Gesprek Suriname meteen opgeschort Overleg over schonere Rijn wordt moeilijk Staatkundige vernieuwingen de diepvries in Utrechtse politie: „Wij gaan politiek niet uit de weg RUZIE OVER NEDERLANDSE HULP Vietnam-demonstratie in San Francisco Brusselse kappers: korter haar voor mannen Rabbani ziet zin strafvervolging Vader Abraham niet meer in Reuzenwier MINISTER VORRINK: Duitse spionnen TWEEDE KAMER OVER GRONDWET binnenland buitenland Onenigheid Onafhankelijk Sadat in Parijs Kissinger blijft geloven in vrede Wesferlerp somber over Amerikaans luchtvaartoverleg Aanslag op bar in Brussel en dan ziet deze een voudige toerist aan boord van het roomwitte zeekasteel „iVIS Achilla Lauro" de Vesuvius opdoemen waarop hij bij de deksteward ontroerd een campari-soda bestelt. NOVOTNY OVKKI KDF.N WOENSDAG 29 JANUARI 1975 UTRECHT (ANP) He Utrechtse gemeentepolitie heelt gisteren toegegeven dat nen vrij regelmatig bij bui- enlanders die in Utrecht ver- „..jven, informaties inwint -ver hun politieke opvattingen en die van hun landgenoten. De scheidende vorzitter van de Utrechtse migrantenraad S. Theunis had felle kritiek geuit aan het adres van de vreem- delingenpilitie, omdat die, vol gens hem, onlangs een aantal Marokkanen aan de tand had gevoeld omtrent hun politieke gezindheid. Een woordvoeder van de Utrechtse politie ontkende dit niet, maar voegde daaraan toe, „dat dat heel gewoon is". „Wij gaan politiek niet uit de weg Het is een doodnormale zaak dat wij tijdens de norma le contacten die we regelmatig met de buitenlanders hier hebben, geïnformeerd willen worden over wat onder hen leeft. Wij handelen geheel op eigen initiatief. Daar zien we niets verkeerds in", aldus de politiewoordvoerder. Volgens hem zou de politie dit soort informatie niet alleen bij bui tenlanders maar ook bij en over Nederlanders inwinnen. De politiewoordvoerder ont kende overigens „pertinent" dat de politie bij die gesprek ken met buitenlanders ook een eigen poilitieke mening zou uitdragen. Theunis had gezegd dat de politie zich po sitief zou hebben uitgelaten over de Marokkaanse culturele vereniging Amicale, een club die volgens de Industriebond NKV bijzonder weinig met cultu-r van doen heeft, maar die eerder ten doel heeft via intimidatie en dergelijke te voorkomen dat Marokkanen hier politieke en vakbondsac tiviteiten ontplooien. „De vreemdelingendienst heeft zich niet in positieve of negatieve zin over Amicale uitgelaten. Dat is pertinent onjuist. Als de heer Theunis het tegendeel beweert dan moet hij dat maar waar ma ken". aldus de •woordvoerder van de Utrechtse politie. Mr. dr. H. Roethof, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA, verklaarde desgevraagd het optreden van de Utrechtse politie „eer. vreemde zaak" te vinden. Hij heeft een soortgelijke zaal: al eens eerder via schrif telijke vragen aan de minister van Justitie aan de orde ge-l steld, want het is niet de eer ste keer dat de vreemdelin genpolitie in Utrecht bii gast arbeiders informatie inwint over de politieke gezindheid van landgenoten. De heer Roethof Vindt deze nieuwe ervaring een goede ge legenheid de zaak opnieuw aan de orde te stellen bij de behandeling van de begroting van Justitie volgende week. i DEN IIAAG (ANP) De honorair-consul van Koeweit in Den Haag, de heer Mah- moed Salim Rabbani. heeft er bij vijf in Nederland wonende Arabieren op aangedrongen, hun verzoek tot strafvervol ging van vader Abraham (Pierre Kartner) uit Breda en van de TROS in te trekken. De vijf voelden zich in hun goede naam en eer aangetast door de tendentieuze plaat „Wat doen we met die Arabie ren hier'. Rabbani zei, dat de reactie onder de Nederlandse bevol king de meest strenge veroor deling inhield, die men zich kon denken. Bovendien heeft Pierre Kartner zijn excuses aangeboden. De plaat is uit de handel genomen en vernie tigd. Op opzettelijke belediging van bevolkingsgroepen wegens hun ras geloof of levensover tuiging staat in Nederland een maximum straf