zen emeenten niet in sjen last door steun aan boeren Lubbers sprak met Restauratieproject van 1,3 miljoen STICHTING VERANNEMAN, UNIEK KUNSTCENTRUM BIJ KRUISHOUTEM GEEN VERZOEK VAN GS OM STEUN Topseizoen voor inbrekers in Hulst Bijeenkomst over abortus in Goes 1LEN IN N commentaar Verwarring SLM-kring luist houdt ezinsavond College Vtlll GS VEERDIENS7 ZIJPE GESTREMD Zelfde weer KREDIETEN Deltawerken aantasting recreatie ASSISTENTIE Gaierie Beeldentuin Confrontatie Studi iezaa vloENSDAG 22 JANUARI 197o slaggevers) De rundvleesprijzen in j en als maatregelen op kon verd uitgesproken door j, ndse bond van handelai,, voorzitter van de atdellL sar IV. Gelderland uit Si i ook op de helling zetta' t de heer Wildeman. Vj md vindt da heer Gclie;. d het dat voor dun >s de slager altijd rdt aangekeken. „Hij niets aan doen. Hij r_ i duurder inkopen en l eens goedkoop kan ir£] i zit hij toch ook met i dere kostenstijgingen i iteriaal, personeel en ten". De heer Wildeman# t met name slagers niet# sar raak rekenen. „Dit van de slagers. Zij ;t hun prijzen wel achter'! jsfluctuaties, dat geldt n rlagingen maar zeiker or verlrogingen". De Oosterschelde blijft, ook in de Kamer, de gemoederen bezig houden. De jongste ontwikkeling is, dat een stuk Noordzeestrand op de punt van Wester schouwen tijdelijk aan de recreatie moet ^Jrden onttrokken. Het kamerlid Keuning heeft daar vragen Óver gesteld aan minister Westerterp. Keuning doet hef voorkomen alsof tengevolge van het gedeel telijk openhouden van de Oosterschelde dit strand verloren gaat. Deze visie is onjuist. Al in 1936 is door de waterstaat zelf ewezen. dat juist door afsluiting van de Oosterschelde het ge hele Schouwse strand zal ontzanden. Het Oosterscheldevraagstuk wordt momenteel door enkele rijks diensten diepgaand onderzocht. Kamer én kabinet hebben zich duidelijk uitgesproken. Iedere keer opnieuw met nieuwe argu menten aan komen dragen die in feite toch al heel oud zijn, wekt alleen maar verwarring. Ze zouden enkel om die reden al achterwege moeten blijven. ran een onzer verslaggever! HULST De ZLM ulst houdt op de laatste an deze maand In Den ert een gezinsavond. Tij t avond zal de PJZ air ost-Zeeuwsch Vlaanderen meelstuk „Hoogheid uw reel staat voor" opvi érder kan er gedanst en, want er is ook voor iek gezorgd. De avond begint met orte toespraak van de aresse van de provinr and van plattelandsvroui lej. A. van der Leeden, a vertelt de heer R. Marti ,it Koewacht iets over lasteelt. Hij is voorzitter le Zeeuwsch-Vlaamse v! ersbond. Verder zijn er iele avond linnen artii ran de meest uiteenlr rard te bezichtigen, >aar gesteld door een Je heer R. Roelants zal di >tj uitleg geven. „Deze oonstelling, die zeer ror 'an opzet is. zal de harte» le dames ongetwijfeld sn£ loen koppen zo deelt I cringbestuur mee. (Van een onzer verslaggevers) I MIDDELBURG Minister Lubbers van Economische Za ken heeft gisteren op het pro- iciehuis te Middelburg be kingen gevoerd met het llege van Gedeputeerde Sta- van Zeeland. besprekingen vonden lts in het kader van het - (Van een onzer verslaggevers) JHERIKZEE De autoveer pont „Zijpe" van de veei* dienst Zijpe-Ann a Jacoba Pol der is van maandag 27 januari en met vrijdag 31 januari '3. of zoveel langer als dzakelijk of korter als mo- Elijk, is voor jaarlijks onder- 1 uit de vaart. Gedurende tijd zal in vorengenoem de veerdienst alleen vervoer Bi personen, rijwielen en Omfietsen mogelijk zijn. (Van onze correspondent) HULST In de afieW week werden bij de rijtoP" iHulst een groot aantal giften van diefstallen ged"" In de kantine van de 0» velden waar het slot va»_ toegangsdeur was "P®! wrongen, werden een i pakjes sigaretten