Snelle eerste rechtshulp is nodig - de vraag is Hoe? Nieuwe Triumph TR 7 Moet de kerk aan politiek doen ijk ADVOCATUUR EN JURIDISCHE E.H.B.O. LOPEN ELKAAR VOOR DE VOETEN FIAT 131 IN NEDERLAND Metro maakt vorderingen Hans Vonk taxie Tussen de wielen KALKAR - DORDRECHT - ETTEN-LEUR laaroiii! isen. Oldsmobile met 35 modellen ïxon zou rug willen politiek Zhiguli statussymbool van Russen binnenland buitenland juwelen Aard en omvang „Bedeling" Onleesbaar Tweekamp »ï«Pr Verkoop motoren toegenomen i Versterker Duidelijker VRIJDAG 31 JANUARI 1975 10 p«Qlep iw pen ven voor deze rubriek moei,, illedige naam en adres worde, rekend. Bij publikatie zullen Q(Z| ld worden. Slechts bij hoge ing zal van deze regel wcrd^, eken. Naam en adres zijn dan bl factie bekend. Publikatie van bri®. rkort of onverkort) betekent i redactie het In alle gevalt ia met inhoud, c,q. strekking ik over de huidige ecj. sche situatie denk kom® nkeie andere vragen n; 1 Er is een scheiding rn tussen de mensen dj |:en iets van economie 'eten en die er iets vsn Bij de laatste category je de indruk dat ze zwij. omdat ze het niet mee •n, hoewel er achter |rmen vast wel hard w -- wordt. Dan heb je dt re categorie, zoals Ferry 'endijk etc. die gezien de ►liBoatie in hun redenerji; hikt zijn voor een onder ling van het simplistisch ond. heb je nog een derti waarvan de heer De ,e van de raad van kerker exponent is, die zegt dt een heel andere richting [moeten. We moeten ome rschappij anders inrichtei kom ik tot een vervelende ekking. Een man als de ;e zou steun verdienen. Et Izeg ik: Al die idealist® een tijd geleden via Uni- iteiten en Maagdenhui! )ten de maatschappij te nen veranderen waar zijn ebleven. Zitten ze allemas: nooie stoelen en kunnen boeken en uitgeverije vrij- ■end wauwelen EN J. F. UITTERRHOEVE ASHINGTON (AP) - De elijkheid van Richard m's terugkeer op het poli- - toneel heeft onder dt ■den van zijn republikein- artij enig enthousiasme te gebracht. xon heeft de mogelijkheid I weer wat aan campagne- mg te gaan doen wanneer I gezondheidstoestand dat I lafs vorige week donderdaj I roken tijdens een lunch ic I Clemente. oensdaig wees vice-presi-1 Nelson Rockefeller eer, g over de mogelijkheid j Nixon de republikeinse I ij gaat helpen van de „Laten we ons niet meer I het verleden bezighouden met de toekomst", aldus I refedüer. republikeinse leilder va: huis van afgevaardigde: I Rhodes zei dat Nixon il I oekomst de partij wellicht I ffecéieve wijze kan helpen I ar op het ogenblik niet", oegde hij eraan toe. et alle republikeinen ff! I kkig met de idee var- on ooit eens actief in d' i blikeinse politiek terug tt n. „Dat is wel het idioot- wait ik ooit heb gehoord s reageerde een repub.o op de berichten, lgens een republikein* tor viel er een grote st:'< E senator Barry Goldwatc: I ngs verslag uitbracht v® I een hij met Nixon h® ■roken. (ADVERTENTIE) e plannen hebt voor zo'n onder* of als je meer wilt weten, vaag volledige informatie aan bij: O. Postbus 2138 's-Gravenhage ntvangt dan een folder waarin elijk staat waaraan die subsidie* rraag moet voldoen en hoe je noet indienen, nzendingstermijn van de idie-aanvraag sluit op 31 maan ig daarom snel die folder aan. ïrlandse Organisatie er-Wetenschappelijk erzoek O. (Van een onzer redacteuren) Til BURG/BREDA - Terwijl heel Nederland in 1969 met spanning de ontwikkelingen volgde in en om de door studen ten bezette Katholieke Hogeschool in Tilburg, werd binnen die Hogeschool uit de discussies de gedachte geboren aan een juridische EHBO Deze gedachte: wij, studenten in het recht, kunnen best voor een heleboel mensen de eerste, gemakke lijke ingang vonnea voor ét oplossing van hun juridische problemen. Denken en doen lagen in