„Succes Zaamslag ^portman^ te danken aan %andeweek# begeleiding jeugd Voorstopper Breskens is nog helemaal niet afgeschreven Nieuwe ABN- vestiging Veel schutters uit Z eeuwsch-Vlaanderen schieten in <f© toreu te Sint-Gillis-Waes PIET DE WINDE UIT BRESKENS SECRETARIS JAN HAMELINK: F. Caenteiis Scampolo Perspectief Nors Hersenschudding Meer doen SINT-GILLIS-WAES - Als de schiftingen in de «inter maanden op de buiten staande wippen vanwege de weer- sumstndigheden practise!) on mogelijk worden en de vele staande-wip-schuters hierdoor in het Zeeuwsch-Vlaamse land tot „werkloosheid" zijn ge doemd, dan biedt het Vlaamse land voor de vele liefhebbers toch de mogelijkheid om deze sport uit te oefenen. In hiervoor speciaal gebouwde torens in Sint Niklaas, Stekene en Sint Gillis-VVaes, waarin staande wippen zijn ondergebracht, kunnen de schutters zonder ge hinderd te worden door koude, wind of regen, toch minstens driemaal in de week terecht om hun sport te beoefenen. I Zo hebben zich verenigd in een verbond de schutterssocië- teiten uit Sint-Gillis-Waes, Antwerpen, Zwijndrecht, Graauw, Nieuw-Namen en Sint-Jansteen, waarbij is over eengekomen dat elke sociëteit gedurende de maanden novem ber tot april op tevoren vastges telde data een schieting in de to ren kan houden. Deze schietin gen worden dan gehouden in de toren van de Gebroeders Zaman te Sint-Gillis-Waes. De reden dat zulk een toren in het Zeeuwsch-Vlaamse land nog niet is gebouwd is gelegen in de grote kosten die hieraan ver bonden zijn. De Gebroeders Zaman hebben tien jaar geleden zulk een toren gebouwd en de kosten bedroegen toen 2 miljoen Belgische franken.Tot nu toe is geen enkele sociëteit in het Zeeuwsch-Vlaamse land in staat geweest om hiervoor vol doende gelden te vinden. De Zeeuwsch-Vlaamse schutters- sociëteiten die aangesloten zijn bi j het verbond varen er toch wel bij, want de schietingen in de to ren te Sint-Gillis-Waes trekken vele schutters aan. Zij betalen een zeker bedrag aan de eige naars maar dan resteert toch nog altijd een flink bedrag voor de organiserende schuttersso- ciëteit. Het aantal schutters dat deze schietingen bezoekt kan toch zeker op 80 worden gesteld. Naast de schietingen op zater dag en zondag wordt er steeds een midweeks-schieting gehou den, die bezocht wordt door zelfstandigen, gepensioneerden en ook doppers. De schutterstoren te Sint- Gillis-Waes is genoemd naar de bekende schutter Frans Caen- tens en wordt Caentenstoren genoemd. Hij was het die het in itiatief tot het bouwen van deze toren nam. Hij maakte de plan nen. begrotingen etc., maar kon zelf de opening van deze toren niet meemaken omdat hij 14 da gen tevoren plotseling overleed. De gehele exploitatie van de schutterstoren wordt gerund door de gebroeders Zaman. Eén van hen heeft een klompenfa- bnek te Kapellebrug en is naast lid van de sociëteit St.- Sebastiaan te St.-Gillis ook lid van de sociëteit te Sint- Jansteen. Hij beoefent hier vooral in de zomermaanden deze sport en doordat hij hier vele vrienden heeft gemaakt, bezoeken de Zeeuwsch-Vlaamse schutters op hun beurt de toren in Sint-Gillis-Waes. Voorzitter van deze sociëteit is de heer •/««m.