,in9| Kremlin verwerpt handelsakkoord met V.S Marine houdt opruiming Friki wil nog ongeveer man kwijt eens 200 Deining om kapitale woning Van der Louw ONTSPANNING NIET TEN EINDE, MAAR 'en Uyl: geen »as op de plaats VARBONDEN: „DOODZIEK" Eenheidsvakbond kan breekpunt zijn Comité „Jaar van de vrouw" in het ootje genomen raat 27 f- automaat ibijAH Macaroni Bloedworst Conflict Lambertus- kerk naar einde Bedrijïsspionage in West-Duitsland voor informatieve etikettering binnenland buitenland editie J9Z\ )ko Boerenkool eiin commentaar Haastige spoed TECHMSCHE VINDINGEN Stagnatie Israël Portugese coalitie een miljoen gulden aan prijzen Huiszoeking in Bloemenhove DONDERDAG 16 JANUARI 1975 13 de afdeling warm brood IkbroOd ±800 gram 10J is gesneden w 1. iciale aanbieding de diepvries 450 gram Iwl Zolang de voorraad strettl ionele verkoopkanalen, automaat vèr onder do n komplete automaat even vullen met koffie eg :en omkijken meer naar. m houden, voortaan wordt v favoriete >nde liter, met ruim kokend In 20 minuten gaar- kiontje margarine 'an pakje minestrone- en samen met lever door macaroni met zout, peper, l id. Frisse sla er bij geven. leboogjes bloem halen en in5minu- In braadboter schijven stuiven met iets kaneel leggen. Jus afmaken met n wat water. Heerlijk ppelmoes of op brood. iphttm 45 100 gram Jö w/ O vers vlees, groenten' fruit/bloemen, brood en delicatessen gelden t.m. zatenW 18 januari. Overigo aanbiedingen t.m. woensdag 22 januan. 55 55 (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON De minister van buitenlandse za ken van de V.S., Henry Kissinger, heeft meegedeeld, dat de Sovjet-Unie niet verder wil deelnemen aan de gelibe raliseerde handel met de V.S., omdat het akkoord onaan vaardbare handelingen bevat over haar emigratiebcleid met de joden. In een deel van onze editie van gisteren kon den wij hiervan nog melding maken. dollar. In 1974 werd de een miliard nauwelijks gehaald. Kissinger maakte bepaald geen gelukkige indruk, toen hij op een inderhaast bijeengeroepen persconferentie moest [meedelen, dat de Sovjet-Unie niet verder wil deelnemen aan de geliberaliseerde handel met de V.S. Velen zullen Het minister Westerterp graag gunnen als hij als een van de 'voortvarendste ministers van Verkeer en [Waterstaat de geschiedenis in zou gaan. In zijn kortstondige [ambtsperiode heeft hij zich laten kennen als een bekwaam en [tooral slagvaardig manager. Maar minister Westerterp moet er duidelijk voor oppassen dat hij niet al te snel wil handelen. Een gedachte die ons werd [ingegeven nu opnieuw een van zijn departement afkomstige naatregel een nieuwe controlevorm op het voldoen van ide wegenbelasting moet worden uitgesteld. De reden is dat de betrokken instanties niet op tijd klaar zijn met hun verk. Een jaar geleden moest om een overeenkomstige reden de invoering van de benzinedistributie worden uitgesteld vooidat [ze voorgoed van de baan was, daarna kwam de valhelmen- affaire, terwijl ook de verplichte autokeuring in te ambitieuze Dpzet bleef steken. De minister is terecht voorstander van een zekere snel- I heidsbepeiking. Hij zou ook eens vaart moeten minderen als het om de uit- of invoering van op zichzelf wenselijke, maar I ook ingrijpende en veel voorbereiding vergende maatregelen gaat. Haastige spoed is zelden goed. 75014 (Vervolg van pagina 1) Terecht is naar de mening fan drs. Den Uyl veel aan dacht geconcentreerd op de verbetering van de kwaliteit jan de