Vader en dochter Bilderbeek dansen samen boere avond e Baal terug in Hulst met stuk van Handke GRAFIN MARIZA NU IN TERNEUZEN FILMLIGA DRAAIT FILM VAN JIRI HAKIBAL BILDERBEEK SPRAAK !N GESPREK MET. CABARET IVO DE WIJS IN SAS Zeeuws -Vlaamse top -4 VAN GENT DONDERDAG 23 JANUARI 1975 TERNEUZEN - Martine Bel- ferbeek, een opgeschoten spnng-in-'t-veld van 16 jaar, gaat dansend door het leven Nee. ze heeft de 100 000 niet ge wonnen en ze is ook niet verliefd (hoewel dat als je 16 bent na tuurlijk van de ene dag op de andere kan veranderen) Als het even kan wordt het vloerkleed in de huiskamer ojpgerold en zweeft Martine in de armen van haai vader over de parketvloer Niet, dat Martine niet geïnteres seerd zou zijn in ander manne lijk schoon, maar haar vader is nu eenmaal de man die haar het beste de moeilijke en ingewik kelde passen van de schone danskunst kan bijbrengen. Want vader Bilderbeek is dansleraar en Martine, de laat ste spruit uit het kinderrijke ge zin, die nog thuis is, fungeert sinds 2 seizoenen, als zijn assis tente Overdag houdt Martine zich braaf bezig met de proble men, die een derde klas Havo met zich mee kunnen brengen, maar de avond is voor de quick step. de tango en de beat. Als ik voor een babbeltje op een mid dag naar de Guido Gezellestraat 3 in Terneuzen bus, komt Mar tine een leuke, spontane meid) net uit school en ploft in een stoel neer Ze neemt een glaasje irik en stilletjesweg het ene oekje na het andere naar bin nen werkend vertelt ze ginne gappend en giechelend over haar nog zo prille danscarrière „Ik gaf er vroeger niks om, hoor", zegt ze, „om dansen dan hè? 't Is dat de vorige assistente van mijn vader verkering kreeg, zodat hij zonder kwam te zitten Mijn vader vroeg toen, of ik hem wilde komen helpen. Uiteinde lijk zijn er meer van zijn doch ters assistente geweest Maar eerlijk gezegd, kon ik nog geen stap verzetten" grapt Martine Ze neemt nog een slokje van bij de majoretten van de Vlie gende Hollander We geven les in Oostburg, Hulst, Schoondij- ke, Terneuzen en sinds kort ook in Axel We moeten natuurlijk iedere keer alle spullen, zoals een pick-up en platen meesjou wen Verder doe ik zo'n beetje de administratie Het aftekenen van de leskaarten en zo Mijn vader is dan meestal op zo'n le- savond al met de les begonnen Er worden aan 't begin vaak een haar prik en vertelt: „Daarom heb ik maar op school dansles genomen Het staat op het roos ter, maar het is niet verplicht Mijn vader geeft daar ook les Al jarenlang Na een paar lessen begon ik het dansen echt leuk te vinden. Maar toen ik de eerste keer iets voor moest doen, vond ik dat doodeng. Iedereen let op je en zo. Maar daar ben ik nu wel aan gewend. Het vorig seizoen is dat iedere avond geworden Ja, ik heb een druk leven hoor! Al leen op de vrijdagavond ben ik paar quicksteps gedanst om er een beetje in te komen Daarna gaat m'n vader wat nieuwe va- naties uitleggen of iets herhalen en dan doen we 't samen voor Of ik al die passen al goed ken"? Martine lacht en neemt nog een koekje „Het meeste heb ik vorigjaar in de zomer geleerd Iedere avond na het eten hebben we zeker anderhalf uur geoe fend Tafels en stoelen aan de kant en dansen Met buien kon m'n vader dan wel eens streng zijn, maar dan maakte ik weer een lolletje en dan moest hijzelf ook lachten" Als ik voorzichtig vraag of haar schoolwerk er niet onder- lijdt, wuift Martine opgewekt m'n bezorgheid weg en zegt: „Ik ben op z'n laatst 's middags om drie uur vrij Dan heb ik de hele middag nog de tijd om m'n huiswerk te maken. Dat dansen is echt een hobby van me gewor den Het is pure gezelligheid en ontspanning Goed voor de lijn ook, hoor! Want ik ben na de lessen altijd bek-af Er zitten natuurlijk ook nadelen aan, want je bent geen avond meer thuis Als er