MUJKIC HEEFT REEDS 50 FANS SOSONKO EN BROWNE: SNEL REMISE DUUNDAM WEG BIJ TON VISSERS U Ram: „Het doet ine niets" Joegoslavische meisjes Dit Bosschenhoofd komen kijken als hij speelt OVERWINNING ATJE KEULEN Sfs Kneteman vervangt Cees Bal sport Frisol in drie grote rondes DINSDAG 21 JANUAR11975 (Van onze sportredactie) BREDA - Fikret - „Pike" - Mujkc kijkt met verlangen uit naar het moment dat hij de kleuren van NAC daadwerkelijk kan gaan verdedigen. Momenteel moet de KNVB nog een bevestiging krijgen van de transactie tussen Dinamo Zagreb, waar Mujkic voor uitkwam en zijn huidige werkgever NAC. Naar alle wavschijnlijkheid zal die bevestiging in de loop van deze weck in Den Haag aankomen, zodat de Joegosla vische cx-international zo idag eventueel opgesteld kan worden. Fikret Mujkic is 25 jaar. Nor maal mogen spelers in Joegosla vië pas naar net buitenland als e 28 jaar zijn. Mujkic hierover: "5d< Als de club toestemt mag je ook al voor je 28ste naar het buiten land. Dat is cok het geval als je amateur bent. Maar normaal moet je als je prof bent 28 zijn om naar het buitonland te mo gen. Ik ben in ieder geval blij dat Dinamo mij toestemming gege ven heeft". Mujkic begon zijn voetbal loopbaan bij Zeleznicar Seraje- vo, de club uit zijn geboorte plaats. Daarna verhuisde hij naar Dinamo Zagreb waar hij ongeveer drie jaar vertoefde. De laatste anderhalf jaar kwam er van voetbalion niet zo erg veei terecht, omdat hij zijn militaire dienstplicht meest vervuilen. Maar zijn voetbalkwaliteiten waren voor do heren van de Joe goslavische bond niet onopge merkt gebleven. Mujkic werd achtmaal in het nationale team gekozen en speelde daarnaast heel wat keren in Jong Joegosla vië. „Daar waren mooie wed strijden bij. Ik heb in Rio de Ja neiro tegon Brazilië gespeeld. Daar weri het 3-3. Ook Honga rije - Joegoslavië zal me altijd bijblijven. Die wedstrijd ein digde in 2-2. Ik maakte beide doelpunten". Voor Fevenoord zal Fikret Mujkic ooi: geen volslagen on bekende zijn. Enkele maanden ?eleden speelde de Rotterdamse ormatie een oefenwedstrijd tegen Dinamo Zagreb. De Joe- foslaven wennen dit duel met -0 Mujkic schreef twee doel punten op zijn naam. Fikret Mukic wil in Neder land als voetballer furore ma ken Zijn Joegoslavische periode beschouwt hij ais afgesloten. „Door enkele ongelukkige om standigheden, zoals die mili taire dienst raakte mijn interna tionale carrière in het slop. Ik wil in de voetballerij naam ma ken. En ik geloof dat dat in Ne derland mogelijk is. In Neder land werdt toch voetbal van we reldklasse gespeeld. En hier valt ASSEN (AVP) - In Assen zijn gisteren nationale schaatswed strijden gehouden voor B-rijders en rijdsters en dege nen, die afvielen voor de kern ploeg. Atje Keulen-Deelstra reed daarbij haar eerste klasse mentswedstrijd van dit seizoen. Zij won zowel de 50(1 als de 1.500 meter in respectievelijk 46,5 se conden en 2,32.3. De wedstrij den in Assen vormen in feite liet eerste deel van de vierkamp, die volgende week dinsdag in De venter wordt voltooid. De Uitslagen: Dames: 500 me ter, 1.500 meter: 1. Atje Keulen-Deelstra 46,5 2 32 3; 2. Truus de Koning 47,6 2.33 2; 3 a oc Katee-Rijneveld 48,5 Je,1)e Heslinga 48,6 c .