w_ Verloofde va terkraker vrijgesproken :een verdere lastenverlaging ven met edrij inst krijgen steun Vandaag Weer bestuurscrisis in Geertruidenberg Drie wijze mannen zoeken oplossing in conflict bij Meeus Elvis weer ziek Belgische afwijzing kerncentrales oco- Buis- jurk voor in de lente Speciaal belast met afsluiting Oosterschelde IR. ENGEL NAAR DELTADIENST aflPHEVftvi Zes proeent minder woningen voltooid in 1974 Klein wijst studieloon nog af AUTOBESTUURDER OVERLIJDT AAN HARTAANVAL ram )i'gelijk VERKOPING Je ide industrie ssement der BURGEMEESTER CONTRA WETHOUDERS Minimumprijs voor suiker Met leverklachten in ziekenhuis NAVO matrozen mogen m Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker Redactie- en administratie"?d1res,A11srl>t 7090 Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150) -79 20 gironummer 1114111 t.n.v. Uitgeversmaatschappij De Stem B.V., ■éieerstraat 16, Breda. VRIJDAG 31 JANUARI 1975 ZEEUW 27e jaargang No. 757574 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. (Van onze redactie bin nenland! DEN HAAG De recht- i bank in Den Haag heeft don derdag de '16-jarige ex-poli- eeaSente Helma V. uit Rijs wijk vrijgesproken tegen wie de officier van justitie vier maanden onvoorwaardelijke j gevangenisstraf had geëist wegens het voor justitie en politie verbergen van de „meesterkraker" Aage M De reehtbank achtte het tenlaste gelegde, het opzettelijk ver borgen houden van Aage. niet bewezen. Bij de behandeling van de rechtszaak heeft Helma verklaard zich onschuldig te achten, omdat zij met het ontvangen van Aage in haar huis niet de bedoeling had gehad hem aan de nasporin gen van politie en justitie tc onttrekken. De twee waren verliefd op elkaar geworden en zijn inmiddels verloofd. Helma was door de vrij spraak zeer verrast. Aage M. had in juli een paar maal de nacht met Hel ma doorgebracht in haar flat. Zij was toen nog in dienst bij de Rijswijkse kinderpoli- t'e, maar had inmiddels al ontslag genomen. Aage was voortvluchtig sinds april. Hij was ontsnapt uit het Huis van Bewaring in Leeuwar den, waar hij een straf van vier-en-een-half jaar uitzat, hem opgelegd door het Ge rechtshof in de Friese hoofd stad voor een omvangrijke reeks kraken. Vanuit zijn onderduikadres in Den Haag bezocht Aage Helma enkele malen. De Haagse politie was van hun romance op de hoogte door dat zij de telefoon van Aa- ge's onderduikadres afluis terde, alvorens op 6 augustus de befaamde in- en uitbreker aan te houden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net voelt niets voor een ver- ■ere algemene lastenverla- jjpng \oor de burgers en hef bedrijfsleven. Aan de strijd tegen de werkloosheid moet naar het oordeel van het kabinet Kracht bijgezet worden door gerichte maatregelen, die de oorzaken van de werkloos heid in de kern kunnen aan pakken. H Minister-president Den UyJ slu't niet uit, dat in de ver- Vblgnota van minister Boersma (Sociale Zaken) een nota die aver 21 - week zal ver- Bchijnen verdere injecties om de werkgelegenheid te be- irderen zullen worden aange- mdigd. Het kabinet beraadt ieh op mogelijkheden om on- derp" uingen met laag rende ment in «en of andere vorm Beun te verlenen. De premier en minister Boersma beperkten zich giste ren in de Tweede Kamer tot dc beiofte, dat zij de sugges ties die door de Kamerleden serden gedaan om de werkge- igenheid terug te dringen, juden meenemen naar het binetsberaad over de ver- ■volgnota werkloosheid. WD- actieleider Wiegel, die het ■eddebat had aangespannen, 'eeg bij Den Uyl en Boersma en bij de meerderheid van de puner geen voet aan de grond pi reeds nu maatregelen af te twingen. Vrijwel alle fracties lieten weten, dat zij met te genzin aan dit debat waren egonnen. Een zinvolle discus- Óe leek hen slechts mogelijk verschijnen van de ver- plgnota- om ek Matchless nkers) j-lngang) il N.Br. ADas, Velperplein 19. rel (085)-42.13.84 - 13 februari 1975 om Ó-restaurant ,,Pas Bui- ndel. t.o.v. deurwaarder idaal. t.v.v. mr. J.A.M. curator in bovenge- volgende goederen en erkoop brengen. iördinatenboormachine Centerciraaibank tabr. n. t.d.c. - Centerdraai- t.d.c. - Revolverdraai- 10 mm. - Ven. fraisma- 000x300 