Kabo wil meer invloed bevolking op beleid elektriciteitsbedrijven Vertrouwensman voor weggelopen jongere op kreupele oorlogsbodem Brengt 1975 oorlog ja AMERIKA ROOKT MINDER Partic Derde „proces-Valpreda" begonnen Gaat er echt niets boven de natuur? Twee vakbeurzen gewijd aan vrijetijdsbesteding WAT KISSINGER ZEI II NVV PUBLICEERT SALARIS HOGER PERSONEEL VAN PHILIPS GLASTRA VAN LOON: Vervuilend Japans bedrijf in moeilijkheden Kritiek op „griep- voorlichting EIS VAN VAI binnenland buitenland Kerncentrales Kettingreactie Onderzoek naar positie. Belgische vroutf DINSDAG 28 JANUARI 1975 1 EINDHOVEN (ANP) De industriebond NVV heeft gis teren aan werknemers van Philips gegevens verstrekt over de beloning van hoger personeel van dit concern, dat niet onder de cao valt. Ter toelichting van de kaderleden heeft de bond o.a. meegedeeld, dat hij de onderneming heeft willen helpen haar vrees voor openbaarmaken van inkomens weg te nemen. De vakbonden die partij zijn bij de cao voor Philips hebben bij hun voorstellen voor ver nieuwing van de cao o.a. het punt openbaarheid van inko mens opgenomen. Het gaat by de gisteren ver strekte gegevens om salarië ring van werknemers met een hogere beroepsopleiding of met academische opleiding, die zijn ingedeeld in drie zo genaamde vakgroepen. Voor elke vakgroep geldt een'belo- ningsstructuur voor leeftijd en beoordeling. De laagste klasse loopt van 23 tot en met 42 jaar, de middelste van 23 tot en met 45 jaar en de hoogste van 23 tot en met 47 jaar. Een 23-jarige die met de laagste beoordeling in het be drijf zou beginnen kan vol gens de industriebond NVV een jaarinkomen van f 20.200 hebben. Het maximum in deze leeftijdsgroep is f 29 500,- Een 42-jarige met de laagste be oordeling kan in deze groep f 26.000,- ontvangen en met de hoogste beoordeling f 39.600,-. In de middelste vakgroep kan een 23-jarige beginnen met een jaarinkomen van f 21.000, met de laagste beoor deling en 35.400.- als hy de hoogste beoordeling krijgt. Een 45-jarige heeft in over eenkomstige omstandigheden respectievelijk f 29.300,- en f 51.100,- jaarinkomen. In de hoogste vakgroep kan een 23- jarige beginnen met tenminste f 25.300,- en eindigen met ten hoogste f 47.000,- Een 47-jari- se kan minimaal f 41.900 krij gen en maximaal f 81.000.- aan jaarinkomen. Onder jaarinkomen wordt hier verstaan salaris plus gra tificatie De bond heeft de kaderleden ook meegedeeld dat hij geen gegevens kan verstrekken over de groep van ongeveer 600 personeelsleden die boven deze drie vakgroepen hoger personeel zijn ingedeeld in een aparte vakgroep, dan wel niet in een vakgroep voorko men In de afzonderlijke vak groep komen ongeveer 300 personeelsleden voor. Niet in een vakgroep opgenomen zijn eveneens circa 300 personen., bij wie de leden van de raad van bestuur. De bond heeft de kaderleden meegedeeld dat deze laatste groep van ongeveer 300 perso nen in 1973 blijkens het jaar verslag over dat jaar samen 15,4 miljoen gulden heelt ge kregen aan tantièmes. IN LUNTEREN is overleden de schrijver-journalist Jac. P Gazenbeek. Hij werd 80 jaar. Gazenbeek was voor een be langrijk deel werkzaam in Gelderland als journalist voor dagbladen en tijdschriften. Hij schreef veel boeken over de Veluwe. (Van onze redactie buitenland) CATANZARO In de Zuiditaliaanse stad Catanzaro is maandag de derde fase begonnen van het „proces- Valpreda", het opzienbarend ste en ingewikkeldste proces uit de naoorlogse geschiede nis van Italië. De rechter staat voor een moelijke op gave: hij moet uitmaken wie verantwoordelijk was voor de bloedige aanslag op de bank in Milaan: anarchisten