Aanbod oorzaak vertraging Tien maanden geëist voor diefstal van kleding Extra krediet voor zwembad VERSCHIL IN INZICHT LEIDT TOT VERSCHIL IN BEDRIJFSRESULTAAT Manifestatie CNV in Goes Dagelijkse passagiersdienst op Engeland weer intact RIJKSHAVENMEESTER EDENS OVER HET SCHUTTEN IN HANS WEERT: Wijziging kermis Hansweert Schuttevaer betreurt aftreden bestuur Diefstallen opgelost Ledenbestand NVSH „De Bevelanden" ongeveer gelijk gebleven Studiedag over de boer als ondernemer Fruitteelt- show in Kapelle trok veel bezoekers stad streék Vlissingen Kruiningen Goes LACONIEK Goes Reimerswaal stelt grond- transacties vooi DINSDAG 21 JANUARI 1975 (Van onze correspondent) VLISSINGEN Vlissingen heeft na twintig jaar weer een vaste dagelijkse passagiers- dienst annex goederenverbin ding met het Engelse Sheer- ness. De Deense rederij '-au- ritzen is al gestart met de eerste trip. Voorlopig wordt de dienst met een schip onder houden en wel met de 2300 ton metende Ferry boot Olau- west. Over enkele maanden wordt een tweede zusterschip ingezet, de Olau-east. Burgemeester drs. Th. Wes terhout van Vlissingen zei tij dens de ontvangst van de Olau-west in de Vlissingse binnenhaven te hopen dat de nieuwe lijndienst een goede toekomst tegemoet galat. De haven van Vlissingen die op treedt ails agent van de Deense maatscha-pij heeft ervaring op gedaan met de Thanet Ship ping Dine, een vaste vracht- dienst op Remsgate, die eind vorig jaar moest worden stop gezet omdat de reder het con tract met de schepen beëindig de. De havendirecteur, de heer C. Oreel, bood de kapi tein van de Olau-west een wandbord aan ter gelegenheid van de eerste aankomst. De prijzen van de overtochten zijn zeer aantrekkelijk gehou den. Zo kost een enkele reis voor volwassenen 24 gulden, voor kinderen tot 4 jaar de hailive prijs. De overtocht voor de aiuto komt oip 48 gulden. De ferryboot doet gemiddeld ze ven uur over de reis van Vlis singen naar Sheerness, een plaatsje dat op 75 kilometer afstand van Londen ligt. Iedere keer kunnen er zes honderd passagiers en 185 per sonenauto's en dertig vracht auto's meegenomen worden. Als het tweede schip, de Olau- east wordt ingezet wordt het aantal vaarten automatisch verdubbeld. De Olau-lijn re kent volgens de directeur van de firma Lauritzen op klandi zie uit België, Brabant en Zeeland. De eerste aankomst vrij dagmiddag verliep nogal moeilijk in verband met de harde wirud. Lukte het aan vankelijk niet de veerboot af te meren, na enige uren ver traging konden de genodigden alsnog aan boord gaan. EMBhm (Van een onzer verslaggevers) HANSWEERT/VLISSINGEN „Het enorme scheepsaanbod in de sluizen van Hansweert is er in de eerste plaats de oorzaak van dat het schutten soms niet zo vlot gaat als de schippers wensen. Ons sluispersoneel doet wat het kan, maar is door ziekte en vakantie van collega's vaak overbelast. Na de inge bruikneming van de Schelde-Rijnverbinding zal de opeenhoping van schepen in Hansweert grotendeels tot het verleden behoren". Drukte in en bij de sluizen van Hansweert. markten GOES-KRABBENDIJKE, 20 januari Groenten: per stuk. kropsla 1118, knolselderij met groen 8 en doordr. Pei kg: aardappelen 10, gr. sav kool I 24—36, II 8—10, rode kool I 1519, II 9, witte kool 2528, boerekool 2022, spruiten A 5165, B 2837, prei A 4069, B 20, witlof I UO—140, II. 55—120. afw. 40, uien 2325, kroten 834, peen 23. (Van een onzer verslaggevers) HANSWEERT B. en W. van Reimerswaal stellen de gemeenteraad voor te bepalen dat de kermis in Hansweert met ingang van dit jaar zal worden gehouden op de zater dag voor Pasen tot 18.00 uur en op de daarop volgende maandag en dinsdag. Het college merkt in zijn preadvies op dat de