13485.- Sri Oud-burgemeester door handeltje in Scholten het nieuws weer VAKBEWEGING DREIGT OVERLEG AF TE BREKEN Bedrijfsleven wil werkloosheid met regering bestrijden Bespreking in Paramaribo toch hervat KAPSEL MOET MEER MILITAIR Industriebond NKV heft acht rayonkantoren op BVD kreeg van NKV nul op het rekest Boersma: Aantal werklozen kan stijgen tot 220.000 Prof. Karsten en Amrobank dagvaarden Stichting Sociaal Aandeelhouderschap frisse lucht enhelder zicht dank zij doordacht ventilatie-systeem OAF gebouwd uit veiligheid Bisschop: opvatting paus over voorbehoedsmiddelen houdt geen steek Mr. Becht ereburger van Tilburg binnenland - )uding intern) NENHEUVEL BCH (R 1975-1976 Joodse exodus uit Rusland Eis van drie jaar voor doodslag Onthulling over Amicale Kamervragen VRIJDAG 31 JANUARI 1975 ONIE STIJKAMER. uweel van een wandmeubel, :htig gevlamd en harmonieus verhoudingen. Met fraaie ruime TV-kast, rine, etc. eed. loog RIJS elijk het atie 4495: 2 orteren twee in daarvan is recht (N.B.), een met uitvoerige 073 - T 32234 4IEK of gelijkwaardige tratie op bovenstaand (Van een onzer verslaggevers) ANDEL Ex-burgemeester mr, J.N. Scholten van de ge meente Andel, die kortelings zijn huis moest verkopen, dat hi j voor te weinig geld van de gemeente had gekocht, is op nieuw in het nieuws. Volgens het weekblad Vrij Nederland heeft de Protestantse Stichting voor Bejaardenwerk te Andel, Giessen en Rijswijk, waarvan de heer Schoiten voorzitter is, kortelings een pand (het Maagdenhuis) van de gemeen te gekocht voor i' 48.000. Het werd onmiddellijk daarna voor f 60.000 doorverkocht aan de notaris die de akte had verle den. En dit ondanks het feit dat een inwoner van Andel er eerder meer dan f 72.000 voor geboden zou hebben. Twee partijen in de ge meente zijn het met elkaar oneens over wat er nu precies (legaal of illegaal) is gebeurd. Vrij Nederland meent in elk geval te mogen concluderen dat de heer Scholten, hoe dan ook, opnieuw verstrikt is ge raakt in een vreemde affaire „en nog steeds niets beseft wel ke verplichtingen een openba re figuur in het openbare le ven heeft". Op 13 februari gaat de Kamercommissie van de Binnenlandse Zaken met minister spreken over vroege re grondtransacties, die, zoals wij destijds hebben gemeld, ©en opmerkelijke ruil inhiel den van terreinen van de aan. nemer P. H. van der Stoel en gemeentelijke sportvelden. Ook daarbij was mr. Scholten in zijn toenmalige functie van burgemeester persoonlijk be trokken. (ADVERTENTIE) Sleun uan bedrijven met luge winst (Vervolg van pag. 1) De premier hield de Kamer voor, dat de maatregelen die het kabinet tot nu toe heeft genomen - 4,6 miljard - „u- niek" zijn en dat Nederland, zoals ook door de Europese partners is erkend, met deze maatregelen voorop gelopen heeft. „Er is geen sprake van dat het kabinet te laat gerea geerd heeft. Een maatregelen pakket dat 2 tot procent van het nationaal inkomen be loopt is nergens elders ter we reld genomen". Minister Boersma hield de Kamer voor, dat het effect van de maatregelen pas in de tweede helft van 1975 enigs zins kan worden gemeten. „Je vooruitzichten zijn vooralsnog somber. De werkloosheid zal nog wel verder stijgen (hij achtte het mogelijk tot 220.000) welke maatregelen we ook verzinnen. In het eerste halfjaar 1975 zal er ook geeti verbetering te verwacht-en znn op het gebied van de arbeids tijdverkorting. Tot nu toe heb ben 960 ondernemingen voor 48.600 werknemers arbeidstijd verkorting gerealiseerd". Ik vertik het Van de zijde van de pro gressieve regeringspartners kwamen twee moties op tafel: een van Vellenga (PvdA), waarin het kabinet gevraagd wordt op effectieve wijze re geling tot melding van drei gende moeilijkheden door ban ken in het leven te roepen. Den Uyl zegde hierover over leg met de president