(9 2; 5 Marian van der Berg 90 sP'inters 500 en lOOOmeterl Piet de Boer 41,7 !;,29 ?;„2 Arjan van de Kreeke 42.7 1 28 3; 3 Tjibbe Hoks 42,3 André Kraayenveld i O 1 0 0 All-r, tnders: 500 en 5.000 meter p. is tussenklassement John Oudt 42,6 8.29.3 93 500 aia$an Draayer 43.9 8 18.8 4.6 8.30.3 95.630!' T°" S,'^ter uiteraard heel wat meer te ver dienen". Fikret Mujkic geeft toe dat hij wel zal moeten wennen aan het type voetbal dat hier gespeeld wordt. Maar volgens hem zal dat toch niet al te grote problemen opleveren. „Hier wondt modern voetbal gespeeld. Ik heb genoten van de wedstrijden van Neder land tijdens net wereldkam pioenschap. Maar er wordt wel met de nodige kracht gespeeld. En dat is in Joegoslavië beslist niet het geval. Daar gaat het al lemaal wat speelser Mujkic werd twee jaar gele den aan zijn knie geopereerd, maar daar neeft hij totaal geen last meer van. „Ik kan alles met die knie doen. Dat is geen be lemmering meer" En Branko Perovanovic, die Mujkic mo menteel begeleidt, vult hem aan: „We hebben dat ook aan het NAC-bestuur meegedeeld. Hij is nou ook gekeurd en toen is ge bleken dat alles in orde was Mujkic verblijft momenteel in hotel De Kroon. NAC is bezig met het zoeken naar een woning. Aan het eind van deze maand hoopt Mujkic die woning te be trekken. De Nederlandse taal is voor de Joegoslavische ex- international overigens wel een probleem. Hij spreekt alleen maar Joegoslavisch. „Het is na tuurlijk wel moeilijk. Maar ik zal mijn best doen om zo vlug mogelijk de taal aan te leren. Dat komt de contacten met de andere spelers uiteraard alleen maar ten goede. Maar ik moet zeggen dat ik bij NAC erg goed ontvangen ben". Fikret Mujkic kan in ieder ge val rekenen op de steun van heel wat Joegoslavische meisjes die in Bosschenhoofd wonen. Do- brila Perovanic, de leidster van het pension in Bosschenhoofd heeft toegezegd dat ze hun land genoot met raad en daad terzijde zullen staan. Grijnzend zegt Branko Perovanovic: „Ze heb ben gezegd dat ze zondag ais NAC tegen FC Den Haag speelt en Pike meedoet, ze met min stens vijftig meisjes naar Breda zullen komen om hem aan te moedigen. Dat betekent voor hem natuurlijk een extra stimulans". Mujkic hoopt in ieder geval dat NAC het contract dat aan het eind van het seizoen afloopt zal verlengen. „Ik wil graag in Nederland blijven. Tot nu toe is het me goed bevallen. En ik zal er alles aan doen om het Bredase publiek tevreden te stellen. Conditioneel heb ik nog een ach terstand, maar ik train nou ie dere dag keihard om die achter stand weg te werken. Ik ben nou uitgeleend tot aan het eind van het seizoen. Hopelijk wil NAC me ook het volgend seizoen. Ik zal er in ieder geval keihard voor werken". ROMAIN VAN DAMME ffötpii imMmmèÊÊIsMmd-i „Pike" Mujkic „Ik zal er bij NAC keihard voor werken' WUK AAN ZEE (ANP) - Ronden in schaaktoernooien zijn onvergelijkbaar. Was de vijfde van zondag van uur tot uur een brok geweld, de gis teren gespeelde zesde ronde deed de schaakharten maar ten dele kloppen. Gistermid dag ging de aandacht vooral uit naar Browne en Sosonko. De witspelcr is de toernooi- winnaar van 1974, en hij was natuurlijk op de zege uit. Zwart koerst op 8 punten - een grootmeesterresultaat - en had om die reden pan huis uit weinig belang bij een ge vecht. Evenwel een Siciliaan eist een clinch. Sosonko ging die aan. Na het traditione le,d5 te hebben doorgezet, bracht hij een dame-offer. Vriend noch vijand kon er aanvankelijk een touw aan vastknopen. De complicaties leken niet te overzien. I11 elk geval nam Browne er meer dan een uur voor alvorens hij zijn plan blootlegde. Hij aan vaardde het offer, ruilde een sterke loper van Sosonko en had tenslotte een dame voor twee paarden. De zwartspcler kon echter nog op initiatief hopen. De analytici zullen evenwel te zijner tijd hel laatste woord moeten spreken. Onverwacht snel werd namelijk tot punten- deling besloten. Browne moest nog 20 zetten doen in 10 minu ten. Van die taak zag hij graag af: Gezamenlijk klommen ze al dus naar 4 punt. Sosonko moet er nog 4 bij maken voor het grootmeestcrresultaat., daartoe resten hem nog 9 partijen - een prettig vooruitzicht. De remise Furman-Geller was er een van