van een jaar gevangenisstraf of f 10.000 gulden boete. PARAMARIBO (ANP) Omdat geen overeenstemming kon worden bereikt over de hoogte van de Nederlandse! hulp m het kader van het tweede vijfjarenplan is het over-1 leg tussen de Suriname en Nederlandse regeringsdelega ties. op de eerste dag, opgeschort. „Er bestaan wezenlijke verschillen" vertelde de Surinaamse delegatieleider viee- prenner Van Genderen „maar bij bereidheid toi een realis tische benadering kunnen ze worden opgelost". Voor het tweede vijfjarenplan diende Suriname vorig jaar hij Nederland een projectenlijst in. Omdat Suriname ultimo eind '75 onafhankelijk wil zijn, wordt het plan ver sneld uitgevoerd. Op een briefing voor de pers na afloop van de eerste f vergaderdag merkte minister Van Genderen geïrriteerd op, dat Suriname beter dan Ne derland op de hoogte is van de problemen en omstandigheden in eigen land en daarom de j behoeften ook realistischer! kan beoordelen. „Daar liegen ook de problemen", vertelde hij. Moeilijkheden zijn er ook over de ontheffing van de Su rinaamse luit. kol. Elstak uit zijn functie van plaatsvervan gend commandant van de troe penmacht in Suriname. Elstak is tijdelijk ontheven omdat hij een groot deel van zijn tijd besteedt aan de voorbereiding van een eigen Surinaams le ger Hij is voorzitter van de Surinaamse sectie van de com missie die zich daarmee bezig houdt. Do kwestie Elstak staat vol strekt buiten deze besprekin gen en is een onderwerp dat apart moet worden geregeld tussen de Surinaamse regering en de Nederlandse minister van Defensie", betoogde minis ter De Gaay Fortman, die de Nederlandse delegatie leidt. Minister Van Genderen was liet daarmee niet eens. „De kwestie Elstak staat voor ons hoog genoteerd", vertelde hij. Volgens hem staat de onthef fing van de luitenant-kolonel in direct verband met de voor bereidingen om te komen tot een eigen Surinaams defensie apparaat. Toen journalisten dieper op de zaak wilden in gaan. kapte minister De Gaav Fortman dat af met de opmer king dat de briefing op een echte persconferentie begon te lijken „Fn dat was niet dp bedoeling", zei hij. Vandaag zal het overleg waarschijnlijk tijdelijk wor den afgebroken. Premier Ar- ron wil dan met het Suri naamse parlement praten over de datum van de onafhanke lijkheid De premier heeft ge- vraag vandaag de middagbe sprekingen te laten vallen zo dat alle Surinaamse be winds-] lieden de gelegenheid krijgen aan de beraadslagingen deel te nemen. „Suriname regelt sinds 1954, toen het statuut in werking trad, zijn binnenlandse aange legenheden zelfstandig. Neder land is niet verantwoordelijk voor interne Surinaamse aan gelegenheden en kan de kwes tie ook niet ter tafel brengen", aldus minister De Gaav Fort man op de briefing. Met name oppositieleider Lachmon heeft zich de laatste tijd bezored getoond over de rechten van minderheden in Suriname na de onafhankelijkheid. Minister Van Genderen voegde daar nog aan toe dat de grondrech ten van alle Surinamers in de grondwet zullen worden ge waarborgd. (Vervoeg van pagina 1) In de baai van Roscoff is een groot dier van 5 centimeter binnen zes maan den uitgegroeid tot een mon ster van 13 meter. En som mige vissers beweren dat zij de wieren kunnen zien groei en terwijl zij staan te henge len. Onlangs heeft de inter nationale raad voor liet zee- onderzoek zich uitgesproken tegen alle overplantingspro jecten van zeewieren naar de Europese kusten. Maar deze waarschuwing schijnt gekomen te zijn, nadat de Franse biologen een begin gemaakt hadden met hun po gingen de grote wieren in de Bretonse wateren aan te pas sen. In verband met de affaire herinnert men aan het feit dat een vrachtschip enige tijd geleden onder zijn kiel een Japanse variéteit van zee wier mee naar (le Theems- monding gebracht heeft waar de waterplant plotseling enorm begon te woekeren. Als gevolg daarvan werden vissen en andere zeedieren langzaam vergiftigd ACHT proffessoren van de fa culteit der wijsbegeerte