PORTUGAL EN ANGOLA ONDERTEKENEN OVEREENKOMST Bestuur Londen wil automobilisten voor ritjes laten betalen Griep kan (moeilijk) worden uitgeroeid Biometeorologie in Nederland nog niet erkend Het weer beïnvloedt onze gezondheid toea wer „H mist binnenland buitenland WBBÊÊÊÊIÊÊÊÊIÊMKÊSStÊii STONEHOUSE AFGETREDEN en dan brengt deze globe trotter een bezoek aan het Escorial te Madrid waarna een opvallend gerieflijke autocar hem zal vervoeren naar het immer boeiende Segovia. ONDERZOEK VACCIN VIRUS Verstoord Moe Kritieke grens Slecht Bloed Tochthol ZIEKTE WA ARNEMING WOENSDAG 15 JANUARI 1975 10 PENINA (Reuter) De Portugese regering en de drie Ango lese bevrijdingsbewegingen hebben gisteren de laatste hand ge legd aan het document waaronder Angola binnen elf maanden onalhankelyk wordt. Het document zal vandaag op het middag uur worden ondertekend, aidus de zegslieden. WOENSDAG 15 JANUARI Over de overgangsregering worden de bijzonderheden nog geheim gehouden, maar de lei ding zou om beurten toevallen aan de drie guerillastriiders van het nationale bevrijdings front (FNLA), het volksbevrij dingsfront (MPLA) en de na tionale onafhankelijkheidsunie (UNITA). De ideologische verschillen tussen de partijen zullen later worden behandeld. Een van de moeilijkste problemen was de vraag, hoe de drie guerrillale- gers zouden kunnen worden samengevoegd tot een strijd macht ter handhaving, van de orde. Volgens de zegslieden is overeengekomen dat deze le gers geleidelijk zullen worden geïntegreerd. Dat betekent blijkbaar dat de guerrillabewe ging het gezag houden over hun bevrijde gebieden, waar bij de Portugese troepen in het beginstadium van de over gang als tussenpersonen optre den. Angola was nog de enige Portugese kolonie in Afrika waarvoor geen datum voor de onafhankelij kheid was vastge steld Het land telt acht mil joen inwoners, waarvan meer dan 400.000 Portugezen. LONDEN (DPA) Oud-mi nister John Stonehouse heeft tot grote opluchting van de Britse labourparty maandag in Australië zijn functie van par lementslid in het lagerhuis neergelegd Sinds november 1974 is Sto nehouse in het nieuws ge weest. Hij was toen van het strand van Miami in de V.S verdwenen en bad de indruk achtergelaten dat hij bij het zwemmen was verongelukt. Spoedig daarna rees de ver denking dat dit geënsceneerd was omdat geen lijk werd ge vonden en financiële misluk kingen van Stonehouse aan het licht kwamen. (Van onze correspondent) LONDEN Het plan om automobilisten 60 tot 100 pence per dag te laten betalen voor een ritje tussen 8 en 6 uur in centraal Londen, dreigt voor het bestuur van Groot-Londeu het heetste politieke hangijzer van 1975 te worden. Nadat dit plan voor zichtig was onthuld door de Londënse bestuursraad, die er nochtans onmiddellijk aan toevoegde, dat het pas ten uitvoer ge bracht zou worden als het de goedkeuring wegdroeg van het grote publiek, waren de eerste reacties lang niet mals. „Het is een krankzinnig idee", verklaarde de zegsman van een van beide automobiel clubs. Een woordvoerder van de Vereniging van Autofabri kanten en Verkopers zei: „De transportproblemen van de twintigste eeuw kunnen niet opgelost worden door de bewe gingsvrijheid terug te brengen tot het niveau van de 19 eeuw". Centraal Londen heeft een oppervlakte van tien vierkante mijl. De verkeersplannenma- kers van groot Londen vrezen, dat de auto's, vrachtwagens en bussen dit deel van de hoofd stad zullen verstikken als niet spoedig drastische beperkings maatregelen genomen worden. De oliecrisis heeft geleid tot een verkeersdaling van slecht* 3 procent. In de huidige reces sie behoort een modernisering van het hoofdstedelijke we gennet niet langer tot de mo gelijkheden. Het controversiële plan voorziet, dat in centraal Lon den geen