Ook Nederlandse schepen voor Portugese kust BEZETTING VAN BELGISCH KRISTALBEDRIJF Valhelm aan de ketting Westduits wetsvoorstel voor verbetering positie vrouw Haig weer in verlegenheid Neuzen op „Karwei" Snell is noi ZW025 Waarom?Daarom! TANDEN POETSEN HELPT NIETS ZUID-VIETNAM WIL EXTRA STEUN VAN AMERIKA Nixon zou terug willen| in politiek ADVOCAT LOPEN El Beunhazerij met gemeentegidsen Kleinverbruikers stroom betalen een kwart meer Subsidies voor wetenschappelijk onderzoek door jonge mensen. binnenland buitenland 11—l—HhH lift—III GEMEENTEN DOELWIT VAN „UITGEVERS" Demonstraties Spanje Pleidooi voor vrijlating advocaat Fischer BRITS RAPPORT NAVOBEVELHEBBER NAM KRATTEN WODKA MEE Wauwelen !r-n METZLER- „Bedeling" VRIJDAG 31 JANUARI 1975 1 \j UTRECHT (ANP) Tal van gemeenten in den lande zijn de laatste jaren het doelwit van figuren die aan de kost probe ren te komen door te leuren met zogenaamd in opdracht van de gemeente uit te geven ge- meentegidsen, die achteraf niet of slechts in zeer kleine oplagen verschijnen. Via advertentie werving bij het bedrijfsleven poogt men zo een liefst dikbe- legde boterham te verdienen, zo blijkt uit informatie van woord voerders van een aantal ge meenten. Met wisselend succes bena deren onder de vlag van „uit gever" werkende lieden de plaatselijke middenstand. Men probeert winkeliers te bewe gen in de nog te verschijnen gids een advertentie te plaatsen met de verlokkende mededeling dat de advertentie straks via de gids op grote schaal in de be trokken gemeente wordt ver spreid. In sommige gevallen krijgen de neringdoenden dan na ver loop van tijd alleen de reke ning thuis. Het gidsje zelf zien ze nimmer onder ogen omdat het werkje eenvoudig nooit of maar in een mini-oplage ver schijnt. Soms ook is de oplage gelijk aan het aantal adverteerders die dan een soort „present exemplaar" krijgen om de zaak een bonafide aanzien te geven. Het bedrag dat men dan voor de advertentie heeft uitgegeven is dan uiteraard voor de betrokken adverteerder weggegooid geld. Voor de „uitgever" niet. De Utrechtse gemeente De Bilt heeft nu het initiatief ge nomen om de plaatselijke win keliersverenigingen, banken etc. voor dit soort praktijken te waarschuwen. Het gemeen tebestuur drukt de Biltenaren op het hart eerst even op het gemeentehuis te informeren of het allemaal wel klopt wan neer ze door acquisiteurs wor den benaderd. Het Bilt so initiatief spruit voort uit de activiteiten van een in Hoofddorp wonende man in Loosdrecht. Deze man Van 0„ die blijkens zijn brief papier een in Amsterdam ge vestigde uitgeverij drijft onder de naam „Uitgave gemeentegid sen", heeft de Loosdrechtse middenstand zonder dat de ge meente er iets van wist bena derd over een heruitgave van een al bestaande echte ge- meentegids. Van O., zo zei gemeentese cretaris A. Schouten van der Velden, liep met de echte ge- meentegids onder de arm de mensen af en zei dat hij door de gemeente was aangezocht om een heruitgave van het inmid dels verouderde oorspronkelij ke boekje te doen verschijnen, nen. De gemeente zelf werd de plannen met het boekje pas gewaar toen argwanende win keliers naar het stadhuis gin gen bellen en Van O. zelf de gemeente een paar honderd overtollige exemplaren van de nieuwe gids had toege stuurd. Later verscheen Van O. zelf nog ten stadhuize om weer een paar gidsen terug te halen die hij kennelijk nodig had. