O'S 150 85 50 £0 55 495 250 475 198 „Met ie gewoon een kwe§tie van doen, van instelling'9 Folklore in de Halle m %mk Sole van Jasperina de Jong in Oostburg POLY PAM IN DE SCHIJNWERPER Top 4 (POP prijs- verlaging was- middelen prijs- rerlaging msmetica Kiekkot draait Borowczyk SPRAAK ook woont. 01150-2680 fleuriT mi Rie Bruyns: 1 -mam Kiekkot ook in Hulst DONDERDAG 16 JANUAR11975 draagkarion wordt GOEDKOPER hb 775 FAKT draagka wordt goedkoper i na 575 WITTE REUS, wordt GOEDKOPER nu 565 BONTE REUS wordt GOEDKOPER nu 670 RADION plastic a wordt GOEDKOPER nu 495 SUNSDLK HAARLAK voor vet, droog of normaal haar van 635 voor PALMOLIVE SHAMPOO lei, anti-roos, goud, (kruiden of proteïne van 295 voor REXONA DEODORANT anti transpiratie groot van 675 CADUM TOILETZEEP per 3 stuks van 230 voor ZIE VOOR VERDERE PRIJS VERLAGINGEN HE „NU" FAMILIEKRANT. "Saü-* WESTDORPE - „Het al lerhoogste voor mij is m'n zielerust en een schoon gewe ten. Zolang ik dat houd, noem ik mezelf een gelukkig mens". De vrouw, die dit zegt, zit tegenover me. We hebben er al een gesprek van een paar uurtjes opzitten, zodat we niet helemaal meer vreemden voor elkaar zijn. Ze is een bijzondere vrouw. Een sterke vrouw met een boeiende persoonlijkheid, die zich bewust is van ieder woord, dat ze zegt. Een vrouw ook, die veel in haar leven heeft meegemaakt, maar die de moed nooit heeft opgegeven. „Daar heb ik een te hard hoofd voor", zegt ze zelf, „helemaal geen verdien ste, hoor. Zo is m'n natuur nu eenmaal". Velen kennen haar. Vooral kunstliefhebbers uit het hele land zijn vaak in haar omgeving te vinden. Een nieuwkomer zal even moeten zoeken naar de Singel 45 in Westdorpe, maar wie eenmaal de galerie Trout- zaerte heeft bezocht, zal er terug komen om te genieten van de collectie keramiek, de maande lijks wisselende exposities en de gesprekken met Rie Bruyns- Dieleman (45 jr.). Want Rie Bruyns, een geboren Terneuzen- se, is de geïnspireerde spil, waar in galerie Troutzaerte alles om draait. Toen ze 14 jaar was, kreeg ze in zeer heftige mate po lio en verdween voor 3 Vi jaar het ziekehuis in. Ze leerde haar stoel. Haar huis is aangepast en ze kan overal gemakkelijk bij. „Ramen zemen is niet zo grap pig", zegt ze, „maar 't gaat. Ik heb zelfs nog 21/> jaar de tuin van 2000 m2 onderhouden Toen mopperde ik wel eens. als de bak met onkruid van m'n schoot schoof, maar heus, het is verder gewoon een kwestie van doen. hoofd, haar armen en haar romp van instelling" weer bewegen. Alleen haar be nen wilden niet meer, zodat ze zich nu in een rolstoel voortbe weegt. „Heeft ook z'n voordelen", zegt ze met enige zelfspot, wij zend op haar tas naast haar, „die heb ik tenminste altijd bij de hand". Ze heeft een enorme handigheid opgedaan met haar Rie Bruyns heeft al van alles gedaan. Ze heeft haar MO- boekhouden, heeft jarenlang voor een dierenarts in Goes ge werkt, heeft zelfs nog pianoles aan enkele Westdorpse kinder tjes gegeven, ze heeft een bloe- menzaak gehad en sinds een jaar of 11 heeft ze de galerie. „Mijn man en ik studeerden als hobby kunstgeschiedenis en filosofie", vertelt ze, „toen kreeg ik echt de behoefte om mooie dingen om me heen te verzamelen. Ik moest alleen maar een diplomaatje ha len voor de detailhandel glas en keramiek, dus dat was helemaal geen punt Ik heb er ook nooit bij stilgestaan of het zou lukken. Ik geloofde er gewoon in. Nou '1 liep direct en ik heb me er altijd ook voor 100% voor ingezet. Je moet dan gewoon het beste ge ven wat je kunt. Ik ben gestart volgens m'n eigen ideeën, want ik ben verschrikkelijk eigen wijs. Het is de schilder Ger La- taster geweest, die me min of meer heeft ingeleid in de wereld van de kunst. Hij heeft me bij mensen geïntroduceerd, zodat ik exposities kon gaan houden. Ik vraag geen zaalhuur, want ik ben de zaak niet in de eerste plaats uit commercieel oogpunt begonnen. Al ben ik ook tenuch- ter om een pure idealiste te zijn", zegt ze er nadenkend ach ter aan. „De exposities wisselen maandelijks, maar de ene maand weet ik vaak nog niet, wie er de volgende maand zal komen. Dat is voor de artiest na tuurlijk bloedvervelend, maar ik ben nu eenmaal erg impulsief. Ik ben ook bijzonder kritisch. Ik zie meteen of