gestolen was ook nog getracht o"1' twee aanwezige »peela»tt® ten open te breken, waf was niet gelukt. .1 Van de aannemer Es- Hulst werd bij zijn 'n bouw zijnde woning Spoorwaterstraat te Hulst waterslang ontvreemd. In de basiliek te Hulst den een negental in low 1 legde ruitjes vernield- vernieling wijst stellig "P poging om via deze opeff-J de basiliek te komst- wordt echter niets in de liek vermist. Uit het activiteiten#» 't Houterikwartier werden drie spotlights 'en De daders zijn bint komen door verniel"1» twee ramen. n Van mej. M. van Hulst werd een oortem inhoudend f 28,- 8 Ha-ai portemonne zat boekentas en zou °P Jozef-Mavo te Hulst DJ" vreemd. In Nieuw-Namen broken in de fabriek J Voorzover tot nu toe v steld kon -vorden, w0 mist e°n «eld'kistje 100,- zat en twee met wisselgeld. De re'-herche heeft al zaken in onderzoek, o°c op heden ontbreekt va» daders nog elk spoor. overleg met een aantail provin ciale besturen over het te voe ren regionale economische be leid, d-at de minister had aan gekondigd in zijn memorie van toelichting op de begro ting voor 1975. Tijdens de besprekingen gisteren werd aandacht be steed aan de mogelijkheden in het kader van de aanvullende werkgelegenheid voor Zeeland en de toepassing van de diver se premieregelingen belicht. Een aantal suggesties, welke door de gedeputeerden werden gedaan, zou minister Lubbers nader in overweging nemen bij het eïwegen van prioritei ten. De besprekingen gisteren stonden onder leiding van dr. C. Boertien, commissaris der koningin in ZeeJand. Minister Lubbers was vergezeld van des. S. Miedema, adviseur prijzenordening en regionale economische politiek, en drs. F. W. Dirker, hoofd directie regionale economische politiek, beiden van het ministerie van Economische Zaken. Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur "Weinig verandering in het huidige weertype" psersvooruizichten in cijfers tiddeld over Nederland, donderdag: aantal uren zon: 15; min. temp.: om- -Breeks 4 graden; Max. temp.: ®»streeks 7 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procentt. Kans op een geheel droog etmaal: ^■procent. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 0i4; min. temp.: omstreeks 4 "Wade- max. temp-: omstreeks 7 graden. Kans op een geheel droge periode van minstens 12 uur: 70 procent.Kans op een Jeheel droog etmaal. Konstanz 314 min 1, Rhein- fslden 243 min 4, Plittersdorf 437 min 3, Maxau 504 min 6, Plochingen 191 min 11, Mann heim 365 min 3, Steinbach 197 i 5, Mainz 376 plus 17, Bingen 236 plus 21, Kaub 296 Plus 28, Trier 403 min 36, Koblenz 330 plus 25, Keulen 31! plus 37, Ruhrort 461 plus Lobith 1079 plus 8, Pan- herdense kop 1042 plus 5 Nij megen 872 min 2, IJsselkop 928 plug Eefde IJssel 488 min 12, Deventer 358 min 12, f'erveer-Spooldersluis 92 4. Monsin 5462 min 10, gharen 4027 min 1, Belfeld plus 6, Grave beneden de ■luis 551 plus 14, De water- hepte Keteldiep is tijdelijk pder dan 300. Morgen, donderdag 23 jan. prgen op Zoom 11.22 Jansweert 10.45 en 23.25 ierneuzen 10.14 en 22.53 ■bssmgen 9.43 en 22.23 ■lemeldinge 11.13. (Van een onzer verslaggevers j GOES De A. R.-kiesvere niging Goes houdt op donder dag 30 januari in De Koren beurs in Goes een openbare bijeenkomst over het abortus vraagstuk. Mevrouw dr. F. T Diemer-Lindeboom, het ka merlid dat zitting heeft in de commissie die het initiatief- wetsontwerp van de KVP en ARP over abortus heeft vooi- bereid, zal spreken over „on geboren, inzet van een strijd die roept om een geestelijk reveil en herwinning van ge rechtigheid". De bijeenkomst begint om half acht (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Er is geen sprake van, dat