^n.viaamse lana in een JBMM1 P Eduard van Steenbergen. Bij het Uillis-Waes, de heer Van Lan- voor de staande-wip- ook een sponsor gevonden i.._- - onlangs gehouden feest ter her- deghem een sierschotel met een em voorzien Maargezien ten worden, die bijvoorbeeld ge- pintje, denking van het 10-jarig be- afbeelding van de toren.Onget- difmlt z ch zocht zou kunnen worden in het staan van de toren overhandgde wijfeld zou de bouw van een de grote kosten aie cm - burgemeester van Sint- schutterstoren in het meebrengt zijn hiervoor nog rijk van de bierbrouwerijen. Gillis-VVaes, de heer Van Lan- Zeeuwsch-Vlaamse land in een geen mogelijkheden. Of er zal Want de schutters lusten over deghem een sierschotel met een behoefte voor de staande-wip- ook een sponsor gevonden moe- het algemeen toch wel graag een GUUST REIJNS ZAAMSLAG - Vier heren en zeven dames, dat was het aantal geïnteresseerden dat er wel wat voor voelde om de korfbalsport te gaan beoefenen. Een te gering aanal echter om er een team van te vormen, dat in competitiever band actief zou kunnen zijn. Dat betekende voor Jan en Daan Hamelink, de twee initiatiefne mers tot oprichting van de korf balvereniging Zaamslag dat zij er opnieuw op uit moesten om nog enkele leden er bij te krijgen waardoor in competitieverband spelen mogelijk zou worden. Dat lukte nog ook en de korf balvereniging Zaamslag was een feit. Althans vereniging, in dien je een team als vereniging wilt beschouwen, dan wel. Maar daar trokken de personen in kwestie zich totaal niets van aan en zij korfbalden er lustig op los, dat wil zeggen de tegenstander korfbalde er lustig op los. Want het is nogal gemakkelijk te ra den, dat een team dat pas gebo ren is, maar weinig in de pap te brokkelen heeft Dat was met Zaamslag dus ook het geval en men was vaak al blij indien men er met een 9-0 nederlaag van af kwam. Het was slechts een lesje dat eerste jaar waar de tol (in de vorm van nederlagen) voor be taald moest worden Maar het tweede jaar sleepte de kofbalvereniging Zaamslag, zowaar al regelmatig een gelijk spel in de wacht, en ae speelsters en spelers begonnen er zowaar in te geloven. Drijvend op be trouwbare en geroutineerde krachten zoals de familie Ame- link die op een gegeven moment maar liefst met vieren in het eer ste elftal speelde begon de korf balvereniging Zaamslag zich te ontwikkelen. Het resultaat Zaamslag staat na een halve competitie met drie punten voor op nummer twee tn de derde klas, Blauw Wit, uit Kioetinge pupillen Jan Hamelink er zich nog niet te voorbarig over uit. Hij zegt: „Ik hoop maar dat wij het halen, we hebben natuurlijk een goede kans maar er liggen nog kapers op de kust. En pas op, drie puntjes heb je sneller verspeeld dan dat je ze gewon nen hebt in een halve competi tie. Ik weet het, het eerste team draait goed en er zit nog meer perspectief in voor de toekomst met de huidige basisselectie, maar je mag niet vergeten dat de derde klas een behoorlijk zware klas is. waar de ploegen enorm aan elkaar gewaagd zijn. Want neem nu de kampioen van vorig jaar van deze derde klas veld- competitie. TOP. uit Arnemui- den, die staan nu alweer boven aan in de tweede klas, dat be wijst toch wel dat de derde klas een zware klas is.Maar voorlo pig staan wij nog aan de leiding en dat is het resultaat van de jeugd Natuurlijk zijn de spillen waar het team om draait nog wel de ouderen, maar de jeugd dient zich al goed aan en dat is het resultaat van een goede begelei ding bij de jeugd. Want van jongsaf aan worden zijn hier zo goed mogelijk opgevangen en wordt hen zoveel mogelijk bij gebracht. Ook onze pupillen, staan aan de leiding in hun klas. Ja. er is veel talent hier bij Zaamslag, en dat is zonder meer hoopvol" Een hoopvolle stand dus, al laat secretaris en trainer van de „Vroeger", vervolgt Jan Ha- melink, ,.is hier in Zaamslag ook nog een korfbalvereniging ge weest Scampolo (overschot) ge naamd. En dat was zomaar niet de eerste de