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In tegenstelling tot eerdere ontkenningen van NAVO-zijde in Brussel blijkt, dat wel degelijk een aantal Nederlandse marineschepen deelneemt aan de gis teren begonnen NAVO-oefening voor de kust van Portugal. Een woordvoerder van de marine voorlichtingsdienst deelde gisteren mee dat de Nederlandse onderzeeër Tonijn, het fregat Van Nes en drie Neptune vliegtuigen van de marine luchtvaartdienst aan de NAVO-oefening deelnemen. In Portugal is men erg ver ontrust door deze oefening, die de binnenlandse aangelegenhe- zien als een bemoeienis met de bin enlandse aangelegenhe den van deze NAVO-partner. Volgens sommige Portugese kranten zullen de NAVO- vliegtuigen in het kader van de oefening schijnaanvallen doen op Portlgese doelen. De oefening zou al een jaar gele den gehouden zijn, maar moest wegens de staatsgreep in Lissabon worden uitge steld. Het ministerie van Defensie in Den Haag bevestigde ver der dat een ander Nederlandse smaldeel ook in de buurt van Portugal kruist. Het gaat hier om een groep schepen met als vlaggeschip de kruiser de Ze ven Provinciën. Het bevoorra dingsschip Poolster en drie fregatten en jagers. Officieel heet het dat dit smaldeel op een wintertraining is. Het blijft nog wel even in dp buurt van de Portugese kust. De beweging van de strijd krachten in Portugal (MAF) heeft zoals wij gisteren in een gedeelte van de oplage schre ven betogingen verboden die socialisten en communisten vandaag wilden houden. Ma joor Vitor Alves, lid van de Raad van de Strijdkrachten en minister van Voorlichting heeft dit op een persconferen tie meegedeeld. Maioov Alves zei dat het verbod gerechtigd is omdat de betogingen bedoeld zijn als steun aan de beweging van de strijdkrachten en dat de MAF dus een direct betrokkene is. Hij achtte de demonstraties niet opportuun in de huidige politieke verhoudingen. Het is nog niet duidelijk of het ver bod ook geldt voor de Maoisti- scbe MRRP. Er was nog con tact gaande met de MRRP, evenals overigens met de soci alistische en communistische partij. Eerder heeft de MRRP laten weten dat zij een even tueel verbod zal trotseren De Spaanse autoriteiten heb ben gisteren maatregelen ge nomen tegen de onrust onder de studenten door het politie toezicht op de universiteitster. reinen te verscherpen en en- kelp universiteiten tijdelijk te sluiten. Duizenden Spaanse studen ten hebben gedemonstreerd voor meer vrijheid en als steun voor stakende arbeiders, of uit protest tegen politieac ties op hun universiteitster rein. Anderen eisen hervor ming van het onderwijs. Bovendien is Spanje sinds vorig jaar herst in de greep van een stakingsgolf, die door de regeringsvakbondsorganisa tie de ergste stakingen van de afgelopen tien jaar genoemd. De ergste stakingen, in Pam plona en Barcelona, zijn begin dit jaar uitgebroken. ISRAëL heeft nieuwe tien pond-biljetten uitgegeven die ook voor blinden herkenbaar zijn, omdat ze in een hoek twee met de vinger voelbare punten hebben. Volgens de Is raëlische staatsbank had tot dusver alleen Nederland der gelijk blindengeld. BRUSSEL (ANP) Enkele honderden werknemers van het Belgische bedrijf „Cristalleries Du Val Saint Lambert" hebben gisterochtend hun bedrijf bezet. Hun actie lijkt op die welke ge ruime tijd geleden gevoerd werd door de arbeiders van de Lip- fabrieken in het Franse Besan<?on. De werknemers van het Bel gische kristal bed rijf, dat gevestigd is in Seraing, een voorstad van Luik. willen namelijk ook de produktie op gang houden en de produkten verkopen om een steunfonds voor zichzelf te vor men. DEN HAAG (ANP) De, Nederlandse regering moet bfj de Zuidafrikaanse regering aandringen op vrijlating van de advocaat Fischer, die al jaren in gevangenschap ver- j keert. Dit schrijft het Twee de-Kamerlid Voogd (PvdA) in vragen aan minister Van der Stoel van Buitenlandse Za ken. Volgens het kamerlid is de gezondheidstoestand van Fi scher tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld we gens het opkomen voor apart heidsslachtoffers zeer slecht- De arbeiders van het kris-1 talbedrijf hielden gisteroch- tend eerst een vergadering in de kantine. Daar werd beslo ten verschillende commissies uit