PTT sluit hoofdstuk draadomroep af Frankrijk levert nieuw wapentuig aan Egypte Studenten-stops gerechtvaardigd bij gebrek aan werk LEEFBAARHEID OP ZEESLEPERS MET ZO BEST Geen eadeau's voor rijke mensen lot 9% rente op ABN Kasbiljetten. de ABN flOSBEEBB MISSIE SADAT SUCCES Zeevarenden: Staking in Londen na aanslag op conducteur RECHT Inhoud een goede grote bank Magnetisch werkvest A.B.O.P.: één d;if leerplicht voor 16- en 17-jariffi binnenland buitenland 1II Sommige charmante dingen van vroeger zijn er nog steeds. EINDEXAMEN-KANDIDATEN Algemene Bank Nederland Onderdeel DONDERDAG 30 JANUARI 1975 12 DEN HAAG (ANP) De PTT sluit deze maand het hoofdstuk draadomroep in zijn bestaan af. Op 31 janua ri worden de uitzendingen via de draadomroep, in de wandeling beter bekend als radiodistributie, gestaakt. De laatste aansluitingen in Hil versum, Amsterdam, Rotter dam en Den Haag, bij elkaar nog ongeveer dertigduizend, worden dan opgeheven. De liquidatie van de draadom roep, waarmee tien jaar gele den begonnen werd, is dan een feit. De bakermat van de radio distributie ligt in de Zaan streek waar omstreeks het begin van de jaren twintig door radio-amateurs al ijve rig geëxperimenteerd werd. Met was toen nog een uni cum wanneer iemand een lampen- of (radio)buistoestel had. De bezitters van zo'n kastje waar muziek uitkwam hadden over gebrek aan be langstelling niet te klagen. De buurtvriendschap gecom bineerd met een dosis nieuwsgierigheid maakte dat de bezitters van deze toestel len in de Zaanstreek prak tisch avond aan avond een huis vol mensen hadden, die grote hoeveelheden koffie en andere smakelijkheden con sumeerden. Een van de „slachtoffers" kwam op het idee zijn naaste buren door een lijntje op zijn toestel aan te sluiten. Het prototype van het ge meenschappelijk ontvangst toestel, de radiocentrale, was hiermee geboren. De eerste commerciële ra- diodistributiecentrale werd door A. L. Bauling in Koog a.d. Zaan tot stand gebracht. Hij stelde buurtgenoten voor 50 cent per week in staat om de door zijn toestel opgevan gen uitzendingen thuis te be luisteren. Op 16 april beluis terden vijf abonnees voor de eerste maal een concert via radiodistributie. Het was de Matthaus Passion, uitgezon den vanuit de St.-Bavo kerk te Haarlem. Nadien schoten in de Zaanstreek en ook el ders in het land de radiocen trales als paddestoelen uit de grond. Omdat „wie er wat in zag" een radiocentrale ont stond on den duur een chaos. De aanleg en het gebruik van de radiocentrales werd daarom aan een machtiging van de minister van Water staat gebonden. De eerste machtiging werd op 3 sep tember 1926 verleend aan de Eerste Nederlandse Radio- centrale te Koog a.d. Zaan tan A. L. Bauling. Het aantal radiodistributie- inrichtingen en machtigings aanvragen stegen nadien enorm. Er ontbrandde een concurrentiestrijd die absur de vormen aannam. Het kwam voor dat op een huis geleidingen van twee of zelfs drie radiodistribuanten aan wezig waren. De rijksoverheid greep toen in. Om een regeling voor te bereiden werd van 15 februari tot 7 november 1927 het uitbreiden van radi ocentrales en -aansluitingen landelijk stopgezet. Nadien kon men weer doorgaan met toestemming en toezicht van het rijk, dat voorlopig nog afzag van het plan tot radio distributie van overheidswe ge vla de rlikstelefoonnetten. Er waren in die tüd al voor 1100 gemeenten 4000 aanvra gen ingediend. Na 1930 werd voor de dis tributie van uitzendingen steeds meer gebruik gemaakt van telefoonkabels die vau de PTT gehuurd werden. Hierdoor kon men stoorzen ders „ontlopen" maar ook at mosferische storingen wer den uitgeband. De slogan van de distribuanten luidde dan ook: „Neemt radiodistributie, storingvrije ontvangst. De radiodistributie maakte een snelle groei door. Eind 1932 waren er 