dienstverlening en op de grenzen, te stellen aan in Tfit bijzonder industriële pro fcessen waar ze instandhouding van een leefbaar milieu kun nen bedreigen „Het mag ons fle ogen echter niet doen slui ten mor heit feit dat dienst verlening van welke aard dan pok zich voltrekt op de basis fcan de toereikende voorzie- ping met goederen, die de in dustrie levert Zonder indus triële produktie kan ook een volwaardige dienstverlening zich niet handhaven". Daarom heef! drs. Den Uyl ook nooit Behoefte gevoeld mee te doen aan de mode van het anti industrialisme. De gevaren daai van zijn we ons vandaag iets meer bewust nu we wor- den geteisterd door ernstige werkloosheid. „Wij moeten ■vrezen dat we in ons land nu I niet meer zo ver afzitten van 1 het werkloosheidspercentage [van 4.8 in 1952. Ik heb hoop Tat we erin kunnen slagen Baaronder te blijven. De toe neming in ons land is immers aanzienlijk minder snel dan in Verscheidene andere landen De bewindsman had er in het f begir, van zijn betoog op ge- I wezen voorstander te zijn van wat men noemt selectieve groei, d-w.z. „Ik meen dat het noodzakelijk is dat wij de doeleinden waarvoor wij schaarse grondstoffen en kost bare energie gebruiken goed moeten overwegen". Ook zei drs. Den Uyl te menen dat tegen die achtergrond in inter nationaal en nationaal verband aandacht moet worden gege ven aan het tempo waarin be staande technische kapitaal goederen worden afgestoten. Kissinger zei op een inder haast bijeengeroepen pers conferentie dat het Russi sche besluit betreurd wordt, maar niet wordt beschouwd als een teken dat het tijd perk van ontspanning ten einde is. Voor Amerikaanse zakenlieden in Moskou kwam de officiële verwer ping door het Kremlin niet onverwachts De bewuste bepaling maakt deel uit van een handelswet waaraan twee jaar is gewerkt en dat eind vorig jaar door het Congres is voltooid. President Ford tekende de wet op 3 januari j.l. De bepaling, waar tegen Ford en Kissinger be zwaar maken, maar waarop het Congres stond, stelt het normaliseren van de Ameri kaanse handel met de Sovjet- Unie afhankelijk van een vrij ere emigratie van Russische joden. De wet is voortgekomen uit de besprekingen die oud-pre sident Nixon in 1972 met de Russische leiders heeft ge voerd. Men kwam overeen dat de ideologische en politieke verschillen terzijde zouden worden gezet en dat de econo mische samenwerking zou worden uitgebreid. De wet was nodig om de Amerikaanse president de bevoegdheid te geven de overeenkomst uit te voeren. Kissinger zei op de perscon ferentie, dat de Sovjet-Unie deze wetgeving in strijd acht met zowel het handelsakkoord van 1972, dat voorzag in de onvoorwaardelijke afschaffing van discriminatoire hamdelsre- stricties, als met het beginsel van niet-inmenging in binnen landse zaken. Het in mei 1972 in Moskou gesloten en in oktober 1972 in Washington getekende han delsverdrag tussen de V.S. en de Sovjet-Unie besloeg een periode van drie jaar. Het in werking treden hing af van het toekennen van de meest- begunsti-gingsclausule aan de Sovjet-Unie door de V.S. Het verdrag regelde ook de terugbetaling vam de schuld van 800 miljoen dollar die de Sovjet-Unie in de oorlog had opgelopen door het betrekken van Amerikaans oorlogstuig. De aflossing zou worden uit gesmeerd tot het jaar 2000. Afgesproken was, dat de handelsuitwisseling jaarlijks in beide richtingen minimaal anderhalf miljard dollar zou bedragen. In juni 1974 hebben president