die dagen niet zo erg ver uit elkaar Binnen een week had die ge dachte dan ook gestalte gekre gen In Tilburg was de eerste studenten-rechtswinkel' een feit. Nu. in 1975, zijn er over heel Nederland verspreid al zo'n vijf tig rechtswinkels Negen daar van zijn voortgekomen, net als in Tilburg, uit een juridische fa culteit en worden daar min of meer (maar meestal nauwelijks nog) door geleid en gerugges- teund. Daarnaast «in er, Breda het geval is, zoals in rechtswin kels opgericht door (veelal jon ge) advocaten, uitgaande van de redenering wat aie studenten kunnen, kunnen wij ook, en zelfs beter Mr, W Jurgens, voorzitter van de sinds met 1974 beslaande Stichting Rechtswinkel in Bre da, zegt over de studenten rechtswinkels en met name over die van Tilburg, waar student Marius de Jong de leiding heeft „Aan hen komt de verdienste toe, dat ze gewezen hebben op een terrein waarop voor een groot aantal mensen de eerste rechtsbijstand tekort schoot Ze hebben een duidelijke signaal functie gehad. maar dan wel met nadruk op „gehad" Die periode is voorbij en nu kunnen de pro fessionele hulpverleners het best dat tekort aanvullen". Marius de Jong daarentegen ziet het bij de „gevestigde" ad vocatuur in het arrondissement Breda (van Moergestel tot de grens Brabant-Zeeland) niet zo erg zitten Het plan dat daar is uitgedokterd voor een Bureau voor rechtshulp noemt hij in een brief aan de minister letterlijk: „Organisatorische veranderin gen welke voornamelijk geba seerd zijn op bescherming van eigen positie en welke nauwe lijks rekening houden met de door de rechtswinkels (en on derzoeken) aangetoonde be hoefte aan omvang en inhoud van rechtshulp". rechtshijstand op het gebied van de sociale verzekeringen, van woningkwesties consumenten recht e d Mr Jurgens ontkent niet, dat de advocaten-rechtswinkel in Breda vorig jaar door leden van de Jonge Bal ie is opgericht mede om te voorkomen, aat juridische studenten ook hier het initiatief zouden nemen Mede. Want, zoals hij erkent, de signaalfunc tie van de juridische EHBO heeft gewerkt en er de advoca tuur op gewezen, dat er een te kort is Het gaat er nu om, hoe dat tekort moet worden opge vuld Daarbij is het minder de vraag wie dat moeten doen, want zowel Stichting Juridische EHBO als de Stichting Rechts winkel in Breda gaan uit van professionele hulpverlening Al zien de studenten ook wel werk zaamheden liggen „die niet zo zeer door advocaten geambieerd worden" Het verschil van me ning ligt veel meer in de aard van het werk en in de omvang van het op te richten Bureau voor Rechtshulp Die vraag speelt momenteel op Haags ni veau en mei spanning worden de Kamerdebatten over de begro ting van Justitie in de eerste da gen van februari afgewacht. In oktober vorig jaar hebben de studenten-rechtswinkels in een nota aan de minister kenbaar gemaakt, wat hun idee over een Bureau voor Rechtshulp is. Kenmerkend voor dat idee is bijvoorbeeld dat de studenten zo n bureau behalve een advise rende en een verwijzende taak ook een onderzoekstaak meege ven Onderzoek naar structurele fouten in de samenleving én in Het idee van de juridische EHBO. in de stormachtige da genvan 1969 inTilburg geboren, stoelde op de gedachte, dat rechtshulp, hoewel in Neder land in principe voor iedereen in gelijke mate beschikbaar, voor een aantal mensen en vooral voor de gewone man te moeilijk bereikbaar is. Voor mensen die over geld beschikken zijii er Eeen problemen. Ze bellen aan ij een advocatenkantoor en daar kunnen ze zich van iedere gewenste rechtsbijstand verze keren. Voor mensen die het niet zelf kunnen betalen liggen de ZBken al direct een atuk minder eenvoudig. Ze moeten eerst naar het ge meentehuis om daar een „ver klaring betreffende