dagbladuitgevers gekwetst door medianota van minister van doorn voor ontwikkelingslanden VNO wil nieuwe maatregelen voor stimulering economie Touwtrekken om de YF-16 Randstad heeft tekort aan metaalbewerkers „MERCEDES" BLIJFT DUITS Windmolen uit Eindhoven Schoolplicht in '80 tot 18e jaar merikaanse mariniers Nog kansje voor Nederhorst in Eindhoven Audet geeft interim-dividend uit dividendreserve Coup van twee miljard door Duitse Bank binnenland buitenland Winsten Onbegrip Compromissen Geen opium in gestolen potjes Afspraak Officier vordert inbeslagneming apparatuur „Bloemenliove" woensdag 15 januari 1975 den HAAG (ANP) te neur van de nota mediabeleid van minister Van Doorn (CRM) en de wijze van aan pak daarvan zijn bij een groot deel van de leden van de Ver eniging \ederlandse Dagblad pers (NDP) zonder meer als kwetsend overgekomen. Dat de minister in zi.]n nota onder meer laat uitkomen dat de pers" de redactionele inhoud ondergeschikt maakt aan winstmaximalisatie vindt de vereniging een bijzonder slechte start van een discussie over het mediabeleid. Daarmee geeft de minister er blijk van geen oog te wil len hebben voor de andere dam zuiver economische motieven, die een dagbladuitgever ple gen te bewegen. De vereniging de Nederlandse Dagbladpers schrijft dat aan de minister in een eerste reactie op de langs officieuze kanalen in de open baarheid gekomen voorlopige versie van de nota mediabe leid. In de b""ief aan de minister schrijft de NDP dat de nota een uitvoerige analyse bevat van wat er mis zou zijn met de pers - waarbij de hoofdoor zaak wordt gezocht in het winststreven der dagbladon dernemingen - dat de nota uit mondt in het verwijt van „winstmaximajisatie". Uit de nota wordt vervol gens geciteerd: „De pers, die krant en tijdschrift uitgeeft, is geworden tot een informatie industrie waarin minder met de levens- en wereldbeschou welijke, de maatschappelijke en culturele verscheidenheid van de pers als geestelijk goed gerekend werdt als wel met het persorgaan als economisch produkt waarmee de winststre ven, de beoogde winstmaxima lisatie, gerealiseerd dient te worden. Daarop reageert de NDP als volgt: „Dit impliceert, dat „de pers" de redactionele inhoud ondergeschikt zou maken aan winstmaximalisatie Het is wel een bijzonder slechte start van een discussie over het mediabe leid, wanneer u geen oog wenst te hebben voor de ande re dan zuiver economische motieven, die een dagbladuit gever te plegen bewegen". Wanneer de minister verkiest aldus het NDP, de pers en allen die daarin werkzaam zijn af te doen als een op winstmaximalisatie gerichte informatie-industrie en daar geen woord van waardering voor het functioneren van de pers in haar huidige (plurifor me) structuur tegenover plaatst, heeft volgens de NDP „een groot deel van de dagbla den het gevoel volkomen ten onrechte in het verdachten' bankje te worden geplaatst. Bovendien rijst de vraag, of vanuit een dergelijk minis teriële attitude nog wel een werkelijke gedachtenw'sseling over het mediabeleid mogelijk (ADVERTENTIL i BRUSSEL (AP) Afge vaardigden van de Ameri kaanse ministerie van defensie en van buitenlandse zaken hebben er bij de vier NAVO- lanrien die een opvolger van de Starfighter zoeken, op aan gedrongen de YF-16 van Ge neral Dynamics te kopen. Dit is de lichtgewicht jager, die zoals gemeld door de Amerikaanse luchtmacht is verkozen. De Amerikaanse de legatie, die geleid werd door de onderminister voor de luchtmacht Frank Sehrantz. heeft gepraat met militaire deskundigen van de landen die nieuwe jagers willen gaan (Vervolg van pag. 1) I ..Overigens is sedert enige tijd een ontegenzeggeüjke toe nadering tussen Frankrijk en de NAVO vast te stellen, met name sedert Giscard d'Estaing president van de republiek ge worden is. Intussen heeft Pa rijs op generlei wijz e gerea geerd op de uitlatingen van Kissinger om in geval van „uiterste noodzaak" in het Na bije Oosten militair tussenbet de te komen. In zekere Doli tieke en militaire Franse krin gen verklaart men