Weinig motivatie voor welzijn kleine kernen Bergen op Zoom wil oesterdam tussen Tholen en Yerseke Informatrices op bezoek in Zeeland Raad Axel praat over AWL- uitbreiding VOORZITTER PONTENAGEL: Violenstraat Goes krijgt opknapbeurt Bekeuringen in Axel Suiker Unie vraagt telers meer bieten Tweede functionaris Stichting Opbouw is harde noodzaak Green Spet z iderprik Green Spot zonder prik INGRIJPENDE RECONSTRUCTIE Politierapport Marie-Cécile Moerdijk treedt op in Kapelle stacfl Sluiskil Voaelwaarde JAARVERSLAG OVER 1974: Sluiskil Heinkenszand Vlissingen PWIiopine JAN PANTUS EXPOSEERT IN GOES VRIJOAG 24 JANUARI 1975 (ADVERTENTIE) (Van een onier verslaggevers) GOES De stichting Sa menwerking Goes is van plan haar woningbezit aan de Vio lenstraat in Goes een grondige [opknapbeurt te laten onder gaan. Om te beginnen gaat het om dertig eengezinshuizen tus sen de Vogelzangseweg en de Kamperfoeliestraat. Aanslui tend op deze renovatie zal de ..ENTRALE VEILING GOES, 23 jan., Golden Delicious: KI I: 80-85 57—58 75-80:54, 70- 80' 51—59, 70-75: 49—53, 65- 70; 41—52, 60-65:36—38 KL. II: 80-85 45—51, 75-80 50— 52 70-80:41, 70-75:49—50, 65- 70:39-47, 60-65:25—36, 60-70: 33—35. Winston: KL. I: 80-85: 93, 75-80: 93—95, 70-75: «5-70: 73, 60-65 56. KL. II: 75-80 77, 70-75 48—80, 65-70: 40—65, 60-65: 28, 55-60: 25. "oudreinette: KL. II: 85-95: 88—96, 75-85: 93—99, 65-75: 8496. Lombarts calville KL.II 70-75 61, 65-70 43, 60- 65: 37. Cox's Orange Pippin: jL.II: 65-70 90, 60-65 53. onference: KL. I: 70-75: 42, 65-70: 45—55, 60-65: 40—52 55-60: 28, K. II: 50-60: 17—32. D de Cornice: KLI: 80-85: 2—55, 75-80: 56. KL.II: 80-85: 45, 75-80 50, 70-75 47—50, 65-70: 3547. Totale aanvoer haird fruit 11700 coOü. (Van een onzer verslaggevers) BAARLAND Tijdens de in Baarland gehouden bestuursver gadering van de Stichting Opbouw West-Zuid-Beveland hebben de voorzitter, pastoor Ph. Pontenagel, en opbouwwerker Cor van Woerkom er hun teleurstelling over uitgespoken dat het beroep op de bestuursleden om kandidaten op te geven voor het project welzijn der kleine kernen tot dusver zeer weinig weerklank heeft gevonden. Voorzitter Pontenagel stelde vast diat dit teleurstellende re sultaat te wijten is aan gebrek aan tijd van de bestuursleden of aan te weinig motivatie voor heft welzijn der kleine kernen. Hij deed een dringend beroep op de bestuursleden alsnog kandidaten naar voren GOBS Op de kruising Qgbaan oost Al'bert Joachim- kade vond een aanrijding plaats tussen twee personen auto s die werden bestuurd door JJ". uit Brasschaat (B) en W.M.K. uit Kloetinge. Het ongeluk ontstond doordat de Belgische bestuurder geen voorrang verleende- Beide au- to's liepen zware materiële schade op. GOES Op het terrein van de AKF te Goes heeft een truck met oplegger, bestuurd door F.J.L. afkomstig uit Keu len (D) drie aldaar gepar keerd staande auto's met- de oplegger geramd. De auto van F.A.M. uit Wessum (D) liep zware materiële schade op, terwijl twee andere auto's lichter beschadigd werden. Eveneens te Goes ontstond op de Ringbaan West ter hoogte van de verkeerslichten een aanrijding tussen twee personenauto's die bestuurd werden door J.S. uit Goes en J. W. W. uit Rijnsburg. Beide auto's liepen aanzienlijke ma teriële schade op. GOES Op de kruising Louise de Colignylaan - Heer Elsdorpweg te Goes ont stond een aanrijding tussen een personenauto die bestuurd werd door R.J.S. uit Goes en een personenauto die geen voorrang verleende en be stuurd werd door M. van W uit Goes. De beide auto's lie pen zware materiële schade