hun vermo gen" te halen. Hebben ze die verklaring en blijkt daaruit dat de noodzakelijke rechtsbijstand voor hen een te dure zaak is, dan kunnen ze met die verklaring naar het Bureau voor Consulta tie. waar ze dan een „pro deo"- advocaat krijgen toegewezen. Hetvaltnieueontkennen.dat in deze procedure het recht op juridische bijstand het karakter krijgt van een soort „rechtsbe deling" Dat blijkt bijvoorbeeld uit het feit, dat de „verklaring betreffende het vermogen" in de volksmond een „bewijs van on vermogen" is gaan heten Dat blijkt ook uit het feit, dat over het algemeen „pro-deo"-zaken binnen een arrondissement zo veel mogelijk over de verschil lende advocatenkantoren wor den gespreid Immers, hoewel een toegewezen advocaat een bepaalde vergoeding voor zo'n zaak krijgt, zijn het niet zijn meest lucratieve bezigheden Heeft een advocaat een aantal jaren praktijk achter de rug, dan kan hij het Bureau voor Consul tatie veizoeken geen zaken meer toegevoegd te krijgen of ze te mogen doorschuiven naar een jongere collega, waar veel ge bruik van wordt gemaakt Een ander aspect van de zaak het gemeentehuis (voor het „bewijs van onvermogen") en het Bureau voor Consultatie zijn doorgaans al leen onder werktijd bereikbaar Tot voor enkele ja ren was het Bureauvoor Consul tatie in het arrondissement Breda uitsluitend in Breda ge vestigd Op het ogenblik is net één ochtend j>er week aanwezig in Bergen op Zoom, Breda en Tilburg Overigens, dat bureau is van-nuis-uit ook bedoeld als adviesinstantie, maar van dal deel van zijn zaak isal heel lang niets meer terecht gekomen De praktijk van de Tilburgse studenten-rechtswinkel heeft volgens Marius de Jong, ook uit gewezen, dat bepaalde terreinen in het verleden braak zijn blij ven liggen, zoals dat van de de wetgeving die uitmonden in situaties waarin mensen rechts bijstand nodig hebben Een tweede kenmerk is, dat de studenten-rechtswinkel een goed gespreid nel van bureaus willen, die elke dag zowel over dag als in de avonduren bereik baar zijn en die op den duur an dere voorzieningen zoals rechtswinkels en advocaten- spreekuren overbodig maken Intussen ligt er bij de minister ook een voorstel van een com missie uit hel arrondissement Breda, waarin vertegenwoor digd zijn de Bredase Rechtswin kel. de Raad van Toezicht en het Bureau voor Consultatie Dal voorstel behelst de oprichting van één Bureau voor Rechtshulp in het arrondissement Breda, waarnaast het Bureau voor Con sultatie, de Rechtswinkel en de zogenaamde Piketdienst van advocaten (eerste hulp voor mensen in voorlopige hechtenis) blijven gehandhaafd. Mr Jurgens over het plan van destudentenrechtswinkels „De bereikbaarheid die zij willen is financieel niet op te brengen Dat zou miljoenen extra kosten Dat is op te vangen met een cen traal telefoonnummer Via de telefoon kunnen mensen een eerste advies krijgen en desge wenst kunnen ze naar het bu reau komen Als ze gratis rechtsbijstand kunnen krijgen van professionele hulpverleners is het toch niet zo erg als ze er desnoods een paar uurtjes voor moeten reizen Hel hoeft de mensen niet al te gemakkelijk te worden gemaakt Veel wezen lijker vindt mr Jurgens het ver schil van mening over de „struc turele rechtshulp" Hij zegt et- van: „Wij vinden het niet juist, dat een rechtswinkel gebruikt wordt als een politiek instru ment. Wij willen vooral hulp verlenen aan de individuele mens en een dergelijke manier van werken zou juist ten koste van het individu gaan Natuur lijk komt iedereen wel toestan den tegen waarvan hij vindt dat ze anders zouden moeten zijn Maai in de praktijk van de Rechtswinkel hebben wij nog nooit een structurele misstand ontdekt waaraan wii als balie iets zouden kunnen ai doen De