endschip leeggestolen ISTENT r Kledingmagazijn in Dongen leeggeroofd Sympathiebetuigingen voor Rafcani èn Pierre Kartner Halfvolle Koffiemelk nu Vandaag Bisdom Breda lanceert als proeftijd Enkev Walsoorden ontslaat 19 mensen ETENTJE OP, LAAT JE RIJDEN Voorraden te hoog: meer werktijdverkortingen nodig Zilveren Vier van 1928 herenigd :hauwaer Huismeester doodt zijn vrouw ISTRATIES- INGZAKEN ken lEFEER B.V. 4NEN voor reierij i Vlissingse Binnenhaven artondernemin; Ische dienst s nooit weg. EERKOOP!! Notehouten salontafels NU f 125,00 Izen-salontafel f 275,00 0% korting orting o.a<: astoe-eethoek slU f 698,00 laas Voskuil overleden 1150 man Zware tandem Dieven maken ruim twee ton buit - 2097 IEL OVER CARNAVALSLIED DUURT VOORT fles 1000 gram GEËRGERD Ken dag per week nieuwe stijl van leven uitproberen Folder Ver geschopt Als gevolg malaise auto-industrie Meer blauwe reipers in Nederland l [DRIKSTRAAT 6 LNSTEEN )N 01140-2587 i voor zo spoedig mogeijj STRATIEVE KRACH; k of mannelijk) elbare schoolopleiding „i "pen ;ur in het bezit van het t lerlandse handelseorrec J 'of boekhouden n aan \NDELSINSTITUUT ixelsestraat 16 TerneuzJ indiensttreding enige tng moet men in staat ilfcL joegen, sokkenbreimachi»H fcldingen; dagelijks aan I Hulst. Tel.: 01140.2») bgs: tel. 01140 - 3595. ij re leui Dr. W A J. M Harkx bofdredacteurL. Leendekker Redactie- en administratie-adres Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150) -79 20 Gironummer 1114111 ^n.v. Uitgeversmaatschappij De Stem B.V., figerstraat 16, Breda. VRUE ZEEUW DONDERDAG 23 JANUARI 1975 27e jaargang No. 7567 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. (Van onze redactie binnenland) VLISSINGEN Het illegale zendschip Radio Atlantis dat op 1 september van het vorige jaar in de Vlissingse binnenhaven aan de ketting werd gelegd, blijkt nagenoeg volledig leeggestolen te zijn Alle technische apparatuur, evenals de platen, banden en de heie inventaris van het schip voor twaalf man, is volledig verdwenen. De Vlissingse recherche heeft enige tijd geleden enkele arrestaties verricht, waarbij diverse goederen aan de eige naar de Belgische miljonair Adriaan van Lanschot uit Avegem, kondén worden teruggegeven. De deuren van het nogal verwaarloosd uitziende zendschip Jeannie'' zijn met ijzeren balken dichtgelast. Toch is deze ver grendeling ai herhaaldelijk door dieven verbroken. Zo is er vol gens de toezichthouder voor zeker 50.000 gestolen. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Een 22- jarige freelance -medewerker van een Rotterdams taxibe drijf kreeg van zijn baas de opdracht een echtpaar naar Valkenswaard te rijden. Het keurig uitziende echtpaar liet zich eerst naar een bank in Rotterdam brengen om geld op te halen voor de borgsom die voor zo'n rit gestort moet worden. Daarna werd koers gezet naar een Mercedes-ga rage in Rotterdam. Het echt paar ging naar binnen, de chauffeur van de taxi blcel in de auto zitten wachten, Toen het echtpaar weer in stapte wreef de keurige me neer zich vergenoegd in de handen en zei dat hij zojuist een Mercedes voor vijfen dertig mille had gekocht. Een en ander maakte zo'n degelijke indruk op de taxi chauffeur dat hij het gênant vond om de borgsom van driehonderd gulden te incas seren. In Valkenswaard aangeko men liet het echtpaar de chauffeur stoppen bij een motel om de koop van de Mercedes te vieren met een etentje De chauF"eur m-cht mee aanzitten. Nadat het drietal lekker getafeld had zei de