voor JSLUISE BRADERIE IN raad ■TEKEN MIDDELEEUWEN Luiten CONSULENT VOOR KINDERCE NTRA Technostation van nieuw type in gebruik zeeuws Waaêcek Leuk schildersmuseum in Cadzandse woning EN w. a: IIILEN 'ING [CRM staat achter idee leau aan Hulst I expositie nieren nieuwe [tiding van ABN Diploma's Zeeuwse COLLECTE VOOR PORTUGAL MAG NIET IN GOES STAKERS MEEUS LIJKEN AAN HET KORTSTE EIND TE TREKKEN )pklaringeii Vrijdag uitspraak van de rechter Verzameling Kijken Verflaag Werkpl aavs DONDERDAG 16 JANUARI 1975 som van ƒ1.827.157 eid. Een vorig v<v een subsidie-percem, J 50 p-rocent werd niet) Ipteerd. Men hoopt nA Kader van het extra nj genheidsprogramma I subsidie van 75 proce^ l>r. Al deze punten koj in de vergadering vajS (missie gemeentebedr look die avond wordt' lien, ter sprake. 7an onze correspondent* IXEL Tijdens de n sievergadering voor S]k recreatie, die morgenan zeven uur in het Aai huis gehouden zal won dt een voorstel besptol liet gemeentelijk kampt ein „De Boshoek" per uari op te heffen. exploitatie van dit kJ l'terrein baart de no.J de gemeente Axel al jal |e financiële zorgen, was er een verlies v |a f 15.000 gulden, in 1) dat op tot ruim f 17,'jl het vorig jaar was het ztl f 18.000. Wanneer (ipeerterrein geslol dt, heeft dit, zo zijn f |men, geen gevolgen vtl personeelsbestand van f 1st gemeentewerken. Dep die tijdens het seizoen tl was met het toezicht L terrein en de invordert! de kampgelden, kan vtj bre werkzaamheden ingezet. ffVan onze correspondent) SLUIS Het actie-comité W ,Hier is Sluis" is begonnen I met (ie voorbereiding van de Braderie 1975 Gezien het suc ces van de eerste Braderie, -vorig jaar, kon het niet an- Iders. dat ook dit jaar een der- I gelijk evenement wordt geor- ■ganiseerd. Het comité is zich er van •>ewust. dat vorig jaar naast Enkele hoogtepunten ook wel Enige misrekeningen zijn ge naakt Daar is leergeld mee ietaald en het bestuur zal er esiist voor waken, dit te her zien. Bij het opstellen van pet programma zal ernstig re kening worden gehouden met —de uitslag van de enquête, die na afloop van do braderie 1974 onder de deelnemers werd ge- houden, terwijl bovendien nu reedis öllke middenstander in Sluis de gellegenheid krijgt om zijn wensen schriftelijk aan het bestuur voor te leggen. De braderie valt weer sa men met de jaarlijkse kermis, een combinatie, dóe zowel door deelnemers aan de braderie, als de kermisexploitanten als gunstig werd ervaren. Dit be tekent, dat de Braderie 1975 m Sluis wordt gehouden van 4 tot en met 8 juni. en niet zal samenvallen met de braderie in Terneuizen, een week la ter. De opzet wordt ongeveer hetzelfde al vorig jaar. Ten minste in girote lijnen, want er is veel ruimte voor nieuwe programmapunten. Het amuse mentsgedeelte buiten de bra derie, zoals de shows in de sporthal, vorig jaar duidelijk geen succes, worden geschrapt- Meer aandacht zal worden ge schonken aan evenementen tij dens de braderie-uren. De braderie 1975 krijgt al motief de voor de geschiedenis van Sluis zo belangrijke Mid deleeuwen. Vorig jaar was dit „Gilden en Ambachten", wat echter slechts bij enkele deel nemers uit de verg kwam. Dit jaar zal het motief extra onder de aandacht van de deelne mers worden gebracht. Omdat de meeste deelnemers door de ervaring van vorig jaar heb ben geleerd en tevens thans beschikken over aangepast standmateriaal, moet dit nu minder problemen opleveren. Het bestuur althans is in dit opzicht optimistisch gestemd. Het verwacht bijzonder veel van