het beruchte soort, hetgeen - in wat mindere mate - ook Hübner-Hort mag worden verweten. Zeer fel streden Kutj- pers en Timman. Laatstge noemde had urenlang het initia tief, doch Kuypers speelde het slot uitermate precies. Hij is tenminste van de hatelijke nul verlost. De uitslagen van de gister middag voor het Hoogoven toernooi gespeelde partijebn zijn: Grootmeestergroep 6e ronde: Kavalek (USA) - Ree (Ned.) af gebr Gligoric (J SI.) - Lange- weg (Ned.) afgebr.; Furman (SU.) - Geiler (SU V2-V2; Hüb- ner (Brd.) - Hort (Tsj.) V2-V2 Kuijpers (Ned.) - Timman (Ned.) V2—'/2Popov (Buig.) - Portisch (Van on* sportredactie) ROTTERDAM - «er Knete niann zal Cees Bal in de Rotter damse zesdaagse, die donderdag zal beginnen, vervangen. Knc- teinann, die vorig seizoen de Amstel Goldrace op zijn naam bracht, zal rijden met wereld kampioen der profstayers, Cees Stam. (Van onze sportredactie) VALKENBURG - Gistermiddag is de breuk tussen Leo Duyndam en Aisaver definitief geworden. Na diverse tele foontjes deelde Leo Duyndam manager Ton Vissers mee: „Ik wil mijn ontslag". Vissers en ploegleider Lomme Driessens gingen hiermee akkoord. Een laatste poging van Vissers om de breuk te lijmen mislukte. Vissers: „Duyndam heeft een contract bij Aisaver getekend waarin hij verklaarde ermee akkoord te gaan vanaf 1 januari uitsluitend als wegTennerop te treden. Hij zou dertigduizend gulden salaris ontvangen. Toen hij dat contract tekende, zat hij erg in de put. Hij had ruzie met een aantal mensen en was blij dat hij door ons een wegcarrière kon gaan opbouwen want op de baan zag hij het niet meer zitten". „Enkele weken later vroeghij: Mag ik toch de zesdaagse in Bremen rijden? Daarna vroeg hij ook nog toestemming voor de zesdaagse van Rotterdam" Lomme Driessens heeft toen ge zegd o.k. rijdt die zes avonden maar mee, je moet intussen wel de gezamenlijke wegtraining van onze ploeg volgen Alle ren ners hebben een brief gekregen waarin stond dat er vanaf 3 ja nuari te Valkenburg getraind zal worden. Wie als enige niet verscheen: Leo Duyndam Daarover hebben wij hem ter verantwoording geroepen Hij bleek van gedachte veranderd te zijn en wilde toch weer als baan renner optreden. Vissers: „Ik heb nog geprobeerd een tusse noplossing te vinden Ik heb hem voorgesteld als B-renner in onze ploeg te rijden voor een salaris van 12000 gulden dan mocht hij zijn eigen programma uitstippe len en hoefde hij niet aan de Tour de France deel te nemen. Duyndam heeft na enige be denktijd ook dit voorstel afge wezen en vroeg toen om itslag. Dit zullen wij hem verlenen". Lomme Driessens toonde zich diep teleurgesteld over de hou ding van Duyndam. „Ik heb ge zegd dat hij dezelfde klasse heeft als Post, dat ook hij een grote klassieker kan winnen Onder mijn leiding won Post in 1965 Parijs-Roubaix en toen pas ging hij veel geld verdienen. Ik bad grote plannen met Duyn dam Ik heb ervan gedroomd een tweede Post van hem te maken Nog voordat wij begonnen zijn is die droom wreed verstoord". Vissers: „Duyndam was geko zen in een ploeg van tien renners die aan de Cote d'Azur aan een reeks wedstrijden gaat deelne men. Ik denk dat Driessens in zijn plaats Ben Koken zai kie zen" Driessens: „Ik heb Koken vandaag tijdens een 175 kilome ter lange trainingsrit zien rij den. Hij kan er wat van cn ik geloof dat ik hem naar Frankrijk meeneem Behalve Koken zul len ook Krekels. Aling, Van Katwijk tot de uitverkorenen behoren Enkele Feyenoorders zullen tij dens de zes daagse van Rotterdam, die donder dagavond van stari gaat, een wedstrijd rijden. Gis teren train den zij daarvoor. Op d foto wordt lem Hanegem geholpen door Klaas Balk. Rechts Feyenoords verzorger Gerard Meijer (Hong.) afgebr Donner (Ned.) - Smejkal (Tsj.) afgebr Browne (VS.) - Sosonko (Ned.) 