op. Op de krudsiag Willem Ba- rendszstraat - Pasteurstraat te Goes vond een aanrijding plaats tussen een personenauto die bestuurd werd door J.M.S. uit 's-Graven,polder en een personenauto die bestuurd werd door C.F. van de V., afkomstig uit Goes. Tengevolge van deze aanrijding werden beidé personenauto's rwaar be schadigd aan de linkerzijde. KLOOSTERZANDE Gistermiddag kwam me vrouw R. uit Ossenisse op het Poolsolein te Kloosterzande mét haar personenauto onder de aanhangwagen van een vrachtwagencombinatie van de firma Cebeco uit Rotterdam Mevrouw R. kwam er met de schrik af maar haar auto werd vernield Het ongeluk gebeur de doordat mevrouw R ko mende van de ZoUtlnnZs-vUilc geen voorrang gaf aan de vrnevtanto dï« kwam uit de richting Hengstdijk. gemeente het straatgedeelte reconstrueren- Als gevolg daarvan zullen de voortuintjes grotendeels verdwijnen. Het renovatieplan wordt dinsdagavond 28 januari be-| sproken met de bewoners van de betrokken huizen in de Van Dusseldorp-mavo. De renovatie omvat zowel het inwendige ala het uitwen dige van de woningen. Dej twee bestaande kamers op de begane grond zullen tot een L- vormige woonkamer worden gemaakt. Keuken en schuur worden samengevoegd tot éénl grote keuken. Verder wordt op de overloop een douche ge bouwd en komt in de achter-j tuin een nieuwe schuur. Voorts krijgt de woning nieuw! behang, centrale verwarming en een nieuw verfje. De reconstructie van de straat houdt in een versmal ling van de rijweg, het aanleg gen van parkeer- speelplaat sen naast de rijweg en het op één niveau brengen van de hele straat zonder trottoirban den. Verder zullen er groen- speelplekken in de straat wor den aangebracht en wordt de straat aangekleed met bo men. Eén en ander zal na in spraak en met overleg van dej bewoners worden verwezen lijkt. Met de renovatie zullen naar schatting negen maanden gemoeid zijn. Het is de bedoe ling van de stichting Samen werking Goes de huurprijs van de woningen te verhogen tot ongeveer 160,- per maand. Bewoners kunnen ter bestrijding van de nodige in richtingskosten een financiële bijdrage van f 2500,- krijgen. Bovendien kan men onder be paalde omstandigheden aan spraak maken od een indivi duele huursubsidie (afhanke lijk van het inkomen) en een huurgewenningsbijdrage inge val het belastbaar inkomen de 18.000 per jaar niet te boven gaat. Aanvra-een voor genoem de bijdragen dienen bij de ge meente te worden ingediend. Voor beznttens van een eigen woning in de Violenstraat zijn aan het renovatieplan geen kosten verbonden. Ontspanningsavond De voetbalclub „De veteranen van Sluiskil" hield onlangs de jaarlijkse ontspanningsavond in het clublokaal café DalHn- ga. Tijdens deze avond maak ten de veteranen een dansje met hun echtgenoten op mu ziek van het orkest „The Wil liams". Tevens was er een verloting ten bate van de kas van de veteranencliuib. De zee- hengel sport club Sluiskil houdt op zaterdag 25 januari de jaarvergadering in het clublo kaal café Dallinga. Om 19 uur begint deze, voor de 300 leden tellende club, belangrijke ver gadering. Op de agenda staat buiten de gewone punten ook een bestuursverkiezing. Drie bestuursleden zijn aftredend: W. Winne, J. van de Velde en J. Dieridks. Ze stellen zich niet meer herkiesbaar wegens te drukke werkzaamheden. Nieuwe kandidaten kunnen zich opgeven tot aan de aan vang van de vergadering. Ver der moeten de data van de te houden clubwedstrijden be paald worden. Er ligt tevens een voorstel het contributie geld te verhogen tet tien gul den. Na de vergadering rond 