an Nota De Gaay Fortman Actie-comité in Brugge eist ontslag minister van Volksgezondheid Meer griep Vandaag dse mwen Reuzenwier bedreigt Bretonse kusten 50 jaar Giro 505075 PSV VERLIEST IN ENSCHEDE Maand tijd voor bezwaren tegen industrieën Weekend )ok ontslagen onder beroepspersoneel memisa In herfst minder lood in benzine I i ONSTUITBARE GROEI VERRAST BIOLOGEN Tankauto rijdt stoplichtenhouder omver Ontslagen bij Lybeert Verstraeten in J. VORRINK KONDIGT WETSONTWERPEN AAN Kapellebrug Anirohank verlaagt hypotheekrente tdkcuringsmerk de Nederlandse naar uiterst im, als u een tbben de Pfaff en 1222 verdragen, id, ningsgemak. de enige snellende nes met bet Verzilver het gouden jaar van memisa BRANDWEER ANDERS OORLOGSTIJD Eerste nederlaag van dit seizoen BEROEP INGESTELD TEGEN K.B. Groninger zwaar gewond bij aanslag in eigen woning Stroom tarieven dit jaar bijna eenderde bogei Snelle sluiting Oosterschelde- dam vergt groot vennoten GEFAALD SCHOORSTEEN BETOGING een nieuw,gezellig weekblad urg, trale Administratie Ihemie N.V. en Benelux B.V., s beschikbaar die y,i irmijn willen laten 1 oor gekwalificeerde i die wij zoeken n militaire dienstplicht bben en niet ouder igeveer 23 jaar; voorts over een 3opleiding beschikken n aan MAVO/HAVO en in het bezit studeren voor het lorna Boekhouden, enige administratieve eschikken zien wij pluspunt. mogelijkheid worden ich in diverse in de algemene, He en de bedrijfs. tie te bekwamen. Hangstelling hebt ergelijke baan, neemt kontakt met ons op. kan dat via i-tst. 330, schriftelijk s 1015 in Rozenburg irecteurDr. W A_ J M Harks ■oofdredaeteur L. Leyendekker .oriictie- en administratie-adres Eeuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150) - 79 20 Hronummer 1114111 tnv Uitgeversmaatschappij De btem B.V.. Kgerstraat 16, Breda, WOENSDAG 29 JANUARI 1975 VRIJE ZEEUW c Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. 27e jaargang No. 7572 Ml 31745 ZOOM 5878 \Al 546 f3 933 IJ B.B. (Van onze correspondent) PARIJS In de baai van Roscoff in Bretagne is een soort paniek ontstaan doordat reuzenzeewier als voorwe- reldse stripverhaal-monster- een invasie naar de stranden begonnen zijn. De wieren zijn in een hall jaar dertien meter gegroeid en sommigen worden dage lijks 15 centimeter groter. Experts in oceaanbinlogie zijn begonnen met het maai en van de wieren die ver brand worden voordat de vermeningvuldigingscellen uitgezaaid worden. Niettemin vrezen verschillende biologen dat de wieren zich op wille keurige wijze langs de Bre tonse kusten zullen gaan ver menigvuldigen en een cata strofe veroorzaken. De wieren zijn het grootste type in de Bretagne ingevoerd omdat daar alig- naat uit gewonnen wordt dat een basisprodukt is voor tal van farmaceutische en cos metische artikelen terwijl het ook in de textiel- en papierindustrie gebruikt wordt. De monsterwieren zijn in heems in de Stille Oceaan met name langs de kusten van Noord-Amerika en Chili waar zij zo dichtgroeien dat men erover lopen kan. De specialisten van het Franse instituut voor exploitatie van de oceanen hebben gepro beerd de wieren voor de Bretonse kust te acclimatise ren maar deze blijken daar nu dermate gunstiger voor waarden gevonden te hebben dat het hele project tot een bijna groteske manier op hol geslagen is en een reële be dreiging van de kustlijn is geworden. Men weet nog niet precies welke deze gunstige voor waarden van het Bretonse klimaat of het zeewieren zijn die ertoe geleid hebben dat de monsterwieren op het punt staan aan de macht van de biologen te ontsnappen. (Vervolg op pagina 9) 1.000 MENSEN MINDER (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In het kader van een snelle verbetering ■van de hulpverlening bij rampen stelt minister De Gaay[ Fortman (Binnenlandse Zaken) de Tweede Kamer in een nota vooi de dienst Bescherming Bevolking (B.B.) dras- psch in te krimpen. Op dit moment beschikt de B.B. over 118.500 man. Als de binister z'n zin krijgt worden dat er 77.500, een verminde- niet ruim 41.000 man. Dat houdt tegelijk een drasti- che inkrimping van het beroepspersoneel in met minstens 10 procent. 