kermis in Hansweert voor 1961 ook al op de zaterdag voor Pasen en de daarop volgende maandag en dinsdag werd gehouden. In mei 1961 besloot de gemeente raad van de voormalige ge meente Kruiningen de jaai- lijkse kermis in Hansweert te verzetten naar tweede paasdag en de daarop volgende dinsdag en woensdag. De kermisex ploitanten hebben de wens te kennen gegeven de kermis weer te verzetten naar de za terdag voor Pasen en de daar op volgende maandag en dins dag. Zij kunnen namelijk op zaterdag meer verdienen dan op een midweekse dag. De meerderheid van B. en W heeft hier begrip voor. De Hansweertse kerkbesturen wensen echter vast te houden aan de bestaande regeling om dat naar hun mening de paas dagen een wijdere betekenis hebben dan alleen ontspan ning. Bovendien valt de be doelde zaterdag in de zoge naamde stille week. In de periode van 10-1-1975 t.m. 15-1-1975 zijn aan het hoofdbureau van gemeentepo litie te Vlissingen de volgende gevonden voorwerpen aange geven: zeildoeken tas, diverse bankbiljetten, linker dames handschoen, diverse sléutels. portemonnaie plus inhoud, kruiwagen, zwart lak kinder schoentje. zonnebril plus sjaal, bruine tas. Zwart-wit ko nijn. Aan het politiebureau te Oost-Souburg zijn in de perio de van 8-1-1975 t.m. 15-1-1975 de volgende gevonden voor werpen aangegeven: bos sleu tels (5) step op luchtbanden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Het is een onbegrijpelijke zaak dat in onze organisatiewereld het bestuur van een vereniging opstapt zonder dat de leden de kans hebben gekregen een nieuw bestuur te kiezen. Als hoofdbestuur zullen we nu moeten proberen de afdeling de Bevelanden weer in goede banen te leiden". Dat zei mr. J. J. A. van Dam, landelijk voorzitter van de koninklijke schippersvere niging Schuttevaer, naar aan leiding van het aftreden van het voltallig bestuur van de afdeling de Bevelanden van Schuttevaer. Mr. Van Dam be treurde het dat de afdeling door de voor hem niet onver wachte handelwijze van het afdelingsbestuur in een nood situatie was geraakt. „Als hoofdbestuur kunnen we na tuurlijk piet elke keer als hoe der van een afdeling optreden. De afdelingen moeten zoveel mogelijk hun eigen boontjes doppen, maar in dit geval zul len we er toch iets aan moeten doen". De algemeen voorzitter van Schuttevaer is in het bijzonder teleurgesteld over de zoals hij het noemde „na ons de zond- vloed-mentaliteit" van het af getreden afdelingsbestuur van de Bevelanden. „Gezien de samenstelling en maatschappelijke functies van de bestuursleden was het be grijpelijk dat op de ledenver gadering van afgeLopen zater dag in Wemeldinge weinig animo bestond om zich kandi daat te stellen voor een be stuursfunctie", aldus mr. Van Dam. Hij zei tenslotte dat er geen sprake van kan zijn dat het hoofdbestuur zijn door de afdeling de Bevelanden ge wraakte beleid zal ombuigen, zoals het afgetreden afdelings bestuur als voorwaarde had gesteld voor een eventuele te rugkeer. NCVB De afdeling Krui ningen van de Nederlandse Christelijke Vrouwenbond is bijeengeweest ir. het gerefor meerde jeugdgebouw voor haar maandelijkse bijeen komst. De presidente me vrouw Jansen van Nieuwen- huize verwelkomde de heer M. Dijke. De heer Dijke hield op deze bijeenkomst een lezing over Israël die werd toegelicht met dia's. De eerstvolgende bijeenkomst zal gehouden worden 12 februari. Nieuwe Chinees Op vrij dag 24 januari om 20.00 uur zal burgemeester mr. F.G.A. Huber in Goes de opening verrichten van het nieuwe Chinees-Indisah restaurant Ming Garden op de hoek van de Markit en de Korte Kerk straat in Goes. In het pand was vroeger het politiebureau gevestigd. CZAV Op donderdag 30 januari houdt de