3 Weduwe uit Koewacht verkoopt mooie linnen artikelen Kiekkot draait Salomé mmi}\ Extr Marlèuv Dienich „Sucl te d bege SPRAAK HILDA POLSPOEL OU Perspectief DONDERDAG 30 JANUARI 197, KOEWACHT - U heeft het vusl huiten wel eens gezien, die velden van witte bloemetjes op de akkers en later de schoven, die zo sierlijk in bosjes op het land staan. Vlas Dat moet ie dereen toch wel weten, zo dicht bij zo'n belangrijk vlascentrum. Maar heeft u eigenlijk wel eens goed bekeken, wat daar alle maal van wordt gemaakt? Nu bedoel ik niet, die paar half linnen theedoeken, die je, als je geluk hebt, in een textielzuak kunt kopen of die andere pro- duktt-n, waar linnen in is ver werkt. Nee, ik bedoel, het echte, pure, onversneden linnen in al z'n schakeringen en nuances, waar vooral de kleuren zo ge weldig goed op uitkomen. De Koewachtenaren weten sinds een paar maanden uit de kunst wat er uiteindelijk met hun vlas gebeurt, want in dat zelfde Koewacht is de linnen speciaalzaak Arolin gevestigd. Eigenlijk een groothandel, een soort tussenstation tussen de fa briek en de detaillist, maar de mensen uit deze omgeving, die zoveel met dat vlas te maken hebben, worden in de gelegen heid gesteld hier hun linnen te kopen Van de rol, als ze dal wil len, om zelf iets te maken, maar er is ook tafellinnen, er zijn sier- kleden, glasgordijnen (fijne en open geweven), overgordijnstof- fen, place-mats, overhemden, theedoeken, bedlakens, poppen, boodschappen- en badtassen en zelfs speciaal vlaslinnen be hang Allemaal mooi. allemaal schitterende dessins en motie ven, allemaal rijke en diepe kleuren en allemaal net even anders dan anders, omdat je duidelijk kunt zien, dat alles uit een natuurprodukt is gemaakt. Mevrouw Hilda Polspoel-de Guchteneire (54) is als geboren Koewachtse opgegroeid tussen de vlasstengels Ze is er haar hele leven zeer bij betrokken geweest en ze heeft een groot aandeel gehad in het tot stand komen van Arolin Toch is de voorgeschiedenis minder plezie rig Ze vertelt erover, terwijl ze in haar huis aan de Emmabaan bedrijvig voor de koffie heen en weet loopt „Ruim 3'/i jaar gele den is mijn man heel plotseling overleden", vertelt ze, „hij was een echte zakenman, importeui van vlasmachines voor heel Ne- deiland Hij kreeg een hersen bloeding Hij was pas 55 jaar en was altijd enorm actief geweest Het was een enorme klap, want hij regeldebijna altijd alles. Hoe nog wel eens in Eigenlijk zet ik voort, wat m'n man heeft opge bouwd Bovendien is het een prettige branche om in te wer ken, want je werkt met het eind- produkt van het vlas, dat o.a hier zoveel wordt verbouwd Theo Roelans ziet even kans z'n werkzaamheden te onder breken en komt erbij zitten „Een zaak, zoals wij die hebben, bestaat eigenlijk in Nederland niet", vertelt hij. „terwijl er toch zo'n grote behoefte aan is. De vraag naar natuurprodukten is enorm toegenomen. Vroeger ik het gedaan heb, weet ik niet meer, maar ik heb toch nog een jaar de zaak doorgezet. Toen kwam Theo Roelans weer terug Die was 8 jaar weg geweest, maar had daarvoor 9 jaar op kantoor gezeten bij ons en kende de zaak van binnen en van bui ten Hij heeft orde op zaken ge steld. heeft er dag en nacht voor gewerkt en heeft een poosje ge leden de zaak met compagnon Paul Aardewerk uit Terneuzen overgenomen Hij zag zo'n spe ciaal/aak in linnen artikelen meteen zitten Eigenlijk beslaat zo iets niet in Nederland De