de aktiviteiten van de buurt- en wijkcomité's, vorig jaar ter gelegenheid van de braderie optericht, die veel aan het succes daarvan hebben bijgedragen. Dese comité's hebben ook bij de eindejaars actie van de Sluisse midden standsverenging getoond een belangrijke bijdrage te kun nen leveren om Sluis als ac- tractief winkelcentrum naar voren te brengen. Ongetwijfeld zal er in Sluis in de komende maandenweer driftig warden vergaderd, om ook de Braderie 1975, waar voor nog naarstig wordt ge zocht naar een speciale opval lende naam, tot een succes te maken. „Hier is Sluis" zal on getwijfeld worden gehand haafd, want de Braderie bete kent voor de Sluisse midden stand een extra gelegenheid om via een gezamelijke actie naar buiten te treden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Deze week heeft de A.N.W.B. het eerste Kechnostation van een gloednieuw type in bedrijf genomen. Zee- lami heeft hiervan de primeur gekregen. Het nieuwe station ptaat aan de Arnesteinweg te Middelburg. „In onze huidige technostati-1 ring van de verplidhte auto- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk kan zich geheel verenigen met het aantrekken in Zeeland van een provinciaal konsulent voor kindercentra. Dit is gebleken uit een gesprek, dat deze maand gevoerd is met de betreffende beleidsafde ling van het ministerie. i een onzer verslaggevers! JLST De vestiging tlgemene Bank Nederlai|] Hulst wordt komei isdagmiddag door bi ster P. Molthoff gee. bankkantoor, dat ge» is in het monument— Steenbergstraat 7 is 4 nederzetting van in Hulst. Beheerder n kantoor wordt de heer tt. Volgens hem zal tijdi opening een cheque aar. leente Hulst worden uil j. Bovendien is men binnen afzienbare tentoonstelling over bkpers in Zeeuwsch-Vli In te houden in het ban! |v. De officële ope [t plaats om half rna is het gebouw voor Iter bevolking te bezi (ADVERTENTIE)"" P>ns werd het zogeheten boxensysteem toegepast", ver telde gisteren op een persbij eenkomst ir. J. Barkhof, direc- teui- voertuigtechniek van de ANWB. Het boxensysteem houdt in. dat een auto op een en dezelfde plaats geheel on- 'der handen wordt genomen. In let nieuwe type station zoals in Middelburg is echter het igeheten stratensysteem toe past. Dit systeem is een itje te vergelijken met een pende bandsysteem. De auto komt het station binnen en via An vastgestelde route wordt hij onderweg successievelijk [fender handen genomen. Het Middelburgse technostation is uitgerust met drie van derge lijke straten. I Het nieuwe ANWB-techno- Station in Middelburg is ge bouwd, vertelde de heer Bark hof, met het oog op de invoe- Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het KNMI op woensdag om 18 Uur: nu en dan regen, ook opklaringen en iets minder ho ge temperaturen. Weersvoor- uitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland B Voor vrijdag: aantal uren Zon: 0 tot 4. Min. temp.: om streeks 4 graden. Max. temp..' M&mstreeks 9 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40-procent. DEN HAAG De water hoogten van woensdagmorgen, Kieegedeeld door rijkswater- Staa l Konstanz 321 min 2, Rheinfelden 240 plus 3, Plit- ■Bersdorf 411 min 12, Maxau 485 min 19, Ploühingen 173 Jnin 4, Manheiim 325 min 6, Stembach 211 min 4, Mainz 357 min 6, Bingen 221 min 3, Kaub 277 min 9, Trier 350 min 2, Koblenz 297 min 12, Keulen 309 min 14, Ruhrort 498 min 24, Lobith 1153 min 27, Pannerdense Kop 1116 min 26. Nijmegen 955 min 24, Ijs selKop 997 min 23, Eefde IJs se 570 min 