coöperatieve Zeeuwse aan- en verkoopvere niging CZV in de Prins van Oranje te Goes de algemene vergadering. Aanvang 10 uur. (Van onze correspondent) HULST Naar aanleiding van het feit dat er de laatste maanden bij de rijkspolitie in Hulst veel aangiften waren binnengekomen van diefstallen uit geparkeerd staande auto's en ook diefstal van benzine uit auto's, is de Hulsterse poli tie overgegaan tot aanhouding van P. J. uit Hulst. De aan houding van P. J heeft geleid tot de oplossing van een vijf tiental diefstallen uit auto's. Tijdens huiszoeking bij J. trof men een aantal goederen aan die uit auto's waren gestolen, alsmede een aantal jachtpatro nen. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De offi cier van justitie bij de recht bank in Middelburg heeft tien maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar geëist tegen de twee jon gelui, die op 30 oktober van het vorig jaar in Goes op he terdaad betrapt werden bij de diefstal van lederen kleding uit de Leather Machine. De twee jongens, de 23-jari- ge F.B. uit Voorburg en de 27- jarige W.M. uit Den Haag wa ren de zaak binnengeklommen via het w.c.-raam. Ze hadden een flinke stapel jassen vast in de tuin klaargelegd om in te laden, toen ze door de poli tie werden betrapt. Dit zijn economische misdrijven, stelde de officier van justitie, die leren jasjes zijn een zeer ge wild artikel. De beide mannen beschikten allebei over een forse straflijst. De officier van justitie beschreef de twee mannen dan ook als betrekke lijk zware jongens, die de diefstal vam tevoren gepland en in elkaar gezet hadden. De rechtbank doet op 29 januari uitspraak. Aldus de reactie van de heer H. Edens, rijkshaven meester voor de Westerschelde op de scherpe kritiek die in de laatste algemene ledenver gadering van de afdeling de Bevelanden van de schippers vereniging Schuttevaer is ge spuid over de bediening van de sluizen in Hansweert. Ver scheidene schippers verweten het sluispersoneel gebrek aan organisatie en deskundigheid. Overigens wilde de heer Edens niet verder ingaan op de klachten van de schippers. „Wij zullen deze klachten, wanneer ze ter kennis worden gebraoht van het hoofdbestuur van Schuttevaer, in behande ling nemen en het resultaat aan het hoofdbestuur van Schuttevaer meedelen". De rijkshavennieester zei dat liet de eerste keer was dat hij van de zijde van schippers klachten heeft ver nomen over de bediening op de Hansweertse sluizen. De heer Edens weigerde commen taar te geven op de klacht van de schippers met betrekking tot de deskundigheid van het sluispersoneel. „Dat doe ik niet omdat het hier om per sonen gaat". Op de sluizen ln Hansweert reageerde het sluispersoneel vrij laconiek op de klachten van de schip pers. Een van de sluiswachters zei: „Er gaat geen dag voorbij of er is hier altijd wel wat aan de hand met schippers. Natuurlijk hebben ze allemaal haast. Het gaat hun nooit snel genoeg naar de zin. Vooral de eigen bazen onder de schip pers kankeren nogal eens. Lo gisch, want juist voor deze mensen kost oponthoud geld. Maar de capaciteit van de sluizen is nu eenmaal beperkt. Vol is vol. Gemiddeld komen hier per dag zo'n driehonderd vijftig schepen schutten. Daarbij komt dat de grootste sluis van Hansweert al hon derdtien Jaar oud is. Die is natuurlijk al lang niet meer berekend op de drukke scheepvaart van tegenwoordig. Al jaren bestaar. er plannen voor een nieuwe sluis in Hansweert, maar of die er ooit zal komen is de vraag, vooral als de nieuwe Schelde-Rijn verbinding eenmaal goed be gint te lopen. Nee, de schip pers moeten hun kritiek niet richten tot het sluispersoneel maar tot onze grote baas in Vlissingen. Wij kunnen het niet helpen dat