21.30 uur, worden de clubkam pioenen gehuldigd en de daar bijbehorende bekers uitge reikt. te 'brengen die aan het wel- zijnsproject zouden kunnen deelnemen- Tijdens de behan deling van het jaarverslag 1974 maakte wethouder P. Peetera bezwaar tegen de zinsnede in het verslag van B. én W. van Borssele een nega tieve instelling ten aanzien van de aanstelling van een tweede opbouwwerker wordt verweten. Hij vond dat een overtrokken voorstelling van zaken- De heer Peeters stemde in met de correctie dat B. en W. van Borssele afwijzend stonden tegen de door het be stuur van de stichting opbouw West-Zuid-Beveland nodig ge achte aantrekking van een tweede functionaris. Cor van Woerkom Carnaval De carnavals- stichting De VogeLpiek in Vo gelwaarde heeft het carnavals programma gereed. Op zater dagmiddag wordt de optocht gehouden. Behalve prins Lams oor en zijn gevolg doet ook de muziekvereniging Vrijheid Blijheid mee. Na afloop om halfvier is er een limonadebal ki garage Scheers. 's Avonds worden de prijzen uitgereikt van de optocht en wordt een carnavalsbal gehouden. Mede werking verleent dan de Yan kee Dottle Session Band. In het dorpscentrum wordt avonds ook nog een jeugdcar naval gehouden. Zondag wordt deelgenomen aan de stoet in Lamswaarde. Maandagmiddag wordt een kroegentocht gehou den in Vogelwaarde, Om half- acht begint het zottenbal in de garagehal. Duizend broodjes vogelpdek (zuurkool-worst) liggen dan voor de bezoekers gereed. Muziek van de Yankee Dottle Session Band. (Van een onzer verslaggevers) BAARLAND Het bestuur van de stichting Opbouw West-Zuid-Beveland blijft aandringen op het aanstellen van een tweede functionaris naast opbouwwerker Cor van Woerkom. Verder zal de stich ting om haar werkzaamheden op dezelfde wijze te kunnen voortzetten ruimere financiële middelen moeten krijgen. De-ze wensen staan centraal in het jaarverslag over 1974 van de stichting Opbouw Topbiljart In verband met de herfstkampioensititel, die dit jaar door twee clubs gedeeld wordt, is STC uit Sluiskil gevraagd om deel te nemen aan de grote top- prij skampbil j arten. Bij Mario nette te Hulst op 25 januari en' op 1 februari bij K.O.T. te Hulst. De S.T.C. heeft beide clubs laten weten aan de twee wedstrijden met 6 1 7 spelers mee te doen. De Sluiskilse club heeft ook een individuele competitie. Leider is hier R Boelen met 12 punten, gevolgd door twee kanshebbers M. Dallinga 10 punten en A. v.d. Voorde 10 punten. De verdere stand is: 4. L. Dallinga 7 pun ten, 5. H. Verbiest 6, 6. P. van Meir 4, 7. J. van Waes 4, 8. L. de Schepper 3, 9. H. Dallinga S, 10. J. Klaassen 2 punten en G. Pladdet. Hengelwedstrijd In een prettige bijeenkomst in zaal Vermeulen heeft de hengel sportvereniging „De Bevelan- den" te Heinkenszand de di verse clubkampioenen over 1974 bekend gemaakt. Club kampioen bij de heren werd: L.M. Harinck met 15 prit. tweede werd W. Koole met 16 pnt. en derde Jac. v. 't West einde met 18 pnt. Bij de da mes werd kampioen: Mevr. Traas-Polderdijk, terwijl bij de jeugd de le prijs ging naar H. Nijsse met 7 pnt., tweede werd A. Nijsse met 11 pnt. Tevens weid het wedstrijd- rooster voor 1975 zoveel mo gelijk vastgesteld. De eerste wedstrijd wordt gehouden opl zaterdag 26 jan. a.s. Deze wedstrijd wordt gehouden aan de Zeedijk in de Bonepolder te 's Oravenniidor, aanvang van de wedstrijd om 12.30 uur, einde om 15,30 uur. (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM „Bergen op Zoom is voorstan der van een oesterdam tussen het eiland Tholen en Yerseke en daarnaast van de