704 centrales met in totaal 281.294 aange slotenen. Nadien deed de concurrentie van de toestel fabrikanten zich gevoelen. De aanwas van abonnees verminderde hierdoor jaar lijks met 3 tot 6 procent. De animo voor een lijnverbin ding met de studio's in Hil versum nam evenwel sterk toe toen in 1935 een Roe meense zender zich aandien de waardoor de Nederlandse uitzendingen gestoord wer den op de 1875 meter. Eind 1939 waren 64 plaatsen aan gesloten on de zgn. „korte golf" en 91 plaatsen op de „lange golf". Dit betekende dat 60 procent van de aange slotenen een of meer Neder landse zenders via de draad ontving. De periode van particulier initiatief in de draadomroep nam abrupt een einde op 19 december 1940 door naasting. Rijkscommissaris Seyss-ln- quart bepaalde toen dal alle particuliere en gemeentelijke radiocentrales overgingen naar het rijk. De PTT kreeg opdracht de radiodistributic aan zich te trekken en te leiden. Het besluit van de Duitse bezetter had een snelle da ling van het aantal aanslui tingen tot gevolg. Binnen twee jaar zegden 156.000 ab onnees, mede door de intro ductie van de verplichte luis terbijdrage, hun abonnement op. Naarmate de geallieerde kansen op een overwinning stegen nam ook het aantal verzoeken om aansluiting toe Ook de verplichte inle vering van radiotoestellen had een gunstige invloed op de ontwikkeling van de radi odistributie, die in 1956 wel zijn hoogtepunt beleefde met 541.000 aangeslotenen. Daar na ging het aantal gestaag neer. De term draadomroep ont stond in 1952 om het verschil aan te duiden tussen de ou derwetse en de moderne ra diodistributie, d.w.z. het ver schil tussen de doorgifte van radio-uitzendingen die ter plaatse via de ether worden ontvangen en de muzieklijnen ontvangst. De term „radio distributie" was niet meer op zijn plaats omdat niet alleen al bijna 98 procent van de aangeslotenen de binnenland se programma's geheel via de „draad" ontving, maar bo vendien garandeerde een ka belverbinding met Brussel reeds de storingvrije ont vangst van buitenlandse sta tions. Het verloren gaan van de eigen draadomroepprogram ma's van de PTT wordt met name betreurd door de lief hebbers van de klassieke muziek, die het hoofdbe standdeel van deze program ma's vormde. Een enkeling heeft geprobeerd via een kort geding het einde van de draadomroep uit te stellen, maar dat is niet gelukt. (Van onze correspondent) I PARIJS Woensdagmid dag na de publicatie van een Frans-Egyptisch communi qué, is het in Parijs duide lijk geworden, dat president Sadat van Egypte naar de Franse hoofdstad gekomen is om wapens (waaronder Mirage - jachtbommenwer pers) te kopen, maar ook en misschien vooral om van zijn bezoek een tribune te ma ken om voor de westerse wereld zijn wil tot vrede te proclameren. Sadat maakte duidelijk dat hij volstrekt niet aan een hervatting van de oorlog in het Midden-Oos ten denkt, dat noch Egypte, noch Syrië er over denken de vijandelijkheden te her vatten als Israël niet als eer ste aanvalt en het streven nu naar een politieke oplos sing. is. De Egyptische president was het er met de Franse presi dent over eens dat de voor waarden voor een dergelijke vrede sedert 26 jaren nooit zo gunstig zijn geweest en hij hechtte eveneens groot belang aan de uitlating van Giscarrl d'Estaing dat de grenzen van Israël afdoende gewaarborgd moeten worden. Indien Israël de bezette gebieden ontruimt en de stichting van een Pales- teinse staat op de westelijke oever van de Jordaan en in het Ghaza-gebied aanvaardt, is een einde van het conflict op alle fronten tegelijk mogelijk. En om die doeltreffendheid van de Israëlische grenzen te waarborgen zou Sadat bereid zijn Franse troepen op zijn gebied toe te laten op voor waarde dat deze ook op de andere zijde van de staakt- het-vuren-lijn, dus