het aanbod van schepen veel groter is dan de verouderde sluizen van Hansweert kunnen verwer ken'. Op de kade van de sluis fluit een schipper op zijn vin gers om de aandacht van de sluiswachter te trekken. De man bediuidt dat hij graag de nog lege sluis wil invaren De optimist. Via de megafoon wordt hem overduidelijk te verslaap gegeven dat hij nog niet aan de beurt is. Ook deze schipper zal wel zo zijn eigen gedachten hebben over de be diening van de sluizen in Hansweert „Tja", zegt de sluiswachter, „zo gaat dat tientallen keren per dag. Voor sommige schippers doen we het nooit goed." (Van een onzer verslaggevers) GOES Het ledenbestand van de afdeling De Bevelan den van de Nederlandse Vere niging voor Seksuele Hervor ming is over het afgelopen jaar ongeveer gelijk gebleven. Dit heeft voorzitter H. Ver beek meegedeeld op de on langs te Goes gehouden jaar vergadering van de NVSH-af- deling De Bevelanden. Over het algemeen genomen ls de NVSH wel blij met het ge-li jkblijven van het ledenbe stand, gezien de moeilijkheden waarin de NVSH landelijk verkeert. Van die moeilijkhe den noemde voorzitter Ver beek de tegenkrachten die de waardigheid en waarachtig heid van de NVSH geweld aandoen. Dat de afdeling De Bevelan den betreft, zijn de activitei ten in ieder geval voorlopig nog niet van de lucht. Er is een verantwoorde opzet ge maakt op het gebied van in formatie en bibliotheek. Een voorlopig onderdak hiervoor is gevonden in het Sociaal Cen trum aan de Zusterstraat in Goes. Ook de verschillende werkgroepen draaien goed. Gespreksavonden weiden ge organiseerd rond de thema's „het moderne huwelijk" en „relatietraining". Het komende jaar zullen de activiteiten zo wel voor leden als voor met- leden verder uitgebreid wor den. Voor leden houdt dat on der meer in gemengde sauna- avonden, jeugdsoos- en ouder avonden. Voor niet-leden on der meer open soosavonden, filmavonden, jeugdinformatie, ontspanning, kaartavonden en thema-avonden. Tafeltennis Evenals in 1970 is Piet Korstanje van de TTV Goes tafeltenniskampioen 1975 van Goes geworden. In de finale won hij vrij gemak kelijk van C.W. van Moorten met de cijfers 2111, 2112 en 21—7. IV an een onzer verslaggevers) YERSEKE Het technisch adviesbureau van de Vereni ging van Nederlandse Ge meenten maakt goede vorde.' ringen met de onderhandelin gen tot het afsluiten van zake lijk-rechtovereenkomsten met oe grondeigenaren, die betrok ken zijn bij de aanleg van de rioolpersleiding Yerseke- Waarde. Met een aantal eige naren is inmiddels overeen stemming bereikt. Om op redelijk korte ter mijn met de aanleg van de persleiding le kunnen begin nen vinden B. en W. van Rei merswaal het gewenst dat reeds nu met de grondeigena ren zakelijk-rechtovereenkom- sten worden aangegaan. Hel komt in de raadsvergadering van Reimerswaal op dinsdag 28 januari aan de orde. (Van onze correspondente). AXEL De leden van de financiële commissie, die gis- teravond in het Axelse stad' huis voor een vergadering bij een waren, kregen een toege voegd agendapunt voorge schoteld. Er werd n.l. goed keuring gevraagd voor een krediet-aanvrage van 95.000 gulden voor het nieuwe zwem bad. •- Er bleek dat er in de begro ting op verschillende posten niet is voorzien, zodat er extra geld op tafel moet komen voor verlichting, voor coating van de baden, voor het leggen van t.v.