ESV SPELERS TEY.REDEN MET»BENFICA Loting EC René Pijnen „Bezig aan mijn beste winterseizoen9' „Vier bij de eerste twaalf" Russische ploeg zoek a Protest Derbv afgewezen PANORAMA LOTTO DAF Rijvers: „Niet ongunstig KNSB-COACH LEEN PFROMMER: Donner T immai remise de beste achteras constructie: de DeDion-asvoor een veilig weggedrag mondiDiügif gebouwd uit veiligheid OOSTERSCHELDE: DE ZAA" LIGT NOG AUUD OPEN. HOE ZITT NU EO Di i»di VAN BREDA; IVAAR IS Di tmS PRINSES VAil OEGANDA Benfica - Feyenoord b* *?eei mee* nieuws in de nieuwe Panorumu. vrijdag 24 JANUARI 1975 (Van onze sportredactie) EINDHOVEN - Ralph Edström had er zijn ploegmakkers al weken op voorbereid. „Ik weet het zeker", zei de Zweedse aanvalsleider voortdurend, „onze volgende tegenstander in de Europacup wordt Benfica. Toen de trekking in Zurich de voorspelling van Edström waarmaakte, sprongen de in het spelershome verzamelde naar de radio luisterende PSV'ers overeind. Later toen de eerste vreugde van het kunnen spelen tegen zo'n roemrijke ploeg wat was weggeëbd, kwamen de spelers van Rijvers tot de conclusie dat Benfica geen ongunstige loting was, maar dat het nog beter had gekund. 15 19 De selectie van Benfica. Staand van l.n.r. Martins, Artur, Messias, Adolfo, Coelho, doelman Henriques. Zittend: Graqa, Nené, Toni, Eusebio - reeds lange tijd geblesseerd en - Diamantino. „Wij hadden een lijstje ge maakt", aldus Willy van de Kerkhof waarop het Zweedse Malmö en het Turkse Bursaspor bovenaan stonden. Eerst waren we wat huiverig voor Bursaspor maar toen we hadden gehoord, dat we niet in Bursa maar in Is tanbul zouden spelen, had Tur kije van ons best gemogen. Maar ik vind Benfica nog altijd beter dan Dynamo Kiev of Real Mad rid. Tegen Benfica kun je tens lotte voetballen, dat speltype ligt ons wel". PSV-aanvoerder Jan van Be- veren en trainer Kees Rijvers If De loting voor de Euro pese bekertoernooien ziet er als volgt uit: I Europese beker voor landskampioenen: Ba- yem Miinchen (WD1) - Ararat Jerevan (Sov), Leeds United (Eng) - An- derlecht (Bel), Ruch Chorzow (Pol) - St.- Etienne (Fra), Barcelona (Spa) - Atvidaberg Stock holm (Zwe). I Europese beker voor bekerwinnaars: Real Madrid (Spa) - Rode Ster Belgrado (JS1), Malmöff (Zwe) - Ferencvaros Boe dapest (Hon), PSV (Ned) - Benfica (Por), Bursaspor (Tur) - Dinamo Kiev (Sov). UEFA-beker: Velez Mostar (JS1) - FC Twente (Ned), Juventus Turijn (Ita) - Hamburger SV (WD1), FC Köln (WD1) - FC Amsterdam (Ned), Banik Ostrawa (TSj) - Bo- russia Mönchen- Gladbach (WD1). verklaarden het wel leuk te vin den dat ze in de Europacup voor zo'n zware test stonden, maar beiden waren eensgezind van oordeel dat de competitie voor rang moet blijven krijgen. „Uit eraard vind ik het fijn", aldus Jan van Beveren, „dat PSV zich op drie fronten (Europacup, competitie en nationale voet balbeker), waar moet zien te maken. Tenslotte kunnen we nu bewijzen dat we over de klasse beschikken waaraan veel bui tenstaanders nogal eens getwij feld hebben. Maar de competitie moet voorrang blijven hebben. Daar ligt het zwaarteaccent voor PSV". Kees Rijvers zag in het drukke programma dat zijn selectie in maart te wachten staat (PSV speelt, wanneer in de eerstvol gende bekerronde van Wage- ningen wordt gewonnen, in maart negen wedstrijden), toch een voordeel voor zijn ploeg. „Ik heb de jongens