cru RELATIEF WEINIG DODEN IN ZEEUWSE VERKEER B. en W. Borsele: Bij stedelijke groei minder accent op Walcheren fr;;e 7mt Vergrijzing Borsele volgt landelijke tendens 65 jaar getrouwd Kayak in Terneuzen A. Sinack componeerde carnavalslied voor IJzendijkse azijnhalzen Principieel geding tegen verplichting tot vorming Boeren verliezen geduld door langdurige inspraak Verkeersongevallen-statistiek 1974 voor Zeeland IN ZEELAND EN BRABANT: A. Kaland: „NU AL DENKEN AAN MEER INDUSTRIE IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN Hellavoorde Ramenlapper Oostburgse scholieren liepen Appelmis HULST WIL MOLEN ALS MUSEUM INRICHTEN HENGELCLÜB HULDIGT KAMPIOENEN stad streék MAANDAG 27 JANUARI 1975 Etcetera, Molstraat sitie grafiek van Cfer!l ludaen (t.m. 30 jan), g. van 13.30-17 00 uur, k van 19.00-21.00 uur, zond. van 13.30-18.00 irkiezenhof, Steenber® at, expositie Tien uwers, vijftig beelden fttl febr.), open dag. van 14 J 00 uur- Tweede hal sta is, Grote Markt kunst»,, n de maand van mevr», i-rtha van Meurs-De JqJ Bergen op Zoom 1.) open ma- t.m. vrijd J 0-12.30 en 13.30-17.30 ak van Brokken, Ketti] •aat, expositie tekening ;en, lino's, aquarellen imtelijke vormen van Hei seuwsen (t.m. 31 jan.) van 13.00-18.00 uur, ovejL werkdagen van 10-00-ltj r. op vrijd. tot 21.00 uur. )ES Grand 20.00 uur: Quo 14 j. Museum voor Z.- en N.-fc, land, expositie Leende lissen zondagsschilder) fly Tjoonk-Ruissen oemsierkunst en Cor schilder-graficus (tüi. j br.). open di. t.m. zat. wL 00-12.00 uur en van 13} 00 uuir. IJLST Bioscoopgebouw j|l r: Emmanuelle 18 j. Galerie Van Geyt, ex„„,,. keningen, etsen en ïiftl n de graficus-schrijver V.' m D. Kuik (t.m. 4 fel, efpunt Expositie sci'J rijen van Ben Bonte (tl febr.). Open van 10.00-iy ir, op zon. van 14.00-13 t. [DDELBtJRO City 20.00 uur: Sex e 18 j. Vleeshal, expositie StedeüJ Muntslag van de sticht::; emeentelij'k Cultuurfonds J Gravenhage (t.m. 4 febr ten daig van 10.00-17.00 ir: nd. van 14.00-17.00 uur. Gi rie Six and Six. Noordst expositie C. Pronk uarellen en W. Vaden ieverven (t.m. 30 jan.), c a. t-m. zat. van 9.00-12.00 a .00-18.00 uur. JSTBURG Ledel Theater 20 00 uuf avonturen van Rabbi Jactl 3TTERDAM De Doelen (kleine ze 15 uur: ..ongewoon recital er Fons Jansen. Schouwbm 20.15 uur: „Overstek» ld" door de Toneelgrtt; ■ntrum. IRNEUZETt Luxor 20.00 uur: AlitS j Artikhof, Sohoolwe'g, expoil houtsnijwerken van Lal Witsen uit Groede (t«| jan.). -ISSINGEN Alhambra 20.00 uurl ung Eu, terreur in Amsfc-| m 18 j. Hotel Britannia Ontte-I jstentoonstel'ling „Van Hit-I en Philips"- Het Weeshuis, Veerplein -',1 positie Nederlandse beeld-| uwers (t.m. 8 febr.). VTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg - 00 uur: „De dag waarop us werd ontvoerd" van Jo»| thencourt. Zaal Kon. El'3' th Kon. Astrid'plein - I rtreden van Nana Mouskoi-I happij De Stem B V 1150-7920 (4 lijnen): HULST ijnen): GOES: Klokstraat 1 13 30 17.00 uur. 20 00 uur, tel 01800- 22311 1 01600 49900, zondag va» 151 .Midden-Zeeland 011"' ?tijn. kantoor Nieuwstraat Lorentzlaan 50, Terne"*8" Zeeland drs J Bouwi"3»» 11100 8030. privé Zuidvüe, I "edacteur Midden-Zeel»*! j Goes, tel 01100- 8030. P" 2320: redacteur voor TeTr)*\ er, kantoor Nieuwstraat Noordstraat 45 Hoek. st-Zeeuwsch-Vlaanderen J ulst, tel. 01140 - 3751, P*11 1 4159. anderen: R van der »e 3370; foto Journalist euwstraat 9. Terneuzen, 56, Terneuzen, teL "1 imen, Troelstralaan 8. 01140 - 3751. 