ten n eren Josine van Dalsum krijgt uitkering toch Opsporingsteam handel hard drugs gewenst PROEF VOOR CHARLES Culturele revolutie in Ethiopië lot 9% rente op ABN Kasbiljetten. de ABN [VAN AGT NA AMERIKAANS BEZOEK: Mansholt wil veroordeling van Kissinger een goede grote bank worden Joodse zaak niet in dialoog Arabië-Europa BELANGSTELLING VOORTGEZET ONDERWIJS NEEMT TOE Weer Mozambikaan tot bisschop benoemd ger pitje binnenland buitenland GELDGEBREK VOOR RAAD VAN KERKEN NGL bepleit verlichting taak docenten KINDERFEESTJE? CHOCO PRINCE Chinese vice- premier overleden S I UDEIS TEN DE BOER OP Enthousiasme Gezang Algemene Bank Nederland tr hun huwelijk a|, r ervaart, komt vaak fe van jaren naar bui- vervult de maatschap. I werkster eigenlijk ee- van de huisarts die aaj hiet-lichamelijke proble. Van zijn patiënten veels; Lie blijkt te komen. He; dat de maatschappelijir Jter met haar eigen we. en levensvisie bij de I bn binnenstapt en deze als maatstaf gebruik' I beoordeling van de geL atie wordt door me. Malingre al evenzee; but verworpen: „Je helt Irlijk je eigen opvattin- 1 je eigen levensbeschou. je eigen maatschappelij. kchtergronden, maar dit Ie bij je werk tenslotte t een vak wel op de rgrond zetten". En dan: i ictief betekent nog niet koel". mensen van de kinderbe- j ming komen met uiteen.) de gezinnen in aanrj.j „Van notarissen en amb- en tot zogezegde beroeps-1 lozen". Dat heeft tot dat je door de uiterlijke I ken leert heenkijken. Eer,j >ken huwelijk of een te gezinssfeer, dat komt ie kringen voor. Een erva- j die daarbij naar voren gt, is overigens dat een ding nog altijd diep kind inwerkt. Ondanks dei wordende seksuele mo-f is het uit elkaar groeien ouders nog altijd een rerende ervaring voor eren. „Ook al worden >p school niet meer op J ekeken". in de andere kant, een elijk in stand houden „om anderen", die dan in een unente sfeer van „gewa- e vrede" leven is ook niet it. e kunt geen pasklare op- ngen geven. Elk geval ligt rs". Maar wel staat vast, ins volgens mevrouw M>- e, dat misschien door ■nateriële welvaart de ntwoordeliikheid bij ie sen op een lager pitje i en te staan. Als er een- kinderen zijn, zo vindt lan ben je voor meer ver- ,'oordelijk, dan voor je ei- geluk of dat van je part- Maar als er eenmaal ken zijn, dan ook niet hroomd om bij de instan. aan te kloppen, zo is haar es. „We zijn ervoor om te en" en daarbij wil zij 'iit- kelijk vaststellen dat kin- escherming geen verleng- is van de politie, maar, egevcn, het kan zijn dat sen soms wat al te vTeemd ijken tegen „officiële in- ties". kan me voorstellen dat ze mijn binnenkomst denken; moet dat mens hier", mevrouw Malingre en -k zelfs wel eens verbaasd men mij ontvangt. Maar bet contact eenmaal Is ge- blijkt dat ook bij ons het nr' van het kind voorop t en valt er meestal wel te ken." rechter eens over moeten wie ei voor de kinderen zorgen, welke alimentatie moeten worden betaald en de bezittingen moeten den verdeeld. e gewoonte dat de kinde- eerder aan de moeder dan de vader zullen worden lewezen, zal niet zonder ■i gehandhaafd worden, htbanken zullen zorgvuldi" de aanspraak van een v'S* Inzake de hoede over zij-'1 leren bestuderen, ee] godsdienstige organise- verzetten zicb tegen het sontwerp. Zij zeggen dat de deur zal openen voor uiteenvallen van ve r huwelijken. erwacht wordt echter dat iviizivin" van de echtsohei" rswetgenino doo- een grotd rde-heid van het Frans# ement zal worden aaB» ■d. DONDERDAG 16 JANUARI 1975 15 I»iFf feÜ Josine van Dalsum mocht rol weigereen. UTRECHT (ANP) Actrice