mm. - Kolom- lel B 32 - Beugelzaag- ink, 1500 mm. -_S!S9' uitl. 160 mm - Div edschappen - Ponsap- ruari 1975 van 10 00 tot uari 197C van 09.C0 tot e firma te Roosendaal- laarsKanioor j. Aoas.' Arnhem Tel.: (085)- op verzoek gratis ver- Dat neemc niet weg, dat van jalle kanten in zorgelijke be woordingen gesproken werd ver de stijgende werkloos- |heid, waarvan overigens ook pposi Geleider Wiegel de schuld niet op de schouders de regering wenste te schuiven. _Wiegel kwam namens de met 20 voorstellen, sug- I gesties en ideeën ter bestrij- f ding van de werkloosheid, pie daarvan vertaalde hij in Jhoties: een ter verlaging van de vennootschapsbelasting, een ter verdere verlaging van de Vennootschapsbelasting, een ter verdere verlaging van de floon- en inkomstenbelasting dan door de regering per 1 april voorzien en één om uit voering te geven aan de motie Dolman (PvdA) om de inves teringsaftrek voor gebouwen t bu te de Randstad vast te i stellen op een hoger percenta- j ge dan in de Randstad. Wat het definitieve slot van deze moties zal zijn wordt volgende week dinsdag bij de stemmingen beslist. Duidelijk L dat geen van de moties op dit moment voldoende steun zal krijgen. Premier Den Uyl herhaalde de toezegging van minister r Dnsenber? in november, dat de wens tot verdergaande kos ten verlichting bij het. beraad over verdere maatregelen zal worden betrokken, Maar dat betkeent niet. zo kon uit de woorden van Den Uyl worden r opgemaakt, dat dit een alge- i rnene verlaging zal worden. De regering kiest voor gerich te aanpak. vooral voor de be drijven die in of aan de rand van de rode cijfers zitten. (Vervolg op pagina 9) De Franse haute couturier Pierre Cardin brengt evenals ver schillende ande re Parijse ont werpers, de li chaamslij n te rug in zijn ont werpen. Zijn strakke buisjur- ken worden tot midden op de knie gedragen en zijn gemaakt van jersey. Bij de japonnen van de foto horen plooicapes. De buis jurken werden gisteren in Parijs ge showd tijdens de presentatie van de collectie, die Pierre Car din voor komen de lente en zo mer ontwierp. DROOG Veel bewolking maar geen regen van beteke nis. Matige, aan de kust af en toe harde zuidwes telijke wind. Temperatu ren tussen 7 en 13 tra den. STAD EN STREEK BB-nota vertraagt op bouw hulpverlening. Pagina 3 Hasj-handelaar uit geld nood. Pagina S BINNEN- EN BUITENLAND BVD kreeg van NKV nul op rekest. Pagina 9 Zeven Nederlandse ma rineschepen voor Portu gese kust. Pagina 10 Een groot hoofd kost niet méér. Pagina 12 Kerk in Beweging op pagina 11 SPORT Grootmeesterresultaat Sosonko. "agina 13 Spanning in derde klasse D voetbal. Pagina 14 RADIO EN TELEVISIE Dylan soms ouderwets in vorm op nieuwe elpee. Pagina 15 (Van een onzer verslaggevers) GEERTRUIDENBERG Na liet aftreden van burgemeester! J. Faure var Geertruidenberg, die zich „geterroriseerd" voelde door de grootste fractie in de gemeenteraad van Geertruideu berg, dreigt nu een volgende bestuurscisis in Geetruidenberg. Burgemeester J. Grotenhuis is niet langer van plan genoegen te nemen met de houding van de beide wethouders van Geertrui denberg. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Met ingang van maandag 3 februari a.s. zal witte kristalsuiker niet be neden f 1,45 per kg aan de consument mogen worden ver kocht. (De algemeen geldende prijs is f 1,56 per kilo, maar wordt verkocht voor f 1.25 en minder). Volgens de ministers van Economische Zaken en van Landbouw en Visserij wordt suiker soms aan de consument verkocht tegen prijzen die la ger liggen dian wat de detail handel er bij inkoop voor heeft betaald. De bewindslie den zijn van mening dat dit geruik van suiker als lokarti kel een ernstige verstoring van de concurrentieverhoudin gen in de detailhandel in le vensmiddelen te weeg brengt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nog dit weekeinde of begin volgen de week start een commissie van drie „wijze mannen" een onderzoek naar het con flict bij het transportbedrijf Meeus in Bergen ov Zoom Na haar installatie moet de ze commissie binnen 10 dagen een advies uitbrengen. Dit ad vies is slechts bindend, als beide partijen met de inhoud akkoord