of neofascisten. De aanslag, in december 1969 kostte aan 16 mensen het leven en ver oorzaakte 87 gewonden. Bijna £90 getuigen en 60 advocaten moeten de komen de maanden licht in deze duistere affaire brengen. In twee afzonderlijke onderzoek procedures is men de afgelo pen jaren tot twee tegenover gestelde conclusies gekomen. Er zijn nu twee groepen be klaagden: twaalf anarchisten, van wie de 42-jarige Valpre da de bekendste is en 13 neofascisten, onder wie de advocaat Franco Freda uit Padua en de uitgever Gio vanni Ventura. Valpreda was maandagoch tend niet In de rechtszaal aanwezig. Hij weigert naast neo-fascisten in de beklaag denbank te zitten en wi] al leen komen als hij zijn ge tuigenis moet afleggen. In Catanzaro zijn strenge veilig heidsmaatregelen getrof fen 7fpolitiemannen hebben hun posten in de provinciale hoofdstad van Calabrië be trokken, en in het gerechts gebouw worden neofascisten en anarchisten door een kor don agenten van elkaar ge scheiden. Waarnemers houden reke ning met de mogelijkheid dat het ook nu niet tot een uitspraak van de rechter zal komen, of dat nieuwe juri dische obstakels tot verder uitstel van het proces zullen leiden. Maar ook wanneer het proces normaal voortgang zal vinden wordt verwacht dat het wel een halfjaar zal duren. De aanslag op de Milanese bank, nu ruim vijf jaar gele den, betekende het begin van een lange reeks aanslagen in heel Italië, die tot dusver meer dan 50 mensenlevens hebben gevergd. In de eerste jaren na de terreurdaad in Milaan gaf de publieke opi nie vrijwel eensgezind de schuld aan linkse extremis ten. Maar vandaag de dag stellen de meeste Italianen fascisten verantwoordelijk voor de aanslagen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Openbare nutsbedrijven opereren zo ge sloten, dat de gemeenschap nauwelijks invloed heeft op het beleid. Ook al hebben ge kozen vertegenwoordigers van gemeenten of provincies een zetel in het bestuur van deze bedrijven, de directeuren hebben meestal zulke grote bevoegdheden en beschikken DEN HAAG (ANP) Een vertrouwensman moet in de naaste toekomst ingeschakeld worden voor het oplossen terugwillen naar het ouderlijk huis. Deze oplossing staat van de problematiek rond weggelopen minderjarigen, die staatssecretaris Glastra van Loon vool ogen voor wat be treft de moeilijkheden, die zich de laatste jaren voordoen met betrekking tot de alternatieve hulpverlening. De bewindsman heeft eind vorige week de Raden voor de Kinderbescherming en het Openbaar Ministerie uitgeno digd met hem binnen een maand te komen praten over de oplossing. Maandag deed de staatssecretaris van een en an der mededeling in de open bare vergadering van de Tweede-Kamercommissie voor Justitie. Het probleem ontstond door dat het wettelijk niet mogelijk bleek in het kader van de alternatieve hulpverlening weggelopen minderjarigen verborgen te houden voor het over hen gestelde gezag als de betrokkene niet naar huis te rug wilde. De staatssecretaris wil per arrondissement een vertrou wenscommissie, bestaande uit leden van de Raad voor d» Kinderbescherming. De com missie wijst dan een vertrou wensman aan, aan wie het verbergen van de minderjarig» gemeld dient te worden. De staatssecretaris zei tot de justitiecommissie niet te voelen voor het op korte ter mijn wijzigen van het wet boek van strafrecht, en wel van het artikel waarin het verbergen van minderjarigen tegëri de zin van de ouder» strafbaar is gesteld Staatssecretaris Glastra Van Loon wil zelf zo spoedig mo gelijk een verlaging van de meerderjarigheidsgrens tot stand brengen. „Maar", zo heeft hij maandag gezegd in