Bredase advocaten- rechtswinkel, bemand door en kele juristen, een kandidaat- notaris en een maatschappelijk werkei en elke vrijdagavond ge opend heeft in het eerste half jaar van 1974 1 058 bezoekers ontvangen 676 uit de stad Bre da. 220 uit de directe omgeving van Breda en 122 uit overig West-Brabant De Tilburgse studenten-rechtswinkel, die van maandag tot en met donderdag open is van 2 uur 's middags tot 8 uur 's avonds en waarvan de bemanning uit 45 rechtenstu denten bestaat, verwerkt per jaai zo'n 4 000 bezoekers. Der gelijke cijfers nemen iedere twijfel over de noodzakelijkheid van snelle eerste rechtshulp zonder ingebouwde drempels weg Het gaal dus alleen nog over de vorm en de intensiteit Daarbij lijkt het er overigens verdacht veel op. dat persoon lijke tegenstellingen de partijen in de tweekamp in het arrondis sement Breda van elkaar ge scheiden houdt In zijn eerder in deze krant gepubliceerde brief aan de minister verwijt deStich- ting Juridische EHBO de Orde van advocaten („wij weten, dat vele advocaten voelen voor onze ideeën) eerst het eigen belang te willen beschermen en daarna pas oog te hebben voor de aange toonde behoefte Mr Jurgens zegt over Marius de Jong „Die heeft gewoon de pest aan advo caten Hij studeert al tien jaar en is nog niet afgestudeerd' Over de studenten-rechtswinkels zegt hij: „Wat ons zorgen baart is, dat zij heel duidelijk aan wijsbare fouten gemaakt heb ben. zoals het laten verlopen van termijnen". „Ik maak wel eens deze verge lijking". zegt mr Jurgens. „Stel je voor, dat medische studenten De werkzaamheden aan de Amsterdamse metro vorderen gestaag Hier een kijkje op het Waterlooplein vanuil het caisson aan de Weesperstraat. in Nederland zouden vinden dal artsen ziekenfondspatiënten niet goed behandelen en daar- I. terwijl hun studie niet af is. een eigen Dureau zouden begin nen Dat zou toch ook niet kun nen" Daar heeft hij gelijk in Maar om de vergelijking even door te trekken of men in zo'n (gelukkig denkbeeldige) situatie genoegen zou nemen met één be scheiden bureau voor een gebied zo groot als het arrondissement Breda is even twijfelachtig De angst van de studenten is nu dat de minister in februari hun plan zal afwijzen ondei verwijzing naar experimenten van de advo catuur. zoals in Breda Marius de Jong „De advocatuur zou het alleen door gebrek aan man kracht al niet aankunnen' Mr Jurgens „Wij kunnen het kwan titatief heus wel aan. maar wij krijgen geen gelegenheid om het te bewijzen". De nieuwe Fiat 131 Mirafiori.de opvolger van de 124. is thans in ons land verkrijgbaar De tweedeurs-verste van de 1300 is te koop vanaf 10.990,- en de tweedeurs van de 1600 kost (vanaf) f 11 740,-. Jaarprodnktie660.000 wagens (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM - Hans Vonk. die in augustus 1973 voor een periode van drie jaar als dirigent in dienst trad van de NOS. is nu een daarop aansluitende verbin tenis mei de NOS aangegaan als vaste dirigent van het Radio- Philharmonisch Orkest voor eveneens drie jaar en wel van augustus 1976 tot augustus 1979. In deze functie zal hij in prin cipe jaarlijks orkesten met het Radio-Philharmontsch Orkest dirigeren. Jean Fourn'et, chef-dirigent van het Radio-Philharmonisch Orkest, blijft in functie tot sep tember 1978 en gaat dan met pensioen. De 32-jarige Hans Vonk heeft inmiddels een internationale carrière als dirigent opge bouwd Hij dirigeerde alle be langrijkeorkesten in Nederland en leidde voorts een aantal pro- dukties van de Nederlandse Operastichting. In het afgelopen jaar is de ver koop van motorfietsen in Neder land met 4,6% toegenomen In totaal werden vorig jaar 9758 nieuwe motorfietsen verkocht tegen 9332 tn 1973 Het Japanse merk Honda voert