iborant -wegen bi Militair slachtoffer van schietende ruziezoeker Voor eind juni referendum in Engeland Zuigeling met pacemaker SEEUVI1K Turk vermoord in Rotterdam Oplossing van artsenconflict komt in zicht Morgen gaal het wéér om gewone mensen NEDERLANDSE SPOORWEGEN Kansen op gekozen formateur gering miMEUR VOOR BRITTEN Opruimings voordeel FAUTEUIL 298.- FAUTEUIL 798.- COLONIAL STOELEN 59.50 SLAAP KAMER 565.- PEUGEOT en wonder op wielen binnenland buitenland Niet per distriet Ter navolging Labour verdeeld I 'n METZLER- 49T? jaar haantje de voorste Daling inkomen Vorderingen Prijspeil fa fa fa fa MEERDERHEIÜ ACHTER KV P-MOTIE Districtenstelsel iing iustrieterrein (Wikkelingen 3rse iden,is ervaring vereist n worden B9940 er034751460 aties worden 14 hoofddorp. >rtabel,ookachterii in. den. Neen, het is een alles» begrepen prijs (ook achter» itverwarming en radiaal» inden zitten daarin), een proefrit kost u zelfs ilemaal niets. Mogen we u daartoe (nodigen? 9-41 Dongen Tel. 0162321# ■VRIJDAG 24 JANUARI 1975 9 13 AMSTERDAM (ANP) De 20-iarige Amsterdamse kan toorbediende E.U. wordt ervan verdacht de dood op zijn ge- I weten te hebben van de even oude dienstplichtige ™'I,t»lr 1 A van Luyn uit Utrecht, die in de nacht van 15 januari na een vechtpartij in de Amstel I terechtkwam en vrijwel zeker is verdronken. U. heeft bekend een stuk I van een ijzeren ledikant naai de ir. het water liggende mili- tair te hebben gegooid en ook I op hem te hebben geschoten. I Zonder zich verder om zijn slachtoffer te bekommeren was hij daaïna samen met twee eveneens bij de vecht partij betrokken vrienden met de auto weggereden. Van Luyn wordt sindsdien vermist. Ondanks herhaald dreggen i3 zijn stoffelijk overschot nog niet gevonden. De kantoorbediende en gijn vrienden, de 2i-jarige G.B. en de 20-jarige G.B lokten ln de vroege ochtend van 15 januari in een café aan de Amstel- straat een ruzie uit met de militair en diens 24-jarige broer. De Utrechters verlieten daarna de zaak, gevolgd door de drie ruziezoekers. In de Amsteistraat mishandelden de beide B.'s de oudste broer Van Luyn zo ernstig, dat hij zich In een ziekenhuis moest laten behandelen. U. achtervolgde de militair, die vla enkele woonboten in de Aanstel aan zijn belager probeerde te ont komen. Daarbij sprong of viel hij in het water. De kantooi- bediende verklaarde, dat hij toen „met gericht" op de drenkeling heeft geschoten. U., die al meer wegens vei- mogens- en gewelddelicten met de justitie in aanraking is geweest, zou vorig jaar in de Eendrachtspblder vijf koeien hebben doodgeschoten en ook de ruiten van een bank op de Nachtwachtlaan in Amsterdam als doelwit, voor zij schutters- activiteiten hebben gebruikt. Voorts zou hij betrokken zijn geweest bij schietpartijen in Zwolle en Hilversum. Boven dien wordt hij. samenmer beide B.'s verdacht van vel schillende inbraken. De re cherche is ervan overtuigd, uat er met de arrestatie van dit drietal nog meer misdrij ven kunnen worden opgelost. „Het is een stelletje gang sters", aldus een woordvoer der. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) 1 LONDEN Het eerste referendum in de geschiedenis Jjrsn Grool-Brittainnië en gewijd aan het Britse lidmaat- schap van dc EEG, zal vermoedelijk plaats vinden vóór einde juni. Premier Wilson zei gisteravond in het Lager huis, Jat dit zal afhangen van het tijdstip waarop de on- I derhandelingen in Brussel over een aanpassing van de (voorwaarden waaronder Groot-Brittannië toegetreden is, pillen eindigen. Voorlopig staat alleen vast, Bat de socialistische regering gauw mogelijk haar toe- vlucht zal nemen tot een volksraadpleging. Oorspronke Ejk werd aangenomen, dat de legering Wilson het land wel licht zal laten beslissen in al- iemene verkiezingen, gewijd aan de kwestie van het Britse lidmaatschap. Sommige socia- Istische afgevaardigden hoop- In trouwens, dat dergelijke herkiezingen hun partij een pevige parlementaire meer- ^rhe'd zouden bezorgen. Het echter duidelijk, dat pre- Wilson dit een verkeerde -ategie vindt. Groot-Brittanniës