van de Nederlandse Bank, dr. Zijlstra toe. Overigens heeft de brief van minister Duisenberg. waarin deze de banken vraagt het be drijfsleven uit te nodigen moeilijkheden in bedrijven snel aan de overheid te mel den. a) effect gehad. Er komen meer en sneller meldingen bin nen. Tegen de motie-Van Gor- kum (PPR) mede gesteund door de PvdA, PSP en D'66 waarin gevraagd wordt de ar beidsbureaus onmiddellijk op dracht te geven werknemers (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Werkgevers en vakbeweging willen sa men met de regering de werkloosheid bestrijden. Na het verschijnen van de definitieve nota over de werkgelegen heid wil het topoverlegorgaan van het bedrijfsleven (Stich ting van de Arbeid) een gesprek met minister Boersma (Sociale Zaken). In dat beraad willen werkgevers en werk nemers samen met de regering zoeken naar de beste mid delen om de werkgelegenheid te bevorderen. Het bedrijfs leven wenst uitdrukkelijk zelf, indien mogelijk, hulpmid delen aan te dragen om het aantal werklozen in ons land verder terug te dringen. van 63 jaar en ouder, die vrij willig hun arbeidsplaatsen be schikbaar willen stellen, te re gistreren keerde min. Boersma ongebruikelijk fel. Met woor den als: „Ik pieker er niet over, ik vertik het en ik ben niet van plan met zo'n onrijp voorstel het werk van de ar beidsbureaus dat met name ge richt moet zijn op arbeidsbe middeling in de war te sturen, veegde hij de motie van tafel. „Voor mijn part stuurt u ze naar postkantoren,, 'zei de be windsman, die vond dat Van Gorkum en de andere indie ners van de motie oudere werknemers vragen zich te la ten registreren voor het ver krijgen van luchtkastelen Deze onderlinge afspraak om met drs. Boersma te gaan praten hebben gisteren de voorzitters van de centrale werkgevers- en onderne mersorganisaties en van NVV, NKV en CNV in Den Haag gemaakt. Dit is een van de resultaten van de eerste oriënterende bespre king tussen de toppen van het georganiseerde bedrijfs leven over verschillende on derwerpen, zoals o.a. de werkgelegenheid De definitieve werkgelegen- heidsnota verschijnt in februari. Het gisteren gehouden oriënte rende overleg tussen de voorzit- PARAMARIBO (ANP) Het dinsdag vastgelopen over leg tussen. Surinaamse en Nederlandse regeringsdelegaties in Paramaribo is hervat. Dit is uit betrouwbare bron in de Surinaamse hoofdstad vernomen tors van werkgevers en werk nemers vond plaats op initiatief van ex-voorzitter Van Boven van het Christelijk Werkgevers verbond. In maart wil de Stichting van die Arbeid haar oriënte rende besprekingen verder voortzetten mede aan de hand van de resultaten van beraad in eigen kring. Werkgevers en vakbeweging hebben gisteren ook al gediscussieerd over de vorm van centrale afspraken voor het loonbeleid in 1976. Concrete gedachten zijn daar bij niet naar voren gekomen. Een eventueel central ac- coord, dat voor dit jaar niet mogelijk bleek, kwam ook ter enrakp De vakbeweging heeft bij monde van NVV-voorzitter Kok de werkgevers al gewaar schuwd verder overleg te sta ken, wanneer er ernstige con flicten tussen ondernemers en vakbonden uitbreken in be drijfstakken of grote concerns. De vakbeweging zal de ko mende tijd ook nagaan of er bij de verschillende bonden nog voldoende animo is voor een centraal loonaceoord voor volgend jiaiar Kok voelt meer voor een raamovereenkomst, die min of meer richtingge vend kan zijn voor de CAO's. Blijft het rustig aan het „ar beidsfront" dan gaan werkge vers en vakbeweging samen, zo hebben ze gisteren afge sproken, een stu'dlie maken over arbeidstijd, vervroegde pensionering, werksituatie, nieuwe functieclassificatie, educatief verlof en gedeeltelij ke leerplicht voor werkende jongeren. iiAlaaltiaiiiJ; In 't Kort EEN van de bekendste Zuidaf- rikaanse theaters, de