1 De nota van de ministe.r be- Jgt een verbetering van de Kwaliteit bij het optreden tij lens ongevallen en een verrui ling van mogelijkheden om punpsituaties de baas te kun- Uitgangspunt is de ge- lestvorming. Daarop kan ech- tter niet gewacht worden, vindt (le regering. Zolang die gewes ten er nog niet overal zijn moet een overgangsfase gel den Bestaande plannen voor BÉfionale brandweerkomsen peten verder worden uitgc- Tadvertenties) [Voor: 3,- legt u al een pleister op de wond. 10,- drinkt een ondervoed kindje een maand lang melk. 25,- wordt bij een melaatse de ziekte tot staan gebracht. 300,- geeft u een huisapotheek. 750,- schenkt u een invalide wagen. Memisa helpt, help Memisa MLSgjsï IgQgNIj Eendrachtsweg 49, Rotterdam Telefoon 010-144.888 J Omdat ons landje 4 miljoen auto's rijk is waarvan de meeste dagelijks op de vveg zitten en omdat de ruimte nou eenmaal beperkt is en om dat er zo'n 100.000 ongelukken per jaa^ gebeuren, kunnen wij ons als weggebruikers geen vrijheden permitteren. Wij moeten ons strikt aan de regels houden. En onze ogen d kost geven. Ook als iemand de regels fout hanteert en doorrijdt na het veroorzaken van 'n ongeluk. Zet die dan oi z'n nummer. Noteer't. De politie. werkt en landelijk moet het alarmnummer 0011 worden in gevoerd. In deze fase zullen de centrale overheid en de provincies de verantwoorde lijkheden van de bestaande! BB-kringen overnemen. Voor; de provincies een tijdelijke taak, zolang er nog geen ge- westen zijn. De vrijwiJliee, totandweer moet de kern vormen van de nieuwe organisatie voor het bestrijden van rampen, vindt de regering. De coördinatie in vredestijd moet dan ook in handen van de regionale brandweer komen. (Conse quenties: uitbreiding van het beroepspersoneel met 250 man). Waar nog geen alarm- centraie» zijn, moeten die er poedig komen en het aantal voorzieningen voor vervoer van gevaarlijke stoffen moet 'verbeterd worden. Plaat selijke brandweerkorpsen blij ven onmisbaar. Verder moet er een dienst komen, belast met het waar schuwen van de bevolking in geval van calamiteiten (bij- voorQeeld wanneer er iets mis gaat met een kerncentrale en bij oorlogsgevaar)- Deze dienst moet een eigen telecommuni- catiecentrum krijgen met be roepspersoneel. Bij de vorming van de BB tot een rijks-BB-organisatie komen de bestuurlijke verant woordelijkheden wat anders te liggen dan ze nu zijn: Het gewestbestuur, dat de zorg heeft voor het bestrijden van rampen en het verlenen van hulp in vredestijd, heeft deze zor ook in oorlogstijd. Als bij een rampsituatie het algemeen belang dat eist zal de minister van Binnenlandse Zaken regelend optreden. De centrale overheid is be last met de zorg voor het ex tra personeel en materieel dat bij rampsituaties nodig is. Tenslotte pleit de regering voor een kleine uitbreiding van het brandweerpersoneel m oorlogstijd (rond 2000 man), per gewest (de minister gaat nu uit van 30) moeten er 1300 a 1400 mensen beschikbaar zijn voor redding, eerste hulp en gewondenzorg (totaal dus 42.000 man), de commando's in de regio's moeten doorlo pend bezet zijn (2500 mensen zijn daarvoor