dat een Amerikaanse interventie it -het Nabije Oosten onwaar schijnliik is meer om militair technische dan om diplomatie ke redenen, ofschoon eeonomi sche redenen ook een rol spe len, maar dat als eventueel tot een dergelijke interventie bc sloten zou worden deze hoogstwaarschijnlijk tegen Li bië gericht zal zijn. Libië is het enige belangrijke Amerikaanse olieoroducerende land waarin dergelijke onera tie ..binnen een halve dag" met aanz;enlijke kans op suc ces doorgevoerd zou ku nnpp worden en dan als psycholo gisch hreekijzer te-*en de an dere Arabische olienrodueen- ten gebruikt zou kunnen wnr den Daarbij zou het materiële voordeel van de olie komen indien men althans de olie bronnen en installaties onbe schadigd zou kunnen verove- (Van onze soc. econ. redactie) DEN HAAG Het Verbond van Nederlandse Onder nemingen (VNO) wil op korte termijn een nieuw pakket regeringsmaatregelen om onze economie verder aan te zwengelen. Deze werkgeversorganisatie vindt nieuwe im pulsen nodig om de werkloosheid beter te kunnen bestrij den. VNO-voorzitter Van Veen verwacht, dat de jongste maatregelen (voor 3% miljard) pas op zijn vroegst in het begin van de tweede helft van dit jaar effect hebben. aanschaffen: Noorwegen, De nemarken, Nederland en Bel gië. De concurrenten van de YF-16 zijn de YF-17 van Northrop, de Franse Mirage en de Zweedse Viggen. Intussen hebben Europes-j vliegtuigbouwers gisteren i'.- Brussel een nieuw offensirt ingezet nm de Europese lan den te bewegen tot aanschrt van een Europees gevechts vliegtuig ter vervanging val de Starfighter. Allen Green wood. directeur van Britis i Aircraft Corporation, en vnnt- ■zitter van de AECMA. de Eu ropese ve-eniging van vlie - tuigconstructeurs. betoogde ee .i persconferentie, dat r voor buiten-Europese ge vechtsvliegtuigen, drie Eur - Dese alternatieven bestaan: da Mirage, de Viggen en de Jagu ar Op wat- langere termijn is er bovendien de MRCA. die gebouwd wordt door de eezn- menliike Duitse. Italiaanse e i Britse industrie. Een half mil- ioen Eurooese werknemers 'S betrokken bij de studie en de bouw van de Europese vlies- tuigen, m otoren en raketter, aldur Greenwood. Europa koont nog steeds 80 pet van al ziin hermdigrle vliegtuigen m de V S. Over tien jaar is dat voor een bedrag van tien mil joen dollar Daarom wil hij, dat het ka binet zo spoedig moigelijik met nieuwe plannen komt, omdat deze ook niet snel een merk baar gevolg zullen hebben. Volgens het VNO moeten tot eventuele nieuwe stimulansen voor de economie enkele spe cifieke werkgeversverlangens behoren. Deze wensen, waar voor de ondernemers vorig jaar ook herhaaldelijk hebben gepleit zijn: hantering van de wiebeltax om enkele belastin gen te verlagen,lagere ven nootschapsbelasting, sanering in het aantal vergunningen voor investeringen, ander winstbegrip en meer facilitei ten voor research en milieu vriendelijke maatregelen van ondernemingen. De bouw kan volgens mr. Van Veen sneller uit het slop worden gehaald door meer stroomlijning van procedures, het wegnemen van knelpunten voor bouwvergun ningen en een betere subsidie voor onderhoudswerk. Verder hoopt de grootste werkgeversorganisatie, dat het bedrijfsleven dit jaar niet wordt geconfronteerd met een winstafroming, zoals het kabi net van plan is. „De financiële structuur van de bedrijven mag met verder worden aan getast door winstafroming", UTRECHT (ANP) In het gisteren gevoerde overleg met de directie van het Neder- horst-concern in Gorinchem hebben de industriebonden van NW. NKV en CNV en de Unie BLHP kans gezien nog een opening te vinden om Ne derhorst Staal bv in Eindho ven te laten voortbestaan. Met instemming van de directie zal een organisatiebureau worden mgeschakeld, dat de mogeliik- heden gaat onderzoeken om de werkzaamheden in het bedriif uit te breiden. Als het bedriif daardoor weer gezond zou kunnen worden, kan het wel licht als ,.goinff concern" ver kocht worden Het in de arm genomen organisa+Vbureau t>u hiertoe over relaties beschik ken. aldus de