Agent schiet man met één kogel door heide benen jnhtenaar rijgt Iplus ientie meer Ontslag voor 218, korter werken voor 3232 man Vandaag VEEL PUZZELAARS 1000 GULDEN RUKER Resten van rattekoppen en salamanders gevonden in blikken sperziebonen Oostburg wil met spoed nieuw verpleegtehuis Pierre Kartners plaat vernietigd astenactie bisdom Ireda slaat enorm aan loetingse arts vraagt steun voor in Versie gearresteerde collega BEGROE TINGSK US WEDDE SOLDATEN NAAI! 670 GULDEN Regering wil volgend jaar instelling ombudsman Chauffeur (45) uit Waspik onder eigen lading begraven GEVEN VOOR MAART 11 M wk> Culturele revolutie Philipo Tilburg Klundert Wetsontwerp naar Raad van State STRAFVERVOLGING GEVRAAGD ONGEVAL IN SCHERPEN ISSE Eerste lepelaars gesignaleerd Conservenfabriek te Biezelinge in opspraak Directie vreest gevolgen voor werkgelegenheid STICHTING ST.-ANTONIUS ROEPT HULP STAATSSECRETARIS IN utcteur Dr W A J M. Harkx bofdredacteuxL. Leyendekker atactic- en admmistratie-adres Kuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150) - 79 20 Öiionummer 1114111 tnv Uitgeversmaatschappy De Stem B.V., Tiger.-nraat 16, Breda. Bll.i or ZEEUW ZATERDAG 25 JANUARI 1975 27e jaargang No. 7569 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. P aties. i en en de buiten i heeft lieve ;st BREDA De deze «eek in het bisdom Breda ontketende lie „Vastentijd als proeftijd" neemt onvoorziene vormen aan. De actie roept christenen op gedurende de vasten één dag per eek sober te leven. Na de publicatie in het diocesaan informs- ieblad „Overweg" stromen de aanvragen om overdrukken bin- fen, tot een getal van vele duizenden. Volgende week zullen fezé als folder wordep verzonden. Zaterdagavond zal bisschop H. Ernst in de KRO-actualiteiten- gubriek „Brandpunt" de bedoeling van de actie toelichten. (Van onze redactie binnenland) EINDHOVEN Een agent van de Eindhovense gemeen tepolitie beeft in de nacht van donderdag op vrijdag de 26-jarige J. de H. uit Hel mond met één schot door beide benen geschoten. De verdachte bedreigde de agent vanaf korte afstand met een op scherp staand FN-pistool geladen met 14 9 mm-patro- nen. Een politiepatrouille hield de man aan omdat men ver moedde dat hij onder invloed een auto bestuurde. Toen hij naar een politieauto werd gebracht voor de blaasproef, draaide hij zich plotseling om en haalde een vuurwapen tevoorschijn. Drie van de vier ter plaatse zijnde agen ten gingen onmiddellijk in dekking. De vierde een in burger geklede agent zag dat J. de H. het vuurwapen op zijn hoofd richtte. Omdat verdachte niet reageerde op een aanroep om het wapen te laten vallen, vuurde de agent een gericht schot af, waar door de verdachte ln beide benen werd getroffen. Momenteel wordt de man onder politiebewaking ver pleegd in het Sint-Jpsephzie- kenhuis in Eindhoven. In zijn auto werden nog twee dozen aangetroffen met daarin 86 patronen. De ver dachte heeft inmiddels be kend het afgelopen jaar twee maal vermoedelijk uit wraak, geschoten te hebben op het huis van een Eindho- venaar die meerdere malen betrokken is geweest bij handel in verdovende midde len. De politie verdenkt J. de H. van nog meer misdrijven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met terug- erkende kracht tot 1 januari gaan de salarissen van de nbtenaren met vier procent oog. Daarnaast krijgen zij maand nog f 10,- loons- irhoging. Dit is het resultaat he gisteren gehouden •verleg tussen de vakbonden overheidspersoneel en Jn ister De Gaay Fortmau iinnenlandse Zaken). |ln Het kader van het trend- leid (het volgen van cie >r, ontwikkeling in het be ijfsleven) kunneii de ambte- ■ren o 'i v. lgendè reke- een salarisverhoging van Kt' racen» met een mnumuiu %ai 43,33 per maand als pr. scomncnsatie op grond van dB ontwikkelingen Ln de cao's, en verder als een voorschot op de verwachte loonontwikkeling' in Het bedrijfsleven een salaris verhoging van 0,75 procent plus een bedrag van f 19,- per ^Eand. in maart wordt nader beke- n hoe de feitelijke loonont wikkeling in de belangrijkste drijfstakken is geweest. De vakantie voor ambtenaren gaal Ti ook minimaal 20 dagen De- Stagen. Ook de gepensioneer- ambtenaren zullen profite- 5i van de algemene salaris- rhoging per 1 januari j.l. Bij uitbetaling van de ambte- Kaivnsalarissen over februari Krordt de verhoging sedert 1 Jlnuari verwerkt. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Het kabinet heeit besloten de wedde eerste oefening in één keer te verho- n tol liet peil van het netto- steedbaar minimumloon. Dc weddeverhoging wordt pet terugwerkende kracht per januari j.l. ingevoerd. De Maatregel houdt in. dat elke uenstplichtige soldaat een jedde krijgt van bruto f 737,- fegenover f 657.- op dit n ent. Na aftrek van pren... A>W en loonbelasting houdt e dienstplichtige soldaat ïr de nieuwe situatie een be- »'^™baaï bedrag over van t 670. Momenteel is dit f 594.- Met de verhoging is voor dit jaar voor defensie een Pedvng van ongeveer tien mil- 9°c:i gulden gemoeid. (Vau een onzer verslaggevers) TILBURG/HELMOND Er is nog steeds geen keerpunt gekomen in de stroom ontslagen en werktijdverkortingen. Gisteren werd het ontslag voor 218 man bekendgemaakt bij diverse bedrijven, terwijl daarnaast voor in totaal 3.232 man werktijdverkorting werd aangevraagd. Daarnaast is meegedeeld dat de zuivelfabriek Bottema N.V. in Klundert (30 man perso neel) geruime tijd eerder dicht gaat dan aanvankelijk in de bedoeling lag: binnen drie jaar in plaats van binnen vijf jaar. De grootste klap wat het kor ter werken betreft viel in Hel mond bij de textielindustrie Vlisco BV, waar voor 1.528 personeelsleden, grotendeels mannen, werktijdverkorting wordt aangevraagd (drie da gen per twee weken, in totaal negen werkdagen over de maximaal toegestane zes we ken. Als oorzaak voor de moeilijkheden geêtt de fabriek op de plotselinge mvoerstop, afgekondigd door Zaire. Vlisco is gespecialiseerd in de pro duk-'e van bedrukte Afrikaan se stoffen. De export naar Af» rika is erg belangrijk en Zaire is daar een van de hoofdafne mers. Bij Vlisco meent men min of meer het slachtoffer te zijn van president Moboetoe'S „culturele revolutie". Philips gaat voor 1.100 van de 1.350 werknemers van de Elcoma- en Audiovestiging in Heerlen-Heer korter werken worden aangevraagd: NV Ploeg Weverijen in Bergeyk (85), Thomas Regout NV in Maastricht (200 man) en Pel grim BV in Gaanderen (300 man). De Sehiedamse Lederwa renfabriek bv in Tilburg moet 84 van haar ruim 300 mede werkers ontslaan. Het GAB zal op korte termijn om een ontslagvergunning worden ge vraagd. Het overleg met de vakbonden zal volgende week beginnen. Het is waarschijn lijk dat meer dan de helft van de groep, die ontslag zal wor den aangezegd uit Belgische werknemers zal bestaan. Ge brek aan orders is de voor naamste reden van de perso neelsinkrimping, vooral het wegvallen van opdrachten voor tassen van draagbare ra dio's van Philips-Drachten. De andere ontslagen vielen bij: de metaal warenfabriek Hulskamp in Alkmaar (76 voornamelijk Turkse werkne mers). Waco Beton in Meppel (57 man) en bij Pionier Laura in Kerkrade (28 man), waar rubber-afdichtingsringen wor