'A-'A Stand na 6 ronden: 1 Portisch 4 afgebr., 2/4 Browne. So sonko, Timman 4, 5/6 Smejkal, Kavalek 3'/2+ 1 afgebr 7 Hort 3'/a, 8 Donner 3 1 afgebr.; 9/10 Gelier, Furman 3 11 Gli goric 2 I Afgebr.; 12. Hübner 2; 13/14. Ree, Langeweg 1'A 'A afgebr.; 15. Popov 1 1 afgebr.; 16 Kuijpers '/j Meestergreep 6c ronde: Böhm (Ned.) - Bukic (Jsl afgebr.; Schmidt (Polen) - Martz (V.S.) V2-V2; Timman (Ned.) - Sigur- jonsson (IJsl.) 'A-'A; Vadasz (Hong.) - Dieks (Ned.) 1-0; Sznapik (Polen) - Ligterink (Ned.)afgebr., Weinstein(V.S.)- Ciocaltea (Roem.) 'A-'A; Por tisch (Hong.) - Enklaar (Ned.) afgebr Dvorecki (SU.) - Ek (Zweden) 1-0, 5e ronde: Dvo recki (SU) - Böhm 'A-'A. Stand na 6 ronden: 1. Dvo recki 5, 2. Schmidt 4'A; 3 Va dasz 4; 4/5. Ciocaitea, Sigur- jonsson 3lA; 6/7 Portisch, Sznapik 3 1 afgebr.; 8/10. Weinstein, Ligterink, Bukic 2'A 1 afgebr.; 11, Dieks 2'A; 12. Böhm 2 1 afgebr., 13. Martz 2; 14 Enklaar l'A 2 afgebr.; 15. Ek l'A; 16. Timman 'A. Damesgroep, 2e ronde: Podra- janskaya (Isr.) - Teodorescu (Roem.) 0-1; Ivanka (Hong.) - Eimert (Brd.) 1-0; Vreeken (Ned.) - Belle (Ned.) afgebr.; Veroczy (Hong.) - v a. Giessen (Ned.) 'A-'APihajlic (Jsl.) - Ge- orgieva (Buig.) 'A-'A; Gaprin- dashvili - v.d. Mije 1-0. Stand na 2 renden: 1/2 Ga- prindashvili, Ivanka 2; 3. Vreeken 1 1 afgebr 4/8 Ge- orgieva. Eimert, Veroczy, Pihaj lic, Teodorescu 1,9/10 v.d Mije, v d Giessen f2; 11 Belle 0 1 afgebr 12. Podrajanskaya 0. DORDRECHT (ANP) - Dc wieler-profplocg van Frisol zat dit seizoen starten in de drie grote rondes.' van Spanje (23 april-11 mei), van Italië (16 mei-8 juni) en van Frankrijk (27 juni-21) juli). Ploegleider Piet Liebregts heeft, bij het samenstellen van dit omvangrijke en zware pro gramma, vooral rekening ge houden met de wensen van Fe- dor den Hertog Liebregts: „Het rijden van zowel de VueJta, de Giro en deTour geschiedt eigen lijk op verzoek van Fedor Hij rijdt graag veel Als amateur kwam hij ook, naarmate hij meer wedstrijden reed, steeds beter in vorm" Liebregts is van mening dat het rijden van de drie grote profrondes onder Ne derlandse renners nog zonder precedent is. SCHAATSEN - West- Duitsland zal aan het Europees kampioenschap hardrijden op de schaats in Heerenveen deel nemen met de nummer twee van de nationale kampioenschappen Bernhard Mayer en de nummer drie Markus Eicher Sprinter Horst Freese, die in Berlijn de Westduitse all-roundtitel voor zich opeiste, blijft thuis. SCHAKEN - De eerste partij van de finale van het kandida tentoernooi schaken dames tus sen de Russinnen Alexandria en Levitina is gisteren in Moskou geëindigd in remise. Zondag was de partij na de 41ste zet af gebroken De winnares van de tweekamp mag de Russin Ga- prindashvili uitdagen voor een wedstrijden reeks met de we- itel reldtitel als inzet. PHILADELPHIA (UPI) - Tom Okker heeft zich gistere geplaatst voor de derde rond van het proftoernooi om hi Amerikaans indoorkampiocr schapin Philadelphia, het eersl WCT-evenement van dit jaai De als vierde geplaatste Neder landcr won met 6-2 6-3 van d Spanjaard José Higueras Zowe Okker als Higueras had in d< eerste ronde vrijgeloot. De Amerikaan Eddie Dibb: won van de Italiaan Adriam Panatta (7-5 6-3) en Harold So lomon (VS) versloeg Graham Stilwell (C.Br) met 7-5 6-0. I (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Bert Ram (40) bezig aan zijn vijfde seizoen als scheidsrechter betaald voet bal, was gisteren de gebeurte nissen in Deventer, waar een le gertje heethoofdige supporters hem opwachtte na de in 2-2 ge ëindigde wedstrijd Go Ahead - Roda IC, alweer vergeten. „Het feit dat ik weer onder po litiebescherming het