de lijst met 3910 motoren aan en op de tweede plaats staat Suzuki met 1316 verkochte eenheden Daarna volgen BMW met 904, Kawasaki met 627. Jawa met 613 en Yamaha met 588 ver kochte motoren. Het meest begeerde status symbool in de Sovjet-Unie is de Zhiguli. een wagen die naar het westen wordt geëxporteerd on der de naam Lada en die ook in Nederland in toenemende male wordt verkocht De goedkoopste versie van de Zhiguli kost in Rusland 5500 roebel, ongeveer 20 OOM gulden tegen 84 95 gulden in Nederland. Een goed betaalde Russische arbeider moet daar voor zijn loon van de laatste drie jaar neertellen, maar deson danks is er een grote vraag. Er moet contant worden betaald en er zijn lange wachtlijsten. Hel staatshandelsbureau. dat het dert momenteel 1800 eenheden per dag of 660 000 per jaar De Zhiguli wordt geleverd met een zeer volledige set gereedschap pen en de eigenaars vinden het vooral tegen de achtergrond van de geringe servtcemogelijkhe- den - een normale zaak dat zij kleine reparaties aan de wagen zelf verrichten. Nu de massa-motorisering van de Sovjet-Unie geleidelijk aan op gang begint te komen neemt ook het aantal verkeer songelukken sprongsgewijs toe. Sinds de introductie van de Zhi guli op de Russische Markt is het aantal ongevallen met 85% ge stegen en zijn meer dan 40 000 Zhiguli's bij aanrijdingen be trokken geweest In de Sovjet- Unie vinden thans evenveel ver keersongevallen plaats als in een landdat naar verhouding tot de bevolking 15 maal zoveel au to's heeft. monopolie heeft van de auto verkoop in Rusland, opende on langs de mogelijkheden voor liefhebbers zich te laten in schrijven vooreen in de loop van het jaar te leveren Zhiguli. In drie dagen was de zaak uitver kocht. Er zijn echter ook andere ma nieren om aan een auto te ko men Veel industriële bedrijven krijgen een contingent Zhiguli's toegewezen om daarmede de be ste arbeiders te belonen Voor officieren, partijfunctionaris sen, sportlieden, artiesten en andere leden van de bevoor rechte klasse bestaan speciale lijsten en zij kunnen op korte termijn een auto kopen Maar als men eenmaal een auto heeft doet zich de vraag voor van on derhoud en reparatie Soms moet men maanden wachten op een gewone onderhoudsbeurt en er is een tekort aan onderdelen hoewel de fabriek een voorraad heeft ter waarde van 20 miljoen roebel De fabriek in Tögliatti- grad had plannen'óm eind 1973 verspreid over het land 33 grote servicestations gereed te neb ben. maar van dit plan té slechts een derde gerealiseerd De Zhi- gultfabrtek in Togliattigrad werd gebouwd met behulp van technici van Fiat en tot dusver zijn er 1.5 miljoen wagens ge produceerd. De produktie na- De Oldsmobile-afdeling van General Motors heeft haar pro gramma voor 1975 uitgebreid tot 35 modellen. Aan de serie werden vier nieuwe compacts en drie versies van de Omega toe gevoegd. Alle Oldsmobtles zijn zuiniger geworden dank zij een combinatie van lage achteras verhoudingen, staalgordel- radiaalbanden, nieuwe motor transmissie combinaties en een zuiniger uitlaatgas controlesys teem. British Leyland heeft een nieuwe sportwagen uitgebracht, de TR 7 die voorlopig uitsluitend aan de V S geleverd zal worden De nieuwe sportwagen heeft een modern, wigvormig uiterlijk met een lage motorkap en een sterk hellende voorruit Voor het eerst past British Leyland opklapbare koplampen toe De auto is voorzien van een nieuwe versie van de 2-liter motor uit deTnumph Dolomite, die goed is voor een maximum snelheid van 172 km-uur De wagen voldoet aan alle bestaande en te verwachten Amerikaanse wetten ten aanzien van de uitlaatgassen. 