personen- of vracht wagens meer geduld zouden worden, tenzij op hun wind scherm een speciale vergun ning aangebracht is, die 60 pence tot een pond Der dag kosten. De bewoners van centraal Londen - een kleine minder heid - zouden er met 12 tot 20 pond in de maand afkomen. De dagelijkse vergunningen zouden te koop zijn in gara ges, krantenwinkels en post- toren. Uitzondering zou ge- - maakt worden voor gehandi capten en bromfietsen. VoLgens het gemeentebe stuur van Londen zou dank zij een dergelijke maatregel het verkeer in het centrale deel van de hoofdstad afnemen met 4P procent, wat negrkowt op een derde van de huidige ver keersdichtheid. Autobussen, taxi's en essen tiële voertuigen, zoals brand weerwagens en ambulances, zouden zich veel gemakkelij ker kunnen verplaatsen. Ze zouden uiteraard geen speciale dagelijkse rijvergunning nodig hebben. Het Loiidense openbare transport loopt echter zo ern stig mank, dat de autobussen en metrotreinen nog minstens 50.000 extra personen per dag kunnen slikken. In Centraal Londen worden elke dag naar schatting 51.000 wagens gepar keerd in de privé-garages van grote firma's. Die auto's ko men telkens uit de randsteden. De meeste waarnemers den ken, dat dergelijke firma's de speciale vergunning niet eens te duur rullen vinden Minder welgestelde automo bilisten zouden het zwaarst getroffen wordën. Vooral om die reden wordt dit nieuwe plan, waarvan overigens al ge ruime tijd sprake was, een vinnig politiek twistpunt. Spe ciaal de socialisten koesteren ernstige bezwaren. Het be stuur van groot Londen wacht nu de politieke en openbare reacties af. (ADVERTENTIE) Nog 174 dagen... Als u over 174 dagen in plezierige oorden wil vertoeven, moet u nu toch echt wei gaan bekijken wat zo de mogelijkheden zijn. Bij Amro Reizen bijvoorbeeld. Daar kunt u alle vakantiekanten op. 'n Vliegreis of cruise met Neckermann, 'n autocartrip met Europa Express, 'n Rijncruise met Holland River Line, 'n droombungalow van Rent-a-home.de Amro reisadviseurs geven u graag alle inlichtingen. De uitgebreide folders liggen voor u klaar bij de Amro Jan' :en m-d het Amro Reizen vignet (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Het onder zoek naar griep of influenza i momenteel zo ver gevorderd dat we deze ziekte binnen af zienbare tijd onder de knie zullen hebben". Dat zei dr. N. Masurel enige tijd geleden toen 'n epidemie van de En gelse griep dreigde. In hoeverre dr. Masurel toen te optimistisch is geweest kan achteraf moeilijk wor. en vast gesteld, maar het is in ieder geval zo dat we in ons land binnen korte tijd te maken krijgen met een epidemie van de Nleuw-Zeelandgriep. Men noemt een ziekte epidemisch wanneer tenminste 100 op de 10.000 mensen 'n becaalde be smettelijke ziekte hebben. Op het ogenblik schiïnt dar het geval te zijn in oa. Tsje- cho-Slowakije, terwijl de ziek te zich snel verbreidt in Frankrijk, Italië, Spanje, Zwit serland en Hongarije. In een groot aantal gespeciali seerde centra wordt op het ogenblik driftig gezocht naar mogelijkheden om mensen af doende te beschermen tegen onderschat wordt. Dat komt o.a. omdat men -ten onrechte- ook onschuldige aandoeningen zoais verkoudheid en andere Ontstekingen aap de bovenste luchtwegen onder de verza melnaam „griep" zet. In wer kelijkheid is griep een ziekte die zeer ernstige complicaties kan hebben en dan binnen 2 of 3 dagen dodelijk kan zijn. Vooral menen die ziekten hebben aan de ademhalingsor ganen of lijden aan hart- en vaatziekten zijn erg kwets baar. Een flinke inltuenza-in- fectie kan volgens dr. Masurel net de factor zijn die de toch al gevoelige gezondheid van de-e mensen ernstig kan scha den. Vandaar de grote belang stelling van de Wereld Ge zondheidsorganisatie voor deze ziekte. de ene „variant" uit