iets goed is of niet. Dat is een soort feeling. Een ex tra, dat je hebt. Ik exposeer ook alleen maar werk, waar ik volle dig achter sta, want ik wil alleen maar goed werk verkopen, werk dat niet goed is, is decoratie. En decoratie verveelt gauw. Ik wil zo graag de mensen met hun aankoop gelukkig maken. Het oet gewoon fijn zijn. Als het aangekochte wer k toch niet be valt, mogen ze het terug geven Maar geloof me: goed werk blijft boeien. Ik heb ook al vele jonge kunstenaars hier gehad, die toen nog volslagen onbekend waren, maar later in de belangstelling kwamen te staan. Ik noem hier bij Mareike Geyd, die nu al 6 maal de Koninklijke subsidie eeft gehad voor de 3 beste jonge artiesten onder de 30 jaar in Ne derland Verder zijn hier ge weest Jef Diederen, Jaques Sie gers, Aarts Roos, Nico Molen kamp, Jan Dibbets, Pierre van Soest en niet te vergeten Paul Citroen. Ik heb een vaste klan tenkring. M'n mensen komen uit heel Nederland, maar natuurlijk voornamelijk uit Zeeland. Ik heb nog nooit zoveel namen van kleine plaatsjes gekend als tegenwoordig", lacht ze, „Maar ik heb zo'n fijn pu bliek. Ik heb eigenlijk nog nooit rotklanten gehad Ik heb vaak erggoedecontacten met de men sen en ik heb gelukkig ook een grote groep echte vrienden", zegt ze dankbaar Rie Bruyns woont alleen in haar prachtige bungalow Acht jaar geleden is haar man overleden, maar de vaak lange en kritische ge sprekken met haar vrienden voorkomen, dat ze het gevoel zou krijgen helemaal alleen te staan. „Ik heb werkelijk een ge weldig goed huwelijk gehad", zegt ze, „m'n man en ik deden alles samen en hadden nauwe lijks woorden nodig om elkaar te begrijpen. Ik ben alleen maar blij, aat. ik dat heb meege maakt". Waar houdt ze zelf nu van? Even denkt Rie na. „Ik heb geen voorkeur", zegt ze, „ik houd van alle kunstvormen. Ik lees alles: van Camus en Sartre tot detectives. Dat wordt mees tal wel nachtwerk. Verder draai ik onnoemelijke hoeveelheden grammofoonplaten Van jazz tot klassiek Alleen ben ik niet zo dol op die verhaalliedjes. Die zijn me te „af" Ik hoef alles niet kant en klaar op een presenteer blaadje aangeboden te krijgen. Er móet nog stof tot nadenken overblijven". GERD1PREGER even er VAN DAG TOT DAG: Donderdag, 16 januari 20 uur de Halle Axel: Internationaal Folklorisch Danstheater. Donderdag 16 Zuidlandtheater vrijdag, 17 Buitenlust Oost burg Zaterdag, 18 Den Dullaert Hulst draait 't Kiekkot Goto l'ile d'amour. Woensdag, 22 januari 20 uur Ledeltheater Oostburg Jaspe- rina de Jong, soloshow. Vrijdag, 24 januari 20.30 uur De Speye Sas van Gent cabaret Ivo de Wijs. Donderdag, 30 januari 20 uur Luxortheater Terneuzen Filmli ga: School voor Delinquenten. Vrijdag, 31 januari 20 uur zaterdag 1 februari 20 uur Zuid landtheater Hoofdstad Operette met Grafin Mariza. Jasperina de Jong, Neer- lands enige vedette brengt op woensdag 22 januari haar tour de chant in Oostburg, Ledeltheater. Een pro gramma waar het zingen centraal staat, terwijl caba ret en show meer dan in haar vorige programma's op de achtergrond blijven. Jaspe rina zal begeleid door een combo van vier man, veel van haar zo bekende geweldige liedjes zingen zoals „Zo ge lukkig", „Dobbe, dobbe, dobbe", „Roll 'n other one" en „Zondagmiddag in de stad". f' W V Dit is dan het tweede verhaal in onze serie nieuwjaarswensen. Deze week laten we de mensen achter Disco Poly Pam uit Westdorpe aan het woord. Ondanks alle normale activi teiten welke de disco Poly-Pam in het afgelopen jaar organi seerde, kon men toch niet het be zoekers record van 1973, name- lijk 10.000 bezoekers, halen of overtreffen. Meteen 1500 bezoe kers minder is evenwel nog al- tijd sprake van een goed seizoen. Op donderdag 16 januari brengt UIT in Zeeuwsch-Vlaanderen het Internationaal Folkloristisch In het algemeen is de daling toe Uanstheaterin de Halle, Axel. Na het succesvolle optreden in Sluis, vooral bedoeld voor het West- tiu luamse publiek, treedt deze groep nu op in de kanaalzone. Liefhebbers van authentieke lo ore uit de Balkan, Israël en Rusland worden aangeraden deze bijzondere voorstelling niet te te schrijven bij de gewone weke lijkse discotheek bezoekers, en dit kan wel eens het gevolg zijn van het vestigen van diverse disco-bars in de omtrek van Westdorpe", aldus de mening van onze eigen D.J. 