binnen- |knd«e situatie wordt vandaag [de dag bezwaard met allerlei (problemen van-économische en financiële aard, die de door snee kiezers veel directer tref fen dan het gebazel over de voor- en nadelen van het Eu ropese clubje, dat trouwens in Britse ogen altijd inferieur zal zijn ten opzichte van het Ge mene Best. Een nieuwe alge mene verkiezingscampagne zou dan ook nooit compleet gewijd kunnen worden aan het Britse lidmaatschap van de EEG. De regering Wilson en het socialistische partijbestuur hebben al beslist, dat het Eu ropese referendum moet plaats vinden op nationaal vlak en niet per kiesdistrict, zoals in algemene verkiezingen. Op die manier kan geen enkele parle mentariër persoonlijk in verle genheid worden gebracht wan neer dc stemmen van zijn dis trict onverenigbaar zijn met zijn standpunt. Het referendum zal steunen op twee eenvoudige vragen, die ongeveer als volgt gefor. muleerd zouden worden: „Denkt u dat we in de ge meenschappelijke markt moe ten blijven"? „Denkt u dat we uit de ge meenschappelijke markt moe ten treden?" Men verwacht dat mlljoeneu kiezers Groot-Brittanniës eerste volksraadpleging zullen nege ren. De Britse man ln Ie straat getuigt van een doffe apathie voor het EEG-pro- bleem. Niet alleen de socialistische ministers maar ook alle andere labour-afgevaardiigden zullen zich vrij kunnen uitspreken tijdens de campagne van onge veer drie maanden, die het referendum zal voorafgaan. De Britse socialistische par tij is hopeloos verdeeld wat de EEG betreft. Dit gebrek aan eenheid gaat leiden tot de dwaze situatie, waarin het ka- binet-Wilson de Britse kiezers vermoedelijk zal adviseren „ja" te stemmen op de eerste vraag („denkt u dat wij in de gemeenschappelijke markt moeten blijven"), terwijl de socialistische partij, die een speciaal congres gaat beleggen, zich waarschijnlijk zal uit spreken tegen het Britse lid maatschap. Als een land tientallen jaren een dictatoriaal bewind heeft gekend moeten alle politieke partijen na de bevrijding Neer helemaal van onderop worden opgebouwd. Alle partijen Jehalve de communistische. Dank zij een goede discipline, een straffe organisatie en hjlp uit Moskou slagen de communisten er meestal in hun organisat-e ook een langdurige onderduik perio de te laten overleven. Al op de dag van de bevrijding kunnen zil :ich daarom gaan voorbereiden op een greep naar de macht. Zo zijn de communisten in Portugal de enige die goed voor- iereid de komende verkiezingen tegemoet gaan. De overige politieke partijen onderling sterk verdeeld zitten nog aan het begin van haar opbouw. Zij heben geen werkbare organisa tie, geen kader en geen geld. De vrije wereld kijkt bezorgd toe. Portugal is strategisch erg belangrijk, te belangrijk om er Moskou vaste voet aan wal te leven. Maar hoe moet dat dan verhinderd worden De PvdA heeft een hulpactie op touw gezet om de gematigde ortugese socialistische partij van Soares een steun in de rug te leven. Sommigen zijn daat erg boos over. Er zijn toch ook wel andere partijen in Portugal, die de democratie kunnen zetten laten we 't hopen, la^en we dan tevens hopen dat die demo cratische groeperingen niet in de steek gelaten worden door haar christendemocrat'sche en liberale zusterorganisaties West-Europa. Want anders redden ze 't niet. Voor ons is de PvdA-actie voor Portugal een initiatief dat navolging verdient De PvdA heeft de gevaarlijke situatie in Portugal onderkend. Zij heeft tijdig alarm geslagen. Wie zich daarover opwindt, moet wel berdenken dat hij Moskou in de kaart speelt. DRIE grote Duitse hoogoven- bedrijven zijn van plan in het Europoortgebied een fabriek te bouwen voor het vervaardi gen van mengertspellets (ertsknikkers). Met de inves tering is een bedrag van t 300 miljoen gemoeid. HET eerste konvooi schepen sinds het begin van het offen sief van de ojistandelingen op nieuwjaarsdag is zwaar geha vend, iristeren de belegerde Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh aangekomen. IN Rotterdam is, 90 jaar oud, mr. K. van der Mandele over laden Hij is o.m. voorzitter van