op Israëlisch grondgebied. gestationeerd zouden worden. En als Israël tot de voorwaar den tot ontruiming en tot de erkenning van de Palesteinse staat bereid is, zal Sadat be reid zijn met Israël een zoge naamd non-belligerentie ver drag te sluiten. De Egyptische president heeft vanaf zijn Parijse tribune dui delijk gemaakt dat volgens hem een keerpunt in het na bije Oosten gekomen is, dat de vrede daar nu concreet moge lijk is en met zijn verklarin gen heeft hij te kennen willen geven dat hij Israël impliciet erkent en niet meer naar een vernietiging van de Joodse staat streeft. Frankrijk zou met Europa een rol kunnen spelen in het zoe ken naar een oplossing, maar Sadat heeft te verstaan gege ven, dat het uitgesloten moet worden, dat Parijs binnen af zienbare tijd een diplomatiek initiatief in deze zin zal ne men. Behalve dit alles zijn tussen Cairo en Parijs een aantal commerciële, economische, cul turele en technische overeen komsten gesloten en Parijs zal „militair materiaal" leveren om de door Egypte geleden GORINCHEM (ANP) Als een doe-het-zelver boven op een trap staat om een klusje te verrichten en tot de ontdek king komt dat zijn hamer en spijkers nog op de grond lig gen, dan is voor hem een mag netisch werkvest een uit komst. Dit soort vest is echter niet alleen geschikt voor de ama teur maar ook voor de vak man, zo zegt de importeur in Gorinchem over dit nieuwe snufje. Het vest wordt door hem als volgt omschreven: het is een uit stevig canvas vervaardigd klikjak, dat over de schouders met riemen vastzit aan een brede gordelriem. Voor op de borst zijn op een plaat een aantal magneetjes gemonteerd, die gereedschappen vasthou den, die men in de loop van een karwei nodig heeft, maar juist op dat ogenblik niet. Dat kan bij een karwei veel ge loop besparen, omdat men al les bij de hand heeft. Verder is het vest nog voorzien van een aantal zakken en een gor del waaraan van alles kan worden vastgehaakt, zoals bij voorbeeld een meegeleverdp spijkerzak. verliezen te compenseren, zo als het communiqué met aan zienlijke discretie verklaarde. Naar in de Franse hoofdstad verluidt, zal voor 10 miljard franc wapens aan Cairo gele verd worden, waronder Mira ge FI jachtbommenwerpers, hetgeen Sadat op zijn perscon ferentie bevestigd heeft, zon der echter te willen zeggen hoe groot het aantal van deze vliegtuigen zal zijn. Hij ver klaarde niettemin dat het er minder zouden zijn dan het genoemde aantal van 120. Ver moedelijk zal om 40 tot 50 Mirages gaan, waarbij dan de 38 Mirages zouden komen, die Saoedie-Arabië geruime tijd geleden besteld heeft en dat land zal ook de wapenaanko pen van Egypte betalen. Het meest concrete resultaat van Sadats' bezoek is dan ook deze wapenaankoop, politiek en diplomatiek is er weinig of niets concreets tot stand ge bracht tussen Cairo en Parijs, hetgeen dan ook niet verwacht werd. Sadat heeft evenwel van zijn bezoek aan de Franse hoofdstad gebruik gemaakt om zijn wil tot vrede wereldkun dig te maken. Intussen zijn de vriendschapsbanden tussen Cairo en Parijs hersteld, beide presidenten hebben, zoals het communiqué zegt, de overeen komst in hun zienswijze op de grote problemen van de bui tenlandse politiek vastgesteld. Niet meer. En Parijs heeft zich voorzichtig getoond, ook al om noch Washington noch Moskou door verdere initiatie ven te iriteren. Volgens Londense diplomaten zou het Kremlin, zich toch zor gen maken over Sadats flirt met Westen. Gromiko, minister van Buitenlandse Zaken van de Sovjet-Unie zal maandag in Cairo met Sadat over de zaak onderhandelen. JAN DRUMMEN (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) GRONINGEN Studenten stops in Nederland zijn te rechtvaardigen wanneer er een gebrek aan financiële midde len bij de overheid bestaat of wanneer de