aanleg van een kanaal door Zuid-Be veland bij Waarde, zoals door de Rijks Planologische Dienst Carnaval Ook Vlissin gen heeft thans zijn eigen car navalsvereniging. Deze club die zich de Flessentrekkers noemt, had al direct na de oprichting 125 leden. Als voor lopige activiteiten staan op het programma een prinsenbal, een neuzenbal, een carnavals bal en een grote intocht. In deze periodes tussen carnaval zullen ook activiteiten ontwik keld warden, zoals een nieuw jaarsbal, een herfstbal, een lentebal,en een midzomerfeest. Voorzitter van de nieuw ge stichte club is de heer C. Ver meulen. Gevonden voorwerpen Aan het bureau van ge meentepolitie te Vlissingen zijn in de periode van 15-1 1975 t.m. 22-1-1975 de vol gende gevonden voorwerpen aangegeven: Zwarte port. met inh., diver se sleutels, Chinees hoedje, pr. br. dames laarzen, plastic tas met inh., horloge, gym schoenen, bruine kndpport. met inh., armband, bruine wollen handschoen- Huisdieren: jonge paipegaai, dalmatiër, Cyperse kater, fox (hond) 3 kleur, gecastreerd. Aan het bureau van politie te O.-Souburg zijn in de perio de van 15-1-1975 t.m. 22-1 1975 de volgende gevonden voorwerpen aangegeven: plastic zak met inh., gym schoen, herenpolshorloge, ring .net sleutels, damesport., ge breide kindermuts. Huisdieren- witte hond met zwarte stippen. is voorgesteld, zo concludeerde de commissie ruimtelijke or dening, nadat de heer van Vi- anen de aspecten van de com partimentering van de Ooster- schelde in de verschillende voorstellen zoals die tot nu toe bestaan, had toegelicht". De heer Van Vianen, direc teur gemeentewerken Bergen op Zoom lichtte de verschil lende voorstellen toe in de oommissie ruimtelijtke orde ning en belichtte de aspecten die verbonden zijn aan de compartimentering. „In dat ge val van een kanaal naDij Waarde zou de Bergse haven bereikbaar blijven voor coas ters, zou de riviervervuiling en de verzoeting van het wa ter uit milieutechnisch oog punt de voorkeur verdienen, terwijl de afwatering voor het gewest Brabant minder pro blematisch zou worden", zo stelde de heer Van Vianen. Realisatie van een kanaal bij Waarde verdient verre de voorkeur boven een oesterdam parallel aam het Schelde-Rijn- kanaal die door Provinciale Staten van Zeeland wordt be pleit, zo stelde de heer Van Vianen. Met betrekking tot het aspect werkgelegenheid zei de heer Van Vianen: Door te kiezen voor een kanaal bij Waarde reserveer je voor ette lijke jaren de mogelijkheid tot grotere differentiatie in de werkgelegenheid omdat je bij die keuze de realisatie vam een - zij het verkleind - Rei- merswaalplan, altijd open laat". De heer Van Vianen be pleitte dat een kanaal bij Waarde gezien moet worden „als een Brabantse zaak waar voor Zeeuwse medewerking nodig is". Hij benadrukte dat ook de scheepvaart vanuit het industriegebied Gent-Terneu- zen gebaat is met een kanaal Pij Waarde. Mevrouw drs. Pe- termeiier benadrukte de mi lieutechnische voordelen vam het kanaal bij Waarde. De commissie besloot daarop een nota over het standpunt wel willend te zullen tegemoet zien. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Het Axelse poli tiekorps heeft vorig jaar 1012 processen-verbaal geschreven en wel 104 voor misdrijf, 757 voor overtredingen (meestal voor te hard rijden) en 151 processen-verbaal van verhoor op verzoek van collega's el ders. Deze cijfers staan in het jaarverslag, dat de gemeente Axel gisteren aan onder meer de raadsleden heeft toegezon den. Aan de politie werd bij 322 geringe overtredingen zoals verkeerd parkeren) prompt betaald. Er hadden 139 ver keersongelukken plaats. Bij 7 van die ongevallen werden ln totaal zeven mensen licht ge wond, bij drie ongevallen wa ren ln totaal drie doden te betreuren. Voor rijden onder Invloed werden 22 bekeurin gen uitgedeeld en één proces verbaal werd geschreven ovei het feit dat een geboorte van een kind niet werd gemeld. De brandwwer van Axel had het ln 1974 vrij rustig, ln totaal moest twaalf keer woi- den uitgerukt. Tien keer door het Korps van Axel en twee keer door het corps van Koe wacht. De branden waren met van ernstige aard- Wat de particuliere bouw betreft kwamen vorig jaar ln Axel 87 woningen gereed en aan het einde van het jaar waren er nog 24 in aanbouw. In totaal werden er in 1974 door de gemeente 238 bouw vergunningen afgegeven, zo wel voor bouw van nieuwe woningen en bedrijfsgebouwen als voor de bouw vam schuur tjes en garages en voor verbou wingen. Gesloopt werden 22 woningen en één woning werd onbewoonbaar verklaard. West-Zuid-Beveland. Het be stuur stelt vast dat in de afge lopen jaren door de opbouw werker bijzonder hard is ge werkt, waardoor veie activitei ten zijn ontwikkeld. Mede door studiebezigheden zal deze inzet, in uren berekend, 1975 echter minder groot kun nen worden. „Toch zal de stichting zich moeten blijven waar maker mede gezien de kritische wijze waarop zij wordt gevolgd", aldus het stichtingsbestuur. In het Jaarverslag wordt herinnerd aan dé afwijzende houding van de zijde van de gemeente Borsele met betrek king tot de aanstelling van een tweede functionaris voor het opbouwwerk. Het stich tingsbestuur betreurde deze naar het zegt negatieve instel ling van het college van B. en W. Doordat geen tweede func tionaris kon worden aange trokken heeft het stichtingsbe stuur zijn beleid daaraan moe ten aanpassen. Om de op bouwwerker bij uitvoerende activiteiten bij te staan wor den bestuursleden daadwerke lijk ingeschakeld. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Maandag komen 29 meisjes die in Den Haag in opleiding zijn voor het diploma VVV-informatrice, drie dagen op „werkbezoek" in Zeeland. Het bezoek is een onder deel van hun opleiding en de verslagen van hun bezoek aan Zeeland vormen een onderdeel van het eindexamen. De 29 meisjes worden in Zeeland begeleid door de pro vinciale VV V. Maandag kamer, de aspirant-informatrices om 10 uur aan in Middelburg waarna zij tijdens een ont vangst informatie krijgen over deze stad in het kader van het Monumentenjaar 's Middags wordt het gezelschap in drie groepen verdeeld, die afzon derlijk het Veerse Meer. Mid delburg en Vlissingen zullen bezoeken. De dinsdag is gereserveerd voor een tocht langs de Delta werken en Sohouwen-Duive- land. 's Avonds geeft provinci aal WV-directeur J. De Rengt een inleiding over het toeris me in Zeeland. Van deze on derdelen moeten de meisjes versla-g uitbrengen bij de Zeeuwse Provinciale VW. Woensdag gaat het gezel schap naar Zeeuwsch-Vlaande- ren. Gezamenlijk wordt Cad- zand bezocht, waarna een ont vangst volgt in Sluis. Na de lunch wordt het gezelschap wederom in drie groepen ge splitst die respectievelijk Ter- neuzen Axel en Sluis onder de toeristische loep zullen nemen. Via de veerdienst Kruiningen- Perkpolder en een tochtje over Zuid-Beveland keert men weer terug in Middelburg. Aan de opleiding voor gedi plomeerd VW-informatrice nemen thans in totaal 59 meis jes deel. Zullen in twee ge deelten Zeeland bezoeken De volgende en laatste groep van de cursus komt in maart. Bij de eerste groep bevinden zich een paar meisjes