1100- 4316. (Van een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND De ge meente Borsele volgt in het algemeen de provinciale en landelijke tendens als het gaat om het verloop van de bevol king in de dorpskernen. D't zeggen b. en w. van Borsele in antwoord op vragen over de vegrijzing van de kernen welke vragen gesteld werden tijdens de begrotingsbehande lingen voor 1975. Bekeken zijn de bevolkings groepen van 0 tot 30 jaar, van 30 tot 59 j aar en van 60 en ouder. Provinciaal en landelijk bekei en blijft de jongste groep ongeveer gelijk, neemt de middengroep iets af en de oudste groep toe. Dat is in Borsele ook het geval. Opmerkelijk ia, dat in Hein- kenszand en 's-Heerenhoek waar in verhouding tot andere dorpen meer nieuwe woningen worden gebouwd, de jongste groep afneemt, de midden groep constant blijft en de oudste groep groter wordt. Al leen in 's-Gravenpolder valt in de jongste leeftijdsgroep geen teruggang te bespeuren. In Ndsse en Driewejite zijn de jongeren de laafete jaren toegenomen. In Eüewoutsdijk daarentegen zijn opmerkelijk meer ouderen gekomen. Vol gens b, en w. zijn de cijfers niet verontrustend als het gaat om de vergrijzing van de be volking. Aparte aandacht krijgen nog de dorpen s-Gravenpolder en Heinkenszand. De laatste twee jaar zijn uit 's-Gravenpolder meer personen vertrokken naar andere dorpen dan omge keerd. 's-Gravenpolder heeft zijn groei gedurende de laatste vijf jaar dan ook te denken aan een geboortenoverschot en vestiging van buiten d e ge meente. In Heinkenszand is er vooral in 1974 een belang rijke grotere vestiging ge weest vanuit de dorpen dan een vertrek naar andere dorpen in de gemeente. B. en w. voegen aan deze cijfers als hun con clusie toe, dat de zuigkracht van de sociale woningbouw in beide kernen op de inwoners van de andere kernen betrek kelijk gerinig te noemen is. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG-GOES „Wat cie boeren steeds meer dwars zit, is dat zaken die voor hen be langrijk zijn, eindeloos worden opgehouden door het optreden van (milieu) actiegroepen die inspraakprocedures rekken". Zo luiden racties uit Zeeland en Brabant op de uitlatingen van drs. R. Zijlstra, voorzitter van de CBTB. Eergisteren sprak Zijlstra de vrees uit dat de boeren opnieuw in actie gaan komen, nu van pure wanhoop en irritatie. (Zie ook de Stem van zaterdag). Op veel plaatsen worden de nodige ruilverkavelingen op gehouden met als gevolg dat waterschappen en boeren, met de ruilverkaveling in het vooruitzicht, het onderhoud beperken tot het hoogstnodige. Bij te lang uitstel komt daar schade van. Anderzijds schept het telkens maar weer uitstel len van besluiten grote onze kerheden bij de betrokken boeren die immers hun hele bedrijfsplanning moeten rich ten op de nieuwe situatie die ontstaan zal na de ruilverka veling. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Vorig jaar zjjn er in het rijkspolitiegebied van de provincie Zee land 52 doden gevallen bij verkeersongelukken. Dit is op één uitzondering na het laagste dodencijfer sinds 1968. In 1971 vielen er namelijk 49 doden in het Zeeuwse verkeer. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE Nu al moet gedacht worden aan het aanieggen van meer terrein voor basisindustrie in Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit ver telde gedeputeerde A. Kaland de leden van de afdeling Grie- nendijk van het NKV, toen hij het had over de economische ontwikkelingsmogelijkheden van Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer Kaland wees erop dat voor het verbeteren van de werkgelegenheid in Zeeuwsch-Vlaanderen op korte termijn gedacht moet worden aan inpoldering van de Mos- selbanken, zodat Dow Chemi cal dan verder kan uitbrei den. „De plannen zijn verge vorderd maar nog niet afge rond. Het is in verband met de internationale toestand overigens ook niet helemaal zeker of het allemaal wel zal lukken", zei de heer Kaland over de plannen voor de mot selbanken. Lukt het wel dan levert een investering van ongeveer een miljard gulden ongeveer 2000 arbeidsplaatsen op. Wat de werkgelegenheid betreft kan Zeeuwsch-Vlaanderen dan naar de mening van de heer Kaland zo'n tien jaar vooruit. „Ook de boeren zijn heus wel voorstanders van inspraak en overleg van alle betrok kenen", zegt een woordvoerder van de ZLM in Goes, „maar ook