Josine van Dalsum heeft als nog recht op een uitkering van de werkloosheidswet over de periode van september 1972 tot begin 1973. De centrale raad van beroep in Utrecht heeft gisteren bepaald dat de door de bedrijfsvereniging aangevoerde redenen om haar destijds een uitkering te weige ren, niet voldoende grond heb ben. De raad van beroep in Den Bosch vond dat ook al, maar de bedrijfsvereniging was van die uitspraak in appel gegaan bij de centrale raad. De bedrijfsvereniging meen de dat Josine van Dalsum vrijwillig werkloos was ge worden, omdat zij begin 1972 niet was ingegaan op een aan bod van het Nieuw Rotter dams Toneel om ook in het seizoen 1972-1973 bij dat ge zelschap te blijven. Josine van Dalsum was in '71 door 't NRT gecontracteerd, maar dan voor de Piccolo-werkgroep, een kleine groep jonge acteurs binnen het gezelschap die vrijheid kregen zich met ex perimentele theateravonden be zig te houden. De centrale raad wijst er in de uitspraak op, dat dat ook nadrukkelijk in haar contract stond. Piccolo-werkgroep worden op geheven en ook het NRT werd omgevormd. Onder meer werd regisseur Karl Gutmann aan getrokken, een regisseur onder wie Josiine van Dalsum gezien haar opvattingen niet wilde werken. De heer Gutmann be schouwde zij als uitgesproken voorstander van het ..traditio neel toneel". Zij zelf heeft grote voorkeur voor experi mentele vormen van theater, waarin men de aspecten van het eigen denken terugvindt en waar men zich mee kan engageren. Door grote moeilijkheden De bedrijfsvereniging meen- tussen het NRT en de ge- de dat Josine passende arbeid meente Rotterdam moest de had geweigerd. .Haar bezwa ren tegen het spelen van rol len bij het zogenaamde traditi onele toneel moeten van louter particuliere aard gezien wor den", meende de bedrijfsvere niging. De centrale raad bleek het daar niet geheel en al mee eens, maar de raad neemt ook de door Josine van Dalsum zelf aangevoerde principiële argumenten niet geheel over. De raad meent dat toneelspe len naast technische ook artis tieke eisen, plus een belangrij ke inzet van de persoon in houdt. Om die redenen kan niet zonder meer worden voorbijgegaan aan de subjec tieve mening van Josine van Dalsum omtrent haar geschikt heid voor het passend zijn van beschikbare arbeid. „Het is een heel gevecht ge weest, maar ik ben ontzettend blij dat ik deze zaak uiteinde lijk heb gewonnen", aldus Jo sine van Dalsum in een reactie op de uitspraak van de centra le raad van beroep. „Ik heb 2 jaar voor mijn principe ge knokt dat je als acteur niet iedere .rol hoeft te accepteren en dat je ook artistieke over wegingen mag laten gelden, zopder dat je daarbij het recht op aanspraak op de sociale wetgeving verliest". (Van onze redactie binnenland) SCHIPHOL Minister Van Agt van Justitie ver dacht, dat binnen enkele naanden een opsporings team voor de bestrijding van bande] in hard drugs kan en moet worden gevormd. Hij denkt hierbij aan een lande- lijk team, dat moet gaan sa menwerken met de plaatse lijke politiekorpsen. Van Agt zei dit gisteren bij lijn terugkeer uit Amerika. Tijdens een negendaags be ek heeft hij daar onder an dere kennis gemaakt met di verse opsporingstechnieken die in Amerika worden toeze- ist. Volgens Van Agt kan het opsporingsteam hier binnen de nogelijkheden van de huidige olitiewet woeden opgezet. Al oor zijn vertrek naar Ameri ka sprak de minister over een eciaal rechercheteam, maar en was nog niet duidelijk dat zou kunnen worden nengesteld. In Amerika eft hij een aantel ideeën gedaan. Minister Van Agt