de openbare vergadering van de Tweede-Kamercommissie voor Justitie, „de verlaging van de leeftijdsgrens betekent slechts een beperkte oplossing van de problemen. Vanuit de commissies was bij de bespreking van de kin derbescherming van verschei dene zijden er op gewezen dat de regering reeds vele jaren in schriftelijke stukken sprak over de verlaging, maar dat tot dusverre geen eonrete re sultaten geboekt waren Tijdens dezelfde vergade- (Van onze redactie buitenland) UTRECHT In Utrecht zijn maandag twee vakbeurzen die geheel gewijd zijn aan de vrijetijdsbesteding geopend: de beurs voor doe-het-zclvers „Karwei" en de vakbeurs voor handwerken, breien, zelfmaak- mode en andere handvaardig heden „Kreatief". „Karwei" telt 629 deelnemende firma's met inzendingen uit 23 landen en op „Kreatief" zijn 143 fir ma's met produkten uit 17 lan den vertegenwoordigd- De net to-expositieruimte van „Kar wei" is 13.000 vierkante me ter, voor „Kreatief" was 2.500 m2 nodig. Op beide beurzen zijn weer heel wat nieuwtjes te zien, die ongetwijfeld veel doe-het-zel- vers naar Utrecht zullen lok ken. Van donderdag tot en met zaterdag kan het „gewone publiek" er tereeht- Tot de primeurs behoort een z.g. strijkzool, die op elke strijkbout past en een ei van Columbus voor de strijkers zou kunnen worden genoemd. De strijkzool vervangt de persdoek. Invochten is overbo dig, glimmen en schroeien on mogelijk. De strijkzool is zelfs geschikt voor alle stoffen en weefsels (prijs f 14,95). Handig is de verfspuit van f 89,- met kunststof mem- braam (tot nu toe alleen in professionele apparatuur) en een snel verwisselbare pomp. Een nieuwe grasmaaier, die slechts de helft van het „nor male" lawaai produceert, wordt op „Karwei" als „mi lieuvriendelijk" aangeprezen, maar kost wel ruim f 700,-. „Kaïrwei" toont verder ver stelbare hoekelementen. waar- In van vier zijden balken en latten kunnen worden beves tigd en waardoor het zelfbou- wen van een broeikast, garage, schuur, volière e.d. een peu- lesehil is geworden. Dan is er nog een waterze kering die kan worden beves tigd op de kraan voor afwas en op wasautomaten. Die ze kering voorkomst overstro ming als de toevoerslanig b.v. losspringt of lek is en verhin dert terugloop van het water In de automaat bij het uitval len van de waterdruk- Het schilderen boven het hoofd is nu ook geen probleem meer, want op „Karwei" wordt een apparaat van f 40.- getoond speciaal voor plafond- en muurschuMeren. ring bleek dat staatssecretaris Glastra van Loon van Justitie een grote voorstander is van democratisering bij de kinder bescherming. Met name bij de instanties en instellingen op dit terrein. Hij zei, dat hij de democratisering in het overleg steeds zal bepleiten. TOKIO (DPA) De Japanse chemische onderneming „Sjis- so" die verantwoordelijk was voor de kwikvergiftiging in het gebied van Minamata in Zuid-Japan, dreigt onder de last van de schadeloosstelling te bezwijken. Naar maandag in Tokio be kend werd, overweegt de Ja panse regering het bedrijf een staatskrediet van 3,9 miljard te verlenen. Sjisso heeft schul den van in totaal 15,3 miljard jen. Voor het eerst staat de rège ring in Tokio vöót het pro bleem of de overheid moet bijspringen om door een parti culiere maatschappij veroor zaakte schade aan het leefmi lieu te dekken. De staat kan vrijwel niets anders doen dan hulp bieden, omdat alleen dan de schade enigszins vergoed kan woder.n Door kwi-klozingen van een fabriek vai Sjisso was het zeegebied hij Minamata in 1956 zo vervuild dat in totaal 154 mensen overleden na het eten van vis met een buiten gewoon hoog kwikgehalte. In 1973 werden in een proces 793 mensen erkend als slachtoffer van de onachtzaamheid van het chemische bedrijf. Tot september van het afgelopen jaar keerde de maatschappij in totaal 19,6 miljard aan schadevergoedingen uit. Nog 2.700 mensen wachten op er kenning als slachtoffer. ?5 UTRECHT (ANP) De hoofdredacteur van .