dat de kans bestaat, dan sluit ik de mogelijkheid van eer. nieuwe olieboycot niet uit". Zei Bisjara. De minister van oliezaken en financiën, Abdel Rachman al Atiki, heeft verklaard dat zijn land Koeweit zal vragen om een „spoedbij eenkomst van de Opec (organisatie van olie-ex porterende landen) teneinde de sterke daling van de koers van de dollar en de gevolgen daar van voor de huidige olieprijzen te bespreken". Plaatselijk mist. Droog en zonnig. Maximumtemperatuur: negen graden. stad en streek Bruggenaren weer in actie tegen Bayer Pagina 3 binnen- en buitenland Ir. Knottnerus niet gerust op landbouwgesprek In Parijs Pagina 5 radio en televisie Carnaval trekt al over het scherm Pagina 4 merijntje: Eindelijk links (onderin) (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Bredase politie heeft zondagmiddag twee uur gepraat met een Oosterhoutse constructieschilder, die per brief het plan had aangekondigd uit een dertig meter hoge bouwkraan te zullen springen als zijn verloofde niet bij hem zou terugkeren. Ondanks alle naspeuringen in Antwerpen, Eindhoven en Bre da, werd het meisje niet gevonden. De Oosterhouder F. M. klom na twee uur over en weer praten uiteindelijk uit de kraan. Een psycholoog heeft gisteravond nog enkele uren op het politiebu reau met de jongeman gepraat. Voor hij gistermiddag omstreeks kwart over drie In de dertig meter hoge bouwkraan op een bouwterrein achter het -politie bureau in Breda klom, vroeg de Oosterhouter aan een voorbij ganger of hij even een dringende briief aan de waahteomman- dairut willdie afgeven. In die brief stond d'at zijn meisje de verke ring had verbroken en dlat hij uit de kraain zou springen als zij niet bereid was naar hem terug te keren. Terwijl de Oosterhouter aan zijn klimpartij begon bracht de voorbijganger de brief bij het politiebureau. Twee agenten klommen naar boven en probeerden hem van zijn voornemen af te brengen. Van de grond af werd het contact met de jonge man onderhouden per megafoon. Bovendien stelde de brandwee. zich rond de kraan op met een vangzeil. Inmiddels was via de politie in Antwerpen en Kindhoven ge probeerd achter de identiteit van het meisje te komen. Daar la men nieit in geslaagd. Toen van de grond af werd geroepen dat naam en adres van het meisje alleen via overleg op die begane grond konden worden uitgewisseld bleek de Oosterhouter be reid om naar beneden te komen. «r. (Van onze redactie binnenland) ENSCHEDE De bezetting van het Memphis Hotel in En schede duurt voort. Een ge sprek op het stadhuis van En schede tussen een personecls- delegatie, de vakbonden en de nieuwe eigenaarscombinatie van het hotel heeft niet tot de gewenste resultaten geleid. De 23 personeelsleden van het Memphis Hotel hebben vrijdag het gebouw bezet met als doel het behoud van de werkgelegenheid. De nieuwe eigenaar van het hotel, voor het personeel toen nog een on bekende, had alle werknemers per 1 februari ontslag aange zegd. (Van onze redactie buitenland) LISSABON Opnieuw is in Portugal rumoer ontstaan over een politiek congres. Militairen die de bewaking ver zorgden van het eerste congres van de Christen-Democrati sche Party van Portugal in de noordelijke kustplaats Fi- gueira da Foz hebben de organisators van het congres om veiligheidsredenen gedwongen tot een overhaaste sluiting van de bijeenkomst. Ër werden evenwel geen de monstraties gehouden en het congres ginig ook zonder moei lijkheden uiteen. De militairen hadden meegedeeld dat zij niet konden instaan voor de veilig heid als het congres van de 200 afgevaardigden tot na de (zon