beste. Die zijn zelfs nog kampioen van Zeeland ge weest door in de beslissingswed strijd Swift Ie kloppen Een prestatie van formaat was dat, voor een dergelijke kleine ge meenschap als Zaamslag. Jam mer was toen wel dal deze ver eniging haar jeugd verwaar loosde Mede daardoor i\ deze vereniging dan ook gestrand Toen heeft Het korfbal gedo rende verschillende jaren niet meer bestaan hier in Zaamslag maar mijn broer Daan en ik wa ren ook altijd lid geweest van Scampolo, trouwens zowat mijn hele familie, maar wij tweeën wilden weer beginnen. Waar wij ook in geslaagd zijn. Mijn broer Daan traint al zolang dat wij be staan de senioren en adspiran- ten, ik neem de pupillen voor mijn rekening. Wij hebben zo'n zeventig leden, met veel jeugd een bewijs dat korfbal toch leeft hier. Ik heb jaren ook in het eerste gespeeld. Ik ben ook tweeënder tig en dan voel je het conditio neel wel na een wedstrijd. Wij zijn het onderling overeen ge komen dat de ouderen gewoon moeten ruimen voor de jeugd, zelfs al is die jongere nog niet zo goed. Je moet gewoon vooruit kijken. Stel je voor: er staan een jongere speler te trappelen om jouw plaats over te nemen, laat het wat minder zijn. maardraait hij twee jaar met zo'n eerste team mee dan is hij net zo sterk. En dan begin je er pas de vruch ten van te plukken, terwijl de oudere speler dan nog verder weggezakt is.Wij hebben een bijzonder groot talent in onze vereniging, een meisje van zes tien jaar Manan de Vos. Zij is gewoon een natuurtalent en ik geloof dan ook dat het geen ja ren meer zal duren of zij komt in aanmerking voor de Zeeuwse elftalselectie" Zeer binnenkort gaat Jan Hamelink Zaamslag verlaten, want dan gaat hij in Arnemuiden wonen, dichter bij zijn werk Ook hier zal hij weer activiteiten ontplooien, maar zijn grootste liefde blijft, zonder meer bij Zaamslag Jan Hame link „Het doet mij wel wat ja, dat ik dit moet verlaten Wantje hebt deze vereniging mee op helpen bouwen, tol een bloeiend geheel en nu moet je het in de steek laten. Enfin ik zal hier vaak aan terugdenken, want tk heb hier wondermooie jaren be leefd- Peter Snelders. (Van onze correspondent) HULST - Burgemeester P. Molthoff heeft in Hulst de vesti ging van de Algemene Bank Ne derland in het monumentale pand nummer 7 in de Steen- straat geopend. „Dit monumen tale pand is prachtig gerestau reerd en ik spreek de hoop uit, dat deze bank voor Hulst in het algemeen en voor de Steenstraat in het bijzonder een grote aan winst zal betekenen", zo zei hij daarbij Beheerder B Roest van de nieuwe ABN-vestiging in Hulst overhandigde de burgemeester tijdens de openingsbijeenkomst namens zijn directie een cheque van 1000 gulden. Burgemeester Molthoff kon direct al meedelen, dat het grootste gedeelte van dat geld besteed zal worden als startkapitaal voor de oprichting van een mobiele Rode Kruis- colonne voor de afdeling Hulst. Een kleiner gedeelte van de gift bestemde hij voor de organisatie van de Frans-Vlaamse culturele dag die op 1 april in Hulst wordt gehouden. De rij sprekers tijdens de ope ning werd geopend door de heer W Jansen, directeur van de ABN-Terneuzen. Hij toonde zich blij met de nieuwe vesti ging Hij overhandigde me vrouw Molthoff een gouden muntje Mr K Gunnink, districtsdi recteur van de ABN Rotterdam-Zeeland zei, dat met de opening van de bank een lang door hem gekoesterde wens in vervulling is gegaan Hij dankte onder meer de „bouwers" aan het kantoor en praktisch het vol tallige gemeentebestuur, dat aanwezig was BRESKENS - De ruim 28- jarige Piet de Winde uit Bres kens