im port en de distributie van de vlasmachines is gewoon blijven bestaan hoor", haast ze zich te zeggen. „Voor onderdelen kun nen de mensen hier ook nog al tijd terecht. We hebben wel de boel moeten verbouwen. Daar heb ik ook aan meegeholpen. De aankleding, de kleuren bepalen etc. Als het nodig is, spring ik brachten we het vlas recht streeks naar de fabriek in het Kortrijkse, nu zien we tenminste ook wat er van terugkomt Maar we krijgen ook materialen uil Italië en frankrijk". „Linnen is zo iets fijn", zegt mevrouw Polspoel enthousiast, „het is in de eerste plaats ontzet tend sterk en het is erg prettig om te dragen. De overhemden b v zijn warm in de winter en koel in de zomer Hoewel ze mis schien iets duurder zijn (maar ook sterker) wil iemand, die ze eenmaal gehad heeft, niet meer iets anders De warmte en de diepte van de kleuren komt ook veel beter uit Linnen is een na tuurprodukt. Je kijkt er graag naar, het wordt in het gebruik steeds mooier en het verveelt nooit. Denk maar eens na onze verre voorouders gebruikten het al en wii zijn het nog niet beu Het kreuken is door de moderne bewerkingen gelukkig ook gro tendeels opgeheven. Dan is er nog het benang Vlaslinnen be hang kun je makkelijk spannen en plakken Het is sterk, het scheurt niet en de collectie wordt uitgebreid tot 20 22 kleuren „We gaan het allemaal zelf eens bekijken Het huis van me vrouw Polspoel staat vlak naast de zaak Voorzichtig stappen we via de achterdeur op de natte glimmende tegels Detuinmanis bezig de struiken te snoeien en ik krijg een enorme bos bloei ende takken in m'n armen ge duwd Via de werkplaats, waar de onderdelen voor de vlasma chines liggen, komen we in de winkel-showroom terecht Daar liggen ze dan- de prachtige ge borduurde lakens van het aller fijnste linnen In sprookjes werd daar al van verteld. Erg mooi, alleen schrok ik een beetje van de prijsJe kunt ook linnen van de rol kopen en zelf de la kens maken", zegt mevrouw Polspoel troostend Ik ken van huis uit veel mensen," gaat ze verder, „en ik vind het heerlijk om hier in de zaak te helpen. Niet alleen omdat ik mensen erg interessant vind, maar ook om dat ik voor 100% achter het ar tikel sta. Maar ik doe ook nog wel wat anders", vertelt ze, „op de woensdagen en de zaterdagen werk ik in net Modecentrum in Axel. Gewoon, omdat ik dat leuk vind,". Het valt me nu in eens op, dat mevrouw Polspoel er zo heerlijk gebruind uitziet. „Ik ben naar Thailand ge weest", zegt ze niet zonder trots, „mijn dochter Lidy van 25 jaar is stewardess bij de KI.M en heeft 3 maanden in Bangkok ge stationeerd gezeten, waar ik haar heb opgezocht. Enig was het!" Ik ben toch een beetje ja loers, als ik weer naar huis ga. De striemende regen maakt m'n heimwee naar wat warme zon nestralen alleen nog maar gro ter. GERDIPREGER even er Van dag tot dag: Donderdag 3(1 januari, 20 uur Luxortheater Filmliga Terneu zen draait school voor Delinquenten. Vrijdag 31 januari 20 uur Zuidlandtheater zaterdag 1 februari 20 uur Zuidlandtheater. De Hoofdstad Operette met Frafin Vlariza. Woensdag 5 februari voormalig gemeentehuis Westdorpe. Donderdag 6 februari Zuidiand-podium-theater Terneuzen. Vrijdag 7 februari Buitenlust Oostburg. Zaterdag 8 februari Den Dullaert Hulst filmhuis 't Kiekkot draait Salomé. vrijdag 7 februari Zuidlandtheater „Dichter Ubckannt" een revue-achtige voorstelling in de Duitse taal over Heinrich Heine. Woensdag 12 februari de Halle Axel blijspel Sunshine met Ton Lensink en Joan Remmelts. Donderdag 13 februari Zuidlandtheater een extra voorstelling met Fons Jansen one man cabaret. 