verklaarde Ssteren verder dat de Ameri- aanse autoriteiten hem uit drukkelijk hebben verzekerd, at zij niet over informatie eschikken die eroo wiist. dat Uederiand als doorvoerland van heroïne overzee zou func tioneren. De minister acht het waarschijnlijk dat niet onaan- kienliike hoeveelheden heroï ne, die hier in Nederland te- AMERSFOORT (ANP) De Raad van Kerken in Ne- lerland tobt met financiële irgen. De kosten stijgen, ter wijl de inkomsten gelijk ble ven. Daarom zal de raad aan de aangesloten kerken vragen hun bijdragen voor 1975 op een of andere wijze met tien irocent te verhogen Daarmee •ordt een stukje inflatie ten ipzichtc van vorig jaar bestre den. Men hoopt ook geld vrij te rijgen door nog meer dan tot nu toe de bureaus van de aan [esioten kerken in te schake _en bij de uitvoering van al lerlei administratief werk. Zo kan men bezuinigen op de stijgende kosten van de eigen ltninistratie. recht komen, bestemd zijn voor andere Europese landen „Temidden van veel onzeKer- heid", zo zei hij, .,is wel zeker, dat de partijen, die kennelijk ons land binnenko men, niet uitsluitend voor de binnenlandse consumptie be stemd zijn. Was dat wel het geval dan zou het aantal ver slaafden veel groter moeten zijn. Het is duidelijk dat het geen in beslag wordt genomen maar een fractie is van wat er werkelijk omgaat". Minister Van Agt zei dat hij tijdens zijn verblijf in Ameri ka geen gegevens heeft gekre gen, die aanleiding voor hem zouden kunnen zijn zich te verzetten tegen een legalise ring van het in bezit hebben en gebruiken van henneppro- diukten, zoals marihuana en hasjiesj. Hij verklaarde niet te beschikken over de gegevens die zo sterk de schadelijkheid van deze produkten aantonen, dat hij een wijziging van de vervolgnota van het kabinet wilde bekijken" of hij gebruik zal gaan maken van het Ame rikaanse aanbod om Neder landse politiefunctionarissen in de Verenigde Staten op te la ten leiden voor de opsporing van heroïne. ,.Hun kennis is op dat gebied veel groter dan daarover zal voorstaan. In de vervolgnota zegt het kabinet het voornemen te heb ben te werken in de richting van decimaliseriag van het ge bruik en het bezit van hen- nepprodukten tot overtreding en op langere termijn te stre ven naar een uit de strafwet halen van het gebruik en het bezit van die hennepproduk- ten. „Daarvoor is bijstelling van internationale verdragen nodig, waatlbij wij partij zijn. Op korte termijn is het niet mogelijk het gebruik van hen- nepprodukten helemaal uit de strafwet te halen, omdat je daiarbij in botsing komt met DEN HAAG (ANP) Het Nederlands Genootschap van Leraren (NGL) vindt dat op korte termijn maatregelen ge nomen moeten worden om de zeer ernstige actuele moeilijk heden waarvoor vele docenten zich geplaatst zien op te los sen. Het NGL bepleit daartoe uitbreiding van het op het leerlingenaantal gebaseerde pakket uren dat de scholen voor voortgezet onderwijs ter beschikking staat om hun pak ket taken te volbrengen Ook zouden volgens het genoot schap bepaalde taken in deze scholen, nu uitgevoerd door schoolleiding en-of docenten beter en wellicht goedkoper verricht kunnen worden door middenkaderpersoneel. Voorts beveelt het NGL aan, de scholen een pakket com- oensatieuren ter beschikking te stellen, door de school te verdelen over de diverse func tionarissen, en waarin geen werkzaamheden voor de school verricht worden. (ADVERTENTIE) Choco Prince geeft leuke uitnedigingskaartjes! In elk netje Choco Prince zitten er twee verpakt. En er zijn ook nog gratis prinsenkronen voor