inspraakprocedures moe ten effectief kunnen verlo pen". Een collega van de NCB zegt daarover: Zaken als mi lieu en natuurschoon zijn ze ker ook tot de boeren doorge drongen en ze weten dat ze er rekening mee dienen te hou den, maar die inspraak moet toch ook sneller kunnen verlo- pen?" Bovendien: „Eindeloos uit' stel is zakelijk gezien ook zeer schadelijk. Ruilverkavelingen, altijd nog geweldig ingrijpen de operaties, ook voor de boe ren zelf, voert men niet zo maar uit. Die zijn nodig de landbouwsituatie te verbete ren. Uitstel kost de boer dus geld in de vorm van rende mentsderving". Van een gespannen situatie is volgens de ZLM in Zeeland (nog) geen sprake. De grote ruilverkavelingen op Noord- Beveland zijn achter de rug. De Poel is in uitvoering, Ka- pelle-Wemeldinge is gestemd en de toedeling heeft daar, als gevolg van een andere proce dure, al plaatsgehad. Alleen de ruilverkaveling in de Verenigde Braakmanpoi ders, een jaar geleden aange vraagd, wacht nog de lange weg van de inspraakprocedu re. Volgende week vergadert de voorbereidingscommissie over de te volgen weg. In Oost-Brabant is de zaak anders. Daar zijn wel spannin gen onder de boeren, onder meer rond Budel waar de ruil verkaveling van de Strijense Aa stagneert en rond Odrschot waar onzekerheid heerst als gevolg van bet uitblijven van beslissingen over de bestem ming van cultuurgrond in het kader van bestemmingsplan nen voor de buitengebieden. De landbouworganisaties zou den er niet van opkijken als daar de boeren hun geduld verliezen en in actie komen. Er wordt inmiddels wel ge dacht aan het stroomlijnen van inspraakprocedures, maar ver der dan gedachten is men vol gens de NCB nog niet. Enige hoop is nu gevestigd op de nieuwe Landinrichtingswet die ook ten aanzien van de spraak wel de nodige spelre gels zal aangeven. Deze cijfers staan vermeld in de verkeersongevallen-statis tiek 1974 van de verkeers- groep der rijkspolitie in Zee land, die deze week werd ge publiceerd. Aan gewonden vielen er vo rig jaar 704 in het Zeeuwse verkeer, voor ziver gemeld aan de rijksverkeerspoiitie. Het aantal ongevallen bedroeg in 1974 2419. Commandant S.P. van de Velde merkt bij deze cijfers op, dat voor het eerst sinds 1968 een daling heeft plaatsge vonden van het aantal ver keersongelukken. De daling is weliswaar gering: 0,7 procent. Het aantal ongevallen met lichte schade daalde echter met ruim 5 procent. Daarentegen vermeerderde het aantal ongevallen met zware schade met ruim 2'5 procent. Maar volgens com mandant Van de Velde is het goed mogelijk, dat de prijsont wikkeling hierbij een rol heeft gespeeld waardoor in meer ge vallen auto's „total-loss" werd verklaard. Het dodencijfer daalde ten opzichte van 1973 met onge veer 30 procent. De 52 doden van vorig jaar waren het ge volg van 49 aanrijdingen. Hiervan vonden er in Zeeuwsch-Vlaanderen 19 plaats, die 22 doden vergden, en 27 aanrijdingen in de pro vincie benoorden de Wester- sehelde waarbij 30 doden wa ren te betreuren. Commandant Van de Velde van de rijksverkeerspoiitie in (ADVERTENTIE) MORGEN, dinsdag 28 jan. Bergen op Zoom 4.11 16.33 Hansweert 3.21 en 15.50 Terneuzen 2.40 en 15.09 Vldssingen 2.11 er, 14.34 Wemeldinge 4.02 en 16.24. Voor de Ramenlapper een Hella intervalschakelaar.Kan-ie ook eens voor zich léten Vraag orp gratis sticker en katalogus over Hella auto- accessoires bij Sluyter b.v. Franciscusdreef 40 Utrecht..tel. 030-61 41 41 Zeeland noemt drie factoren, die naar zijn mening van gun stige invloed geweest zou zijn op de gunstige uitkomsten wat betreft de verkeersongevallen van vorig jaar. Dat is op de eerste plaats de oliecrisis. Juist in de maanden van de oliecrisis was het aantal onge vallen gering: 107 in Zeeuwsch-Vlaanderen en 132 in de rest van de provincie Hierbij vielen in totaal slechts twee doden. Op de tweede plaats heeft volgens comman dant Van de Velde het instel len