den gemaakt. Bovendien is voor 19 andere werknemers werktijdverkorting aange vraaga. Bottema in Klundert, onder deel van het Nutrieia-concem, zal evenals de conservenfa- briek Vinks in Hien binnen drie jaar worden opgeheven. Bottema produceert melkpoe der en boter. Daarnaast kreeg in de loop der jaren de fa briek steeds meer de functie van melkontvangst-station. Er werken momenteel nog 30 man bij Bottema. De produktie zal in de komende tijd gelei delijk woi'den overgeheveld naar het nieuwe Nutricia-bedrijf in Cuyk. Bij vorige reorganisa ties bij Bottema vloeide reeds een deel van het personeel af. o.a. naar de Nulricia-dochter. SVZ-conservenfabriek in Et- ten-Leur. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering streeft er naar dat op 1 janua ri 1976 de instelling van een ombudsman gaat functioneren. De ministerraad heeft gisteren een wetsontwerp vastgesteld, dat voor advies naar de Raad van State is gezonden. Minis ter-president Den Uyl deelde na afloop van de wekelijkse kabinetszitting mee dat deze ombudsman (in het wetsont werp echter commissaris van onderzoek genoemd) geen par lementaire, maar een onafhan kelijke ombudsman zal wor den. De ombudsman wordt be noemd op voordracht van de Tweede Kamer. De ombuds man wordt belast met het be handelen van klachten over de wi.ize van optreden en gedra gingen van overheidsorganen, instellingen en personen. De ombudsman is bevoegd daar voor iedereen te horen, zelfs ook ministers. De verantwoordelijkheid voor het functioneren van de ze instelling berust bij de mi nister van Binnenlandse Za ken. onzer verslaggevers) uuts De vrouwenarts dr. J. w. Tideman uit Kloetin- S® heett zijn collega's opgeroe pen tot steun aan een vrouwe- ujke arts in Iran, dr. Simian alehi. Zij is in augustus 1974, )®n zij zeven maanden zwan- Er «as, gearresteerd door de •rzische inlichtingen- en vei- gneidsdienst Savak. Over haar lot is verder niets be kend. Savak is volgens dr. Tide man uiterst efficiënt georgani seerd, zowel wat betreft het verzamelen van inlichtingen in het Midden-Oosten, als in het genadeloos onderdrukken van binnenlandse oppositie Hij wijst erop dat zelfs de wacht- en spreekkamers van dokters in Iran niet veilig zijn omdat de Savak overal zijn handlangers heeft Hij roept in „Medisch Contact" de Nederlandse art sen op, brieven te schrijven aan de sjah en het hoofd van Savak om hun bezorgdheid uit te drukken over het lot van dr. Salehi en om aan te dringen op een eerlijke behandeling in overeenstemming met de mini- mumregels voor de behandeling van gevangenen zoals die door de algemene vergadering van de Verenigde Naties zijn aan genomen. De Portugese minister van buitenlandse zaken, Mario Soares, werd bij zijn aankomst op Schiphol hartelijk be groet door premier Den Uyl. Soares is naar Nederland ge komen in verband met de Portugalactie van de PvdA en de VARA (Zie ook pagina 8). (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG-AMSTERDAM De grammofoonplatenmaat schappij Dureco te Weesp heeft de produktie van de single „Wat doen wij met die Arabieren hier", het omstre den carnavalslied van Pierre (Van onze correspondent) SCHERPENISSE Vrijdag middag heeft zich in Scherpe- nisse een zeer vreemd bedrijfs ongeval voorgedaan, waarbij de 45-jarige vrachtautochauf- feur P Keitimeren uit Waspik om het leven is gekomen. De man werd in de laadbak van zijn eigen 18 tons vrachtauto begraven door een lading dro ge soja schrootpallets. Pas na een uur ontdekte men dat de chauffeur, die vermoedelijk tijdens werkzaamheden in de laadbak onwel is geworden, onder