„Medisch Contact" de arts F. Bol, heeft deze week kritiek geuit op de voorlichting rond de griep. Zijn kritiek betreft met na me berichten vanuit Genève over een griepepidemie in West-Europa. De naam die daarbij werd gebruikt, Nieuw- zeelandse stam in plaats van Port Chalmersstam - een stam die in het normale influenza- vaccin is verwerkt - was vol gens de heer Bol misleidend. Misleidend noemt hij ook de informatie, dat dit vaccin na 12 dagen bescherming biedt en dat er landelijk gezien vol doende voorraad was. „Ge volg: een ruin op huisartsen en apothekers en plaatselijke te korten aan vaccin" aldus de heer Bol. Hij vindt het onjuist om bij een influenzavaccinatie over bescherming te spreken. Vac cinatie tegen polio geeft inder daad bescherming tegen deze ziekte, maar inenting tegen in fluenza heeft hoogstens 50 tot 60 procent minder griep tot gevolg. De heer Bol vermoedt, dat griep nog altijd „voorpagina nieuws" is omdat men bij „griepepidemie" nog steeds denkt aan de beruchte Spaan se griep- „Dat is jammer", zegt hij, „want griep is een onschuldige ziekte. De inspecteur der Domeinen in Haarlem zal op 11 februari in Haarlem „publiek bij inschrijving te koop aanbieden" de onderzeebootjager „Noord-Brabant", een 100 meter lange oorlogsbodem. Gisteren was in Den Helder de eerste kijkdag, reden voor een aantal belangstellenden het schip eens goed te bekijken. over zoveel meer informatie, dat ze in wezen de dienst uitmaken. Daarom moet de be heersvorm van de openbare nutsbedrijven drastisch gewij zigd worden: de gemeenschap moet veel meer inspraak krij gen. Dat is de mening van Kabo- voorziltter Vaes (Katholieke bond van overheidspersoneel). Als voorbeeld noemt hij de kerncentrale in Borsele, die de Zeeuwse elektriciteitsonderne ming PZEM heeft gebouwd. Een besluit dat volgens hem weliswaar via de daarvoor be stemde instanties tot stand is gekomen, maar waarbij wel de vraag gesteld kan worden in hoeverre de Zeeuwse bevol king er werkelijk inspraak in heeft gehad. Om te zorgen dat er een grotere openheid ont staat naar de bevolking toe moet de beheersvorm van der gelijke nutsbedrijven gedemo cratiseerd worden, Vindt Vaes. Hij pleit voor een wettelijke regeling, met een uitgebreide controle daarop. Omzetting van elektrioiteitsbedxyven iin N.V.'s is voor de Kabo een on verteerbare zaak. Hierdoor dreigt de gemeenschap alle in vloed op deze bedrijven te verliezen. De kans dat het ge meenschapsbelang onderge schikt wordt gemaakt aan het bedrijfsbelang wordt door die omzetting wel e»g groot. De oplossing ziet de Kabo in bijvoorbeeld een drastische uitbreiding vaji dé inspraak mogelijkheden van de bevol king. Daarbij moet ook alle benodigde informatie worden verstrekt, iets wat nu vaak niet gebeurt. De Kabo wil mi nister Lubbers (Economische Zaken- in eeu nota een aantal suggesties voorleggen. Deze nota sluit aam bij de energie nota van de drie vakcentra les, waarin men de regering verzoekt zich terug te trekken uit het Kalkar-project en de bouw van drie nieuwe kern centrales na Dodewaard en Borssele verwerpt. (Van onze correspondent) BRUSSEL In een stad als Brussel, „gezegend" door de aanwezigheid van de EEG, de NAVO, tientallen grote buitenlandse banken, internationale instellhvgfcn en diplomatieke luisterpos ten uit oost en west