EN DOESBURG: GRENSRECHTER In spektakel tegen FC Den Haag: Tumult in slotfase van PSY-Sparta George Best naar Amerika DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND VAN SEVERER DUEL OM DE (Van onze sportredactie) EINDHOVEN - Onmiddellijk na liet laatste fluitsignaal van scheidsrechter Jan Keizer stormde Sparta-doelman Pim Doesburg als een razende naar voren. Doesburg was vast van plan om Jan Keizer ter verant woording te roepen voor het PSV-doelpunt dat hij had goed gekeurd, terwijl volgens de Spartaan René van de Kerkhof in buitenspelpositie stond op het ■oment dat Lubse de winnende treffer inschoot. Echter door de snelheid waarmee Keizer zich naar de kleedkamers repte en door de handige manoeuvres van enkele PSV'ers was de Vo- lendammer onbereikbaar voor de emotionele Doesburg die zich daarna op grensrechter Seuren afreageerde. Hij deed dit echter zo fel dat zijn PSV-collega Jan van Beve- ren, het ergste vrezende er zich mee ging bemoeien waardoor de beide doellieden al trekkende en duwende onder de tribunes ver dwenen. Een half uur na de wed strijd was Doesburg nog zo boos dat hij amper een woord kon uitbrengen. „Waar bemoeit Van Beveren zich mee", riep Does burg. „Ik wilde de scheidsrech ter alleen maar vragen of hij zijn grensrechter even wilde raad plegen. Dat deed ik onmiddel lijk na het doelpunt ook, maar toen kreeg ik gelijk een waar schuwing. Maar die grensrech ter had gezegd dat Van de Kerk hof buitenspel stond Mag ik dan vragen of hij alsjeblief wil gaan luisteren. Ik deed niets bijzon ders, daarom begrijp ik die ko medie van Jan niet. Ik mag toch voor mijn poen opkomen. Met zulke scheidsrechters is het voor PSV niet moeilijk om kampioen te worden". Jan van Beveren over zijn reddende actie voor het arbi trale trio: „Ik speelde beslist teen komedie. Ik zag duidelijk at die grensrechter in het nauw kwam. Bovendien is hij door een van de Spartanen getrapt. Ik kwam er alleen maar tussen om rotzooi te voorkomen. Wanneer er iets gebeurt krijgt PSV weer de schuld. Wij hebben al genoeg van zulke geintjes meegemaakt. Ik ben beslist geen held maar ik voelde het als mijn plicht om Pim te kalmeren". Scheidsrechter Keizer die het in de slotfase zo moeilijk had gehad, was na de wedstrijd zeer beslist in zijn mening over de PSV-treffer. „Van de Kerkhof stond duidelijk geen buitenspel. Ook mijn grensrechter heeft dat niet gezien, net zo min als wij hebben geconstateerd dat René van de Kerkhof aan zijn shirt zou hebben getrokken toen hi j in de richting van het Sparta-doel liep". Ralph Edström speelde tegen Sparta met een soort neusbe- schermer, iets kleiner en beter aangepast. Op de foto wordt Edström bewaakt door Walbeek. STERK DEBUUT MUJKIC (Van onze sportredactie) BREDA - Pike Mujkic, de gisteren tegen FC Den Haag alleszins redelijk debuterende Joegoslaaf, maakte meteen duidelijk dat hij een aanwinst voor ue Bredafiaars kan wor den. Hij scoorde een doelpunt en gaf de pass waaruit Theo Dierckx de eerste Bredase treffer scoorde. Maar nog meer dan deze voor NAC twee winstgevende daden viel Mujkic op door het inderdaad bij hem aanwezige voetbaltalent. Muj kic, conditioneel nog erg zwak, is tactisch en technisch goed onderlegd. Bovendien lij kt hij het lef en de durf te hebben om als spelverdeler te kunnen optreden iets dat voor NAC, wan neer hij het kan waarmaken, van waarde kan zijn. NAC-trainer Jo Jansen had overigens met NAC danig moe ten improviseren. Cruyssen