de andere groep verwante organismen ontstaan en dat maakt het bij zonder moeilijk om deze ziek teverwekker te bestrijden. krijgt na het doormaken de - e (te ais de immunitj die ontstaat na vaccinatie I ben c.'er het alge v e i E betrekking op één griepvari, teit. De Wereld Gezond heidsorganisatie heeft enige dagen geleden ge waarschuwd voor een epidemie van de zgn. Nieuw-Zeelandgriep. In enkele landen heeft de ze ziekte al voor een groot aantal griepgeval, len gezorgd en dr. N. Masurel, directeur van het Nederlands Influenza centrum, verwacht dat ook ons land binnen 14 dagen met zo'n epidemie te maken zal krijgen. griep. Het influenza-centrum in Londen coördineert dit on derzoek. In Nederland wordt het griep-onderzoek door de Rotterdamse viroloog Masurel geleid. Hij is lector aan de Erasmu^'nteersiteit. De grote belangstelling voor influenza is niet alleen geba seerd op de enorme economi sche consequenties die een griepepidemie kan hebben, maar ook op de gevaren die de ziekte voor bepaalde bevol kingsgroepen kan meebrengen. Griep is een ziekte die vaak Griep wordt veroorzaakt door een virus. Dat is het kleinste levende wezen dat bestaat. Als men een virus zichtbaar wil maken mo"t hef meer dan 100.000 maal worden vergroot. Het gr'ep-virus is in werke lijkheid niet één bepaalde soort, maar bestaat uit een die onderling erg kleine ver- Schillen vertonen. Vaak kan Bekende virus-varianten zijn de Hong Kong-griep, de Azia tische gr'en, de Ene'l'e gr'ei en nu de Nieuw-Zeelandse- griep. Iemand die bijvoorbeeld de Hong "-'ons-grien heeft gelv" of ingeënt is tegen deze griep heeft gren we rstand tegen de Nieu w-Ze eland-griep. Zowel de natuurlijke afweer die men Om te kunnen Inenten een nieuwe soort grien nioj een nieuw vaccin worden •naakt. Dat doet men door i broede kippe-eieren te Smetten r-et een kleine hij veelheid virus. In dat ei menigvald'gt het virus zichj na gedood te zijn kan het word'n gebruikt voor inenli, gen. Dat is althans de gebp kelijke gang van zaken, schijnt dat de naderen^ Nieuw-Zeelandgriep maar weinig afwlikt van de griej variëteiten die we de jaren hebben gehad dat vaccinat'es die de afgeloi maanden zijn verricht ook i muniseron tegen de Zeelandgriep. Volgens dr. Masu'el heeft overigens geen nut meer au nog een griepprik te halen want de „griepgolf" i Nederland waarschijnlijk reikt hebben voordat het rad cin afdoende werkt. Het weer is van invloed op onze gezondheid. Dat voelt iedereen met zijn klompen aan (Jan, trek een borstrok aan heb je weer met een dun bloesje buiten gelopen? Ik word zo sjagrijnig van die re gen), maar dr. S.W. Tromp uit Oegstgeest bestudeert het wetenschappelijk. Hij is directeur van het Biometeorological Re search Centre, een uitslui tend door de Amerikanen betaalde instelling die vooral de invloed van weer en klimaat op de mens na gaat. In Nederland is deze tak van wetenschap nog een stiefkind dat geen cent subsidie krijgt en dat arg wanend wordt bekeken vooral door de medische wereld. Behalve in Amerika is bio meteorologie geen aparte stu dierichting aan de universi teit. Alleen in de V.S. kan men na een afgemaakte stu die medicijnen of geofisica door verdere studie aan een aantal faculteiten afstuderen als biometeoo-oloog. Elke boer weet (we hebben het pas nog in Zeeland zelf kunnen zien) dat zijn gewassen di rect afhankelijk zijn van het weer. Ook het welzijn van runderen, schapen, varkens, paarden en pluimvee beeft te maken met zon, kou en re gen. Reeds 400 voor Christus sohreef Hippokrates, dat ie der, die zich serieus bezig houdt met de medische we tenschap, terdege rekening moest houden met de sei zoensinvloeden. Maar deson danks begon men pas na de Eerste Wereldoorlog, en voor al in Angelsaksische landen, met de studie van de