iets leuks op de t.v. is geweest en ze vragen op school heb je dat of dat gezien, weet ik natuurlijk nergens van. Soms zou ik best eens een avondje thuis willen blijven, maar als het dan zomer is (dus geen dansles), denk ik altijd: hè, ik wou dat het maar weer sei zoen was. Verder moet je na tuurlijk altijd vriendelijk zijn en moet je er altijd pico-bello uit zien Je moet als assistente ei genlijk de best verzorgde dame van de dansvloer zijn en het goede voorbeeld geven. Dat be tekent dus altijd een rok aan, zodat ze je benen goed kunnen zien Ik hoor ze soms denken: goh, die loopt weer in een rok. Ze heeft zeker geen broek Ze moes ten me overdag eens zien"! roept Martine uit, wijzend op haar spijkerbroek. „Maar het is nu wel zo, dat er steeds meer meis jes in een rok of een jurk komen dansen. Dansen komt er gelukkig toch steeds meer in", gaat ze verder, „vooral de oude dansen zoals de Veleta en de Weense wals. Maai we doen ook de nieuwste beat- dansen, hoor! Hartstikke leuk Zelfs mijn vader, die toch al 62 jaar is, vindt het prachtig Welke dans ik zelf het leukst vind? De tango Die is zo lekker vinnig en dan kun je zo mooi met je hoofd draaien. Bij het publiek is de Engelse wals op het ogenblik het meest populair. Dit is uitgezocht tijdens een 4-daags congres, dat we vorig jaar zomer in Breda hebben gehad. Ja, daar ben ik ook mee naar toe geweest. Ik heb de afgelopen jaren al zo veel ge leerd Ik ben ook veel opener geworden Vroeger was ik enorm verlegen. Nu heb ik aan een tafeltje net hoogste woord. Bovendien doe je erg veel men senkennis op en weet je hoe je de mensen moet aanpakken". Martine weet nog niet, wat ze na haar schooltijd zal gaan doen. Misschien de danswereld in. Maar hoewel je bij het „ge wone" dansen tijdens de jaar lijkse tests het bronzen, zilverer en gouden insigne kunt halen vergt het wedstrijddansen jarer van intensieve training. Martin» vindt het wel erg mooi. „Als ik z< op t.v. bezig zien. zou ik er wel z< naar toe willen rennen", beken ze. Hoopvol zegt ze dan ok ,Wie weet, zie je me ooit noj eens voor de t.v.". even er Van dag tot dag. Woensdag 22 januari 20 uur, Ledeltheater Oostburg: J asperina solo. Vrijdag 24 januari 20.30 uur, de Speye Sas van Gent Kabaret Ivo de Wijs. Vrijdag 24 januari 20 uur, Den Dullaert Hulst: Baal: Rit over het Bodenmeer. Zaterdag 25 januari 20 uur, Zuidlandtheater-andersom: popkonsert-groep Kayak. Donderdag 30 januari 20 uur, Luxortheater Terneuzen: Film liga: School voor Delinquenten. Vrijdag 31 januari 20 uur, zaterdag 1 februari 20 uur, zuid- landtheater Terneuzen: Hoofdstad operette „Grafin Mariza". Toneelgroep Baal brengt op vrijdag 24 januari 20 00 uur het toneelstuk „de Rit over het Bo denmeer' van Peter Handke uit Dit moeilijke stuk is bij Baal tot een echt theaterfeest geworden op basis van een der vervelend ste teksten van het wereldreper toire Leonard Frank en de zij nen hebben de uitdaging van Pe ter Handke aangenomen en in een eigen bewerking een reeks nieuwe betekenissen gegeven aan het stuk dat destijds in de voorstelling van Theater (1971) alleen maai nonsens leek. aldus Hans van den Bergh in het Pa rool van 8 november jl ter ope ning van zijn beschouwing naai aanleiding van de première van Handkes stuk. door toneelgroep De titel is gebaseerd op de be faamde ballade uit de eerste helft van de negentiende eeuw De man die op zijn paard op weg is naar het Bodenmeer, einde loos over sneeuwvlakten, en dan bij aankomst moet horen dat hij het bevroren en diepe meer met de gevaarlijke dunnen ijslaag al achter zich heeft liggen Hij valt dood neer van de schnk Het stuk wordt geopend met de voordracht van de tekst van een romantisch gedicht van Gustav Schwab (1792-1850) waar het stuk zijn titel aan ont leent, en daarmee demonstreert