Minimum loon met 1,7% extra omhoog Hulp voor werkloze school verlaters Speculaties in Peking: Teng opvolger van Mao Vandaag Lezer van et jaar DERDE MILJOEN IS NU BINNEN Geraffineerde beroving bejaarde in St.-Kruis Vijfde „warme" winter geeft weinig problemen Boertien belooft ffitensieve samenwerking iret /eeuwen 't tMonfiuis Veekend KANS OP REVANCHE WK-E1NAJ.E GEVEN VOOR Rechter: Staking bij Meeus onrechtmatig Wéér brengt de giro geluk: ruim 2 miljoen aan prijzen] ALN Nederland SER verdeeld vaar-hordt raai }UUK btfaaJJÏ daarom foor uloetitJcitino-. vttdê. k/i/Mminaifrait/bJS een nieuw,gezellig weekblad REGEN EN WIND IN WEEKEINDE BIJSTAND VOOR 16-JARIGEN Opening van Schelde-Rijn- verbinding op 23 september Grote OPRUIMING BONTMANTELS VERMEULEN Algemene Loterij K4É DirecteurDr. W. A. J, M. Harkx TT in jf» L. Leijendekker rtivfectie- en administratie-adres NiJwstr.Mt 9, Terneuzen, tel. (01150)-79 20 Gironummer 1114111 tnv. Uitgeversmaatschappij De Stem B.V., SHerstraat 16, Breda. Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. ZATERDAG 18 JANUARI 1975 27e jaargang No. 7563 ant er gaat iets erg it van deze jonge, speels# ken. Frame in mat ve lattenrug, losse zit- urel linnen met een haatrode streep. 195,-. Tweezitter, lage auil met apart AAI« n pu 695," L (Van onze soc. econ. redactie) DEN HAAG Het mini- nmmlo'i gaat hoogstwaar- achijnliik in april 1,7 extra omhoog. Het kabinet was dit al van plan, maar is gisteren in frijn voornemen gesteund door de meerderheid van de SER (Sociaal-Economische Raad». De meeste SER-leden zijn voorstanders van een ex tra verhoging ondanks een verdeeld advies erover. Mo menteel bedraagt het mini mumloon f 1254,50 per maand. Defextra verhoging wordt ge geven ter overbrugging van hetf verschil met de loonont wikkeling in het bedrijfsle ven. De ondernemers en enkele SER-coonleden z jn tegen een extra verhoging van het mini mumloon. Hun standpunt, wel eent meerderheid, weegt niet op pgen de wens van de vak- bWegi'in en meeste kroonle deij om het minimumloon ex tra! te verhogen. De meeste krojorileden delen het voorne men van de regering. De vak beweging daarentegen is voor stand .«r van een 2% stijging. In aipril j.L is het minimum met 2 extra omhoog ge- De komende extra ver- Bng (met 1,7 is de laat- stel omdat een nieuw indexe- nechanisme in de toe- het minimumloon steeds _R aanpassen aan de loon ontwikkeling in het bedrijfsle ven Hierover moet de SER nog adviseren. Het kabinet wilt dat dit nieuwe mechanis me 1 juli a.s. in werking treedt. De ondernemer? zjn tegen een extra verhoging van het minimumloon omdiat zij geen achterstand zien in het mini- nrtonk n en verwachten, dat een achterblijven van dit loon bij i de loonontwikkeling wordt opgeheven door de loonsverho gingen in vaste bedragen (ni- v ei ferm rOok vrezen zij, dat zo'n extra verhoging niet kan worden betaald door enkele sectoren in het bpdriifsleven en Bevaar is voor de werkge legen:.