Is 9 I 1,64 I 11 Tsjoe voorspelt derde wereldoorlog Gijzelaars van Orly vrij GIRO 50.500 Duitser (35) in Amsterdam doodgestoken WD komt ook met abortus-wetsontwerp met grootste kans op goedkeuring Anesthesist beschuldigt chirurgen van fatale operatie- fouten PALESTIJNEN KREGEN VLIEGTUIG bcentru h I oordiger EEN KWESTIE VAN GEVOEL... Libië laai Fokker- toestel vertrekken binnenland buitenland ■■■■■■■Mi 119 fr. 1 SI 179 fr.l 149 fr. 182 fr. I I nr 137 90 fr. I fr. I 1 '1 I II 1 143 fr 132 fr. I 149 fr. m -J 126 fr. 96 fr. 63 fr] 68 fr.l 53 fr.l 90 i i i i fr.l :S 1 f ia I XJTRECHT De anesthesist ir Miloslav Zvonar, een tot Nederlander genaturaiiseerde Tsjech, heeft een kort geding 1 aangespannen tegen het be- stuui van het ziekenhuis Zon negloren in Soest. Aanleiding tot het geding, dat woensdag smiddag 29 januari dient voor de president van de rechtbank In Utrecht, is het opzeggen van het contract met de anes- I thesist door het ziekenhuisbe stuur. RUZIE MET RUSLAND BLIJFT iN HET MES ELASTIEKEN KOUSEN STEREO APPARATEN Papadopoulos in arrest 'OEP commentaar - Aanvaardbaar uitgangspunt '-ant- LAAT UWM GEVOEL SPREKEN! Feisal geeft Egypte 250 miljoen Makarios sust demonstranten Ontslapen TWA Man (27) dood in badcel aangetroffen TEGELIJK DINSDAG 21. JANUARI 1975 9 1 i T C/3 i (Van onze redactie binnenland) Dat gebeurde, nadat een conflict was ontstaan tussen dr. Zvonar en de chirurgen van het ziekenhuis. De anesr thesist heeft kritiek geuit op fouten dlie volgens hem bij operaties worden gemaakt en die zouden hebben geleid tot de dood van twee patiënten. Omdat het staatstoezicht op de volksgezondheid normaliter geen toezicht houdt op de gang van zaken in ziekenhui zen, heeft dr Zvonar formeel aangifte gedaan van twee overlijdensgevallen bij de hoofdofficier van justitie in Utrecht, mr. W. H. Overbeek. Deze heeft de inspecteur voor de volksgezondheid om nadere informaties gevraagd. Volgens de raadsman van dr. Zvonar, dr. mr. dr. W. Sohuurmans Stekhoven, heb- oen de chirurgen zich in beide gevallen waarvan de anesthe sist aangifte heeft gedaan niet aan zijn adviezen gehouden. Een man die in maart 1974 een vaatoperatie onderging, zou geen heparine (een stol lingsmiddel) toegediend heb ben gekregen hoewel de anesthesist daarop had aange drongen en hij zou tenge volge daarvan zijn overle den De tweede aangifte betreft een vrouw dis in augustus aan een bloeding zou zijn overle den nadat haar keel was be schadigd bij het terugtrekken van een buisje dat voor in wendig onderzoek was ge bruikt. De bloeding zou niet op tijd zijn gestelpt, en ook tegen deze complicatie had de anesthesist volgens dr. Schuurmans Stekhoven ge waarschuwd. De arts-advocaat zei maan dag dat voor deze twee sterf gevallen waarschijnlijk ten onrechte een verklaring „na tuurlijke dood" Is afgege ven. PEKING (REUTER) - De Chinese premier Tsjoe en- Lai heeft voorspeld dat de rivaliteit tussen Amerika en Rusland zal leiden tot een derde wereldoorlog. Dit Is in Peking bekendgemaakt. i SCHIPHOL (ANP) Na een onderzoek, dat vier dagen in beslag heeft genomen, heb ben de Libische autoriteiten de VFW 614, die daar proef vluchten op woestijn banen had uitgevoerd, gisterochtend vroeg laten vertrekken. Vorige week woensdag werd bericht, dat deze machine met de Duit se bemanning werd vastgehou den op verdenking van spiona- ge. Het betreft hier het tweede irototype van de VFW 614, vervaardigd door de Duits-Ne derlandse VFW-Fokker combi natie. In de neus van het toe stel was een 16 mm filmcamera gemonteerd, die tijdens de vluohten, met name tijdens starts en landingen, opnamen maakte. Dit is volgens Fokker een voikomen normale metho de. die bij de proefvluchten van alle nieuwe vliegtuigen wordt toegepast. alsook LIBELLE- SUPP HOST DROGISTERIJ V. d. WALLE BLOMMAER! HULST Stationsweg 9 Telefoon 3093 f Complete Philips Stem Hifi Set 