1 Het Zeeuws-Vlaamse film huis 't Kiekkot draait komende week in Westdorpe (5 februari), Zuidiand-podium-theater <t> fe bruari). Buitenlust Oostburg (7 februari) en Den Dullaert Hulst (8 februari) de wonderlijke ge schiedenis van „Salomé", een film van Carmelo Bene, naar het verhaal van Oscar Wilde. Een frustrerende film over masochisme Een superbe Al- momé, een rijzig naakt meisje, chocoladekleurig, met gescho renschedel Bene arrangeert hei zodat men nooit de tijd heeft om haar op je gemak te bekijken, om je er aan te verlustigen De vo veurs kunnen ine u moei Pen, gezegd hel t"-' Wat de onthoofding van Jo hannes de Doper betreft, zelfde laken en pak Salomé dat is de schoondochter van Hérodes, koning der joden De spanning, in de film, is het wachten op het moment waarop men hem het hoofd van Johannes (dat ze heeft verkregen door haar schoonva der te verleiden) op een zilveren plateau komt aanreiken, aan het eind van het feestmaal. In de film van Bene ziet men geen onthoofding, geen hoofd op een plateau En de dans van de zeven sluiers waarmee Salomé Hérodes verleidt? Die ziet men ook niet' Men ziet Salomé vol zorg zeven sluiers vouwen, de een 11a He andere als een huis- te,., Hie he' linnen klaar maakt voor de kast, maar in de tijd dat men haar die sluiers zou moeten zien verliezen, ziet men heel iets anders En dat anders, dat is niet voor de poes Johan nes, na op de grond een kruis te hebben getekend, kruisigt ei zichzel f op Hij legt. op de grond liggend, de spijkers kleurig klaar En hij nagelt Tot hij een hand vast heeft genageld Dan ontdekt hij dat hij voor joker ligt met in zijn tweede hand de ha mer en de nagel. zonder zich vast te kunnen nagelen' Hi) is woe dend, hij vloekt' Tenslotte slaat hij zich uit woede met de hamei op zijn hoofd. Cinema voor de elite, zullen sommigen roepen Ongecontro leerd delirium van een deca dente intellectueel, zullen ande ren schreeuwen. Onbegrijpelijk zullen de zotten en achterlijken huilen De kribbigheid en de las ter stapelen zich al op om een van de laatste intelligente films die onze zieke maatschappij ons biedt te vernederen. Dat is niet zo onbegrijpelijk, als je ziet hoe de kritiek zichzelf machteloos verklaart tegenover dit werk Voor de zoveelste keer zal alleen het publiek oordelen over hel plezier dat men beleeft aan een Salomé, die in elk geval niet ge negeerd kan worden nu ze wordt vertolkt door de lieflijke Do- nyale Luna en de prikkelende Veruschka Een extra voorstelling van Fons Jansen, one man cabaret met „Kwartetten". Het is UIT in Zeeuws-Vlaanderen een genoegen u dit aanbod te doen. Velen zagen Fons Jansen drie seizoenen geleden voor het laatst. Ook niet „Kwartetten". Toen was het programma gloednieuw en rammelde het nogal. Nu is het sterk gewijzigd en hecht doortimmerd. Volgend seizoen komt Fons Jansen met zijn vijfde one man cabaret, niet naar Zeeuusch- Vlaanderen. Dus de liefhebbers hebben nu een kans, missen ze die dan zullen ze moeten wachten tot 1977. Donderdag l i (e- bruari in het Zidlandtheater. Wie er wat geld voor over heeft, kan vanavond naar een unieke gebeurtenis, het af scheidsconcert van Mariene Dietrich. U moet er dan wel voor naar Antwerpen Mariene Dietrich geboren