en Bakker ontbraken wegens bles sures en Frans Bouwmeester is wegens vormverlies gepasseerd. Frans Vermeulen en Ad Krijnen (hij speelde voortreffelijk), speelden nu als vleugelverdcdi- ger en Dierckx, Bron en Smits vormden de onnauwkeurig plaatsende maar keihard wer kende middenlinie. Omdat de NAC-voorhoede (waarin Brou wers niets had in te brengen tegen Korevaar en waarin Muj kic door zijn zwakke conditie niet voldoende kon schakelen) zich weinig slagvaardig toonde, werd het overwicht van NAC niet in doelpunten omgezet. De mogelijkheid dat de coun ters van de snelle Haagse voor- waartsen Ling (hij werd vervan gen door Swaneveld), Bres en Van Leeuwen NAC zelfs op ach terstand zouden zetten, kwam na twintig minuten uit. De on gedekt staande Henk van Leeu wen kon toen een voorzet van Ling rustig achter de niet groots keepende Jan de Jong plaatsen. De omstreden treffer van Dierckx bracht de stand voor rust nog in evenwicht, terwijl NAC even na rust door het be kwaam door Mujkic gescoorde doelpunt nog op winst kwam. Overigens niet voor lang want de ver mee opgerukte Simon van Vliet passeerde Jan de Jong met een spetter van zeker twintig meter afstand. NAC-trainer Jo Jansen: „Het is zo jammer dat we weer een voorsprong uit handen moesten geven. Mijn voornaamste zorg was om de jongens in te praten dat ze met dit ene punt blij moesten zijn. Het is NAC namelijk al zo di kwijls gebeurd dat aan het slot een of twee punten moesten worden prijsgegeven, dat ze er ontmoedigd door zouden wor den". HARRV VERMEULEN Duidelijke hoop dus voor NAC dat de wellicht betere tij den inluidde met een spectacu laire wedstrijd tegen FC Den Haag, waaraan het middels een 2-2 gelijk spel een kostbaar punt overhield, zodoende Wa- geningen tot op één punt nader end. NAC was overigens niet de enige die gistermiddag zijn aan deel aan de voor het publiek zeer bevredigende wedstrijd leverde. Ook FC Den Haag, dat zich een vechtende en correcte tegen stander toonde en vooral scheidsrechter Arie van Gemert deden volop mee. Van Gemert viel in de eerste helft op door binnen een minuut twee twijfe lachtige beslissingen te nemen. Een door Martin Vreysen (de motor van de NAC-ploeg) inge kopte en via de lat terugsprin gende bal keurde hij af omdat de bal niet over de lijn zou zijn ge weest. Toen even later Theo Dierckx uit een vrije trap van Mujkic keihard tegen de lat ko gelde en de bal op nagenoeg identieke wijze als bij Vreysen terug in het veld sprong, keurde Van Gemert (hij wees eerst naar de hoekvlag) op advies van zijn grensrechter deze treffer van Dierckx wel goed. Omdat FC Den Haag ook zijn twijfel had over de geldigheid van het even na rust door Mujkic gescoorde doelpunt (hij zou toen hij de bal van Smits ontving, buitenspel hebben gestaan), was FC Den Haag een teleurgestelde ploeg. Aanvoerder Aad Mansveld: „De scheidsrechter heeft een punt van ons gestolen Hij durfde dat schot van Dierckx niet af te keu ren en Mujkic stond een meter buitenspel" Mansveld vergat er echter bij te zeggen dat NAC op basis van inzet en het daardoor ontstane overwicht eigenlijk iets meer had verdiend, zodat het gelijke spel uiteindelijk toch nog de verhoudingen zeer juist weergaf Wel of geen doelpunt? Arbiter Van Gemert die de inzet van Vreysen had afgekeurd, vindt dat het schot van Dierckx over de lijn is geweest. Maar zoals de foto van Johan van Gurp uitwijst, zou de bal al een heel gekke bocht moeten maken om nog over de lijn te komen. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN-De tumultueuze slotfase van PSV - Sparta (omringd door protesterende Spartanen floot scheidsrechter Jan Keizer precies tien seconden nadat hij het enige doelpunt van PSV had goedgekeurd af), verdrong het feitelijke beeld van de wedstrijd. De protesten voor buitenspel, het feit dat de treffer acht seconden na de officiële speeltijd was ge scoord en het gegeven dat Keizer eigenlijk nog tekort had laten spelen omdat de blessuretijd ruim drie minuten be droeg, gaven daar ruimschoots aanleiding toe. Het was derhalve te begrijpen dat Leo Steegman zich een uit erst teleurgesteld man toonde die wees op de thuiswedstrijd tegen PSV toen Sparta ook in blessuretijd op 2-1 winst kwam. „Ik voel me net zo rot als een half jaar geleden. Ook toen waren er 45 minuten gespeeld. Over het doelpunt kan ik niet veel zeggen. Ik heb het niet goed kunnen zien, maar verdiend was het niet. Ik ben van mening dat Sparta knap heeft gespeeld een punt hadden we zeker ver diend". Maar met deze uit spraak deed Steegman de waar heid wel enigszins geweld aan. Sparta, dat in de eerste helft het accent op de verdediging legde nog opviel maar toen NEW YORK (AP) - De roemruchte Engelse voetballer George Best zal dit jaar voor de New York Cosmos uitko tsen zo is besloten krachtens een voorlopige overeenkomst die is uitgewerkt tussen de Noordamerikaanse league ploeg en Manchester United, zo heeft een woordvoerder van Cosmos meegedeeld. „Cosmos en Manchester United hebben een akkoord bereikt over de transfer van George Best", aldus de zegs man „Nu dat allemaal is gere geld moet er alleen nog goed keuring komen van het be stuur van United De rechts kundigen van beide ploegen zullen het akkoord opstellen" De Newyorkse club zal Manchester betalen voor het gebruik van Best in het seizoen 1975 en zal optie hebben om IJest te kopen voor het vol gende seizoen begint George Best naar Amerika e counters, miste in de tweede helft iedere aanvallende inspiratie. Zij pasten toen de taktiek toe cfie de meeste zwakke verenigingen bij PSV plegen te spelen namelijk mas saal verdedigen om koste wat kost een punt te kunnen wegsle pen. Een taktiek die Kees Rij vers terecht deed zeggen: „Voor ploegen in degradatiegevaar kan ik dat nog begrijpen hoewel niet waarderen. Maar Sparta heeft zoiets niet nodig, het is een filoeg die echt wel kan voetbal en. Maar wanneer ze uit spelen schijnen deze ploegen zich er niets van aan te trekken of het publiek wel aan zijn trekken komt. En dan maar klagen dat er zo weinig bezoekers komen. Met zulk voetbal jaag je ze toch HANDBAL - Mora Swift heeft zaterdag in Boekarest met 13-9 verloren van 1FCS Boeka rest Bij rust was de stand 7-5 in het voordeel van de Roemeense dames. Het was de eerste wed strijd in de kwartfinales van het toernooi om de Europacup voor zaalhandbalkampioenen GEWICHTHEFFEN - De Russische gewichtheffer David Rigert heeft zaterdagavond tij dens de spelen van Nieuw- Zeeland het in zijn bezit zijnde wereldrecord trekken in de lichtzwaargewichtklasse scher per gesteld en gebracht op 165 kg Het record stond op 163.5 kg weg". Rijvers beseft echter ter dege dat zolang PSV bovenaan blijft staan, de meeste ploegen wel niets anders zullen spelen en het is aan hem om zijn spelers daarvan te doordringen en hier voor een effectief tegenwapen te creëren En dat wapen schijnen de PSV-ers nog niet helemaal