de K.v.K. in de Maasstad en president errrntrr:------rris van de 1otterdam.se Bank ge weest. EEN bom in een koffer heef' gisteren grote schade aange richt in dp foyer van bote' Eurona in Belfast, een modern van staal en glas opgetrokken hotel. Er zijn geen gewon den. Nederlands grootste woninginrichting 18000 m' kijkplezier 3000 meubel- en woningtextlel- kollekties Rotterdam, Binnenwegplein, 010-141800 Amsterdam, Stadhouderskade 3, 020-160491 Hilversum, Leeuwenstraat 45/47, 02150- 14565 Tilburg, Spoorlaan 340, 013-422326 Venlo, Koninginneplein 46, 077- 16618 VRIJ TOEGANG, elke werkdag, óók zaterdags, van 9 tot 17 uur 30. Op koopavonden tot 21 uur. 's Maandags gesloten. Queen Anne 465.- NU Leren bijzet 1275.- NU Old Pine 86.50 NU 3 deurs-kast ledikant 140x200 2 nachtkastjes NU Resta riten bankstellen in diverse uitvoeringen 4jj LONG BEACH. Califor- nië De 17-jarige Bonnie met haar 18-jarige man Caly Dixon en 12 dagen oude dochtertje Alisa Marie. De baby is de jongste mens. die ooit een pacemaker kreeg. Zij was op dat moment pas twee dagen oud. Artsen van het Memorialziekenhuis in Long Beach brachten de pacemaker in, nadat zij vast gesteld hadden, dat de baby een ernstige aangeboren hartkwaal heeft. (ADVERTENTIE) bril: ieders oogmerk! ROTTERDAM (ANP) In de Meidoornstraat in Rotter dam is gistermorgen om half acht de 30-jarige Turkse ar beider Yasar Asik met drie schoten om het leven gebracht. Hij was, samen met zijn vrouw, op weg naar zijn werk Enkele tientallen meters van zijn woning zat een man in een geparkeerde auto die een feestmasker voor zijn gezicht droeg. Deze trok een revolvei en vuurde drie schoten op de Turk af. Deze zakte in elkaai en overleed ter plaatse. De dader vluchtte. Over het motief van de schietpartij tast de politie nog in het duister. Ook enkele om wonenden, die er getuigen van waren, hebben niet gezien dat er enige aanleiding was vooi de revolvertrekkerij. Yasai Asik laat een vrouw en twee kinderen achter. HET fonds voor rechtskundige bijstand aan oud-president Ri chard Nixon gaat ook in het buitenland bedelbrieven rond sturen om de voor -een serie processen benodige 1 miljoen dollar bijeen te brengen- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kans is groot dat het conflict tussen de huisartsen en de regering over de pensioenen uit de weg kan worden geruimd. Beide partijen lieten zich op- ADVERTENTIE) Morgen besteedt de Vara al z'n zendtijd aan de aktie 'Houd Portugal Vrij". Niet om 'n partij-belang te dienen. Maar wèl om te voorkomen dat 'n grote groep van arbeiders en kleine boeren door geldgebrek buiten spel wordt gezet. En zoiets gun je in 'n demokratie zelfs je grootste vijanden niet. 50 Jaar was er fascisme en diktatuur in Portugal. Da's 'n Vara-leven lang. Morgen willen we de demokratie 'n eerlijke kans geven. In het belang van al die gewone mensen in Portugal. timistisch uit over de kan sen op een vergelijk. Do lan delijke vereniging van buis artsen sprak gisteren met een bijzonder zware kabi netsdelegatie, waarin ook de ministers Duijsenberg (Fi nanciën) en Lubbers (Eco nomische Zaken) zaten. Be gin volgende maand wordt het overleg besloten. Kern van het conflict is het wetsontwerp van minister Duijsenberg, bekend onder de naarr coming-back-serviee. Als dat regeringsvoorstel het in de kamer haalt betekent dat voor beoefenaars van vrije beroe pen dat ze minder pensioen premie mogen aftrekken van hun inkomstenbelasting. Voor de artsen, zo hebben ze zelf berekend, betekent het een forse daling van het inkomen en een aanslag op de koop kracht van hun toekomstige pensioen en de huidige uitke ringen aan weduwen en we zen De regering levert het voorste! enkele miljarden gul dens op- De artsen hebben gi.rtermid- dag hij de regering niet ge dreigd met harde acties. Mi nister Duijs nberg zei er wel van onder de indruk te zijn gekomen van de argumenten van de artsen Hij zag ook wel kansen uit de moeilijkheden te komen. (Vervolg van pag. 1) NS-president mr. M. G. de Bruin had in elk geval op zijn traditionele persontvangst gis teren