steeds voorgehouden dat ze een beter overwicht moeten zien te vin den. Het is niet mogelijk om de hele competitie lang als een fu rie te spelen. Soms zul je gas te rug moeten nemen. Ik weet dat het Eindhovense publiek wat dat betreft verwend is, maar ze zullen er toch eens aan moeten wennen. Want in een maand als maart met zo'n zwaar pro gramma, zal het er toch eens van moeten komen. Het is een goede leerschool voor evenwicht in de ploeg" Willy van der Kuylen is de enige uit de Eindhovense selec tie die ooit in aanraking is ge weest met het Portugese voet bal. Hij speelde met het militaire elftal tegen de Portugese wa pendragers. „Ik kan me er niet zoveel meer van herinneren maar onder de indruk was ik niet. Dat ben ik bepaald ook niet van de kracht van het huidige Benfica. Voor mijn idee zitten er nog drie sterke ploegen in. Real Madrid, Rode Ster Belgrado, maar vooral Dynamo Kiev vond ik gevaarlijk. Die hebben wij op de Duitse tv tegen Eintracht Frankfurt beziggezien. Ik ben geïmponeerd door de kracht van de Russen". Ook Gerry Deykers en Kees Krijgh zagen het treffen tussen PSV en de Portugese sterren- ploeg zonder angst tegemoet. „Een ploeg waar je je aan kunt optrekken", kwalificeerde Lubse Benfica. „Feit is dat we ze niet mogen onderschatten", stelde Kees Rijvers, „want tens lotte staan ze bovenaan in de Portugese competitie" a„ onze sportredactie) ROTTERDAM René Pijnen en Roy Schuiten, de twee ren ners van de Raleigh-p loeg van Zesdaagse wedstrijdleider Peter Post, gelden in het Rotterdamse Sportpaleis Ahoy' als de groot ste favorieten voor de overwin ning. Niet zo vreemd, want Pij nen schreef dit winterseizoen reeds vier zesdaagsen op zijn naam, die van Londen, Berlijn, Dortmund en Bremen. Drie won hij aan de zijde van zijn vaste partner Patrick Sereu, die nu gescheiden zijn, omdat zij an ders volgens Peter Post, veel te veel zouden overheersen. Maar Pijnen, die zijn totaal aantal zeges in Zesdaagsen in Bremen op veertien bracht (uit precies vijftig starts) heeft ook reeds bewezen met Schuiten uit stekend uit de voeten te kunnen. In Berlijn zegevierde de Hoog- erheidenaar met de vorig jaar op de weg zo succesvolle neo-prof, die - nu althans - nog lang zo goed niet rijdt als Sercu. Daarom heeft Pijnen ook alle vertrouwen in zijn succes in de Rotterdamse Zesdaagse, die hij vorig jaar samen met Leo Duyn- dam won. Pijnen: „Ik ben aan mijn beste winterseizoen bezig. Dat komt voor een deel denk ik wel omdat ik nu een koppel vormt met Sercu. Aan de andere kant ben ik echter zelf ook beter gaan rijden. Het is nu eenmaal zo dat je elk jaar weer meer er varing opdoet". Pijnens presta ties krijgen nog meer reliëf als men weet dat de West- Brabander al maandenlang ge handicapt de pistes rondcircelt. Pijnen blesseerde zijn rechter hand zo'n vijf maanden geleden in de „Nacht van Breda" en die, en zijn hele onderarm zijn nog steeds ingepakt in pleisters om dat hij er nog steeds hinder van ondervindt. „Ik heb in de pink- muis van mijn hand wat ge scheurd en er is een zenuw ge raakt. Gewoon bij het rijden heb ik er geen last van maar bij het DEN HAAG, lotto no. 3. Aantal deelnemers: 1.083.200 Inleg: f 4.115.634,- Prijzenbedrag: f 2.121.857,- le prijs: 1 winnaar die netto f 500.000,- ontvangt. 2e prijs: 15 winnaars die elk bruto f 13.032 ontvangen. 