schouw burg „Nico Malan" in Kaap stad die tot dusver alleen blanke bezoekers toeliet, gaat de deuren openen „voor ande re bevolkingsgroepen". Daar toe was besloten in overleg met de regering. DE commissie voor kernener gie in de V.S. heeft 23 kernre actors buiten bedrijf laten stellen om ze op lekken te onderzoeken. Dit gebeurde na dat er bij e reactor scheur tjes waren ontdekt in isola tie van een waterbuis. DE Oostenrijkse politie heeft een ultrarechtse studen- tenbond verboden en voorko men dat hij gisteren een bij eenkomst zou beleggen ter herdenking van het feit dat Adolf Hitler 42 jaar geleden tot Duits rijkskanselier werd benoemd. HET gemeentepersoneel In ge heel Italië heeft gisteren voor een dag het werk neergelegd. Hun bonden zeggen niet nog langer te willen wachten op de al jaren geleden toegezegde salarisverhogingen. MOSKOU (RTR) Het Rus sische weekblad Nieuwe Tijd heeft gisteren bericht dat de overheid momenteel maar 1420 aanvragen van joodse Russen voor emigratie naar Israël in overweging heeft. Het cijfer klopt niet met schattingen van joodse organisaties in de Vere nigde Staten, volgens welke ruim 100.000 joodse Russen actief ijveren voor hun vertrek. FRANKFURT Deze Amerikaanse vrouwelijke soldaat, de 22-jarige Babette Peyron, moet volgende maand voor de rechtbank verschijnen omdat zij gewei gerd heeft haar haardracht die volgens de autoritei ten niet militair genoeg is te veranderen. MAINZ (KNA) Ten behoe ve van de synode der r.k. Westduitse bisdommen, die in mei bijeenkomt, heeft mgr. dr. J.M Reuss, hulpbisschop van Mainz, in een uitvoerige ver klaring uiteengezet, dat paus Paul-us in zijn encycliek Hu manae Vitae geen steekhou dende argumenten heeft ge bruikt voor zijn verbod op het gebruik van voorbehoedsmid delen en dat de komende sy node daarop de nodige correc ties dient aan te brengen. In een uiteenzetting, 64 pagina's lang en uitgegeven bij de Mat- thias-Gruenewald uitgeverij Mainz valt bisschop Reuss het pauselijk argument aan, dat seksualiteit en voortplanting onverbrekelijk met elkaar zijn verbonden. De vruchtbaar heidscyclus van de vrouw leert anders, aldus de bis schop, want de vrouw is slechts enkele dagen per maand vruchtbaar. De voort planting is dan ook niet het eerste doel van het huwelijk, maar de liefdevolle vereniging van man en vrouw. Het ker kelijk leergezag zou, volgens bisschop Reuss, er niet onder lijden, wanneer het zijn stand punt in deze zo-u herzien. INBREKERS hebben in een winkel in ruitersportartikelen aan de Prinsestraat in Den Haag voor f 30.000 gestolen aan nappa jassen (60 stuks). AMSTERDAM Prof. dr. C. F. Karsten (lid van de Raad van Bestuur van de Am robank en president-commis saris van de Holland Amerika Lijn) en de Amrobank gaan gerechtelijke stappen onderne- mentegen de Stichting voor Sociaal Aandeelhouderschap zowel in de vorm van een kort geding als in een proces we- (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Mr. J.G. Beeht is sinds donderdag ereburger van Tilburg. Een zeldzame on derscheiding. Een blijk van waardering waarmee de gemeenteraad, diie hij 17 jaar heeft voorgezeten, nog eens heeft onderstreept hoezeer hij het op prijs stelt wat stadsbestuurder Becht voor de gemeenschap, wier eerste burger hij is geweest, heeft gepresteerd. De bii de benoeming behorende gouden legpenning werd mr. Becht overhandigd door ioco-burge meester P. van Zon tijdens een buitengewone raadsverga dering, de laatste die de gepen sioneerde mr Becht voorzat- Bovendien hadden de 39 raadsleden persoonlijk diep in de beuirs getast om een bron zen portret van de scheidende burgemeester een blijvende plaats te kunnen geven aan de ingang van de raadszaal. Eerst komen alle Surinaam se ministers bijeen om te spreken met de ministers uit de Nederlandse