- Dille rings koe»* i^^Jtecteur vam den Beid van het Centraal Planbureau (CPB) is het eens met deze visie Hij verwachtte ook na delige gevolgen van voor de rtggbegroting en de sociale (ADVERTENTIES) iedere week uit het leven gegrepen, eral te koop voor één gulden (Van een onzer verslaggevers) GOES-BREDA YY'e bele ven nu al de vijfde achtereen volgende winter met tempera turen, die ver liggen boven het gemiddelde over de afge lopen twintig jaar. Dit gemid delde bedraagt 2,25 graden Celcius. Hoe „warm" het in de vier voorgaande winters was blijkt uit de cijfers: winter '70-'70 3,8 graden; in '71-'72 3,4 graden, in '72 '73 3,6 gra den en in de winter van '73 op '74 4,25 graden. Ook de huidi ge winter ls hard op weg een gemiddelde van meer dan vier graden te scoren. Het betrek kelijk warme winterweer blijkt hier en daar wel wat gevolgen te hebben maar het grijpt toch niet echt ernstig in in het doen en laten van mens en dier. Ze passen zich opval lend makkelijk aan. Een van de eerste dingen waaraan te merken valt dat de winter niet zo koud is, is het verwarmen van de huizen. Het gasdistributiebedrijf Intergas te Oosterhout constateert dan ook een vermindering van het gasverbruik t.ov. het normale verbruik met ongeveer tien procent. Deze daling ls gelijk aan die lu de vorige winter. Dat de mensen hun ;entrale verwar ming niet zo ver opendraaien, merkt Intergas ook aan de jaarlijkse eindafrekening van het gasverbruik. Het geschatte verbruik, vastgesteld op grond van vroegere gegevens met name ook over wintertempera- turen, blijkt nu in de praktijk lager uit te vallen, zodat In tergas nogal wat geld moet terugbetalen. De Roosendaalse vogelken ner Leo Jans heeft geconsta teerd dat de vogels, in tegen stelling tot de plantenwereld, niet van slag af zijn. Ze laten zich door de temperatuur niet van de wijs brengen, zodat paren en broeden er niet bij zijn. Maar er is wei een on- (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Van de oceaan zijn weer enkele actieve fronten onderweg, die ons tijdens het weekeinde met regen en wind zullen passeren. De afgelopen week kenmerkte zich door uit zonderlijk hoge temperaturen, welke o.a. in de Bilt tot een record stegen voor januari. De stormdepressies slaagden er ook in om de vorst uit Rusland en het grootste deel van Scandinavië te verdrijven. De temperatuur zal de komende dagen nog wel aan de hoge kant blijven, maar gaat geleidelijk een daling te zien geven. Het is waarschijnlijk, dat de lucht wat meer van het midden en noorden van de oceaan naar het vasteland zal stromen, waarin geleidelijk meer buien tot ontwikkeling kunnen komen. derscheid met andere jaren wat het Irekgedrag aangaat. Kieviten bijvoorbeeld zijn niet naar het zuiden opgeschoven, zoals in andere winters, en bevinden zich in groten getale op en bij de broedplaatsen. Maar aan de andere kant is het op de schorren en slikken langs de Schelde veel rustiger dan anders omdat er geen troepen vogels het open water opzoeken. Strandexploitant Adriaanse in het Zeeuwse Zoutelande heeft voor het eerst deze win ter enkele van zijn zomerhuis jes verhuurd. Hij ziet duide lijk toename var de strandre- creatie in deze tijd. „Vooral als er weinig wind is, zie je nogal wat mensen strandwan delingen maken", aldus de heer Adriaanse. (Vervolg op pag. 13) (Van onze parlementaire redactie'» DEN HAAG Schoolverlaters van 10 ongeveer 1000) die niet direct werk kunnen vinden, komen in aan merking voor een uitkering krachtens de Bijstandswet. Hiertoe heeft het kabinet gisteren besloten. Deze nieu-ve regeling is een verplicht in het ziekenfonds. Na jarige komt nu automatisch verplicht ziekenfonds. Na af- aftrek van de gemiddelde kin derbijslag is de bijstandsuitke ring ongeveer f 30,- per week. Schoolverlaters van 16 jaar worden nog tot het gezin gere kend, maar het gezinsinkomen vermindert door de uitkering van enkele in plaats van dub bele kinderbijslag en door het feit dat voor deze categorie een afzonderlijke ziektekos tenverzekering moest worden afgesloten. Dit is nu verleden tijd. De vakbeweging had op de ze regeling aangedrongen van wege de stijging van de jeugdwerkloosheid en het als onbillijk ervaren verschil in de sociale wetgeving voor werkloze partieel leerplichti gen en voor scholieren. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Schelde- Ri jnverbinding zal op dinsdag 23 september officieel in ge bruik worden gesteld. Zoals bekend zullen koningin Julia na en koning Boudewijn de opening gezamenlijk errich- ten. Het programma moet nog worden opgesteld. De Schelde-R'jnverbinding, die 37 kilometer lang is en die de Antwerpse haven met het Volkerak verbindt, ligt groten deels in Nederland. De aanleg begon in 1967 Tegen de zomer van dit jaar zal deze vaarroute, die naar verwachting één van de belang rijkste scheepvaartverbindin gen van West-Europa zal wor den, voltooid zijn. De Schelde- Rijnverbinding heeft 700 mil joen gulden gekost. Op 60 mil joen na wordt alles door de Belgen betaald. SPECIALE PRIJZEN EN 10% KORTING PELTERIJENHUIS Vismarktstraat BREDA 19 PEKING (AFP-Reuter) Ongewone maatregelen van de politie bij het parlementsge bouw in Peking hebben geleid tot speculaties, dat het Chine se „nationale volkscongres" bijeenkomt. De laatste keer dat dit orgaan vergaderde was tien jaar geleden. De zuidelij ke toegang tol het parlements gebouw aan het plein van de hemelse vrede werd gisteren afgezet. Rond het gebouw stonden tientallen auto's en autobussen. Hun aantal nam in de loop van de dag steeds toe. Als de volksvertegenwoordi ging inderdaad bijeenkomt, wordt dat de vierde zittings periode. De afgevaardigden voor deze periode zijn al enige tijd geleden gekozen. Al vele jaren werd gewacht op een bijeenkomst van dit congres dat normaal tenminste eens per jaar zou moeten vergade ïen. De 70-jarige Teng Hsiao Ping, die al vice-premier was, is nu een van de plaatsvervan gers van voorzitter Mao Tse- Toeng en als zodanig ook lid van het permanente comité van het politiek bureau, dat het belangrijkste politieke or gaan van China ls. Zijn verkiezing betekent een belangrijke promotie voor Teng. Hij was in de jaren z» stig secretaris-generaal van d parti- en werd toen be schouwd als mogelijke opvol ger van Mao. Tijdens de „cul turele revolutie" (1966-1969) vormde hij echter samen met het. staatshoofd Lioe Sjao-Tsj» eer der voornaamste doelwit ten van de rode gardisten Bij na twee jaar geleden werd Teng gerehabiliteerd. Waarremers in Peking ach. '»n het nu moee'i'k dat Teng h»nnnnknrt wordt benoemd tot onvol-er van de rieke nremVr Ts on Lai- Al versekeï-lone ma°na„„ geleden heeft Teng een hniaoo-riik deel van het werk van Tsjoe overgenomen. 1 mb r~W REGEN Toenemende bewolking met grote kans op regen. Matige tot krachtigs zuidwestelijke wind. Maximumtemperaturen rond 8 graden. STAD EN STREEK Dodelijke ongevallen voor rechter. Pagina 5 BINNEN- EN BUITENLAND Sociale lasten bedreigen confectie-industrie. Pagina 13 Wat de opvolger van de Starfighter allemaal moet kunnen. Pagina 15 SPORT Abe Lenstra: altijd in de clinch met de bonden Pagina 19 VRIJUIT Het woord aan de lezer. Luchtvaartpionier Nobile 90 jaar. Klokkengieter: het laatste ambacht. Vliegen: sport in op komst. Tien beeldhouwers exposeren in Beigen op Zoom. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Bij zijn installatie als commissaris der koningin in Zeeland heeft dr. Boertien gisteren beloofd, zijn best te doen om zo intensief mogelijk met de Zeeuwen sa men te werken, dat ze hem over een poosje misschien hier volledig willen accepteren Dit was eigenlijk de enige reactie van de heer Boertien op het feit dat ook tijdens zijn installatie zowel door waarne mend commissaris der konin- ging A. Kaliand als door sta tenlid C. Verdonk het gevoel van teleurstelling over de gang van zaken rond de be noeming, niet onder stoelen of banken werd gestoken. Uit drukkelijk werd hierbij ver klaard dat het hierbij niet ging om de persoon Boertien. maar om het feit dat inspraak een wassen neus is gebleken. De heer Kaland zei hiero ver: „Als ooit bewezen is dat de weg van democratiseing en medezeggenschap het be slissingsrecht van de basis, een zeer lange weg is waarop veel tegenstrijdige krachten elkaar ontmoeten, dan hebben wij daar in Zeeland nu wel ervaring mee. Ik voeg daaraan toe: Bij herhaling. Het onder werp leent zich beter voor fraaie zinnen, dan voor toepas sing in de praktijk zelfs voor regeerders, die het onderwerp voor in de mond hebben". De heer Kaland voegde er meteen aan toe: „En toch, me (ADVERTENTIE) PRIVé ZWEMBAD Weet u dat er een automa- t lisch bad bestaat met Sprankelend water door uniek skimming systeem aan de gehele omtrek van het bad. Automatische bodemreiniger Constructie die bestand is tegen vorst en ruwe behandeling. V Praktisch geen onderh. £r Tien jaar garantie. ZUID NED. BASSINEOUW t Hagedoorn, Lanaken (B.) J Tel. 09-32.11.715070 AR-leider Aantjes (rechts) biedt de nieuwe commissa ris een kennelijk vrolijke gelukwens aan. neer de commissaris. Zeeland heet u van harte welkom. On ze kritiek, onze ironie, richt zich niet tot u, maar uitslui tend op de procedure. Bovén- dien zijn deze critici beperkt tot op de politieke in-crowd in het Zeeuwse. De meeste Zeeu wen trekken zich ook van de procedure niks aan. U en uw gezin zullen door de Zeeuwse bevolking hartelijk worden ontvangen en wij hebben goe de verwachtingen van uw per soon, uw inzet en uw werk. De installatie van dr. Boer tien werd door heel wat pro minenten van zowel provinci aal als landelijk niveau, bijge woond Aanwezig waren onder meer Utrechts burgemeester Vonhoff. AR-fractieleider in de tweede Kamer mr. W. Aan tjes. oud-commissaris der ko ningin mr. J. van Aartsen en diens echtgenote, vertegen woordigers van de rijksdien sten in Zeeland, hoofden van de provinciale diensten, ker kelijke en militaire autoritei ten e.d. Vanmiddag houdt de heer Boertien een gecombi neerde kennismakings- en nieuwjaarsreceptie voor de Zeeuwse bevolking tussen 16 en 18 uur (zie ook pagina 3) (Van onze sportredactie) FRANKFURT Het Ne- lerlanis elftal dat deze zomer in le finale van de strijd om iet wereldkampioenschap voetbal met 21 verloor van West-Duitslanr krijgt hoogst waarschijnlijk kans op revan che. De algemeen secretaris van de Westduit.se voetbalbond verklaarde gisteren dat de voorbereidingen voor zo'n re- var., newedstrijd bijna rond zijn Het duel zou op 17 of 18 mei van dit jaar in Frankfurt gespeeld moeten worden. ■EaBflME» 3 HONDERDEN Stern-lezers hebben niet alleen onze audejaarsprijsvraag opgelost, maar tevens vol daan aan het verzoek hun mening over de krant te geven. Op de voorpagina van Vrijuit een bloemlezing uit hun brieven. En dit zijn de prijswinnaars in Zeeland 1. A. A Pollet, Churchillweg 39, Hulst. 