relatie weermenselijke gezondheid. Dr. Tromp, van huis uit geo fysicus, zwierf in dienst van oliemaatschappijen en als ad viseur van de VN over de hele wereld. Hij studeerde behalve geofysica ook fysio logie en meteorologie, en opende in '55 zijn research instituut, dat een bruig wil slaan tussen de bijweten schappen en de mensweten schappen. „We plegen pure research, maar we zoeken ook naar praktische toepassingen, bij voorbeeld op het gebied van de ademhaling en ziekten zo als reuma. We hebben ook in een kliniek gewerkt en pogingen gedaan om bijvoor beeld via het TNO een apart instituut op te richten, maar dat is niet gelukt." Waarom worden we ziek bij beroerd weer? Dr. Tromp: „Een belangrijke factor is de verstoorde warmte-regulatie van het li chaam. „Als dit mechanisme niet' goed werkt, kunnen er zeer; nadelige gevolgen ko men. De warmte in het li chaam wordt voor een be langrijk deel geregeld door de hypothalamus, een zeer complex orgaan in de herse nen. Dit is een doorzendstati on voor prikkels van en naar de hersenschors De hypotha lamus bepaalt wanneer we onze poriën moeten sluiten bij koud weer of moeten zweten bij grote hitte. Daarnaast controleert hij de hyipophyse, dat is de orkestleider van de meeste hormonale functies (bijnier, schildklier, seksuele functies). Als hét warmte- mechanisme wordt gestoord, worden dus ook onze hormo nale processen beïnvloed. Er zijn ontzaglijk veel ziekten die samenhangen met een verstoring van de warmte regulatie, zoals astma, bron chitis, reuma, hartziekten en bepaalde huidziekten. Iemand met een slechte warmte-regulatie wordt gauw verkouden en is ont vankelijk voor talloze infec tieziekten. Het menselijke li chaam heeft een enorm aan passingsvermogen - we kun nen zowel op de pool als op de evenaar leven. Maar er zijn grenzen. Zodra we op reis gaan, of dat nu naar het zuiden ij of naar het hooggebergte, maar we worden omstreeks de derde dag enorm moe. Daar na gaat het in opgaande lijn. Ook van belang is het biolo gische ritme. Op verschillen de uren van de dag werken onze organen anders. Ook de invloed van seizoenen is be langrijk. Een koudeprikkel na een periode van warmte- aanpassing in de zomer, zal in de zomer veel sterkere effecten hebben dan in de winter als wij ons op kou hebben afgestemd. Een ande re factor is de voorgeschie denis. Neem twee personen. Zet de een eerst in een kou de kamer, en de tweede in een hete kamer, en breng ze dan samen in een derde ka mer. Ze zullen zeer verschil lend reageren. daarom meer last van de warmte, en moet ook geen heet bad nemen of een sau na, want dat is niks voor hem. Vlak Voor onweer wor den kinderen onrustig. Dat ligt niet aan de elektrische eigenschappen van de lucht, maar aan de hoge thermische belasting. In de tropen is de tijd voor de natte moeson een geweldige fysieke belas ting." Een van de methodes om de warmte-regulatie weer op peil te krijgen, is een bezoek aan het hooggebergte. Dr. Tromtp: „Enige uren per dag boven de 1500 meter. Dat is de kritieke grens. Voor astma-patiënten en der gelijke is een verblijf boven die hoogte zeer heilzaam. De sterke ultra-violette straling daar heeft ook een gunstig effect, en je krijgt er veel meer haemoglobine door in het bloed." Is een solarium geschikt om bijgespijkerd te worden? Of een hoogtezon? Dr. Tromp: „In theorie zou dat wel kunnen, maar het is heel moeilijk om het juiste hooggebergte-spectrum van het u.v. na te bootsen. We zijn daarover in contact met Philips geweest. Maar in het hooggebergte spelen een aan tal factoren samen. Zo is daar een verlaagde zuurstof- druk, je hebt er minder last van de wind, en niet te ver geten de sterke u.v.