het hele kindergezelschap. Schrijf een briefje naar General Biscuits Co. N.V., Juliana van Stolberglaan 118, Naarden. en sluit 1aan postzegels bij voor verzendkosten. Laat maar weten hoeveel u er wilt ontvangen (maximaal 20 stuks en zolang de vooraad strekt) CHOCO PRINCE DE TOPTRAKTATIE BIJ ELKE FEESTELIJKF GELEGENHEID. PEKING (AFP) In de Chinese hoofdstad Peking is gisteren het overlijden op 74- jarige leftijd bekendgemaakt van een van de Chinese vice- premiers, Li Foe-Tsjoen. Li was een van China's vooraan staande economische deskun digen in welke hoedanigheid hij voorzitter was van de staatsplancommissie in premier Tsjoe en-Lai's kabinet sinds 1954. In de vijftigeer en zestiger jaren was Li lid van het poli tieke bureau van de Chinese communistische partij, maar in de laatste jaren was zijn poli tieke rol uitgespeeld, al nam hij wel deed aan de viering van de 25-ste verjaardag van de stichting van de Chinese volksrepubliek op 1 oktober. BRUSSEL (AFP) Sicco Mansholt, oud-voorzitter van de Europese commissie, wil dat Henry Kissinger, wordt veroordeeld door de rol die deze heeft gespeeld in de on derdrukking in Latijns-Ameri- ka en met name in Chili. Ten overstaan van liet Russel-tri- bunaal, dat in Brussel bijeen is, zei de Nederlandse socialist dat de Amerikaanse bewinds man persoonlijk betrokken is geweest bij de Chili-affaire van het Amerikaanse concern ITT en dat hij daarom „ver antwoordelijk kan worden ge acht voor de val van de demo cratische regering in Chili" Omdat Kissinger niet in Ame rika is berecht, zou het Rus- sel-tribunaal dat maar moeten doen. De toespraak van Mansholt, die voor een groot deel ook gewijd was aan de invloed van de multinationale onder nemingen in Latijnsameri- kaanse en andere ontwikke lingslanden, werd herhaalde lijk onderbroken dooi applaus van de leden van het tribu naal. iDt gebeurde met name toen hij uitvoerig inging op de doelmatigheid en de aanzien- liike macht van de Noordame- rikaanse multinationals, waar van. naar hij zei, de gehele activiteit moeilijk is te contro leren en bloot te leggen. Hij voorzag dat „binnen een tien tal jaren 70 procent van de wereldeconomie wordt gecon troleerd door ongeveer 200 van dergelijke op internatio naal niveau opererende onder nemingen, die onderling sterke banden hebben". Dc uitbrei ding van deze multinationals vormt „een nieuw kapitalisme op wereldniveau dat voor elk I afzonderlijk land oncontroleer baar is en zelfs voor de EEG" i aldus Mansholt. die internationale verdragen", aldus de minister. Van Agt zei dait hij „ernstig de onze" zei hij, „en als het gaat om een zaak zo ernstig als deze vind ik dat je een dergelijk aanbod goed moet bezien". LUXEMBURG (ANP) De E.G. ministerraad is niet van plan de kwestie van de be scherming van de mensenrech ten van Joodse minderheden in sommige Arabische staten aan de orde te stellen bij de Euro-Arabische dialoog. Dit verklaarde de Ierse minister Mark Clinton namens de voor zitter van de raad van minis ters Garret Fitzgerald gisteren in het Europees Parlement in Luxemburg. Hij zei dit in antwoord op een mondelinge vraag van de Deense afgevaardigde Kristian Albertsen. Namens de raad zei de minister dat in de dialoog tussen de Europese Gemeen schappen en de Arabische lan den alleen economische zaken aan de orde zijn. DEN HAAG (ANP) Leerlingen, die de zesde klas lagere school verlaten, volgen daarna steeds meer algemeen voortgezet onderwijs (gymna sium, atheneum, havo of ma vo). Dientengevolge is de be langstelling voor het volgen van lager