het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland het ministerie van C.R.M. zou hebben verzocht de uitkeringen van Zeeuwse gemeenten aan in moeilijkheden geraakte landbouwers geheel voor reke ning van het rijk te nemen. Bij het departement verzekerde men ons, dat geen enkel verzoek daartoe is binnengekomen, ook niet van gemeenten afzonderlijk. Inmiddels hebben de liberale kamerleden Waalkens, Tuijnman en Evenhuis daarover vragen gesteld aan staatssecretaris Meijer van C.R.M. boeren, die niet genoeg heb ben aan de door het ministerie van Landbouw uit te betalen schadevergoeding. Van geval tot geval moet worden beke ken op welke manier de ge troffen boer kaïn worden ge holpen: via een rentedragende lening, een renteloos krediet of een uitkering. In de meeste gevallen gaat het om een goedkope lening met vijf procent rente. De gemeenten kunnen daar nauwelijks door in financiële moeilijkheden komen. Bij de beoordeling van een aanvraag om extra steun telt zeer zeker de schadevergoe ding mee, die men van Land bouw krijgt. Ook wordt nage gaan of men bij een bank een krediet kan krijgen om het bedrijf voort te zetten. Helpt dat een bedrijf allemaal niet dan kan men in aanmerking komen voor een uitkering, maar vaak gaat het volgens CRM in deze gevallen om be drijven, die toch al niet levens vatbaar waren. Men is in Den Haag zeer verbaasd over de berichten als zouden de kleine Zeeuwse ge meenten in grote financiële moeilijkheden zijn geraakt wegens het toepassen van de rijksgroepsregeling voor zelf standigen. Er is volgens het departement geen sprake van dait die gemeenten de steun aan de door de regen getroffen boeren niet zelf zouden kun nen betalen. Bovendien gaat het in Zeeland meestal om grote gemeenten: het aantal kleine gemeenten in dieze pro vincie is niet groot. Maar zelfs al zouden Zeeuwse gemeenten in finan ciële moeilijkheden geraken (wat men zich niet kan voor stellen) dan nog kan CRM niet meer dan 90 procent van de kosten van de gemeenten voor baar rekening nemen. Dat regelt de wet nu eenmaal en daar moet, aldus het depar tement, ook de overheid zich aan houden. Men verwacht In totaal een paar honderd aanvragen van CVan onze parle mentaire redacteur) DEN HAAG Het Twee de-Kamerlid K. A. Keuning (DS'70) heeft minister Wes terterp (Verkeer en Water staat) een aantal vragen ge steld over de deltawerken en de recreatie. Zo wil hij van de bewinds man weten, of het juist is dat als gevolg van de voorgeno men wijziging van het delta plan een groot stuk strand ten oosten en westen van de zoge naamde punt van Wester- schouwen zal worden onttrok ken aan de recreatie. Daar zouden namelijk bouwdokken en een strekdam met aanleg plaats worden gebouwd. Het gaat hier volgens Keu ning om een gedeelte van een bij de gewone strandbezoeker en sportvisser, die niet over een eigen boot beschikken, ge liefd stuk ZuidstranA Volgens dit kamerlid wordt het milieu hier ernstig aangetast. Hij vraagt minister Westerterp of die het daarmee eens is. Heeft de minister, z» ver volgt het kamerlid, ook deze factoren laten meewegen bij zijn standpunt wijziging ten gunste van het openhou den van de Oosterschelde? Tenslotte wil Keuning weten hoe lang het bewuste strand- gedeelte aan de recreatie zal worden onttrokken. Het ministerie assisteert de Zeeuwse gemeenten wel bij het beoordelen van aanvragen van getroffen landbouwers. De eerste serie rapporten is nu afgewerkt. De aantallen aan vragen zijn naar verhouding zeer beperkt. Men herinnert aan de regenramp van 1965, toen duizenden boeren gebruik maakten van de rijksgroepsre geling. Nu gaat het slechts om een paar honderd. De gemeentebesturen In Zeeland weten trouwens nog niet precies