werkgelegenheid voor academici te gering is. Dat is de mening van 47 pro cent van de Groningse eind examenkandidaten, aldus een onderzoek van prof. W. K. B. Hofstee. Prof. dr. Hofstee, hoogleraar psychologie aan de rijksuniversiteit te Groningen deed een onderzoek onder 535 eindexamenkandidaten van tien scholen voor het voorbe reidend onderwijs over stu dentenstops, selectie en lo ting. 41 Procent van de onder vraagden sprak zich uit voor loting, 40 procent was meer voor een glijdende lotingskans. Staatssecretaris Klein heeft daartoe een voorstel gedaan. Mensen met hogere eindexa- mencijfers maken bij de loting meer kans om geplaatst te worden dan mensen met lage re eindcijfers. 13 Procent was voor de z.g. 7,5-regel, hetgeen inhoudt dat de kandidaten met een gemiddeld eindcijfer van 7,5 of hoger direct tot de uni versiteit wordt toegelaten. De rest had geen mening. Van de ondervraagden f bijna 80 procent de wens te kennen naar de universiteit te willen gaan. Bij het onderzoek bleek overigens dat goede en minder goede leerlingen nau welijks afwijkende meningen hadden. Wel verschilden de meningen per school heel erg. Zo was 95 procent van een openbaar gymnasium van plan te gaan studeren, terwijl slechts 47 procent van de eind examenkandidaten van een gereformeerd lyceum die wens te kennen gaf. Prof. Hofstee heeft het on derzoek, dat het eerste in zijn soort in Nederland is, met na me gedaan om de mening van de aankomende eerstejaars student eens naar voren te brengen. „Nu zitten we in een situa tie waarin anderen acties voe ren en beslissingen nemen, terwijl zij de mening van die aankomende student niet eens kennen", aldus prof. Hofstee. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT De leefbaar heid aan boord van de zee sleepboten is matig tot slecht. Dat zegt 91 pet var. de deelne mers aan en enquête onder zeevarenden die werken bij de rederijen Smit International en Wijsmuller. „Journaal", het maandblad van de vereniging voor kapiteins en officieren ter koopvaardr (VKO), noemt de steekproef representatief, omdat ingevulde enquêtefor mulieren van de helft van de vloot zijn teruggekomen. Driekwart van de onder vraagden vindt dat de be drijfsleiding te weinig aan dacht besteedt aan de leef baarheid aan boord, tweederde zei dat per schip grote ver schillen bestaan. De deelnemers aan het on derzoek hebben rapportcijfers gegeven voor de verschillende voorzieningen op hun schip. Televisie en geluidsisolatie kwamen er het slechts af met gemiddeld 3.1 en 3,8, de lec tuurvoorzieningen en de aircon ditioning Ifet best met respec tievelijk 5,8 en 7,1. De meest geuite wensen be troffen filmapparatuur, geluids isolatie, sport- en spelartike- len, een betere lectuur- en nieuwsvoorziening, het meeva ren van echtgenoten en een betere inrichting en aankle ding van onder meer de hut ten. Van de inzenders wil 81 pro cent in het buitenland graag de wal op, 55 procent vindt dat daarvoor te weinig gele genheid wordt gegeven. Met name de sleepboten van Smit blijken lectuur in ruime mate aan boord te hebben. Des ondanks meent de helft van de zeevarenden onvoldoende informatie te krijgen over de ontwikkelingen in Nederland en in de rest van de wereld. Bladen, die men graag wil le zen, ontbreken. De toezending van bladen als Donald Duck en Dummy ontlokte bij een aantal inzenders enige sma lende kantttekeningen, aldus „Journaal". ssatiÉnÉi&iü r.b. X..B Onder andere in Kingston bleven de bussen in de ga rage. (Van onze correspondent) LONDEN Vier miljoen Londenaren moesten het gisteren stellen zonder hun 6000 openbare autobussen en een klein deel van de ondergrondse treinen. Alle busmannen weigerden te werken uit protest tegen de re cente aanslag in Zuid-Londen op het leven van een conducteur, die vandaag werd begraven