keurige heer: „Ik heb mijn sigaretten in de auto laten liggen, mag ik de sleu teltjes even dan ga ik ze halen". De taxichauffeur stemde toe. E?n paar minu ten later zei de keurige da me- „Ik ben even naar het toilet". Vijf minuten later begon de taxichauffeur een beetie ongerust te worden. Prce'es: het keurige echtnaar en de taxi waren verdwenen. Dc schade bedraagt vijftien duizend gulden. - PHILIPS IN DE ZORGEN net verdere uitbreiding en gegadigden voor di n een ervaren technicus it van Diploma Scheeps- kundige B, op de hoogte oaratietechnieken aai n schepen, welke hij it Ide diensten in diverse havens zal moeten be- |aties zien wij gaarne te- H i Postbus 28 te Breskens, (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN/DEN HAAG Philips kampt met grote [problemen op het gebied van de werkgelegenheid. Het bedrijf zal op grote schaal werktijdverkorting moe ien aanvragen. Nog deze week zullen daarover nadere ededelingen worden gedaan. De ministers Lubbers van conomische Zaken en Boersma van Sociale Zaken zijn sferen tijdens een onderhoud met de Baad van bestuur van Philips op de hoogte gesteld van de zorgelijke situatie. van de zogenaamde glasdivisie in voorbereiding heeft. Philips will in de glasdivisie op man kracht bezuinigen maar zail dat doen door middel van het niet opvullen van vacatures. ORTING Verder riNG NYLONTA- vollen BERBERTA- I69,00 en van f at hoe Kissinger de it aan Israeli's en i kunt er net zo goed en roombotertaavt en, of een antiek ch mooi meegenomen? van 275,00 Ronde 100 cm, nu slechts alle dekens en spreien te tafel plus 4 stoelen van 1.102,00 Over het daarop volgende Beraad tussen ministers en Phi- ■ps-top zijn geen mededelin gen gedaan. Philips heeft gisteren wel len kort persbericht verspreid jraarin staat dat Philips „over weegt voor een aantal bedrij en werktijdverkorting aan te [ragen omdat de voorraden te loog zijn opgelopen". De pers- rost van Philips kon hieraan ets toevoegen behalve dan dat de leiding van het bedrijf er de formulering van het richt „Lang heeft gedubd". Nog maar een paar weken Bieden ging op de beurs het feerueht dat Philips over de pele wereld 30.000 tot 40.000 Werknemers zou moeten ont gaan. Dat gerucht is destijds ategurisch tegengesproken. ok gisteren werd nadrukke lijk gesteld dat ontslagen niet an de orde zijn. Bekend is wel dat Philips 1 ingrijpende reorganisatie I (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Op 79-ja- a"~ leeftijd is ten huize van zoon in Naarden de oud- ofdredacteur van Het Vrije >lk, Klaas Voskuil, overle den. Voskuil werd tijdens de log door vooraanstaande le- van de SDAP gevraagd na bevrijding voorlopig de ost van hoofdredactelr waar nemen tot Wiardi Eeekman Duitse gevangenschap zou i teruggekeerd. Toen deze ohter bleek te zijn overleden, ileef Voskuil tot aan zijn pen sionering in 1960 de post be kleden. Voskuil behield ook daarna tot 1965 bekendheid foor zijn radiorubriek „Socia listisch commentaar" voor de VARA Philips heeft op het ogen blik voor 1150 man in vesti gingen te Stadskanaal, Win schoten, en Eindhoven werk tijdverkorting doorgevoerd. Bij Philips Roosendaal is een tijd lang kolder gewerkt maar diie maatregel is onlangs weer in getrokken. Zoals gisteren be richt wil Philips werktijdver korting aanvragen voor 600 van de 1100 werknemers in Ternettzen. Dit zou het begin zijn van een reeks soortgelijke maatregelen voor een groot aantal andere Fhilipsvestigin- gen in Nederland- De voorlichtingsdiensten