die graag Zeeland als werkterrein willen tiebben. „Een verheugende ontwikkeling", aldus mej. Ho vestadt van de Zeeuwse VW. „Tot rau toe zijn we er nog niet in geslaagd een gedi plomeerde informatriee Zeeland aan te trekken. De animo vanuit Zeeland is overi gens voor dit beroep niet zo groot. KLM-stewardess of trein- informatrice trekt meer. De WV-cursus komt thans wat meer in trek omdat er een uehoorlijke rijkssubsidie op de opleiding zit. Gevolg is wel dat pas in mei eindexamen wordt gedaan. Maar na enige inwerktijd kunnen deze meis jes in het hoogseizoen al als volwaardig informatriee wer ken". (Van een onzer verslaggevers) GOES In hel. Museum voor Zuid- en Noord-Beveland aan het Kerkplein in Goes wordt van 7 februari tot en met 1 maart een expositie ge houden van olieverfschilderij en, aquarellen en tekeningen van Jan Pantus. De opening van de tentoonstelling vindt plaats op vrijdag 7 februari om 20 uur- Schieting Een dezer da- Ben werd door de luchtbuks vereniging „Het Gulden Schot" uit Axel en ..In de Roos" uit Philippine een wed- strij'diaivond georganiseerd in het clubhuis bij de heer Sdl, Noordstraat 12 te Axel. De uitslag luidde als volgt: Axel: 1. Willem sen 175 punten 2. Vasseiur 173, 3 mevr. Sol 173, 4 Hamerlinck 170, 5. V. d. Hooft 170. Dit bracht het to taal van Axel op 861 punten. Philippine: 1. W. Taelman 164 punten, 2. Severs 159, 3. Van Hecke 157, 4. Nevt 153, 5. Vermeirssen 152. Dit bracht het totaal voor Philippine op 785 punten, zodat Axel de overwinning behaalde De re vanche zal op 27 februari in Philippine zijn bii H. Cornelsi in restaurant „De Zwaan". Thenphil Onlangs hield de tennisvereniging „Thenp hil" te Philippine een kaarting in de „Séhotse Hoek". De op komst was gering want er werd tijdens deze avond maar een serie gespeeld, verdeeld over 4 kippen. Volgens bet bestuur was de la-geopkomst te wijten aan het feit, dat er die avond zonder overleg ook een andere kaarting werd gehou den-. De gedachte leeft, vol gens het bestuur, dat de Schotse Hoek alleen maar een jongerengemeensehapshuds uis, wat niet het geval is. (Van een onzer verslaggevers) KAPELLE Op vrijdag 7 februari zal de zangeres Ma rie-Cécile Moerdijk iin de Vroone te Kapelle optreden tijdens een uitvoering van de muziekvereniging Ons Genoe gen onder leiding van Daan Burger. Aan het programma werken verder mee Cees Vlak met folkloristische dansen uit Mexico, de musicus Randy Beek en het leerlinsenorkest o.l.v. de heer G. Pilaet. De avond wordt besloten met een bal met muziek van het dans en showorkest The Ever greens. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De gemeenteraad van Axel gaat tijdens de ver gadering van dinsdagavond 28 januari weer praten over het uitbreiden van de afvalwater leiding met het tracé Koe- wacht-Zuiddorpe. Tijdens de raadsvergadering van 18 de cember werd besloten om het werk niet uit te laten voeren omdat de gemeente „maar" een susidie van vijftig procent kreeg. Nu schijnt Axel er 75 procent subsidie voor te kun nen krijgen en vandaar dat b. en w. de raad nu voorstellen om aan de uitvoering van het plan mee te werken. Hierbij tekenen b. en w. aan dat gezien de financiële posi tie van de gemeente getracht zal warden om nog meer sub sidie te krijgen. Overigens wordt in het raadsbesluit wel uitdrukkelijk de voorwaarde opgenomen dat Axel slechts aan het plan meedoet als min stens 75 procent subsidie wordt verleend. Blijken de officieuze berichten over de subsidie van 75 procent on juist te zijn, dan doet Axel niet mee. De raad bespreekt