53,50 per maand 1014,— 24 x (pJJ j ATHENE (REUTER) Te gen de vijf 'eidende figuren van de Griekse junta, onder wie ex-president George Pa padopoulos, zijn arrestatiebe velen uitgevaardigd op be schuldiging van hoogverraad en het aanzetten tot opstand naar aanleiding van de staats greep van april 1967. De vijf hebben vorige week gezegd zich onschuldig te achten. Ze deden dit tegenover de rechter van onderzoek George Voltis, die naar het kleine Ae- geische eiland Kea was gegaan •waarheen zij waren verbannen als een potentieel gevaar voor de openbare veiligheid. Ze zullen daarvoor nog maandag worden overgebracht van Kea naar de Korydallos-gevangenis nabij Athene. (Van onze redactie buitenland) PARIJS Gistermorgen om kwart voor tien kwam een einde aan de zeventien bange uren die tien mensen als gijzelaars van drie Palestijnse commando's sinds zondag middag hadden beleefd op een herentoilet op de Parijsc luchthaven Orly. (ADVERTENTIES) Het begon zondagmiddag omstreeks halfvijf met een bazoekabeschieting door de Palestijnen van een Israëlisch passagiersvliegtuig dat met bestemming Tel Aviv van Or- Iv opsteeg. De aanval misluk te, maar in de vertrekhal van de luchthaven raakten twintig mensen van wie acht ern stig gewond toen de com mando's daar het vuur open den en met handgranaten gooiden. De overvallers trok ken zich met een aantal gijze laars men dacht aanvanke lijk dat het er drie waren terug in de herentoiletten op de eerste verdieping van het stationsgebouw. In de volgende uren werden er geen onderhandelingen ge voerd tussen de Franse autori teiten en de Palestijnen, die een vliegtuiilg voor een vrije aftocht hadden geëist. Eerst gistermorgen vroeg ging de Egyptische ambassadeur in de Franse hoofdstad, Naguib Ka- dry, naar de commando's met de voorwaarden van de Franse regering. Dit waren de drie: 1. Onmiddellijke vrijlating van een Portugese vrouw en haar 4-jarig dochtertje. 2. Vrijlating van de overige gijzelaars bij de vliegtuigtrap en 3. Vertrek van de Palestijnen met een ter beschikking ge steld vliegtuig van Air France SAS VAN GENT Tel. 01158 - 1938 Gentsestraat 4 ^ndienst van onze na een ruime i zijn om met een ITANDIGHEID iviseren bij het sluiten van het rayon te van speciale itoor en door nauwe kteur een gedegen is een uitstekend rd op een vast salaris ng, met daarnaast: ver het totale inkomen minste een opleiding Jw leeftijd ligt tussen f schrijft U dan onze mitstraat 39, 3-1628 Gisteren hebben de KVP en AR de hoofdlijnen gepubliceerd van een wetsontwerp tot regeling van de abortus provo- catus. Met dit wetsontwerp hopen zij een einde te maken aan het wettelijke en moreel-ethische luchtledige, waarin de abor tuskwestie in Nederland zich nu al geruime tijd in ieder geval te lang bevindt. Het gaat hier om de „hoofdlijnen" van een nieuwe wettelijke regeling, nog niet om de definitieve vorm van een initiatief-wetsontwerp. Dat betekent dat onze reactie er op nog slechts een voorlopige kan zijn. Reeds bij oppervlakkige vergelijking valt het op, dat de door de KVP en AR gepresenteerde hoofdlijnen ruimer gesteld zijn dan de opvattingen terzake van de Nederlandse bisschop pen, zoals weergegeven in hun laatste abortusbrief. Dit is geen verrassing. De bisschoppen hebben zich op de eerste plaats ge richt tot het eigen kerkvolk. De KVP en AR daarentegen presen teren een regeling, waarmee heel Nederland, althans een meer derheid van het Nederlandse volk, akkoord moet kunnen gaan En met in het achterhoofd de wetenschap, dat er, ais zij om hun zienswijze geen meerdeiheid zouden kunnen vinden, een wei- telijke regeling kan komen, waarin aan de abortus geen stro breed meer in de weg gelegd zal worden. Wat is dan de rem op het aborteren die de KVP en AR wil len inbouwen? De instelling van een overleggroep, die de be handelende geneesheer en de vrouw in kwestie moet helpen tot een