14, Deventer 440 min 18, Katerveer-Spoolder- Sluis 133 min 10, Monsin 5404 min 42. Borgharen 4011 min 19. Belfeld 1233 min 9. Grave beneden de sluis 547 min 4. Morgen, vrijdag 17 jan Bergen op Zoom 6.37 18.52 ■ÉJansweert 5.51 en 18.13 ■Terneuzen 5.14 en 17.38 Vlissingen 4.45 en 17.04 [wemeldinge 6.28 en 18.43 veiligheidskeuring. Voor de uitvoering van deze keuring was in het ontwerpwetsvoor- stel een grote rol toebedacht aan de ANWB. In overleg met de minister van Verkeer en Waterstaat was de ANWB daarom al vroegtijdig begonnen met de plannen voor de nodi ge voorzieningen. Behalve in Middelburg zijn er momenteel nog nieuwe type teehnostati- ons in aanbouw in Hilversum, Apeldoorn en Enschede. Die mogen ook nog worden vol tooid, maar voor de andere voorziene 23 stations is voorlo pig een bouwstop opgelegd. Oorzaak hiervan is, dat er stemmen zijn opgegaan dat de garagehouders te weinig be trokken zijn bij de uitvoering van de tezijnertijd verplichte jaarlijkse veiligheidskeuring van de auto. Het station in Middelburg is dan ook gebouwd met garantie van het ministerie van Ver keer en Waterstaat: het rijk plichte autokeuringen wegval- neemt de extra kosten voor zijn rekening indien de ver- len. In afwachting van de invoe ring van de verplichte veilig heidskeuring gaat het nieuwe station in Middelburg dienst doen ails normaal technostation van de ANWB. Een toekomsti ge veiligheidskeuring duurt ongeveer 15 minuten en hier bij worden de stuurinrichting, de remmen, de verlichting en het draaggedeelte op veilig heid getest. En technokeuring is veel omvangrijker en gron diger, waarbij het gaat om de technische staat van de auto in zijn geheel. Eem dergelijke keuring duurt ruim een uur. Een verplichte veiligheids keuring gaat ongeveer 30 tot 35 gulden kosten. Een techno keuring kost momenteel f 75 voor ANWB-leden en f 90 voor niet-leden. De capaciteit van het Mid delburgse station is berekent op de behoefte tot 1980. Voor alsnog rekent men erop, dat er zo'n 1500 tot 2000 technokeu- ringen per jaar zullen plaats vinden. Als het gaat om de verplichte veiligheidskeurin gen kunnen er in Middelburg zo'n 35.000 tot 40 000 per jaar plaatsvinden. Momenteel wer ken er twee technici, maar het ligt in de bedoeling het aantal technici tezijnertijd uit te breiden tot 11 a 12. Het tech nostation werkt alleen van maandag tot en me* vrijdag. Het nieuwe station in Mid delburg is door de ANWB dui delijk opgezet ten behoeve van geheel Zeeland, zo ver klaarde gisteren ir. Barkhof, afspraken voor een visite kun nen worden gemaakt via het ANWB-kantoor te Middelburg. Klanten uit Zeeuwsch-lhaan- deren krijgen voorlopig hun veergeld terug en klanten uit Schouwen-Duiveland hun bruggeld. Met het nieuwe technostati on is een totale investering gemoeid geweest van ruim 1 miljoen gulden Op 20 februari zal het station officieel wor den geopend door burgemees ter drs P. A Wolters van Middelburg. Aan dit gesprek werd deel genomen door de secretaris van de Zeeuwse raad voor de maatschappelijke dienstverle ning, tevens secretaris van de provinciale werkgroep kinder centra in Zeeland mr. J.J. van der Meulen, twee stafleden van het bureau Zeeland van GRM en een consulente van de werkgroep kindercentra Ne derland. De aanstelling van een Zeeuwse provinciale con sume) voor kindercentra zal worden bespraken op de ver gadering van de Zeeuwse raad voor maatschappelijke dienst verlening, die wordt gehouden op maandag 20 januari om 17.00 uur in het gebouw