nodig), de lan delijke waarschuwingsd'enst vergt ongeveer 5000 man en de algemene leiding 500 man. Wat de financiering betreft: dit jaar staat er voor de reor ganisatie al vijf miljoen op de begroting, voor 1976 wordt 10 miljoen geraamd, voor de vol gende twee jaren respectieve lijk 35 en 20 miljoen. De mi nister 'aat de Kamer weten dat er wel enkele wetten ge wijzigd zuDen moeter» worden, Overigen? gaat het hier om een nota die alleen maar 3e richting aangeeft waarin het kabinet, denkt. De Tweede Ka mer kan de nodige verande ringen van het kabinet eisen, voordat dit met wetsvoorstel len komt.. Maar daar gaan wel enkele jaren over heen ver wacht men. (Van onze sportredactie) ENSCHEDE De leider in de eredivisie, het Eindhovense PSV heeft gisteren in het Enschedese Dieckman-stadion de eer ste nederlaag van dit seizoen geleden. De ploeg van Kees Rij vers, verloor met 2—1 in een inhaalwedstrijd tegen FC Twente. De doelpunten van Twente kwamen op naam van Niels Overweg (uit een vrije trap) en Jan Jeuring, die in de tweede hein de beslissing bracht. Vlak voor tijd gleed Twentes Frans Thijsen de hal achter zijn eigen doelman Volkmar Gross, maar op dat mo ment was PSV al geslagen. PSV heeft in de eredivisie nu nog een punt voorsprong op nummer twee Feyenoord. (Zie verder onze sportpagina). #Ter hoogte van Werkendam heeft gisteren op de autosnel weg Gorkum - Breda een tank auto gevuld met olie een ver- keerslichtenportaal omvergere den. Door het ongeluk, waar bij niemand gewond raakte, werd gedurende enige tijd de rijbaan richting Breoa geblok keerd. De tankauto, die voor het stoplicht moest stoppen, raakte bij het remmen in een slip en botste daarna op het portaal. Dc auto heeft geen olie ve.rloren. Tegen halfzes gisteravond was de rijbaan weer vrij. Het verkeer wordt door het uitvallen van de stop lichten geregeld door de poli tie. GRONINGEN (ANP) De 34-jarige H. Tammeling is gis termorgen zwaargewond aan getroffen in zijn woning in Groningen. De politie vond hem daar na een telefonische melding. Het slachtoffer werd om streeks negen uur in zijn slaap overvallen door een nog onbe kende man. Wat daarna pre cies gebeurde is niet bekend. Toen de buurman het huis van het slachtoffer binnenging, via de openstaande voordeur trof hii c levensgevaarlijk gewond aan. De man bleek met een bijl onder andere op zijn sche del te zijn geslagen. Gistera vond verkeerde het slachtoffer nog in levensgevaar. (Van onze redactie binnenland) DEN HA<\r De elektrici teitstarieven in Nederland gaan dit iaar gemiddeld met ongeveer 30 a 35 pet omhoog, zo blijkt hij informatie bil de Samenwerkende Elektriciteit*? Prorhiktiehe'Viiv^n (S E P 1 in Arnhem. D© verhogingen zijn voo» een Heel al aangekon digd of ingegaan. De voornaanste "eden van de tariefsverhoging- -s gelegen in de stijging var de brand stof' en prijzen voor de centra les Deze prijzen 'ggen ge middeld ongeveei eomaal zo I hoog als een jaar geleden. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Milieubewuste burgers of groepen krijgen in de toekomst een maand de tijd om hun bezwaren tegen nieuwe vestigingen bij de overheid te deponeren. Momenteel is deze termijn 10 dagen voordat een vestigingsvergunning wordt ver. strekt. Minister Vorrink (Milieuhygiëne) wil de hinderwet en de algemene maatregel van bestuur voor de luchtverontreini ging hiertoe wijzigen. Hierover zal zii nader overleg plegen met andere ministers. (Van een onzer verslaggevers) KAPELLEBRUG Bij de kousen en sokkcnfabrick Ly beert Verst-, -n in Kapelle. brug zijn in toep van deze maand 6 ontslagen gevallen. Bovendien is er geen werk meer