1 p' al bi al bezorgt Moet de kerk doen? Alleen de vraag sommigen koude rillingen. Be elden uit het verleden doemen op: de strijd om de pauselijke staat, de concordaten van de II. Stoel met fascistische regerin gen. de kerkelijke bevoogding van 'I politieke en maatschap pelijke gedrag van de christe nen. het bisschoppelijk mande ment allemaal dingen, waarvan we vinden dat ze tot het verleden zouden moeten be horen. Veel mensen vinden dat de verbinding „kerk en politiek" slechl riekt. Vooral de chris tenen. die het verleden nog niet vergeten zijn. zijn van mening dal de kerk zich heter niet met de politiek kan inlaten Volgens hen moet de kerk zich in onze tijd beperken tol haar eigen, GEESTELIJKE, zending en daarmee Iegelijk de politieke mondigheid van de individuele christenen respecteren. Maar andere, veelal jonge christenen worden door dergelijke herinne ringen aon het verleden niet ge hinderd Ze vragen eenvoudig weg ..Waarom laten de kerken hel zo vaak bij de plee htige ver klaring van prachtige maar al- gemene beginselen? liet zijn toch juist de concrete situaties, die onrecht veroorzaken! Waarom durven de kerken het niet aan om concreet te ^ijn, d.w.z. duidelijk, direct, op de man af, partijdig" Waarom doet de kerk niet aan politiek" Soms hoor je een antwoord op deze vraag, dat even duidelijk als afdoende lijkt de kerken moeten met aan politiek doen, omdat politiek niet tot de des kundigheid van de kerk behoort Je kon dit antwoord enkele maanden geleden horen in een t v -discussie naar aanleiding van de protesten tegen de snelle kweekreactor van Kalkar Het kerkbestuur van een kleine pa rochie in de buurt van Kalkar raakte in conflict met het bis dom Munster omdat het kerk bestuur om sociaal-ethische re denen weigerde grond te verko pen ten behoeve van de snelle kweekreactor van Kalkai Van de kant van het bisdom zag men in deze weigering een stelling name die buiten de competentie van een kerkelijke gemeenschap lag Veelbetekenend was het ar gument dat de vertegenwoordi ger van het Munsterse bisdom j aanvoerde Hij vond dat de kerk met opnieuw de fout moest ma ken. (fie zi| destijds legen Call leo had begaan De vraag of de aarde om de zon dan wel de zon om de aarde draaide, was geen religieuze vraag, maai een wetenschappelijke Zo was ook de vraag of ae snelle kweekreac tor van Kalkar ernstig gevaar oplevert voor de bevolking, een vraag die niet door de kerken, maar door de deskundigen moest worden beantwoord De redenering lijkt eenvoudig en overtuigend Maar juist waar ze veronderstelt dat deskundig heid en wetenschap de doorslag geven in de energiepolitiek, rij zen er vragen Want ten eerste is het de vraag of dit wel zo is en ten tweede is het de vraag of dit wel zo moet zijn Belangrijke be slissingen zijn in ledei geval nooit alleen een kwestie van deskundigheid Ze zijn tegelijk de neerslag, het resultaat van een belangenstrijd In een heel andere samenhang wordt dit ge ïllustreerd door de verwikkelin gen rond de aankoop van de ver vanger van de Starfighter Be hoort hel dan mei lol de taak van de kerken om in deze belan genstrijd een eigen stem te laten noren'' Moet de kerk niet voor (durend herinneren aan de so dale doelstellingen, waaraan alle politieke beslissingen moe ten worden getoetst" L)e kerk gebruikt haar stem dan niet om eigen belangen te behartigen, maar als geluidsversterker voor hen die geen of niet voldoende stem hebben „Hoe concreet moet de kerk zijn in haar uitspraken over po litieke en sociaal-ethische pro blemen"" Dat was de hamvraag tijdens de plenaire discuSkie op de „Delta-Denk-Dag' van het Interkerkelijk Deltaberaad te Dordrecht in april 1974 De me ningen liepen uiteen Aandeene kant bespeurde je duidelijk on geduld Waarom uitvoerig dis den, waar de fundamentele rechten van de mens met voeten worden getreden' Van