van een maximumsnelheid een rustiger verkeersbeeld tot effekt gehad. De derde faktor is geweest het intensief con troleren op de snelheid met behulp van radarapparatuur, gepaard gaande met het prio riteit geven van motorsurveil lance op de daardoor in aan merking komende wegen. Van het totaal aantal onge- IJzendijke heeft zijn carnavalslied. Op de inzet de maker, de heer A, Sïnadk. vallen vorig jar vnoda 45 pro cent plaats in Zeeuwsch- Vlaanderen. Een gevoelige faktor hierbij is volgens de commandant, dat nog vele we gen in Zeeuwsch-Vlaanderen voor het doorgaande verkeer door bebouwde kommen lopen. Op rijksweg 18 vanaf de grens van de provincie Zuid- Holland tot aan Zierikzee liep het ongevallen cijfer vorig jaar terug met ongeveer 27 pro eent. Een duidelijke verminde ring, mede onder invloed van de wettelijke snelheids bepalin gen. De ongevallen op het en kelbaan,gedeelte van de rijks weg Korteven-Goes-Sloedam liepen vorig jaar ook duidelijk terug Hier op is volgens de commandant van de rijksver keerspoiitie, de openstelling van het nieuwe gedeelte van rijksweg 5-8 van Rilland Bath tot Korteven van gunstige in vloed geweest. 55 (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Een viertal scholieren van de basisschool Sint Bavo te Oostburg zijn het afgelopen weekend een echte „Karei Appel" misgelopen. De betrokken soholieren waren de finale-deelnemers aan een te kenwedstrijd, uitgeschreven door een wasmiddelenfa- briek. Tijdens de finale afgelopen zaterdag in Rotterdam ging de hoofdprijs, een Karei Appel schilderij ter waarde van 70.000 gulden, niet naar Oost burg. De deelnemers aan de eindronde, Jacqueline de Bae re, Hans Mornout, Renée van Hevelen en Frank van Veen ontvingen wel een herinne- ringsprijs, zodat de trip naar Rotterdam niet helemaal voor niets was geweest. (van onze correspondent) HOEK In goede gezond heid en onder veel belang stelling van de medebewo ners, heeft het echtpaar B.D. Pliester (88) A.H. Spiege- lenberg (87) in het bejaar dentehuis „Vremdieke" te Hoek, j.I. zaterdag zijn 65- jarig huwelijksjubileum ge vierd. Mevrouw Pliester - Spielenberg vierde op die dag tevens haar 87 e verjaar dag- In de middag was er gelegenheid om het jubile rende echtpaar geluk te wen sen. Onder de bezoekers be vonden zich burgemeester Aschoff van Terneuzen, die met zijn gelukwensen na mens het gemeentebestuur de heer en mevrouw Pliester een fraai bloemstuk aanbood. De „Roffelaars" uit Hoek brachten een serenade. Onder de vele geschenken en schriftelijke gelukwensen was er ook een telegram van de commissaris der koningin in de provincie Zeeland. De heer en mevrouw Pliester zijn afkomstig uit Zutphen en wonen nu ongeveer een jaar in Vremdieke. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het eerste evenement georganiseerd door J'Uit in Terneiuzen is een da verend succes geworden zowel letterlijk als figuurlijk. Zater dagavond bezochten een kleine achthonderd jeugdige Zeeuwsch-Vlamingen het op treden van de Amisterdams- Hilversumise papformatie Kay ak in het Zuidlandtheateir in Terneuzen. Met een geflluildwvollume, aan gepast aan de akoestiek van het Zui'dllanid-theater, produ ceerde „Kay-ak" een vijfmans formatie, Pink Ftoyd-aehtige popmuziek op gaaf niveau. De groep was voorzien van een professionele geHuidsin- staÏLatóe en twee mengpane len. Voor het optreden van Kay- ak bauwden de medewerkers van J'Uit een podium in de grote zaal van het Zuktland- theater. Dit bouwsel werd zondagmorgen weer afgebro ken. De leeftijd va* de bezoekers lag gemideld zo tussen de veertien en zestien jaar. Henk Koke, technisch mian van het Zuidlandtheater toonde zich zeer tevreden met het eerste organisatorische optreden van de J'Uit-groep. J'Uit is de jongste vertakking van Uit in Zeeuwsdh-Vlaandereru (Van een onzer verslaggevers) HULST Het gemeentebe stuur van Hulst wil de stads- molen op de wal zo