VNO-voorman. „Ge tapte melk in onze magere economie hebben we beslist niet nodig". Mr. Van Veen wil morgen in de Sociaal-Economische Raad (SER) met de vakbeweging afspraken maken voor geza menlijk overleg met het kabi net om een „maatschappelijk akkoord" over verschillende probleme-n te bereiken. Dit idee, eerder door de VNO voorzitter gelanceerd, wil hij op korte térmijn uitwerken. Het overleg hierover moet zijns inziens gebaseerd zijn op de nota van minister Boersma (Sociale Zaken) over de werkgelegenheid. Deze wordt volgende maand verwacht. Zo'n akkoord acht m-r. Van Veen haalbaar, „als iedereen bereid is te luisteren, stok paardjes op te geven en com promissen te sluiten. Ook vraagt dit veel inventiviteit1 Van deze overeenkomst, die volgens hem niet een centraal akkoord vervangt, verwacht de VNO-topman, dat vele pro blemen tussen regering en be drijfsleven worden opgelost. (ADVERTENTIE) VIJFDUIZEND arbeiders ia de tinmijnen in Bolivia zijn in staking gegaan nadat de rege- ring-Banzer drie radiostations had gesloten omdat zij „een ondermijnende campagne- zouden voeren. KONING Feisal van Saoedi- Arabië gaat zondag naar Egypte voor besprekingen met president Anwar Sadat. STRIJDERS van de Rode Khmer hebben een konvooi op de Mekongrivier, dat onder weg was van het belegerde Neak Luong naar Phnom Penh bestookt en 26 mensen gedood. Bij de aanval raakten voorts 4" mensen gewond HET bedrijfspensioenfonds voor de kartonnage- en oanie- renzakken'ndustrie heeft be sloten alle lonende ren«ioeoen per 1 lanuari j.I. met vijf net te verhogen. Ook de aansDra- ken op toekomstig pensioen van de fondsdeelnemers die 21 december j.I. nog niet waren gepensioneerd, worden met vi.if pet, verhoogd. (Van onze onderwijsredacteur) TILBURG Werkende meisjes en jongens van 16 jaar rroeten binnenkort twee dagen „naar schooi". Die leerplicht gaat waarschijnlijk 1 augustus vooi ze in. Dan geldt die leer plicht van twee dagen voor alle werkende jonge mensen van 15 en 16 jaar. De regering Den Uyl is ver dei van plan de schoolplicht negenjarig te maken. Leer plicht dus voor allen tot en met het vijftiende jaar. Bo vendien zal in deze regerings periode voor 17-jarigen een tweedaagse leerplicht worden ingevoerd. Hoewei daarmee nog niet dit iaar begonnen zal worden. Dat stuit op nogal wat problemen voor de vor- mincs-instituten en het be roepsbegeleidend onderwijs. Dat vertelde dr. J. A. Van Kemenade mioic+er van On- derwijs en Weten-schappen, gisteren in Tilburg. Hij sprak er voor de Brabants-Zeeuwse Christelijke Werkgevers Vere nigingen over de nieuwe wet telijke maatregelen voor de educatieve voorzieningen voor werkende jongeren. De werk gevers-organisatie wijdde aan dit onderwerp een conferentie van een dag. Nog deze maand zal in het kabinet de beslissing over de u'fhreidiing van de leerplicht voor 16-jarige werkende jon geren vallen. Niemand twijfelt eraan of die beslissing positief zat zijn. Het departement heeft de aanwijzingen voor de betrokkenen over die tweede vormingsdag al een maand klaarliggen. Minister Van Kemenade wil vooi die gedeeltelijke leer plicht van werkende jongeren twee programma-onderdelen verplicht maken: de algemene vorming en de beroepsgerichte opleiding. Een wets-ontwerp om dat te verwezenlijken gaat binnenkort naar de Tweede Kamer. De minister meent dat om st reeks 1980 de volledige schoolplicht in ons land tot twaalf jaar zal zijn uitgebreid. Dan zullen mn<?eren +ot hun 18e ja-ar niet meer in het ar beidsproces kunnen worden opgenomen. EINDHOVEN In de 124 potjes, die vorige week zijn gestolen uit de opleidings school voor apothekersassis tenten in Eindhoven heeft geen opium gezeten. Dit heeft directeur J. van der Linden gisteren gezegd. „Het etiket op twaalf potjes zou welis waar de indruk kunnen wek ken dat er een opiumachtig preparaat in zou zitten, maar dat was niet het geval. Op alle (Van een onzer verslaggevers) BREDA/DEN HAAG Alle dreigende werkloosheids cijfers ten spijt is er in Zuid-Holland en dus ook in de zuidelijke