-kabels en de materialen daarvoor en voor de inventa ris. Omdat dit bedrag niet op de begroting stond, kan hier ook geen subsidie over ver kregen worden. Bovendien is gebleken, dat de begroting van de Nederlandse Heidemij is aanbesteed, zonder dat de een trale dienst deze onder ogen heeft gehad. „Hier zijn blun ders gemaakt", constateerde voorzitter J. Deurloo en noem de het „een diep betreurens waardige zaak". Aangezien de bouw niet plotseling stopgezet kon wor den, moesten de commissiele den zich wel noodgedwongen akkoord verklaren met het voorstel. Gesproken werd ver der over de medewerking aar de regionale Zeeuwsch-Vlaam- se woningbouwvereniging voor de bouw van zes bejaarden wo ningen aan de Kerklaan in Koewacht en van 23 eenge zinswoningen aan de Buiten weg en de Van Gistellelaan in Axel. Ook de leden van cte com missie gemeentebedrijven, waar deze punten eveneens werden behandeld, gingen met de voorstellen akkoord. In de financiële commissie werd verder goedkeuring gevraagd voor de plannen van de afval waterleiding kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen tot uit breiding van het buizennet tot met hit tracé Koewacht-Zuid- dorpe, met de bedoeling te zijner tijd Koewacht aan te sluiten op de riolering. Met dit plan, dat in drie fasen uitge voerd zal worden, is een be drag gemoeid van drie miljoen gulden. Men kan waarschijn lijk een rijkssubsidie van 75 procent krijgen. „Een mini mum", aldus voorzitter Deui- loo. Voor 1 april moet er met de werken worden be gonnen. De commlssle-leden Hame link en Vink plaatsten enkele vraagtekens bij de sluiting van het gemeentelijke kam peerterrein De Boshoek en vroegen zich af, wat Axel ei genlijk nog te bieden had. In de commissie voor gemeente bedrijven, die onder voorzit terschap stond van wethouder M. L. M. IJsebaert werd nog gesproken over het gelijktrek ken van de grondprijzen in de gemeente Axel. (Van een onzer vrslaggevers) GOES In een bomvolle zaal van de Prins van Oranje in Goes is een studiedag ge houden met als thema de boer als ondernemer. Na de ope ning door ing. H.J. Boogert, voorzitter van de Federatie van Verenigingen voor Be drijfsvoorlichting, hield dr. ir. L.C. Zachariasse, wetenschap pelijk medewerker van het LEI, als eerste inleider een teehnisch-economische verhan deling over het ondernemer schap in de landbouw. Hij zei onder meer dat bij vergelijkende onderzoekingen op overeenkomstige akker bouwbedrijven, onder andere in het zuidwestelijk kleige bied, verschillen bleken te be staan in beslissen en handelen van de boeren, die grote ver schillen in de bedrijfsresulta ten tot gevolg hebben. Hierbij spelen met name de verschil len in bruto geldopbrengsten een belangrijke rol. Volgens dr. Zachariasse kan door een nog betere toepassing van be staande kennis en inzichten in de landbouw tot inkomensver betering worden gekomen. De heer R.C. Nijmeijer, on der-directeur van de centrale RABO bank, zei in zijn cause rie over moeilijkheden en mo gelijkheden bij de landbouwfi- naneiering dat de bedrijfsfi- nanciering onmogelijk is los te zien van de ontwikkelingen op korte en lange termijn in de agrarische sector en daarbui ten. Hij meende dat bij de huidige tekortsituatie op de wereldmarkt de prijsvoorrit zichten voor enkele belangrij ke akkerbouwprodukten niet ongunstig zijn. Gemiddeld genomen blijkt de eigen-vermogenspositie van de Zeeuwse akkerbouwbedrij ven gunstig te zijn. Financie ringsproblemen kunnen zich echter voordoen bij bedrijfs opvolging op eigenaarsbedrjj- ven en bij pachters die het bedrijf in eigendom moeten overnemen. De 6nelle wijzi gingen in de agrarische sector noodzaken de ondernemeis tot een voortdurende aanpassing van hun bedrijf aan deze ont wikkelingen, aldus de heer Nijmeijer. Drs. B. Veltman, hoofd van de sociaal-economische voor lichting van de CBTB, wees erop dat vandaag de dag veel kritiek wordt geleverd op on dernemingsactiviteiten. Velen twijfelen eraan of de onderne mer nog de motor is van de maatschappij. De rol van de ondernemer is volop