wordt de laatste tijd op verschil lende niveaus gediscussieerd over de kans voor oorlog en vrede. Opmerkelijk daarbij is, dat het aantal pessimis ten, dat rond het midden van het jaar een nieuwe oorlog voorspelt waarin ook Amerika, de Sovjet-Unie, alsmede West-Europa be trokken zouden kunnen ra ken, vrjj groot is. Het ligt geenszins in de be doeling met dit artikel de hier en daar pessimistische toe komstverwachtingen te staven en paniek te zaaien. Ander zijds is het evenmin nodig de toestand te bagatelliseren, want de wereld waarin wij leven staat nu eenmaal voor een kruitvat met drie lonten: het Mididen-Oosten, de ener gieproblemen als gevolg van de houding van de Arabische olie producerende en exporte rende landen (OPEC) en de inflatie met de daarmee ge paard gaande werkloosheid. Daarom is het misschien wel eens zinnig óm de feiten nuch ter vast te stellen en daarbij enkele kanttekeningen te plaatsen, die de vrucht ge noemd mogen worden wan on ze contacten, die we nu een maal beroepshalve moeten on derhouden met wat we popu lair zouden willen noemen „vogels van allerlei pluimage". Daar ligt in de eerste plaats het gegeven dat de OPEC-lan- den steeds meer vat krijgen op de economie van de wes terse landen en dat de ver deeldheid in het westen inza ke de vraag hoe de petro dollars moeten worden opge vangen, tot een aantal schijn oplossingen heeft geleld. Want de VS, de EEG of wie ook mogen dan nog zoveel tegen- fondsen oprichten om tegen de petro-dollars stand te houden, een doeltreffende oplossing is niet in zicht en zowei de VS itV*' W-dé- l>sSs=SÜk als de EEG-landen weten, dat zolang noodoplossingen blijven gehanteerd, de westerse eco nomie ondermijnd zal blijven worden. Een en ander leidt ook tot een kettingreactie in de vorm van steeds meer bedrijfssluitingen en steeds toenemende werk loosheid. Het zal iedereen dui delijk zijn, dat een dergelijke gang van zaken gevolgen moet hebben, ongunstige gevolgen uiteraard, om het woord oorlog te vermijden. Enkele theorieën van pessimis ten inzake de oorlogskansen luiden: De wereldgeschiedenis toont aan, dat er nimmer een groep sterke landen bereid is geweest om. terwille van ab stracte idealen of terwille van de bepalingen van het interna tionaal geldende recht, toe te geven aan chantage van een groep kleine landen, die bo vendien ook nog militair zwak zijn. Het is verder ondenkbaar dat een groep rijke landen met een groot militair poten tieel zioh van zijn energie bronnen laat beroven omdat deze nu toevallig in een aantal kleine landjes liggen. De rijke landen zullen niet toestaan, dat het tot een chaotische toe stand komt. Als rijke landen (Amerika heeft bij monde van president Ford en minister Kissinger al enkele dreigementen geuit) tot een militaire interventie in de onwillige olielanden zouden besluiten is daar slechts een relatief kleine militaire in spanning voor nodig. De prijs zal hoogstens enkele honder den doden hoeven bedragen, tenminste, als het conflict plaatselijk blijft. Niemand weet hoe tn het ge val wan een bezetting wan de olievelden door de V.S. de re actie van de Sovjet-Unie zal zijn. De hudge mysteries rond de Russische leider Brezjnev vergroten deze onzekerheid nog. Of we moeten afgaan op een uitlating van minister Kis singer, die er zo over denkt: „De Sovjets zijn pragmatici. Zij hebben duidelijk gekozen voor economische en industriële samenwerking met het westen. Wij hebben destijds erkend, dat de Russische invasie in Tsj echo-Slowakije beant woordde aan een vitaial belang van de Sovjet-Unie. Het Kremlin is op zijn beurt be reid om in te zien, dat er vitale