dinsdaga vond ook de gemeenschappe lijke regeling voor het stichten van een regionaal woonwagen- centrum in Zeeuwseh-Vliaan- deren en de gemeenschappelij ke regeling voor het ambulan cevervoer. Wat dit laatste be treft zijn b. en w. van mening dat de tarieven zodanig moe- te zijn dat de gemeenten niet veel moeten bijbetalen- Voorgesteld wordt aan de raad de regionale Zeeuws- Vlaamse woningbouwvereni ging in ataat te stellen zes bejaardenwoningen aan de Kerklaan in Koewacht en 23 woningwetwoningen aan de Buitenweg en de Van Gistelle- laan te Axel te bouwen. Aan de orde komen ook en kele onderwijszaken, zoals uit breiding van de r.k. kleuter school aan de Generaal Mac- zekstraat met een vierde lo kaal, het uitbreiden van de gereformeerde kleuterschool aan de Karei Doormanstraat met een tweede lokaal en het treffen van verbeteringen voor de r k. lagere school aan de Walstraat. Bij die laatste school is na schooltijd het een en ander vernield en dat moet hersteld worden. Gevraagd wordt verder aan de raad een aanvullend krediet voor de bouw van het open-' luchtzwembad. Sommige nood zakelijke voorzieningen blij ken niet in het bestek tt zijn opgenomen. Daarmee is dan een bedrag van ƒ95.000 ge moeid. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) GOES De suikerbieten campagne 1974 was voor de meesten van ons een seizoen van twijfels en ploeteren. On danks de ver doorgevoerde mechanisatie zal wel nimmer zoveel energie van hoofd en handen in de bietenoogst ge stopt zijn als in het bietenjaar 1974. Aan het eind van de rit was er toch voldoening. Vrij wel alle bieten kwamen uit de grond en bij de fabrieken. Dat zei ir. G.A.A. Horsmans, voorzifter van de Suiker Unie op de in de Prins van Oranje in Goes gehouden jaarverga dering van de kring Zeeland- Midden. Tijdens de campagne 1974 werden ruim 3,2 miljoen ton bieten verwerkt. Het sui kergehalte bedroeg gemiddeld 15,31 De produktie van wit- suiker van de Suiker-Uniefa- orieken heeft ongeveer 434-000 ton bedragen. De tarracijfens liepen per fabriek sterk uit een. Sas van Gent had een gemiddelde van 35,5 procent, terwijl Roosendaal dat vee' geschoonde bieten uit Limburg ontving op 21,32 procenl kwam. Ook de duur van de campagne was vers-billend Sas van Gent draaide 100 da gen. Dinteloord 83, Groningen 93, Puttershoek 88, Roosendaal 82 en Zevenbergen 109 dagen. De zeer hoge tarra's en de extra transporten hebben de vervoerskosten belangrijk beïnvloed. Ir Horsmans zei verder d'at 1975 gunstige vooruitzichten biedt voor de Suiker Unie. Hi.i sp,K>-rde de bietentelers aan dit jaar meer hectaren van hun grona voor suikerbieten in te ruimen met het nog op het feil Jat Nederland in 1975 ruin een miljoen ton suiker in EEG- verband mag produceren De hoogste produktie tot dus ver was 770.000 ton in 1971 Volgens de Suiker Unievoor- '.itter zal de Suiker Unie in de eamii.igne 1975 in staat, moeter zijn een prijs van f 1U0,- pei ton bieten netto bij 16 procent te benaderen of zelfs over schrijden. Ir. A.W. Luitjens, voorzitter van de directie, deelde in zijn toelichting op de jaarcijfers '973-1974 mee dat de produk- tieopt» engst steeg van f 431 miljoen tot f 488 miljoen, vaarvan f 40(J miljoen voor -uiket. In plaats van hel t ge reder lid van het kringbe- ituui tevens lia van de leden- ■aad T.C. Zanrtee uit Nieuw- iorp werd gekozen C. Kiompe lit Wo'oh- 1 -.diik De heer l.H Janse uit Arnemuiden wera n het kringbestuur op gevolgd door de heer P. Lam- tpi-t -lit d'o-ppbpcke.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 7