stadion uit hen gegaan heeft me helemaal niks gedaan. Het ging toch alle maal buiten mij om, het was een ruzie tussen twee supporters clubs en er was in feite niks aan de hand. Ik heb heerlijk gesla pen cn nergens meer aan ge dacht". De incidenten in Deventer ■ormden het vij fde vervolg in de lert Ram story. Deze begon op 1 ktober 1972 tijdens Utrecht - elstar Ram kende Telstar een ra fschop toe, waardoor de Vel- sense club de volle winst greep. Jacobs, destijds trainer van Utrecht, liep het veld op, politie te paard had de grootste moeite om de ziedende supporters- massa in toom te houden. Een week later verliet Ram Helmond in een politie-auto, nadat de wedstrijd Helmond Sport - FC VVV uit de hand was gelopen. De KNVB besloot hem een poosje uit de roulatie te nemen. Precies een jaar later op 7 okto ber 1973 kreeg Maastricht het derde vervolg. Tijdens MVV - AZ werd Willy Brokamp tegen de grond gewerkt, maar Ram legde de bal niet op de stip. Drie poiitie-auto's waren nodig om het leger woedende supporters te doorbreken en Ram m veilig heid te brengen. Het vierde deel speelde zich af op Spangen bij Sparta - Telstar. Ram weigerde Sparta een straf schop toe te kennen en werd na afloop bekogeld met zitkussens en flessen Een volle fles trof zijn hoofd, Ram raakte bewusteloos en liep een hersenschudding op. Een jaar bleef het rustig. Tot zondagmiddag supporters in Deventer zijn hoofd eisten. Ram: „Vijf incidenten vergele ken bij al die andere wedstrij den, waarbij niets gebeurde is niet veel. Ik heb trouwens nooit moeilijkheden in het veld gehad. Het waren altijd die dingen die er omheen gebeurden. Zoiets kan altijd gebeuren als er een massa op de been is Je kunt er geen rekening mee houden. Ik fluit elke wedstrijd naar eer en geweten. Ik doe mijn best en zo kan het een leuke hobby zijn en blijven. Door de incidenten ben ik ook niet bang geworden. Kijk, als je, zoals vorig jaar bij Sparta, een fles tegen je kanus krijgt, is het niet plezierig meer. Maar ja, als je de gebeurtenissen op en rond de voetbalvelden in Enge land vergelijkt met Nederland, zijn het hier een Stelletje heilige jongens". Bert Ram vindt dat de meeste gevallen te veel worden opge blazen „Hierdoor krijg je een etiketjeopgeplakt Maarookdat kan me niets schelen Ik ben de enige niet die het wel eens moei lijk heeft Geurens fluit al acht jaar betaald voetbal Op een goede dag gaat het mis en wordt er geschreven dat hij er niets van kan. Wellinga was vele jaren een onbekende, maar aan het einde van het vorigjaat was hij plotse ling week na week in het nieuws Het hoort min of meer bij ons scheidsrechtersvak We krijgen allemaal wel eens te maken met incidenten. Het enige wat we kunnen doen iskalm blijven Als andere gek doen, kan ik het niet meer. Ik ga gewoon door op mijn manier en ik hoop dat er in de komende zeven jaar die ik nog mag fluiten, de gelegenheid zich voordoet dat ik mijn scheids- rechtersearrière nog eens kan bekronen met een plaats op de lijst van de internationals". Gezien de incidenten in De venter zal Bert Ram voorlopig niet in Deventer als scheidsrech ter optreden Bertus Kijkhoek, de man die de scheidsrechters aanstelt, zei gisteren: „Normaal komt het al haast niet voor dat een scheidsrechter binnen vijf weken twee keer dezelfde cluh leidt Maar als er iets gebeurt, verlengen wij die perinde om de hele zaak te laten bezinken. Die -maatregel staal niet vooraf op het papier, maar het zou toch ontactisch en dom zijn als we dat niet zouden doen. Dat heeft niets met de kwaliteiten "an -te scheidsrechters van 1 t"*n nraar is gewoon voor/ore te ,1„| gewoon gevoel tmetlir hc-r werkt goed".

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 13