is ondanks zijn hoge leef tijd nog altijd een vertrouwd be eld in het „keurelfta!" van de plaatselijke voetbalvereniging Breskens. Van dat eerste elftal maakt hij reeds tien jaar onaf gebroken deel uit. Een team dat sinds de voetbalcompetitie '68- '69 een vertrouwd beeld in de derde klasse D van de KNVB is geworden. Aan het einde van de voorbije voetbalcompetitie hing dat derdeklasserschap even aan een zijden draad. Een extra be slissingswedstrijd tegen llonte- nisse moest beslissen wie naar de vierde klasse zou degraderen. Hontenisse werd het „slachtof fer". In dat duel kwam Breskens net met de hakken over de sloot, dankzij de geweldige inzet van alle spelers. In die degradatie wedstrijd verscheen Piet de Winde, net hersteld van een her senschudding -vier weken in het ziekenhuis en drie weken thuis-, opnieuw op de groene grasmat. Tweeëntwintig spelers waren op-en-top op het duel voorbe reid. Daaronder ook Piet de Winde, die ook nu kost wat kost zijn teamgenoten niet alleen wilde laten. Vooral mede dank zijn voortreffelijk verdedi gingswerk kon men de schade tot één doelpunt beperken. Zijn vele jaren routine, en de manier waarop hij zijn teamgenoten wist op „te peppen" waren zeker mede beslissend. Piet de Winde -een clubspeler in hart en nieren, zijn twintig jaar lidmaatschap zeggen wel voldoende- is een echte sport man. Voor hem is er maar één sport, en dat is voetbal. Met bij zonder veel enthousiasme beoe fent hij zijn sport en hij is altijd bereid om daar een of meer ve ren voor te laten vallen. Mis schien komt hij voor velen -en dan vooral diegenen die hem voor de eerste keer zien- op het eerste gezicht niet zo sympa thiek over, als men hem persoon lijk kent is hij helemaal een an der mens. Zijn ietwat nors aan gezicht -voor veel aanvallers misschien wat afschikwekkend- blijft wel hetzelfde, maar als voetballer is hij zonder meer sympathiek, hartelijk en open lijk. Op het veld geeft hij zich steeds voor honderd procent, want voetballen en vooral zijn vereniging staan hij hem steeds vooraan. Tijdens die negentig minuten verandert hij niet veel, ondanks dat velen in hem een keiharde verdediger zien Hh zegt Dat loopt allemaal wei los. Ik pro beer altijd de bal te'spelen, on danks dat sommigen Wel eens anders zien. En laten we eerlijk zijn, een fout zal ieder toch wel eens maken Een positief punt is zeker dat ik tot heden toe in alle wedstrijden van mijn directe tegenstander na afloop van die wedstrijd een hand heb gekre gen. Ik ga er altijd wel goed tegenaan, maar dat mag toch ook.. .Zelf moet je als verdediger ook dikwijls genoeg een harde duw incasseren. Op dat moment roep ik ook niet naar de scheids rechter „hij doet het weer' Was Piet de Winde vele jaren de vertrouude sluitpost voor doelman Manneke, sinds deze competitie is daar verandering in gekomen. Zijn zware hersen schudding van vorig jaar bracht Adry de Kruytcr op die sluit post. en toen deze com peil lie begon had hij niet meer de kracht en snelheid om als laatste man te fungeren. Iets wat hij zelf helemaal toegeeft. Piet de Win de: „Voor die hersenschudding draaide ik veel beter. Die her senschudding heeft me een ge voelige klap gegeven". Maar daardoor is Piet de Winde nog lang niet afgeschre ven voor trainer De Kraker, want als voorstopper doet hij iet deze competitie bijzonder goed. Trainer De Kraker, tak- tisch bijzonder sterk, zag dat gauw zitten en zegt: „Op die Maats kan hij nog jaren mee". Dat zullen dan jaren zijn waarin hi j nog harder ervoor zal moeten trainen, maar dat heeft hij er graag voor over. Nu