voor de zes thuiswerk sters in losse dienst. Volgens een van de directeuren, de heer M. Lybeert het niet uit gesloten, dat binenkort nog twee vrouwen ontslagen moe ten worden. Geruchten over meerdere ontslagen bij de fa briek werden gisteren door de heer M. Lybeert ongegrond verklaard. Volgens de heer M. Lybeert zijn de ontslagen het gevolg van automatisering. Het be treft alleen vrouwen die zich bezighielden met het losknip pen van kousen, zo verklaarde hij- Behalve deze vijf vrouwen moest ook een mecanicien worden ontslagen, die vroeger gewerkt heeft bij de opgehe ven faariek van Marckx. Bij het verdwijnen van Marckx heeft Lybeert - Ver straeten 15 bij die fabriek ont slagen werknemers in dienst genomen. Verder wil de bewindswrou- j we bedrijven verplichten een rapport (voor de overheid) sa men te stellen, waarin de ge volgen van lozing van schade lijke stoffen worden opge- somc Deze regeling, zo gaf zij toe, heeft pas zin. wannee; het aantal overtreders van de toe komstige wet afvalstoffen bin nen de perken blijft. In antwoord op de vele kri- (Van een onzer verslaggevers) COLIJNSPLAAT Om de kleppen van een stormstil w- eaissondam in de Oosterschel- de snel te kunnen sluiten zijn electrische machines nodig: met een vermogen van 40.000 kilowatt Met dit vermogen cou men hij voorbeeld 20.000 wasmachines tegelijk kunnen laten draaien. Rijkswaterstaat heeft de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEMi hiervan op de hoogte gesteld zodat zij er in het achterhoofd vast re kening mee kar houden. Directeur ir M.D Dalebout van de PZEM heeft dit giste ren meegedeeld tijdens een hoorzitting over de voorgeno men aanleg van een 150 kilo- volt hoogspanningsleidiing. tiek vanuit de Tweede Kamer over het langzame tempo, waarin de minister aan de mi lieuwetten werkt, wees zij er op, dat zij. in de meeste geval len veel overleg moet voeren met andere miiniisteries om het nieuwe van de milieuwetge ving goed te laten aansluiten op reeds bestaande wetgeving, die anders is gericht De mi nister kon de Kamer het vol gende toezeggen: Eind dit jaar het wetsont werp ter bescherming van de bodem, waarvoor veel moet worden samengewerkt met het ministerie van Verkeer en Waterstaat Ln mei het wetsontwerp ter bestrijding van de geluidshin der. De belangrijkste elemen ten ervan zijn: een zonering langs autowegen en bedrijven en de geluidsisolatie van wo ningen Binnen enkele weken het wetsontwen afvalstoffen dat nu bij de Raad van State ligt UTRECHT (ANP) Van eike 10.000 Nederlanders had den er vorige week 82 griep. Dat blijkt uit voorlopige cij fers van het ministerie van Volksgezondheid. De eerste week van januari waren er 33 grieppatienten per 10.000 in woners. de tweede week 48 en de derde 72. Of de „top" be reikt is, kan uiteraard pas worden vastgesteld als de cij fers weer gaan dalen. In 1974 bereikte de griengolf een hoogtepunt in de vijfde week van het jaar met 78 per 10.000 AMSTERDAM Ook de Amrohank heeft inmiddels de hypotheekrente met 0,25 ix't. verlaagd tot 10,5 pet. zo heeft de bank bekendgemaakt (Van een onzer verslaggevers) BRUGGE Het actie-comi té „Tussen haven en polder" in Brugge, dat sedert enkele maanden fel reageert tegen een vestiging van de Duitse chemie-reus Bayer in deze Belgische hoofdstad, heeft gis teren publiekelijk het ontslag geëist van de minister van Volksgezondheid De Saeger. Voorts heeft het comité een beroep ingesteld bij de Belgi sche Raad van State tegen het K.B. van de minister van Ar beid van 18 december vor:g jaar waarin onder bepaalde voorwaarden het toen ge sloten bedrijf van Bayer weer mocht gaan