's Theo Spus- sens, Eddy van Avermaete, Marck de Bock en Henny de Guchteneire. Successen waren er in het af gelopen jaar wel degelijk o.a. bij het optreden van „Catapult" en „Alguinn" en Long Tall Ernie and the Shakers", die samen ruim 1400 bezoekers in West dorpe brachten. Ook een hoog tepunt was het derde Beatfestijn tijdens de jaarlijkse kermis, waar meer dan 1500 bezoekers van hebben kunnen genieten Tijdens dit jaarlijks terugke rende festijn kwam de muziek van de „Hobo String Band" van „B.Z.N." en natuurlijk van de „Dizzy Man's Band" Trouwens Poly-Pam houdt terdege reke ning met de wensen van zijn pu bliek want er zijn optredens voor liefhebbers van Rock- Walerian Borowczyk, de Pools-Franse filmer van wie re centelijk „Contes Immoraux" bij de Nederlandse filmkeuring moeilijkheden had, maakte in 1968 de wonderlijke film Goto l'ile d'amour Goto, het bewuste eiland is het enige dat overbleef van een heel eilandenrijk na een aardbe ving in de vorige eeuw Sinds dien leven de bewoners van Goto afgesloten van de buiten wereld. De samenleving heeft zich via volstrekt eigen maat staven weten te ontwikkelen tol een „eiland van liefde", waarde arbeiders genadeloos worden onderdrukt en Goto iii een on verbiddelijke heerschappij heeft. Surrealistisch en myste rieus ontvouwt zich een intrige rond deze diktator, als de boef Vanaf a.s zaterdag, IS ja nuari zal het Zceuwsch- Vlaamse Filmhuis 't Kiekkot regelmatig ook in Den Dul laert Hulst, films in vertoning hrengen. Filmliefhebbers hel Land van Hulst, noteer al vast de data: 18 januari, 8 fe bruari, 22 februari, 8 maart, 29 maart en 2K april. Grozo ook nog in de nabijheid van Goto's echtgnote terecht komt Een machtsstrijd ontstaat tussen de vredige Goto (vredig omdat hij alle macht heeft) en Grozo, die intrigerend en do dend de macht tracht over te nemen Geen politieke boodschap, ook al heeft Borowczyk als fil meren affiche-ontwerper veel te maken gehad met de kommunis- tische staatsvorm Het is echt puur een film met een opvallend mooi gebruik van de kleur Een film, die de toeschouwer ont roerd Vanavond in het Zuid- landsteater, vrijdagavond in Buitenlust Oostburg en zater dagavond in Den Dullaert Hulst. ■Tu nummers en ook concertmuziek zoals blijkt uit de optredens van het afgelopen jaar We hopen ook dit jaar op vele bezoekers, die het ons mogelijk maken om goede groepen te contracte ren. Groepen- die voor dit jaar op het verlanglijstje staan zijn o.a de Utrechtse soulformatie „Li beration of Man" die zulke hoge ogen gooiden in Paradisoin Amsterdam. Ook „Catapult" (opnieuw), Left Side en de „Bill Brooker Jug Band", staan op de nominatie om een uitnodiging voor een optreden te ontvangen Buiten deze activiteiten om wil Poly-Pam zich verder laten zien in de samenleving door deel name aan de carnavalsoptocht in Sas van Gent en Westdorpe. met een eigen wagen Onze eigen D.J.'s en de mannen die elke week de disco weer opbouwen en de „tappers" van de bar zul len zorgen voor dit spektakel Er zit dus volop leven in de disco Ook willen wij in dit jaar weer doorgaan met het brengen van groepen uit Zeeuwsch- Vlaanderen. in het afgelopen jaar is hier al voorzichting een begin mee gemaakt. Het gaat nog steeds goed met de groep jongens uit Westdorpe, die toch maar week in, week uit weer zorgen voor ontspanning voor honderden jongelui Ook op een heel ander gebied hebben ze hun gezicht al vele malen laten zien, tijdens de kerstviering van de mvalidenbond afdeling Zeeuwsch- Vlaanderen hebben ze voor de derde maal een be drag van f 250 aan deze bond af te dragen De goede geest zit er nog steeds in, en tekenend voor hun optimisme was de uitspraak van de kassier Al is het weer al maanden niet zo best Disco Poly Pam doet het nog steeds best Met vriendelijke groeten en de beste wensen voor het nieuwe jaar. 1.1 can help - Billy Swan - 80 Pt- 2. Juke Box Jive - The Rubef ies - 55 pt. 3. Ding Dong - George Har- risson - 30 pt. 4. Killer Queen - Queen - 20 pt. Top 4 tip: Let there be light - Cape Canary Carnavaitipje: De liefde van de man - Ria Valk.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9