westelijke belangen op het spel staan aan de Perzi sche Golf'. In het Pentagon in Washington ligjgen de plannen voor een invasie in de olielanden al ge reed, zo weet men van diplo matieke zijde in Brussel te melden. De Zesde en Zevende Amerikaanse vloot zullen daarbij een grote rol spelen, alsmede de 82-ste luchtlan dingsdivisie- Voorts kunnen de invasietroepen zeer snel tot be zetting van. de oliebronnen overgaan omdat Amerikanen en Britten in dat gebied over een aantal geschikte basissen be schikken van waaruit ze bin nen enkele uren op de plaats van bestemming kunnen zijn. De Amerikaanse inlichtingen- „Wij moeten uit de Vietnam-ervaringen hebben geleerd dat het gemakkelijker is om een oorlog te beginnen dan om er uit te stappen. Ik zeg niet dat er geen omstandigheden bestaan waarin wij tot het gebruik van geweld (in het Midden-Oosten, red.) zouden overgaan. Maar het is één ding om geweld te ge bruiken ingeval van een meningsverschil over (olie)prijzen, het is een andere zaak wanneer er sprake zal zijn van wurging van de westerse industriële wereld". dienst, de CIA heeft de laatste maanden niet stilgezeten en de nodige voorbereidingen ge troffen om een militaire ope ratie te vergemakkelijken. Daarbij heeft de CIA met suc ces pogingen aangewend om in enkele Araibioche landen con- tactlieden voor zach te winnen, die op het momeitt' van een invasie goede diensten kunnen bewijzen, aldus bronnen in Brussel. Daarbij wordt Vooral gedacht aan het lam taggen van be paalde vitale onderdelen in de Arabische wereld gedurende de korte periode dat de inva sie zich voltrekt. Over de gevolgen van een mi litaire interventie in 'de olie- staten lopen de meningen sterk uiteen. Sommigen denken met een aam een wereldoorlog, met kernwapens, maar ande ren geloven dat geheime af spraken tussen de V.S. en de Sovjet-Unie, waarop de uitla ting van Kissinger duidt, een kernoorlog of grote oorlog in het Midden-Oosten uitsluiten Wel zal! de Sovjet-Unie, Rood China en de Derde Wereld omwille van de publieke opi nie moord en brand schreeu wen en zelfs dreigen met te genacties, maar zover zal hek volgens de optimisten hier, niet komen. Interessant in dit verband is de theorie van een Russische diplomaat in Brussel die zegt: „Eigenlijk is Moskou niet zio gelukkig met de mach tige positie die de olielanden innemen im de westelijke economie en industrie. Zij wil len graag zaken doen met het westen, maar als vitale in dustrieën en chemische con cerns in Arabische handen val len, heeft dat ook gevolgen voor onze economische samen werking met het westen". Van Franse zijde in Brussel hoort men niets dan afkeuring over een mogelijk Amerikaans militair ingrijpen. Daar wordt gewezen op de goede banden tussen Frankrijk en de Arabi sche landen, maar tevens de vrees uitgesproken dat de toe stand naar een militair ingrij pen evolueert, in die zin, dat, terwijl Israël in een nieuwe oorlog met de Arabieren ge wikkeld is, de V.S. in de olie landen zullen toeslaan- Ziedaar de zoal heersende theorieën im de Europese hoofd stad inzake een vraagstuk waarop noig niemand antwoord weet: brengt 1975 oorlog, ja of nee?? JAN SCHELS DEN HAAG (ANP) De hoeveelheid sigarettentabak, die in Amerika per volwasse ne wordt gerookt, is tussen X96X en 1971 met 21 pet ge daald. het aantal gerookte si garetten met 9 pet. De sterfte aan een hartinfarct, de belang rijkste doodsoorzaak in de Verenigde Staten, is in dezelf de periode met 10,5 pet. ge daald, nadat deze in de jaren 1950-1963 met 19 pet. wat) ge stegen. Dat meldt de Journal oi the American Medical Association van in een artikel onder da