randstad, rond Dordrecht en Rotterdam een tekort aan metaalbewerkers. Geschoolde metaalbewerkers kunnen zo aan de slag en mensen die bereid zijn in de metaal te gaan werken kunnen daartoe geschoold worden, zowel in centra voor vakopleiding als in bedrijfsscholen. Directeur J. Westhoff van het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in Zuid-Holland verstrekte ons dins dag de volgende vraag- en aanbodcijfers van een aantal metaal beroepen EINDHOVEN Deze windmolen, die opgebouwd is op het terrein van de Techn. Hogeschool aan de Dommel te Eindhoven, is als prototype ontwikkeld in de afdeling der bedrijfskun de en is bestemd voor ge bruik in ontwikkelingslan den. De bedoeling is een goedkoop bouwpakket sa men te stellen, zodat de mo len o.a. eenvoudige water- Dompen kan aandrijven. ijzerwerk er:) plaatwerkers constructie-bankwerkers machine-bankwerkers pijp- en verwarmingsmonteurs elektro-lassers Deze cijfers gelden voor de gehele provincie Zuid Holland. „Wanneer je een bepaald beeld wilt hebben van de situ atie in de zuidelijke rand stad", aldus de heer Westhoff, „dan kun je veilig die cijfers door twee delen". Van het bovenstaand lijstje vermelde aanbod is eeu gering deel werkloos door gebrek aan geschooldheid. Maar zc-ker 75 procent staat korter dan drie maanden als werkzoekend in geschreven en kan dus gevoeg lijk gerekend worden tot de zogenaamde „wrijvingswerk loosheid". Dat betekent dat ze na een korte tijd weer werk zullen hebben Door wprvins en scholing in het eigen gebied kan tot op heden niet aan de vraag van het bedrijvsleven worden voldaan. Hieruit mag worden afgeleid dat Riinmond en het gebied van de Dreoht- steden mogelij kheden bieden voor de geschoolde en onge schoolde werklozen in West- Brabant. Directeur Westhoff zegt het heel duidelijk: „Ons probleem is niet de scholing of de plaatsing maar veel meer de bereidheid tot scholing bij de werkloden" vraag 1011 502 439 861 677 877 aanbod 10 43 48 191 123 194 De Arbeidsvoorziening in Zuid-Holland heeft een af spraak met een aantal metaal bedrijven, veelal scheepswer ven, in het Rijnmondgebied, die eigen scholingsprojecten neb ben. Die bedrijven heben de garantie gegeven, dat iedereen die bij hen geschoold wordt na zijn opleiding een plaats in een van die bedrijven krijgt. Andere scholi n-»srn o"el ii khe den zijn de centra voor vakop leiding, waarvan er in Zuid- Holland twee gevestigd z in in Rotterdam, een in Den Haag en een in Leiden. Wat betreft de zuidelijke randstad werkt Zuid-Holland samen met Bra bant door de inschakeling van het centrum voor vakopleiding in Breda. De basisopleiding, waarvan hier sprake is, duurt drie maanden. Wat de beloning ge durende de drie maanden be treft zijn er drie verschillende regelingen. „In het algemeen kun je stellen", aldus de heer Westhoff, „dat iem-ands inko men tijdens de scholing 10 procent hoger ligt dan zijn werkloosheidsuitkering". Ieder die belangstelling heeft voor een dergelijke scholing kan zich bij zijn ei gen arbeidsbureau aanmelden en daar verdere informatie krijgen (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN De raad van commissarissen en de directie van de N.V. Associatie van Uit gevers van Dagblanen en Tijd schriften (AUDET) heeft mee gedeeld dat, vooruitlopend op de vaststelling van de jaarre kening 1974. een interim-divi dend zal worden uitgekeerd ten laste van de over het boekjaar 1973 gevormde divi dendreserve. Het interim-divi dend is vastgesteld op f 3,- ner gewoon aaideel van nomi naal f 100,-. Over het gehele jaar 1973 werd een div'dend uitgekeerd van f 12.