van beide ministeries en Philips stelden gisteren dat het be zoek van de zware tandem Lubberos-Boersma aan Philps als een routinezaak uitgelegd moet worden. Van de zijde van Economische Zaken werd gewezen op het feit dat de beide ministers in februari ge zamenlijk de belangrijke werkgelegenheidsnota zullen uitbrengen. „Philips is een van de grootste werkgevers in Nederland. Het is voor de mi nisters heel belangrijk te we ten hoe zo'n bedrijf denkt over de structurele ontwikke ling van de werkgelegenheid in Nederland", aldus de voor lichtingsdienst van Economi sche Zaken. Lubbers en Boers ma hebben echter geen bezoe ken aan andere grote werkge vers op hun programma staan. Bovendien vernamen wij uit goede Philips bron dat het be zoek van Lubbers en Boersma wel degelijk verband hield met „de werktijdverkorting op grote schaal" die Philips voor bereidt. Philips heeft over de hele wereld genomen ongeveer 400.000 mensen in dienst. In' Nederland staan 95.000 men sen bij Philips op de loon- (Van onze sportredactie) BREDA De zilveren vier van 1928 herenigd 1 In restau rant De Congo aan de Rijs- bergseweg in Breda, al jaren lang een vaste pleisterplaats van gerenommeerde wielren ners en ploegleiders, kwamen ze gisteren op initiatief van D Stem bij elkaar. Piet van der Horst (71), Jan Maas (74), Jan „kannonbal" Pijnenburg (69) en Janus Braspennincx (71) op de foto v.l.n.r. het kwartet, dat op de Olympische Spelen in Amsterdam de tweede plaats bij de ploegen- achtervolging behaalde. Ontroerd begroetten ze elkaar. Begrijpelijk, want het was zo'n 40 jaar geleden dat deze oud coureurs, die tijdens hun carriè re zoveel met elkaar optrokken, met zijn vieren bijeen waren. Geweldig was het", reageer den ze eenstemmig, toen ze afscheid van elkaar namen na vier uur lang herinneringen te hebben opgehaald. Over die herinneringen en o.a. de tot standkoming van het fameuze koppel Braspennincx - Pijnen burg zullen wij U uitvoerig verslag doen in onze krant van vol rende week zaterdag in het kader van de serie „Sportsterren van weleer". (Van een onzer verslaggevers) DONGEN Bij een inbraak in de magazijnruimten van l..t kledingbedrijf „International Merchandising'' te Dongen is in de nacht van dinsdag op woensdag een partij leren dames-, heren en kinderkleding gestolen ter waarde van tweehonderdduizend gulden. De inbraak werd zeer dras tisch uitgevoerd. De daders hebben eerst een ijzeren hek rond het magazijn platgereden en hebben vervolgens een sta len deur opengebrand. De snijbrander met twee cylin ders lieten zij achter, evenals een personenauto, welke door kentekenvergelijking eveneens gestolen bleek. Met die wagen hebben de dieven zich blijk baar naar hun operatieterrein begeven. De buit is waar schijnlijk met een vrachtauto afgevoerd. De politie sluit niet uit dat er verband bestaat tus sen het leegroven van het ma gazijn in Dongen en de dief stal in dezelfde nacht van een vrachtwagen van een kleding bedrijf in Made. (ADVERTENTIE) /f. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG-BREDA Het Koeweitse consulaat in Den Haag heeft vele tientallen te lefoontjes en brieven ontvan gen van mensen die na de t.v.