titel „Door de overheid gesub sidieerde dood en invalidi teit'? Volgens de redactie van het blad bestaat er weinig twijfel dat deze opmerkelijke omme keer in de sterf testatistiek veroorzaakt is door de grotero publiciteit, besteed aan de na delige effecten van het roken, vooral door het officiële rap port over roken en gezondheid waartoe ex-president Kennedv nog de opdracht heeft gege ven. Het vermeerderd sterfte- risico voor hartaanvallen loopt onmiddellijk terug indien men liet roken stopt. De sterftecij fers van longkanker reageren iets langzamer, fn Amerika moet volgens de statistieken jaarlijks ais gevolg van het sigaretten roken 40 miljard gulden extra worden uitgege ven voor gezondheidszorg DOOR.'GREET BI Er heerst momenteel ge in wilde tuinen, zeggen in stukjes gron, op paardebloem en hen je, brandnetel en du kamille en madelief telust mogen groeien tn en. Omdat ik dol ben heb ik mij bij de aangesloten en een opgeofferd aan al wal Om de wildigheid een geven heb ik eerst nu zaam spit- en geaafwri graszoden verwijderd en af het moment dat de m bruin en kaal bij lag, h, geduldig gewacht op' j, deren der natuur. Bim kortste keren begon, hei men en te spruiten dat lieve lust tros. Het ene pi u-as nog niet boven ie Uit, of het andere kwar. gezellig naast staan- dachten zag ik een weelii wilde bloemen in mijn t, elke dag boog ik me koesterend over het wonder.Maar na ver enige maanden werd een beetje minder zéktil 1 leken opmerkelijk veel sprieten van het soort gras of kwekke tussen wonderkinderen te gri even later kregen c schap (of concurrev een kruipende boterbloem van geen ophouden wit kruipen. Omdat alle deskundige, het gebied ran wilde is zeggen, dat je als mn handen thuis moet houde de natuur bezig is zictet worden, heb ik mijn k ten lange leste door fm den op mijn rug vast binden, als ik de wilii in ging. Want het was minder om aan te Kweekgras en botcrïi speelden de rol van trainde overheersers et: 'ken zich niets aan t» levenswil en levenskunstr ander grut. Zelfs de koekoeksbloem het duizendblad, tu-ee planten die anders toch geen kleintje vervaard moesten het fctoeek-boter: menloodje leggenEn n anderhalfjaar experiment ik het zat. Ik ge loof steeds in de natuur, moet toch niet meer op dat jl: grond in mijn eigen tuk heb ik de ellenlange ttt stokken van het kt met veel bravoure uit gehaald en ook de woekerende boterbloem gedrongen. Bovendien de natuur een handje, maar een flinke hand, j pen door in de wegbennsj wat groeit en bloeit i altijd weer boeit, op te en over te plaatsen tic paradijs in spe. Nu is het wachten op datgent deze planten er zelf ran vinden. Zullen ze zich voelen in hun nieuwe ving en zullen ze elkaar dragen? Zal de paardebloem, sporen ethyleen afscheidt de ruimte voor zichzelf f\ kunnen eisen, wellicht plaats van kweekgras et ter bloem in gaan nemen? Ik zal het nimmer want als ik één ding dan wel dat mijn geduld al dat wilde gedoe ten is. Mijn wilde tuin staat aan, net zo onder mijn als de tuin met de gewassen- Ik zal er wieda toezien dat de een de niet verdringt. Kortom de natuur aan banden 1) om straks tegen ieder komt kijken trots te kt" zeggen dat een wilde tuit zo aardig is. Echt iets naar je nimmer om h kijken, omdat er niets de natuur gaat nietwaar. (Van onze onderwijsredacteur) TILBURG - De vakbeweging wil dat uiterlijk 1980 het participatie-onderwijs ais een nieuwe loot aan de Nederlandse onderwijsboom tot wasdom zal zijn gekomen. In het Nederlands -onderwijsstelsel, zoals dat nu reill en zeilt, komen de wer- kende jongeren onvoldoende aan hun trekken. Zij zijn ach tergesteld in en daardoor