de lading soja om het leven was gekomen- Kartner (Vader Abraham) ge stopt en de reeds geproduceer de platen vernietigd. Dit heeft een van de directeuren van Dureco vrijdagavond desge vraagd meegedeeld. Het betrof vele tienduizenden platen die in de molen zijn gegaan. Vijf Arabische werknemers uit Amsterdam hebben tegen Pierre Kartner naar aanleiding van diens carnavalslied vrij dagmiddag een strafklacht ge deponeerd op het parket van de Amsterdamse hoofdofficier van justitie, mr. J.F. Hartsui ker. Zij vragen Kartner en-of <ïe Tros te vervolgen op grond van artikel 137c van het wet boek van strafrecht: „Degene die zich in het openbaar mon deling of -bij geschrift of af beelding opzettelijk beledi gend uitlaat over een groep mensen wegens hun ras, hun godsdienst of hun levensover tuiging, wordt gestraft met een gevangenisstraf van maxi maal één jaar of een boete van ten hoogste tienduizend gulden". De vijf schrijven in een brief zich gekwetst en bele digd te achten door de tekst en de strekking van het liedje dat op 16 januari jongstleden door de Tros-radio werd uitge zonden Een van de brief schrijvers is de directeur van de stichting welzijn buiten landse werknemers in Amster dam, A.B. Kaplanian, zelf een Palestijn. De anderen zijn drie Marokkanen onder wie twee bestuursleden van de stichting Marokkaanse emigranten en een Irakees. TIJDELIJK REGEN Krachtige tot harde wind. Maximumtemperatuur rond zeven graden. STAD EN STREEK Kamer van Koophandel: Overheid werkt mee aan leegzuigen van Zeeuwsch-Vlaanderen. Pagina 3 BINNEN- EN BUITENLAND Midden-Oosten steeds meer kruitvat. Pagina 8 Dr. Huishof over abortus: Geweten en strafrecht niet vereenzelvigen. Pagina 9 Consequen tA» Vufi vervroegd pensioen: enorme stijging premies. Pagina 11 SPORT Vedetten van weleer: Faas Wilkes. Pagina 21 Zware opgave voor v.v. Terneuzen. Pagina 22 Zweed Claeson niet favoriet bij Europese schaatskampioenschapp. Pagina 23 VRIJ-UIT Portret van een bouwende sloper Prinses-lrenebrigade terug naar geboorte grond tJr Engels kerklied vond in Nederland warm onthaal PEILINGEN Werkende jongeren: Men wil het te snel doen. KUNST EN CULTUUR De tegels van bet Bredase stationsperron. DEN HAAG (ANP) De eerste lepelaars trekken van uit het zuidwesten komend Nederland binnen- Vier van deze, bijna één meter grote, witte vogels zijn vrijdag op doortocht gezien boven Zuid- Beveland dioor A. den B-, Moerdijk en T. Buijse uit Goes De „witte ooievaars1 vlogen in noordoostelijke richting naar de streken waar ze in ons land nestelen. Dat zijn het Naaraermeer bij Am sterdam, het Zwanenwater te Callantsoog (N-H.), de Flevo- polders en Texel en Terschel ling. (ADVERTENTIE) PRIVé ZWEMBAD Weet u dat er een automa tisch bad bestaat met ie Sprankelend water door uniek skimming systeem aan de gehele omtrek van het bad. Automatische bodemreiniger Constructie die bestand is tegen vorst en ruwe behandeling. •i!r Praktisch geen onderh. •ir Tien jaar garantie. ZUID NED. BASSINBOUW Hagedoorn, Lanaken (B.) Tel. 09-32.11.715070 leven In de actie Geven voor Leven zijn we al aan de achttiende puzzel toe. Deze week weer de gebruike lijke trits van prijzen en daarnaast een mals regentje van duizend gulden-biljetten. Ook puzzelaars in het verspreidingsgebied van De Stem behoren tot de ge lukkigen. Op pagina 3 de lijst van prijswinnaars. El ders in dit blad die nieuwe puzzel 18. (Van een onzer verslaggevers) KAPELLE/BONN Directeur C. Oostrom van Coroostrom Conserven N.V. te Biezelinge is bezorgd over de goodwill van zijn produkten en de werkgelegenheid in