Nixon en partijlei der Breznjev een akkoord ge tekend dat de vergemakkelij king beoogde van de invoering van het verdrag van 1972 Er zou een werkgroep worden in gesteld voor het uitwisselen van economische en commer ciële gegevens. In 1972 en '73 heeft Rusland van de oorlogsschuld 36 mil joen dollar afgelost Vorig jaar was reeds een stagnatie merkbaar in de Amerikaans-Russische handel. In 1973 nog vertegenwoordig de de handel tussen de twee landen een waarde van 1.4 miljard dollar. Dit kwam voornamelijk door de enorme Amerikaanse graanleveranties ter waarde van 900 miljoen Israël heeft gisteren zijn spijt uitgesproken over het feit dat de handelsovereen komst tussen de V.S. en de Sovjet-Unie is opgezegd. Minister van voorlichting Aharon Yariv heeft in het Is raëlische parlement verklaard, dat de opzoglging van de han delsovereenkomst „een nega tief effect kan hebben op de joodse emigratie uit de Sovjet- Unie". Israël gelooft dat de druk die de Arabische landen op Moskou hebben uitgeoefend hebben bii gedragen tot het be sluit der Russische regering om de handelsovereenkomst met de V.S. af te wijzen. (ADVERTENTIE) In 'I kort GOLDA Meir, oud-premier van Israël, is opgenomen in het Haddasah-ziekenhuis van Jeruzalem voor een operatie wegens grauwe staar. EEN 2.400 man sterke groep goudmijnwerkers wordt uit Zuid-Afrika teruggestuurd naar haar vaderland Lesotho, nadat zij na een betoging bij haar woonkazerne was slaags geraakt met de politie. IN de universiteitsraadsverga dering van de Rijksuniversi teit Utrecht heeft de studen tenfractie PSO een aanval ge daan op het college van deca nen. De studenten vinden dat dit adviescollege van hooglera ren en lectoren moet democra tiseren of verdwijnen. Ze heb ben aangekondigd binnenkort met een uitvoerige nota over deze zaak te komen. IN de Noordspaanse stad Pam plona is gisteren gevochten tussen oproerpolitie en sta kers, nadat 20.000 arbeiders gehoor hadden gegeven aan een stakingsoproep uit solida riteit met buitengesloten colle ga's. GEORGES Marchais (55), se cretaris-generaal van de Fran se communistische partij, is na een hartaandoening in een zie kenhuis opgenomen. HET Algemeen Nederlands Verbond (ANV) heeft de Vis- ser-Neerlandia Muziekprijs 1974 toegekend aan de heer Willem Strietman te Hilver sum voor zijn compositie: lie derencyclus „Sombra Dei En sueno". De jury bestond uit de heren J. P. M. Meuwese, Paul Niessing en Louis Toebosch. DEN HAAG (ANP) De inspecteur der domei nen in Haarlem zal op 11 februari aanstaande in Haarlem „publiek bij in schrijving te koop aanbie den" de onderzeeboot) ager „Noord-Brabant" (foto), een 108 meter lange oor logsbodem. Dit schip heeft vorig jaar bij Vlissingen een aanvaring gehad, waarbij het „behoor lijke" schade heeft opgelo pen. De kosten om dit be trekkelijk oude schip op te knappen bleken te hoog te zijn, waarop de Marine heeft besloten het schip te verko pen. Veel nog waardevolle voorwerpen en onderdelen zijn echter eerst van het oorlogsschip afgehaald. EINDHOVEN (ANP) Voor 15 februari worden de sleutels van de Eindhovense Lambertuskerk overgedragen aan het kerkbestuur van de districtsparochie Gestel-Zuid, waarin de Lambertusparochie samen met twee andere paro chies is opgegaan. In onze edi tie van gisteren hebben wij hiervan bericht. Hiermee komt een eind aan een sinds 1971 slepend conflict, dat eind 1972 zelfs leidde tot neigen weken kerkbezetting na de officiële sluiting van