wat de financiële hulp aan noodlijdende boeren op grond van de rijksgroepsre geling voor zelfstandigen, hen gaat kosten. Aan de uitbeta ling gaat namelijk een hele procedure vooraf. Aanvragen, die ingediend zijn of warden bij een g meente of districtsbureauhou der van bedrijfsontwikkeling worden doorgestuurd naar de dienst bedrijfsontwikkeling in Goes. Deze dienst beoordeelt de aanvragen en rapporteert daarover aan de betreffende gemeente, waarna advies wordt gevraagd aan de plaat selijke commissie zelfstandi gen. Voor wat Zeeuwsch-Vlaan- deren betreft komt deze com missie regelmatig in- Sas van Gent bijeen. Bij de vergade ringen van deze commissie zijn aanwezig een wethouder en een ambtenaar van sociale za ken van iedere gemeente, evenals vertegenwoordigers van het ministerie van CRM en bureau Zeeland en de soci aal-economische voorlichters van de drie standsorganisaties, namelijk de NOB, die ZLM en de CBTB. Na deze vergaderin gen wordt advies gegeven aan de colleges van B. en W. wat betreft de uit te keren bedra gen. (Vervolg van pag. 1) Het gezelschap nam de gele genheid te baat om wandelend een gedeelte van de Middel burgse binnenstad te bekijken waar reeds restauraties waren voltooid. Prins Claus bezocht daarbij ook de gerestaureerde wonin gen van de fam. Boogerd en mejuffrouw M. Wullems in de Bellinkstraat. Aan de wandeling ging een korte bijeenkomst vooraf in het Abdij-restaurant. Hier gaf ir. C. J. M. van Unen, direc teur gemeentewerken Middel burg, een korte toelichting op de restauratieprojecten Korte Noordstraat en Bellinkstraat. Hij schetste de voorgeschiede nis van de huidige toestand en de problemen van de werk zaamheden. Het project, waar voor prins Claus het startsein gaf, vergt een aanneemsom van 1,3 miljoen gulden. In de loop van dit monumentenjaar moeten de 83 woningen gereed zijn. Naderhand zei burgemeester drs. P. A. Wolters de aanwe zigheid van prins Claus te zien als een erkenning 'an de activiteiten van de Zeeuwse hoofdstad op het gebied van de monumentenzorg en een stimulans om er mee door te gaan. „Mensen waarderen een bezit pas als het bedreigd wordt. Zo is het ook gegaan in Middelburg ten aanzien van de monumenten", aldus de heer Wolters. Burgemeester Wolters roei de ook even de financiële pro blemen aan, want voor restau raties is veel geld nodig, zo zei hij. In dit verband uitte hij kritiek op het beleid van uit Den Haag. Volgens de heer Wolters was beslist een betere coördinatie tussen de diverse departementen mogelijk. De heer Wolters zei ook van me ning te zijn, dat er in Den Haag voldoende geld beschik baar was voor restauratiepro jecten. Maar volgens hem kon de verdeling vain deze gelden ook beslist beter. Met de monumentenzorg zijn wij volgens burgemeester Wolters in een nieuwe fase aangeland: restauratie als volkshuisvesting. Maar ook om een andere reden is een nieuw hoofdstuk aangebroken in de 100-jarige geschiedenis van de monumentenzorg Voor het eerst nl. neemt een bedrijfs pensioenfonds deel in een restauratieproject: het pensi oenfonds van Van Gelder Pa pier. Financieel directeur dr. N Franken van dit bedrijfspensi oenfonds vertelde de aanwezi gen een en ander over de beweegredenen voor deze deelname. Hij verheelde niet, dat het fonds er uiteindelijk winst van verwacht. Per slot van rekening had het fonds het inkomen te verzorgen van zijn leden gedurende hun niet- meer-actieve-jaren. Toch was niet tot deelname Besloten op grond van verfijn de berekeningen. De aantrek kelijkheid werd gevonden in de veranderde benadering van <ie problemen van de oude ste den en hun omgeving. Want wat voor de mens aantrekke lijk is wat woonomgeving be treft en op