de arbeiders te vormen om de produktie en het verkoop apparaat te organiseren. Het Belgische kristalbedri.if in Seraing, waarin de Belgi sche staaf; een meerderheids belang heeft, verkeert al ge ruime tijd in moeilijkheden. Deze moeilijkheden zullen hoogst waarschijnlijk vandaag in het Belgische kabinet, aan de orde komen. De arbeiders besloten tot een actie nadat ze woensdag op een algemene personeelsvergadering. gecon fronteerd waren met een drei gende volledige bedrijfsslui ting. Om 150 tot 200 arbeiders in het bedrijf aan hef. werk te houden zal een financiële in jectie in het bedrijf nodig zijn van zo'n 24 miljoen gulden Een tweede mogelijkheid is dat de kirstaMabriek wordt te ruggebracht tot een louter am bachtelijk bedrijf waar voor aanzienlijk minder mensen werk zou zijn. Dat zou overi gens ook nog een investering van een 5.5 miljoen gulden vragen. BONN (UP) De West duitse minid er voor gezinsza ken Katharina Focke heeft gisteren in de Bondsdag een regeringsvoorstel ingediend dat erop is gericht de maat schappelijke positie van de vrouw te verbeteren. Dit in verband met het door de V.N. uitgeroepen Internationale Jaar voor de Vrouw. Wij willen sociale zekerheid voor alle vrouwen in de bondsrepubliek, zo zei me vrouw Focke die erop wees dat het wetsvoorstel, zo het wordt aangenomen, zowel de getrouwde man als vrouw en ook beiden het recht geeft de achternaam van de man of de vrouw aan te nemen. De Westduitse regeringscoa litie van sociaal-democraten en liberalen wil ook dat de recht banken in de toekomst een huwelijk automatisch voor ontbonden kunnen verklaren als man en vrouw drie jaar lang gescheiden hebben ge leefd, ook al miaiakt een van de partners bezwaar. Vanaf morgen is het dragen van een valhelm voor bromfietsers verplicht. Ondertussen is er, zoals op deze foto wordt gedemonstreerd, voor de berijders van een brommer weer een probleem opgelost. Hij hoeft het hoofd niet meer te breken over de vraag wat er met die grote, onhandige helm gedaan moet worden, als hij gaat win kelen. (Van onze redactie buitenland) LONDEN Als we een pas uitgebracht rapport van de Engelse regering mogen geloven, is er weer een mythe de wereld uit het rapport dat gebaseerd is op een onderzoek bij 13.000 kinderen, toont aan dat tanden poetsen helemaal niet nodig is. Het maakt voor het behoud van je gebit in ieder geval niets uit of je je tanden vaak of nauwelijks poetst. In het rapport worden twee groepen met elkaar vergele ken i vijf jaar oude kinderen die hun tanden drie keer per dag poetsen en kinderen die hun tanden nuiinder dian één keer per dag poetsen. Bij de eerste groep vertoonde het gebit van 72% sporen van verval, bij de tweede groep was dat percentage echter nagenoeg gelijk, 71%. De conclusie van het rapport is dat de cijfers niet bewij zen dat vaker tanden poetsen betere tanden en kiezen op levert. In het rapport wordt ook gezegd dat het helemaal niet zo slecht is om duim te zuigen. Duimzuigende kinderen hebben namelijk minder last van aantasting van hun gebit dan andere kinderen. Dat komt waarschijnlijk omdat ze minder snoepen En snoepen is de grootste ramp voor elk gebit, zo luidt de einge conclusie van het rapport die over eenkomt met wat tandartsen en ouders altijd gepredikt heb ben. De tanden en kiezen van kinderen die niet snoepen zijn ongeveer drie keer zo goed als die van wel snoepende kinderen. Ëen doe-het-zelf-beurs brengt je toch altijd weer op ideeën, of je nu met weinng enthousiasme over het plakken van een nieuiw behangetje denkt, o< dat je aüs geestdrif tig doe-het-zelver naar altijd nieuwe karweitjes zoekt, om je daarop uit te leven. Wie een flink aantal uren uittrekt voor een bezoek aan de vak beurs „Karwei" die op het ogenblik in Utrecht wordt ge houden, zal zeker over de ideeënrijkdom niet