in Belgrado, die beticht worden van tegen de partij gerichte activiteit, zijn door het Servi sche parlement ontslagen DE politieke commissie van het Europees parlement zal het parlement binnenkort vra gen zich uit te spreken over de problémen die betrekking hebben op de politieke voor uitzichten van een Europees- Arabische dialoog. De commis sie heeft hiertoe besloten in haar jongste vergadering in Brussel DE wervelstorm met de code naam „LOLA" die over het midden van de Filippijnen trok, blijkt meer dan 15.000 mensen dakloos te hebben ge maakt. Het officiële dodencij fer is 31. DE secretaris van een infor matiebureau in Rome van de MSI-DN (de rechtsnationale Italiaanse sociale beweging), de 27-jarige advocaat To-nasso Manzo, is gisteren door scho ten van onbekenden ge wond. DE Chinese Volksrepubliek heeft een bestelling van meer dan 600.000 ton Amerikaans graan afgezegd. Volgens de handelsonderneming Cook In dustries Ine heeft China dit jaar zelf een „redelijk goede" oogst binnengehaald WASHINGTON-PARIJS Henry Kissinger, de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken, gelooft dat een formule kan worden gevonden waarbij voldaan wordt aan de Egyptische eis voor het terug geven van gebied in de Sinai en Israels verlangens naar vei liger grenzen. Kissinger zei dit gisteren op een persconferentie in Wash ington waarop hij bekend maakte binnen een paar we ken weer naar het Metten- Oosten te zullen gaan. Die be sprekingen zullen „oriënte rend" en niet „regelend" ziin. zei hij. Abba Eban, de voormalige Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken, op privé-be- zoek in Parijs, heeft daar in een radio-interview gezegd, dat hij niet gelooft dat eein oorlog in 't Midden-Oosten onvermijdelijk zou zijn. Een Frans-Egyptische transactie over het leveren van wapens noemde hij „iets dat alleen maar kon bijdragen tot Israels' onbehaaglijke posi tie". Of en in hoeverre Sadat. de Egyptische president, thans eveneens op bezoek in Parijs, aan die „onbehaaglijke positie" bijdraagt, is niet niet bekend. Voorlopig worden geruchten ontkend, dat Frankrijk 120 Mi- rage-straaljagers aan Egypte zou leveren. Sadat heeft in Frankrijk diverse wapenfabrie ken bezocht. DE kosten van levensonder houd in België zijn in een jaar tijd (sinds januari vorig jaar) met 15,5 pet gestegen. Dat blijkt nu de index stijging voor januari dit jaar be kend geworden is. Deze maand zijn de kosten van le vensonderhoud gestegen met 1.46 punten. SAN FRANCISCO Eenl demonstrant wordt met een wapenstok onder de kin naar een overvalwagen ge sleept, nadat voor het eerst sinds 2>/2 jaar in San Fran cisco weer gevochten werd tussen politiemannen en Vietnambetogers. Na een be zetting van het Zuidvtetna-< mese consulaat werden 19 demonstranten gearresteerd. Twéé personen werden ge wond. De mode dusZeemansmode, kon iedereen gisteren lezen. En zien. Zeemansmode van meneer Jean Louis Scherrer uit Parijs en de enige troost is dat ze daar eigenlijk al jaren de smaak niet meer bepalen. Of heb ik nu weer iets stoms geschreven? Dan hoor ik het wel van de dames- Conservatieve man, deze Jean Louis Scherrer. Dacht na tuurlijk: in het Jaar van de Vrouw zal ik ze hebben. Zee- MANsmode maak ik voor ze. Heel subtiel van Jean Louis. De vrouw en de kachel horen thuis (Zangeres zonder Naam), wat kan het ze sche len, als ze maar mooie kleer tjes aan hebben. Zeemankleer- tjes. Tenminste, zo stel ik me voor, dat Jean Louis gedacht moet hebben. Maar de bek valt me open als ik bedenk ho-e die man toch aan zo'n oorspronkelijke idee komt Misschien hebben we nog eni ge tips voor Jean Louis: Politiemanmode, timmer manmode, landmanmode, olie manmode, voormanmode, vuil nismanmode, spoormanmode. krantemanmode, sterkeman- mode, broodjesmanmode. melkmanmode, postmanmode, dobbelmanmode enz- En om geheel origineel te worden: pilotenmanmode (naar voor beeld van Pim Sierks. b.v. - een matig piloot, heeft me eens gevlogen en maakte een beroerde landing