3e prijs: 453 winnaars, di elk per kolom f 647,- ontvangen. 4eprijs: 15.451 winnaars, die elk per kolom f 25,- ontvangen. 5e prijs: 22.928 winnaars, dieeik per kolom f 17,- ontvangen. Jackpot voor de lotto (nr. 4) van zondag f 184.488,- TOT NO 3. Deelnemers: 297.580 Inleg: f 828.674,- Prijzenbedrag: f 445.092,- le prijs: geen winnaars, het be dragvan de le prijs wordt in ge lijke delen verdeeld over de 2de en 3e prijs van deze week en de jackpot voor volgende week, 2e prijs: 44 winnaars, die eik bruto f 3.819,- ontvangen. 3e prijs: 946 winnaars, die elk per kolom fl. 219,- ontvangen. Jackpot voor de toto van zon dag (no. 4) fl. 69.640,- (ADVERTENTIÊ) (Van onze speciale verslaggever) SCHIPHOL Leen Pfrom- mer, de coach van de heren kernploeg van de KNSB blijft vertrouwen hebben in zijn pu pillen. Ondanks het feit. dat zijn kernploeg tijdens de Neder landse kampioenschappen van veertien dagen geleden een on genadig pak slaag kreeg van „eenling" Harm Kuipers, die zich achter elkaar in de kern ploeg schaatste zegt de altijd rustige Pfrommer: „Als het een beetje meezit hebben we er zon dag vier bij de eerste twaalf zit ten'. Met de eerste twaalf be doelt Pfrommer dan de eerste twaalf schaatsers in het eind klassement van de Europese kampioenschappen voor heren, die morgen en zondag op de Friese kunstijsbaan van Heer enveen worden verreden. (ADVERTENTIE) Pfrommer stoelt zijn ver wachtingen op de resultaten van de kleine meerkamp die zijn kernploeg afgelopen weekeinde met de Russen, de Noren, de Zweden en de Finnen reed in het Zwitserse Davos, waar de heren tien dagen lang in een trainings kamp vertoefden. Zoals bekend eindigde Harm Kuipers bij die kleine meerkamp 500, 1500, 3000 en 5000 meter) op de eerste plaats. Pfrommer tijdens de persconferentie op pier C van het vliegveld Schiphol waar bijna alle ploegen gisteren in de namiddag arriveerden: „Vol gens mij heeft die kleme meer kamp een aardig beeld gegeven van de huidige krachtsverhou dingen binnen het topschaatsen. Het zou mij dan ook niet verba zen als dezelfde mannen die za terdag en zondag de dienst uit maakten nu dit weekeinde weer vooraan te vinden zullen zijn." De grootste en meest veelzijdige kollektie lederen zitmeubelen. Moet u gezien hebben! Ondanks het vertrouwen in het kunnen van zijn pupillen wil Leen Pfrommer toch wel een paar kanttekeningen plaatsen. Bijvoorbeeld dat hij de oer sterke Noor en regerend we reldkampioen Sten Stensen nog niet aan het werk heeft gezien op de zwaarste kluif voor schaat sers: de tienduizend meter. Pfrommer: „Zeker als er tijdens het toernooi veel wind staat zijn de Noren op de lange afstand in het voordeel. Sten Stensen moet het op de tien kilometer meer van zijn kracht hebben dan van zijn techniek. Terwijl een jongen als Piet Kleine juist sterk in het nadeel is als het waait, want hij moet het van zijn techniek heb ben. En als coach moet ik de jon gens bij harde wind toch advise ren hun slagen korter te maken. En dat kost enorm veel kracht." Verder stelt Pfrommer dat hij ook de Russen, die dit wee- Insaid Interieur centrum Heusdensebaan 50 Oisterwijk -J (Van onze speciale verslaggever) SCHIPHOL In totaal wa ren er tot gistermiddag voor het Europees kampioenschap schaatsen, dat dit weekeinde op de Thialf-baan in Hceren- veen wordt verreden, een kleine zesduizend kaarten in de