van de stichting Zeeland te Mid delburg Secretaris Van der Meulen geeft de raad het ad vies de werkgroep kindercen tra Zeeland mandaat te geven de procedure voor het aan trekken van een consulent (e) voort te zetten. De provinciale werkgroep had reeds vorig jaar een discussienota opge steld over taken en functies van een provinciaal consulent- (e). Deze discussienota is in middels besproken met verte genwoordigers van de kinder centra in Zeeland. De werk groep is momenteel bezig met het samenstellen van een defi nitieve nota ten behoeve van de instanties die de zaaik moe ten gaan subsidiëren, onder meer het provinciaal bestuur. Over de aanstelling van een provinciaal consulent(e) voor kindercentra in Zeeland heeft de WKN onlangs noig een uit voerig schrijven gericht aan de Zeeuwse raad voor maat schappelijke dienstverlening. Gezegd wordt daarin onder meer, dat het bestuur van de WKN zich ernstig zorgen maakt over het feit dat niet meer voldoende kan worden ingegaan op de grote en drin gende vraag om begeleiding en advies. En dit heeft een directe relatie met de kwali teit van de kinderopvang. Ook Zeeland heeft met dit pro bleem te kampen. Volgens de WKN moet er dan ook een structurele oplossing komen om de vrijwilligers in het kin- dercentrawerk op provinciaal niveau de nodige steun te ge ven. De WKN geeft verder in overweging de aan te trekken consulent(e) te stationeren bij de raad voor maatschappelijke dienstverlening. Deze raad zou namelijk een zeer functioneel kader kunnen scheppen voor een consulent(e) kindercentra, aldus de WKN. Deze laatste suggestie van de WKN laat secretaris Van der Meulen (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Aan de Zeeuwse leergangen slaagden in het tijdvak september tot en met december 1974 de vol gende cursisten: akte wiskun de mo-A: C. Leijnse te Bieze- lirage en J. de Wit te Goes, lagere akte tekenen: mevr. R. Pol-Naaijer te Vlissingen, mej. M Hartman te Goes en de heer P. van Damme, okte K: mevr. M. Roodenburg-Luitwie- ler te Middelburg en mevr. D, Janssens-Simmers te Oostburg, akte U: mevr. T. Kamermans- Geerse te Middelburg en mevr. C van de Velde-Lotens te Sluis, okte J: de heer R. Kats te Middelburg. vergezeld gaan van een posi tief advies aan de raad voor maatschappelijke dienstverle ning. (Van een onzer verslaggevers)" GOES B. en W. van Goes hebben besloten, geen collecte vergunning te verlenen ten behoeve van de actie „Houdt Portugal Vrij". De beslissing van het college is met de kleinst mogelijke meerderheid genomen. Als motief van de afwijzing van het collecteverzoek wordt aangevoerd dat het doel van de actie een zuiver politiek ka rakter draagt. De opbrengst komt namelijk ten goede aan de socialistische partij van de Por tugese minister van buiten landse zaken. Burgemeester Huber en wethouder de Leeuw hadden geen bezwaar tegen het verstrekken van de eollectevergunninig. (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA Het feit, dat de vervoersbonden in het conflict met de directie van Meeus Transport te Bergen op Zoom verzuimd hebben een ultima tum te stellen voordat het sta kingsparool werd gegeven, zou wel eens kunnen betekenen, dat zij in het kort geding, woensdagmiddag voor de pre sident van de Bredase recht bank aangespannen door Meeus, aan het kortste eind trekken. Daarop wees althans een op merking van president mr. J. Schellenbach aan het adres van de raadsman van de bon den, mr. M. Steenberghen. „U hebt een uitvoerig en schoon