2. Mevrouw Jac. Janse-Van 't Westeinde, Burgemees ter vaD Horsighstraat 49, 5s-Heerenhoek. 3. Marian van den Hemel, Mosselpolder 10, Philippine De heer Pollet krijgt dus, als lezer van het jaar. het bronzen beeldje van de krantelezer, de andere win naars ontvangen een exemplaar in terracotta. HET derde miljoen is bereikt. Met de zestiende puzzel opbrengst 169.883,24 werd de stand voor het Koningin Wilhelmina Fonds in de Nationale Puzzelactie „Geven voor Leven" 3.081.643,77. Een prachtig resultaat. In de extra prijzenpot zit na puzzel 16 een bedrag van 43.798,82 Notaris J. H. Birklioff stelde opnieuw een aantal data vast waarop hij de pot van dat moment uitloot onder de puzzelaars (sters) van die week. De nieuwe puzzel (18), de oplossing en de prijswin naars van puzzel 16 vindt u elders in deze krant. Oplossing van puzzel 16: Insturen is het begin van geluk. (Van een onzer verslaggevers) ST.-KRUIS Op geraffi neerde wijze is gistermiddag de 81-.jarige 'nevrouw Deu ninck aan Ie St.-Pietersdijk in St.-Kruis van ongeveer 3.500,- beroofd. Twee vrouwen van het zi geunertype belden gistermid dag rond half twee aan en maakten met gebaren, daar zij blijkbaar de Nederlandse taal niet spraken, duidelijk dat zij water wilden hebben om pil len te slikken De bejaarde dame, enigszins hardhorend maar verder erg kras, zag geen kans de vrouwen de deur uit. te krijgen en verstrekte het water. Daarna gingen de vrouwen weer weg. Bij controle in de voorka mer ontdekte mevrouw Deu- ninck een kwartiertje later slijksporen op de vloerbedek king en een gordijn dat ver (Van onze correspondent) BREDA De president van de rechtbank te Breda, mr. J. Schellcnbach heeft gistermid dag, uitspraak doende in kort geding, de staking van vracht wagenchauffeurs bij het trans portbedrijf D. Meeus in Ber- geD op Zoom, onrechtmatig verklaard. Hij vindt dat aan het uitroe pen van deze staking op 12 januari niet voldoende overleg is voorafgegaan met de werk gever en de gronden van de staking niet voldoende zijn meegedeeld, zodat de werkge ver geen kans heeft gehad eventueel tot een akkoord te komen. Daarom moeten met ingang van maandag de vakorganisa ties hun steun en medewer king aan de staking onthouden op straffe van een dwangsom van f 10.000, per dag. schoven was. Zij kwam tot de ontdekking, dat ongeveer f 3.500,-, voornamelijk pa piergeld, verdwenen was. Een der vrouwen was uit zonderlijk dik en was gehuld in een deken. De rijkspolitie denkt, dat onder de deken een klein persoon, vermoedelijk een kind, verborgen zat die op slinkse wijze de voorkamer kon binnensluipen en weer ongezien onder de deken op de rug van de ..dikke dame" kon kruipen. De verdachte vrouwen zjjn vermoedelijk afkomstig uit België, waar de laatste tijd op deze wijze meer geld uit hui zen is verdwenen. De rijks wacht is dan ook door opper wachtmeester I, o uwer se van de rijkspolitie in Sluis, die het onderzoek leidt, van een en ander in kennis gesteld. (ADVERTENTIE) Kijk gauw 'verderin deze krant. En stuur de bon op die elke twee maanden kans geeft op een ton.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1