weloverwogen besluit te komen. Op het eerste gezicht stelt die overleggroep niet veel voor. Noch de vrouw noch de geneesneer zijn gebonden aan het oordeel van de overleggroep. Een advies kunnen zij naast zich neerleggen met dien verstande overigens, dat de geneesheer wel moet melden waarom hij tot de Ingreep meent te moeten overgaan. loch is dit laatste we. belangrijk. De abortuskwestie wordt er mee uit de puur commerciële sfeer getild. Die aborterende artsen die alleen maar aan de kassa schijnen te denken worden weer geconfronteerd met de ethiek van hun vak, met hun pri maire verantwoordelijkheid voor de Instandhouding van het leven. En de vrouw In kwestie? Uiteindelijk is de vraag- wel of geen vruchtafdrijving? een zaak van Ieders persoonlijk ge weten. Vele vrouwen laar men echter op het ogenblik bij de vorming van een gewetensvolle beslissing terzake in de kou staan. Door wat nu worot voorgesteld kan een vrouw er In leder gevat op rekenen dat zij bij een heel belangrijk besluit kan steu nen op de hulp van derden. De inbouw van deze bijstandsregeling maakt het voorstel van de KVP en AR vooi or.s in ieder geval tot een aanvaardbaar uitgangspunt voor een discussie over een nieuwe wettelijke re geling van de abortus. In die discussie zullen nog vete vraag punten opgehelderd dienen te worden. De kernvraag blijtt daarbij voor ons hoe In een wereld met glijdend normbesef één van de belanqriikste waarden van christendom en humanisme gerespecteerd kan blijven de eerbied voor het leven. Daadwei kelijk gerespecteerd Dat kan naar onze mening nooit een schijn vertoning zijn, die alleen door politieke motleven is ingegeven of een reqejing, zoals die van PvdA-ziide al ter tafel ligt en van WD-kant binnenkort te verwachten lijkt, wetteliike regelingen, die de al te simpele kreet van baas in eigen buik tot hoogste norm verheffen. met verder alleen een vrijwil lige bemanning aan boord. De Palestijnen gingen met deze voorwaarden akkoord. Eerst verliet de vrouw, die in verwachting bleek te zijn, met haar dochtertje de toiletruimte. Daarna volgden de commando's met dameskou sen over het hoofd en hun geblinddoekte gijzelaars. Het waren vier mannen en vier vrouwen, allen Fransen, die naar zij later vertelden de nacht staande in de herentoi letten hadden doorgebracht, daar zij geen toestemming hadden gekregen te gaan zit ten. Bij de Vliegtuigtrap her kregen odk zij hun vrijheid. Nog geen kwartier later het was even voor tien vertrok de Boeing 707 „Cha teau de Comoiègne" met de drie Palestijnen en de vrijwil lige bemanning van de lucht haven Orly. De Air France Boeing had op OIry 46 ton brandstof inge nomen, fuist genoeg voor een vlucht van ten hoogste zeven uur. Van de verkeersleidingen in Ciaïro, Beiroet en Damascus kreeg het toestel geen toe stemming te landen. Wel in Bagdad gaf men deze maar de Iraakse luchthavenautoriteiten lieten het voorkomen dat het om een Frans vrachttoestel ging dat op weg was naar Koeweit en in Bagdad een tussenlanding wilde maken om brandstof ln te nemen. Om 15.00 uur onze tijd landde de Boeing 707 op de luchthaven van Bagdad. Vier uur later om kwart over zeven steeg het toestel weer op met onbekende be stemming. Inmiddels hadden de luchtvaartautoriteiten in Koeweit al laten weten dat men alles zou doen om een llanding van het Franse vlieg tuig te voorkomen. Zo heette de film die de NCRV-televisie onlangs uitzond ter gelegenheid van Wereldlepradag (26 januari). 3? V-fmSm, -< Er is weer hoop voor hem en voor nog zo'n 20 miljoen andere leprapatiënten op de wereld. Oankzij moderne leprabestrijding. Dankzij Uw steun! De Nederlandse Stichting voor LEPRABESTRIJDING AMSTERDAM is op dif Jerrein de nationale organisatie in ons land. Zij werkt ongeacht ras, politiek ot godsdienst, ledereen die haar werk steunt zal over de besteding van ontvangen gelden persoonlijk worden ingelicht. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM De 35-ja- rige in Amsterdam woonachti ge Westduitser W.R. Wehling is door een bij hem inwonende Amerikaan, de 40-jarige W.P. doodgestoken. Het drama speelde zich af in de woning van de Duitser ln de Comradstraat- De twee CAïRO (UPI) Koning Feisal van Saoedi-Arabië heeft Egypte gisteren 100 miljoen dollar (250 miljoen gulden) geschonken ter „verlichting van de economische lasten" van dat land. Daarna verliet hij Egypte, na in de afgelopen weken een bezoek te hebben gebracht aan Arabische landen die financiële steun van hem krijgen. Dit heeft de regering in Cairo bekendgemaakt. Premier Abdel Aziz Higazi zei dat koning Feisal het be drag sdhonk „teneinde de broederlijke steun van Saoedi- Arabië aan zijn zuster Egypte te versterken". Het geld zou worden gebruikt om de lasten te verlichten die de kosten van belangrijke leveranties met zich brengen" NICOSIA (Reuter) Presi' dent Makarios is gisteren in Nicosia de straat opgegaan toen anti-Britse en anti-Ame rikaanse demonstraties uit de hand dreigden te lopen. De president reed in een konvooi auto's met loeiende sirenes na dat demonstranten een politie- cordon in de buurt van het Amerikaanse voorlichtingscen trum hadden doorbroken. met elkaar bevriende mannen kregen ruzie omdat Wehling bij een andere vriend wilde Intrekken waardoor de Ameri kaan op straat zou komen te staan. De ruzie liep zo hoog op dat de Amerikaan een brood mes greep en de Duitser een groot aantal steken toebracht. P. is door de politie ingeslo ten. FRANKFORT (DPA) De Amerikaanse luchtvaartmaat schappij Trans World Airlines (TWA) wil bij haar bedrijf in Frankfort per 31 maart circa 250 medewerkers ontslaan. Een woordvoerder van de TWA heeft gisteren meege deeld dat een omvangrijk soci aal plan o.m. voorziet in de betaling van nog een maand salaris voor elk jaar dat men bij de maatschappij eheft ge werkt. Tsjoe legde zijn verklaring over de vooruitzichten op vre de in de wereld af in een rapport aan de onlangs afge sloten bijeenkomst van het na tionale volkscongres (parle ment). „De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie zijn de grootste internationale onder drukkers en uitbuiters van de ze tijd, en zij zijn de bron van een nieuwe wereldoorlog", zo zei hij. „Hun felle strijd moet eens leiden tot een wereldoor log" Terwijl zijn verslag over de binnenlandse situatie in China vertrouwenwekkend was. Het Tsjoe zich pessimis tisch uit over de kansen op wereldvrede. „De huidige in ternationale situatie wordt nog steeds gekarakteriseerd door grote wanorde een wanorde die gToter wordt", zei hij voordat hij de Amerikaans- Russische rivaliteit als het grootste gevaar voor de vrede kenschetste. In zijn 3300 woorden tellen de rapport beklemtoonde Tsjoe dat de volksrepubliek China de politieke eenheid van West-Europa steunt. Hij hield ook een verbetering van Pakings betrekkingen met Amerika voor mogelijk, maar zag daarentegen ook geen eind komen aan de ideologische moeilijkheden met het Krem lin, dat verantwoordelijk wordt gesteld voor de breuk van de in 1969 gesloten ak koorden ter regeling van de grensconflicten. Zo had hij ails basisoonceptie van zijn rapport het reeds bekende thema ge nomen dat de „Russische soci- aail-imperialisten" sehijnaan- vaillen uitvoeren tegen China maar dat hun werkelijk doel West-Europa is. Voor de meer dan 2600 af gevaardigden wees de 76-jari- ge herkozen premier specula ties van de hand over een vergelijk inzake de principiële verschillen tussen Moskou en Peking. „De Russische leiders- kliek heeft verraad gepleegd aan het marxisme-leninisme en onze meningsverschillen met haar over principiële kwesties zullen nog lange tijd blijven bestaan", aldus Tsjoe. (Van onze redactie binnenland) ROERMOND In de nacht van zondag op maandag heb ben de ouders hun 27-jarige ongehuwde zoon