voorverkoop verkocht. Daarmee heeft de organisatie al een bedrag van zestigdui zend gulden binnen om de be groting van 85.000 gulden te dekken. Verwacht wordt dat er in totaal over twee dager twaalfduizend mensen zullci komen. De overdekte tribun' is in ieder geval al uitverkocht De Russische kernploeg was fisteren zoek. Coach Barsov ad in Davos met de andere coaches afgesproken dat zijn team met de andere ploegen zou reizen naar Schiphol. Maar toen het gistermorgen in Davos verzamelen was gebla zen bleek de Russische ploeg reeds vertrokken. Wanneer en hoe laat de Russen nu zullen arriveren was de organisatie niet bekend. Het Europees kampioen schap van dit weekeinde is hei vijfde titeltoernooi dat op di baan van Heerenveen word verreden In de afgelopen j: ren werden in Heerenvei tweemaal de wereldkamj «nschappen dames, één ma le Europese kampioenscha ten dames en een keer de Ei ropese kampioenschappen hi ren georganiseerd. Die laatst waren trouwens „beruchte kampioenschappen met d. verkeerde wissel van Jan Bols en een Dag Fornaes die Schenk naarde tweede plaats verwees. De strijd van zaterdag en zondag zal door verschillende hoogwaardigheidsbekleders worden bijgewoond. Mr. Pie- ter van Vollenhoven heeft ge zegd dat hij er in principe voor voelt om te komen kijken Daarnaast zullen de ambassa- ieurs van Zweden, Noorwe ien, Finland en Rusland aan wezig zijn, terwijl de ministei m Financiën Duisenberg •eft laten weten dat hij mei in gezin komt. Je weersverwachting voor L weekeinde is vrij gunstig tor het schaatsen. Volgens de ganisators is de kans groot at het droog blijft. Het KNMI teelde gisteren mee dat het meer dan vijftig procent zeker is dat er dit weekeinde geen neerslag zal vallen. keinde met Ivanov, Koezmenko, Kondakov en Varlamov nog niet aan het werk heeft gezien op de tienduizend meter. Pfrommer: ,Die Kondakov heeft in Davos erg sterk gereden op de vijfhon derd en de vijftienhonder meter, maar zijn vijfduizend viel mij weerwattegen. Daar staat tegen over dat Kandakov dit seizoen in Zweden wel een goede tien kilometer heeft gereden. Dus hij kan het wel. Verder moet je af wachten wat Vladimir Ivanov gaat doen. Hij heeft in Davos een lichte blessure aan zijn dijbeen opgelopen waardoor hij drie da gen trainingsachterstand opliep maar door het winnen van de nieuwjaarswedstrijd in Oslo bewees hij toch wel dat hij voor deze titelstrijd tot de favorieten moet worden gerekend". Na de resultaten van Davos heeft Leen Pfrommer voor zichzelf een lijstje gemaakt van drie schaat sers die volgens hem in aanmer king kunnen komen voor de Eu ropese titel. Pfrommer: „Gezien de tijden en de omstandigheden waaronder de verschillende kernploegen hebben moeten trainen zeg ik dat Sten Stensen, Harm Kuipers en Joeri Konda kov de grote favorieten zijn. En als reserve-favorieten heb ik dan Ivanov, waarvan zal moeten blijken hoe hij zich heeft her steld van zijn blessure Voor Leen Pfrommer moet het een beetje moeilijk zijn om Harm Kuipers, de medisch stu dent die zich via gewesttraining op het seizoen prepareerde, als een van de favorieten te noemen. Immers, het zou voor Pfrommer veel aantrekkeli jker zijn om een van de jongens, waarmee hij van het begin af aan werkte, naar voren te kunnen schuiven. Maar Pfrommer is een reële vent die weet dat" zeker op de korte af standen het