traint hij twee keer per week onder lei ding van De Kraker, die zelf tot zijn 37-jaar bij de Souburgse club R.C.S. heeft gevoetbald. Elke donderdagavond neemt Piet de Winde zelf alle spelers onder handen die buiten de se- lectiegroep vallen Een training waar hij niet aan de kant blijft staan, maar zelf het voorbeeld geeft. Piet de Winde: „Twee keei trainen per week heb ik zelf hard nodig, mijn leeftijd vraagt dat gewoon, en die donderdag erbij doet me bijzonder goed". Niet alleen hij maar ook Joop Hoefnagel, Henk Erasmus, Adry de Kruiter, Sjaak Verduin en Cees de Nooyer -spelers die ale- maal zo rond de dertig draaien, en waar hij al zo'n jaar of negen mee samen in het eerste elftal speelt- zijn vaak op het veld van Breskens te vinden. Niet alleen tijdens de voetbal competitie is Piet de Winde veel op het voetbalveld te vinden, maar ook daarvoor als iedereen nog rustig in de zon van zijn va- cantie ligt te genieten. Piet de Winde: „Alsde tainingen begin nen ben ik meestal al enkele we ken bezig. Als ik een periode heb stil gelegen, en dan vooral bij de start van een nieuwe competitie moet ik er meer voor doen om de gewenste conditie te krijgen. Vorig jaar moet die hersen schudding was dat maar zeven weken, maar toen ik opnieuw begon was het duidelijk merk baar. Trouwens, ik ben nog niet helemaal de oude van vroeger". Breskens speelt bijna met de zelfde spelers als tijdens de voorbije competitie, maar nu gaat het een stuk beter. De pu pillen van trainer De Kraker zijn deze competitie zelfs hele maal in de running voor de titel, voor de Breskens-aanhang een volledige verrassing. Niet voor Piet de Winde. Hij zegt: „De wedstrijdinstelling is een stuk beter dan de vorige competitie. Verder zijn we ook mentaal be- tei ingesteld, zodat we bij een eventuele achterstand kunnen terugkomen. Dat soort klappen kunnen we nu opvangen, vorige competitie was er dat niet bij Toen was dat zonder meer een nederlaag De komst van trainer De Kraker heeft daar natuurlijk ook zijn deel toe bijgedragen Het is een man met een gewel dige ervaring, en de wedstrijd mentaliteit heeft hij bij ons ge weldig opgevijzeld. Vooral vroeger maar ook nu gebeurt het nog wel eens dat de organisatie even weg valt. Ook dat probeert hij bij ons er helemaal uit te ha len. Ja, met hem zij n we als elfta I een heel stuk hogerop geklom men". Elke wedstrijd is voor mij een herinnering. De mooiste? Op de eerste plaats de finaleplaats die wc eens in de KNVB-beker be haald hebben. De finale tegen TOP werd uiteindelijk een 2-1 nederlaag, maar het was voor ons toch een grote prestatie om zover te komen". De Breskens wit-zwarte verdediger maakte tijdens de laatste vijf wedstrij den van de competitie '67-'68 zijn intree in het eerste team. Het werd voor hem meteen een succesvolle voetbalcompetitie, want het seizoen daarvoor gede gradeerd uit de derde klasse, werd men opnieuw kampioen in die vierde klasse. De deur van de derde klasse D stond voor Bres kens weer helemaal open. Sindsdien is men steeds derde klasser gebleven, al zag men de voorbije competitie steeds het degradatie-spook. Nu liggen de kansen het tegenovergestelde. Breskens kampioen? „De tweede klasse zou voor ons toch te zwaar zijn. Een „ramp" zou het voor mij overigens niet zijn. Dan hebben we in ieder geval weer een feestje", aldus een la chende Piet de Winde. PIET DE MAAT. DAG 30 JANUARI 975 DONDERDAG 30 JANUARI 1975 |id seizoen komt Fons niet naar Zeeuvvsch* Iu een kans, missen ze 77. Donderdag l.'t fe-

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9