delegatie, De Gaay Fortman (de West) en Pronk (Ontwikkelingssamen werking) en de staatssecreta rissen De Goede en Van Lent. Daarna zullen ook de ambte lijke deskundigen aan de be raadslagingen deelnemen. De hervatting van de be sprekingen is het resultaat van het overleg dat gistermorgen in Paramaribo plaatsvond tus- nen de Surinaamse ministers Van Genderen en Hoost en hun Nederlandse collega's De Gaay Fortman en Pronk. Het overleg tussen beide de legaties werd dinsdag afgebro ken nadat de Nederla dse be windslieden geen definitieve toezegging wilden doen voor de financiering van een Suri naams leger. Suriname wil dat Nederland na de onafhanke lijkheid zijn krijgsmacht een aantal jaren financiert. Suriname wil f 25 miljoen waardevast hebben voor haar defensie. Maandag werd het overleg ook gestaakt. Toen kon men het niet eens worden over kwesties rond de versnelde uitvoering van het tweede vijfjarenplan. (Van een onzer verslaggevers) zouden behoeven te worden UTRECHT De industrie bond NKV bereidt een ingrij pende reorganisatie voor, waarbij een achttal rayonkan toren zal worden opgeheven. In Brabant zijn dat dc kanto ren te Roosendaal en Tilburg Men streeft ernaar de reorga nisatie per 1 juli te laten in gaan, waardoor nog dit jaar een bedrag van bijna 260.000 gulden kan worden bespaard. Op jaarbasis zou dat bijna zes ton worden. Een en ander zal een vermindering van het aan tal districtsbestuurders met zich brengen, terwijl er voorts enige vacatures niet vervuld In de begroting voor dit jaar is verder een conrtibutieverho- ging van ruim dertien pro cent voorzien. Bij een uitga- ventotaal van ruim twintig miljoen gulden waarvan de helft aan salarissen wordt aen tekort van ruim 650.000 'ulden geraamd. In wezen komt het erop neer dat de Industriebond NKV zijn werkverdeling meer gaat concentreren, waardoor in een aantal gevallen het accent wordt verschoven van de ra yons naar de districten. Omdat een district een grotere werk eenheid met meer mankracht vormt, kunnen dan in geval van ziekte en dergelijke de taken beter worden opgevan gen. Ook kunnen bestuurders en personeelsleden met beper kingen van medische aard zin rijker warden ingeschakeld omdat het te verdelen taken pakket gevarieerder is. T.echnische voorzieningen kunnen met minder kisten worden getroffen en beter ge bruikt, terwijl ook de admini stratie beter kan worden inge richt en verdeeld, een snellere communicatie en coördinatie wordt mogelijk, terwijl er ook beter gebruik kan worden ge maald van de specialisaties in het vakbondskaider. gens belediging, aldus de Am robank. Aanleiding tot dit besluit is het communiqué dat de Stich ting op 16 januari heeft uitge geven en waarin prof. Karsten ervan werd beschuldigd ge bruik te hebben gemaakt van zijn positie door te bewerk stelligen dat de HAL de afde ling transport heeft verkocht om vorderingen van de Amro bank op de HAL veilig te stellen. Volgens dit communi que zou de verkoop van de transportafdeling kunnen lei den tot liauidatie van de HAL. Naar de mening van prof. Karsten en de Amrobank be vat het communiqué niet al leen zakelijke onjuistheden maar ook zodanige ernstige beschuldigingen en insinuaties jegens de heer Karsten en de Amrobank dat is besloten tegen de stichting en haar bestuur ders rechtsmaatregelen te ne men. Een mop uit Rusland. Bloed serieus volkals u het mij vraagt, ook een beetje somber misschien, maar ook hartelijk en vriendelijk- Het volk. Dat top je dus. Het gaat over een fabriek in het. Oeralgebergte, waar veel gestolen wordt Iedereen neemt wel wat mee en daarom stelt de staat aan de poort controle in. De controleur betrapt iedereen on heterdaad, behalve de man die elke dag weggaat met een karretje vol afval. De bewaker wroet en wroet, maar vindt nooit wat Na maanden vraagt