toernooi van dit weekeinde voor zijn kernploeg valt of staat. Vandaar dat hij zegt: „Als we de schade op de korte afstanden kunnen beper ken kunnen we een eind in de goede richting komen." Harm Kuipers zelf ziet zich overigens niet bij de directe fa vorieten. De Nederlands kampi oen: „Die zege in de klein< meerkamp van Davos heeft mi inderdaad een klein rugges teuntje gegeven, dat het mis schien in mijn laatste jaar lukl maar het grootste probleen blijft voor mij dat ik dit seizoei nog maar een keer de tiendui zend heb gereden. Dit wei keinde rijd ik mijn tweede e> dan moet je altijd afwachten oi je niet in elkaar stort ROB VAN DEURSEN aflossen voel ik het goed. Ik heb er al een keer zes weken rust voor gehouden, maar rust blijkt niets te helpen. Een operatie zal me er nu vanaf moeten helpen." In schrille tegenstelling tot zijn fraaie verrichtingen op de baan staan Pijnens resultaten van vorig jaar op de weg waar van Peter Post zoveel verwacht had. „Ik reed wel goed. maar ik heb het niet kunnen uitdrukken in overwinningen. Ik heb maar twee zeges behaald, in wedstrij den in Engeland. Die waren wel zwaar, maar als je die wint spreekt het niet zo aan. Dat ik niet zoveel goede uitslagen heb gemaakt, komt overigens ook omdat ik een hele tijd gesukkeld heb met een zware verkoudheid waardoor ik later nog bloedar moede kreeg. We zullen nu maar hopen dat het dit jaar wel wil lukken", aldus Pijnen HEIN GROOTHUIS. De stand in de profzesdaagse luidt: 1 Gilmore (Aus.)-Stevens (Bel.) 36 pnt, 2 Duyndam (Ned.)- Karstens (Ned.) 36 pnt, 3 Sercu (Bel.)-Van Lancker (Fra.) 24 pnt, 4 Schuiten (Ned.)-Pijnen (Ned.) 24 pnt, 5 op een ronde Bughdal (W.-Dld.)-Kamper (W.-Dld.) 13 pnt, 6 Haritz (W.- Dld.)-Renz (W.-Dld.) 12pnt, 7 Schulze (W.-Dld.)-Renz (W.- Dld.) 7 pnt, 8 op twee ronden Stam (Ned.)-Kneteman (Ned.) 14 pnt, 9 Godefroot (Bel.)- Bracke (Bel.) 10 pnt, 10 op drie ronden Priem (Ned.(-Allan (Aus.) 11 pnt, 11 Balk (Ned.)- Fens (Ned.) 3 pnt, 12 op vier ronden Van Tol (Ned.)-Puschel (W.-Dld.) 1 pnt, 13 op zes ronden De Latorre It.)-Debosscher (Bel.) 4 pnt. De stand in de amateurzes- daagse: 1 Caethoven-Van Gastel (Bel.) 14 pnt, 2 Hermann-Kasnel (Zwi.) 13 pnt, op een ronde 3 Allan-Delongville (Aus.) 12 pnt, 4 Koot-Van Gerwen (Ned.) 11 pnt, 5 Slot-Venix (Ned.) 10 pnt, 6 Huveneers-Grootzwagers (Ned.)9 pnt, 7 Maas-Luyckx (Ned.-Bel.) 8 pnt, (Van onze sportredactie, WIJK AAN ZEE - De Hon gaar Portisch, leider in het Hoogoventoernooi heeft in de achtste ronde remise moeten toestaan aan de Amerikaan Browne. De Tsjech Smej kal pro fiteerde echter niet van de mis stap van Portisch. Tegen de Ne derlander Sosonko kwam hij eveneens niet verder dan een puntendeling. Timman en Don ner deelden ook al broederlijk het ene winstpunt. Alleen de Westduitser Hübner kwam tegen Langeweg tot de volle winst. De uitslagen: Grootmeestcrgroep, 8e ronde: Kavalek (Ame) - Gligoric (Jsl) 'A-'A, Furman (Rus) - Ree (Ned) 'A—'A, Hübner (Wdl) - Langeweg (Ned) 1-0, Kuijpers (Ned) - Gei ler (Rus) V2-V2, Popov (Buig) - Hort (Tsj) afgebr., Donner (Ned) Timman (Ned) 'A-!A, Browne (Ame) - Portisch (Hong) 'A—'A, Sosonko (Ned - Smejkal (Tsj) 'A-'A. ti Stand na 8 ronden: 1. Portisch 6'A, 2. Smejkal 6,3. Kavalek 5'A, 4. Sosonko 5, 5. Hort 4'A en 1 afgebr., 6-7. Browne, Timman 4 'A, 8-10. Gligoric, Furman, Hübner4,11-12. Donner, Gelier 3'/2, 13. Langeweg 2'A, 14. Po- pov 2 en 1 afgebr.. 