gevonden te hebben, want hoe wel er in de eerste helft knap gevoetbald werd, naarmate de tijd verstreek kwam er in het spel van PSV de onrust die steeds binnfensluipt wanneer doelpunten te lang uitblijven. Rijvers: „Door de blessures van Edström (hij speelde ter be scherming van zijn gebroken neus met een soort masker), en Krijgh en na de zware wedstrijd tegen Feyenoord kan ik wel be grip opbrengen voor de minder goede vorm van onze ploeg. Bo vendien spelen we dinsdag weer een zware wedstrijd tegen FC Twerite. Maar toch moeten wij meer rust in ons spel trachten te brengen, wanneer een tegen stander zo speelt". PSV miste die rust reeds in de eerste helft toen het zich enkele knappe kansen schiep. Maar of door goed verdedigen van Sparta (vooral Doesburg was op dreef) of door te grote gehaast heid (Lubse en Willy van der Kuylen), kon Sparta standhou den. Door goede acties van mid denvelders Michielsen, Walbeek en Salfischberger kwam Sparta er diverse malen goed uit. Jan van Beveren had bijvoorbeeld even voor rust veel moeite met een verraderlijke schuiver van Hans Venneker. De tweede helft was een stuk minder interessant. Sparta wei gerde positief te voetballen en PSV miste dé kracht om zijn tegenstander definitief op de knieën te brengen. Tot die ru moerige slotfase. Harry Lubse kreeg toen bij een panieksituatie voor het doel van Doesburg de bal teruggespeeld van Edström en schoot door een woud van Rotterdamse benen de bal voor bij Doesburg. Jan Keizer die zich onder het daarop volgende Spartaanse geweld amper kon staande houden, koos de ge makkelijkste weg en floot bijna drie minuten te vroeg af, hier mee een uit de hand lopen van de wedstrijd voorkomend. Keizer gaf in de tweede helft Sparta- verdediger Bert Jansen een gele kaart toen hij Deykers onderuit haalde en bij PSV werden de niet fitte Krijgh en Strik uitge wisseld voor Bertus Quaars en Jantje Poortvliet. HARRY VERMEULEN Uoerver: Van Hanegem het lichtpunt Van onze sportredactie) ROTTERDAM - Feyenoord haalt na kostbaar puntenver lies (PSV) meestal in het vol gendeduel ongenadig uit. Gis teren was dat echter beslist niet het geval. Tegen het be zoekende Go Ahead Eagles werd weliswaar een 3-1 zege geboekt, maar de 26.000 toe schouwers zullen ongetwijfeld met meer plezier naar oud- Benfica - oud-Feyenoord ge keken hebben. De stadionbewoners kregen bovendien van de Dcventer- defensie en arbiter Vervoort alle medewerking om de twee punten in de wacht te slepen. Andrvan der Ley veranderde reeds in de tweede minuut een schot van Van Hanegem zoda nig van richting dat doelman Rijkens kansloos was. Na on geveer een half uur spelen werd aanvoerder Warnas door de „Kromme" in het nauw ge bracht. Met een prachtige lob bracht hij Feyenoords tweede doelpunt op zijn naam. Bij het derde doelpunt weigerde Ver- voort voor buitenspel te flui ten. Een vrije trap van Kris- tensen belandde bij de buiten spel staande (weer) Van Hane gem, die Kreuz op maat be diende. Ondanks het povere spel van zijn pupil len kon trainer Coer- ver nog glimlachen, maar van harte ging het niet. „Het was allemaal niet zo best. Ik weet ook niet waar het aan ligt. Er waren toch twee lichtpunten. Van Hanegem en Rijsbergen. Maar ja, je speelt met elf man. Trouwens die boslopen heb ben we na overleg afgeschaft". Feyenoord trad zonder de geschorste Van Daele en de nog steeds niet fitte Wim Jan sen aan. Coerver had voor een extra aanvaller gekozen. Lex