Een aantal treinbestuurders! en conducteurs van de metro staakten mee uit sympathie. Ronald Jones (44), een zwarte busconducteur uit Ja maica werd tien dagen gele den op een avond door twee mannen half dood geslagen in zijn rode tweedekker. De jonge aanranders weiger den Jones twee pences te be talen, die ze hem te weinig gegeven hadden. Er ontstond een discussie en ze sloegen hem neer. Jones stierf de vol gende dag. Zijn begrafenis in Zuid Lon den werd vanmorgen bijge woond door duizenden buscon ducteurs en chauffeurs, niet alleen uit de hoofdstad, maar ook uit andere grote steden, waaronder Glasgow, in Schot land. De aanrandingen op per soneel van openbare transport diensten zijn in Groot-Brittan- nië een nationaal probleem. In Londen alleen al werden de busmannen en vrouwen afge lopen jaar 473 aangerand. Ook het personeel van de ondergrondse krijgt het gere- geld aan de stok met vechtlus tige dronken jongelui. Hij mag niet terugslaan en krijgt hoogstzelden hulp van het publiek. De politie daagt meestal te laat op. je A an rijke mensen kun moeilijk cadeaus geven. Dat ervoer onlangs de directeur van een onderneming die bij zijn afscheid een wereldreis aangeboden kreeg. De reis kostte achteraf de lieve som van 75.000! De belastingin specteur telde dit bedrag keu rig bij zijn overige inkomen op. Hetgeen betekende dat de man zijn cadeau-reis voor 71% zelf moest betalen. De aardig heid was er af- Hoe zit dat nu met dergelijke beloningen in natura? De wet op de inkomstenbelasting be paalt dat de waarde ervan wordt gesteld op ten hoogste het bedrag van de besparing 1). Dajt betekent dat een der gelijke beloning voor de hef fing van de inkomstenbelas ting slechts in aanmerking komt indien en voorzover ze voorziet in een behoefte die de belastingplichtige, gelet op zijn financiële omstandigheden, normaliter zelf pleegt te be kostigen. Zo kreeg eens een dik betaalde dame van haar baas een bontmantel van 16.000. Ondanks de bewering dat zij zelf hoogstens f 5000 zou hebben uitgegeven, werd de bontjas desniettemin voor 16.000 in haar aanslag betrok ken omdat de rechter ran oor deel was dat haar train-de-vie ofwel levensstijl het dragen van heel dure bontmantels meebracht. De Draag in ons geual was dan ook: wat was de levensstijl van de directeur die in ca.su een wereldreis kreeg? Zijn fi nanciële omstandigheden waren bepaald niet om medelijden op te wekken. Hij genoot een in komen van f 500-000 en had een niet te versmaden vermo gen van 3*A miljoen. Hij be hoorde dus tot de mensen die zich te zijner tijd als een ka meel door het oog van een naald moeten zien te wringen. Maar dat was een kwestie van later zorg. Hic et nunc ging het om de vraag of de man zich normaliter een reis van 75.000 zou hebben gepermit teerd. Hij zelf beweerde dat hij met zijn gezin steeds naar' een simpel levenspatroon had geleefd (misschien was hij wel daarom zo well-to-do ge worden) en dat hij zo'n kost- bare reis nooit zou hebben on dernomen, ware ze hem niet: als afscheidscadeau aangebo- den. Het gerechtshof (belastingka-': mer) Arnhem oordeelde even wel dat niet doorslaggevend was hoe hij in feite leefde maar hoe hij in zijn financiële omstandigheden had kunnen leven- Of om het geleerd te zeggen: niet een subjectief maar een objectief criterium was beslissend. En nu vond het Hof het voor rijke mensen als onze directeur heel gewoon om een dergelijke reis te ma ken. En daarmee was het lot van onze man bepaald. Im mers de Hoge Raad, die ook in de zaak werd betrokken, moet volgens de regelen van de kunst bij zijn eindbeslissing het feitelijke oordeel van het\ Hof eerbiedigen. Het af-j scheidscadeau was en bleefl dus een droeve mislukh-1 Ik kan niet laten een kritische opmerking bi; 1 rechterlijke kijk op hei te plaatsen. Is het wel j» de