te klagen hebben. Nu is het de gewoonte van de Jaarbeurs, om de deelne mers aan het begin hun nieu wigheden te laten demonstre ren aan de pers Daar zaten vaak inderdaad heel aardige noviteitjes tussen, maar wie alleen daarop let, ziet mis schien een aantal niet als no viteit aangemelde dingen over het hoofd. En die kunnen mis schien juist nog wel interes santer zijn. Omdat dit weekend nog de beurs „Karwei" voor het pu bliek (dius niet alleen voor de vakban del) geopend is, stip pen we hier eeven een paar aaridige uitschieters aan. Tot en met a.s. zondag kan men in de Irene- en Bernardhallen van het Jaarbeurscomplex in Utrecht nog volop terecht. En wat is er dan zoal te zien? Plastic hoekelementen bij voorbeeld die in 8 verschil lende standen, van 75 tot 180 graden, ingesteld kunnen wor den. Er passen latten van 25x48 mm in, en dan kun je zonder lastig constructiewerk, zonder lijmen of schroeven, van alles bouwen; een kasje, een carport, een schuurtje, tuin- of speelhuisje. Verdraaid handig, en weer simpel de montabel. Misschien maakt de fabrikant nog wel een soortge lijke elementen, maar dan ste vig genoeg om een heel huis te bouwen.... Simpelheid in de constructie Is ook het kenmerk van een nieuw meubelbouwsysteem: de wanden en andere onderdelen van de meiubelelementen zet men met de overbekende deu- valverbinding in elkaar, maar er hoeft helemaal geen lijm aan. De zwaarte van de mate rialen is voldoende om de zaak in elkaar te houden. En bij verhuizen; de boel demon teren en makkelijk meene men. De fabrikanten weten ken nelijk heel goed dat de döe- het-zelver wel graag fikse klussen aanpakt, maar dat het hem wel zo makkelijk moge lijk moet worden gemaakt. Een scheidingswand maken, b.v. om op de zolder een ka mer te bouwen, of een grote ruimte in tweeën te delen is een typische dhz-onderneming Met de nieuwe pasregel die op Karwei te zien is, vervaardigd van geperst vezelmateriaal, is zoiets weer een stuk eenvou diger geworden. De pasregel wordt tegen vloer, wanden en plafond getimmerd, op gelijke afstanden worden er staande pasregel-stijlen tussen gezet (dat past allemaal als lego in elkaar) en dan is er een vol komen sti-akke regelconstruc- tie waarop de aftimmering (van b.v. spaanplaat) kan worden aangebracht Het lag ook voor de hand dat „Kar wei" nogal wat zou presente ren op het gebied van isolatie materialen: spullen om de mu ren, maar ook openingen en kieren in het huis te vullen, dubbele beglazing Nederland krijgt nu zo langzamerhand een keus op dit gebied als men in Engeland ai jaren kent) en ook veel wand-, vloer-, en plafondbekledings- materiaien met een sterk iso lerende werking. Een handig heidje voor mensen die gauw klaar willen zijn met het ver ven van muren en plafonds: een snelverfappanaat op een fikse steel, voorzien van een verfbakje en een roller. Wie een beetje gek is op gereed schap (en dat wordt bijna ie dereen die wel eens iets zelf doet) kan op deze beurs weer zijn hort ophalen: hele nieuwe dingetjes voor een paar gul den, maar ook indrukwekken de machines, voor prijzen soms van bijna een kleine au to. Koopt een doe-het-zelver nu zo iets Nou, lang niet elke doe-het-zelver, maar heus, je hèbt er I. SAIGON (AP) De Zuid- vietnamese president Nguyen van Thieu heeft gisteren ge zegd, dat de gevechtssterkte van zijn strijdkrachten met GO procent is afgenomen omdat de Verenigde Staten het mes hebben gezet in de militaire hulp aan Saigon. De president zei een en an der tijdens een bijeenkomst met acht Westerse correspon denten. Hij zei dat de situatie in zijn land tegen het einde van 1975 kritiek zal zijn in dien de VS niiet over de brus komen. Noort-Vietnam heeft op nieuw een brief gestuurd naar de ondertekenaars van het Pa- rij se vredesakkoord en dp Verenigde Staten en Zuid- Vietnam