J. L. uit Roermond levenloos aangetrof fen in de badcel van hun wo ning. De zoon is of door ver stikking door gebrek aan zuurstof, ot door koolmonoxi devergiftiging in verband met het niet goed functioneren van de geiser om het leven gekomen. De juiste oorzaak staat nog niet vast Daar heb je het nou, in het weekeinde rijdt Heintje zijn 26.000 D-mark kostende BMW in gruzeis, en prompt waar schuwt Tsjoe en Lai voor een derde wereldoorlog. Kijk, dat is nou politiek: op zijn tijd eens waarschuwen. Tenslotte heeft menige com mentator ten onzent China voor de laatste maal gewaar schuwd (het Gele Gevaar en zo, u kent dat wel), en nu waarschuwt Tsjoe eens terug- Wait belangrijk is, is dat Tsjoe de moeite neemt te waarschu wen en zo'n waarschuwing wereldkundig te maken. Ik moet mezelf corrigeren de brandweer heeft Heintjes BMW in gruzeis gereden. Maar dat helpt niets. El Al-te eer mit. Gelukkig maar. Lieden die zo op aen lucht haven spelen met mensenle vens zijn inderdaad: Vlieg-TVIG. •fr En koning Feisal gaat Intus sen weldoende rond: Nu weer ettelijke miljoenen voor Egypte. Klantenbindertje! Feisalde Uncle Sam van het midden-Oosten. Palestina-Comité: Vader A- bah-am- •fr Weet u hoe men spionnen herkentT Heel eenvoudig, lees maar: •fr „Vijandelijke spionnen kan men veelal herkennen aan hun bijzondere beleefdheid, hun streng nakomen van bevelen door overheid of politie gege ven,hun gekunstelde beschei denheid en geheimzinnig ver schijnen en verdwijnen, hun gewoonte om op alles acht te slaan, wat zij zien en horen; verder hun tegenwoordigheid op plaatsen waar oploopen voorkomen, hun onverschilli gen, soms onnoozelen blik, ais zij iemand iets vragen, hun gevatheid en vindingrijkheid, als hun iets gevraagd wordt, het bezit van papieren, die hun woorden steeds bevesti gen, ten slotte door hun schijnbaar opgewekten om gang en belangeloosheid in den handel, welke zij drijven, vrijgevigheid, welke zij tegen over de soldaten ten toon soreiden enz. Dlkwiils ook door groote geldsommen, waarover zij beschikken". Ik zou dus maar uitkijken. (Dit jraais stond tussen haak jes in het „Handboek voor den soldaat" anno domlni 1940) •fr Weest op uw hoede en lk ben heenen, resp. neem de beenen. MERIJN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Na het be kend worden van de hoofdlij nen van het KVP-ARP wets ontwerp afbreking zwanger schap staat het vrijwel vast, dat de Kamer binnen enkele weken nog een abortus-wets ontwerp zal bereiken en wel van de VVD-fractie. Het con fessionele ontwerp immers komt op een essentieel punt niet tegemoet aan het liberale denken, waar het afbreking van zwangerschap strafbaar blijft stellen voor de arts. De VVD wil de strafbaarstelling uit het wetboek van strafrecht geschrapt zien. Dat te berei ken lijkt niet mogelijk door middel van het indienen van een wijzigingsvoorstel op het confessionele wetsontwerp. Immers indiening van een wijzigingsvoorstel dat intrek king volkomen tegengesteld is aan de bedoeling van een wets ontwerp kan door de Kamer ontoelaatbaar worden ver klaard. Zou de Kamer dat niet doen en zou dus de VVD- fractie met een dergelijk amendement komen dan is de kans groot dat de confessione len hun wetsontwerp weer zouden intrekken. Om dat al les te voorkomen zal de VVD- fractie, vermoedelijk nog van daag beslissen een eigen wets ontwerp in te dienen. In libe rale kring acht men het moge lijk dat wetsontwerp binnen enkele weken gereed te heb ben. Het raamwerk, opgesteld door de fractieleiden mevrouw Veder-Smit (specialiste volks gezondheid) en mr. Geurtsen (juridisch specialist), is al ge reed. De WD gaat kiezen voor een eigen wetsontwerp omdat het uit 1970 daterende initia tief-wetsontwerp van de socia listen Lamberts en Roethof evenmin gemakkelijk te amenderen is. Dit wetsont werp is zeer summier: in feite alleen een voorstel tot schrap ping van de artikelen 