de andere kant kwamen de bedenkingen Zien we niet te gemakkelijk over hel hoofd, dat onze samenleving uiterst ingewikkeld is? Is de verbindingslijn tussen het on recht en zijn oorzaken zo recht lijnig en eenduidig' Je merkt dagelijks dat heel integere men sen dezelfde situatie heel ver schillend beoordelen Hel ver- cussiëren over algemene ethi sche beginselen, waar iedereen het uiteindelijk wel over eens is' Waarom laat de kerk op plaatse lijk en landelijk niveau zo zei den een duidelijk getuigenis ho i ren wanneei deze ethisrhe be ginselen in concrete situaties in nel geding zijn. bij stakingen bedrijfssluitingen, aanschaf van bewapening investeringen van Nederlandse bedrijven in lan- band tussen bepaalde structu ren en bepaalde vormen van on recht is pas zichtbaar wanneer je de samenleving op een be- flaaide maniei ontleedt en uit eg! Iemand anders zal et weel een heel andere kijk op hebben El bestaan verschillende visie sop de maatschappij die alle maal de pretentie nebben, de menselijkheid voorop le stellen Moeten de kerken deze veelvor migheid met respecteren' Is het niet de taak van de kerken om lastige vragen te stellen, discus sies aan te wakkeren en mensen te bemoedigen In hun sociale in zet? Is dat niet belangrijke! dan concrete uitspraken doen die wellicht voorbarig zijn en bo vendien de polarisatie en ver vreemding binnen de eigen ge lederen zullen doen toenemen? Van verschil lende zijde voelde men na de Delta-Denk-Dag in Dordrecht behoefte aan een nieuw gesprek Vrijdag 17 ja nuari jl kwam een groep geïnte resseerden opnieuw, bijeen in Etten-Leui op uitnodiging van hel Inteikeikelijk Deltaberaad En opnieuw bleek dal het om een ingewikkelde, weeibarslige materie ging .Hoe concreet moeien de kerken zijn in hun uitspraken over maatschap pelijke problemen" De vraag werd op enkele punten duidelij ker De kerken behoeven niel ovei een blauwdruk van een rechtvaardige maatschappij te beschikken om op bepaalde ogenblikken toch concteei (e kunnen spreken Ei kunnen si tuaties zijn. waarin kerken, zondei dat ze concreet aan kun nen geven hoe het allemaal wél moet kunnen en moeten zeggen. „Zo mag het in iedei geval niét Maar de weg van deze algemene vaststelling naar een leidraad voor een praktisch beleid bleek lang en moeizaam Om welke si tuaties gaat het dan' Er zijn in derdaad duidelijk aanwijsbare gevallen, waarin maatschap pelijke structuren en praktijken rechtstreeks in strijd zijn met het evangelie aparte rassen discriminatie, foltering, vol- kenmoord, bewapening vanuit economische motieven Maar in veel gevallen is de samenhang tussen het onrecht en zijn oor zaken niet zo duidelijk En wie zijn de ..kerken'" Wie bedoelt men ermee' Volgens sommigen gaai het in feite om groepen van geëngageerde christenen, die hun stem laten horen vanuit evengel ische bewogenheid. Maai doe |e mei tekort aan de taak van de kerk als je het poli tiek engagement van de kerk wilt bepeiken tot het getuigenis van bepaalde groepen hoe on- vervangbaai dit getuigenis ook is' Hebben de vertegen wooi dl- gende organen van de kerken, zoals de parochieraden keike- raden kei kvergaderingen. sy nodes en pastorale raden hier niet een eigen verantwoorde lijkheid' ('.aan deze instanties hun boekje le buiten wanneer ze zich zorgvuldige besluitvor ming i n eei en geweten over be- paalde problemen uitspreken, terwijl grote groepen van gelo vigen hel mei zulke uitsproken niet eens zijn' Eigenlijk dus meer vragen dan antwoorden Het is te wensen, dal de bezinning in iedei geval verdei gaal Niet om vragen te cultiveren, maar om antwoor den te vinden, die concreet, praktisch en bruikbaar zijn. PATER DR I HULSHOF

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 11