evenals „toen" en dat laatste heeft hij zelf geschreven - pim Sierks dus, want die heeft zo'n prachtig verfomfaaid petje). DEN IIAAG (ANP) De sombere verwachtingen, waar mee minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat aan de tweede dag van de Ameri kaans-Nederlandse luchtvaart onderhandelingen is begonnen zijn bewaarheid. ."it heeft de bewindsman, leider van de Nederlandse de legatie, gisteren 11a afloop van de tweede gespreksdag op een persconferentie meegedeeld. Hij zei weinig illusies te koesteren over een overeen komst, die vandaag - de laat ste dag van het overleg - nog zou kunnen worden bereikt (Van onze correspondent) BRUSSEL De Haute Coif fure Masculine Europpennc van figaro fi'ayenay in Brussel heeft de nieuwe haarmode voor mannen „De Lijn 75" be kend gemaakt, die erop neer komt dat de schaar duchtig aan het mannenhoofd 1975 gaat worden gezet. Volgens de lijn 75 mag er geen haartje meer onder de bovenkant van de boord uitkomen. Voor veel mannen heeft dat weinig gevolgen, voor anderen betekent het dat ze spoorslags naar de kapper zullen moeten gaan willen ze bij de tijd blij ven Intussen is de nieuwe lijn 75 bij de kappers in Brussel goed aangekomen, want het is niet alüeen in Nederland dat de kappers steen en been kla gen over wegblijvende klan ten. Afgewacht dient echt te worden in hoeverre de lijn 75 bij het publiek zal inslaan. Op 10 februari aanstaande zal de lijn 75 door veertig katppers op evenzo vele hoofden worden uitgeprobeerd. De haute coiffure van de Brusselse figaro Bayenay pre tendeert toonaangevend te zijn voor de Westeuropese haarmo de voor mannen en Parijs naai de tweede plaats te hebben verdrongen. Deze olub van fi garo's wijst erop dat bij we reldkampioenschappen haar mode steeds Belgen met de hoogste eer zijn gaan strijken, j De haute coiffurs verwacht dat de lijn 75 mogeliik de aanzet zal zijn naar een nog kortere haardracht voor man nen in 1976 en voligende jaren. Of ei een tendens bestaat naar gemillimeterde hoofden naar het welbekende Amerikaanse voorbeeld uit nog niet zolang vervlogen tijden is ook voor de club van Bayenay nog een open vraag. „In ieder geval kappen we definitief met de speciaal uit Amerika en Ne derland geïmporteerde onhygië nisch lange haardracht", aldus een bekende Brusselse figaro. (Sierks, weet u wel, die vo rig jaar een aantal ongenode Japanse gasten per vliegtuig ons land heeft uitgevoerd). maar hij heeft wel een mooie snor Merivemanmode. We wor den er tureluurs van. En wachten met spanning de Pa- rijse mode van volgend jaar af. MERIJN (ADVERTENTIE) FRANKFORT (DPA) Een Oostduits echtpaar dat wegens industriële spionage voor de Sovjet Unie in West- Duitsland was veroordeeld naar de DDR uitgewezen Het ip zo goed als zeker dat de' twee spionnen zijn uitgewis-i zeld tegen in de DDK .1 in de' Soviet TJnip gp- - - je ge_ heime Westduitse agenten. I (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG „De moei lijkheden op de ministers conferentie over de vervui ling van de Rijn zullen zeer groot zijn. mede omdat som mige landen een afnemende prioriteitenstelling hebben". Ik zeg toe, dat Nederland al les zal proberen om er wat aan te doen". Dit zei minister Vorrink (Milieuhygiëne) gisteren in de Tweede Kamer tijdens het de bat over haar begroting Op 13 en 14 februari vindt in Parijs de ministerconferen tie ,.van West-Duitsland, Frankrijk en Nederland plaats ovr r de Rijn. Het is ^oor üe derde keer, dat op ministers niveau °en schonere Rijn aan de orde komt. Volgens de bewindsvrouwe moeten op deze conferentie de Knopen worden doorgehakt, waartoe de internationale R»m_ commissie niet is gekomen. De vraagstukken zijn bijzonder complex, aldus mr Vorrink. Zij wac gisteler bereid "erderp -vieHpripi -*<ar de --ifïo 4.0 TVoJ zal zij clc le^nn van de com missies uit de Tweede Kamer voor Milieuhygiëne en Ver keer en Waterstaat volgende •«"eek woensdag tijdens een besloten vergadering meer ge gevens verstrekken. De minister