zijn bedrijf nu in West- Duitsland, zijn grootste afzetgebied, grote publiciteit is gegeven aan het feit dat het supermarktbedrijf Tengelmann 40.000 blik ken sperziebonen uit de verkoop heeft gehaald omdat in enkele blikken resten van rattekoppen en salamanders zijn gevonden. De directie van Tengelmann, een van de grootste levens middelenconcerns van YVest- Duitsland, verklaarde gister morgen tegenover onze corres pondent in Bonn: „Die arme fabrikant kan er niets aan doen Het is duidelijk sabota ge"- Een schrale troost voor de Zeeuwse ondernemer. „Ik weet gewoon niet wat me overkomt, Ik heb zoiets nog nooit meegemaakt in de acht tien jaar dat wij hier draaien". De heer Oostrom is er vrij wel zeker van dat een van de ruim honderd vakantiewer kers, die de vaste ploeg van 80 man 's zomers versterken, hem deze kool heeft gestoofd. „Misschien een jongen, die om de een of andere reden op z'n nummer is gezet en die daarna een geintje heeft willen uitha len" De heer Oostrom is bang dat de affaire in West-Duitsland een kettingreactie tot gevolg zal hebben en dat zijn afzet van zeven miljoen blikken groenten en fruit in dat land in gevaar zal komen. Dat zou desastreus zijn voor het Bieze- lingse bedrijf. Tweederde vam de totale produktie van Co roostrom wordt namelijk in West-Duitsland afgezet. De zaak is aan het rollen gegaan door een publikatie in Bildzeitung. dat een miljoenen oplage heeft. In die publika tie werd in grote opmaak mel ding gemaakt van het vinden van de dierresten in enkele blikken jonge sperziebonen. Tengelmann liet gisteren we ten dat dieeds meer huisvrou wen met „alle mogelijke troep" tussen de sperziebonen naar de supermarkt terugko men- Tengelmann: „We waren ge dwongen onze voorraad van 40.000 blikken uit de verkoop te halen. We hebben de direc tie van het Nederlandse be drijf ingelicht". De heer Oostrom: „We wachten nog maar even af. Als de ergste storm wat voor bij is zullen we natuurlijk naar Tengelmann gaan om te proberen deze relatie te be houden" De heer Oostrom houdt er rekening mee dat hij de partij ingehouden sperziebonen zal moeten terugnemen. Hij ziet op het ogenblik nog geen heil in het inschakelen van de po litie teneinde achter de identi teit van de saboteur te komen. „We hebben ai wel een idee in welke week van de vakan tiewerkperiode we moeten zooken. Ik hoop spoedig meer aanwijzingen te krijgen." (Van een onzer verslaggevers) OOoTBURG Het bestuur van de stichting St.-Antonius in Oostburg heeft per brief staatssecretaris Hendriks prin cipiële goedkeuring gevraagd voor spoedige bouw van een verpleegtehuis in Oostburg. De nieuwbouw, te realiseren op een stuk grond naast het be staande ziekenhuis, zal de abo minabel slechte en daarom ook afgekeurde huidige ac commodatie moeten vervan en. Vooruitlopende op een goed keuring heeft het bestuur Be sloten op korte termijn een verpleeghuisarts aan te trek ken, teneinde onder de huidi ge slechte omstandigheden toch een optimale medische begeleiding aan de thans ver pleegde bejaarden te geven. In de brief wordt erop gewezen, dat de verpleeghuissituatie in west-Zeeuwsch-Vlaanderen steeds nijpender wordt. In het oorspronkelijk als pensionte huis geëxploiteerde St.-Anto- niusgestieht zijn thans 87 pa tiënten op AWBZ-indieatie op genomen en er wordt gewerkt met een wachtlijst van gemid deld 13 patiënten. Daarnaast verblijven in het tehuis 13 ou de pensiongasten, voor negen waarvan ook een aanvraag voor de status AWBZ-patiënt lopende is. (Vervolg op pagina stad en streek).

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1