15. Ree 2, 16. Kuijpers 1. Meestergroep, 8e ronde: Böhm (Ned) - Schmidt (Polen) 'A-'A, Timman (Ned) - Bukic (Jsl) afgebr., Vadasz (Hong) - Martz (Ame) afgebr., Sznapik (Polen) - Sigurjonsson (IJsl) af gebr.,- Weinstein (Ame) - Dieks (Ned) afgebr, Portisch (Hong) - Ligterink (Ned) afgebr., Dvo- recki (Rus) - Ciocaltea (Roem) V2-V2, Ek (Zweden) - Enklaar (Ned) (Van onze sportredactie) BREDA - Morgen herleeft in Portugal de strijd Benfica - Fe yenoord. In het kader van „Houdt Portugal vrij" wordt de halve finale van 1963, waarin Feyenoord door doelpunten van Eusebio, Torres en Santana (Bouwmeester scoorde tegen), werd gewipt, in Lissabon op nieuw gespeeld. Uiteraard zul len er nu heel wat minder sup porters de reis naar Portugal meemaken. Ongeveer 30ÜÜ en thousiastelingen vormden toen het eerste Nederlandse legioen. Het Nederlands voetbal had aan de top geroken. Vele succes sen - Feyenoord en Ajax - zou den nog volgen. En morgen dan de revanche. Frans Bouwmees ter verheugt zich op de wed strijd. Hij zegt: „Uiteraard leef je er nu heel wat makkelijker naar toe. Het is een leuk reisje. Ik geloof niet dat na twaalf jaar die revanchegedachte nog zo sterk leeft. We zullen er in ieder geval wel iets van maken. We hebben van de week nog geoe fend tegen Zwart-Wit '28, verlo ren met 3-2. Maar ja, een slechte generale belooft erg veel. Oud- Feyenoord zal met de volgende spelers aantreden: Eddy Pieters-Graafland, Kerkum, Veldhoen, Haal, Libregts, Kre- yermaat, Bennaars, Moulijn, Bouwmeester, Kruiver, Be- rgholtz, Schouten, Van Woer den, Van der Gijp en Romijn. ZÜRICH (ANP) - be straf- commissie van de Europese voetbal unie (UEFA) heeft het protest dat Derby County had ingediend tegen gebeurtenissen bij de op 11 december gespeelde wedstrijd Velez Mostar - Derby County (UEFA-beker) afgewe zen. Derby had onder andere geprotesteerd tegen beslissin gen van scheidsrechter Charles Corver (die werd geassisteerd door Geurens en Jonker) en tegen het gedrag van het pu bliek, dat de Engelse spelers angst zou hebben aangejaagd. (ADVERTENTIE) Moet de Oosterschelde nu wel of niet dicht? Vlak na de februari-ramp in '53 vond iedereen van wel. Later kwamen milieubeschermers in 't geweer tegen de afsluiting van 's lands mooiste, maar gevaarlijkste zeearm. In Panorama de; week een vierdubbele uitklapplaat (kleur!) van de situatie, die voor veel Zeeuwen nog steeds een r- -rrie is Zes Duitse oorlogsmisdadigers leven nog steeds achter tralies. In Breda zitten er drie. Nu bijna dertig jaar lang. Panorama geeft antwoord op de vraag, hoe het met ze gesteld is. Geestelijk, maar ook lichamelijk. En publiceert dce week exclusieve foto's van de Drie van Breda. Vorig jaar liet president Amin van Oeganda zijn beeldsch' minister van Buitenlandse Zaken, prinses Elisabeth van foro, arresteren. Heeft zij inderdaad in een toilet op Orly gemeenschap gehad met een blanke? Hoe dan ook: niemand heeft haar ooit weer gezien. Maar in Panorama staat een schitterend Mom foto van He ex-schnonheMs'- Als u meteen abonnee wilt worden (f 14,30 per kwartaal, i3 nummers)stuur dan een lege enveloppe met op de achterkant uw naam en adres naar Panorama, Antwoordnummer. 7147, Amsterdam. Postzegel hoeft niet

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 15