pleidooi gehouden, maar ik heb u niets horen zeggen over eisen of een ultimatum en dat is tooh wel uiterst belangrijk, want vakbonden dienen in dit soort zaken de grootst mogelij ke zorgvuldigheid in acht te nemen". Mr. Sohellenbach be paalde de uitspraak in het ge ding voorlopig op vrijdagmid dag vier uur. Veelbetekenend voegde hij daaraan toe: „Mis schien kan er intussen toch nog eens worden gepraat tus sen partijen". NKV-voorzitter Wim Spit heeft verklaard dat het con- flict-Meeus weer eens heeft aangetoond hoe verziekt de verhoudingen in het beroeps- goederenvervoer zijn. „In nor male gevallen moeten acties worden gevoerd om een cao af te dwingen. Maar hier gaat het er om de cao nageleefd te krijgen", aldus de heer Spit. Een tot de verbeelding sprekend sehildermuseum. Zonder dat er ook maar enige overheidsbemoeienis is geweest, maar louter op eigen initiatief en met veel lief de voor de onderhavige materie heeft de heer Lucas Tacke van het gelijknamige Cadzandse schildersbe drijf een heus schijdersmuseum ingericht in de bo venverdieping van zijn antiekzaak aan de Prinsenstraat in Cadzand Zoals menigeen die oud boerengereedschap of ander ambachtelijk materiaal verzamelt, is de heer Tacke al sinds 1957 gegrepen door een ware verzamel woede van alles dat maar met het aloude ambacht „schilder" te maken heeft. Het meeste materiaal, dat hij heeft verzameld, is af komstig uit het eigen fami liebedrijf. „Ons bedrijf is ge sticht door een voorvader van mij en het eerste karwei werd verricht op 20 decem ber 1797. De boeken uit die tijd heb ik overgeleverd ge kregen. Dus het behoedzame, voor het verleden, heeft al tijd al in onze familie geze ten. Mijn vader bijvoorbeeld bewaarde allerlei oude din gen die tevoorschijn kwamen als eens een keer stevig ge zocht werd", aldus de heer Tacke, gezeten achter een massief eiken bureau op de bovenverdieping van het pand. De verzameling oud schil dersmateriaal, variërend van verfmolen tot een miniem kwastje, schablonen, bouten en stenen verfpotten, verfpla- ten etc. breidde regelmatig uit. „Ik wilde mettertijd aan mijn bungalow in Cadzand- Bad een gedeelte bijbouwen om het allemaal onder te brengen, maar mijn vrouw vond het huis een goed ge heel en zag die uitbreiding niet zo zitten. Toen de ruim te hier beneden in de Prinsen straat vrijkwam, heb ik onze antiekzaak uit Sluis hier naar toe overgebracht en de bovenverdieping bestemde ik voor dit verfmuseum. Het ligt een beetje in de lijn vond ik". Regelmatig was de heer Tacke te vinden op koopda gen. „Als ik iets tegenkwam op schildersgebied kocht ik het". Een forse stoot kreeg de verzameling toen een schildersbedrijf, erg oud, werd opgedoekt. De betrok ken ambachtsman is bejaard en zit in Rozenoord. Hi] was echter erg enthousiast dat zijn oude materiaal, dat met liefde was gekoesterd, hier een bestemming kreeg. Bin nenkort komt hij eens kij ken. „Tegelijkertijd wil ik zijn kennis van het oude am bachtelijke materiaal inscha kelen, want ik wil overal kaartjes bijleggen met daar op de benaming van de spul len. Want ik ken ook niet alles, er zitten echt oude din gen bij". vakblad iin menige werk plaats aan de muur werden geplakt. „Vroeger lagen in werkplaatsen op de grond losse planken. Even heb ik er over gedacht eerst grond op te voeren en daarna losse planken erop te leggen, dit alles om het zo echt mogelijk te maken. Maar daar hebben we toch maar van afgezien. De planken liggen nu los, maar met alle verfspatten en