-straling. Van de andere kant: velen slapen slecht boven de 1500 meter. Mét andere woorden: overdag in de bergen en 's nachts zakken tot onder die grens. Zulk een bergvakantie is veel gezonder dan alsmaar bakken in de zon. In een land met veel zon-aanbidding zoals Australië, komt daarom enorm veel huidkanker voor." De wind speelt een belang rijke rol in onze gezondheid, heid. Dr. Tromp leidt een biometeorologisch research instituut dat nagaat in hoeverre het weer ons ziek (of beter) maakt. Het weer verandert ook de samenstelling van het bloed. In een periode van warm weer produceert het bloed veel minder anti-stoffen. Mensen komen terug van va kantie uit Spanje, en krijgen hier prompt een infectie ziekte. want hun weerstand is lager geworden. We zitten nu in een kwakkelwinter. Als het olotseling koud zou worden, krijg je een hevige influenza-oiek. Bij warm weer is ook de bloeddruk lager. Iemand met een lage bloeddruk heeft Dr. Tromp: „De wind bete kent door de sterke afkoe- ling en verdamping van het zweet op de huid een enorme belasting voor ons warmte- regelcentrum. Dit merk je ook vaak bij airconditioning. Op zichzelf uitstekend, maar de meeste installaties zijn slecht aangelegd waardoor een constante tocht ontstaat en je kans op een verkoud heid toeneemt. Bovendien kan airconditioning een ver voermiddel zijn voor bacte riën. Volgens dr. Tromip kunnen we ons harden, maar ook dit is niet voor iedereen wegge legd. ..Voor de gemiddelde mens is het doen volgen van een warme douche door een kou de uitstekend, maar een reuma-patiënt moet hier voorzichtig zijn. Vocht heeft op zich geen effect op reu ma, maar de afkoeling wel. Vochtige muren of vloeren zijn meestal heel koud. Als je er vlak bij zit, krijg je het koud in je rug of aan je benen. Dat komt door uit straling van ons lichaam. Niet voor niets hingen ze vroeger gobelins aan koude kasteelmuren. Waarom er in Nederland nog steeds geen dubbele ramen worden gebruikt in de bouw, is me niet duidelijk. Dat is niet alleen energie, maar ook gezondheidsparend. „Wij doen van alle kanten moeite om bij de bouw be langstelling voor dit soort za ken te wekken, maar tever geefs. Neem een winkelcen trum. Dat is doorgaans een tochthol, en dat wordt nog versterkt omdat er dikwijls een hoge flat naast staat, waardoor je turbulentie krijgt. Zowel jonge kinderen als oude mensen kunnen hier slecht tegen." Praktisch ieder orgaan in ons lichaam wordt beïnvloed door de dagelijkse weersver anderingen. Maar ook de uit werking van medicamenten, voorai bij hoge dosering, kan sterk verschillen als het weer omslaat. Sommige me dicamenten die op zeeniveau zonder gevaar toegediend kunnen worden, kunnen do delijk zijn op 2000-3000 me ter hoogte. Bij het fokkpn van dieren past men allang biometeoro- logisohe gegevens toe want hier is sprake van een direct economisch belahg. Biggen bijvoorbeeld zijn de eerste drie weken van hun bestaan weerloos tegen kou. Hun gly cogeen- en eiwitstofwisseling wordt door kou belemmerd. In de wintermaanden sterft wel 25% van de jonge big gen. hetgeen overeenkomt met een verlies van 8,5 mil joen per jaar. De biometeorologie wijst uit dat het wense'ijk is kort na de geboorte de staltempera- tuur op 30 gr. C. te houden bij een relatieve vochtigheid onder 80%. Later mag dit 17-20 gr. C. en 60-70% wor den. Bij koeien is het anders om. Hoge staltemperaturen doen de melkproduktie met de helft dalen. De moraal is duidelijk en steeds meer veeboeren gaan biometeoro logisch te werk. Maar bij de mens is men zo ver niet. Veel arbeiders moe ten uren lang in de tocht (verken en zich verplaatsen van warm naar heet, waarbij vooral de ouderen ernstige ziekten kunnen oplopen. Ook de kleding is meer modieus dan effectief. Vele moderne stoffen als nylon, dacronmor- lon zijn door hun geringe vocht-regeling minder ge wenst. Ook vorm van de kle ding (luchtopeningen) en kleur spelen een rol. Kortom: het wordt hoog tijd dat de biometeorologie wat meer aandacht van de over heid krijgt. JAN KOESEN Hoe direct de relatie weer: gezondheid is, blijkt uit een staatje dat door het Biometeorologische Research Centre van dr. Tromp is opgesteld en waarvan hier enkele voor beelden Ontsteking keel- Toeneming bij plotselinge koude, en neusholte Astma Maximaal in Nederland van aug.