hij ten einde raad aan de arbeiders: .Jiameraad, ik weet dat je steelt, maar wat in 's-hemels- mmm'" „De karretjes, kameraad, de karretjes". Om de balans in evenwicht te brengen een stukkie uit de tegenpool van Rusland, de V.S. van Ford, Kissinger, de dollar- In Lakewood (New Yersey) werd een man doodgereden, waarvan een politieagent ge tuige was. De chauffeur reed door, maar is inmiddels gear resteerd. Hoe? De agent werd onder hypno se gebracht en wist zich vier van de zes nummers van de auto te herinneren. „Met wat hij zei en wat we al wisten, konden we de auto gemakke lijk opsporen", aldus een poli- tie-woordvoerder. In Tilburg is „Kees de Slo per" nu toch aardig bezig iets op te bouwen, Vanwege allerlei toestanden en toestandjes waaronder enkele prettige moet u het vandaag hiermee doen. Let op morgen! MERIJN DEN BOSCH (ANP) De officier van de rechtbank in Den Bosch, mr. P. Duyx, heeft drie jaar gevangenis straf met aftrek van voorar rest geëist tegen de 22-jarige Jac. C. uit Den Bosch. In de nacht van 21 op 22 oktober van het vorig jaar had C. de 30-jarige Dini Klaassen uit Drunen met een stuk steen doodgeslagen. De uit Suriname afkomstige C. had enige tijd een verhou ding gehad met Dini. Maar deze had hem in augustus vo rig jaar verboden ooit nog eens in haar huis te komen. Volgens het psychiatrisch rapport was de verdachte een frequent gebruiker van hasj. DEN HAAG (ANP) Een hoge functionaris van de Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD) heeft enkele da gen na onthullingen van de industriebond NKV over de Marokkaanse culturele vereni ging Amicale het hoofdkantoor van deze NKV-bond bezocht. De man die zich ongevraagd ten kantore van de bond aan diende, wilde meer informa ties los krijgen over deze kwestie. Voorlichtingschei Bert Brey van de Industriebond NKV zei gisteren desgevraagd dat men de BVD-functionaris zonder meer de deur heeft gewezen. „Wij wensen niets te maken te hebben met de BVD. Als ze informaties wilden hebben dan zoeken ze dat zelf maar uit. Dit soort ondoorzichtige orga nisaties is bij ons aan het verkeerde adres". De BVD man was een exemplaar ko» men ophalen van het bonds blad Industrierevu waarin werd onthuld dat Amicale niet zo zeer iets met culturele acti viteiten van doen had maar eerder ten doel zou hebben de hier verblijvende Marokkanen via intimidatie en andere pressiemiddelen te belemme ren in het ontplooien van vak- bonds- en politieke activitei ten. De BVD-er krees het blad mee. Maar toen hij de betrok ken redacteur van het blad vroeg om meer informaties en eventuele samenwerking werd hem te verstaan gegeven dat hij van de industriebond niet wijzer zou kunnen worden Het Tweede Kamerlid Van der Spek (PSP) heeft schrif telijke vragen gesteld aan dc ministers Van der Stoel van Buitenlandse Zaken, Van Doorn van CRM en Boersma van Sociale Zaken over de hier en daar in het land opge richte verenigingen voor Ma rokkaanse werknemers, welke verenigingen de naam Amica- les dragen. In de afgelopen weken is in publikaties ge zegd. dat de verenigingen ver lengstukken zijn van de Ma rokkaanse overheid en de Ma rokkanen controleren en inti mideren, aldus het Kamerlid. Gevraagd werd een onderzoek te stellen naar de werkwij ze van de Amicales, de contac ten met de officiële Marok kaanse vertegenwoordiging en de vergelijkbare organisaties in Beligë en Frankrijk. De oacifist wil voorts weten hoe de Marokkanen in Nederland beschermd kunnen worden, als de beschuldigingen iudst zijn. Volgens de scheidende voorzit ter van Af Utrechtse migran- tenraad. Sief Theimis. maakt de hoge BVD-functionaris die pen bezoek bracht aan de in dustriebond NKV, ook deel uit van de afdeling inlicht'ooren van do Utrechtse vreemdelin genpolitie.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9