de uit vallers van bet systeem. Elke jongere, dus ook zij die werken, moet de kans krijgen op eigen wijze zijn (haar) capaciteiten te ontwikkelen. Dat stelde de beer G. Marlijn, voorzitter van het Provinciaal Centrum van het Noordbrabantse NKV op de I conferentie van de Brabants- I' Zeeuwse werkgeversorganisatie die zicb bezighield met de edu catieve voorzieningen voor wer kende jongeren. Na de oorlog heeft wat thans de KWJ is veel gedaan aan de vorming van werkende jeugd. In Brabant ontstonden de Leven- ascholen. in Limburg de Pater Fortischolen. Wettelijk was er toen op dit gebied nog niets. Reeds in 1951 richtte ae Bra bantse Christelijke Werkgever sorganisatie, samen met de is- jottersbeweging en de KAB, de Stichting Dienst voor de Be- dnjfsjeugd op. Het vormings werk voor werkende jongeren kan in Zuid-Nederland terug zien op een vrij lange na- def heil ik hoef1! BRUSSEL (ANP) - Belgische eerste minister ri Tindemans. zal in zijn een aparte dienst in het roepen die de opdracht 1 een studie te maken cart positie en de problemen de Belgische vrouw. Belgische vrouwen dit gediscrimineerd voelen bij die speciale overt" dienst terecht kunnen. Dc nister voor Nederlandse tuur Rika de Backer, zal1 intensief met deze dienst inlaten. LONDEN (Reuter)-Elke nieuwe dag die verstrijkt raken de twaalf recher cheurs die zoeken naar de zevende graaf Lucan, de hoogstgeboren voortvluch tige die Engeland ooit ge had heeft, het spoor meer bijster. Onofficieel geven de re chercheurs toe dat ze geen enkele aanwijzing hebben omtrent de vraag of de 40-jarige edelman die ge zocht wordt op verdenking van moord, nog leeft of dood is. Als hij nog leeft is hij co to- I taal verdwenen dat zelfs poli tiemensen met grote ervaring versteld staan. De affaire begon op de avond van de zevende novem ber 1974, toen lord Lncans vrouw - van tafel en bed van hem gescheiden - gillend en met bloed bespat haar siieke Londense woning uitrende. In het huis werd het stoffelijk overschot gevonden van de 29-jarige Sandra Rivett, de kinderjuffrouw van de Ln cans. De 37-jarige lady Lucan ver telde tussen snikken door een verhaal over een indringer die had geprobeerd haar te doden nadat hij Sandra had doodges lagen en haar lijk had gestopt in een zak. Eén van de theori eën die geopperd werden, was dat de indringer Sandra Rivett had aangezien voor gravin Lu can. De week erna had de poli tie een opsporingsbevel tegen lord Lucan, verdacht van moord en poging tot moord. Een paar uur na het drama dook de graaf op bij een vriend in Uckfield, halverwege Lon den en de Zuidengelse kust. MAAN1 le kolom slotkoerseo vorige s laten d s exdlvtdend s >.w 3.00 I «.0» j Actieve aandelen Handel en Industrie 63 J» AKZO I -0 ABN I 100 AmKo r ZO A dam Rub f 790 211.00 Delt-M!J I 75 ITordtacbe ZO Dordtscbe Pr Heine ken f 25 Heineken H f 25 H.A.L Hold. /lINi Hongov- f 20 KiVA-Mljen KNSM eert f 100 129,00 KLM f 100 Kon. Olie f 20 Nat. Ned. 10 Ommeren Ceri Philips f 10 Robeco 1 50 Rolinco f 50 Scheept U f 50 Unilever 20 40,50 42,10 274.50 278,00 65,80 218.00 92,50e 91,60 91,10 156,50 88,60 88,00 152,50 146,50 150,00 61,50 64,00f 55.00 56 60.00e 90,10 133,00 8.0U I 1.75 7.15 7.75 730 730 730 730 7-20 7.00 7 jon 7.00 6.50 1630 630 16.50 54.001 58,00 58,701 71.00e 1°'" 66,90 67,80f 278,50 279,001 23.20e 24,00e 148.10 151,50 96.10 99,00 121,00 123,00 89.101 91,10 Actieve obligatiet staatsleningen 10.50 Ned 74 1.75 \d 74 S.Q0 id 69 6.00 ld 70-95 a.W ld 71-90 106,20 106,80 103,30 103,80 95,70 95,90 95.60 95.80 95.» 95» H.00 5.75 5.75 6JH U 4.» 4.7 6.0

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 10