spoedig mogelijk inrichten als mu seum. Men wil er voorwerpen en gereedschappen in tentoon stellen, die van oudsher in molens werden gebruikt. Het is de bedoeling, dat de m-olen nog in het aanstaande toeris tenseizoen als museum wordt geopend. Om de plannen te realiseren heeft het gemeentebestuur aan de raad een krediet van 29114, 96 gulden gevraagd. De vere niging De Hollandse Molen en het instituut Stad en Land schap hebben zich bereid verklaard materiaal in gebruik te geven, diat iin de molen tentoongesteld kan worden. Op de exploitatie van heit museum wil het gemeentebestuur nog terugkomen w-anneer een be groting is opgesteld. (Van onze correspondent) IJZENDIJKE De earnavalsdtichting De Azijnhalzen in IJzen dijke hield zaterdagavond, in residentiezaal Hofzicht een carna valsbal. Tijdens dit bal werd de gelegenheid gegeven om teksten voor het carnavalslied in te leveren. Uit een dertigtal inzendin gen werd het liedje van de heer A. Sinack als het ge schikte door de raad van elf gekozen. Het A-zij nhalzenlied werd gezongen op de wijs van de Raspa. Alle deelnemers aan het bal waren gekostumeerd en droegen als teken van hun waardigheid een azijnfles om de hals. „Wanneer dit bal een voorproefje is van hetgeen ons in IJzendijke op de carnavals dagen te wachten sta-at, zal het eerste IJzendijkse carnaval van deze stichting zeker Sla gen". De prijs van het lid maatschap is zeer laag gehou den, n'u 4,50, (Vam een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Drie va ders van werkende jongens hebben voor de president van de Middelburgse rechtbank een kort geding dat morgen ochtend om elf uur dient aangespannen tegen de stich ting voor beroepsbegeleidende opleiding en vorming van werkende jongeren. Zij ma ken er bezwaar tegen dat de jongens verplicht zijn om naast de opleiding tot timmer man, een vormingscurus in het kader van het samenwerkings project voor vorming en oplei ding te volgen. Vanwege principiële gods dienstige, bezwaren hebben de vaders geweigerd de jongens naar het vormingsonderricht te sturen. Het stichtingsbestuur stelde daarop dat de leerlingen dan ook niet tot de beroepsop leiding toegelaten worden. Ln het kort geding vragen de vaders de jongens terstond toe te laten tot de lesuren voor algemeen en op het beroep gericht onderwijs. Zij vragen op de niet nakoming ervan een dwangsom van tiendui zend gulden te stellen. (Van onze correspondent) SLUISKIL Tijdens de jaar vergadering van de zeehengel- club „Sluiskil" zijn zaterdaga vond drie zeehengelkampioen. nen in de bloemetjes gezet. Voorzitter van de vergadering was de heer J. Dhont uit Sluiskil. De vergadering vond plaats in het clublokaal, café Dallinga te Sluiskil. In zijn openingswoord karakte riseerde de voorzitter Dhont het afgelopen hengelseizoen als een zeer goed seizoen. Over de visvangst viel niet te klagen en het aangroeiende ledental van de henglclub gaf naar zijn mening reden tot optimis me. Hij maakte bekend dat de club nu ruim driehonderd le den telde. Meer dain honderd van hen bezochten de jaarver gadering. Op de agenda stond o.a. een bestuursverkiezing. Nieuwe bestuursleden wer den de heren J. Dubbelman en R. van Waes. De heer A. Beij- sterveld aanvaarde zijn be noeming als penningmeester. Een voorstel tot het verhogen van de jaarlijkse contributie tot tien gulden verwienp de vergadering. Wel besloten de aanwezigen om het inleggeld voor hengelwedstrijden van drie naar vier gulden op te trekken. A-an het slot van de verga dering kwam het hoogtepunt: de huldiging van de clubkampi oenen door de ere-voorzitter V. Bizotto. De verschillende be kers gingen naar A. Magnus, algemeen clubkampioen, me vrouw J. van de Velde, da meskampioen em M. Imghels. jeugdkampioen. Na het officiële gedeelte vol-gde er nog een dansje op de muziek van het orkest „The Williams". MIDDELBURG Per 3 janu ari 1975 is op eigen verzoek eervol