Baal dat het technisch niets uit de weg gaat feilloos bezongen, en dat op een muziek van Willem Breuker die het de spelers niet eens gemakkelijk maakt Dan stappen ze hun kleedkamers binnen, waar ze hun uiterlijke verschijning regelmatig zullen gaan veranderen en beginnen met het spel Meest korte dialo gen, vrijwel allemaal gespitst op het thema van machts- en ge zagsverhoudingen. Handkes boek, dat door hem pas later tot een stuk is bewerkt gaat uit van de gebrekkige communicatie tussen mensen via taal en gebaar, die allebei vaak gebruikt worden om het tegendeel te suggereren van wat men in het hoofd heeft Geen gloednieuwe ontdekking: de wereldgeschiedenis is er prak tisch door gevormd Toneelgroep Baal heeft de tekst ingrijpend bewerkt De fi guren zijn door elkaar gehut seld, gesplitst of samengesmol ten. er zijn liederen en muziek aan toegevoegd, alle registers van een bont theatergebeuren zijn wijd opengetrokken met spelletjes, dansjes, lichteffekten en verkleedpartijen De zekere dramatische bleekheid die er in de oorspronkelijke tekst aan zit is door deze opzet van Baal to taal verdwenen en heeft plaats gemaakt voor een hele stoet van grappige en puntige incidentjes waarin uitkomt wat Petei Handke heeft bezield bij het schrijven. Jiri Hanibal is een van de jonge filmers uit Tsjecho- Slowakijc van de generatie die in de jaren zestig de Praagse filmschool doorliep. Collega's van hem zoals Forman. Kadar en Elmar Klos, Jiri Mensel en Jan Ne mer zijn inmiddels ook in Nederland als regisseurs be kend. Jiri Hanibal echter nog niet zo erg. „School voor De linquenten" die de Terneu- zense Liga op donderdag 30 januari in het Luxortheater zal vertonen, is vermoedelijk zijn eerste grote film. Het thema is een opvoedingsges ticht waar de directeur een nieuw regime invoert. Een regime waardoor de jongens (om hun eerlijkheid) in bot sing komen met de maat schappij. De ambtelijke we reld weet dan ook spoedig een eind te maken aan de modernistische opvoedings experimenten van jongens die toch voor galg en rad op groeien. m? De Hoofdstad Operette brengt in haar jubileumjaar (30 jaar) de wereldberoemde operette van Emmerlicht Kalman ook in Terneuzen. Op vrijdag 31 januari en op zaterdag 1 februari kunnende vele lieghebbers weer hun hart ophalen. Op de foto Jacco van Renesse en Lizzy Schoffmann. Enkele weken geleden heb ben wij u bericht over de op richting van een J'UIT- afdeüng in Terneuzen. Wij hoeven dan ook niet meer uit gebreid uit te leggen, dat dat een groep jongeren is. die ook wel eens uit wil en ten behoeve van zichzelf en andere jong» mensen wat activiteiten orga niseert In dat streven worden zij bijgestaan door mensen van UIT en van het Zuidlandthea- ter. Het is daar dat de eerste ac tiviteit van de Temeuzense jongeren zal plaatsvinden. De bekende Nederlandse pop groep Kayak zal op 25 januari aanstaande 's avonds een tweetal sessies spelen. Gaat dat zien. 1. 55-Lady of the night- coir, 4. 20-Boogie woogie Donna Summer, 2 45-1 can woman-Livin'Blues Tip: NR help-Billy Swam, 3. 35-Voulez 9. Dream-John Lennon. vous couchez-Avec moi ce Onder de titel „beschaafd amusement" brengen Ivo de Wijs, Aggie Terlingen, Ri chard Fritschy en Pieter Nieuwint (piano) een van de beste kleine kabaretpró- gramma's die vandaag aan de dag door Nederland toe ren. Een flinke dosis wrange humor, „beschaafde" liedjes over seks, iets over politieke reklame jongens, kortom een avondvullend programma, waar weinig schoppen maar wel enkele klappen worden uitgedeeld. De ellende van de wereld laat Ivo de Wijs bewust aan anderen over, want zijn ka- baret is beschaafd amuse ment, zegt hij zelf. Vrijdagavond 24 januari 20.30 uur bent U welkom in de Speye te Sas van Gent

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9