Schoenmaker mocht het weer eens proberen. Maar evenals zijn mede-aanvallers Kristen- sen en Rcsscl bracht hij er niet zo erg veel van terecht. De eer ste kansjes in dit duel waren zelfs voor Go Ahead. De Feyenoord-defensie, waarin Ramljak als laatste man ope reerde, stapelde in de eerste minuut de ene fout op de ande re. Door gebrek aan lef leverde dat voor de Adelaars echter niets op. Toen Feyenoord in de derde minuut door Van Hane gem (deze keer met de aan voerdersband getooid) op voorsprong kwam leek de ruime zege in het verschiet. De toeschouwers gingen er eens voor zitten, maar al vrij vlug maakten ze luidruchtig hun ongenoegen kenbaar. De com binaties werden in een bijzon der laag tempo opgezet, zodat de Go Ahead-defensie in alle rust de verdediging kon orga niseren. Daarnaast werd er door de Feyenoordcrs veelvul dig balv rlies geleden. Alleen Van Hanegem en Rijsbergen - voor het eerst zonder om zwachtelde knie - haalden een ruime voldoende. Go Ahead bleef echter in de verdediging hangen, gokkend op de counter. Joegoslaaf Clu- jic stond meestal te geïsoleerd om de wijfelende Feyenoord- defensie in moeilijkheden te brengen. Toen na een half uur spelen Warnas zijn eigen doelman met een boogballetje verraste moest Go Ahead wel komen. Maar de paars-witten hadden niet de moed fel in de aanval te gaan. Toch kwam Go Ahead net voor rust nog bijna aan een tegendoelpunt. Doel man Treytel wilde uitgooien, maar liet de bal knullig uit zijn handen glijden, Bakker was echter zo verbaasd en had te veel tijd nodig om van dit bui tenkansje te profiteren. Trey tel kon nog redding brengen. Ook na rust was het bij de landskampioen sukkelen ge blazen. Kristensen liep zich herhaaldelijk vast in nutteloze solo's. De kleine Deen kon dan bij het Rotterdamse publiek ook geen goed meer doen. Fluitconcerten en een gescan deerd Coentje kreeg hij te ver werken. Op een andere vleugel stond Ressel meer te gebaren dan te voetballen. Het meeste gevaar moest dan ook uit de tweede lijn komen, waar Van Hanegem enorm hard bleef werken. Go Ahead dacht in die tweede 45 minuten echter ook meer aan aanvallen. (Trainer Notermans: „Je speelt in de Kuip uiteraard op de counter. Maar ons middenveld is feite lijk lichamelijk te zwak om dat negentig minuten te doen. Daarbij kwam dan nog dat Fe yenoord op buitenspel ging spelen. En dan moeten er een- twee's komen. Dat vergt heel wat kracht. Vergeet niet dat de jongens keihard hebben moe ten werken om het middenveld van Feyenoord te ontrafe len".). Het bleef in de Feyenoord- defensie rammelen. Go Ahead kreeg dan ook kansen. Een van die kansen kon Van Marwijk tenslotte benutten. Een voor zet van Warnas werd door hem onberispelijk ingekopt. De be zoekers hadden weer hoop. Die hoop werd echter wreed doorkruist. Een vrije trap van Kristensen kwam bij Van Ha negem - hij stond buitenspel terecht. De pass van Kreuz be. tekende 3-1. De protesten van de Go Ahead-spelers waren tevergeefs. Bij Feyenoord werd Ramljak (enkelblessure) nog vervangen door Jan Ever- se, terwijl Van Loon bij de De- venternaren Clujic „opvolg de". Van veel invloed waren deze wijzigingen niet. Het le gioen kon opgelucht (en geër gerd) huiswaarts keren. ROMALN VAN DAMME Willem van Hanegem was het enige lichtpunt, aldus Feyenoord-trainer Wiel Coerver. Op de foto demonstreert „De Kromme" nog eens overduidelijk zijn technische kunnen. t

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 7