vraag of iemand zicjl uitgave bespaart, uil te f van een zogenaamd obil criteriumIk dacht werkelijke levenspatn>Uh f de betrokkene toch »u,| gewicht in de schaal ten leggen. De inkomt! lasting toch is de persool belasting par excellence'') belasting met andere waarbij zoveel mogelijk', ning wordt gehouden persoonlijke omstandijl-J van de belastingplichtig )- volgens vraag ik me aj oil niet wereldvreemd is uit te gaan dat een nunl een groot inkomen en gen normaliter pritk.J maakt van f 75.000, Vel men dan niet dat ierrumi L een inkomen van f 500.05# een vermogen van 3'4 ffi.| jaarlijks aan inkomsten.V vermogensbelasting en drag van ruim f560.00g| tafel moet leggen! De commentator van treffende arrest van dé"i Raad in het Vakstudiën\i (een achtenswaardig cr[ naar van het departenuni financiën) toont zich dool een beetje verlegen argumentatie van de in dit voor de fiscus zo o ge vonnis. Hij meent voor mensen als de onfoJ ge directeur niet normuti jaarlijks zulke reizen te 4 ken maar wél eenmaal einde van zijn werkza-mtp ode als leider van eer neming. Ik moet ze nojl de afscheid nemende direr] ren die voor eigen relt reizen maken van f Als ze geen waardenat, welvaartsvast pensioen isl vooruitzicht hebben zoals overheidsdienaren zullen dit wel uit hun hoofd latet Het geval is wél leed Niet altijd blijken „kapit' ten" een streepje voor tt ben zoals wel beweerd t Als Arie straks bij rijnI scheid van de Industrie' NVV een wereldreis aangeboden, hoeft hij hitJ niks aan de fiscus af te tl Ik gun het hem graag,j het maar omdat hij zo kend en reizend over l aardbodem zal ervaren dj in dit ondermaanse géén 11 staten zijn, ook daar vief de regering zo rood is «lil kroot- Had de zonnegod Pi bus niet gelijk toen hij zoon Phaëton die de zonst| gen wilde besturen, medio tutissimus ibis - ott(| hou steeds het midden dit- het 't veiligst! ü'OLf 1Artikel 34 I B. 2) HR 20 nov. 1974 VSTN 4-1-1975. DEN HAAG (ANP) -! Algemene Bond van Om wijzend Personeel (ABl gaat andere onderwijsvakei nisaties vragen zich ook ii zetten voor een andere breiding van de gedeelte! leerplicht voor werkende i geren, dan minister van 1 menade van Onderwijs en' tenschappen zich heeft vol nomen. Deze wil in augii van dit jaar de tweede i voor de 16-jarigen invof De ABOP stelt zich op i| standpunt, dat het beter i eerste dag te handhaven t de 16-jarigen en de par leerplicht uit te breiden haar ook voor een week in te voeren voor de 1^ jarigen. (ADVERTENTIE) Hebt u wat geld dat u voor een tijdje ergens veilig wilt wegbrengen met flinke rentewinst? Zonder rompslomp? Dan kunnen wij u helpen. De ABN geeft namelijk 3 soorten Kasbiljetten uit, met een looptijd van circa 2 jaar en 2 maanden, 4 jaar en 2 maanden of 5 jaar en 8 maanden. ABN Kasbiljetten zijn waardepapieren aan toonder; ze zijn te krijgen in stukken van 1.000 of 10.000 gulden, rente inbegrepen. Dat is het bedrag dat wordt uitbetaald aan het eind van de rit. Bij aankoop is de rente afgetrokken. Voor Kasbiljetten, die u vanaf heden bij ons kunt kopen, gelden de volgende rentepercentages: KasbUjet met einddatum 1-3-1977:7% Kasbiljet met einddatum 1-3-1979:8% Kasbiljet met einddatum 1-9-1980:9% Op 31 januari 1975 betaalt u voor: Kasbiljetf 1.000 met einddatum 1-3-1977: f 868,36 Kasbiljet f 10.000 met einddatum 1-3-1977: f 8.683,60 Kasbiljetf 1.000 met einddatum 1-3-1979: f 730,18 Kasbiljet flO.OOO met einddatum 1-3-1979: f7.301,80 Kasbiljetf 1.000 met einddatum 1-9-1980: f 617,92 Kasbiljetf 10.000 met einddatum 1-9-1980: f6.179,20 Na 31 januari 1975 wordt het aankoopbedrag elke dag iets hoger als gevolg van het verstrijken van de looptijd. Kasbiljetten hebben, door het opschuiven van dc rente-inkumsten, ook belangrijke fiscale voordelen voor mensen die binnenkort met pensioen gaan. Op elk