langere termijn ook de kwaliteit van duur zaamheid bezit, dat is renda bel en is tevens een goede belegging, stelde de heei Franken. Tenslotte sprak mr. N. Bol- kestein voorzitter van het da- gelijk bestuur van het Nat. Com. Monumentenjaar 1975. Hij memoreerde ook de flnan ciële problemen rond restaura ties, die het tempo van de werkzaamheden dreigden te drukken. De heer Bolkestein feliciteerde Middelburg met zijn aanpak en hij zei er niet aan te twijfelen dat Middel burg door zou gaan. Op één van de heuvel toppen bij het Vlaamse dorp Kruishoutem, een zes tig kilometer van de Ne derlandse grens - op één van die heuveltoppen, die het landschap daar zo charmant en lieflijk maken staat sedert enige tijd een gebouw dat men reeds van verre onderkent als een voortbrengsel van zeer moderne architectuur. Het is het gebouw van de Stichting Veranneman, waarin een niet alleen voor de Benelux-landen, maar voor heel Europa uniek kunstcentrum is onderge bracht. Maar tegelijkertijd is het veel meer dan een gebouw en eein kunstcentrum, het is de gestalte geworden droom- van-jaren van de initiator Emile Veranneman, een lan ge slanke, in Kortrijk gebo ren en getogen Vlaming met een Frans uiterlijk. Hij is binnenhuisarchitect, vijftig jaar oud en ontwierp het in terieur van het Belgische pa viljoen voor de wereldten toonstelling te Osaka, de ont vangsthal in het Brusselse congresgebouw. Hij werkte drie jaar voor Japan: ont werpen voor sportzalen en ruimten waarin aan judo wordt gedaan. Veranneman is leerling geweest aan het Instituut van Ter Kameren bij Brussel, hij gelooft in de principes van Henry van de Velde en van de andere meesters van de moderne ar chitectuur en hij tracht ze verder te ontwikkelen in zijn interieurs en zijn zelf ont worpen meubelen die soms in serie worden vervaardigd, maar vaker nog bijzondere stukken zijn, op maat en smaak van zijn opdrachtge vers uitgedacht en vervaar digd. Maar Veranneman is niet alleen binnenhuisarchitect, hij is van zijn jeugd af ook een minnaar van de schilder en beeldhouwkunst en het onmiddellijke gevolg daarvan sr- rur- "iBTf rj-h'tugl.'i!' was dat hij nu al weer jaren geleden in Brussel een gale rie opende. In de loop van de tijd ontwikkelde deze zich tot de Galerie Veranneman. En de Galerie Veranneman aan de Loudsalaan te Brussel werd bij kunstkenners en liefhebbers een begrip. Met regelmaat en exclusiviteit voor België toonde hij er werk van zijn „merendeels internationaal bekende kun stenaars als Horst Antes, Atola. Bram Bogart, Bracjue, Dodeigne, Vic. Gentils, Gilio- li, Guebels, Hamagucbi, Hor- vath, Octave, Landuyt, Le- roy, Lundström, Pol Mara, Pierre Matthieu, Picasso, Pouget, Roger Raveel, Rol- dan, Tovar, Urculo Vasarely en Wunderlich. Heit vorig jaar nog was de Galerie Veranneman te gast in het Museum Van Bommel- Van Dam te Venlo met wer ken van genoemde kunste naars. Veranneman maakte met deze expositie de balans op van zijn activiteiten als galerist, al werd dit toen niet expliciet gezegd. Toch was het voor hem de afsluiting van een periode- Want in 1974 hield de galerie op te bestaan. Veranneman was immers begonnen de droom van zijn leven te verwezen lijken en voor een galerie in de traditionele vorm was er nu geen tijd en plaats meer in zijn leven, voortaan ge wijd aan de bouw van een kunstcentrum waarin zijn ei gen collectie permanent is ondergebracht en voor het publiek ter bezichtiging opengesteld met daarnaast de mogelijkheid tot het houden van grote wisselende exposi ties ongeveer viermaal per jaar. Enige weken geleden werd heit zeer persoonlijke en op vallende gebouw dat door Veranneman werd geconci pieerd en verwezenlijkt door architect