dag)middag zou voortduren. Gewapende troepen hadden heit congresterrein sedert zater dag afgegrendeld teneinde her haling van het geweld in Opor to een week geleden, te voor komen. Daar werd toen het congres van de centrum-demo cratische pairtij CDS afgelast nadat honderden linkse beto gers het congresgebouw bele gerden. Bij die congresgangers behoorden ook veel buiten landse christen-democraten, onder wie de Nederlander Kruisinga. Het enige teken van de mo gelijkheid van moeilijkheden in Figueira da Foz zondag zou een bijeenkomst zijn van de Maoïstische beweging voor de reorganisatie van het proleta riaat die in een ander deel van de stad zou worden gehouden, twee uur nadat het congres van de christen-democraten aanvankelijk zou eindigen. De Portugese autoriteiten hebben een beroep gedaan op alle gedemobiliseerde soldaten, die na de koloniale oorlogen te rugkeerden, hun wapens in te leveren. Het ministerie van Binnenlandse Zaken verklaar de dat het bekend is dat velen die in Afrika dienden, wapens, munitie en explosieven meena men als souvenirs. Allen die illegaal over oorlogsmateriaal beschikken, moeten dit op de plaatselijke politiebureaus af geven opdat dit geregistreerd kan worden of ongeschikt voor gebruik door derden kan wor den gemaakt. De oproep volgt na uitge breide veiligheidsoperaties waarbij duizenden auto's en huizen op wapens werden on derzocht PORTLAND (RTR) De 383 ton metende Nederlandse kustvaarder Pergo (Wagen borg Scheepvaart B.V., Zwart sluis) is zaterdagochtend na een aanvaring in Het Kanaal gezonken. Alle vijf opvaren den zijn opgepikt door de Zan zibar, een schip uit Cyprus. De Pergo was op weg van Nederland naar Londonderry, in Noord-Ierland, toen hij op 30 mijl ten westen van de En gelse stad Portland in aanva ring kwam met de 387 ton me tende Zanzibar. Het Cyprische vaartuig meld de geen assistentie nodig te hebben en zei dat het de vijf Nederlandse opvarenden naar Portland zou brengen. De Zan zibar had België als bestem ming. (Van een onzer verslaggevers) ZEGGE De 18-jarige T. Nieuwlaat uit Zegge is zater dagnacht op de Industrieweg in Oudenbosch ter hoogte van de spoorwegovergang om het leven gekomen. De jongen is volgens de rijkspolitie met zijn brommer tegen een boom gereden en vervolgens terecht gekomen in een grepPel waar in wat water stond. Leden van de Toerclub Bra- bantia, die een triimoefening hielden, troffen de jongen gis termorgen om hialfacht vooro ver gelegen in de greppel aan. Het slachtoffer moet door ver drinking om het leven zijn gekomen. Zijn brommer en vailhelm werden in de buiurt van de plaats van het ongeval aangetroffen. In het Iignatiusziekenhuis te Breda is zondagochtend om halfvijf ook de moeder van het driejarige jongetje Remco van der Kaay, dat op 22 janu ari bij een aanrijding in Breda om het leven kwam, aan haar verwondingen bezweken. De moeder, de 32-jarige me vrouw Van der Kaay uit Bre da werd ernstig gewond bij een aanrijding tussen twee personenauto's op de gevaar lijke kruispunt Terheijdense- weg - Moerlaken - Groenen dijk te Breda. Bij dit ongeval werd de driejarige Remco op slag ge dood, zijn moeder, twee ande re dames en een in de wagen zittende kleuter werden ern stig gewond. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Een breuk in een slang van een elektri sche wasmachine, die was aangesloten 6p de waterleiding was zaterdagmiddag de oor zaak van het onder water lopen van een flatwoning aan de Fahrenheitlaan in Terneu- zen- De bewoners waren afwezig en omwonenden waarschuw den de politie en brandweer, die zich toegang verschaften tot de afgesloten woning en het water, dat in de gehele woning reeds tot dorpelhoogte was gestegen, verwijderden. (Van onze sportredactie) BREDA-ROOSENDAAL Zelden zal het betaalde voetbal een zo tumultueuze dag achter de rug hebben, als gisteren het geval Was. De drie koplopers uit de ere divisie verloren ieder een punt, waardoor de spanning aan de - steeds groter wordt. Maar niet alleen in de kop, ook in de onderste regi onen is het hangen en wur gen geblazen. NAC hield de stijgende lijn van de laatste weken vast door een over winning op MVV, waardoor de Bredanaars voor het eerst sinds lange tijd boven de beruchte degradatiegrens zijn gekomen. Men zou haast kunnen zeg gen traditiegetrouw waren er naast deze sportieve hoogte punten ook een groot aantal negatieve excessen te mel den. Veel te hard spel en dientengevolge ook een groot aantal blessures (Groenen dijk en Broeeks van Wage- ningen, Van Deinsen van Go Ahead Eagles en Dijkstra van Roda JC werden min of meer ernstig geblesseerd), vechtpartijen en scheidsrech ter Pijper die met flesjes en grint werd bekogeld bij AZ - FC Amsterdam, waren de meest betreurenswaardige feiten van deze emotionele voetbal zondag- Op speciaal en dringend verzoek van Utrechts burge meester Vonhoff heeft de Utrechtse gemeentepolitie gistermiddag voor de aan vang van de wedstrijd tussen FC Utrecht en Feyenoord een eind gemaakt aan vecht partijen op het veld tussen jeugdige supporters uit Deide kampen. Op het moment dat de Utrechtse burgemeester de politie verzocht in te grij pen, werd een jonge suppor ter aan de kant waar de jeugd van Utrecht huisde, verschrikkelijk in elkaar ge trapt door enkele tientallen andere supportertjes. Burge meester Vonhof: „Op dat moment dreigde het uit de hand te lopen en heb ik de politie verzocht in te grij pen". Een verzoek waaraan de Hermandad ran Utrecht uiteraard voldeed. Even later verschenen enkele politie agenten met vervaarlijk blaf fende honden op het veld en toen deinsden de vechtenden terug achter de omheining. De aanleiding tot de rellen was in feite erg onschuldig. Zoals wei meer gebeurt en dat meestal oogluikend door de politie wordt toegestaan, begonnen enkele jeugdige Utrecht-supporters hun te genstanders voor deze mid dag aan de overzijde te sar ren door met een Utrecht-vlag over het hek te klimmen. De Rotterdamse aanhang beantwoordde dat met een tocht over het veld naar het voor hun vijandelij ke kamp. Op dat moment Wel of geen doelpunt Feyenoordspelers houden vol dat de bal bij deze ac tie van Ressel (liggend) over de doellijn van FC Utrecht is gegaan. De scheidsrechter besliste an ders. ploften de eerste plastic bierflesjes op het veld en werd het heen en weer ge loop naar eikaars staantribu- ne grimmiger. Totdat een van de knapen het nodig vond een ander een paar for se tikken te geven en toen was er geen hek meer wat de jeugd kon tegenhouden. Eerst trachtten wat suppoos ten van het Utrechtse stadion Galgenwaard de zaak te su- sen, maar ook zij konden een pak op hun donder krijgen. Met de komst van de politie honden was het snel gedaan met het vechten. Al wist een Feyenoord-supporter niet meer waar hij was. Strompe lend liep hij onder de eretri bune door het stadion uit. Hij had het allemaal al ge zien. Dianne de Leeuw, het Ne derlands-Amerikaanse meisje uit Californië iv in Kopenha gen na een dramatische strijd met de Oostdnitse Er- rath met 19-100 punt verschil op de tweede plaats geëin digd in het Europese kampi oenschap kunstrijden. (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT De re cherche van de Oosterhoutse gemeentepolitie heeft twee Oosterhouters en een Breda- naar aangehouden, die ervan worden verdacht voor bijna tienduizend gulden koppen en schotels te hebben gestolen bij aardewerkfabriek de Toe komst in Oosterhout- De 20-jarige A. van M. _n de 18-jarige A. B. zouden de Buit in de afgelopen drie jaren als werknemers bij de Toe komst bij stukje en beetje hebben meegenomen. De 19- jarige R. van D. uit Breda was hun „vaste afnemer". Het drietal is in Oosterhout in ver zekerde bewaring in afwach ting van voorgeleiding voor de officier van justitie. (Van onze redactie binnenland) DE BILT Januari ts een bijzonder warme maand ge weest. De gemiddelde tempe ratuur bedroeg deze maand 6,2 graden tegen 1,7 graden nor maal, aldus een mededeling van het KNMI in De Bilt. Een gemiddelde temperatuur zoals die in de afgelopen maand werd bereikt werd voor het laatst genoteerd in 1921. Dit gemiddelde as nu twee keer gehaald in de 270 jaar dat de temperatuur in ons land gemeten wordt, aldus het KNMI. Van de 31 dagen die Januari telt waren er ditmaal dertig „aan de warme kant". Op 14 januari werd in De Bilt om elf uur 's avonds de hoogste tem peratuur van de maand be reikt. 13,4 graden. Dit bete kende een record bij de bepa ling van maximumtemperatu ren. Het aantal vorstdagen be droeg in De Bilt in januari slechts drie. Een kleiner aan tal is nooit voorgekomen. Van het tijdvak december - januari zegt het KNMI dat dit ln de laatste 270 jaar nooit een zo hoge gemiddelde tempera tuur heeft gebracht. Deze be droeg dit keer 6.8 graden- Een waarde die hoger is dan de normale waarde in november, februari en zelfs in maart (Van onze correspondent) BRUSSEL Zesenveertig ontwikkelingslanden uit Afri ka, het Caraibisch gebied en de Pacific die al 18 maanden onderhandelingen voerden met de EEG en het afgelopen week einde in Brussel na een ma rathonzitting van twee en een halve dag de besprekingen af rondden, kunnen uiterst vol daan zijn: - De 46 landen krijgen van de EEG een bedrag van 10,5 mil jard dollar steun waarvan 6,5 miljard dollar alss gift geldt. De nieuwe overeenkomst tussen de EEG en de 46 arme landen voorziet min of meei in een EEG-garantie dat deze landen voortaan redelijk zul len kunnen voortbestaan. Van Nederlandse zijde werd na afloop van de marathonzit ting het akkoord een giganti sche prestatie genoemd. Staatssecretaris van buiten landse zaken Brinkhorst zei dat de nieuw gesloten over eenkomst een model kan zijn voor een nieuwe verhouding tussen de arme en de rijke landen. De EEG heeft een fonds opgericht van 1,6 mil jard dollar om de exportop- brengsten op peil te houden van die arme landen die het slechts van één uitvoerprodukt moeten hebben. Het nieuwe akkoord dat ln de plaats komt van het oude associatie-akkoord van Yaoen- de, bepaalt verder nog dat de ontwikkelingslanden hun ln. dustrieprodukten binnen de EEG mogen Invoeren zonder dat de EEG gelijke rechten heeft ten aanzien van haar produkten die in de ACP- landen worden ingevoerd. Daarvoor moet de EEG dus wel invoerrechten betalen, bovendien is besloten dat pro dukten die in een ontwikke lingsland worden geprodu ceerd ook onbelemmerde invoer in de EEG genieten. Dat is spe- ciaaal zo geregeld om de indus triële samenwerking tussen de arme en rijke landen te sti muleren. IN WEST-DUITSLAND mo gen echtparen zelf bepalen of zij de achternaam van de man of de vrouw als familienaam zullen dragen. Een desbetref, fende wetswijziging is zater dag goedgekeurd door de Bondsdag.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1