verwierp verder j voor d tweede maal (eerst in september 1973) de suggestie vanuit de Kamer om Frankrijk voor het Internationale Ge rechtshof in Den Haag ter ver antwoording te roepen. Dit In ternationaal Gerechtshof zou dit land moeten verbieden zout uit de kalimij nen in de| Rijn te storten- De bewinds vrouw vindt dit „een te ruw middel". BRUSSEL (AP) Bij een ontploffing in de bar La Ro tonde is gistermorgen een groot deel van het overdekte Brusselse winkelcentrum „Ga leries Louise" vernield. Eir hebben zich echter geen per soonlijke ongelukken voorge daan De eigenaar van de bar had enkele weken geleden aü een klacht bii de politie inge diend omdat een poging was gediaan de bar in brand te steken aldus de politie. Vol gens de politie is de explosie geen ongeluk maan opzet Nog160 dagen... Als u over 160 dagen in plezierige oorden wil vertoeven, moet u nu toch echt wel gaan bekijken wat zo de mogelijkheden zijn. Bij Amro Reizen bijvoorbeeld. Daar kunt u alle vakantiekanten op. 'n Vliegreis of cruise met Neckermann, 'n autooartrip met Europa Express, 'n Rijncruise met Holland River Line, 'n droombungalow van Rent-a-home.de Amro reisadviseurs geven u graag alle inlichtingen. De uitgebreide folders liggen vooru klaar bij de Amro Banken met het Amro Reizen vignet. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren alle illusies ten aanzien van staatkundige vernieuwingen ten grave gediagen Zo werd een motie-De Vries (PvdA) tot afschaffing van de Eerste Kamer met grote meerde» beid verwerpen Alleen de drie linkse regeringspartijen en de pacifisten -leunden dit voorstel. Een motie Van der Sanden (KVP) we.rd met grote meer derheid aangenomen. Deze motie sprak zich uit tegen de eventuele invoering van een gekozen kabinetsformateur Dit voorstel werd behalve door alle grote en kleine con fessionele partijen ook gc- steud door de boeren, de com munisten, de pacifisten en DS'70. De aanneming van deze mo tie betekent, dat de regering ook niet zal komen met voor stellen tot invoering van een beperkt districtenstelsel bij dr kamerverkiezingen. De linkse meerderhei in het kabinet en een linkse minderheid in de kamer hebben een dergeliik districtenstelsel namelijk on verbrekelijk gekoppeld aan de gekozen formateur. Aangenomen met 68 tegen 63 stemmen in een stemming een motie Dek waad-"' niet van links tegen rechts werd (AR), waarin werd uitgespro ken. dat de Eerste Kamer haar uiidige 'aken en bevoe dhe den moet behouden, doch dat leze kamer voortaan door de leden van de Provinciale Sta gen gekozen moer worden voor een periode van vier jaar zoals thans. Èen andere motie van de heer Dekwaadsteniet werd wegens onvoldoende steun uit de kamer ingetrokken ar;n was de wens te kennen gege ven. aan de Eerste Km - r dp bevoegdheid te verlenen een haar onwelgevallig wetsvoo» stel terug te sturer naar dp Tweede K ei Een motie van de heer Tila- nus (CHUi sorak zich uit te gen de gekozen burgemeester en de gekozen commissaris van de koningin. Deze motie werd aangenomen net steun van de gehele rechterzijde plus 'S '70 \'lef 'p- me- er J N Sc' r ai Ar de 1, Giessen en Kijsw ijk, viel bij deze stemming uit de boot van de .vR-fractie. Een voorstel van mr. Jur- gens. (.PPR) om de mogelijk heid van beslissende volks- sieii ïgen (reierenda) in te voeren werd verworpen. Het kreeg slechts steun van D'öfi minus oud-fractieleider Van M.erio, rad.calen, boeren en pacifisten, alsmede van de li berate eenhnge inevi. Kap- peijne van de Copello. Na af loop van de stemmingen ver liet premier Der. Uy] met ge bogen hoofd de vergader zaal. PRAAG (DPA) De vroe gere Tsjechoslowaakse partij - leidei en oudpresident Ant.o- nin Novotny is gisteren, op 70- jarige leeftijd aan een hartin- farc- overleden Novotny was van 1957 tot 1968 president van Tsjeehosiowakije. In maart 1968 werd hij gedwon gen terue te treden, waarmee de wee vrij kwam voor de •c< lente van Alexander Duoi.ek"

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 23