ontslag verleend aan de secreatris van de reclasse- ringsraad in Middelburg de heer mr. G. de Jonge. (Van een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND Burge meester en wethouders van Borsele zijn van mening, dat bij de stedelijke groei in Mid den-Zeeland voortaan een minder groot accent gelegd moet worden op Walcheren ten opzichte van Zuid-Beve land. Het streekplan van 1968 en de ontwikkelingsschets 1971 gaan nog steeds uit van een verhouding van 73 procent tot 27 procent. Het Borselse college is verder van oordeel, dat er voortaan geen flatwo ningen meer gebouwd moeten worden. B. en W. schrijven één en ander in hun commentaar op de doelstellingennota Interge meentelijke Struktuurschets Midden-Zeeland. De gemeen teraad van Borsele zal een discussie houden over deze no ta in de raadsvergadering van dinsdag 4 februari om 19.00 uur in het gemeentehuis te Heinkenszand. In de doelstellingennnta In tergemeentelijke Struktuur schets Midden-Zeeland gaat het om de vraag hoe de ruim te in Midden-Zeeland naar de toekomst toe geordend moet worden. Een werkgroep heeft daartoe in opdracht van de diverse gemeentebesturen en kele grote lijnen op papier gezet. De gemeenteraden in Midden-Zeeland gaan zich nu uitspreken over die grote lij nen. Daarbij zijn belangrijke zaken in het geding als: moet er nog meer zeehavenindus trieterrein komen, wat mag er op het platteland allemaal wel en niet gebeuren, hoe moet de woningbouw worden verdeeld en waar mag beslist geen in dustrie komen. Midden-Zeeland heeft voor alsnog geen behoefte aan nieuw zeehavengebied, vinden B. en W. van Borsele. Boven regionale voorzieningen als schouwburgen, overdekte ijs banen, grote sporthallen, scho len voor HAVO en VWO ho ren thuis in de steden Goes. Middelburg en Vlissingen. Het stichten van landhuizen in het agrarische gebied moet aan banden worden gelegd. Land huizen in het open „Poel"- landschap zouden moeten wor den verboden, dan wel zeer sterk beperkt moeten wor den. Volgens de nota moeten naast de zeehavenindustrie de overige industrieterreinen ge concentreerd worden bij de steden. B. en W. van Borsele vinden echter, dat ook bij een aantal dorpen bedrijfsactivitei ten moeten kunnen plaatsvin den in het belang van het welzijn der kleine kernen. De toekomst van het agrari sche gebied is voor Borsele belangrijk, zeggen B. en W. De landschappelijke verzor ging van dit gebied is belang rijk. Maar dat mag er niet toe leiden, dat de boeren belem merd gaan worden in de doel matige uitoefening van hun bedrijf. Het Borsele college is verder ook van oordeel, dat die industriële bedrijven, die in nauwe relatie staan tot het agrarische gebeuren als bij voorbeeld gras- en graandro- gerijen en aardappelverwer- kende bedrijven, in het lande lijk gebied thuishoren. De doelstellingennota heeft voor Borsele geen recreatieve ontwikkelingen in petto. Maar B. en W. vinden, dat dit soort ontwikkelingen in Borsele mo gelijk moeten blijven. Uitvoeriger gaat het Borsele college nog in op hetgeen de nota zegt over dorpen met een ruimere woonfunctie. Hieron der vallen Heinkenszand en 's- Gravenpolder. B en W. willen deze dorpen echter aangeduid zien als te stimuleren kernen. Dat nog meer kernen in de gemeente aangemerkt zouden moeten worden als dorpen met een ruimere woonfunctie, vin den B. en W. weinig reëel. Wel zouden Lewedorp en Ove- zande aangemerkt moeten worden als dorpen met een gelijkmatige groei. B. en W. merken tenslotte op, dat in de doelstellingenno ta Intergemeentelijke Struk tuurschets Midden-Zeeland niets gezegd wordt over de noodzaak van een leidingen- straat vanuit het Sloegebied. Dat dient nog wel te gebeu ren. En als men een dergelijke leidingenstraat nodig acht, zal er ook een globaal tracé moe ten worden aangegeven, zoals ook voor de hoofdwegen in Midden-Zeeland is gebeurd.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3