in 1902 in Berlijn, in 1930 werd zi] op slag wereldberoemd door haar rol in de film van Josef Stern berg, „Der Blaue Engel". Nog steeds maakt zij jaarlijks ver schillende tournees door de gehele wereld, haar agenda van het afgelopen jaar staal vol met namen als Japan waar zij o.a. in Osaka en Saporo op trad. De hele maand septem ber was zij in Londen en in april maakte zij een grote tournee door de Verenigde Staten In Los Angeles kreeg zij een twintig minuten du rende ovatie nog voor zij een woord had kunnen zeggen En in oktober van het vorige jan- was zij in Parijs Mariene Die trich treedt op met een groo orkest, maar liefst 22 muzi kanten onder supervisie vai co-arrangeur Burt Bacharach Zeker is in ieder geval dal hei bijwonen van een optrede van deze, al tijdens haar Ie vei legendarische zangeres, d, oeite waard is Donderdag 31 januari in de Koningin Astric. Zaal in Antwerpen, vlak bi, het Centraal Station Voor m lichtingen over de kaart ver koop kunt u bellen naar d< zaal, telefoon nummer 031 33 84 44 in België SINT-GTLLIS-WAES - Al de schietingen in de winter maanden op de buiten staanc wippen vanwege de ut<l, somstndigheden practisch 01J mogelijk worden en de el staande-wip-schuter* hierdod in het Zeeuwsch-Vlaamse lanl tot „werkloosheid" zijn gif doemd, dan biedt het Vlaams land voor de vele liefhehhei toch de mogelijkheid om dez sport uit te oefenen. I11 hiervoe speciaal gebouwde torens 1 Sint Niklaas, Stekene en Sih Gillis-Wacs, waarin staand wippen zijn ondergcbrachl kunnen de schutters zonder g«J hinderd te worden door koud! wind of regen, toch minstelf driemaal in de week terecht o^ hun sport te beoefenen. Zo hebben zich verenigd een verbond de schutterssocul teiten uit Sint-Gillis- VVaei ZAAMSLAG Vier heren zeven dames, dat was het aa* geinteresseerden dat er wel v voor voelde om de korfbalsp^, te gaan beoefenen. Een te geri aanal echter om er een team v te vormen, dat in competitiev hand actief zou kunnen zijn. betekende voor Jan en L, Hamelink, de twee initiatief mers tot oprichting van de kt balvereniging Zaamslag dat er opnieuw op uit moesten v nog enkele leden er bij te krijgi waardoor in competiticverbai spelen mogelijk zou worden. Dat lukte nog ook en de ko balvereniging Zaamslag w een feit. Althans vereniging, 1 dien je een team als verenigi wilt beschouwen, dan wel. Mc daar trokken de personen kwestie zich totaal niets van en zij korfbalden er lustig op dat wil zeggen de tegenstan korfbalde er lustig op los. W het is nogal gemakkelijk te den. dat een team dat pas ge ren is, maar weinig in de brokkelen heeft Dat was r Zaamslag dus ook het geval men was vaak al blij indien m er met een 9-0 nederlaag van kwam. Het was slechts een le dat eerste jaar waar de tol (i vorm van nederlagen) voor taald moest worden Maar het tweede jaar sleej. de kofbalvereniging Zaamsk- zowaar al regelmatig een gelij spel in de wacht, en de speelsu en spelers begonnen er zowa in te geloven. Drijvend op t trouwbare en geroutineer krachten zoals de familie Am link die op een gegeven momt maar liefst met vieren in het et ste elftal speelde begon de koi balvereniging Zaamslag zich ontwikkelen. Het resulta Zaamslag staat na een hal competitie met drie punten w op nummer twee in de der klas, Blauw Wit, uit Kloetinp i Een hoopvolle stand dus. laat secretaris en trainer van

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 8