295 tot en met 298 wetboek van straf recht, die betrekking hebben op de strafbaarstelling van het plegen of doen plegen van abortus. Met daarnaast opne- ming van een nieuw artikel dat de strafbaarstelling regelt van hen, die niet bevoegd zijnde de geneeskunst uit te oefenen, opzettelijk aborteren of doen aborteren. De indieners, de arts Lamberts en de jurist Roethof, beschouwen abortus als gelijk aan iedere andere medische ingreep. In beginsel Is de WD-fractic het daarmee wel eens, maar men vindt in liberale kring het toch noodza kelijk, dat abortus met wat meer zorg wordt omgeven. Een standpunt, dat door Lam berts en Roethof, getuige hun uitlatingen ln de Jaren na de indiening van hun wetsont werp, niet wordt verworpen, maar waarvoor zij in hun ont werp geen ruimte hebben ge schapen. Met de komende indiening van het WD-wetsontwerp Stijgt de kans, dat de abortus kwestie nog dit jaar van het politieke toneel verdwijnt Ook al is over de politieke afloop nog weinig met zeker heid te zeggen, gezien ook de rol die hierin is toebedeeld aan de minister van Justitie, mr. Van Agt. Feitelijk is de situatie op dit moment nu zo: er ligt van 1970 het initiatiefwetsontwerp Lam- berts-Roethof, dat door allerlei omstandigheden nog niet in behandeling is genomen (hoe wel de schriftelijke voorberei ding al in juni 1972 werd be ëindigd). Er ligt van juni 1972 het wetsontwerp Stuyt-Van Agt, waarvan de schriftelijke voorbereiding nog niet is begonnen. Dat houdt, evenals het niet in behande ling nemen van het socialisti sche ontwerp, verband met de afspraken die bij de formatie van het kabinet-Den Uyi ge maakt zijn. Op voorstel van formateur Burger werd toen immers besloten aangezien de kabinetspartners volkomen uiteenlopende opvattingen over de wettelijke regeling van abortus hadden en hebben dat de confessionele rege ringspartijen KVP en ARP met een nieuw eigen wetsont werp zouden kamen; dat dit wetsontwerp door de Kamers tegelijk met het ontwerp-Lam- berts-Roethof behandeld zou worden en dat tegelijk met of kort na de indiening van het confessionele wetsontwerp het kabinet het wetsontwerp Stuyt-Van Agt zou intrek- en. Die afspraak kan nu binnen kort worden nagekomen. De weg is dan open voor gelijk tijdige behandeling van het confessionele en het socialisti sche wetsontwerp. Maar nu dient de VVD zich ook aan. Het lijkt uitgesloten, dat de Kamer niet zou willen wach ten op dat liberale ontwerp. Te meer omdat dit ontwerp wel eens de sleutel zou kun nen worden voo' de poltieke oplossing van het nu al jaren slepened abortusprobleem. Immers, het ziet er naar uit, dat noch het confessionele noch het socialistische wets ontwerp in de Kamer een meerderheid verwerft. Dan zou zich een meerderheid kun nen vormen voor het liberale wetsontwerp. Een meerderheid van VVD, PvdA. D'66, PPR (ten dele), DS'70, PSP en CPN. Een aldus door de Tweede Kamer goedgekeurd initiatief- ontwerp moet dan nog door de Eerste Kamer, waar zich een gelijk samengestelde meerder heid kan aftekenen. Vervol- gnes moet het wetsontwerp om advies naar de Raad van State. Pas daarna komt het vraagstuk van de contra-signe ring door de verantwoordelij ke bewindslieden mevrouw Vorrink als minister van Volksgezondheid en mr. Van Agt als minister van Justitie aan de orde. Dat is een vraagstuk omdat het hier gaat om de persoonlijke verant woordelijkheid van minister Van Agt. Hij heeft in novem ber van het vorig jaar, tijdens het Kamerdebat over de kwestie-Bloemenhove gezegd, ervan overtuigd te zijn dat het wetsontwerp Lamberts-Roethof onder de huidige politieke verhoudingen 't staatsblad niet zou halen. Desgevraagd wei gerde minister Van Agt beslist om te zeggen of hij daarmee bedoelde, dat hij de mede ondertekening zou weigeren. In beperkte kring heeft Van Agt wel eens te verstaan ge geven dait van hem als katho liek die medewerking niet