Chr. van der Plaet- se uit Kortrijk onder grote belangstelling van officiële zijde en uit internationale kunstenaarskringen geo pend. Dat betekent niet dat het hele complex nu ook ai ge heel af is. Rondom het ge bouw heerst nog de kaalheid van zojuist beëindigde werk zaamheden, de beeldentuin die het geheel ga-at omringen is nog in wording en ook aan de beplanting moet nog gewerkt worden Het inte rieur van het gebouw is ech ter voltooid en de vaste col lectie en de tentoonstelling zijn te bezichtigen: alle da gen behalve maandag a rai- son van 50 Bfr voor indivi duele bezoekers. Voor perso nen in groepsverband en stu denten bedraagt de toegangs prijs 25 Bfrs p.p. De ingang leidt ai dadelijk naar een enorme ruimte waarin het beeldhouwwerk is opgesteld: stukken van Dodeigne, Gilioli, Antes, Vic. Gentiis, Niki de St. Phalle en vele anderen. Daartussen staan voorouderbeelden van de oorspronkelijke bewoners van Nieuw Zeeland, de Moa- ri's, opgesteld. Terwijl Emille Veranne man mij op de rondgang be geleidt vraag ik hem waarom hij eigenlijk zijn galerie op gegeven heeft. „Ja, reageert hij onmiddel- lijK, omdat die mij ondanks wat ik er mee heb kunnen bereiken in diepste wezen toch niet bevredigde. Kijk, wat ik wil en altijd gewild heb is de confrontatie van oud en nieuw in de kunst. Het gaat volgens mij in de kunst namelijk altijd om en kele essentiële zaken: om liefde, dood, geboorte en die dingen blijven in alle eeu wen hetzelfde. Die dingen vormen het eeuwige onder werp van de kunst, alleen de taal waarin de kunstenaars erover spreken verschilt naar gelang de periode waarin ze leven. Die mogelijkheid tot confrontatie van oud en nieuw biedt een galerie niet, ik kon daar uitsluitend het ei gentijdse tonen en hoewel dat ook hier op de voorgrond staat is er toch de mogelijk heid de dingen tegenover elk aar te stellen, te laten rien hoe één thema door verschil lende kunstenaars wordt uit gewerkt. Vandaar de Maori-voorou derbeelden tussen de moder ne beeldhouwwerken, van- Eindredactie Bas Augustijn 'daar in andere zalen met schilderkunst een centraal thema dat door verschillende kunstenaars verschillend wordt aangepakt en uitge werkt. De zalen waarin de collectie schilderskunst is on dergebracht zijn meestal zes hoekig- „Ik heb er drie jaar over naged'achit hoe deze ruimten zouden moeten zijn verklaart Veranneman tot ik op de zeshoek kwam. Die is geïn- spire.rd op de oude Romaan se abdijen. Ik wilde namelijk iets maken van hier en wat in de streek past Wat in alle ruimten opvalt is de voortreffelijke, presen tatie en belichting die alle werken naar vorm en kleur tot hun recht laten komen. Eén van die ruimten heeft een bestemming gekregen als studiezaal. Belangstellenden kunne i er kennis nemen van de catalogussen van de be langrijkste internationale t 'oonstellingen, ze kunnen er gebruik maken van een uitvoerige documentatie die nog in opbouw is of inzage nemen i-n de collectie mo derne grafiek die hier in tal loze ladenkasten langs de wanden opgeborgen ligt. Meer dan 800 bladen, waar van enkele stuks ingelijst, ook de wandruimte boven de kasten sieren. De kelderruimte van het gebouw is bestemd voor en kele grote exposities, onge veer vier per jaar, waarop ook verkocht wordt. Momenteel loopt er in de 2400 m2 kel derruimte een expositie met werken van Pierre Caille, Landuyt. Dodeigne, Wunder lich, Robert Denis, Mara en vele anderen. Het behoeft wel geen be toog dat een bezoek aan dit unieke, geheel uit privé-ini- tia' 'ef geboren kunstcentrum voor alle belangstellenden in beeldende kunst niets meer of minder dan een belevenis is!. WILLEM ENZINCK

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3