de kerk. Een kort geding tussen het bisdom en het voormalig kerkbestuur werd voorkomen door de in stelling van een commissie van goede diensten. UTRECHT (ANP) De directie van de pluimvee slachterij Friki, na de slui ting van het bedrijf in Oost- zaan en de halvering van het bedrijf in Twello, waardoor al 300 van de 1800 perso neelsleden zijn afgevloeid, nog eens 175 a 225 man kwijt om na de reeds gerealiseer de reorganisatiemaatregelen tot een gezonde bedrijfsvoe ring te kunnen komen. Aan de ondernemingsraden -an de bedrijven in Boxmeer Wezep, Twello, Oosterwolde en Zevenaar en aan de voe dingsbonden van NW, NKV en CNV is gisteren meege deeld, dat het reeds gehalveer de produktiebedrijf in Twello (ongeveer 80 overgebleven personeelsleden na de halve ring per 3 januari jongstle den), eerder moet worden ge sloten dan was overeengeko men. In de overige bedrijven zullen nog eens 100 a 150 per soneelsleden moeten afvloeien via natuurlijk verloop. De Voedingsbonden van NVV, NKV en CNV gaan daarmee niet zonder meer ak koord. Zij beschouwen de LISSABON (DAP) De regeringscoalitie in Portugal dreigt uiteen te vallen over de kwestie van een eenheids-vak- wet in strijd met het program ma van die strijdkrachten inzia- KARLSRUHE (RH) In West-Duitsland zijn negen em ployes van het internationale computerconcern IBM aange houden onder verdenking van bedrijfsspionage voor de ge heime dienst van een commu nistisch land. Dit heeft de fe derale openbare aanklager Siegfried Buback in Karlsruhe bekendgemaakt. Hij noemde deze zaak, waarbij behalve de negen IBM-functionarissen nog drie personen zijn gearres teerd, een van de belangrijk ste gevallen van bedrijfsspio nage in de Bondsrepubliek. De betrokkenen zouden geheimen betreffende westelijke compu tertechnieken hebben verkocht voor in totaal 272.000 mark. UTRECHT (ANP) On bekenden hebben geprobeerd de Stichting Nationaal Comi té Internationaal Jaar van de Vrouw 1975 in het ootje te nemen. Aan de pers werd een brief geschreven, waarin werd aangekondigd dat de grote manifestatie „Emanci- pade" in hef kader „Jaar van de vrouw" in de Utrechtse Jaarbeurs van 20 mei tot 8 juni geen doorgang zal vin den. Als reden werd ge noemd „het grote aantal ge motiveerde stemmen tegen de genlande manifestatie". De informatie werd ver strekt op het officiële brief papier van de Stichting Nati onaal Comité Internationaal Jaar van de Vrouw. De brief was per order ondertekend door rar. N.W. Ruiters, een naam die in het bestuur van de stichting niet voorkomt, maar veel lijkt op die van de voorzitter ir. N.C. De Rui ter. Bij het nationaal comité in Der Haag was men verbol gen over deze „flauwe grap", die volgens een woordvoer- stei afkomstig moet zijn van een groep, te-enstami'st)ers van de manifestatie. Er is nocl herwaar gemaakt teen het feit, dat voor de manifes tatie één miljoen gulden is uitgetrokken. De organisato ren gaan ervan uit ongeveer 30(1.000 bezoekers naar Utrecht te kunnen halen. „En natuurlijk gaat die manifes tatie door", verklaarde de woordvoerster. Zij kondigde aan, dat het nationaal comité in de loop van de dag nog een verklaring zal uitge ven. Overigens bleek niet alleen het briefpapier een falsifica tie te zijn, maar ook de en- ve'onpe waarin de brief werd ver'Onden Het was er een van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk, maar af wijkend van de door dit mi nisterie gebruikte exempla ren Hoewel in de linker Do- venhoek „dienst" was ge drukt, was de enveloppe toch gefrankeerd met een postze gel van 45 cent. De brief was uit Den Haag verzonden De „echte" voorzitter van het nationaal comité, mevr de Ruiter, deelde roc het nationaal comité wijze van heinvloedin" de activiteiten afkeurt zijnde onfatsoenlijk". De ,e- mancipade" gaat gewoon door. zo voegde mevron— De Ruiter daaraan nog eens toe. N.C. dat 'eze van „ais ke de burgerlijke vrijheden. Ook PPD-leider Sa Carneiro herinnerde aan de beloften van het leger voor herstel van de vrijheid en de rechten van de mens. Dinsdag hadden 80.000 communisten gedemon streerd voor de invoering van een eenheids vakbeweging. verbond, dat door de commu nisten wordt nagestreefd. De omstreden wet over de vor ming van een overkoepelende vakcentrale wordt vandaag door de ministerraad behan deld De centrum-linkse coali- teiepartner PPD heeft ge dreigd uit de coaliteie te tre den als het wetsontwerp niet wordt veranderd. De socialistische partij ook tegen een eenheidsvakbe weging, maar heeft niet ge dreigd met vertrek uit het ka binet. Wei noemde de socialis tische minister van justitie, Francisco Salgado Zenha, de (Van een onzer verslaggevers! GRONINGEN-DEN HAAG De sigairettenfaibriek Theo- diorus Niemeyer te Groningen heeft geprotesteerd tegen de voorgenomen opheffing van de Stichting Informatieve Etiket tering Nederland. Niemeyer is in het bijzonder ontevre 'pn over de opstelling van iet Verbond van Nederlands n- dernemingen (VNO) in iet stichtingsbestuur, die h en meegewerkt aan het liou ta- tiebesluit. Niemeyer past '.elf de informatieve etikette ng op al zijn sigarettenmerken toe. Met stippen wordt daarop het gehalte van teer en nicoti ne aangegeven- De begroting voor dit jaar, die om 350.000 gulden draait, is de laatste, daar er een post liquidatie-kosten in is opgeno men. voorgestelde maatregelen als een bijdrage tot het geringer maken van de verliezen. Be stuurder Roel Dik van de Voe dingsbond NW zei namens zijn collega's van de andere vakbonden, dat de vakbonden een gesprek wensen met de raad van commissarissen van Friki. De vakbonden stellen deze raad verantwoordelijk voor het in het verleden ge voerde beleid. De vakbonden overwegen voorts op centraal niveau een structuuronderzoek aan te kaarten naar de positie van de pluimveeslachterijen in ons land, omdat de concurren tieverhoudingen dwingen tot een structuuronderzoek. „Friki is doodziek", is de conclusie van de heer Dik. Hij vindt dat een andere aanpak nodig dan de nu door Friki voorge stelde maatregelen, want die beogen naar zijn mening al leen maar de aandeelhouders zo gauw mngeliik tevreden te stellen. De vakbonden gaan dan ook niet akkoord met de nieuwe saneringsmaatregelen, Het gesprek met de raad van commissarissen van Friki voorlonig bepaald op 3 februa ri aanstaande. (ADVERTENTIE) om mee cptffiegvakantie te gaan- Oostenrijk v a. 386,— Canarische Eilanden v.a. 545,— Ovenwinteren v.a. 4,41 per dag Minitripjes v.a. 269,— Weekend Londen v.a. 187,— Een greep uit het uitgebreide rei- zenpakket van Airtouropa/Alrtour Holland, waaruit wij een prijs be schikbaar stelden voor het Konin gin Wilhelmina Fonds t.w.v. 5400,Onze programma's lig gen voor u klaar bij uw boekings kantoor. Nu hadden Nederlanders (The Dutch) vooral in Engels talige landen een allerbelab berdste naam. Dat is historisch verklaarbaar. In vroeger eeu wen was Nederland inderdaad een brullende muis, maar wel een muis die spinazie had