- I uitzending van maandag hun I verontwaardiging over het carnavalsliedje van Vader Abra ham (Pierre Kartner) willen luchten en „namens Neder land" hun verontschuid'g'neen willen aanbieden. Zoveel, dat consul Mahmoud Salim Rabani L vriendelijk maar dringend 1 verzocht heeft het hierbij te I laten. Rabani; „Ik ben natuur- lijk erg blij met alle sympa thiebetuigingen, maar ik ben niet in staat alle telefoontjes en de vele brieven persoonlijk te beantwoorden of af te han delen". Enkele opmerkingen uit brieven: „Wij schamen ons", „stompzinnig gedrag van een redactieteam" en „lomp ge drag van een onecht artiest". Een man die zich bijzonder heeft geërgerd aan de confron tatie in de Tros-Aktua van de consul van Koeweit met de Bredase bard is dr. Louis Met- zemaekers. Deze wil zijn me dewerking als politiek en eco nomisch commentator van de Tros beëindigen. Reacties hierop van Vader Abraham: „Zo'n bericht kan Ik ook wel maken, maar dan met tegenovergestelde strek king Ik ben daar niet kapot van. Als iemand zegt „onechte artiest" dan neem ik aan dat hij toch al geen fan van me was en dat hij over zijn nek ging als hij „Bedankt, lieve ouders" hoorde". Pierre Kartner, die ook veel adhesiebetuiging kreeg, zegt nog steeds verbaasd te zijn over de reacties on het liedje. „Ik heb het zonder enige kwa de bedoeling geschreven, ik heb een karikatuur willen ma ken van de Arabieren die hier alles proberen o" te koPen Ik heb zeker piet? kwaads be doeld tegen de Arabieren die hier hun brood komen verdie nen en voor wie ik nota bene ontreedt. Als je de tekst van de Wim Kan-'.p. nog eens be luistert, dan is mijn liedje daar kinderspel bij. En die meneer Rabani vind ik n« juist zo'n aardige man. Als ik er nog aan terugdenk hoe hij vorig jaar danste op het liedje over Koeweit. De t.v.-uitzending en alle. wat daarop volgde hebben Kartner niet op de gedachte genracht het liedje maar nlei te laten verschijnen. „Welnee het Is gewoon een gezellig liedje dat de menden straks drie "lagen meelallen". Is hij in deze situatie niet bang voor represailles? Kart ner: „Ik? Welnee ik ben me van geen kwaad bewust. Toen op dezelfde melodie des' 'ids werd gezongen: „Wa* doen wc met de keizer van Japan? We hakken hem in moot'es als het kan" heeft de ïsurmse consul ons toch ook niet de oorlog verklaard. Dat laatste klopt. Maar dat was dan ook toen helemaal niet meer nodig. CZie ook pag II) EEN lid van het Üostduitsc ministerie van staatsveiligheid is onder ernstige verdenking van spionage in Bonn gearres teerd. Hij wildp ris eenling in het Westduitse defensie-appa raat spioneren. DE journalisten in Italië zijn woensdag voor 48 uur in sta king gegaan ter on lersteunin van hun eisen voor de nieuwe eao die 1 januari van kracht had moeten worden. Half tot zwaar bewolkt met regenperioden. Aan de kust tijdelijk storm. Maximumtemperatuur: rond zeven graden. STAD EN STREEK Gent laat superkanaal niet varen. Pagina 3. Speurders dicht bij oliebron. Pagina 5. BINNEN- EN BUITENLAND Zweden maken Viggen nog aantrekkelijker als Starfighter-opvolger.- Pagina 11 Fons viel maar één keer van zijn vlot. Pagina 13. Kinderbeschermers vragen meer rechten Pagina 14 SPORT Karstens gebrand op zege in Zesdaagse. Pagina 15 Arnemuiden-trainer Olijhoek ontslagen. Pagina 17 RADIO EN TELEVISIE Vlaamse kritiek op Nederlandse correspondenten. Pagina IV. BIJ een treinongeluk in Egyp te, het tweede binnen enkele dagen zijn zeven mensen ge dood en negen gewond. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Onder het mot to „Vastentijd als proeftijd" oppert het bisdom Breda de ze week het plan om de vastendag, zoals de raad van Kerken die onlangs heeft ge suggereerd, gedurende de komende vastentijd alvast maar eens te gaan „uitprobe ren". Zoals bekend heeft de Raad van Kerken een paar maanden geleden op een ker- kenconferentie in Lunteren de kerken opgeroepen zo'n vastendag onder hun leden te propaganderen: één dag per week soberder leven dan je gewend bent. De werkgroep Kerk en Sa menleving in het bisdom Breda heeft, hierin gestimu leerd en gesteund door bis schop H. Ernst (zelf vice- voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland) ge meend die gedachte tr.eteen te moeten oppakken, voordat Iedereen het weer vergeten is. Vandaar dat de werkgroep voorstelt om de periode die daarvoor van oudsher geschikt is, de vas ten, eens wat te gaan oete nen. De werkgroep heeft daartoe een folder rondge stuurd naar pastores en al lerlei actie- en werkgroepen in het bisdom. „Eén dag per week een nieuwe stijl van leven uit proberen", zo staat bovenaan de folder. Na de erkenning dat we het met z'n allen ver geschopt hebben in vergelij king met enkele generatics vóór ons, maar dat dat vaak ten koste ls gegaan en gaat Van: de AARDE (onsouperen energie en grondstof, vervui ling, schade aan natuur, vnedselverspilling)ONS ZELF (spanningen en te hoog werktempo voor de een werkloosheid en verveling voor de ander, geestdodend werk, geen creativiteit, on nervlakkig leven)ANDE REN (wein'g solidariteit, adoratie van wat jong. mooi en rijk is. stilte schaars, ar me landen en gastarbeiders betalen het gelag.) (Vervolg op pagina 11) (Van een onzer verslaggevers) WALSOORDEN Enkev b.v in Walsoorden, dochteron derneming van het gelijknami ge bedrijf in Volendam, is van plan om negentien personeels leden te ontslaan. In dit be drijf werken vijfenveertig mensen. Enkev maakt autozit tingen en als zodanig deelt ook dit bedrijf in de malaise van de autoindustrie- Het per soneel waar het om gaat, is op de hoogte gesteld van het ko mend ontslag, dat waarschijn lijk in de eerste week van februari wordt aangezegd. Voor het zover is moeten eerst nog besprekingen tussen directie, vakbonden en ar beidsbureau worden gevoerd. Een eerste oriënterend ge- MIDDELBURG (ANP) In 1974 hebben in Nederland 8500 paren blauwe reigers ge broed Dat is sedert de winter van 1962-63 "en toename van >000 paren. Deze conclusie komt van de vogelonderzoekers A. A. Blok en M. Roos, die al enige jaren een landelijke vogeltelling or ganiseren. Volgens hen is de toeneming te denken aan het eit, dat de blauwe reiger de laatste 12 |aar volledig be schermd is in Nederland, en aan de zachte winters van de afgelopen jaren. sprek over dit onderwerp ls al achter de ruig. Het bedrijf in Walsoorden bestaat twaalf jaar, het moederbedrijf in Volendam veertig jaar. „Wat er nu gebeurt is triest als je weet dat we twaalf jaar bezig zijn geweest om de zaak op te bouwen. En nu brokkelt het onder je vingers vandaan", zegt de heer J. Fokkens, be drijfsleider. (Vervolg op pag. 3) (Van onze redactie binnenland). AMSTERDAM De 36-ja- rige huismeester G.S. heeft zijn 28-jarige vrouw tijdens een ruzie in hun woning in Amsterdam met een mes om het leven gebracht. Huwelijks- moeili'kheden vormden vol gens de politie de achtergrond van het drama. Na zijn daad bracht S. zijn twee kinderen bij de buren, aan wie hij vertelde, dat er wat ergs met zijn vrouw was gebeurd Vervolgens ging hij de straat op er hield op de overtoom een surveillancewa gen van de politie aan. „Ik heb thuis mijn vrouw doodge stoken". zo zei hij tegen de agenten en liet zich in hechte nis nemen. (ADVERTENTIE) V

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1