verwacht mag worden. Uiter aard is het nog veel te vroeg en ook onmogelijk om te spe culeren over de vraag of mi nister Van Agt soortgelijke zwaarwichtige bezwaren zou hebben tegen een door de volksvertegenwoordiging goed gekeurde wetsontwerp van de VVD. Wie naast elkaar legt de voorliggende wetsontwerpen (Lamberts-Roethof, Stuyt-Van Agt), het zo goed als Inge diende KVP-ARP-ontwerp en de gedachtenlijnen waarlangs de VVD een wetsontwerp wil maken, kan vaststellen, dat het KVP-ARP-ontwerp het strakste is. Gevolgd door het in te trekken ontwerp Stuyt- Van Agt. Met betrekking tot beide ontwerpen kan nauwe lijks van een liberalisering ge sproken worden. Volstrekte le galisatie van abortus willen Lamberts en Roethof: de vrouw beslist, abortus is toe gestaan mits ze door bevoegde geneeskundige wordt verricht. Volstrekte legalisering, maar met meer zorg omgeven zou het kenmerk worden van het nog in te dienen VVD-ont- werp. Abortus uit het wetboek van strafrecht (behalve wanneer het om abortus door niet be voegden gaat), de beslissing of abortus wordt toegepast is een zaak van de vrouw en haar arts. De arts is niet verplicht tot abortus. Wel is hij ver plicht na te gaan of de vrouw vrijwillig om abortus vraagt. Evenzeer dient hij na te gaan of in voldoende mate aan nazorg - met name het in ken nis brengen met de mogelijk heden van voorbehoedsmidde len wordt gedaan In de VVD-opvatting die daarmee nauw aansluit bij de confessi onele opvatting zou abortus verricht kunnen worden in ziekeninrichtingen en klinie ken die voldoen aan voor schriften door de minister te geven. Dat zou betekenen, dat abortus deel kan gaan uitma ken van het ziekenfondspak ket. Als voordeel van een be paling in de wet, dat klinie ken aan bepaalde voorschrif ten moeten voldoen wordt door de WD gezien, dat de minister de klinieken kan ver plichten gynaecologen en psy chiaters aan te stellen, die in noodzakelijke omstandigheden te hulp kunnen komen. Een abortusteam (zoals in het wets ontwerp Stuyt-Vam Agt) of een overleggroep (zoals in het KVP-ARP-ontwerp) wordt door de VVD afgewezen om dat gevreesd wordt dat derge lijke beperkingen ertoe zou den bijdragen dat de klok wordt teruggedraaid en abor tus in veel gevallen weer het jachtterrein van onbevoegden wordt. In het WD-wetsont- werp zou ook gesproken wor den over een glijdende schaal van indicaties voor abortus naarmate het geboorte-uur na derbij kamt. De medische in dicatie zou zwaarder dienen te zijn naarmate de geboorte dichterbij is. De indicatie zou in het wetsontwerp niet om schreven worden behalve in algemene zin: sociale en me dische indicatie omdat met name de medische kennis sterk aan veranderingen on derhevig is. In het (in te trekken) wets ontwerp Stuyt-Van Agt wordt bepaald, dat de arts voordat hij tot abortus overgaat moet overleggen met de huisarts van de vrouw (af wanneer «leze daartoe niet bereid is of de vrouw daartegen bezwaren heeft, met een andere arts, die in de plaats van de huisarts kan bijdragen tot de nazorg) en met één of meer deskundi gen. Die deskundigen zijn in het wetsontwerp, in tegenstel ling tot dat van KVP en ARP, niet nader aangeduid. Bij dat verplichte overleg moet wér den nagegaan of a) voortzetting van de zwangerschap voor het licha melijk of geestelijk welzijn van de vrouw een ernstige be dreiging met zich brengt en b) het belang van de vrouw uit dien hoofde zwaarder weegt dan het belang van de ongeboren vrucht, mede gelet op de duur van de zwanger schap. Abortus zou alleen ver richt mogen worden in een algemeen ziekenhuis, een zie kenhuis door de minister aan te wijzen, een door de minis ter erkende inrichting. Het wetsontwerp kent niet de be paling van het KVP-ARP-ont werp dat een inrichting ver bonden moet zijn, al is het maar door zijn bestuursleden, met een ziekenhuis.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9