gaan. De commissie bestaat uit: een vertegenwoor diger van de centrale werkge versorganisatie, een van de vakbeweging en een vertegen woordiger namens minister Boersma (Sociale Zaken). Mi nister Boersma heeft donder dag, vrijdag en zondag j.l. ver geefs geprobeerd te bemidde len. Het in het leven roepen van een adviescommissie is giste ren het resultaat geweest van het overleg tussen de centrale werkgeversorganisaties VNO en NCW. de drie vakcentrales, de drie vervoersbonden direc teur Do Meeus en zijn juri disch adviseur. Dit beraad vond D.cn- Tf rag plaats op initiatief vhn VNO en NCW, die hiertoe door Meeus. ver zocht waren. Woensdag hadden de ver voersbonden een arbitrage commissie geweigerd. Nu deze commissie aan de slag gaat wordt de gerechtelijke proce dure van Meeus bij de kanton rechter om de arbeidsovereen komst met de 25 uitgesloten stakers te beëindigen opge schort. Sinds gisteravond zijn voor zitter Van Veen van het Ver bond van Nederlandse Onder nemingen (VNO) en NW-vi- ce-voorzitter Drabbe begonnen bekende personen uit het be- dri, 'sleven te polsen om zit ting te nemen in de advies commissie. Vandaag of mor gen worden hun namen be kendgemaakt. „Ik weiger verder nog enige verantwoordelijkheid tc dra gen voor de handelwijze van de wethouders. Als de wet houders weigeren te komen tot een verdeling van de porte feuilles, dan zai ik in overleg met Binnenlandse Zaken en de commissaris van de konin gin bekijken hoe ik me binnen het kader van de gemeentewet in de toekomst zal gaan opstel len'Dat zei gisteravond burge meester J. Grotenhuis van Geertruidenberg tijdens de rondvraag van de gemeente raadsvergadering. Hij betichtte daarbij de wethouders van „onbehoorlijk bestuur en onbehoorlijk ge drag" „Als beide wethouders me nen buiten mij om onderling zaken te moeten regelen, dan moeten zij in de toekomst ook hun eigen zaken maar verde digen", zo vond de burgemee ster. De druppel die voor de burgemeester Grotenhuis de emmer deed overlopen was het feit, dat beide wethouders, ir. F. Blondee) en de heer A. Strijtveen, beiden van de frac tie Actie '80 buiten hem om getracht hadden gisteren een advertentie de deur uit te doen waarin sollicitanten worden opgeroepen voor de functie van gemeentesecretaris, die thans wordt waargenomen door de heer J. Pluim. „Dat is absoluut niet waar", zo vond wethouder Strijtveen ,Over deze zaak hebben we in het college van B. en W. ge sproken". Burgemeester Gro tenhuis ontkende dat de be slissing was genomen de ad vertentie te doen uitgaan. „Vraagt u het de secretaris, die heeft immers genotuleerd", zo stelde hij. DEN HAAG (ANP) In het afgelopen jaar zijn er in Nederland 146.174 woningen voltooid. Dat is zes procent minder dan in 1973. Rond de afgelopen jaarwisseling waren er 106.648 woningen in aan bouw. Ten opzichte van 1973 betekent dit een vermindering van 25 procent Het ministerie van Economi sche Zaken heeft gisteren deze gegevens bekend gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Staatssecre taris Klein van Onderwijs en Wetenschappen wijst studie- loon, waarbij de student min of meer als loontrekkende wordt beschouwd, nog af. In de huidige sociaal-economische verhoudingen verkeren de stu denten bij het hoger onderwijs in de middengroepen en heeft het deelnemen aan onderwijs zowel individueel als maat schappelijk nut. De bewindsman heeft dit uit eengezet in zijn antwoord aan de onderwijscommissie van de Tweede Kamer, die vragen en opmerkingen had over het plan van dr. Klein om een nieuw studie-financieringssys teem in te voeren. Daarin krijgen allen, die achttien ja-ar en ouder zijn en dagonderwijs volgen een bassisbeurs, terwijl een extra beurs mogelijk is, afhankelijk van het inkomen van de ouders. Als alles loopt, zoals dr. Klein zi-oh heeft voorgesteld kan het nieuwe systeem in september 1977 worden ingevoerd. De zanger Elvis Presley (op 8 januari 40 geworden) is naar een vriend gisteren bekendmaakte, met leverklachten opgenomen in een ziekenhuis in zijn geboortestad Memphis in Tennessee. Zijn gezicht is opgezwollen. „Elvis heeft leverproblemen maar ze hebben niets van doen met alcohol", zei de vriend die anoniem wilde