-nov. en sterke toeneming bij plotselinge verkoe ling. Griep en long- Maximaal van dec.-febr. Hoge sterfte- ontsteking graad als voorafgaande weken zacht en droog waren. TBC Verhoogde ontvankelijkheid van maart- april. Geringe ontvankelijkheid in de herfst. Grootste sterfte in voorjaar. Bronchitis Maximaal in de winter, met name in ge bieden met verontreinigde lucht. Minst voorkomend in voorjaar en zomer. Sterke toeneming tijdens mistdagen. Rhenma Meer klachten tijdens koud. vochtig en winderig weer door sterkere afkoeling (vooral arthritis). Hartziekte In koudere delen van het noordelijk half- en beroer'- rond maximale sterfte in jan.-febr. Mini mum in de zomer. In de warme delen is dit juist omgekeerd. Exeeem Maximaal in de lente. Andere huidziek ten frequent in de zomer. Geesteszieken Toenemende onrust vooral van nov.-jan. Geboortepiek voor schizofrenen in jan.- februari. Het schalt over Jakarti het zo rumoerige verkeer Kind" en tien meter ver „Halleluja" van HündeL I compleet met kunstsneeu vreemd eigenlijk dit alles moslims bestaat. Enkele t Zwarte Piet op een gelui* komst van Sinterklaas i~ Wanneer de Sint op het hotel Savoy Homann vei mensen. Zijn dit nog erfenissen een koloniaal tijdperk, is de weer toenemende weste invloed op dit oosterse lanc is het alleen maar de comm cie die overal handig gebn van weet te maken? Als eerste juist is, dan lijkt sue verzekerd, want thuis neur de Indonesiërs de ook door radio uitgezonden kerst sinterklaasliedjes driftig n Dergelijke dingen vallen tuurlijk direct op en hetzel geldt voor het tot onze ver zing ontbreken van de ec rijsttafel op de menu's van restaurants van de grotere tels. Pas na vele dagen lukt eindelijk om eens echt „ine ch" te eten! Het heeft dus k nelijk toch ook met de terse invloeden te maken. Na 25 jaar weer in Jak: komend, is daarentegen chaotische verkeer niet zo zienbarend. Toch is het stellend hoe vooral in de iedereen z'n weg zoekt driewielige (soms al gemot* seerde) becaks met hun daire bestuurders, dezelfde aan alle kanten uitpuile autobussen van toen, de jaarde personenauto's soms aangezwengeld moe worden, de kleine busjes daartoe omgebouwde bes wagentjes, de door kit paardjes voortgetrokken retjes, de fietsen, bromfiet en niet te vergeten de vele toren en scooters. Een mengelmoes, dat luid clax erend en ogenschijnlijk zot ongelukken en ruzies op plaats van bestemming kc Zittend in zo'n becak overigens wel het gevoel DINSD le kolom slotkoenen vorige a s laten «dividend Actieve aandelen Handel en Industrie AKZO t a ♦1,50 42,20 J ABN r 100 272.00 270,50 1 AmRo t 30 70,20 69.30e1 A'dam Kub f 790 230,00 218,00e Detl-Mlj f 79 01,50 90,20 Dordtecbe EO 85,30 83,90 l Dordtacbe Pr 84,30 7 Hetneken f 29 149.00 144,00 l Helnekeo H t 29 144,00 140,00 J H.AX. HoU f 100 55,00 Hoo(oe. f 20 60,50 80,00 6 RVA-Mljeo 60,50 61,50 J KNSM oert f 100 124,00 124,00 KLM f 100 80,00 64,00 Kon. OHe t EO «5,10 63,80 J Nat. Need, 10 63,60 62,70 J Ommeren Oert 387.001 279,00 Philips f 10 21,30 21,80 Robeco f 90 147,00 147,40 Roltnco 1 SO 95,50 95,50 Scheept tl i 90 118.50 119,50 I Balleter f 20 92,40 90,70e' Acttcre obligaties staatsleningen MM Ned. 74 106,00 104,90 1.75 ld 74 101,90 101,80 SjOO ld 00 93.60 93,60 1 SjOO ld 70-09 93,60 93,60 1 >JB M 71-00 a.oo mm

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 10