ABN-kantoor is er iemand die u alles over déze manier van sparen kan vertellen. DONDfcHDAb JO JANUA DEN HAAG - I>e ev tuele aanleg van een t wet nationale luchthaven Dinteloord of in de M kerwnard zal. voor wat verhouding kosten-ba betreft, nauwelijks ei verschil uitmaken. Bei vestigingsplaatsen zuil op langere termijn voordelige koste batenverhouding aangev van ca. 2,7 miljard, vergelijking met de ande mogelijke vestigingsplat sen (Maasvlakte, Goeree Leerdam) is dat een ze gunstig resultaat. Ande aspecten die bij de aanl van een tweede nationa luchthaven betrokken zij zoals geluidshinder en li ging, doen echter de voo keur meer uitgaan naar Markerwaard dan na Dinteloord. Dit zijnenkeleconclusicsi een rapport van het Centra Planbureau over de wens lijkheid en mogelijkheden vi de aanleg van een nieuwe m tionale luchthaven. Begin de; week heeft het CPB dit rappo aan minister Westerterp (Ve keer en Waterstaat) gepresei teerd. Het CPB heeft bereken dat, als er in 1985 een tweec luchthaven wordt geopend, d project al een investering zi hebben gevergd van 1,7 t< 3,3 miljard gulden Naar ge lang de plaats van vest ;in zal dit bedrag in het jaar 20U zijn opgelopen tot 3,5 a 5,5 mi jard gulden. Volgens het rapport is ee nieuwe luchthaven sociaal economisch bezien een aan trekkelijk project. Deze aan trekkelijkheid is met name danken aan het feit, dat d (Van onze onderwijsredacteur) TILBURG - Er is geen vas tomlijnd voltooid plan voor dl onderwijs- en vormings voorzieningen voor werkendi jongeren. Zeker is wel dal mei onderwijsvernieuwingen, dus ook het participatie-onderwijs niet moet afdwingen. Gepro beerd zal moeten worden ze to stand te brengen door samen werking van overheid en de be trokkenen zelf. Die overheic heeft daarbij wél een sturende en regelende taak. Voor wer kende jongeren zullen vormen van onderwijs moeten worden ontwikkeld die het hun mogelijk maken reeds op jonge leeftijd deel te nemen aan allerlei maat schappelijke verbanden En die ze tegelijkertijd onderwijs vorming geven. Het participatie-onderwijs, dus. Dat vertelde de minister van Onderwijs en Wetenschappen, dr J A van Kemenade, Bra bantse en Zeeuwse werkgevers Zij verdiepten zich onlangs ir Tilburg in de educatieve voor zieningen voor werkende jonge ren. Het gaat niet om een nieuwe onderwijs-vorm, aldus de be windsman. Wel om het ontwik kelen van een nieuwe onderwijs-methode die erop is gericht werkende meisjes en jongens in hun vorming te bege leiden Waardoor zij meer kan sen krijgen zich vollediger te ontplooien tijdens het deelne men aan de verschillende sa menlevingsverbanden. Zulk een methode moet aansluiten op de ervaringen van de jonge mensen in de bedrijven. Het participatie-onderwijs moet een onderdeel worden van WOENS le kolom slotkopr«;en vorige I a laten b d exdividend e Actieve aandelen Handel en Industrie AKZO I 20 ABN r 100 AmKo I 20 A'dam Kub t 750 Del» Mij r 75 Dordlsche 20 Dordtsche Pt Hetneken t 25 Heint-ken H f 25 H.A.L tlold. /10u Hoogov. f 20 HV A Mi jen KNSM cert t 100 KLM t 100 Kon. Olie f 20 Nat. Ned. 10 Ommeren Gert Philip* r 10 Robrcn r 50 Rollnco t 50 Scheepv U f 50 Unilever t 20 45,20 290,00 68,5oe 214,00c 97,50 93,00 92,20 162,80 153,80 64,50 58,60 60,50 134,50 55,00 73,00 279,50 24,801 154,50 102,00 125,10 93,40 45,90 289,00 69.50 316,00 101,30 94,00 93,80 160,00 151,50 64,50 60,00 60.60 138,50 55,50 75,70 70,70 279,50 25,30 156,00 103,00 124,60 96,80 Actieve obligaties staatsleningen s.oo M.INi 8.0» 8.01 8.M 7.7' 7.75 7.75 7.51' 7.54 7.51 7.5 7.24 7.IM 7.<9 7.0 h..31 14 6.3 SJ 6.2 8.2 8.0 5.7 5.7 *.Z 5.2 5.0 4.5 «J 4.3 4.! 18.58 Ned 74 1.75 td 74 8.00 td 69 t.Od id 70-95 148 14 71-96 106,80 106,50 103,70 103,60 95,90 95,60 71,00 95,50 95,20 94,90 18.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 12