- per gewoon aandeel van nominaal f 100,-. De thans vervallen zogenaamde machti gingswet was dest'id? aanlei ding 'n Dlaats van de aanvan kelijke voorgpnomen divi- den-dverboging een dividend- reserve te vormen. AMSTERDAM (ANP) De Haarlemse hoofdofficier van justitie, mr. J. l. A. Andrea gaat bij de rechter-commissa- ris in Haarlem een vordering indienen dat deze gevolg geeft aan het hem door het ge rechtshof in Amsterdam ver leende verlof tot huiszoeking in de abortuskliniek Bloemen- hove in Heemstede ter inbe slagneming van de medische apparatuur. Wie spierpijn heeft, hoge koorts krijgt en meer van dat lelijks heeft een goede kans een aardige Nieuwzeeland- griep onder de leden te heb ben. Nou ja, kranten staan er vol van en de tv kauwt het nog eens na. Dus iedereen kent de symptomen zo onder hand wel. Ik maak alleen be zwaar tegen de naam. V Nieuwzeelandgriep, dat is te langA-griep was mooi. En vooral kort: A-griep. Korter kan het niet. Ja, griep hoor ik u zeggen, maar dat telt niet. Vandaar ook dat ik voorstel na nauw overleg met een collega die op dat „mooiste eiland van het zuidelijk hal frond" is geweest, en het dus kan weten voortaan de Nieuwzeelandgriep de kiwi- griep te noemen. Prima kort. De kiwi is een vleugelloze vogel op Kieuw-Zeeland. U ziet: de naam is nog plaatsbe- paald ook. f- Dit is geen officieel voor stel. Yourni, een jonge olifant, was onlangs in Parijs aan zijn (circus) bewakers ontsnapt en terechtgekomen in de ver keersstroom op de Boulevard du TempleGeschrokken door het lawaai en angstig gewor den door zijn achtervolgers, begon de olifant op een suk keldrafje door de wijk te lo pen. V Toen hij bij de winkels was gekomen, zag Youmi zijn beeld weerspiegeld in de ra men. Vermoedelijk denkend een soortgenoot te zien, begon hij tegen het glas te duwen. Een tiental winkelruiten sneu velde op die manier. Op zijn vervolgde weg kwam Youmi ook nog terecht in een postkantoor. Door de ruit uiteraard. V Zelfs de brandweer slaagde er niet in om de jonge olifant weg te krijgen. Dat lukte pas toen in het circus de moeder van Youmi werd gehaald. Zonder verdere moeilijkheden volgde hij haar vervolgens- V Het moederhart is sterk. V Eindhovense politie: we hebben potjes met vet. V Wc zeggen dag met ons handje. V Van Hanegem jr.: ik heb er ook genoeg van. Da gdagdagdagdag. (Van onze correspondent) BONN Met een onverwachte coup heeft de „Deutsche Bank" voor ongeveer twee miljard mark een aandelen pakket van „Mercedes" opgekocht om te verhinderen, dat het naar het Midden-Oosten zou verdwijnen. Enige tijd geleden werd de financiële wereld van de Bondsrepubliek opgeschrikt door het bericht, dat Koeweit 14% van de aandelen van Mercedes had gekocht. Hier voor betaalde de emir van het Arabische land ruim 1 miljard mark. Financiële deskundigen nemen aan. dat het nieuwe pakket van 29% relatief minder heeft opgebracht. Het is namelijk afkomstig van de industriële groep van Friedrich Fliek, die kennelijk een financieel offer heeft willen brengen om de aandelen in het binnenland te houden. Het lijdt geen enkele twijfel, dat de Arabische oliesjeiks bereid waren een veel groter bedrag op tafel te 'eggen. De poging om te verhinderen, dat dan 43% van de Mercedes- aandelen in het Midden-Oos ten zou zijn be'and, hebben echter resultaat gehad. De laatste tijd deden er steeds meer speculaties de ronde, dat de sjah van Perzië zijn oos op hel oakket var Fl'ck had la ter, vallen d" w'-tg overname door de „Deutsche Bank" bewijst, dat zij niet ge heel ongegrond waren. Het naar Koeweit gegane pak ket was indertijd afkomstig van de Industriële groep van Quandt, die kennelijk evenals thans die van Flick met het oog op de huidige malaise li quide middelen nodig heeft. De „Deutsche Bank" beschikt nu over 56% van de aandelen van Mercedes, maar wegens de kartelwet is zij verplicht een deel hiervan binnen een jaar weer af te stoten. 10% is bij Flick gebleven, 14% heeft Koeweit en de rest is wijd over de BondsreDubliek ver spreid. In politieke kringen te Bonn worden wetteliike maatregelen overwogen om een „uitver koop" van Westduitse aande len aan de oliesjeiks te ver hinderen. Dn regering wil ech ter niet te ver gaan. omdat zij dit als een vorm van economi sch- "oöneratie met de landen van bet Midden-Onsten be schouwt Bovendien is het aantal Westduitse kaDitalisten, dat rwpnt "enoen is om zulke „n over te nemen klein geworden.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9