weer de grootste moeite om de voor leken vaak on doorzichtige structuur van het NS-concern te verduidelijken. NS beschouwt de rijksbijdra ge, die als een subsidie van rond veertig procent voor ie dere treinreiziger kan worden beschouwd, bepaald niet als een subsidie. Voor NS is dat de prijs die de overheid moet betalen voor het in haar opdracht handhaven van het Nederland se spoorwegnet, zo niet, dan zou het worden geliquideerd. Daar is geen sprake meer van, constateerde mr. De Bruin met voldoening. Toen NS „Spoor naar '75" publiceerde, bestond er twijfel aan de toekomst van de rail. Nu is het plan actueler dan ooit, omdat er een maat schappelijke herwaardering van het openbare vervoer is gekomen. Dat wordt onder meer geconcretiseerd in een investeringsprogramma van gemiddeld 175 miljoen gulden in de komende jaren. Voorna melijk voor Randstadvoorzie ningen, zoals de Zoetermeer- lijn, Schiphollijn en Utrecht- Veenendaal-Rhenen. De integratie-gedachte 1n „Spoor naar '75" heeft eveneens belangrijke vorderingen ge maakt, zoals blijkt uit een ver gaande samenwerking met het streekvervoer. Maar ook hier spreekt de overheid het laatste woord. Van de vijftien op te heffen spoorlijnen, die zelfs hun dagkosten niet goed ma ken (zoals Arnhem-Nijmegen- Tiel-Geldermalsen of het „mil joenenlijntje" in Zuid-Lim burg) wordt niet meer gerept, zelfs al is het NS-uitgangspunt dat wat een ander beter en goedkoper kan doen, niet per se door de rail behoeft te wor den gedaan. IN Eist zijn vernielingen aan gebracht op de algemene be graafplaats. In totaal zijn 23 grafzerken omver gehaald. De politie vermoedt dat het het verk is geweest van baldadi ge jeugd. De minister neeft beslist dat die 15 superonrendabele spoorlijnen moeten blijven be staan en daarmee basta. Niet onvermeld mag blijven dat de NS-president met een zekere waardering over de discussie nota over het goederenvervoer van staatssecretaris Van Hui ten sprak. Tegen de achter grond van de conflictsfeer in die bedrijfstak, is het zeker van belang dat mr. De Bruin nog eens vaststelde dat het hele goederenvervoer kampt met een te laag prijspeil in verhouding tot de kosten. „Spoor naar '75" wees al op de verschillen in lonen en ar beidsvoorwaarden, op de onge lijkheid in de betaling van de kosten van de weg en de eisen van de verkeersveiligheid voor de verschillende vervoerstak ken. Met de gegroeide overca paciteit is daardoor een vraag stuk van de eerste orde ont staan. Daarom juichte mr. De Bruin de komende beleidsnota van de staatssecretaris toe omdat daarin de weg zal worden ge wezen naar gezondere verhou dingen, waarin efficiënte ver- voersbedrijver rendabel kun nen worden geëxploiteerd en het personeel een redelijk in komen zal kunnen verwerven door redelijke werktijden. Er zijn weer geen aardige dingen gezegd tegen Irene, Minister Irene, bedoel ik dus, toen haar beleid deze week in de Tweede Kamer aan de orde Beter milieu zoeken, me vrouw de minister. Philips zit nogal in de zor gen, begrijp ik. Tja, sprak de de commissaris, het kan Sony langer, we moeten nog eens Grundig bekijken of eventueel een Bauknecht huren. Weet u wat Lubbers en Boersma deze week hij Phi lips zijn gaan doen? Hun licht opsteken- fa Voorop dit: er zijn ontzet tend aardige oma's, sterker, er zijn ontzettend veel van die aardige oma's. Maar er is een heel onaardige oma, en die komt maandag aanstaande liedjes zingen f n Carré, te Amsterdam. De bewuste oma is 70 jaar, van Duits-Ameri kaanse snit en heet Mariene Dietrich. •fr Die heeft geen jaar voor de vrouw nodig om haar zin te krijgen. Foei, foei, wat een capsones. •fr Goed ik zal het u vertellen. De vedette, zo heet dat, heeft laten weten dat ze maandaga vond gekleed zal gaan in een zo nauw sluitende robe, dat zij daarin geen trap zal kunnen afdalen. Aangezien de kleed kamers van Carré zich op de eerste verdieping bevinden, heeft zij geëist en gedaan gekregen dat er gelijk vloers naast het podium een provisorische kleedkamer wordt opgetrokken. Wie verwijt de jeugd hier verdwazing? ■ie Het komt