in discus sie. De ondernemers dienen er, zo zei de heer Veltman, steeds meer bewust van te zijn dat de overheid de vrijheid van de ondernemer inperkt. Zon der deze begeleiding en maat regelen van de overheid zou er in een land als Nederland met zijn dertien miljoen mwo ners geen orde op zaken ge steld kunnen worden. Drs. Veltman vestigde de aandacht op verscheidene mogelij khe den op het fiscale vlak die de moeilijke inkomenspositie van de vrije ondernemer enigszins kunnen verlichten. Naar aanleiding van de in leidingen vond nog een forum discussie plaats onder voorzit terschap van ir L.Th. de Wit, consulent voor de akkerbouw en rundveehouderij. (Van onze corresponde KAPELLE Naar sc ting tussen 500 en 000 f telers uit alle delen van land maar ook uit Bra en van Zuid-Hollandse landen hebben de show- zocht die werd gehouden de veilinghallen in Kapt Biezelinge, ter gelegen van de ontwikkeling voor de Zeeuwse fruitt In ongeveer 15 stands t den een groot aantal hul delen voor het fruitbedrij) toond en gedemonstreerd verder was er een demo tie met fruitsorteermachinei De organisatie berustte de Kring Zeeland en W- Brabant van de NF0, standsorganisaties en de Veilingorganisatie. NFO- voorzitter M. J. Goud Baarland zei in zijn openi woord bijzonder verheugd zijn over de grote opkom;: nadruk werd gelegd op de monstra-tie met sorteernr nes. Volgens de heer zijn de huiidige sorteer nes technisch volmaakt ts- in veel gevallen wordt er telers een ondeskundig bruik van gemaakt, waa" er teveel beschadiging tij het sorteren ontstaat Hoe dit voorkomen worden vertelden achter volgens de heren P. Meen en A. v.d. Vrie van het C<r lentschap voor de Tuinbouw Goes en de heer G. van B- van het Sprenger Instituut Wag-eningen. Met behulp i lichtbeelden maar ook praktisch werken ter pla lieten zij de telers zien hoe gewerkt moet worden om optimaal sorteerresultaat verkrijgen. De verschillende handek die hun machines en ar1 hulpmiddelen toonden w bijzonder tevreden over de langstelling van de kant de telers. Zeer duideï kwam naar voren welk grote vlucht de mechanis op het fruitbedrijf heeft men. Niet alleen voor d( wassenbescherming en gro bewerking maar ook werkzaamheden als de Zo was er o.m. van de Gijssel te Wemeldinge frees met compressor om kankeraantasting in vrucht men te bestrijden. Tot nu moest deze aantasting met hand uitgesneden worden, worden de kankerple' I weggefreesd. (Van een onzer verslaggevers] GOES In de Grote. Maria Magdalenakerk in organiseert het CNV op dag 4 februari een manii tie in samenwerking met Werkende Jeugd. In de daguren wordt er in de k' een informatie-markt den en 's avonds is er rayonvergadering. Het hele programma is doeld voor Zeeland en We* Brabant Tijdens de infoi tie-markt gaan de CNV speciaal de nadruk leggen de nieuwe wet, die gel. loning van mannen en v wen regelt- Andere probic die ook de aandacht krijg zijn het minimum-je-ugdl en de arbeidsvoorwaarde voor werkende jongeren. Voor de kinderen is middags ook een filmprogra- ma. De bezoekers worden w koffie en erwtensoep voorzit' Een vam de gasten tijdens avondvergadering is de heer Lanser, vakbondsvoorw® van het CNV. Verder z* meewerken de brass-band V da uit Middelburg en jeugdkoor uit Goes. Jan Schaefer volgende meek in Goes (Van een onzer verslaggever GOES Op dinsdagayfj 28 januari is staatssecretaris Schaefer van Volkshuisvesh en Ruimtelijke Ordening P spreker op een biieenkony van het gewest Zeeland de PvdA in de Prins Oranje te Goes. Het on»- werp is het nieuwe buur-f" subsidiebeleid er> bijzonder oroblemen met betrekking de ruimtelijke ordening- biieenkomsi begint om acht.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 6