werken. Zoals be kend, veroorzaakt dit bedrijf fluor-uitstoting. „Wij betreu ren de halsstarrige houding van minister De Saeger die niet eerder bezorgd zal zijn dam wanneer mensen schade ondervinden van de fluor-uit- stoot", aldus het comité giste ren tijdens een persconferen tie. Men verweet De Saeger ook een foutieve interpretatie van bepaalde basis-gegevens bij de behandeling van de Bayer-kwestie in het parle ment. „Wij achten dit onesthe tisch en immoreel", zo werd gezegd Verder was men van me ning, dat het beleid van de provinciale inspectie voor de Volksgezondheid in West- Vlaanderen volledig had ge faald. Men laakte de z.i. on doeltreffende werking van de inspectie, die na zes maanden er nog niet in is geslaagd rap port uit te brengen over fluor- verschiinselen in de streek rond de Bayer-vestiging. Ge- eist werd een streng onderzoek naar het werk van de desbe treffende inspecteur „Wat betreft het beroeps schrift: hierdoor mocht Bayer weer gaan werken onder voor waarde. dat tot 15 maart niet meer dan drie kilogram fluor per uur met maximum van vijf kilogram, mocht worden uitge stoten. Per 15 maart moest een 80-meter hoge schoorsteen ge bouwd zijn (waarvoor de ge meente Brugge overigens wei gerde een bouwvergunning af te geven) en per 1 januari 1976 mocht de uitstoot maximaal 600 gram oer uur bedragen. „Dit koninklijk besluit is in strijd met een op 12 december 1955 genomen besluit, waarin duidelijk werd gesteld in een toen verschenen bijzonder plan van aanleg, dat in hei desbetreffende gebied geen gevaarlijke ;ndustrip gevestigd mocht worden" Het comité acht de Baver-vestiging ..ge vaarlijk" „Tussen haven en polder" zei voorts, dat onder geen en kele voorwaarde een gesprek met Bayer zou plaatsvinden „Zelfs niet met tussenkomst. van de gouverneur". De groot scheepse betoging tegen Bay er, die zaterdagmiddag om 14.30 uur vertrekt vanaf de Potterierei zal eindigen op de Markt, waar een comité-lid de deelnemers zal toespreken. „»vij verwachten 5000 mani festanten", zo werd gisteren meegedeeld. GUUR Half lof zwaar bewolkt. Af en toe regen. Matige tot krachtige, aan de kust aanvankelijk harde tot stormachtige wind uit het zuidwesten. Maxi mumtemperaturen rond 8 graden. STAD EN STREEK Noord-Beveland onder hoogspanning. Pagina 3 Vijfhonderd Van Bier- vliets gaan feesten in Biervliet. Pagina 5 BINNEN- EN BUITENLAND Staatkundige hervormin gen de diepvries in Pagina 9 PvdA-bestuur: Nederland moet in de NAVO blij ven. Pagina 10 Machtsstrijd in Engelse conservatieve partij. Pagina 11 KLEINE STEM Hoe moet ut nou? Pagina 12 SPORT Tsjech Hort nieuwe lei der in Hoogovenschaak toernooi. Pagina 13 RADIO EN TELEVISIE Elfde film duo De la Par- ra-Verstappen heeft niet eens een verhaal. Pagina 15 VjEtAl Van onze Haagse redactie) DEN HAAG ln de herfst moet het loodgehalte van ben zine mindei nu zijn Via een altreni'* Maatregel van aesiuui wil ster Vorrink (Milieuhygient het lood in deze brandstol verdei terug dringen. Zij deelde dit gisteren de pubüceerd. Tweede Kamer mee tijdens zoals o.j het debat over haar begroting, krijgen da Deze maatreeeJ past in het heid hun kader van EEG oejM .en bezwarer Minuei ood in benzine ver- Alvorens oorz.aa.kl minder giftige uit- kondigen Laat gassen rink nog a Een voorontwerp van deze raiao voor ma ati egel wordt in maart ge- ging. Belanghebbenden autofabrikanten, r volop de gelegen- wensen en eventueJe ;enbaar te maken Ie maatregel af te zaJ mevrouw Vor- dvies vragen aan de de luchtverontreini- iedere week uithef leven gegrepen, oj^ral te koop voor één gulden

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 15