toevallig zo uit, dames, u moei er niets achter zoeken, geen jaar-van-de- vouw-loegifl of zo- Wij doen daar maar niet aan mee. Edoch de modekoningen in l'arijs gaan weer rampspoeden aanrichten. En de oorzaak is de kink in de kabel van onze economie. Zoals u misschien wel eens hebt vernomen, is historisch te bewijzen dat de roklengte groeit of krimpt naargelang het respectievelijk goed of slecht gaat met d'economie. Het gaat niet best en ]a hoor, de rokjes worden korter. Nét nu iedereen de zomen weer uitgelegd heeft. (Wat een vakkundige opmerking hl!) Het wordt geen mini, zo voorspellen de modeprofeten, maar he' been krijgt wel meer ruimte. Wat Ik daarvan vind? Aan de aars lappen, die grillen. Gewoon aantrekken wat past, makkelijk zit, leuk staat en heel is- Wie de rok past trekke hem a ui. MERIJN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Bij verkiezingen wordt door de politie ke pa i tij et altijd meer aandacht gegeven aan het winnen van een ol meer zetels dan aan de kabinetsvorming daar na. Sinds 1946 is dan ook acht procent van alle nationale tijd besteed aan kabinetsformaties". gelijk wetsvoorstel komen, zei minister De Gaay Fortman. Hij liet uitkomen dat de rege ring in dat geval ook geen wetsvoorstel zal indienen tot de invoering van een beperkt districtenstelsel voor de ka merverkiezingen. De bewindsman constateer de, dat ln de kamer wellicht een meerderheid voor de in voering van een districtenstel sel te vinden zou zijn, maar nil had binnen het kabinet „eer krachtige stroming" waargenomen om zo'n distric tenstelsel alleen te laten door gaan in een koppelverkoop met de gekozen formateur. Die koppeling is voor de fractie van „de linkse drie" in de kamet ook een voorwaarde De confessionele fracties ver werpen echter de gekozen for maten) en daarmee du« ook de twaalf kiesdistricten. Premier Den Uyl vond die houding „griezelig", omdat de confessi onelen geen andere oplossing aanboden. De premier zei daarom „nauwelijks meer perspectie ven te zien" Minister De Gaav Fortman was wat min der pessimistisch. Hij dacht dat de regering nog wel be reid zou ziin om naar andere moeeliikheden te znpken om toch enkele doeleinden te be- Met dat argument probeerde staatssecretaris Glastra van Lqon (D öti) van Justitie giste ren de Tweede Kamer toep nog te porren voor het sys teem van de gekozen kabi- netsformator. De kamer bleef echter in grote meeraerneid neer» zeggen uit vrees voor het optreden van „een sterke man", die het parlement zou kunnen overheersen. Minister De Gaay Fortman (ARP) van Binnenlandse Za ken zei deze vrees niet te delen. In tegenstelling tot de conlessionele kamerfracties achtte hij een gekozen kabi netsformateur ook niet in strijd met het parlementaire stelsel, zoals wij dat in ons lana kennen. Minister-presi dent Den Uyl (PvdA) kwam hem te hulp: „De regering be oogt geen verzwakking maar luist een versterking van het parlement en geen verkleining maai juist een vergroting van de kiezersinvloed". Het hielp niets. De kamer bleet tegen. Een motie-Van der Sanden (KVP), waarin dat wordt uitgesproken, zal zeker worden aangenomen Als dat het geval is. dan zal de regering ook niet met een der- reiken. Die doeleinden zijn onder meer een beperking van het aantal politieke partijen in het parlement en de wens tot zoveel mogelijk samenwer king tussen de partijen voor de verkiezingen. In dat ver band werd door sommigen ge- plect voor de invoering van een kiesdrempel. Een partij moei dan genoeg stemmen vooi een bepaald aantal zetels (bijvoorbeeld drie of vijf) be halen om tot het parlement te kunnen worden toegelaten. De minister beloofde de kamers een? te bekiiken wat er op dit gebied al in het buitenland bestaat In leder geval was de minister het niet eens met de heei Jnrgens (PPR), dat de regering nu maar helemaal ■Vets meer moet doen. De minister van Binnen landde Zaken wilde ook met klem de aanneming ontraden van een motie-De Vries (PvdA), die samen met de cpr en D'ia gp Eerste Kamet wil afschaffen.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9