ge geten- Onze overwinningen ter zee op toenmalige wereld machten zijn bekend. En dat heeft kwaad bloed gezet- En zo zijn er in de loop der tijden in hel Engels allerlei uitdrukkingen met Dutch gekomen, die geen bijster bes te indruk vertolken. Waarom dit serieuze bab beltje (ook goed, op zijn tijd trouwens)? Wel hierom: Ame rikanen maken zich zorgen en druk over de toevloed van heroïne van en naar de V.S. Amsterdam wordt daarbij als centrum gezien door de Yanks. Die hele handel en smokkel, noemen ze de „Dutch Connec tion" (naar een beroemde film over de heroïne-handel tussen Marseille en New York. die de ..French Connection" heette) En die ongunstige betekenis vindt zijn oorsprong in de his torie. Wat voorbeelden? Going Dutch - een blauwtje lopen: Dutch uncle - zeurkous: Tal king double Dutch - onzin uit kramen; Dutch courage dronkenmansmoed: Dutch con cert - een hels lawaai en last but not least - Dutch nightingale - kikker! V Zijn ze nou helemaal bedon derd op dat halfgare bleek scheten eiland aan de andere kant van Het Kanaal. Zo gauw als ze een Europeaan zien, lo pen ze met broek vol terug naar hun eilandje, bang voor zoveel vreemde dingen. Dutch Englishmen1 Daar kan ik me kwaad over maken, hoor, die rare Engel sen- Rotterdam: Louwloenen. (Van der) fn Griekenland is het voor taan voor bestuurders van mo torvoertuigen verboden om on der het riiden te roken. Een verstandige maatregel. Je kunt merken dat de kolonels ver dwenen zijn. Morgen een ondeugend ver haal over twee gorilla's, enke le mededelingen en meer van dat al. En voor nu en later: toede- loe. want de eerste crocusjes zijn reeds gesignaleerd. De na tuur is in de war. ik ben in de war wie is er nog meer in de war? MERIJN. HAARLEM (ANP) De advocaat van de abortuskli niek Bloemenhove in Heem stede. mr. L. Laus, verwacht dat de Haarlemse rechter commissaris volgende week huiszoeking-ter-inbeslagne ming van de apparatuur der kliniek zal doen. Als inder daad tot inbeslagneming wordt overgegaan gaat het er om wat in beslag zal worden genomen. Zou dit alle apparatuur ziin. dan wordt het werk in de kliniek (onderbreking zwan gerschappen van meer dan twaalf weken) daardoor stil gelegd. aldus mr. Laus. (Van onze parlementaire redactie) DEN^ HAAG Verschillende leden van de vaste commissie voor Binnenlandse Zaken uit de Tweede Kamer overwegen het stellen van mondelinge of schriftelijke vragen aan de regering, wanneer de nieuwe burgemeester van Rotterdam, de heer André van der Louw, inderdaad een ambtswoning zou gaan betrekken, die de armlastige Maasstad aan aanschaffings- en herstelk„<-ten ongeveer 1,2 miljoen gulden zou kosten alsmede een jaarlijkse last aan rente, aflossing en onderhoud van 120.000 gulden. Ook in de Rotterdamse raad is hierover grote beroering ontstaan. Bijna alle partijen hebben ernstige bedenkingen, ook de PvdA. Burgemeester Van der Louw, oud-voorzifter van de PvdA, heeft zelf zijn twijfels: „Ik vraag me af, of ik bet moreel wel kan verantwoorden". Van de andere kant stelt hij, dat het landgoed „Semiramis" de gemeente nu ook al handen vol geld kost en dat zulks misseh'en minder zou worden, wanneer hii er zou gaan wonen Bovendien: „ik zou het leuk vinden om er te wonen", zo heeft hij zijn parMjkrant „Het Vrije Volk" gisteren toevertrouwd. Alvorens een beslissing te nemen, wil hij alle financiële consequenties tot in de details uitgewerkt zien.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 13