ervan beschuldigt het verdrag systematisch te schen. den „De Amerikaanse regering heeft haar militaire betrok kenheid in Zuid-Vietnam on ophoudelijk vergroot en stelt alles in het werk om de mili taire hulp aan de regering Thieu op te vijzelen om oorlog te kunnen voeren- Tegelijker tijd dreigt zij opnieuw militair in te grijpen in Vietnam", al dus de brief. President Gerald Ford heeft laten weten dat hij tot het uiterste zal gaan om van het congres de machtiging te krij gen 522 miljoen dollar extra uit te geven voor Amerikaanse militaire stetm aan de regerin gen in Saigon en Phnom Penh. DEN HAAG (ANP) De verhoging van de elektriciteits tarieven komt dit jaar voor de huishoudingen en andere kleine verbruikers neer op on geveer 25 procent. Dit bestaat uit een tariefsverhoging van tien procent wegens de alge mene kostenstijgingen en voor de rest (ongeveer 15 procent) uit een aanpassing aan de ge stegen brandstofkosten van de centrales. p»Dlep iw pen Brieven voor deze rubriek n^j met volledige naam en adres ondertekend. Bij publikatie zullen o verrrteld worden. Slecht» bij Hog» 3 zondering zal van deze regel afgeweken. Naam en edre» zijn <hn de redactie bekend. Publikatie van J ven (verkort of onverkort) betekent^ dat de redactie het In alle gey,d een» b met inhoud, c.q. atrekkiri| Als ik over de huidige J nomische situatie denk ko», er enkele andere vragen - boven. Er is een scheiding komen tussen de mensen dienken iets van economie te weten en die er iets weten. Bij de laatste cati krij-g je de indruk dat ze gen omdat ze het niet weten, hoewel er achter schermen vast wel hard werkt wordt. Dan heb je andere categorie, zoals Fe| Hoogendijk etc. die gezien simplificatie in hun redenen geschikt zijn voor een om afdeling van het simplisti verbond. Dan heb je nog een groep waarvan de heer Lange van de raad van fori een exponent is, die zegt we een heel andere richt: op moeten. We moeten <t maatschappij anders inrich:: Nu kom ik tot een verveles ontdekking. Een man als Lange zou steun verdienen.' dan zeg ik: Al die idealis die een tijd geleden via l'i versiteiten en Maagdenh: hoopten de maatschappij kunnen veranderen waar i ze gebleven. Zitten ze allem op mooie stoelen en kunnen via boeken en uitgeverijen blijvend wauwelen RIJEN J. F. UITTERRHOE'iI Bericht aan alle weetgierige jonge mensen in Nederland. (ADVERTENTIE) bril: ieders oogmerk! BRUSSEL (UPI) Toen ge neraal Alexander M. Haig jr. als NAVO-opperbevelhebber naar Europa kwam, bracht hij kratten wodka en wijn mee die onjuist als „glaswerk" wa ren aangeduid, waarmee waar schijnlijk Amerikaanse leger voorschriften werden overtre den. Haigs stafchef brigade-ge neraal Joseph Bratton, heeft het incident toegegeven nadat het door iemand die anoniem bleef, telefonisch ter kennis van het Amerikaanse persbu reau United Press Internatio nal was gebracht. Bratton zei dat Haig „in alle onschuld en oplettendheid" Itad gehandeld en dat hij het leger voor de zending drank al met 91 dollar had schadeloos gesteld. Haig Is voor de tweede keer op onprettige wijze in het nieuws gekomen sinds hij van ohefstaf van het Witte Huis geallieerd opperbevelhebber in Europa werd. Vorige week be taalde hij het Amerikaanse le ger 46,92 dollar nadat een al te ijverige officier de hond van de familie Haig in een legerauto met militaire chauf feur een rit door West-Duits- land had laten maken om bij zijn baas te brengen na de o- vertocht uit Amrika. Bratton zei dat het drankge- val even onschuldig van aard was een combinatie van ver keerd etiketteren door inpak kers in Washington en ver warring over de vraag of Haig het recht had drank te laten verzenden. De kisten met „glaswerk" waren door een controleteam van bet Amerikaanse leger ontdekt tijdens het uitpakken van Haigs bagage op 18 decem ber