beroepsonderwijs na de lagere school afgenomen. Dit blijkt uit zgn. stromings- gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Was de verhouding tussen het lager beroepsonderwijs en het algemeen voortgezet on derwijs in 1963 nog gelijk, tien jaar later was die verhou ding gewijzigd in het voordeel van het avo: zowel bij jongens als meisjes 2:3. De toeloop van mavo-mulo gediplomeerden naar het havo is de laatste jaren volgens de CBS-gegevens constant geble ven. VATICAANSTAD (CIC) Opnieuw heeft paus Paulus een Mozambikaan tot bisschop benoemd. Als bisschop van Porto Amelia volgt Januario Machaze Nhangumbe de Por tugees mgr. Jose Dos Santos Garcia (61) op, die na de on afhankelijkheid van het land zijn ontslag had aangeboden. In december 1974 had de paus reeds een Mozambikaan benoemd tot aartsbisschop van Loureneo Marques en daarmee tot voorzitter van de 9 leden tellende bisschoppenconferen tie. Zijn Portugese voorganger, mgr. Alvim Pereira, was te ruggetreden vanwege de ge wijzigde politieke omstandig heden. Nog vier andere Portu gese bisschoppen hebben verklaard te willen terugtre den ten gunste van inheemse opvolgers. Prins Charles van Enge land klaar voor onder wa ter. Hij haalt diep adem voordat hij door een hele maal onder water staande buis kruipt, tijdens een oefe ningsonderdeel van de com mando-opleidingscursus van de Engelse Koninklijke Ma rine. Over twee maanden zal prins Charles op de HMS Hernes van de Britse Mari ne als helikopterpiloot dienst doen. DEN HAAG Koningin Juliana heeft woensdagmorgen op paleis Soestdijk generaal \lexander M. Haig jr. in au diëntie ontvangen. Generaal ïlaig is de nieuwe opperbevel hebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa. In aansluiting op het bezoek aan koningin Juliana heeft Haig in Den Haag' besprekin gen gevoerd met minister Vre- deling van Defensie en luite nant-generaal Wijting, voorzit ter van het comité verenigde chefs van Staven. ADDIS ABEBA (AFP) Ethiopië beleeft het uur van de culturele revolutie, nu de nieuwe machthebbers het so cialisme en een golf van na tionalisme hebben afgekon digd. Sinds een week onge veer wordt de officiële propa ganda geheel in beslag geno men door het thema van de .campagne van de studenten' 1500 jonge mensen, verdeeld in twee groepen, zijn al ver trokken naar de zuidelijke provincies om mee te doen aan de campagne 'Vooruit gang door samenwerking' waartoe de militairen in mei hebben besloten. Aan de voorbereiding is drie maanden gewerkt, zodat de camagne in een record tijd op poten is gezet, verge leken bijvoorbeeld met de ervaringen in Somali en Tan zania. Uiteindelijk hebben 60.000 studenten en hun lera ren bij dit werk betrokken worden. Het vertrek van de 'jonge pioniers' zoals de plaatselijke pers hen noemt, gaat vaak gepaard met hartverscheu rende taferelen in de univer sitaire wijk van Addis Abe ba, waar de jongeren zich verzamelen voor het vertrek. Moeders staan te huilen als hun kinderen, soms niet ou der dan 16 a 18 jaar, gekleed in een beige uniform en met een Mao-pet, in de auto's en vrachtwagens stappen die hen naar bet 'andere' voor ben onbekende Ethiopië zul len brengen. De stoet wordt gevolgd door vrachtwagens vol bedden, matrassen en de kens. „Wij weten niet eens wanneer we hen zullen te rugzien, en of we hen ooit terugzien", zo klaagde een moeder die afscheid kwam nemen van haar zoon. Offi cieel is niets bekend ge maakt over de duur van de campagne. Bij de leiding van de cam pagne, die zijn intrek heeft genomen in het gebouw van de technische hogeschool, toont