strepen erop maakt het toch een levensechte indruk. Zo is er ook een origineel rek, waarin de ouderwetse schil der zijn glas opborg. „In vroeger jaren was een schilder echter meer dan al leen maar schilder", aldus de heer Tacke. „Ook loodgieters werk werd verricht, zoals blijkt uit de oude boeken van ons bedrijf. Van tijd tot tijd vind je daar de post „Uw pisbak gesoldeerd en geverfd". Logisah dat ik ook bezig ben loodgietersmateri aal uit die tijd bijeen te krij gen. Maar dat is niet zo ge- makeklijk". De schilder was ook lijs tenmaker, dus ontbreekt aan de verzameling van de heer Tacke ook niet de hiervoor gebruikte verstekbak. En om het helemaal echt te maken is ook een lei opgehangen, waarop vroeger -maar dat niet alleen bij de schilder de uit te voeren werkzaam heden werden vermeld. nog gesneden in het bedrijf zelf door vakmensen van de oude stempel. De echtgenote van de heer Tacke, is ook afkomstig uit een schildersfamilie en ook van dit bedrijf zijn tastbare herinneringen aanwezig, zo als de oude verfkist van zijn schoonvader. „En ik heb ook nog een stopmesje gekregen onlangs dat is gebruikt in het schildersbedrijf van mijn vrouw's grootvader van moe ders kant, want ook die kwam van een schildersfami lie. heid kan de heer Tacke ver tellen over de tentoongestel de voorwerpen, hun ontstaan en grbuik. Sommige van die voorwerpen zijn nog functio neel, zoals een aloude kwas- tenbak, die nu als prullen mand gebruikt wordt. „Wie interesse heeft mag best eens komen kijken", al dus de heer Tacke, die zijn verzameling niet onder de korenmaat wil houden. Als men dan het\geluk heeft dat de eigenaar wat tijd heeft, kan rekenen op een leerza me en leuke ogenblikken. Er zit aan een kwast meer vast dan alleen maar haar, mits het verteld wordt op de wijze zoals de heer Tacke dat doet. Blij is hij ook met een heus schildershem, van ver voor de oorlog, geschonken door de schildersbond. Met enthousiasme en deskundig- Eindredactie fRein van der Helm Dc het:/ T„cxe iieeft ln de voorste kamer van de boven verdieping een authentieke schilderswerkplaats nage bouwd. Hiervoor gebruikte hij materiaal dat vrijkwam toen een schilderswerkplaats in Groede, van de heêr D. Deuninck werd opgeruimd. Alles is er, tot en met ge kleurde afbeeldingen van- schilderswerkstukken, die gepubliceerd in 't Schilders- De deuren in het museum komen rechtstreeks van oude schilderswerkplaatsen. Dat wil zeggen dat er een door de jaren heen op aange brachte dikke verflaag -ont staan door het uitsmeren der kwasten- is te zien. „De deu ren zijn van onze oude werkplaats uit Groede die wij hebben verkocht. Wel heb ik daarbij bedongen dat bij sloop de oude kastdeuren en de achterdeuren 'voor mij waren". De heer Tacke heeft overi gens meer oud materiaal ver werkt. Zo is de schoorsteen van zijn huis in Cadzand- Bad gebouwd van oude leis tenen afkomstig uit de Ne derlands hervormde kerk in Groede en is het eiken bu reau, waaraan hij troont, ge maakt van panelen van oude kerkbanken uit de Franse kerk in Groede, toen die banken werden vervangen door andere. „Dit eikenhout is afkomstig uit de Schotse kerk in Rotterdam en in 1858 gekocht door de Luther se gemeente in Groede. De muren van het museum zijn voor een gedeelte volge plakt met schabionen, die schilders gebruikten om na men en afbeeldingen op mu ren, zeildoeken of jute zak ken aan tebrengen. Sommige van die afbeeldingen zijn f; De heer Lucas Tacke.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3