in het hoofdkantoor van Shape. In het afgelopen weekeinde kreeg de opperbevelhebber de rekening gepresenteerd. en dinsdag schreef hij een cheque uit voor zijn vertrek naar Noor wegen voor zaken. „Wij boden aan te betalen, want de generaal wil absoluut niet dat de indruk zou worden gevestigd dat hij misbruik maakt van zijn positie", zei Bratton ZWO, de Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek, viert binnenkort haar 25-jarig bestaan. We kijken dan natuurlijk even terug naar de voorbije jaren. Maar het 25-jarig bestaan is vooral toch wel een aanleiding om vooruit te zien. Naar de toekomst. Ook in de komende jaren zal de taak van ZWO bestaan uit het bevorderen en coördineren van het zuiver- wetenschappelijk onderzoek. Niet aiieen aan universiteiten en hogescholen, maar ook daarbuiten. Eén van de middelen die ZWO daartoe ter beschikking staan, is het verlenen van subsidies. De jonge mensen van nü, zullen in de toekomst een belangrijke rol gaan spelen. Hun nieuwsgierigheid, het verlangen naar kennis resulteert dan in wetensc lap. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van ZWO zullen daarom juist aan jonge mensen subsidies worden verleend. Je kunt dus een tegemoet koming aanvragen als je een wetenschappelijk onderzoek wilt doen. Voor zo'n aanvrage zijn er natuurlijk een aantal voorwaarden. Je mag bijvoorbeeld niet ouder zijn dan 20 jaar. Je mag ook nog niet begonnen zijn aan een universitaire studie of hogere beroepsopleiding. De onderzoekingen waarvoor subsidies worden verleend, kunnen beperkt zijn, maar ook omvangrijk; ze kunnen van korte duur zijn. maar ook (maar dan ten hoogste) éen jaar vergen. Het kan natuurlijk ook een complex onderzoek zijn, waarin verschillende onderzoekers samen werken. Het subsidie kan worden aange vraagd voor zuiver-wetenschappelijk onderzoek als ook voor toegepast- wetenschappelijk onderzoek op elk gebied. WASHINGTON (AP) -t> mogelijkheid van Richiii Nixon's terugkeer op het pol tieke toneel heeft onder i! topleden van zijn republikeit se partij enig enthousiasme weeg gebracht. Nixon heeft de mogelijklié om weer wat aan campagti voering te gaan doen wanne zijn gezondheidstoestand s toelaar. vorige week derates besproken tijdens een lunch; San Clemente. Woensdag wees viee-pres dent Nelson Rockefeller s vraag over de mogelijkl* dat Nixon de republikein! partij gaat helpen van hand. „Laten we ons niet its met het verleden bezighoudt: maar met de toekomst", alt Rockefeller. De republikeinse leider t het huis van afgevaardigi John Rhodes zei dat Nixotil de toekomst de partij well:: of effectieve wijze kan hew „Maar op het ogenblik ni«J zo voegde hij eraan toe. Niet alle republikeinen gelukkig met de idee Nixon ooit eens actief in republikeinse politiek terug 1 keren. „Dat is wel het itój ste waf ik ooit heb gehot*; aldus reageerde een rep.: kein op de berichten. J Volgens een republifc" senator viel er een grote st toen senator Barry GoltM onlangs verslag uitbracht ft hetgeen hij met Nixon besproken. (ADVERTENTIE) Als je plannen hebt voor zo'n op zoek of als je meer wilt weten, vraS| dan volledige informatie aan bij: Z.W.O. Postbus 2138 's-Gravenhs? Je ontvangt dan een folder waa'U duidelijk staat waaraan die subs" aanvraag moet voldoen en hoe je die moet indienen. De inzendingstermijn van de subsidie-aanvraag sluit op 31 tnaJj 1975. Vraag daarom snel die folder aa1 Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek Z.W.O. VRUDAG 31 JANUARI 197 (Van een on TILBURG/BR ED A - Ter spanning de ontwikkelingen ten bezette Katholieke Hog die Hogeschool uit de discus juridische EHBO Deze gerfi kunnen best voor een beleb lijke ingang vormen voor probl Denken en doen lagen in d dagen met zo erg ver uit elkaa Binnen een week had die gi daehte dan ook gestalte gekri gen