men zich optimistisch. Wanneer enthousiasme ont breekt spreidt men gaarne een dynamische revolutionai re militante houding ten toon. „In Awassa, een stad ongeveer 300 km ten zuiden van Addis Abeba, werd de eerste groep van 500 studen ten ontvangen door een op getogen menigte van 20.000 mensen, zo vertelt een van de campagneleiders. „In het zuiden", zegt bij, is er geen probleem met de boeren. Maar in het noorden, waar de feodale tradites nog hecht verankerd liggen in de bevolking, wachten we met het sturen van studenten tot dat de boeren zijn ingelicht over de doeleinden van de campagne, sommige boeren geloven nog dat de studenten hun land komen stelen". Hij zei ook dat propagan disten die vijandig staan te genover de revolutie de meest onwaarschijnlijke ge ruchten laten circuleren om de campagne te laten mis lukken. terwijl die toeh be doeld is om het lot te verbe teren van de boeren, die door het vorige regime zijn uitgebuit. In een communiqué dat op de eerste pagina van de dag bladen is gepubliceerd waar schuwen de militairen de aankomst van de studenten niet te vieren met gezang en rituele dansen, daar dat overbodige kosten meebrengt en in strijd met de socialisti sche filosofie van onze revo, lutie is". De studenten zullen het ze ker niet gemakkelijk krijgen met hun ontwikkelingswerk op het platteland. De bevol king: 95 procent van de mensen kan lezen nocb schrijven en het bijgeloof tiert welig. De militaire machthebbers hebben de stu denten een sleutelrol toebe dacht, waarvan het succes van de Ethiopische revolutie voor een deel afhankelijk zal zijn. Een deel van de studen ten gelooft oprecht in het socialisme en velen zijn be reid de beste jaren van hun leven te geven om dit oude land uit de middeleeuwen te trekken. De overgrote meerderheid van het volk heeft ge enidee wat het magische woord 'so cialisme' betekent. Wan trouwt alles wat uit de hoofdstad komt en is meer toeschouwer van dan deelne mer aan de revolutie. De stu denten en leraren krijgen de rol van 'speerpunt' van een revolutie die nog moet be ginnen. (ADVERTENTIE) Hebt u wat geld dat u voor een tijdje ergens veilig wilt wegbrengen met flinke rentewinst? Zonder rompslomp? Dan kunnen wij u helpen. De ABN geeft namelijk 3 soorten Kasbiljetten uit, met een looptijd van circa 2 jaar en 3 maanden, 4 jaar en 3 maanden of 5 jaar en 9 maanden. ABN Kasbiljetten zijn waardepapieren aan toonder; ze zijn te krijgen in stukken van 1.000 of 10.000 gulden, rente inbegrepen. Dat is het bedrag dat wordt uitbetaald aan het eind van de rit. Bij aankoop is de rente afgetrokken. Voor Kasbiljetten, die u vanaf heden bij ons kunt kopen, gelden de volgende rentepercentages: Kasbiljet met einddatum 1-3-1977:7% Kasbiljet met einddatum 1-3-1979:8% Kasbiljet met einddatum 1-9-1980:9% Op 16 januari 1975 betaalt u voor: Kasbiljetf 1.000 met einddatum 1-3-1977: f 866,08 Kasbiljet f 10.000 met einddatum 1-3-1977: f 8.660,80 Kasbiljetf 1.000 met einddatum 1-3-1979: f 727,99 Kasbiljet f 10.000 met einddatum 1-3-1979: f 7.279,90 Kasbiljetf 1.000 met einddatum 1-9-1980: f 615,85 Kasbiljet f 10.000 met einddatum 1-9-1980: f 6.158,50 Na 16 januari 1975 wordt het aankoopbedrag elke dag iets hoger als gevolg van het verstrijken van de looptijd. Kasbiljetten hebben, door het opschuiven van de rente-inkomsten, ook belangrijke fiscale voordelen voor mensen die binnenkort met pensioen gaan. Op elk ABN-kantoor is er iemand die u alles over déze manier van sparen kan vertellen

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 15