blijven. „Elvis drinkt niet en zijn opname in het ziekenhuis ^is meer observatie om erachter te komen wat hem scheelt". De laatste keer dat Elvis in het ziekenhuis lag was in juni 1973. Dat was ook vanwege leverproblemen en niet, zoals indertijd gezegd werd, voor pleuris. In oktober en november 1973 was Elvis ook al eens acht tien dagen in een ziekenhuis, naar het toen heette voor her stel van longontsteking. De dokters willen volgens de vriend ook te weten komen hoe Presley heeft gereageerd op een behandeling voor pijn in zijn armen. Die behandeling was voor een deel ook acu- punctuaal. DEN HAAG (ANP) Ir. H. Engel, hoofd van de dienst in formatieverwerking van ïijkswaterstaat, is met ingang van 1 februari onder ir, H. A. Ferguson opgenomen in de leiding van de Deltadienst. Ir Engel zal in het bijzon der worden belast met het on derzoek naar de afsluiting van de Oosterschelde met een af sluitbare caissondam. Ferguson, hoofd van de Del tadienst. gaat 1 maart volgend jaar met pensioen. Hij zal dan door ir. Engel worden opge volgd. (Van onze correspondent) GOES De 66-jarige J.A. van der Maas uit 's-Graven- polder heeft toen hij een auto bestuurde op Rijksweg 58 een hartaanval gekregen. De man overleed ter plaatse. Een vrij ernstig ongeluk kon worden voorkomen dankzi) het snelle ingrijpen van de echtgenote van het slachtoffer. Zij nam het stuur snel over en reed de auto van de kruising Rijksweg 58 Ringbaan-West in Goes. Bij hey opstijgen van het vliegveld van Santo Domingo is een Venezolaanse DC-3 ver ongelukt, waarbij de piloot het leven heeft verloren en 28 passagiers en bemanningsleden werden gewond. BRUSSEL (ANP) Hon derdelf Belgische academici en dertien Vlaamse letterkundi. gen hebben een open brief ge publiceerd om te waarschuwen tegen het massaal bouwen van kerncentrales. Grote multi-nationale onder nemingen, zoals bijvoorbeeld Westinghouse hebben een le grote invloed op het energie beleid, aldus deze brief. De letterkundigen en weten schapsmensen zeggen ook dat de huidige stand van de we tenschap onvoldoende, kennis heeft van kerncentrales een objectieve vergelijkende kosten- en gevaaranalyse te maken. De wetenschapsbeoefe naars die de brief ondertekend hebben, zijn verbonden aan de universiteiten van Leuven. Brussel. Gent en Antwer pen. Dc schrijvers van de open brief verzetten zich tegen de Europese plannen om op grote schaal kerncentrales te gaan bouwen Om uit de huid'ge energiecrisis te komen is af remmen van de economische groei (zonder economische stagnatie) en strenge energie besparing een beter middel dan Europa volbouwen met kerncentrales, aldus de me ning van de 124 De heer Engel (44) studeer de in 1956 af aan de techni sche hogeschool in Delft als civiel ingenieur. Na een periode van drie jaar bij de koninklij ke marine, waarin hij werken in de Antillen tot uitvoering hielp brengen, kwam hij op 1 januari 1958 bij de Deltadienst in dienst van rijkswaterstaat. In 1962 ging de heer Engel naar de directie sluizen en stuwen, waarna hij in 1967 werd overgeplaatst naar het arrondissement Dordrecht van de directie benedenrivieren. In 1971 werd ir. Engel hoofd ingenieur-directeur van de nieuwe dienst informatiever werking. Onder zijn leiding is deze dienst opgebouwd en werden n ieuwe impulsen ge geven aan het gebruik van de computer voor het technisch- wetenschappelijk werk bij rijkswaterstaat. Lissabon niet passagieren (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL De militaire NAVO bevelhebbers hebben 11.000 matrozen verboden vrij dag: in Lissabon aan wal te gaan, zo is gisteren in NAVO- kringen in Brussel verno men. De bemanning van de 35 schepen tellende NAVO-vloot die bij Portugal opereert zou op dezelfde dag verlof krijgen als waarop demonstraties van de Portugese socialistische en communistische partijen zou den worden gehouden die i.a door de Portugese regering zijn verboden. De betrokken vloot neemt deel aan de oefe ning Lock Gate 1975, die woensdag is begonnen en tot 7 februari duurt. Er nemen Nmerikaanse. Britse, Franse, Nederlandse en Portugese scheper aar deel. (Zie ook pag. 10)

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1