In Tilburg was de eers studenten-rechtswinkel' feit Nu. in 1975. zijn er over he Nederland verspreid al zo'n vij tig rechtswinkels Negen daa van zijn voortgekomen, net a in Tilburg, uit een juridische f culteit en worden daar min 1 meer (maar meestal nauwelijl nog) door geleld en gerugge teund. Daarnaast ziin er, zoals Breda het geval is, rechtswii kels opgericht door (veelal joi ge) advocaten, uitgaande van c redenering wat die student! kunnen, kunnen wij ook, en zei beter Mr W Jurgens, voorzitt van de sinds mei 1974 bestaan! Stichting Rechtswinkel in Bn da. zegt over de studentei rechtswinkels en met name ov die van Tilburg, waar stude Manus de Jong de leiding heel „Aan hen komt de verdiens toe, dat ze gewezen hebben een terrein waarop voor ei groot aantal mensen de eers rechtsbijstand tekort schoot hebben een duidelijke signaa functie gehad, maar dan wel m nadruk op „gehad" Die penoc is voorbij en nu kunnen de pr< fessionele hulpverleners h best dat tekort aanvullen". Marius de Jong daarenteg! ziet het bij de „gevestigde" at vocatuur in het arrondisseme Breda (van Moergestel tot grens Brabant-Zeeland) niet erg zitten Het plan dat daar uitgedokterd voor een Burei voor rechtshulp noemt hij in ei brief aan de minister letterlij „Organisatorische verandert! gen welke voornamelijk geb: seerd zijn op bescherming vt eigen positie en welke nauw hjKS rekening houden met door de rechtswinkels (en derzoeken) aangetoonde hoefte aan omvang en inhot van rechtshulp". in de stormachtige 11969 inTilburg gebn op de gedachte. d ore d Het idee van de juridisc! EHBO, in de stormachti gen van stoelde rechtshulp, hoewel in Nede land in principe voor iedereen gelijke mate beschikbaar, vo een aantal mensen en voor voor de gewone man te moeili bereikbaar is. Voor mensen c over geld beschikken zijii geen problemen. Ze bellen ai bij een advocatenkantoor daar kunnen ze zich van iedc gewenste rechtsbijstand verz keren. Voor mensen die het ni zelf kunnen betalen liggen zaken al direct een stuk mind eenvoudig. Ze moeten eerst naar het g meentehuis om daar een „vi klaring betreffende hun verm gen" te halen Hebben ze verklaringen blijkt daaruit ei de noodzakelijke rechtsbijsta voor hen een te dure zaak is, d kunnen ze met die verklari nabr het Bureau voor Consult tie. waar ze dan een „pro deo advocaat krijgen toegewezen Het valt niet te ontkennen, c in deze procedure het recht t'uridische bijstand het karakt :njgt van een soort „rechlsb deling" Dat blijkt bijvoorbee uit het feit, dat de „verklari betreffende het vermogen" in volksmond een „bewijs van o vermogen" is gaan heten D blijkt ook uit het feit, dat ov het algemeen „pro-deo"-zak binnen een arrondissement veel mogelijk over de versch lende advocatenkantoren w< den gespreid Immers, hoew een toegewezen advocaat bepaalde vergoeding voor zt zaak krijgt, zijn het ntet meest lucratieve bezighedi Heeft een advocaat een aan iaren praktijk achter de rug, d kan hij hel Bureau voor Cons tatie veizoeken geen zaken mi toegevoegd te krijgen of ze mogen doorschuiven naar jongere collega, waar veel bruik van wordt gemaakt Een ander aspect van de za: het gemeentehuis (voor „bewijs van onvermogen") het Bureau voor Consultatie z doorgaans alleen onder werkt bereikbaar Tot voor enkele ren was het Bureau voor Cons tatie in het arrondtssemi Breda uitsluitend in Breda vestigd Op het ogenblik is één ochtend per week aanwe in Bergen op Zoom, Breda Tilburg Overigens, dat hurt is vanJhuis-uit ook bedoeld adviesinstantie, maar van deel van zijn zaak is al heel li niets meei lereehl gekomen praktijk van de Tilbur studenten-rechtswinkel hei volgens Marius de Jong. ook i gewezen.dat bepaalde terreir in het verleden braak zijn b ven liggen, zoals dat van

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 10